Mgr. Buis komt naar huis! Om het schaakkampioenschap van Leiden en omstreken Nationale doodenherdenking te Leiden DONDERDAG 24 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 COMPETITIESTANDEN L.V.B. Wij laten hieronder enkele compe titiestanden van den Leidschen Voet balbond volgen: Eerste klasse A: Meerburg 11 9 2 20 Warmunda 15 8 4 3 20 V.V.L.V. 13 8 4 1 20 Foreholte 13 8 3 2 19 Altior 13 7 2 4 16 Kagia 13 6 1 6 13 V.T.L. 12 4 2 6 10 Leidsche-Boys 10 2 1 7 5 Weter.-Boys 11 2 1 8 5 Morschkwartier 8 8 0 D.S.B. 9 9 0 Tweede klasse B: L.F.C. 4 14 12 2 24 Foreholte 2 10 7 3 14 Roodenburg 4 10 6 1 3 13 Lugdunum 5 8 5 1 2 11 Altior 2 8 5 1 2 11 U.V.S. 6 9 1 4 4 6 D.S.B. 2 6 1—52 S.J.C. 3 9 1—82 Alphen 4 10 1 9 --1 Alphen 4 2 punten in mindering w.n. opkomen. Derde klasse B: 11 2 17 1 16 13 10 2 1 22 11 9 1 1 -19 12 5 3 4 13 8 6 2 12 9 4 2 3 10 10 4 2 4 10 10 3 1 6 7 9 3 6 6 12 1 2 9 4 11 1 10 1 ^ATERDAG-MIDDAG a.s. komt de nieuw benoemde Apostolisch Pre- ^fect van Britsch Noord-Borneo, Mgr. Jacob Buis, terug in Zijne va derstad, nu als Prelaat, na een afwezigheid van 10 jaren, waarvan meer dere in Japansche gevangenschap doorgebracht. Om ongeveer 5 uur des middags arriveert hij in de Parochie Zijner ouders, waarin hij vóór meer dan 40 jaren geleden geboren is. Hij wordt dan, na door den Pastoor der parochie, den Deken, te zijn afgehaald, per auto naar den Zijlsingel bij de Oosterdwarsstraat gebracht, waar de stoet, die Zijn intocht zal begeleiden, zich heeft opgesteld, in jeugduniform en met wapperende vlaggen. Voorafgegaan en omgeven door ruim 2Ó0 leden van het paro chiale jeugdwerk en door drie eere-rij tuigen (9 leden van de straatcom missie van het Feestcomité, Parochieel Kerkbestuur. Geestelijken), be geeft Mgr. zich naar het ouderlijk huis in een landauer met 4 paarden, vergezeld van Zijn vader, den Deken en Zijn oudsten broer. De route gaat langs de Singels, naar de Waldeck Pyrmontstraat, waar een waardige versiering is aangebracht. Roodenburg Alphia 3 Warmunda 3 9 6 1 2 13 A.S.C. 6 10 5 1 4 11 Oranie Groen 2 10 4 1 5 9 U.V.S. 7 8 4 4 8 Rouwkoop 3 10 2 1 7 5 Weter.-Boys 2 9 2 16 3 Foreholte 3 8 8 0 *Wetering.-Boys 2 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen. Afd. C (Junioren): D.O.S.R. (A) 9 8 1 16 V.V.S.B. (A) 11 8 3 16 V.V.L.V. (A) 13 6 3 4 15 D.O.C.O.S. (A) 9 6 1 2 13 AIph.-Boys (A) 10 6 4 12 Meerburg (A) 9 4 2 3 10 Altior (A) 10 4 ,68 Teijlingen (A) 10 3 1 6 7 Lisse (A) 9 117 3 Foreholte (A) 12 1 11 2 Afd. D (Junioren): K.R.V. (A) 13 11 2 22 S.J.C. (A) 9 8 1 16 Alph.-Boys (B) 9 7 1 1 15 Warmunda (A) 10 5 5 10 Rijpwetering (A) 12 4 1 7 9 Lisse (B) 9 3 15 7 S.J.Z. (A) 10 3 1 6 7 Foreholte (B) 10 2 8 4 M.M.O. (A) 8 8 0—4 M.M.O. 4 punten in mindering wegens niet opkomen 2 keer. Afd. C (Adspiranten): Foreholte (a) D.O.C.O.S. (a) Warmunda (a)' Lisse (a) S.J.C. (a) K.R.V. (a) S.J.C. (t) Lisse (b) Warmunda (b) Alph.-Boys (a) Extra onderlinge competitie adspi- ^ranten: V.V.L.V. (a) 3 2 1—5 S.J.Z. (a) 2 2 4 D.O.C.O.S. (b) 2 1 1» 2 Foreholte (b) 3 12 1 Warmunda (c) 2 2 0 D.O.S.R. (a) DAMMEN GHESTEM—KELLER OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De Fransche, Zwitsersche en Belgi sche bonden hebben zich accoord ver klaard met het Nederlandsche voor stel om den titel van wereldkam pioen dit jaar in Nederland 'te doen verspelen tusschen den Franschman Pierre Ghestem, houder, en den 'Ne derlander R. C. Keiler, uitdager. Over de financieele voorwaarden van deze match, waarvan de eerste partij op 31 Mei a.s. zou worden ge speeld, is eveneens tusschen de Ne derlandsche en Fransche Dambon- den overeenstemming bereikt. Een laatste moeilijkheid bestaat hierin, dat Keiler 12 partijen had voorge steld, daar hij zich niet langer voor de match kon vrij maken, terwijl thans bekend is geworden, dat Ghestem 14 partijen eischt. Hier over is nader overleg met Keiler gaande. De bedoeling is den wereldtitel het volgend jaar in een tournooi te doen verspelen waaraan, behalve de titelhouder, de landskampioenen van Frankrijk, België, Zwitserland en Nederland zullen deelnemen. GYMNASTIEK Onderlinge wedstrijden „Victorie" Gisteimiddag v/aren het de klein ste meisjes die graag allemaal een prijs wilden winnen. Dat ging natuur lijk 'niet, maar elk meisje deed er haar uiterste best voor. Op deze wedstrijden toonden zij. dat niet alleen bij de grootere meis jes en dames een groote spanning heerscht, doch ook bij hen. Misschien zelfs bij hen nog meer. Sommige meisjes konden niet stil blijven zit ten van spanning en vreugde, wan neer zij hun vriendinnetje zagen winnen. Ook de moeders waren erg trots op haar dochters, wanneer deze een prijs wonnen. Bij het afroepen van den uitslag en prijzen zag men bijna niets anders dan hoog roode gezichten, terwijl men een speld kon hooren vallen. Bij de eerste groep meisjes beston den de wedstrijden in het doen van tehendigheidsspelletjes. Het ging er hier voornamelijk om wie het hardst kon loopen, het vlugst een koprol kon maken e.d. De andere drie groe pen hadden een vrije oefening, een oefening aan de brug en een aan de ringen, alsmede een boksprong. De uitslagen zijn nu als volgt: Meisjes-af deeling 1: winnaars der verschillende spelletjes: Willy Kers hof, Elsje Bers en Tiny Levaarht. Meisjes-afdeeling 2: 1. Toosje Ul- jee 25 p; 2. Winie Laken 24 3/4 p.; 3. Ria Rijsdam 24 1 4 p.; 4. Cobi van Amsterdam 22 K P- Meisjes-afdeeïing 3: 1. Els Gotten- bos 211/4 p.; 2. Ans van Duuren De plechtige ontvangst Om 7 uur wordt de Prefect in de kerk plechtig binnengeleid, waarna de Deken hem uit naam der Parochie een welkomstwoord toespreekt en een kort Lof celebreert. Van 910 uur wordt hem voor het ouderlijk huis een serenade gebracht. 's Zondags doet Z. D. H. om tien uur een Pontificale H. Mis in de De kenale kerk. Onder die H. Mis wordt niet de H. Communie uitgereikt, ter wijl de kinderkapel aan Epistelkant bij alle plechtigheden alleen en uit sluitend toegankelijk is voor genoq- digden op vertoon van toegangskaart en de laatste H. Mis dien Zondag niet om 11.45 maar om 12 uur begint. (De H. Communie wordt uitgereikt om kwart voor 10 uur en na de Pontifi cale H. Mis, als de geloovigen de kerk verlaten hebben). Na de Pontificale H. Mis vereeni gen zich familieleden en genoodig- den in de zaal der Pastorie, waar het Feestcomité aan Mgr. het parochiege schenk zal aanbieden. Van 12.302 uur is er aan de Pas torie receptie voor alle belangstel lenden en om 7 uur celebreert Z. D. H. een Pontificaal Lof, waaronder Hij een dankwoord tot de parochia nen der Dekenale kerk zal richten. Dringend worden de parochianen verzocht aZterdag en Zondag te vlaggen, en in de kerk zich strikt te houden aan.de aanwijzingen der hee- ren Ordecommissarissen. Bij de Pon tificale H. Mis worden de genoodig- den verzocht, door de Pastorie bin nen te komen. Daarna worden zij wederom naar de Pastorie geleid. D.-P. De Leidsche Miva Zeer bijzonder voor de Katholieke Missie-vrienden in Leiden zal het een verheugend bericht zijn geweest te vernemen, dat Z.H. Paus Pius XII Father J. Buis, een Leidenaar heeft uitgekozen tot Apostolisch Prefect in Britsch Noord Borneo. Monseigneur Buis behoort tot de Congregatie van Mill Hill. Hij zal, alvorens zijn nieuwe werkterrein te gaan betreden, eeni- gen tijd verpoozing zoeken in ons Vaderland. We hebben reeds ver nomen, hoe de Dekenale Parochie, waarvan Mgr. Buis een zoon is, zich opmaakt voor een grandioze ont vangst. Het is bijna vanzelfsprekend, dat "net M.I.V.A.-comité afdeeling Leiden zich tegenover Mgr. Buis en zijn Mis sie-arbeid niet onbetuigd zal laten in dezen tijd, dat Mgr. Buis in ons midden verblijft. Onmiddellijk na het vernemen van Zijn uitverkiezing heeft het Comité te Leiden zich met de M.I.V.A.-centrale te Amsterdam in verbinding gesteld en haar volle dige instemming en steun voor deze actie toegezegd gekregen. De M. I. V. A. te Leiden die intei-parochieel alle missie-vrienden en missie-belangstel lenden omvat, en reeds meer van zich heeft doen hooren, vindt ook hier een aangewezen taak: aan Mgr. Buis doen zien, dat katholieke Missie vrienden en Missie-belangstellenden verheugd en vereerd zijn met de uit verkiezing die Hem ten deel is ge vallen, en dat zij die vreugde en die eer die zij er in stellen daadwerke lijk willen toonen. Want de MI.V.A. in Leiden stelt zich ten doel een Monseigneur-Buis-Fonds te stichten. Het doel van dit Fonds is: aan den nieuwen Missie-Bisschop bij zijn ver trek naar Britsch Noord-Bomeo óf wel eenige moderne verkeersmidde len ófwel een bedrag aan geld over te dragen. De M.I.V.A. stelt zich voor dat deze overdracht zal plaats vinden op een avond, die een ware feestavond, een onvergetelijk oogenblik zal worden voor Monseigneur Buis. Een avond moet het worden, waarop hij, om ring door zijn Leidsche Missie-vrien den en Miosietelangstellenden, zal ondervinden, dat hem niet alleen ten deel valt een vreugdevolle instem ming met zy'n uitverkiezing, doch ock een daadwerkelijk bewijs van medeleven met den moeilijken ar beid die hem wacht. Laten we inmiddels een begin ma ken met het stichten van het Mon seigneur-Buis-Fonds. Bijdragen daar toe kunnen worden toegezonden aan den voorzitter van de Leidsche M. IVA, kapelaan W. G. Minnebo, Lo- rentzkade 16a, Leiden, ófwel ge plaatst worden op een der onder staande girorekeningen der comité leden. Verantwoording' der binnen gekomen gelden geschiedt wekelijks in de Leidsche Courant". V/. G. Minnebo, voorz., giro 248233. W. Kriek, vice-voorz. Hooigr. 12, giro 38798. H. v. Buel, secr., H. de Vriesstr. 1, giro 219116. P. Walter, penningm., Zeemanlaan 8. giro 215040. Ghéon's „Pinkstervuur" op Den Burcht Pinksterspel van Christen-Studenten Raad. In de week vóór Pinksteren zal de hier te Leiden na de bevrijding op gerichte Christen.Studenten Raad in den Burcnt een Pinksterspel opvoe ren. Verleden jaar is dat ook gebeurd in de St, Pieterskerk, doch thans is de Burcht gekozen, terwijl nu zal worden uitgevoerd het spel „Pink stervuur" van den bekenden Katho lieken Franschên auteur Henri Ghéon. Het spel is wat aangepast aan de omstandigheden en wordt op Woensdag en Vrijdag vóór Pinkste ren onder regie van den heer Paauw opgevoerd des avonds om 8.30 uur. De uitvoering van Woensdag is speciaal bestemd voor de burgers van de Ci- vitas Academica, terwijl op Vrijdag avond de Leidsche burgerij wordt uit- genoodigd. De opvoering van Pinksterspelen is één van de meest demonstratieve uitingen van het streven van den Christen-Studenten Raad. Zooals gezegd is deze na de be vrijding tot stand gekomen door de samenwerking van de vier confessio- neele studentenverenigingen, nadat men reeds tijdens den oorlog tot de conclusie gekomen was, dat de stu dentenmaatschappij zich moest rich ten op het Evangelie van Christus.- Het doel van den Raad is, het getui genis van Christus te doen doorwer ken in het universitaire leven en via het studentenleven in de maat schappij. Door het onderling contact en het samen bespreken van de kernpunten der Christelijke leer leeren de stu denten elkanders standpunt begrij pen en waardeeren, waardoor zij be- De leiders verslagen De vijfde ronde was in verschillen de opzichten een merkwaardige. Niet minder dan 3 spelers, die in hun groep de leiding hadden, verloren ditmaal hun partij, n.l. in de kam- pioensgroep Schüss en de 3e groep Koevoet en v. Dijk. Daardoor is er weer wat meer spanning ontstaan. Overigens werd in de kampioens- groep ditmaal beter gespeeld, dan de vorige keeren. De partijen waren van vrij goed gehalte. Vooraf was reeds de partij tusschen Barkema en Dem- mendal gespeeld. Het was een d4 ope ning met Pf3 en als antwoord c5. Bei de spelers probeerden stellingvoor deel te behalen, doch dit gelukte niet. Na afruil van een aantal officieren, hield elk nog een toren, een paard en een raadsheer, met enkele pionnen over, waarna de partij werd afgebro ken in remisestelling. Ook in de par tij RotteveelIdema werden geen fouten gemaakt. Wel kwam Idema iets voordeeliger uit de opening en hij had waarschijnlijk een betere voort zetting kunnen kiezen, doch na afruil bleef een ongeveer gelijke stand over, waarom tot remise besloten werd. Posthuma en v. d. Nat speelden de normale voortzetting van het Gewei gerd Damegambiet. Van der Nat was in deze partij bijzonder op dreef en toen Posthuma zich zwakjes verde digde, zette v. d. Nat een gevaarlij ken aanval op. die eindigde met het mat van den witten koning. Deze partij volgt hier: Wit: D. Posthuma, zwart: W. H. v. d. Nta. 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pc3 d5 4. e3 Re7 5. Pf3 Pbd 7 6. cd5x ed5x 7. Rd3 0-0 8. 0-0 b6 9. a3 Rb7 10. Rd2 Pe7 11. Dc2 Pdf6 12 Pe5 c5 13. f4 Tc8 14. Ddl Pd2x 15. Dd2x Pe 4 16. Dc2 cd4x 17. ed4x Rd6 18. Tfcl De7 19. Dbl f5 20. Da2 Re5x 21. fe5x Dg5 22. Re4x 211/4 p.; 3. Ria Lagerberg 21 1/4 p.; 4. H. v. Dinten 21 p.; 5. S. Brussee, Joke Paas, Tiny Godijn en D. Over- dijk. Allen met 20 3/4 p. Meisjes-afdeeling 4: 1. Lenie La ken 29 p.: 2. Eva Gordijn 28 1/2 p.;; 3 Rie v. Heeteren 28 p.; 4- C. Brus see en C. Rietkerken beiden met 27 H p. fe4x 23. Tfel Kh8 24. Tadl e3 25. Te2 Ra6 26. Teel Rc4 27. Dbl Tf2 28. 93 Dh5 29. Te3x Dh2xt en mat. De partij tusschen Kanbier en Schüss verliep in heel andere banen. Het was wel een d4 opening, doch met de Grfnfeldt verdediging, die nogal kansrijk voor zwart is. Kanbier gaf echter goed partij en verdedigde het centrum naar behooren. Later probeerde hij een koningsaanval op te zetten en Schüss deed niet steeds de beste zetten, waarschijnlijk in tijd nood. De witte koningin bedreigde den koningsvleugel en toen ook nog een toren den aanval kwam onder steunen, werd Schüss mat gezet. Er is nu tenminste in deze groep weer eenige spanning gekomen. Hier volgt bovengenoemde partij. Wit: J. Kanbier, zwart: W. F. Schüss. 1. d4 Pf6 2. c4 g6 3. Pc3 d5 4. cd5x Pd5x 5. e4 Pc3x 6. bc3x Rg 7 Rd3 c5. 8. Pf3 0-0 9. Re3 Pc6 10. Re2 Dc7 11. 0-0 Td8 12. Tel Rg4 13. Dc2 Tac8 14. d5 Rf3x 15. Rf3x Pe5 16. Re2 Da5 17. f4 Pd7 18. Rg4 c4 19. Tfd 1 Tb8 20. Rd7x Td7x 21. Rd4 Rd4x 22. Td4x Dc5 23. Tcdl Tbd8 24. Khl b5 25. g4 a6 26. Dd2 a5 27. f5 f6 28. fg6x hg6x 29. Dh6 g5 30. Tfl b4 31. Tf3 Tf8 32. Dg6f Kh8 33. Th3fen mat. In de beide andere groepen luiden de uitslagen als volgt: 2e gr.: v. GalenPlanjer xx; BruntGroeneveld xx; Borgmeyer Zonderland 01; ElemansKoet 0—1. 3e gr.: Kantebeenv .d. Berg 10; BoekkooiWestra -01; Koevoet Muldër 01; Geyerv. Dijk 10. Borgmeyer heeft de afgebroken party tegen Koet opgegeven. Stand na de 5e ronde: Kampioensgroep: Schüss 3x, Idema 3, v. d. Nat, Posthuma en Kanbier, elk 2Vi, Barkema lj^xx, Demmendal l'Ax en Rotteveel VA. lie groep: Koet 4 p., v. Galen 3x, Brunt en Elemans, elk 2xAx, Groene veld 2x, Zonderland 2, Planjer lxx en Borgmeyer 0. Westra, Koevoet 3H. v. i 0f door een krachtige propaganda Dijk 3, Mulder 2A.x, Kantebeen 2A> Zou dit aantal worden bereikt. De Geyer 1/^x, Boekkooi lx en v. d. heer W. J. M. Bakx, voorzitter van de Per& x- I Ontspanningsvereniging, sprak een A.s. Woensdag wordt de 6eronde i slotwoord, waarna een gezellig bal gespeeld, een week later alleen af- met medewerking van „The Gold gebroken partijen en de week daar- Starband" en o.l.v. den heer J. Al- op de 7e of laatste ronde. phenaar den feestavond besloot. ter in staat zijn naar buiten te getui gen van wat de wereld noodig heeft. De bedoeling is niet om een soort „grootste gemeene deeler"-Christen te vormen; integendeel, het doel van den Raad wordt volkomen bereikt, wanneer ieder zijn eigen standpunt handhavend, dit klaar en duidelijk formuleert en weet te verdedigen. Ieder zal dan zijn eigen inzicht kun nen toetsen aan dat van den ander, het verdiepen en verstevigen, doch tevens het standpunt van anderen weten te waardeeren. Zoo zal de student zich beter be wust'van zijn geloofsbezit het leven in gaan. Dit doel tracht de Raad te berei ken doöt het organiseeren van bijeen komsten en disputen, het ter lezing leggen van tijdschriften enz. Zij doet dit ook door het organiseeren van Pinksterspelen en wellicht in de toe komst ook van Passie-spelen en Kerstspelen. Het geven van getuige nis is hierbij de hoofdzaak, niet het brengen van een artistieke prestatie. „Wij hopen, dat ons werk zal door werken in de maatschappij", zeide de heer B. Kristensen, die thans de prae- is van den Christen-Studenten Raad, in een uiteenzetting aan de Leidsche pers in het Civitatis Acade- micae Prytaneum, en een katholiek bestuurslid voegde er aan toe: „Wij hopen, dat de afgestudeerde later zal bijdragen tot de opheffing van de Babylonische spraakverwarring en tot het besef, dat wij dichter bij el kander staan dan wij zelf wel ver moeden". Zoo moge het zijn. Moge het initia tief van de studenten, dat ook elders daden is omgezet, maar in Leiden bijzonder actief is geworden, vruch ten dragen en leiden tot een krachti ger eensgezindheid op breeder ter rein. j LEIDSCHE TELEFOONADMINI STRATIE NAAR DEN HAAG. In verband met de centralisatie- plannen der P.T.T. zal met ingang van 1 Mei a.s. ^de geheele telefoon administratie van. Leiden naar Den Haag worden overgeplaatst, even als de incasso-afdeeling. Het Leid sche personeel wordt eveneens naar Den Haag overgeplaatst. Feestavond P.T.T.-personeel. Het Leidsch Harmoniegezelschap „De Post" en de P.T.T.-ontspannings- vereeniging hadlden gisteravond in de Stadsgehoorzaal een feestsamen- komst belegd, waarvoor groote be langstelling bestond. Onder de aan wezigen merkten w o.m. op den di recteur van het Postkantoor, den heer D. G. Hartgerink, den heer A. C. Jansma van het H.B. van de P.T. T. en afgevaardigden van zusterver- eenigingen. Na een woord van welkom door den heer B. A. Harteveld, secretaris van de Ontspanningsvereniging, was allereerst de beurt aan het Harmonie gezelschap, dat in enkele nummers blijk van zijn kunnen gaf. Aangezien het hier, zooals de heer Harteveld ook mededeelde, niet zoo zeer een uitvoering van dit corps betrof, ach ten wij ons ditmaal gerechtigd ons van een bespreking der uitgevoerde muzieknummers te onthouden en vol staan wij met onze bewondering voor dit kranige gezelschap uit te spreken. Verder vulden dezen avond ,,The Moodmakers", de Veto's met Will Drisky de jeugdige accor- deonnist F. Houpt het programma, waarmede de aanwezigen zich uitste kend hebben geamuseerd. Na de pauze heeft de vooi-zitter van de Amsterdamsche P.T.T.-Har- monie, de heer Schladder, nog een propagandistisch woord gesproken, waarin hij uiteenzette, dat het met het oog op de bestaanszekerheid van het Harmoniegezelschap „De Post" noodzakelijk is, dat het ledental aan zienlijk wordt uitgebreid. Indien niet minstens 51 pet. van het P.T.T.-per soneel lid van dit corps is, zal het in de toekomst niet meer den naam van Harmoniegezelschap ,,De Post" mo gen voeren. Spr. twijfelde er niet aan NU EEN HERDENKING der gevallenen gedurende het tijdva^ Mei 1940 —'45 in de Pieterskerk als gevolg van de afwijzende houding van de Gemeente-Commissie der Ned. Herv. Kerk niet mogelijk bleek, heeft het bestuur der Stichting „Doodenherdenking 5 Mei 1945". samengesteld uit de besturen van het voormalige „Comité Doodenherdenking" en de vroe gere 5 Mei-vereeniging moeten uitzien naar een andere plaats, waar deze jaarlijksche herdenking zou kunnen plaats viniden. zullen aan bovenbedoelde adressen tegen een matigen prijs eveneens pro gramma's verkrijgbaar zijn, bevat tende den tekst der te zingen liederen, en de volgorde van den dienst. Na afloop der plechtigheid be staat voor de aanwezigen gelegenheid zich via het Noordeinde, Haagweg en Rijnzichtbrug te begeven naar den Morschweg, waar de opstelling plaats vindt voor den r. stillen tocht., langs het tijdelijk monument aan de Steenstraat, welke omstreeks kwart voor negen aanvangt. Evenals het vorige jaar, toen deze stille tocht uitgroeide tot een indruk wekkende manifestatie van plechtig eerbetoon jegens allen, die in de be zettingsjaren als gevolg van den oor log hun leven lieten, bestaat er voor de gehele burgerij, vereenigingen zoowel als particulieren, gelegen heid aan dit défilé deel te nemen en aan den voet van het monument een stille bloemenhulde neer te leggen. Nadere bijzondeheden t.a.v. de or ganisatie worden t.z.t. bekend ge maakt. Thans op het Pieterskerkplein Pater Giibertus Lohuis en Ds. v. Andel spreken Het heeft, na rijp beraad en daar toe in staat gesteld door de welwil lende medewerking van het Gemeen tebestuur, uiteindelijk de keuze be paald op de stijlvolle omgeving van het achter de Pieterskerk gelegen plein, dat zich bij uitstek leent voor een plechtigheid als deze en dat naar schatting 'n 400C personen kan be vatten, waarvoor ongeveer 800 zit plaatsen beschikbaar zullen zijn. In overeenstemming met den lan delijk geprojecteerden opzet zal de herdenking worden gehouden op Za terdag 3 Mei a.s. des avonds te 7 uur. Zij zal worden ingeleid door een half uur klokgelui, waarvoor de mede werking van alle kerkbesturen en het Gemeentebestur (Bourdon-klok) zal worden ingeroepen. Met een passende omlijsting van langs mechanischen weg versterkt or gelspel en gemeenschappelijk ge zang van het Wilhelmus en twee Va- lerius-liederen, waarbij „Werkmans Wilskracht" voor de begeleiding zorg draagt, zullen als sprekers optreden ds. H. van Andel, Geref. predikant te 'sGravenhage en pater Giibertus Lo huis O.F.M; uit Woerden, die beiden gedurende een kwartier het woord zullen voeren, zoodat de geheele plechtigheid niet langer dan een uur in beslag zal nemen. Ten einde iedereen in de gelegen heid te stellen deze plechtigheid bij te wonen, zullen van te voren aan na der bekend te maken adressen gra tis toegangszewijzen verkrijgbaar worden gesteld, terwijl de familiele den der gevallenen zooveel mogelijk persoonlijk zullen worden uitgenoo- digd. Ter bestrijding van de' onkosten Dr. S. Hofstra bijzonder hoogleeraar In Afrikaansche Volkenkunde anwege het Leidsch Universi teitsfonds if *)>er.oemd tot bijzonder hoogleeraar in de Afrikaansche vol kenkunde hier ter stede dr. S. Hof stra, directeur van het museum voor land- en volkenkunde en maritiem museum „Prins Hendrik" te Rotter dam. Dr. S. Hofstra studeerde sociale aardrijkskunde te Amsterdam, waar hij in 1933 op een ethnologisch on derwerp promoveerde, voorts stu deerde hij sociologie, psychologie, wijsbegeerte en Westafrikaansche talen tc Hamburg, Berlijn en Parijs. Als „fellow" der Rockefeller Foun dation" vei'bleef hij te Londen, mede ter voorbereiding van onderzoek in Afrika. Van 19341937 was hij werk zaam als „research-fellow" van het „International African Institute" te Ldnden voor volkenkundig onder zoek in S'erra Leone. In 1937 weid hij benoemd tot directeur van bo vengenoemd museum. Van de hand van dr. Hofstra verscheen een aan tal publicaties op ^volkenkundig, so ciologisch en ten deele wijsgeerig gebied. Dinsdagmiddagsluiting boekwinkels. De Gemeenteraad stelde in zijn vergadering van 3 Februari 1947 een verordening vast, waarbij het ver boden is een winkel, waarin uitslui tend of in hoofdzaak boeken, kan toorboeken en tijdschriften daaron der begrepen, worden verkocht, voor het publiek geopend te hebben op Dinsdag na 13 uur, behalve op eenige fn de verordening aangegeven Dins dagen. De verordening, welke de Koninklijke goedkeuring verkreeg, werd inmiddels afgekondigd. Zij ligt gedurende drie 'maanden voor een ieder ter inzage ter Gemeentesecre tarie, afdeeline Algemeene Zaken, en treedt op 27 April 1947 in wer king. BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 93501 en hooger. De uitreiking vindt plaats in „Den Burcht" van 911.45 en 14 16 uur. Stamkaarten en inlegvellen van alle gezinsleden meenemen. Voor een schoenenbon (zij die nog in het bezit zijn van bon 614 van het inlegvel en kinderen geboren in April 1932 t.m. '46 en Juni '46) zijn de letter S tot einde alphabet aan de beurt (ingang Langebrug; 8.3011.45 en 14—16 u.). K.J.M.V. „St. Petrus". Morgen avond om 8 uur in 't „Don Bosco- huis" Rapenburg 52. Onderwerp: „Het Maanprobleem opgelost". De Contact-Commissie voor de Prijsbeheersching wil het publiek nog eens met nadruk op wijzen dat bij reparaties vooraf moet worden gevraagd, hoeveel de kosten hier van zullen bedragen. Het komt zoo dikwijls voor, dat men meent, dat allerlei werkzaam heden nog voor vooroorlogsche prij zen kunnen worden uitgevoerd. Dit is niet juist, daar zoowel materialen als arbeidsloonen gestegen zijn. Evenzoo moeten steeds rekeningen geëischt worden, waarop de mate rialen en arbeidsloonen nauwkeurig gespecificeerd staan aangegeven. Op Donderdag 1 Mei a.s. hoopt de heer A. van Duyn, Leliestraat 7a. chauffeur-besteller bij de firma van Gend en Loos, den dag te herden ken. waarop hij voor 25 jaar bij ge noemde firma in dienst trad. Gistermiddag is de 13-jarige J. W. B. op den Haagweg door een rukwind met zijn fiets onder een pas- seerende auto terecht gekomen. De jongen brak het linkerbeen en werd door den E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. Hedennacht te omstreeks half vier is de brandweer uitgerukt naar Rijn en Schiekade 124, waar geves tigd is de Eerste Leidsche Chroom- en Metaalwarenfabriek. Men had daar gloeiende afval op een hoop ge bracht. dat zich door den wind ver spreidde en een terreinbrandje ver oorzaakte. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: S. van Egmond jm en J. M. Prenen jd; D. Koeman jm en C. J. van Vegten jd; Z. Korenhof jm en L. J. Vogelenzang jd W. A. M. Mulder jm en M. Speel jd; a L. den Os jm en A. K. van Putten jd.; J. B. van Rooden jm en D C. van den Bogaerd jd D. van Veen jm en E. Robbers id; C. Zwanenburg jm en J M. Belcool jd; W. Bodrij jm en G. M. de Waai jd.; H. A. van Hulst jm en S. G. Sülzle jd; M, den Heijer jm en H. H. van der Linden jd; H. van den Ham gesch. en G. Paats jd; J. L. van der Tuin jm en A. Ouwerkerk jd. Overleden: S. E. G. van de Kooy zoon 11 maanden. OEGSTGEEST NIWIN-actie. Het plaatselijk NIWTN-cornité onder voorzitterschap van den burgemeester heeft beslo ten om in samenwerking met de Oranjevereeniging een gjroote col lecte te houden voor een cantine- wagen en wel op 5 Mei a.s. Op dien dag (Nationale Feestdag) wordt een bloemencorso gehouden om de geld inzameling tc steunen. Laat iedere autobezitter, houder van paard en wagen en vele wielrijders hun voer tuigen van'bloemen voorzien. Fraaie medailles zijn als prijzen beschik baar. De prijzen voor de fietsers be staan uit waardebons, te besteden bij de plaatselijke middenstand. In schrijvingen voor deelname voor of uiterlijk op 1 Mei a.s bij den heer M. Elshof de Kempenaerstraat 39. Het door Oegstgeest ingezamelde be drag wordt gevoegd bij de collecte in de andere plaatsen van de bollen streek. Op deze wijze brengt de bollenstreek het geld voor een of meer can tine-wagens bijeen. LAATSTE BERICHTEN BOLLENTOCHTEN „BRITISH ARMY OF THE RHINE". Officieren en manschappen van de British Army of the Rhine" zullen tusschen 28 April en 15 Mei in zes driedaagsche tochten in drie auto bussen een bezoek brengen aan de bollenvelden. Vanuit Duseldorf ar- riveeren de groepen. In de Bollen streek worden Sassenheim, Lisse en Killegom aangedaan en f wordt deel genomen aan de gebruikelijke rond vaarten. Verder staan nog een be zoek aan Amsterdam met rond vaart door de grachten, en een be zoek aan Haarlem en omgeving op het programma. PRIJSCONTROLE IN CONFECTIE- INDUSTRIE. De prijscontrole heeft sedert Maart in Amsterdam en omgeving 17 confectie-industrieën grondig onder zocht. Het bleek, dat tegen 16 bedrij ven proces-verbaal moest worden opgemaakt in verband met overtre ding van de prijsvoorschriften. Het. overtredingsbedrag bedroeg in twee gevallen resp. f 130.000 en 126.000. Het onderzoek in deze branche wordt met kracht voortgezet. Vertrek Boissevain". Op 25 April vertrc-kt de „Boissevain" van de Sumatrakade te Amsterdam naar Indië. Aan boord bevinden zich o.a. afdeelingen van de aan- en afvoer- troepen, luchtafweer, pantseraf- weer, mariniers en koninklijke ma-' rechaussee, tot een totaale sterkte van 2000 man. Vertrek „Indrapoera". Op 2 Mei vertrekt van de Lloydkade te Rot terdam de „Indrapoera", met circa 1200 man aan boord, naar Indië.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3