I Op korte golf f SATERDAG 26 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 BISSCHOPPELIJK BUREAU VOOR HERSTEL. In de Staatscourant van 9 April 1947, No. 68, maakt het Nederlandsche Beheersinstituut bekend, dat zij, die meenen jegens het Commissariaat voor Niet-Commercieele Vereenigin- igen en Stichtingen, rechten of aan spraken te kunnen doen gelden, en nog geen verzoek tot erkenning heb ben ingediend van deze rechten of aanspraken, nog tot 1 Juni 1947 in de gelegenheid worden gesteld een des betreffend verzoek in te dienen. Dit verzoek moet worden gericht tot het Nederlandsche Beheerinstituut, Bu reau Bijzondere Beheeren, adres: Geestbrugweg 60, te Rijswijk. (Zuid- Holland H. J. J. v. HUSSEN. pr. Directeur van het Bisschoppelijk Bureau voor Herstel. COLLECTE 11 MEI A.S. Van de zijde van verschillende Stichtingen voor nabestaanden van oorlogsslachtoffers wordt verzocht om een collecte daarvoor te willen hou den. Daarom wordt voor dit jaar ten behoeve van deze nabestaanden deze collecte gehouden en wél op Zondag 11 Mei a.s. De opbrenet worde gezon den aan de Z.E. Deken, die de gelden per giro zendt aan het Bisdom op de gebruikelijke wijze. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 15 April 1947. OP ZATERDAGAVOND 3 MEI a.s. worde in alle kerken en kapellen (waarover een Rector is aangesteld) eene godsdienstoefening gehouden om te bidden voor de zielerust van allen, die gestorven zijn tengevolge van den oorlog. Wij vertrouwen, dat de geloovigen in groote getale hieraan zullen deel nemen. De oefening kan bestaan uit: De profundis. Miserere of Libera. Toespraak (naar verkiezing). Rozenhoedje. Antiphoon van Maria. In paridisum. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 15 April 1947, „Sint Bavo". Tot assistenten van den nieuw be noemden generaal der Paters Mont- fortanen, dr. A. Josselin, zijn op het generaal kapittel gekozen pater dr. J. Theunissen, geboren te Schim - mert, 3 October 1905, priester gewijd te Rome 1 December 1929, waar hij in 1930 promoveerde tot Doctor in de theologie. Sinds 1936 was hij re ligieus overste van het missie-district Porto Amelia in Mozambique (Pcr- tugeesch Oost-Afrika). Voorts pater L. Fournier (Cana dees); pater J. A. Bertrand, geboren te Schinnen 20 September 1897, priester gewijd 14 Juni 1924, sinds 1942 Overste van de Apostolische School Ste Maria te Schimmert en tenslotte pater M. Bidet (Fransch- man). Bij K. B. is ingesteld de in de Troonrede van. het vori| jaar aan gekondigde Staatscommissie tot her ziening van de Armenwet. •Dc officieele opdracht luidt: Het instellen van een onderzoek omtrent de wettelijke voorzieningen, die op het stuk van de sociaal-charitatieve zorg zullen dienen te worden getrof fen. Tot voorzitter is benoemd jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. commissaris der Koningin in Gel derland. Gelijktijdig met deze Staatscom missie is ingesteld een subcommissie, die o.a. de taakverdeeling tusschen de ministeries van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken zal on derzoeken. LEIDEN „Dr. Schaepman" kreeg weinig bel'angstelling Waar blijven de jongeren? De wel zéér matige belangstelling tijdens de gisteravond in het St. An- tonius clubhuis gehouden jaarverga dering van de R.K. Propagandaclub „Dr. Schaepman" - alarmeerend matig zouden we willen zeggen confronteert ons niet de wel zeer flauwe belangstelling, welke ten aanzien van de politieke actie leeft óók onder de jongeren. De voorzitter, de heer H. Lombert moest dan ook in zijn openings woord gewag maken van zijn dank baarheid, maar niet van tevreden heid over deze opkomst. Vervolgens schetste hij het ontstaan van dezen avond, die beschouwd moest worden als een eerste stap om de jongeren in te schakelen. Ook uit het jaarverslag van den secretaris bleek overduidelijk, dat er weinig propagandisten waren, maar des te meer lieden, die het stand punt van eerst-de-kat-uit-de-boom- te-kijken huldigden overigens een specifiek Nederlandsche eigenschap, maar politiek gesproken weinig aan bevelingswaardig. Ook het jaarverslag van den pen ningmeester was in mineur gestemd, er was geen geld meer; hij had ech ter wel iets te vorderen, o.a. de con- tributiegelden. De verkiezingen brachten de hee- ren P. Reizevoort, mr. H. Geise en C. Zandvliet achter de groene tafel, aangezien de heeren H. Lombert, voorz. en Alb. v. Dijk, secretaris, zich niet meer herkiesbaar stelden. De/scheidende voorzitter wensch- te het nieuwe bestuur Gods besten zegen toe in den arbeid, die te wach ten stond en wees daarbij op het be lang van een kerngezqjide propa gandaclub. Van de rondvraag maakte de voor zitter van de K.V.P. afd. Leiden, de heer S. Menken gebruik om afgetre den voorzitter en secretaris recht hartelijk te bedanken voor het vele in het belang van de K.V.P. ver richte werk. In zijn verdere toe spraak toonde de heer Menken zich verre van gerust over de liefde van de katholieken tot hun partij. Hij wees er op, dat van allen, die hun stem op de K.V.P. uitbrachten, er nog geen 10 pet. georganiseerd wa ren; hij vroeg zich af hoeveel van die 10 pet. zich intensief met partij of propaganda ophielden. In dit ver band bracht hij in herinnering de uitspraak van prof. Aalberse, Gedaan tijdens de onlangs gehouden K.V.P.- bijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Leidschen Kieskring, die een waarschuwing in hield, niet aan den kant te blijven staan opdat niet in 5 jaar verknoeid wordt, wat in 50 iaren moeizaam werd opgebouwd. Hij wekte de jon geren op zich te scharen onder ,de vanen van de K.V.P. om aldus een machtig bolwerk te vormen. Het Hawaiian gezelschap „The Moodmakers" zorgde voor een pret tige en beschaafde muzikale omlijs ting. GEMEENTERAAD. Aangevraagde gelden. B. en W. stellen voor te aanvaarden een tweetal aanbiedingen voor een onderhandsche geldleening tot een to taal bedrag van f. 1,087,000 tegen een rente van 3 f/4 pet. ter conversie van het reStant der 3 Y> pet. obligatie-lee- ning 1937. 1400 wordt gevraagd voor het aanbrengen van een zandbak op het speelterrein van de buurtver. „De Professorenwi.ik" aan de Burggraven- laan en 3400 voor egaliseeren van een terrein aan de Kortenaerstraat met zandbak en een afscheiding voor een speelterrein voor „Ons Eiland", ^oooooooooooooooooooooooooooooooqo oooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. Het percentage ma is in het brood wordt over eenige weken van 10 tot 20 pet. Uit het kamp Duindorp zijn gisteren en eergisteren enkele klei ne groepen politieke delinquenten naar de mijnen en het fort Rhynau- wen overgebracht en een groep van ongeveer 500 gevangenen naar het fort Erfprins in Den Helder. Tot burgemeester van Oude Tonge is benoemd de heer A. D. v. Dijk te Spijkenisse. De benoemde was tot voor kort secretaris van Itet gewest Zuid-Holland van de Partij van den Arbeid en waarnemend burgemeester van Spijkenisse. Te Heerhugowaard is een kindje van 6J^ maand van de familie R. dood in de wieg gevonden. Het kind was gestikt. Het was een tweeling meisje, waarvan het andere reeds in den leeftijd van 4weken was over leden. Te Laren is een 2-jarig meisje van de familie S. in een waschketel gevallen en verdronken. Gisteren meldden wij, dat uit de bewaarplaats van de oude Alex- anderkazerne te den Haag, drie ar restanten waren ontsnapt. Naar wii thans vernemen, zijn zij in Nieuwer- kerk aan den IJssel door de rijkspo litie, in samenwerking met de ma rechaussee, gisteravond om kwart voor negen, gearresteerd. Een vee arts, die dit bericht via de radio had gehoord, was het drietal namelijk tegengekomen en had toen onmid dellijk de rijkspolitie ter plaatse ge waarschuwd. De C.C.D. heeft te Geleen een landbouwer aangehouden, die, in combinatie met 'n slager en een loon- slager, koeien, die voor prijzen van 650 en 830 gulden waren gekocht, op zijn erf slachtte. De C.C.D. heeft op een zuivel fabriek in Noord-Brabant knoeierijen met bonnen ontdekt. Een melkventer verduisterde 24.000 rantsoenen aan melkbonnen, die hij verkocht tegen 30 a 40 cent per rantsoen. De doodstraf is geëischt door het bijzonder gerechtshof te Arnhem te. gen den 66-jarigen J. v. Limburg, bri gadier-rechercheur bij de politie te Enschede, berucht om zijn jacht op Joden. Uitgesproken werd de dood straf tegen D. Eykelboom te Zwolle en L. G. de Noo uit Zwolle wegens hulpverleening aan den vijand. Talrijk zijn de bosch- en heide branden de laatste dagen. Gisteren is weer ruim 30 hectare heide afgebrand bij Almelo. De brand is waarschijn lijk ontstaan door vonken uit de lo comotief van een trein. Drie personen zijn gearresteerd, resp. uit Assendelft, Beverwijk en IJmuiden, die eenige dagen geleden een overval hadden gedaan op de coöp. zuivelfabriek te Marsum. BUITENLAND. Deskundigen van 24 landen zijn gisteren te Genève tot de conclusie gekomen, dat afschaffing van pas poorten voor buitenlandsche reizen nog niet mogelijk is. Bij een Vietnameeschen aanval op een convooi.zyn de Cochin-Chi- neesche minister van opvoeding en de onder-minister van buitenland sche zaken gedood. De geallieerde autoriteiten in Italië hebben besloten, de Joegosla- ven, die van oorlogsmisdaden worden beschuldigd, aan Joego-Slavië uit te leveren. Tijdens het proces tegen den Duitschen groot-industrieel Flick is een document voorgelezen, waarin staat, dat tot einde 1941 2.300.000 Rus sische krijgsgevangenen in Duitsche kampen aan vlektyphus zijn gestor ven. De laatste gegevens over de ramp te Texas-City wijzen uit, dat 433 personen bij de ontploffing al daar om het leven zijn gekomen. AFSCHEID B. W. DE WAAL. Op 1 Mei a.s. zal de heer B. W. de Waal, in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd afscheid nemen van zijn werkkring als directeur van de N.V. Incasso Bank hier ter stede. Des middags van 15.30 tot 17.30 bestaat er voor cliën ten gelegenheid afscheid te nemen. Zilveren Onderwijzersjubilé. Op Donderdag 1 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Bruschke werd aangesteld tot onderwijzer aan de R.K. Jongensmuloschool. De jubi laris zal gehuldigd worden door een H, Mis van dankbaarheid in de Lo de wij kskerk aan de Steenschuur om 9 uur en doorveen feestelijke bijeen komst om half twaalf in het Anto- niusclubhuis aan de Mare. Belang stellenden zijn van harte we'kom, LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Prof. Dr. N. Tinbergen, benoemd tot hoogleeraar in de experimenteele dierkunde aan de Leidsche Universi teit, heeft gistermiddag zijn ambt aanvaarcf met het houden van een re de, welke tot titel droeg „De natuur is sterker dan de leer" of „De Lof van het veldwerk." Geslaagd artsexamen le gedeelte: de heeren: C. Goedbloed te Oegst- geest, A. C. Kruyt te Leiden, G. M. Pool te 's-Gravenhage, C. A. Rei- chardt te 's-Gravenhage, K. Brou wer te Oegstgeest, N. J. Francken te 's-Gravenhage, J. Lems te Rotter dam, mejuffr. W. E. Huijgens te 's-Gravenhage, mevr. K. Rothbarth te Aerdenhout; artsexamen 2e ge deelte de heer G. J. Sas te Bergen op Zoom, mej. M. C. v. d. Plas te Tilburg; doctoraal examen genees kunde de heeren: H. A. M. Gunne- weg te Voorburg (Z.-H.), W. Ouwe hand te Scheveningen, A. R. M. Hue- ber te Sassenheim, mej. A. M. J. Holtappel te Leiden Geslaagd voor het apothekersas sistentenexamen de dames: R. J. 3. Hofman te Rotterdam, L. de Bruin te 's-Gravenhage, W. Kwakernaak te Rotterdam, H. M. Poot te Vlaar- dingen, S- Vermeyden te Rotterdam, F. Baars te Rotterdam, L. G. C. Wes tenberg te Zwijndrecht, D. J. Th. van Dam te Woerden, C, C. Verkerk te Leiden. TOENADERING „OOST EN WEST" De R.K. Vereeniging voor Oost en West „Omnia Omnibus" hield gister" avond een feestvergadering in „Den Vergulden Turk". In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer P. C. A. ten Broek mede, dat de vereeniging na een bestaan van ongeveer twee jaar thans 130 leden telt. Tot op heden berustte de leiding bij een voorloo- pig bestuur, maar tijdens deze ver gadering zouden de aanwezigen een bestuur kiezen. Dat de vereeniging door den Bisschop volledig erkend wordt, blijkt uit het feit, dat pater L. Teepe O.F.M. als geestelijk advi seur en pater S. v. Egmond O.F.M. als verzorger van de geestelijke be langen van gerepatrieerden zijn aangewezen. Vervolgens zette pater Teepe in een kort woord het doel van „Omnia Omnibus" uiteen. Oor spronkelijk had de vereeniging zich speciaal op de belangen van gere patrieerden gericht, maar later heeft men deze basis verbreed. Doel is thans de katholieken hier te lan de en overzee dichter bij elkaar te brengen. Men stelt zich voor dit te bereiken door elkaar te zoeken in de ontspanning. Zoo zullen er lezin gen, excursies, cultureele avonden, enz. worden georganiseerd. De se cretaris, de heer W. J. M. Zandvliet las vervolgens de ontwerp-statuten en het huishoudelijk reglement voor, welke door de vergadering werden goedgekeurd. Het voorloopig bestuur werd in zijn geheel tot bestuur gekozen t.w. P. C. A. ten Broek, voorz., W. J. M. Zandvliet, G. A. Kuyper en M. v. Drie! De heer Joop Koevoets zal als cultureel-leider der vereeniging optreden. Voor het loopende seizoen bestaan de volgende plannen. In Mei een excursie naar de Hoogovens, in Juni opvoering openluchtspel (indien eenigszins mogelijk door de leden zelf) en tenslotte in Juli een excur sie naar de Sterrenwacht of de K.R.O.-studio. Ook voor het komen de seizoen, dat met September in gaat, werden diverse voorstellen gedaan, terwijl er voorts voldoende belangstelling bleek voor 'n bridge club. Na de pauze was het program ma geheel in handen van den heer Joop Koevoets. Deze bracht proza en poëzie uit de Nederlandsche en Vlaamsche literatuur. Dit keurig verzorgd programma, afgewisseld met muzikale intermezzo's op de piano door Loes Mosseveld, vond bij de aanwezigen groote waardee ring en vormde een waardig besluit van dezen goed geslaagden avond. BONKAARTEN AFHALEN, Voor het afhalen van bonkaarten 707 K.A. tot en met KE, QA voor ta bak. QB voor versnaperingen, QC voor tabak en versnaperingen en voor brandstoffen moet roen zÜn *n „De Burcht". Maandag hoofdstamkaartnummers 1 t/m 6000. ZEVENTIG-JARIG BESTAAN TIELEMAN DROS. Hartelijke huldiging van de directie tijdens personeelsavond. In verband met het niet beschik baar zijn van de Stadsgehoorzaal op den eigenlijken jubileumdatum 8 Mei had de directie van de C.V. Tieleman Dros gisteravond ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan der firma haar personeel een feest avond aangeboden. Wederkeerig heeft het personeel dezen avond aan gegrepen om de directie, de heeren H. H. Tieleman en C. W. Tieleman, hartelijk te huldigen voor al den ar beid, welke zij in het belang der fir ma en het personeel al zooveel jar^n heeft verricht. Dat daarnaast ook in treffende woorden is herinnerd aan het verscheiden van den oudsten directeur, den heer H. W. Tieleman, v/iens door den heer L. Bron geschil derd portret als jubileumgeschenk werd aangeboden, stemt tot groote, prijzenswaardige voldoening en plaatste dezen avond in een wel heel bijzonder licht. Bij het betreden der geheel ge vulde en met vele bloemstukken ge sierde Stadszaal werden de directie, de president-commissaris en commis sarissen op enthousiaste wijze ont vangen. Aan hun dames werden prachtige bouquetten roze anjers aangeboden, terwijl de directie nog afzonderlijk met een geheel van sui ker vervaardigde molen het fa brieksmerk der firma werd ver rast. Dat ook mevrouw M. Tieleman ■Duik. de moeder van den oudsten firmant, den heer H. H. Tieleman. de zen feestavond bijwoonde, was voor al'en een bijzonder genoegen. De heer H. H. Tieleman, die al lereerst allen welkom heette, gaf ver volgens een kort overzicht van de in het verleden gevierde jubilea om oaarbij speciaal te herinneren aan de viering van het 25-jarig bestaan en aan de initialen der firma: T. D., welke toentertijd door één der spre kers reeds zijn aangeduid als de be ginletters van Trouw en Durf. Nadat spr. het geheele personeel had be dankt voor zijn, bijzondere toewij ding en uitnemende krachten, welke hfet steeds aan het bedrijf had wil len schenken, wees hij er op, dat zich in de afgeloopen 70 jaar nooit een ernstig conflict had voorgedaan. Namens het geheele personeel hééft hierna de procuratiehouder, de heer J. Sloos, de gelukwenschen aan geboden, waarbij hij de verzekering gaf. dat al en de directie in haar pogingen het bedrijf weer volledig tot bloei te brengen gaarne,zul"en 6teunen. In zeer sympathieke woor den herdacht spr. vervolgens alle personeelsleden, die in den loop der jaren het bedrijf door den dood zijn ontvallen om tenslotte een eerbiedig woord van nagedachtenis te wijden aanhet door allen diep betreurde verscheiden van den heer H. W. Tie leman,, wiens arbeid voor het bedrijf van zulk een groote beteekenis is geweest. Namens het personeel bood spr. hierop een geschilderd portret van wijlen den heer Tieleman aan. Tijdens het spélen van het Largo van Hand* 1 werd hierop één minuut stilte in acht genomen. Met een enkel woord heeft de heer C. W. Tieleman dit geschenk aan vaard. Tijdens dezen avond, welke werd afgewisseld met muziek van de Har mon '"ekapel van T. en D. en een ca baretprogramma, verzorgd door Ger- hof, heeft de heer S'oos aan den heer H. H. Tieleman nog een zilveren si garettendoos aangeboden als waar deering voor al hetgeen deze reeds in het belang van het bedrijf en het personeel heeft gedaan. Namens de vertegenwoordigers sloot de hoofd vertegenwoordiger, de heer J. Vo gelaar, zich hierbij aan. Een geanimeerd bal besloot de feestelijke herdenking. VEILIG VERKEER-EXAMENS. Op 13 Mei a.s. zal de afdeeling Lei den van het Landelijk Verbond van Veilig Verkeer de schriftelijke exa mens voor de jeugd houden. Hieraan zullen 800 leerlingen deelnemen, on danks het feit, dat er in den winter veel schoolverzuim is geweest. De practische verkeersles zal in de week voor Pinksteren plaats hebben, ditmaal niet in een stille buitenwijk, doch midden in de drukke stad. Dit is met opzet gedaan om van dit exa men een practische politie-verkeers- les te maken, waarvan het publiek nog wat zal kunnen leeren. Ook de geluidswagen zal weer rondrijden, zoodat het een goede repetitieweek wordt. Op een nader te bepalen middag zal de uitreiking der diploma's aan de geslaagden plaats vinden. S.I.S E.O.-nieuws. Voor de twee dameselftallen is het deze Zondag een rustige dag, beide elftallen zullen na melijk om half één op eigen terrein tegen elkaar in het hockeij-strijdperk treden. Voor ons heer en elf tal is het Zo r dag een gewichtiger dag. Dit elftal speelt namelijk mee in 'n tournooi van elftallen in Rotterdam. De eerste wedstrijd begint om half twaalf met toestemming van de R.K. Sportbond, aller opkomst is dringend gewenscht. Deze week dus geen afschrijvingen van /aangeschreven spelers. ANA DE BRITO ARANHA GERARD HENGEVELD. De in Portugal gehuwde zan geres Ana de Brito Aranha is Neder landsche van geboorte. Zij is een kun stenares, die weet, wat zij wil, en het optreden is voor haar een aanspo ring om het beste te geven; wat zij ook gedaan heeft. Jammer, dat niet meer toehoorders zijn gekomen om dit belangrijk# concert bij te wonen. Luisterend naar dit recital, waarop Gerard Hengeveld de begeleiding meesterlijk verzorgde, kreeg men den indruk van voortreffelijke zangkunst en (vooral in de hoogere ligging) van een groote stem. Dit laatste is een kostbaar bezit, evenwel niet overeen komstig met de afmetingen van de kleine zaal, zoodat men vaak naar grooter ruimte verlangde; vooral was dit 't geval by de liederen voor de pauze: een paar 17e eeuwsche Engel- sche liederen en de Aria van Handel, die met bezieling werd voorgedragen en waarin de coloratuur bekoring had. De vier kostbare Regerliederen zong zij met intelligentie. Schubert ligt haar minder, maar in Brahms en vooral in „Liebestreu" was veel te bewonderen aan innigheid en was de klank in middenstem en dictie tref fend. Na de pauze nam zij ons mede naar Fransche-, Italiaansche- en Por- tugeesche kunst. Hier liet zij 't voort durend aanzwellen van de toon na en gaf 't beste van 't beste. Prachtig de aanhef en verstilling in Debussy's „En sourdine", „Fantóches", een lied met geestige levendige pointe. Diep doorleefd was de wedergave van de liederen van Pizzetti. Zeer wel slo ten zich hierbij aan de liederen van Claudio Carneyro, die interessant zijn en waarin zij met den pianist een fijn getinte eenheid vormde. In „Viajan- te" gaf de zangeres een teer wegvlie tend p.p., dat een staal was van su perieure zangtechniek. Mooi zijn de door Jorge Croner de Vasconcellos voortreffelijk getoonzette Portugee- sche Volksliedjes, waarin de zangeres gelegenheid had de verschillende schakeeringen var stille devotie, vol poëzie en plastiek tot uitgelatenheid toe, te accentueeren, en dit alles te doen met kunstzinnige distinctie en volhoudingsvermogen. Gerard Hen- geveld'was een opvallend begeleider. Men toonde groote dankbaarheid door warmen bijval jegens Ana de Brito Aranha, die terecht Hengeveld voor zyn prachtig aansluitende begeleiding ir. haar succes liet deelen. Hinderlijk is het, wanneer een con cert in de kleine zaal door luidruch tige muziek uit de groote zaai en door geluiden in de gangen wordt ver stoord. Dit gebeurde nogal eens en was dezen avond meer dan erg. J. KORTMANN. Verschillende ouders van school gaande kinderen meenen, in verband met plannen van de regeering tot wij ziging van de Leerplichtwet, hun kin deren van school te kunnen houden. Er wordt op gewezen, dat de bepa lingen van de Leerplichtwet nog on veranderd geldig zijn gebleven, zoo dat den ouders wordt aangeraden hun kinderen weer naar school te zenden. HERSENGYMNASTIEK! ANTWOORDEN. 2200 gram. Een bekend pianist, Chopin- vertolker. 5.5 Celsius. Kerkvaders zijn mannen uit de eerste eeuwen na Chris tus. Kerkïêeraar L> een titel door den Paus verleend ook in latere eeuwen. Het oude huis De Waterman. De menschenhater. De zeven tuinen. Een zwerver verliefd1. Jan Compagnie. Franz Léhar. Mattheus een mensch. Marcus een leeuw. Lucas een rund. Joanneseen adelaar. Een kathedraal in een bis schopskerk. Een basiliek is een kerk van bijzonderen vorm of met bij zondere voorrechten. De Franschman Molière. Een Amerikaansche Cukor. In onze rubriek van Zaterdag 19 April is een kleine vergissing geslo pen. D datum van het Paaschfeest, dié verband houdt met de stand van de maan, is op het Concilie van Nicea in 325, met later een kleine wijziging van Paus Greogorius XIII, zoodanig vastgesteld, dat hij 'op zijn vroegt op 22 Maart kan vallen en op zijn laatst op 25 April. Wij danken inmiddels onze lezers die op deze fout attent maakten. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Hedenmiddag is in perceel Haar lemmerstraat 88 geopend Fischer's Bazar, in huishoudelijke artikelen, speelgoederen, byouterieën en luxe artikelen, 't Is natuurlijk nog niet vooroorlogsch wat hoeveelheid be treft, doch men kan toch weer ruime keus doen in tal van artikelen en het lijdt geen twijfel of velen zullen van deze gelegenheid dankbaar gebruik maken. OEGSTGEEST Niwin-actie. Aan de cantinewa- gen-actie op 5 Mei a s. wordt, muzi kale medewerking verleend door de inmiddels in Oegstgeest zoo bekend geworden Grenadiers-tand. Des avonds is er in het Patronaatsgebouw een bonte avond, waar deze band in optreedt. De opbrengst komt geheel ten goede aan de cantinewagen-col- lecte. Voor het bloëtnencorso zijn reeds tal van fraaie medailles be schikbaar gesteld waaronder één van Z. K. H. Prins Bernhard. Auto bezitters en wielrijders gelieven vooral te letten op de sluitingsdatum voor de inschrij-ing n.l. 1 Mei a.s. De actie moet slagen, daarom alle hens aan dek! Bioscopen Casino vertoont deze week het bij zondere Zweedsche filmkunstwerk „Himlaspelet", een film wier uitste kende kwaliteiten wij reeds verleden week na de bijwoning van een spe ciale voorstelling in ons blad be sproken hebben. In eén technisch welhaast volmaakten vorm wordt hier een modern mysteriespel gege ven, dat hoewei niet specifiek Ka tholiek, eerder iets Protestantsch aan doend toch onze volle aandacht verdient. Niet iedereen zal dit mees- terweric ten volle kunnen waardee- ren, maar niemand za* geheel kun nen ontkomen aan de bekoring van dit merkwaardige filmspel. De keu- ding luidt: boven 14 jaar. Luxor. Een ouderwetsche zee piraten-film, op moderne wijze in beeld gebracht, trok gisteravond een volle zaal in het Luxor-theater. Met „De Piraten van Key West" heeft Ce cil B. de Mille weer een prachtige creatie weten te maken van de oude zeerooverij en zeeschuimerij tegen het midden der vorige eeuw. De erg ste bandieten zijn als het ware uitge kozen om in deze film de slechte par-' tij te kiezen en pracht-typen laten zich hier zien. Schurken, die voor niets terugdeinzen, koopen scheeps kapiteins om hun schepen op de beruchte koraalriffen te .'aten stran den. Daar liggen de aasgieren reeds op de loer om zich van den inhoud van het schip meester te maken De goeden evenwel binden dan den strijd aan tegen de misdadigers en we zien dan gevechten van man tegen man en van man tegen dier op den bodem der zee, liefdesscènes en opofferende liefde, van alles als 't ware wat echt ouderwetsch maar intusschen kan men genieten van de prachtige kleurenopnamen, die deze film onvergelijkelijk mooi en tot een succes hebben gemaakt. Boven de 18 jaar. In het voorprogramma o.a. inte ressante kiekjes over den strijd der douane tegen den smokkelhandel, TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 27. Nu moest hij alleen nog maar proberen aan de weet te komen, waar het dichtsbijzijnde politiebureau was. Gelukkig, daar zat iemand op een kist, het leek wel een wachtsman of zoiets. Die zou hier vast de buurt wel kennen. ..Meneer kunt U mij ook zeg gen waai het politiebureau is?" Het effect van deze vraag was gelijk een schoorsteenbrandje in een vuurwerk winkel: de man sprong van schrik een meter in de lucht en vroeg stomver baasd: „Waar kom jij zo gauw van daan?" „Uit dat luik daar", antwoordde Tim. Maar hy bleek aan een heel ver keerd adres te zijn, de wachtsman leek schijnbaar ook al van de partij te wezen en stormde op hem af. Maar lopen kon Tim ook en het bleek al gauw, dat hij zijn tegenstander in de sport ver-eweg de baas was. met een blik op de tallooze trucks, die worden aangewend om de beamb ten te verschalken. Lido. Zuid-Amerika is nog im mer de bron, waaruit de Amerikaan sche film-industrie gaarne put. In dit geval is het een kleuren-showfilm, waarin men ons tracht wijs te ma ken, dat hier gedanst wordt en waar in pogingen aangewend worden en kele grappen voor geestigheden te doen doorgaan. De humor is echter vér te zoeken. Het verhaal is oud, héél oud: een acteur speelt een dubbelrol en tracht èn zijn eigen geliefde èn de vrouw van een ander jaloersch te maken, waarna natuurlijk alles terecht komt. Wie in Carmen Miranda een schoonheid en een phenomeen in de danskunst wil ontdekken, moeten wij teleurstellen: het eerste is zij zeer be slist niet, terwijl zij van het tweede een ordinaire vertooning maakt. Neen, wij hebben ons hart echt niet aan haar kunnen verliezen. Er wat de moraal van „That Night in Rio" be treft: wij schudden het hoofd en kun nen haar slechts voor strikt volwas senen toelaatbaar achten Trianon prolongeert de thriller „Gaslicht", de griezelhistorie van den man, die zijn vrouw krankzinnig trachtte te maken. Toelaatbaar boven 18 jaar. In Rex raast de „Spooktrein" over het witte doek, de bekende verfilming van de bekende geschiedenis- van de smokkelaars, die hun duister bedrijf trachten te maskeeren achter spook achtige verschijnselen. Het blijft een aardige film, welke wij voor perso nen boven de 14 jaar kunnen aanbe velen. LAATSTE BERICHTEN GROOT BRITTANNIë TEGEN REST VAN EUROPA. Het Britsche team, dat op 10 Mei te Glasgow tegen de Rest van Euro pa spelen zal, is als volgt samenge steld: Swift (Engeland) doel; Hard wiek (aanvoerder, Engeland) en Hughes (Wales) achter; Macaulay (Schot land), Vernon (Ierland) en Burgess (Wales) midden; Matthews (Enge land), Mannion (Engeland), Lawton (Engeland), Steele (Schotland) en Liddel (Schotland) voor. Tijdens een tocht op de onder- geloopen uiterwaarden van de Maas onder de gemeente Stein, verdron gen 10 April eenige fraters, en le ien van het huispersoneel van de oaters Conventueelen te Stein-Ur- nond. Van eenige van de slachtof- 'ers waren de lijken tot heden niet ;evonden. Donderdag werd onder de Temeente Kessenich (B.) het lijk op gehaald van den huisknecht J. P. Wik, oud 23 jaar. Vrijdag werd te Dhe en Laak (L.) nog een slachtof fer van het ongeval gevonden n.l. de 22-jarige frater C. H. N. Beener uit Bunnik, by Utrecht. De lijken zijn inmiddels te Stein ter aarde besteld.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2