3)e Ccid<tofveGou/ta/nl Een somber beeld van onzen financieelen toestand Op korte golf j r De Moskou-conferentie geëindigd Kath. Middenstanders uit Bisdom Haarlem bijeen De Gaulle over zijn nieuwe actie £en (coAAefljA... VRIJDAG 25 APRIL 1947 Bureaux: Papengr. 32, Giro 103003 Tel.; Adm.. Adv. 20826, Red. 20015 Dir., drukkerij en abonn. 20935. Directeur- C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No 11071 Abonnementsprijs f 0.26 per week 1.10 p. mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p post 4—. Advertences: 15 cent per m.m. In- gez. mededeelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. WIJ LEVEN VAN DE HAND IN DE TAND I"\E AANGEKONDIGDE NOTA van Lieftinck is verschenen. Maar de U spanning is niet gebroken. Veel van wat wordt medegedeeld hadden we reeds bij stukken en brokken vernomen. Wij missen nog een aankondi ging van plannen. De Regeering is nog delibereerende over de, uit onze deviezen-moeilijkheden voortvloeiende consequenties En op die conse quenties komt het aan! Dat is de hoofdzaak! 1847 millioen credieten. In totaal heeft Nederland tot dus verre een bedrag van ca. 1847 mil lioen gulden aan credieten verkre gen, waarvan per 31 Maart 1947 was opgenomen c.a. 1389 millioen gulden. Dit laatste bedrag komt in goederen overeen met vier maanden Import op vooroorlogsche basis. Gezien de groo- te behoefte aan goederen voor de we deropbouw, die aan de import in de ze jaren zulk een abnormaal karak ter geeft, kan van een overmatig steunen op credieten ten aanzien van Nederland zeker niet worden gespro ken. Arbeiderskleeding Belangrijke aankoopen in Engeland Gelijk in het Kameroverzicht wordt gemeld, heeft minister Huysmans in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeering in het deviezenprogram 300.000 pond sterling ter beschikking zal stellen voor den aankoop van werkleeding en onderkleeding. Omtrent deze plannen verneemt de „Msbd." dat het hier goederen be treft, die in Enigeland zullen worden aangekocht en dat ze afkomstig zijn uit Engelsohe diumps. Het zijn nieuwe goederen van pri ma kwaliteit. De aankoopen zullen bestaan voor de helft uit werkkleeding en voor de andere helft uit ondergoed. In hoofdzaak zullen zij worden bestemd om de arbeiders in de bedrij ven, waar de behoefte het grootst wordt geacht, van deze kleeding te voorzien. Voor de distributie ervan wordit een bon nenstelsel ontworpen, maar behalve een bon zullen degenen, aan wie de ze goederen zullen worden verstrekt, ook gewone textielpunten moeten oooooooooooooooooooooooooooooooooo If3 ooóoooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. Tot burgemeester van Heiloo is benoemd de heer J. Kalff, burge meester van Krommenie. „Willem Barendsz" half Mei thuis. Het m.s, „Willem Barendsz" heeft, na een vierdaagsch opont houd te Kaapstad, op 23 dezer de thuisreis voortgezet. Tusschen 15 en 20 Mei wordt het schip in de hoofd stad verwacht. Te Eist waren kinderen aan het spelen op het terrein, waar pas de eerste steen was gelegd voor twaalf woningen. Ze trokken de schoor van een muur om en kwamen onder de steenen terecht. Een van hen is aan de bekomen verwondingen overle den; twee werden niet ernstig ge wond. In samenwerking met de Ossche en de Belgische politie is een einde gemaakt aan een nieuwen bonnen- zwendel, die zijn oorsprong in Bel gië had. Beruchte zware jongens van de bende van „Toon de Soep" waren er nauw bij betrokken. Uit de Alexander-kazerne te 's-Gravenhage zijn drie arresanten ontsnapt, van wie een verdacht wordt van ernstige politieke delicten. De 18-jarige dochter van de fa milie Piët te Wormer is door een auto gegreoen en was op slag dood. Te Tilburg heeft een felle brand de spinnerij van de wollenstoffenfa- briek der firma W. Brands en Zonen in de asch gelegd. Te Nieuwkuyk is een woning van den mandenmaker W. S. afge brand en te Amersfoort zijn twee lo kalen van het Ned. Beheersinstituut door brand vernield. Te Bazel zijn drie trams met el kaar in botsing gekomen, waarbij vier passagiers gedood werden. Even buiten Haarlem is de 18- jarige landbouwersknecht A. Kievit onder een wals geraakt, doordat het paard op hol sloeg. Hij was onmid dellijk dood. Twee zwervers kregen te Hilver sum ruzie, nadat zij een flesoh spiri tus hadden gedronken. Een van hen geraakte onder een auto en was on middellijk dood. 200 Noorsche soldaten van de bezettingstroepen in Duitschland zul len hun verlof in Amsterdam door brengen, BUITENLAND. De storm der laatste dagen heeft gisteren een Fransche visschersboot doen vergaan voor de kust van Zuid- West-Frankrijk. Vier opvarenden verdronken. Zes Gestapo-mannen, bescnul- öigd van het uitmoorden van het Tsjechische mijnv/erkersdorp Lidice in 1942, zijn gisteravond te Praag op gehangen. Te Bologna was op een plein een ..gouden boék" tentoongesteld met de namen van verzetslieden, die hun leven voor de bevrijding van Italië hebben gegeven. Dit boek is door onbekenden verbrand. Anderzijds zal men goed doen de lasten dezer credieten niet te licht te schatten. Het wereldprijspeil beweegt zich nog steeds op een abnormaal hoog niveau, zoodat de op crediet aangekochte goederen duur zijn. Daar redelijkerwijze valt aan te nemen, dat het wereldprijspeil zich in de komen de jaren in nederwaartsche richting zal bewegen, zoodat de aflossing de zer credieten zal moeten geschieden uit de verkoop van Nederlandsche ex portgoederen tegen lagere prijzen dan de huidige, verschuift de ruilvoet zich te onzen nadeelen en zullen de las ten dezer credieten zich in de toe komst dus sterker doen gevoelen. Goudvoorraad van een half milliard. De goudvoorraad van de Neder landsche Bank bedroeg op 10 Maart van dit jaar 175.000 k.g; met een waarde van 520 millioen gulden, al dus verklaart de nota over Neder - landsch deviezenpositie van minister Lieftinck. Aan den vooravond van de Duitsche inval bezat de Nederlan'dschè Bank aan goud in Nederland 192.360 kg en in het buitenland 362.923 kg., in to taal uitmakende 555.283 kg., met een boekwaarde van ruim 1 milliard, 115,5 millioen gulden. Op 2 Juli 1945 bedroeg de goudvoorraad van de Ne derlandsche Bank rond 240.000 kg. De staat bezat op die datum circa 123.500 kg. goud, dienende als onderpand voor het bankierscrediet in de Ver- eenigde Staten en een kleine hoeveel heid vrij goud, beloopende ongeveer 3700 kg. In verband met goudoverdrachten, voortvloeiende uit de uitvoering van overeenkomsten van Bretton- Woods, en als gevolg van enkele an dere goudtransacties, is de goudvoor raad van de Nederlandsche Bank in middels teruggeloopen tot bovenge noemd bedrag. Tekort op betalingsbalans. Een wereldprobleem van de eer ste orde is gelegen in het dollartekort, waarmee alle tanden hebben te kam pen. Dit geldt ook voor Engeland, on danks het groote crediet, dat van Amerikaansche zijde is verstrekt, Hoe groot de moeilijkheden voor Nederland zijn, belichtte de minister aan de hand van enkele cijfers. Over 1946 bedroeg het invoersaldo 1.36 mil liard gulden, tegenover 400 millioen gulden in 1937 en 375 millioen in 1938. Voor 1947 moet met een nog grooter tekort op de Nederlandsche betalings balans rekening worden gehouden. Verwacht wordt een tekort van 2.2 milliard. De kapitaalsbalans var de ze raming toont aan, hoe dit saldo door kapitaalsmutaties grootendeels gedekt kan worden. Er zal evenwel een passief saldo van meer dan 600 millioen gulden overblijven. Indien wij geen verdere credieten krijgen aldus prof. Lieftinck zul len wij moeten overgaan tot liquida tie van kapitaalbezit in het buiten land. Wij kunnen niet werken zon der zekerheden. Op het oogenblik le ven wij van de hand in den tand. Het totaal aan liquideerbare Amerikaan sche effecten raamde de minister op 571 millioen dollar. Voor de dekking van het tekort op het dollarprogram ma voor dit jaar, zal het noodzakelijk zijn een deel hiervan vrijwillig of onvrijwillig te realiseeren. Opvoering van onzen export Als middel om de bestaande devie zen-moeilijkheden te boven te ko men ziet de minister slechts een op ing: opvoering van den Neder- landschen export. Dit is vooral daar om noodzakelijk, omdat Duitschland, voorheen een steunpilaar van onze economie, voor Nederland een dollar- land is geworden, In dit verband merkte de minister op, dat het Ne derlandsche handelsverkeer met Duitschland onbevredigend blijft. Tenslotte merkte prof. Lieftinck op, dat de huidige situatie in ons land wordt verzwaard door het opraken van onze voorraden. Aanvulling hier van is dringend noodzakelijk. Een groote mate van strategie is noodig, om zich aan te passen aan een zich snel veranderend tooneel. Men moet niet verwonderd zijn, wanneer plot seling geen deviezen meer beschik baar zijn, zoo verklaarde de minister met nadruk. De minister besloot zijn uiteenzet tingen, met de mededeeling, dat on der zijn leiding een prioriteitscom missie zal worden ingesteld, tenein de te onderzoeken, op welke wijze het invoerprogramma 1947 verder kan worden besnoeid. DE HEVIGE STORM, welke de Engelsche kust drie dagen heeft geteis terd, was de oorzaak van een scheepsramp, zooals Engeland in jaren niet heeft gekend. Het tankschip „Samtampa" werd op de Sker Rock nabij Porthcawl geslagen. De reddingboot van Mumbles, met acht man be mand, voer uit, nadat S.O.S.-signalen van het gestrande schip waren op gevangen. De reddingspogingen mislukten echter en de bemanning van 42 koppen van de „Samtampa", welke inmiddels doormidden was gebro ken, kwamen om het leven. Toen de ochtend aanbrak bleek het, dat het zeedrama nog meer slachtoffers had geëischt, want men vond de omgesla gen reddingsboot zonder een spoor van de moedige redders. Men vreest, dat 50 man bij deze tragedie om het leven zijn gekomen. Een uit de lucht gemaakte foto toont de wrakstukken van de „Samtampa" op de Sker Rock. Ongelooflijkheden J^AAR RADIO-MOSKOU meldt, is de conferentie van ministers van buitenlandsche zaken gisteren te 19.35 uur Moskousche tijld geëindigd. De volgende conferentie van ministers van buitenlandsche zaken zal in November te Londen worden gehouden. Stalin heeft na afloop van de zitting van gisteren tien leden van elk der vier te Moskou vertoevende delegaties uitgenoodigd voor een afscheidsdiner op het Kremlin. Het resultaat van 45 dagen confereeren is, dat op geen enkel fundamenteel punt een accoord is bereikt. Op geen enkel fundamenteel punt iets bereikt De laatste loodjes. Tijdens de laatste zitting weigerde Molotof accoord te gaan met het voorstel van Marshall, 'de Oosten- rijksche kwestie voor de UNO te brengen, indien vóór September geen overeenstemming wordt verkregen. HET WAS GISTEREN EEN HEUGLIJKE DAG voor de leden van den Diocesanen R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, want tijdens het congres, dat te Haarlem gehouden wordt, wordt tevens her dacht het 40-jarig bestaan van de organisatie. Het feest werd voorafge gaan door een gezellige reunie-bijeenkomst, welke Woensdagavond in res taurant Brinkman werd belegd, en waar de afdeeling Haarlem, geassis teerd door de K J.M.V.. als gastvrouwe fungeerde. Tijdens deze reünie heeft de heer S.' Klein, van de K.J.M.V. te Leiden het gezelschap van volkszang doen genieten.. ken, Burgemeester en Wethouders van Haarlem, de Deken van Haarlem, de Zeereerw. Heer J. J. A. Kuilman, Dr. Ariëns, algemeen adviseur van de R.K. Middenstandsbeweging in Nederland, de secretaris van de Ka mer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken, Jhr. Dr. J. C. Mollerus en vele anderen. De voorzitter, de heer van de Brule sprak een openingswoord. Hij liet de 40-jarige geschiedenis van den Bond de revue passeeren en wijdde speciaal aandacht aan den bezettingstijd, wel ke voor den middenstandsbond zoo'n moeilijke periode was. Spr. verzocht Mgr. Ammerlaan den dank van alle leden aan den Bisschop over te bren gen voor den steun, die men van de zijde der kerkelijke overheid gedu rende de oorlogsjaren heeft mogen ontvangen. De heer van de Brule wees op het belang van een principieele en vrije vakorganisatie en zeide, dat de bond spoedig de beschikking zal hebben overeen eigen economisch apparaat, waarvan allen, indien zij nauw sa menwerken, hun vruchten zullen kunnen plukken. Spr. deelde dan het programma mede voor den eerstko- menden tijd, n.L kernvorming op godsdienstig, sociaal en cultureel ge bied en het geven van systematische voorlichting, teneinde een gezonden middenstand te verkrijgen. Hierna hield Dr. A. Olierook oud- bondsadviseur, een hooggestemde feestrede, waarin hij het wel en wee van den jubileerenden Bond schetste en de talrijke economische successen, die in den loop der jaren behaald zijn, belichtte. De Middenstandsorganisatie in het Bisdom Haarlem, die wel de grootste en krachtigste genoemd mag worden van ons geheele land, heeft menig maal de richting aangewezen voor de landelijke beweging en het bleek dik wijls de goede richting te zijn, aldus dr. Olierook. Aan het einde van zijn toespraak herdacht spr. een der groo te pioniers van den bond, Chris Jan sen, die zijn leven geheel in dienst gesteld had van den middenstand. Mrg. N. L. A. Ammerlaan richtte vervolgens een hartelijk woord tot het hoofdbestuur en de 'leden. Hij bood zijn gelukwenschen aan, ook na mens den Bisschop en wekte allen op, den strijd voor de grootheid van den Diocesanen Bond in getal en kwaliteit voort te zetten, niet te ver starren, doch zich aan te passen aan de nieuwe tijdsomstandigheden. Principieel organiseeren en samenwerken met anderen Gistermorgen heeft de diocesaan adviseur, rector J. Kraakman, in de Kathedrale Kerk van den H. Bavo aan het Hanze-altaar dat een afd. uit de Bollenstreek schitterend had laten versieren, een plechtige H. Mis op gedragen, waarbij assistentie verleen den kap. W. Grimbergen, adviseur v. d. afd, Haarlem, en rectpr C. Kla ver uit Amsterdam. De schola van de Kathedraal o.l.v. van dr. A. Kat ver zorgde de gezangen. Na de H. Mis be gaven zich de afgevaardigden van de verschillende afdeelingen zich naar het Gem. Concertgebouw waar in de met bloemen versierde zaal de cen trale raadsvergadering werd gehou den, onder voorzitterschap van den heer H. v. d. Brule. De oud-bondsvoorzitter E. J. M. Stumpel werd tot eere-lid van den Diocesanen Bond benoemd. Er werden ter vergadering vele be zwaren geuit tegen de discributie- maatregelen. Verzocht werd aan de afdeeling, gefundeerde klachten con creet te formuleeren en aan het hoofdbestuur te zenden, die voor de behandeling en verdere doorsturing zal zorgdragen. Gisterenmiddag zijn het hoofdbe stuur en de dagelyksche afdeelings- besturen van den Diocesanen R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, welke in Haarlem zijn con gres hield en zijn 40-jarig bestaan, vierde, op officieele wijze op het stad huis ontvangen. De wnd. burgemees ter, wethouder D. Geluk, sprak in aanwezigheid van de wethouders Mr. J. M. Angenent en Mr. Dr. F. F. Schreurs en de gemeente-secretaris Mr. Th. Westra, het gezelschap in de historische hal toe. Na deze plechtigheid in het stad huis troffen de leden van den bond elkaar in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw, waar een feestver- gadering gehouden werd. Als plaats vervanger van den Bisschop, Z. H. Exc, Mgr. J. P. Huibers, woonde de vicaris-generaal Mgr. N. L. A. Am merlaan deze bijeenkomst bij. Verder waren aanwezig de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord- Holland, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de heer van Eijk namens den Minister van Economische Za- „Principieele organisaties zijn een christenplicht, maar zij vragen ook echte vaderlanders", aldus Monseig neur. „Er is dan nog gelegenheid te over, om samen te werken met an deren". Spr. drukte vooral zijn bewonde ring uit voor het vele en belangrijke werk, dat degenen, die na de bevrij ding den bond weer frisch leven heb ben ingeblazen hebben verricht Tot slot maakte hij bekend, dat bijv den H Vader de onderscheiding „Pro Ec- clesie et Pontifice" is aangevraagd voor den voorzitter van den Dioce sanen Bond, den heer v. d. Brule. De Directeur van het Middenstands bureau, de heer J. Bakker, bood aan het bestuur een bedrag van 15.000 voor het Chris-Jansenfonds aan als een geschenk van de leden en bo vendien kon hij de verheugende me dedeeling doen, dat zich den dag te voren het 11.000ste lid van de organi satie is geregistreerd. Er voerden voorts nog velen het woord, die allen een present hadden voor den jubileerenden bond in dén vorm van een gift voor het Chris Jansenfonds, De voorzitter deelde mede, dat er felicitaties binnengekomen waren van den Minister President, Dr. L. Beel, van de Ministers van Onderwijs, Oor log, Justitie, Economische Zaken, van de Kath. Volkspartij en de K.A.B. Vervolgens feliciteerde hij alle le den, die 40 jaar lid zijn van den bond en mee jubileeren. Spr. besloot zijn toespraak, met de hoop uit te spreken, zich daarbij rich tend tot Rector H. Brans, dat het den nationalen aalmoezenier van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging gege ven mag zijn, in de K.J.M.V. den grondslag te leggen voor den toe- komstigen middenstand. Het knapenkoor van de St. Liduina- kerk o.l.v. den heer P. Q. Wolf en de organist Jan Nibbering zorgde voor een fleurige muzikale opluistering. Des avonds werd den leden een feestavond aangeboden in den Haar- lemsche Stadsschouwburg, waar de Ghesellen van de Spelewei, het Am- sterdamsch Matrozenkoor o.l.v. Louis Schwirtz en mej. en de heer Van der Voren (resp. piano en viool) hun eenige genotvolle uren verschaften. Besloten werd, de sterkte der bezet tingstroepen in Duitschland geleide lijk te verminderen, doch over de cij fers twistten de ministers tot het laatst. Op voorstel van de Russen werd be sloten een commissie te benoemen, die uit afgevaardigden der Groote Vier zal bestaan en die de punten van het Oostenrijksehe verdrag, waarover men het niet eens is ge worden, zal overwegen. De commis sie zal volgens radio-Moskou in Weé- nen bijeenkomen. Het vertrek der delegaties. Generaal Marshall is vanmorgen om 9 uur pl. tijd per vliegtuig uit Moskou vertrokken. De anderen ver trokken vannacht per trein. Britsch Koninklijk gezin huis naar De Britsche koninklijke familie heeft zich gisteren te Kaapstaad aan boord van het slagschip „Vanguard" begeven en Zuid-Afrika verlaten. Voor het vertrek werd een officieel diner gehouden, tijdens hetwelk ge neraal Smuts, de eerste minister van Zuid-Afrika, zeide, dat de volken van alle rassen en elke huidskleur door de koninklijke rondreis met ontroering en geestdrift vervuld waren. Koning George verklaarde, dat de koninklijke familiein Zuid-Afrika onder geschenken „bedolven" was. Tot de geschenken der laatste dagen behoorden diamanten, een gouden theeservies en een album met foto's van de koninklijke familie, die ty- dens de reis gemaakt zijn. Naar men verwacht zal de „Vanguard" op 11 Mei te Portsmouth aankomen. Amerika is het land van de on begrensde mogelijkheden. Er gebeuren daar ongelooflijke din gen, welke iederen rechtgeaar- den Nederlander de haren te berge doen rijzen. Hebt u ooit wel eens gehoord, dat een rechter hier in Nederland bevel gaf om een eenmaal be taalde boete gedeeltelijk terug te betalen? Zoomaar? Omdat hij het goeje heertje wilde spelen? In Amerika gebeurt dat! Rechter Goldsborough heeft n.l. gelast, dat 2.800.000 dollars van de boete van 3.500.000 dol lars, die aan den leider der mijn werkersstaking Lewis was opge legd in October van het vorig jaar, aan hem zouden worden te rugbetaald. Zoo maar, zonder meer. Het klinkt als een onge looflijk sprookje uit een vreem de wereld. Stel u voor, dat mi nister Lieftinck eens zei: „Beste kerel, je hebt nu zóó trouw je belasting betaald, al jaren lang, zonder mankeeren en zonder te foezelen. Nu krijg je van mjj oe helft terug! Wat zeg ik? Neen je krijgt drie kwart terug, omdat jij het bent". En is er in Nederland wel eens één zakenman geweest, die een traan geschreid heeft over de mildheid van den tucht rechter, omdat hij om paeda- gogische redenen zeide: „Mijn zoon, het was mis, maar als je nu zoet betaalt, krijg je' straks alles weer terug"? Ik zei: „om paedagogische re denen". Misschien heeft de Ame rikaansche rechter de illusie ge had, dat hij „boss" Lewis kon opvoeden. Als hij dat gedacht heeft, heeft hij de plank glad mis geslagen. Want het eerste wat Lewis met zijn teruggekre gen millioentjes deed1, was hon derdduizend' dollar storten in de kas van de stakende telefoon ambtenaren! j MET EN ZONDER N. De Tweede Kamer heeft besloten de buigings-n in de van haar uit gaande stukken niet te handhaven. De Eerste Kamer daarentegen kwam tot het besluit, dat de n in haar stukke^ wel gebruikt zal worden. DE STAKINGSBEWEGING IN PORTUGAL. De correspondent van Reuter te Lissabon deelt mee te hebben verno men uit den mond van Castro Fer- r.andes, onderstaatssecretaris van het Portugeesche corporatieve systeem, dat de Portugeesche regeering inlich tingen heeft ontvangen omtrent een algemeene staking en een sociale protestbeweging, welke georgani seerd worden door „een internatio nale communistische organisatie". Naar Fernandes zei, hebben een aantal stakingen uit den laatsten tijd een commünistisch karakter gedra gen. Er zijn manifestep verspreid, die onderteekend waren met „De Portugeesche communistische par ty". Officieel wordt toegegeven, dat de beweging in sommige onderdeelen van het leger weerklank heeft ge vonden, evenzoo onder de studen ten. Tweehonderd stakers zijn gear resteerd en veertig stakingsleiders zijn naar de Kaap Verdische eilan den overgebracht. FRANSCHE DOKTOREN STAKEN. Op 2 Mei zullen 30.000 Fransche doktoren gedurende 24 uur een aid1- ministratieve staking houden als protest tegen de, naar hun meening, onvoldoende toewijzing van auto's. Deze staking houdt slechts in, dat de doktoren op dien dag zullen weige ren attesten te teekenen. OFFICIEELE SPELLING BIJ EXAMENS DIT JAAR. De minister van O,, K. en W. heeft bepaald, dat bij de in dit jaar te houden toelatings- en eind examens der scholen van voorberei dend hooger en middelbaar onder wijs, evenals bij de examens voor de acten M.O. de officieele schrijf wijze van de Nederlandsche taal ge volgd zal worden. Tijdens een persconferentie ver klaarde gisteren generaal De Gaulle, dat het niet in zijn bedoeling ligt door het instellen van zijn „verza meling van het Fransche volk" een eenpartijienstelsel in Frankrijk in gang te doen vinden, doch slechts het Fransche volk „een vrije en algemee ne stem te doen hebben in de Fran sche regeering" Ten aanzien van de verhouding tot de andere partijen zeide de Gaulle, dat zijn beweging geen herhaling wilde geven van de experimenten, die in voorgaande jaren met een eenheidspartij in het buitenlandwa ren uitgevoerd. ,,Een eenheidspartij zeide hij, „dat is belachelijk. Wij wil len geen dictatuur maar een demo cratie van het Fransche volk, dat stemt met een vrij en algemeen stem recht". Op de vraag: „Waarom denkt u, dat oorlog tusschen de V.S. en de Sovjet- Unie onvermijdelijk is?" antwoordde De Gaulle: „Oorlog is nooit onver mijdelijk. Wij moeten altijd trachten den vrede te bewaren, maar het wordt reeds laat". Als zijn politiek zou zijn geslaagd, zouden Engeland en Frankrijk een centrum hebben kunnen vormen voor de vorming van een Vereenigd Europa, dat een buf ferstaat haid kunnen zijn tusschen de V.S. en de Sovjet-Unie. Op het oogen blik schceen het hem toe dat de prac- tische gelegenheid om deze rol te vervullen voor deze beide landen voorbij is. Mogelijk zullen zij dit later kun nen, wanneer elk zijn economische kracht heeft teruggewonnen. Duitsch land moet deel uitmaken van een Vereenigd Europa, wanneer zijn ver mogen tot agressie teniet is gedaan. „Het is bekend, dat de katholieken aan hun streven naar een nieuwe ge meenschap de richtlijnen ten grond slag leggen, welke vervat zijn in het pauselijk rondschrijven Quadragesi- mo Anno van 1931. Zij zijn er echter van overtuigd, dat het daarin ont wikkelde herstelplan niet specifiek katholiek is, doch in hoofdzaak steunt op het inzicht in de natuurlijke ver houdingen. De inhoud er van moet dan ook voor allen aanvaardbaar zijn". Dr. mr. Angelinus O.F.M. Cap. WEERSVERWACHTING OPNIEUW IETS MEER WIND. o P Meest krachtige wind tusschen g Zuid en Zuid-West Gedeeltelijk g g bewolkt met tijdelijk eenigen g g lichten regen. Iets lagere tempe- g o ratuur dan vandaag. g nnoooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1