S)e Ccidóchc&Hi/tcwt Een „steenkool-accoord" gesloten Morgen einde der conferentie? Verschuivingen in kiezerscorps K.A.B. en K.A.|. Gewest Leiden DINSDAG 22 APRIL 1947 Bureaux: Papengr. 32, Giro 103003 Tel.; Adm.. Adv. 20826, Red. 20015 Dir., drukkerij en abonn. 20935. Directeur- C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11068 Abonnementsprijs f 0.26 per week. 1.10 p'. mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. In- gez. mededeelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. Critiek op Regeeringsbeleid CEDERT 10 Maart j.l. is de mogelijk- *^heid geopend, vrijwillig Ameri- kaansche effecten te doen verko'open via de normale beurshandel. De op brengst van deze verkoopen levert de Nederlandsche staat dollars op, ter wijl de eigenaren de afrekening van hun verkocht bezit in guldens ontvan gen. De animo van de beleggers, om zich van hun „Amerikaantjes" te ontdoen, is tot dusverre niet erg groot geweest. Thans is ter bevordering van deze verkoopen de mogelijkheid geopend, dat zij, die hun Amerikaantjes ver koopen, inschrijven op een door de Nederlandsche Staat uit te geven dol- larleening. De Twentsche Bank schrijft aan haar cliënten: „Men moet wel aannemen dat van dit aanbod zeer algemeen door de verkoopers van Amerikaansche effecten gebruik gemaakt zal wor den. Waar de 3 procent guldenslee- ningen omstreeks 100 procent no- teeren, lijdt het weinig twijfel, dat een leening, die zekere waarborgen biedt tegen internationale waarde daling van de gulden, hooger dan honderd procent gewaardeerd zal worden. Zonder twijfel is de nieu- we leening geschikt om de verkoo pen te stimuleeren". Het „Vrije Volk" teekent bij dit ad vies aan: „Wij maken van dit advies aan de beleggers gaarne melding, omdat het bewijst, dat er toch ook nog wel voor aanstaande banken zijn, die het finan cieel beleid van minister Lieftinck ondersteunen". Of de Twentsche Bank het finan cieel beleid van minister Lieftinck ondersteunt, weten wij niet. Uit de afgedrukte circulaire kan alléén wor den geconcludeerd, dat genoemde Bank het eens is met den wensch der Regeering inzake verkoop Ameri kaansche effecten. Een overeenstemming van inzicht tusschen regeering eenerzijds en op. een bepaald punt speciaal deskundi- digen anderzijds zal iedereen toe juichen. Van den anderen kant moeten des kundigen de volle vrijheid hebben, om zich tegen het Regeeringsbeleid te verzetten, mits dat geschiedt op ob jectief-juiste gegevens. Naar aanlei ding van het artikeltje^ van j.l. Vrij dag, waarin wij die vrijheid bepleit ten voor de Robaver, schrijft men ons, dat de Minister aan de Studie commissie uit het Verzekeringsbe drijf heeft „verzocht", geen actie te gen een door de Regeering voorgeno men gedwongen sociale verzekering te voeren. Indien onze briefschrijver ons juist inlicht, dan moeten wij deze Regeeringsbemoeiing zeer beslist af keuren. Het is het recht en de plicht de Regeering,, alle haar ten dienste staande middelen te gebruiken om te voorkomen of te verbeteren een op objectief-onware gegeVens gebaseer de voorlichting. Maar verder moet zij niet gaan. Zouden degenen, die aan een „verzoek" als hier vermeld, niet voldoen, ook genoteerd worden.... voor later gebruik? Als dit zou ge schieden, zou het Duitsche voorbeeld volmaakt gevolgd zijnl Wij besluiten wéér: de verjongde, frissche democratie, die het Neder landsche volk wil, moet zijn vrij van alle besmetting. DE EXPORT VAN DUITSCHE STEENKOOL Amerika, Engeland en Frankrijk zijn het eens FREDERIK IX TOT KONING VAN DENEMARKEN UITGEROEPEN. Op het Vliegveld te Ypenburg werden diezer dagen demonstraties gegeven met een 2-persoons privé sportvlieg tuig van Amerikaansch fabrikaat. Het bijzondere van dit toestel is, dat hetgeen voetbesturing heeft, doch uitsluitend handbesturing. De „Ercou pe" heeft een kruissnelheid van 110 mijl en een maximumsnelheid van 127 mijl. Het dashboard van deze ma chine is niet veel grooter dan dat van tegenwoordige auto's. DE "GROOTE VIER" TE MOSKOU Geheime zitting bracht geen uitkomst De „groote vier", te Moskou bij een, hebben gistermiddag onver wachts een geheime zitting gehouden. Het voorstel hiertoe ging uit van Marshall, den Amerikaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, nadat Bevin had verklaard, dat het vredes verdrag met Oostenrijk, waaraan men bezig was, nog slechts op drie artike len hing: de grenzen, al of niet her stel-betalingen en Duitsche activa. De ministers waren in deze geheime zitting alleen vergezeld van hun tol ken en twee adviseurs. Na ruim 2 uur werd de zitting opgeheven zon der eenige nadere bekendmaking over een eventueele overeenstem ming. Vandaag om 12 uur zouden zij weer in gewone openbare ^zitting bij eenkomen. Bidault heeft er op aangedrongen de conferentie uiterlijk Woensdag te beëindigen. Eenige adviseurs van Marshall zullen Moskou reeds van daag verlaten. Uit Fransche bronnen Mgr. Huibers naar Rome Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem is hedenmorgen per trein via ParijsMilaan naar Ro me vertrokken jvoor een bezoek „ad limina" in gezelschap van zijn secre taris H. W. Agterof en van Kapelaan J. C. A. Huibers uit Lisse (Beek brug). WERELD-CONGREGATIEDAG OP ZONDAG 11 MEL OiP Zondag' 11 Mei a.s. wordt in alle landen de Wereld-Congregatie- daig gehouden. In Nederland worden de mannelijke Congranisten opge roepen ter bedevaart naar Den Bosch, alwaar men zich zal bezinnen op de taak van de Maria-Congregatie in deze tijd. In de Kathedraal wordt om 12 uur een Hoogmis opgedragen. Tij dens de middagvergaderingen zal eerherstel worden gebracht aan het Ned). Episcopaat, voor de beledigingen die het onlangs gepubliceerd werden aangedaan. De vrouwelijke Congre- ganisten, die in haar eigen parochie kerk deze dag vieren, werken samen met het comité „Ruiten Troef" om de oorlogsslachtoffers te helpen aan textiel -'goed eren. Dezer dagen is, aldus het A.N.P., pater P. Stallaert van Glanerbrug ten gemeentehuize van Baarderadeel (Fr.) te Mantgum aan den burge meester den dank der bewoners van den Bommelerwaard en van Roer mond komen betuigen voor de gast vrijheid, welke zij gedurende den Frieschen evacuatietijd ook ir Baar deradeel mochten genieten. De oud- evacue's boden bij deze gelegenheid een gebrandschilderd raam aan, voorstellende den barhartigen Sama ritaan, volgens ontwerp van Ger. v. d. Top, uitgevoerd door van Rijn. De burgemeester, mr. W. Hoekstra, aan vaardde dit geschenk en verklaarde, dat het gedenkraam een plaats in het gemeentehuis zal krijgen. Vliegend superfort neergestort Het hoofdkwartier van de Ameri kaansche Pacificvloot te Pearl Har bour deelt mee, dat een B-29 super- fort in zee stortte, toen het van Kwa- jalein opsteeg. Alle personen, die zich aan boord bevonden, werden gedood. EEN SNELHEID VAN 1070 K.M. Het Britsche straalvliegtuig, „Glos ter Meteor four" is 45 minuten na zijn vertrek uit Brussel op het Deensche vliegveld Kastrup aangekomen. De gemiddelde snelheid bedroeg 1070 K.m. per uur. Het toestel wordt in de Scandinavische landen gedemon streerd. JOODSCHE VERZETSLIEDEN PLEGEN ZELFMOORD. Tegen gisteravond is in de Jood- sche wijken van Jeruzalem tot nader order van zonsondergang tot zonsop gang een uitgaansverbod afgekon digd. Deze maatregel houdt verband met de voorgenomen executies van Meyer Feinstein en Mosje Barazani, twee Joodsche verzetslieden, die ter dood waren veroordeeld. De veroor deelden hebben echter hun executie niet afgewacht, doch zich in de cen trale gevangenis van Jeruzalem van het leven beroofd. Ongeveer 12.000 Joodsche illegale immigranten die op Cyprus zijn gede tineerd, zetten de de hongerstaking voort, die zij 70 uur geleden begon nen zijn uit protest tegen het feit, dat het immigratiequotum voor Palestina met 400 per maand is verminderd. wordt vernomen, dat de vier minister? waarschijnlijk in Juli in Londen zulj- len bijeenkomen. VOORLOOPIGE REGEERING VOOR KOREA? Molotof, de Sowjetrussische miL nister van Buitenlandsche Zaken1, heeft Marshall, zijn Amerikaanschen collega, uitgenoodigd besprekingen te beginnen over de vorming van een voorloopige regeering voor Ko rea, dat thans gedeeltelijk door de Sowjet-Unie en door de Vereenigde Staten bezet is. RUSLAND NIET De Amerikaansche, Britsche en Fransche regeeringen hebben teza men bekend gemaakt, dat regelingen zijn getroffen ter vaststelling van de verhouding in den uitvoer van steen kolen uit hun bezettingszonen van Duitschland naar steenkoolinvoeren- de landen van Europa voor de perio de van 1 Juli 1947 tot eind 1947. De uitvoer zal worden vastgesteld in percentages van de netto verkoopba re steenkoolproductie, te beginnen bij 21 wanneer de dagelijksche pro ductie in de Westelijke zones 28C.000 ton, en opwaarts tot 25 wanneer zij 370.000 ton per dag bedraagt. De percentageschaal houdt eenerzijds re kening met de behoefte aan steenkool voor den herbouw der bevrijde lan den van Europa en anderzijds met de essentieele en andere behoeften van de Duitsche economie, aldus de be kendmaking. „Deze regeling zal zoo wel voor de invoerende landen als voor de autoriteiten belast met de Duitsche economie van gemak zijn. Aan het eind van het jaar zal deze re geling aan een herziening onderhevig zijn. Tevens is besloten, dat wanneer tot de economische incorporatie van het Saargebied bij Frankrijk za. zijn besloten, de Europeesche steenkool organisatie ervan op de hoogte ge steld zal worden, dat Frankrijk voor- Bij de verkiezingen in Duitschland De verkiezingen van j.l. Zondag van leden van den Landdag in de drie tot de Britsche zóne behoorende Lander hebben eenige merkwaardige verschuivingen te zien gegeven ver geleken bij de verkiezingen in Octo ber 1946. De voornaamste verschuiving valt op te merken in het overwegend Ka tholieke Noordrijn-Westfalen, waar onder het Ruhrgebied. Het/ percen tage van op de Chr. Democratische Partij uitgebrachte stemmen is daar teruggeloopen van bijna 46 procent tot beneden de 38 procent van het totaal, terwijl de communisten van 10 op 14 procent zijn gekomen. De soc.-democraten die in het Ruhrgebied nagenoeg gelijk zijn ge bleven, hebben in Sleeswij k-Hol- stein,.een landbouwgebied, winst be haald. Zij kwamen van 41 op 46 pro cent, ten koste van de chr.-democra- ten, die van 37 tot 32 procent terug liepen. In Nedersaksen, waar de socialisten steeds het sterkst zijn geweest, trad geen noemenswaardige verandering Admiraal Byrd's terugkeer van de Zuidpoolexpeditie. Het vlaggeschip „Mount Olympus" van de Zuidpool expeditie van de Amerikaansche ma rine, wordt door een sleepboot naar de kade gebracht te Washington. Aan boord bevonden zich de vice-ad- miraals Byrd en Cruzen. STUDIEDAGEN KATHOLIEKE RECLASSEERINGS. VEREENIGINGEN. Onder auspiciën van het hoofdbe stuur der R.K. Reclasseeringsvereeni- ging zijn Studiedagen gehouden in het St. Joseph-Studiehuis der Fathers van Mill-Hill te Tilburg; zij waren een combinatie van geestelijke verdieping en wetenschappelijke bezinning. Vele specialisten gaven inleidingen, teza men een evenwichtige, welgekozen af wisseling tusschen wetenschap en er varing, theorie en practijk Levendige en vruchtbare discussies, afwisselend gepraesideerd door den pater F. Kop- pendrayer S.J. en den voorzitter van het hoofdbestuur, mr. E. Lamers, wa ren het resultaat. Binnenkort zal een volledig verslag van de gehouden in leidingen in brochure-vorm het licht zien. „Bloembollencultuur" zal wel in Haarlem blijven In een interview met de „Nieuwe Haarl. Courant", zeide de burgemees ter van Hillegom aangaande de ver- jy'aatsing van de zetei van de Alg. Vereen. van Bloembollencultuur naar Hillegom, dat de zaak tot nu toe over het algemeen volkomen eenzij dig bekeken is. Wanneer de uitvoe ring van de plannen financieel niet mogelijk is. dan moet de toestand blijven zooals hij is. Ofschoon de burgemeester het Kre- lagehuis na de restauratie nog niet gezien heeft, is hij de overtuiging toegedaan, dat dit gebouw, waarover vroeger nog al eens klachten waren, na de aangebrachte verbeteringen beter zal voldoen. Er is veel gespro ken en geschreven over de verhui zing van den Bloembollenzetel, waardoor irunstmatig een tegenstel ling is geschapen, echter in werke lijkheid niet zoo scherp. Wij weten in Hillegom, dat wij aangewezeft zijn op Haarlem, het eigenlijke handels centrum. De burgemeester verklaarde, dat het van het begin af aan nooit bij hem heeft voorgezeten Haarlem den zetel afhandig te maken. Daar echter Haarlem n;et over voldoende ruimte beschikte cm een nieuw gebouw te stichten, heeft HiLegom destijds slechts de aan/bieding gedaan, dat men in deze gemeente terecht kon. De overwinning van de socialisten, die hen tot de sterkste partij in de Britsche' zóne heeft gemaakt, is des te merkwaardiger, omdat vele waar- .ers van meening waren, dat de kiezers ongunstig zouden reageeren op den band, die men vermoedt tus schen de partij van Schumacher en de Britsche Labourpartij. Na de moei lijke winter is de anti-Britsche stem ming namelijk toegenomen. Het succes van *de communisten beperkt zich tot het Ruhrgebied, waar zij niettemin slechts een frac tie van den aanhang hebben terugge kregen, die zij zich tijdens de repu bliek van Weimar hadden verworven. Ir andere deelen van de zóne komen de communisten niet boven de 5 pro cent van het totaal. Voor de geheele zóne bedraagt dit gemiddeld 10 pro cent. taan aan deze organisatie zoowel de hulpbronnen als de behoeften van Frankrijk en het Saar-gebied als ge heel zal bekend maken. De huidige overeenkomst is na lange discussies tot stand gekemen en door drie mi nisters van buitenlandsche zaken te Moskou bekrachtigd." RUSLAND IS ER TEGEN. Waarschijnlijk zal de Sowjet-regee- ring haar afkeuring uitspreken over het steenkool-accoord. De critiek zou hierop gebaseerd zijn, dat een over eenkomst tusschen drie mogendheden in strijd is met den geest vai. Pots dam. GERUCHTEN OMTRENT OVER LIJDEN VAN VON PAPEN. Gisteren deed het gerucht de ron de, dat de vroegere Duitsche rijks kanselier Von Papen aan de gevol gen van hartzwakte was overleden. Zooals men weet, heeft hij dezer dagen een attaque van beroerte ge kregen, zoodat de oorzaak van dit gerucht voor de hand ligt. Thans wordt echter gemeld, dat Von Papen reeds weer zoover hersteld is, dat hij gisteravond uit het werkkamp Landwaner per trein naar Garmisch Partenkirchen overgebracht kon worden. Troepentrein in Palestina opgeblazen In Zuid-Palestina is heden een troe pentrein, komend uit Cairo, opgebla zen. De trein is in de lucht gevlogen in de nabijheid van Rohoboth, aldus is officieel medegedeeld. Er zijn veel dooden en gewonden te betreuren. Reuter meldt nader, dat volgens of- ficieele mededeeling vijf Britsche mi litairen om het leven zijn gekomen, terwijl er twee ernstig en 21 Lcht ge wond werden. Voorts is een burger omgekomen en zijn zeven burgers ernstig en elf licht gewond. Onder de slachtoffers is-een driejarig kind. Een aantal militairen moet nog onder de wrakstukken vandaan gehaald wor den. DEZE WEEK WEER EEN EI. In de bonnenlijst, die Donderdag a.s. wordt bekendgemaakt, zal weer een bon voor één ei worden opgeno men. Deze bonaanwijzing zal "oor alle leeftijdsgroepen zijn. Dag van den Arbeid en Encycliekviering op Zondag 18 Mei a.s. Op Zondag 18 Mei as. viert de Kath. Arbeidersbeweging, afd. Leiden den dag van den arbeid. In de na middag zal deze viering zich uit breiden tot een herdenking van den uitvaardiging der encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, door het geheele gewest Leiden van de K.A.B. en K.A.J. Het gewest omvat de volgende af- deelingen: Leiden, Roelof arendsveen, Rijpwetering, Oud-Ade, Hoogmade, Hazerswoude I, II en III en Zoeter- woude I en II. Den geheelen dag gaat in samen werking met de Ka jotters die een groot deel van het feest zullen ver zorgen. Waarom wij daar nu al over schrij ven? Omdat het een zeer belangrijke gebeurtenis is. Voor het eerst na de bevrijding zal ons gewest met al haar leden naar buiten treden. Wanneer 's morgens de afdeeling Leiden met plechtige H. Mis en alge- meene H. Communie de dag heeft in gezet, zal in den namiddag in de De kenale kerk aan den Heerensinge) de zegening van de werktuigen en ge reedschappen plaats vinden onder een plechtig Lof, Aan dit plechtig Lof wordt deelgenomen door het geheele gewest, om getuigen te zyn van deze zinrijke plechtigheid. Na den plechtigheid zullen de deel nemers zich opstellen en voorafge gaan door fanfare met vaandels en vlaggen optrekken naar den Stads gehoorzaal. In de Gehoorzaal aange komen zal een massaspel worden op gevoerd door de Kajotters onder lei ding van Joop Koevoets, onder den ti tel: „Die van Ons". Een beschrijving van dit spel zal binnenkort door de spelleiding in dit blad worden ge plaatst. Na dit spel zal een hoofdbe stuurder van den K.A.B. de vergade ring toespreken, en met het strijdlied van de K.A.B. wordt deze massaver gadering besloten. Medewerking verleenen de St. Jansfanfare uit Zoeterwoude en het Symphonieorkest van de K.A.B., afd. Leiden. Door de Kajotters uit het geheele gewest wordt hard gewerkt aan.het spel; het belooft iets heel bijzonders te worden. Is ons arbeidsfeest en de Encycliek viering inderdaad zoo belangrijk? Wij leven in een tijd van uitbundige en grandiose feesten; elke gelegenheid hoe klein ook wordt aangegrepen om te feesten en maar liefst in grooten stijl. Wij hebben in 1945 onze bevrij ding gevierd op een wijze die niet deed vermoeden, dat we leven in Z.M- Koning Frederik van Denemarken. Om vier uur gistermiddag heeft de Deensche premier Frederik IX tot ko ning van Denemarken uitgeroepen. De proclamatie werd voorgelezen van het balkon van het kasteel Chris- tiaansborg. De nieuwe koning ver scheen daarna op het balkon en werd door de op het plein voor het paleis vc .zamelde menigte'hartelijk toege juicht. In een korte toespraak zeide de koning, dat hij hoopte, dat het volk hem hetzelfde vertrouwen zou schen ken als het geschonken had aan zijn overleden vader. r~ berooid en leeggeplunderd vaderland. We hebben gefeest en naar optoch ten gekeken, dat we het niet meer zien konden, maandenlang klonk het feestgedruis tot we er beu van wer den en tochGroote dingen en fei ten willen we vieren. Een goed feest is geen ondoordachte daad in een tijd van zware zorgen en nooden. Het is een rustpunt, een herademen. In zijn voorbereidingen houd een feest de aandacht actief gespannen, en trekt het af van de dingen, die wij met het zwaarste peinzen toch niet indivi dueel kunnen veranderen of oplos sen. En in de uitvoering kan een feest werken als een licht wat boven de tijd uitgaat, als iets dat misschien de eigen tijd naar zich kan optrekken en verheffen. Zoo is het ook niet on doordacht of zorgeloos om het feest van den arbeid te vieren, nu de do cumenten de encyclieken de aanleiding zijn. De zegen, die deze encyclieken willen brengen, is er nog niet, maar wij houden er aan vast, dat hij kan komen. En dit vertrou wen willen wij belijden. Het feest van den arbeid der encycliekviering moet staan, het lied van den arbeid moet klinken, staan temidden van veel dat wankelt, klinken temidden van verscheurde en verwarde gelui den. Als 'n lawine komen de proble men op ons afstormen, er is veel te genspraak en grenzelooze verwarring. Verwording van de maatschappij als vrucht van de afgeloopen oorlog, de verwildering van de zeden, totale verarming, arbeidsschuwheid. Temidden van al die problemen vieren wy de dag van den arbeid, herdenken wij de uitvaardiging van de twee groote sociale encyclieken, die de basis vormen voor een nieuwe wereld voor de nieuwe gemeenschap. Het is de plicht van de K.A.B., de plicht van iedere Kajotter de arbeid hooger op te voeren, de arbeider moet weer zichzelf worden. Wij heb ben misschien geen mooiere taak dan onze opvatting over den arbeia en onze verhouding tot de arbeid weer op christelijken leest te schoeien. Zoo bezien is de 18de Mei 'n be langrijke dag en rekenen \*ij er op, dat alle leden van de K.A.B. en alle Kajotters het als een eer zullen be schouwen aan deze viering mee te werken. Dan zal het een schoon feest zijn, dat ons de kracht geeft voor de toekomst. Dan kan de toekomst op ons bouwen. Daarom!!! Werpt u vooruit En het feest nu begonnen. Zwaait met vlaggen en brandt kanonnen Stedeling, Dorpeling, Trotsche verworpeling, Kroont met ijzer, den arbeid keizer! J. v. d. PLOEG, Gewestelijk voorzitter. NIEUWE REISGIDS. Naar de „Tijd" verneemt, komt de reisgids met de nieuwe dienstregeling der N.S., welke op 4 Mei ingaat, op Donderdag 1 Mei op de stations in ver koop. Hij zal hetzelfde Engelsche mo del hebben als.' de gids, welke op dit oogenblik in gebruik is. De nieuwe dienstregeling zelf stemt ten volle overeen met datgene, wat hierover eenigen tijd geleden door de directie der N.S. werd bekend gemaakt. 'heater Te Bonn is dezer dagen Schil ler's .Maria Stuart" opgevoerd. Tijdens de z.g. „belijdenis-scè ne" klom opeens een groote man het tooneel op, wierp bidstoel en crucifix omver en gaf een der acteurs een klinkende oorveeg. De man bleek een patiënt te zijn uit een nabij het theater liggend krankzinnigengesticht. Natuurlijk was die man gak, want zooiets doet men niet, en iets doen wat „men" niet doet is abnormaal. Maar ik vind het heelemaal zoo gek niet. Zit u ook niet uw neus te snuiten en hinderlijk opdringende tranen weg te slikken, als het arme jon getje op de film of het lieve meisje op de planken zoo hart roerend zit te snikken? En is ae held van het stuk geen prachtke rel, waarmee we gaan dwepen, ook al is hij in werkelijkheid een zuurpruim met eksteroogen. Straks is hij de „schurk" en dan zouden wij hem het liefst ver moorden. Die man in Bonn deed niets anders dan wat wij alle maal wel eens graag zouden wil len doen: zoo'n vent, die de schoone maagd zoo onmensche- lijk staat tc treiteren, eens een flinke watjekouw verkoopen. Als u dat nooit gewild hebt, hebt u nooit echt „genoten" vau een fiksch spelletje tooneel. Misschien was die man ook wel kunstzinnig aangelegd, beza: hij de gave der critiek en wai het alleen maar zijn bedoeling om zijn misnoegen tot uitdrukking te brengen over het verknoeien van een kunstwerk. Dat doen verbolgen critici wel me?r. Zij stijgen wel niet ten aanscho iwen van allen op het tooneel, maar zij draaien in de krant dén acteur figuurlijk zijn nek om en ver geleken bij zoo'n afstraffing is een klinkende oorveeg nog maar een zachte wenk. Jatnmer, dat die man al eerder gek was, want anders had men hem beter voor een man van spontane reacties kunnen :iou- den. Want dan had hij weUicht groot gelijk gehad en nu is hij maar een ontsnapte krankzin nige. £.eti koAAettje. „Al waart ge ook in God verslon den en een zieke vraagt u om een bordje ioep, daalt dan af uit den ze venden hemel en geeft hem, wat hij vraagt". Ruusbroec. WÜERSVERWüüïFING IETS KOUDER. 3 Wisselende bewolking met en- kele verspreide regenbuien, voor- namelijk in het Oosten van het g land. Tijdelijk nog krachtige g wind tusschen West en Zuid- West. Iets kouder. g nonoonooonnononnnonoonoooooOOOOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1