Gijzelaarskampen, luchtreizen en woningnood Wedstrijdprogram voor Zondag Zuid-Hollands aandeel in onze voedselvoorziening ZATERDAG 26 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 BURGEMEESTERS IN PRIVÉ ïyiOSKOU behoort alweer tot het verleden. De conferentie van de „groote vier" is Donderdagavond ge ëindigd en het resultaat van ander halve maand praten is een groote nul geworden. De gedelegeerden hebben dat gevierd'" met een diner bij Sta lin; zij dronken volgens het beken de versje een glas en deden een plas en lieten de zaak zooals-ie was. Marshall de Amerikaan was, voor zoover bekend, de eenige die vóór het diner uiting gaf aan zijn teleur stelling. „Wij zijn natuurlijk diep teleurge steld, zeide hij, dat wij er niet in ge slaagd zijn het Viermogendhedenver- drag en het verdrag voor Oostenrijk tot stand te brengen. Ik was mij er zeer wel van bewust, dat het verdrag voor Duitschland tijdens deze confe rentie onmogelijk was, maar wij koesterden hoop ten aanzien van het andere." Maar ten aanzien van dat „ande re" is al evenmin wat bereikt als t.a.v. het verdrag voor Duitschland; op geen enkel fundamenteel punt, waarover de standpunten ook vóór de oonferentië uiteenliepen, is een accoord bereikt; op al de bekende twistpunten zijn de tegenstellingen nog eens extra uitgediept. Het eenige positieve resultaat is, dat men over eenstemming heeft bereikt over het tijdstip en de plaats van de volgen de conferentie, n.l. te Londen in No vember a.s. Geen wonder is het dan ook, dat men van alle kanten hoort spreken van een volkomen mislukking der Moskousche conferentie. Maar toch zijn er in het koor van teleurgestel- den enkele stemmen, die een iets hoopvoller geluid geven. Zoo schrijft bijv. het Tsjecho-Slowaaksche vak- vereenigingsblad „Prace", dat de con ferentie geen mislukking is. De be slissing is slechts uitgesteld, meent het optimistische blad- Tot November is er nog tijd genoeg, den toestand nog eens onder de oogen te zien en nieuwe mogelijkheden uit te denken. Nu is waarschijnlijk de „Prace" geen onverdachte getuige, maar het is wel merkwaardig, dat een man ais Marshall hetzelfde geluid heeft doen hoor en. Want bij al zijn teleurstel ling, voortkomend uit ongeduld om zoo snel mogelijk tot een oplossing te komen, gaf hij toe, „dat wij een behoorlijke kans hebben overeen stemming over al deze moeilijke kwesties binnen redelijken tijd te bereiken, hoe ontmoedigend het hui dige uitstellen van besluiten ook imag schijnen". Wij mogen het gerust neerschrij ven, dat het beraad van Moskou een mislukking is gebleken, maar wij blijven ons er van bewust, dat daar om nog niet alles verloren is. Komt tijdi komt raad, zegt één van die we reldwijze Hollandsche spreekwoor den. AT OOSTENRIJK inmiddels zon- der vredesverdrag is blijven zit ten, kan men heel jammer vinden, maar het schijnt, dat de Oostenrij kers zelf zich er weinig van aantrek ken. Zij hebben de laatste jaren te veel meegemaakt, dén dat zij veel heil zouden verwachten van welk vredesverdrag dan ook. Zij weten niet eens, hoe zij nu eigenlek be schouwd worden; als een bevrijd land, bevrijd van den nationaal-so- cialistischen dwang, of als een bezet vijandelijk land'. In de practijk maakt dat ook niet zooveel verschil uit, want Duitschland is bezet en Oos tenrijk is bezet en in beide landen is de situatie hopeloos. De Weensche correspondent van de „Maasbode" heeft dezer dagen in een artikel verteld over de lusteloos heid', waarmede de stad Weenen de „bevrijding" gevierd heeft op 13 April. Er waren parades van de be zettende legers en een paar optochten van communistische jeugdorganisa ties, maar niemand! keek er naar om. De correspondent komt tot deze con clusie: „De geallieerden hebben in Oostenrijk hopeloos zeker de aanslui ting gemist. Het is een fout, die maar al te vaak gemaakt wordt, om de duidelijk weer opkomende nazi-sym pathieën op de moede schouders vari het Oostenrijksche volk af te wente len. De sympathieën bestaan zonder eenigen twijfel- De jeugd verlangt te rug naar de Hitler-jeugdorganisaties met kampeeren, zweefvliegen en uni formen. De ouderen verlangen terug naar bestaanszekerheid. Iedereen ziet met steeds stijgenden tegenzin- de vreemde troepen in de stad, die misschien op dit oogenblik geen an dere ondeugden meer bezitten, dan dat zij goed gekleed gaan, goed door voed zijn, cigaretten rooken en zich 's avonds eenzaam voelen. Wat maakt dat uit voor een volk, dat bezettings moe is als het Oostenrijksche. Steeds komt men opnieuw tot de niet te beantwoorden vraag: zijn wij nu werkelijk het eerste slachtoffer van de Hitleriaansche agressie-poli tiek geweest, of hebben wij inderdaad den „Anschluss" gewild en zijn we dus geen haar beter te behandelen dan het Duitsche volk." Met andere woorden: de geallieer den hebben thans bereikt, wat Hitier niet bereiken kon, n.l. dat het volk van Oostenrijk zich één gaat gevoelen met het Duitsche volk, dat in zijn hart nog even ver van democratie verwijderd is als onder het regiem van Hitier. Hoe beter de geallieerden hun onderlinge oneenigheid demon- streeren, des te sterker wordt deze tendenz onder de Oostenrijkers. Te Moskou hebben de geallieerden de tweede aansluiting gemist, zullen zij straks in Londen weer een aansluiting missen? Burgemeester A. WARNAAR. DE BURGEMEESTER VAN HAZERSWOUDE over flET DORP HAZERSWOUDE is eer. Siameesche tweeling, die aan el- 11 kaar gegroeid zijn en niettemin ver van elkaar verwijderd liggen. De eene helft van de bevolking bewoont de oevers van den Rijn, den Grootvorst aller stroomen; de andere helft het oudste gedeelte van de bebouwde kom leeft als een leeu werik op een veenkluit tusschen die pe polders, van de Rijndijk af gezien ergens aan de horizon. Het zou te ver voeren en buiten het bestek van dit interview vallen uiteen te zetten hoe deze situatie is ontstaan. Wij hebben deze inleiding slechts noodig om iedereen duidelijk te maken, dat toen wij burgemeester A. Warnaar in zijn ambtsvertrek opzochten, wij niet in het raadhuis moesten zijn (dat in het „dorp" staat), maar in de secretarie, die aan den Rijn is gevestigd. In tegenstelling tot het raadhuis een modern en als raadhuis bijzonder geslaagd gebouw is de"secretarie wat versleten en poover. Enfin de burgemeester zal daar zelf straks iets over zeggen. De heer Warnaar ontving ons met die breedheid en bonhomie, welke hij zich op vele buitenlandsche reizen heeft eigen gemaakt, en begon ons meteen te vertellen, dat hij den an deren morgen (Donderdag) naar Frankrijk vertrok. „Zoo maar voor uw pleizier?" „Neen, als vice-voorzitter van de Centrale Stichting Landbouw-emi- gratie en als voorzitter van de Chr. Emigratie-Centrale. Er zijn daar I eenige zaken te regelen, die beter be sproken dan beschreven kunnen wor den". Verleden jaar reisde u naar Ame rika, ook voor emigratie-plannen?" „Neen, als ouderling-afgevaardig de van de Internationale Synode-van Gereformeerde Kerken. Ik heb die gelegenheid wel benut om ook con tact te leggen in Canada in verband met immigratie". „Erheen gevlogen?" ,,Heen en terug". En toen we eenigszins bedenkelijk keken: „Over zee is het veel veiliger vliegen dan over land; de winden zijn er gelijk matiger en er zijn geen bergen om tegen op te botsen. Maar een boot reis is gezelliger." De vensters van de burgemeesters kamer zagen uit ovqr de eindelooze prairieën van het Rijnland; het schoot ons te binnen, dat Hazerswoude's magistraat, zoo gewoon aan wijde zeeën en wijde vlakten, onder den oorlog opgesloten had gezeten. „Reeds op 30 Juni 1941 werd ik ge arresteerd, als gijzelaar, wegens mijn werkzaamheden in de A.R.-partij, en verbleef achtereenvolgens in Schoorl, Buchenwalde, Haren en St. Michiels gestel. Kerstmis 1942 ben ik weer thuis gekomen. Ondertusschen was ik ontslagen als burgemeester tot mijn groote vreugde! De toenmalige Commissaris der Koningin, jhr. Van Karnebeek, heeft pogingen gedaan om me vrij te krijgen op grond van mijn burgemeesterschap, maar die pogingen zijn gelukkig niet geslaagd. In 1944 hebben de Duitschers me weer willen oppakken mijn doch ter werd gearresteerd maar ik werd van vijf zijden tegelijk gewaar schuwd en ben er tusschen-uit ge knepen. Ik vond, dat ik reeds lang genoeg de gastvrijheid van die „goe ie vrienden" had genoten, en wilde huif niet opnieuw overlast aandoen!" Wij informeerden naar de tijd van gijzeling. „Daar moet je niet eens over pra ten. We dachten toen, dat het heel wat was, hetgeen we meemaakten. Maar anderen hebben sindsdien zoo veel te doorstaan gehad, dat het daar bij vergeleken niets is. Er zat ook een mooie kant aan het leven in de gijze laars-kampen." „Het was interessant, en dat vind ik steeds interessant in aanraking te komen met andere levenskringen. In Buchenwalde heb ik met aandacht de lezingen gehoord, die pater Van der Wey, Carmeliet, hield overde grondslagen van het Nationaal-Socia- lisme! En naderhand in Gestel pater Henri de Greeve, die er een tijdlang, eveneens op Zaterdagavond, zijn „lichtbakens" hield, eveneens om lijst met gramofoon-platen „Hebt u daar ook lezingen gehou den?" „Ik was er leider van den Prot.- Christ. Studiekring. Zooals iedereen weet, is in die gijzelaars-kampen de politieke „doorbraak" voorbereid, een doorbraak welke niet juist was ge zien. Het Christendom en het huma nisme zijn niet als van gelijke waar de te beschouwen en bieden tezamen geen grondslag voor een politieke partij." Maar wél had het den heer War naar teleurgesteld, dat de A.R.' en Christ.-Hist. niet samen zijn gegaan, „omdat er niet voldoende principieel onderscheid is om dit samengaan te beletten." Wij veronderstelden, dat een bur gemeester, die zooveel van de wereld had gezien, zich in Hazerswoude niet op zijn gemak zou voelen. „In tegendeel. Ik heb altijd veel voor het platteland gevoeld en alles wat met agrarische problemen sa menhangt, of het nu veeteelt, land bouw, boomkweekerij of tuinderij be treft, interesseert me sterk." „Hoe zijn uit dat oogpunt de voor uitzichten van Hazerswoude?" „Die staan goed of vallen met land bouw en veeteelt. Als weer de poli tiek gevolgd zou worden als voor den oorlog, dat de boeren de slagen moeten opvangenMaar ik geloof wel. dat men in dat opzicht een klein beetje geleerd heeft. De gemeente is thans niet noodlijdend, al staat ze in de voorhof (er is een tekort van 17-000), maar nu de ondernemings belasting ook van toepassing is ver klaard op land- en tuinbouw, mogen we verwachten die kleine tekorten te boven te komen". We keken eens rond 'in de wel net te, doch weinig royale burgemeesters kamer. Netjes is het eenige juiste woord er voor. De burgemeester zag onze oogen dwalen: „Vóór den oorlog waren er al plan nen voor een nieuwe secretarie. Met een schoortje hier en een schraagje daar houden we 't nog overeind. Maar ik zou me werkelijk schamen om plannen voor nieuwbouw in t<e die nen, nu de woningnood zoo nijpend is." „Ach", voegde de burgemeester er zuchtend aan toe „die woning nood' is de nagel aan de doodkisten van diverse burgemeesters". „Kom, kom, burgemeester!" zei den we bemoedigend. „Gelukkig hebben we een flink uitbreidingsplan en gelukkig hebben we een heel goeden gemeente-archi tect. Voor de in 1947 te bouwen hui zen zijn de teekeningen alle goedge keurd en de grond daartoe aange kocht (behoudens goedkeuring van Ged. St.). We zullen er in slagen van het dorp een mooi dorp maken. We zullen daarbij op het eiland, een hooge veenrug blijven, dat nu -de kern van het ,,/dorp" vormt, en voor komen, dat er ergens in de diepte van de polders zoo'n rood dorp komt te liggen. Dat te bereiken was wel las tig, want het eiland wordt doorsne den van slootjes, die gedempt zullen worden met de grond uit een te gra ven vijver. Er is ook een uitbreidings plan voor de Groenendijk". „Kunt u het nogal met den Raad vinden?" „De verstandhouding is buitenge woon prettig. Ondanks de vele per- scons-verwisselingen in den nieuwen raad, is de geest, de stemming er de zelfde gebleven als in den ouden. Ik houd van een soepele leiding. Men zóu misschien daarop kunnen aan merken, dat de rondvraag wat lan gen tijd in beslag neemt, maar het is prettig als alle menschen met een be vredigd gevoel naar huis kunnen gaan." „Goede reis, burgemeester!" SPORT Binnenkort zal Nederland de tweede verjaardag der bevrijding herden ken. Een half jaar voordat het Westen bevrijd werd, was dit reeds in Zuid- Nederland geschied en het was in Eede in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat het historisch moment plaats vond dat H.M. de Koningin na een afwezig heid van vijf jaren, weer voet op Ne derlandsche bodem zette. De begroe ting van onze vorstin, die vergezeld is van Gen. Majoor Kruis. VOETBAL L.D.W.S.—D.O.S.ROp het LFC- terrein a. d. Haagweg speelt LDWS Zondag den belangrijken wedstrijd tegen DOSR in de volgende opstel ling: Doel: K. Hüner. Achter: C. Rijs- bergen, J. Distelveld. Midden: G. Lo geman, H. Flippo, J. Keijzer II. Voor: W. Piket. J. Keyzer I, P. Schreuder, J. v. d. Weijden, B. v. d. Weijden. Teylingen. Het voetbalprogram ma voor a s. Zondag ziet er als volgt uit: Lisse I—Teyl. I, 2.30 uur; Teyl. II L.F.C. III, 2 uur; Teyl. IV—Lugdu- n'um 8, 12 uur; Teyl. Jun. A.V.V. L.V. Jun. A, 4 uur; Hazerswoude Teyl. Jun. B., 12.30 uur. Het eerste elftal zal zijn uiterste best moeten doen om in Lisse de pun ten te veroveren. Laten vele suppor ters optrekken naar Lisse, om door hun aanmoedigen de jongens te steu nen. V.V.S.B. Het le elftal gaat haar returnmatch spelen tegen Docos. Thuis wisten de onzen met 2—0 te zegevieren; de wedstrijd, die voor de Noordwijkerhoutboys meest gedenk waardige was in deze competitie. Im mers, bij dezen wedstrijd begon de totale ommekeer voor VVSB. Het was het begin van de overwinningenreelis, die tot nog toe bestendigd is Zal het Zondag evenzoo gaan? Wij kennen Docos als een onberekenbare ploeg, die het voor gewoonte noudt tegen sterke tegenstanders de beste presta ties te leveren. VVSB zal hiermede terdege rekening hebben te houden Docos, hoewel 3 punten meer heb bend dan de degradatie-candidaat Teylingen, zal bij een overwinning voorgoed van het degradatiegevaar gevrijwaard zijn. Ziehier de factoren, die er borg voor staan, dat het Zon dag terdege zal spannen aan den Haagweg. Het 3e elftal zal den strijd op moe ten nemen tegen het sterke DOSR 3. Om een behoorlijk resultaat te krij gen zullen onze jongens hun uiterste best moeten doen. Misschien dat ter reinvoordeel de balans in het voor deel der thuisclub doet overslaan. In ieder geval, flink aanpakken boys! WSB 4 ontvangt ASC 8. Uit werd deze wedstrijd met flinke cij fers verloren. Thans hebben de VV SB-ers „Dirk" in hun midden en kon dit wel eens een stimulans zijn om eens flink revanche te nemen. 1 VVSB a. gaat op bezoek bij Docos a Drie weken geleden werd thuis met 42 verloren, wat de N'houters lang niet vergeten zijn en ook vast niet goed zit. Een op revanche beluste ju nioren-team zal daarom ook naar Lei den gaan ende punten mee naar huis nemen. Maar dan beter spel dan vorige week tegen Foreholte. Oranje-Groen. Alle elftallen komen weer in het veld. A.s. Zater dag spelen de Oranje-Gr. (adsp.) tegen een van de zwaarste n.l. Al phen (adsp.). Als het gaat zooals in de laatste wedstrijden, dan kan er gewonnen worden. Om 10 uur spelen de Jun. a tegen L.F.C. a. Dat kan een aardige wed strijd worden, maar er moet flink aangepakt worden anders gaat het net als Zondag j.l. Om 12 uur treden de reserven in het veld tegen Weter. B. n. Het eerste elftal komt uit tegen Hazers woude I. De opstelling is nu: Doel: J. v. d. Berg; achter: Ch. de Groot en J. Ottenhof; midden: B. Jordens, P. v. Haasteren en J. Koet; voor: B. v. Dijk, H. Walters, P. J. de Groot, Th. v. d. Berg, J. v. Belkum. Aanvang 2 uur. De Jun. B gaan naar Alphen B. Dat is een zware opgaaf, maar flink aanpakken is de hoofdzaak; dan komen de puntjes wel mee naar Leiden. Rijpwetering. Het programma voor morgen is: SJZ IRijpwetering I; LFC 6—-Rijpwetering n; Rijpwete ring IIISJZ 4; Warmunda ARijp wetering A. Rijpwetering I staat een zware wedstrijd te wachten, die alle inspan ning en enthousiasme ^an de spelers zal eischen. De Jun., die den laatsten tijd nog al aan de verliezende hand zijn, zullen ook hun tanden weer eens moeten laten zien. A.S.C. Voor den belangrijken voetbalwedstrijd tegen Alphen 1 zal het elftal van A.S.C. 1 voor Zondag a.s. zijn samengesteld uit: Doel: W. Schalks; Achter: D. van Berge Henegouwen en L. van der Valk: Midden: W. Rietbergen, P. H. van Nierop en J. de la Bije; Voor: J. Aniba, H. Kok, J. van Duyn, J. de Troye en W. Aniba. D.O.S-R. Zag het er eenigen tijd naar uit, dat de beslissende wedstrijd voor D.O.S.R. tegen Bode graven zou zijn, nu is daar na de verstpreiode als gevolg van wissel vallige uitslagen der laatste wedstrij der. L.D.W.S. uit Leiden als zeer ernstige concurrent naar de boven ste plaats naar voren gekomen. De wedstrijd L.D.W.S.D.O.S.R., welke morgen te Leiden wordt gespeeld is van groote beteekenis. Op papier zijn de kansen voor D.O.S.R. het meest gunstig. De Leidenaars hebben evenveel punten, maar een wedstrijd meer gespeeld. Wanneer de Veen- ders in staat zijn om een gelijk spel te verkrijgen, mag men al niet on tevreden zijn. Het einde van de com petitie nadert. Slechts de club, die nu de sterkste moreele kracht ver toont, zal de overwinning behalen. Nogmaals: een zeer goede clubgeest en onderlinge samenwerking is het fundament van succes. Aanvang twee uur; vertrek om 12.45 uur. D.O.S.R. II met haar mooie kam pioenskansen speelt om twee uur thuis tegen U.V.S. V. D.O.S.R. III vertrekt om 12.30 voor den wedstrijd tegen V.V.S.B. III, aanvang twee uur. Foreholte A tegen DOSR A om 4 uur, vertrek 2.30 uur. DOSR B te gen Docos-B thuis om 12.30 uur. DOSR C vertrekt om 11.45 naar Rijpwetering C; aanvang 12.30 uur. Wet. Boys. Het programma voor morgen is zeer aantrekkelijk. Morsch. kwartier I, de club, die nog geen wedstrijd won in deze competitie, komt naar Oudewetering. De Boys zullen dezen wedstrijd moeten win nen, indien zij zich niet in moeilijk heden van degradatiegevaar willen begeven. Aanvang 2 uur. Wet. Boys II vertrekken om 11 uur naar Oran je-Groen II; aanvang 12 uur. Junio ren A gaan naar V.V.L.V. b; vertrek 11 uur; aanvang 12.30 uur. Jun. B spelen om 12 uur tegen de aspiran ten, die de vorige keer zoo'n succes hadden tegen hun grootere sport- makkers. Het tweede elftal en de A- junioren reizen gezamenlijk af per auto om 11 uur vanaf café Klein. Het eerste elftal komt uit in donker shirt. TAFELTENNIS TreffersWilskracht. Deze week werd in Roelofarendsveen een Wed strijd gespeeld tusschen een team van Wilskracht (Nooi'dwijkerhout) en een team van Treffers. De Treffers bleken overwegend sterker en wonnen met 73. Van Dam van Wilskracht be schikte over 'een goede forehand en won van C. Heemskerk en P. Verdel een partij, terwijl de Wilskracht-spe- ler Smit ook een partij won van P. Verdel, P. v. d. Zwet, die goed op dreef was, wist in een vlotte wed strijd zijn drie partijen te winnen. Het dubbelspel werd door C. Heems kerk en P. v. d. Zwet gewonnen on danks een felle en hardnekkige te genstand van de Wilskrachtspelers. KON NED. VOETBALBOND. District I, le klasse: RFCEDO; EmmaVSV; ADO-Feyenoord; Spar ta't Gooi; AjaxDWS. District H, le klasse: Blauw Wit Neptunus; Xerxes'HBS; D'HCD FC; StormvogelsHaarlem; DOS Excelsior. In de oorlogsjaren zijn op Duitschen last ingrijpende wij zingen'tot stand gekomen in het gebruik van den cul tuurgrond in ons land Ten deele vonden deze hun aan leiding in zuiver militaire overwegingen, ten deele hielden zij verband met de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk. Tot de eerste groep behoorden de inundaties e.d., tot de laat ste categorie kan het ver plicht scheuren van grasland gerekend worden. Van beiderlei soort maat regelen tezamen onderging lang niet elk gewest den in vloed in dezelfde mate. Dientengevolge waren aan het einde van den oorlog vrij aanzienlijke verschuivingen ontstaan in de beteekenis, die elke provincie van ons land afzonderlijk had voor bepaalde onderdeelen van de voedselvoorziening van ons vólk. De vraag bleef in- tusschen, of na liquidatie van de oorlogsmaatregelen de oude rangorde hersteld zou worden, dan wel of de als tijdelijk bedoelde maat regelen tot blijvende veran deringen zouden hebben ge leid. De Nederlandsche land bouw heeft zich thans reeds wee^. voldoende uitgewerkt boven het dieptepunt der laatste oorlogsjaren om de beantwoording van ,deze vraag nu mogelijk te maken. In het bijzonder blijkt zich een sterke neiging te heb ben doen gelden om de om zetting van grasland in bouwland weer ongedaan te maken. Groote oppervlakten werden opnieuw met gras ingezaaid. Toch leidde dit er volstrekt niet toe, dat de op pervlakte bouwland in ons land thans kleiner zou zijn dan aan het einde ven den oorlog. Door de weder-in- schakeling van gronden, die tijdelijk door inundaties e.d, buiten gebruik waren, be schikt Nederland nu over 134.000 H.A. méér bouwland dan onmiddellijk na den oorlog, waardoor de totale oppervlakte bouwland bijna 20 pet. grooter is dan in 1939. De oppervlakte grasland is sedert het einde van de Duitsche bezetting met 75.000 H.A. toegenomen, eveneens mede door het we der Beschikbaar komen van grasland, dat ten behoeve van allerlei militaire doel einden aan zijn bestemming was onttrokken, maar blijft niettemin nog 145,000 H.A. beneden den omvang van 1939. Wat het gebruil: van het bouwland betreft, doet zich een sterk streven gelden om meer veevoeder te verbou wen. De wensch tot herstel van den veestapel en de ge ringe importmogelijkheden van veevoeder zijn daartoe de aanleiding. Daarnaast zijn yiteraard ook de door "de regeering vastgestelde richt prijzen en hun onderlinge verhouding van invloed ge weest op den verbouw van bepaalde gewassen. Het tar we- en rogge-areaal is vrij wel gelijk aan dat van 1939, gerst en haver hebben thans een grooter areaal dan voor den oorlog. De teelt van sui kerbieten heeft zich zeer krachtig hersteld; de met dit gewas beteelde oppervlak te is twee-en-een-half maal zoo groot als in het eerste jaar na den oorlog en daar mee bijna weer op het peil van 1939. De oppervlakte aardappelen handhaaft zich op een peil. dat ver boven het voor-oorlogsche uitkomt; daarentegen blijft de vlas teelt ver ten achter bij 1939. Dit alles wat Nederland als geheel betreft. En hoe staat het nu met Zuid-Hol land? De onttrekking van den bodem aan de normale be stemming ten behoeve van directe of indirecte oorlogs doeleinden omvatte in onze provincie veertigduizend hectaren cultuurgrond; nu deze onttrekking geheel ge liquideerd is, beschikt Zuid- Holland- over 232.000 HA. cultuurgrond, waarvan 72.000 H.A. beteeld is met akker bouwgewassen en 139.000 H.A. grasland is. Vóór den oorlog waren deze opper vlakten resp, 58.000 en 153.000 en aan het einde van den bezettingstijd 44.000 en 129.000 H.A. In den akkerbouw besloeg het tarwe-areaal in 1939 ruim 13.000 H.A., aan het einde van den oorlog bleek dit. ondanks het scheuren van grasland door de inun daties te zijn ingekrompen tot ruim 9.000 H.A., maar thans omvat het 16.000 H.A. Procentueel heeft de uitbrei ding van het tarwe-areaal dus geheel gelijken tred ge houden met de uitbreiding van den totalen akkerbouw, waarvan het pl.m. 23 pet. uitmaakt. Met de rogge, ofschoon in Zuid-Holland een gewas van veel minder beteekenidan de tarwe, staat het anders. Van nog geen 400 H.A, vóór den oorlog en 1000 H.A. aan het einde van de bezetting, steeg de oppervlakte, die met deze graansoort beteeld is, sedertdien tot bijna 1300 Hectaren. De verbouw van consump tie-aardappelen heeft vrij wel weer denzelfden om vang als vóór den oorlog; met dit gewas is veertien duizend hectaren beteeld. Het suikerbieten-areaal in onze provincie is thans be duidend grooter dan voor heen. In 1939 besloeg het bij na 7300 Hectaren; in» het eerste jaar na de bevrijding was het ingekrompen tot 1630 H.A., in hoofdzaak een gevolg van het gebrek aan arbeidskrachten. Thans evenwel omvat het niet min der dan 8.800 H.A. Als totale indruk resul teert uit deze gegevens de meening, dat de overgang van grasland op bouwland, en dus van veeteelt op akkerbouw in Zuid-Hol land zich tot nu toe sterker handhaaft dan in andere deëlen van ons land. Of dit verschijnsel zich echter ook in de volgende jaren zal doen blijken, dient voorals nog te worden afgewacht. District IH, le klasse: Enschede- sche Boys-Heracles; QuickTuban- tia; AGOWGo Ahead;; Be Quick Enschede; VitesseWageningen. District IV, le klasse: BWHel mond; VW—Longa; Willem nDe Baronie DNL; RKTVVHelmondia. District V, le klasse: Velocitas Frisia; HSC—-Sneek; Leeuwarden Achilles; Veendam-Be Quick; Em- men—GVAV. District VI, le klasse: MauritsM W; JulianaPSV; EindhovenDe Spechten; LimburgiaBrabantia. District n, 2e kl. A: CWHercu les; VeloxBMT; UnitasGouda; Coal—GDS; VFC—VUC. 2e kl. B: VIOSUW; Overmaas Quick; ScheveningenDCV; Elink- wijk—UVS. District II, 3e kl. A: HFC—LFC; LugdunumHillinen; TYBBWasse naar; VCSBlauw Zwart. 3e kl. B: ASCAlphen: Rooden- burgTonegido; ONARVC; Woer denLaakkwartier. 4e kl. A: DocosWSB; Hillegom Bodegraven; LisseTeijlingen; LD WSDOSR; AlphiaAlphensche Boys. 4e kl. B: De JagesLenig en Snel; WilhelmusBTC; ESDOZwart Blauw; RKAWZLC; Rouwkoop Rijswijk. 4e kl. C: RAVA—SMV; Waddinx- veenQuick Steps; APSVDSO; KranenburgVoorburg; VOGEL Gouderak- KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND. le kl. N.-H.: OosterkwartierDED; SwiftBlauw Wit; SVK—Archipel; SamosWesterk war tier; Koog Zaan dijkRohda. le kl. Z.-H.: DKCDeetos; Vicus OrientisGymnasiasten; iHSVHK V; SpangenHet Zuiden; Ons Eiber nestAchilles. 2e kl A: Deetos 2Wion; Schie damALO; Gymnasiasten 2Alge- me ene; Achilles 2OS CR. 2e kl. B: Het Zuiden 2Hou Stand; Ons Eibernest 2'Die Iiaghe; Ready —Quick; TOV—Rozenburg.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3