„De Bataven" houden weekend SINT JORIS IN OORLOGSTIJD Tentoonstelling „vroeg-Middeleeuwsche knnst1' MAANDAG 21 APRIL 1947 UE LEIDSCHE COURANT f AGINA 3 BUITENSTAANDERS hebben zich wel eens afgevraagd, aan welke fac toren die schitterende clubgeest, die algeheele saamhoorgheid bij de athletiekvereeniging De Bataven te danken is*. Voor ons, die in de gele genheid gesteld werden een z.g. trainingsweekend voor de leden van deze vereeniging georganiseerd, bij te wonen, en aldus in staat waren hierdoor iets nader met ,,De Bataven" in contact te komen is dit grootendeels dui delijk geworden. door C. 'van Gent, F. Bresser, H. Bresser en T. Kallenberg. Een fraaie overwinning op de 2.400 M. voor Se nioren boekte C. Kraan in een tijd van 8 m. 5. Tweede werd Kerkvliet in 9 m. 4, terwijl na hem G. Rodewijk, Montanus, J. van Heteren en J. der Geest de eindstreep passeer den. Bij de prijsuitreiking, wel^e ver volgens plaats nad werd ó.a. aan Kraan een fraaie wisselbeker over handigd. Ten slotte werd men aan een wel- voorzienen disch genood voor een ge- zamenlij'ken maaltijd, welke een ge animeerd verloop had. Nadat het Ba- tavenlied nogmaals was aangeheven en de voorzitter zijn sluitingswoord had uitgesproken behoorde dit zoo in alle. opzichten geslaagde trainings weekend tot het verleden. Al met al was het voor ons een genoegen middels dit trainingsweek end in onze meening versterkt te worden, dat de stad Leiden in de Ba taven een vereeniging bezit, die een serieuze beoefening van de athle- tieksport dienstbaar maakt en aan de vorming van principeele katholie ken. Hoe clubgeest en onder linge kameraadschap worden gekweekt „Een keer per jaar aldus de voorzitter van „De Bataven" orga- niseeren wij een z.g. trainingsweek end en wel op het tijdstip, dat wij de Lndoortraining beëindigen en plaats doen maken voorde buitentraining. Wij roepen dan al onze leden bijeen en besteden dan gezamenlijk een mid dag aan het houden van lezingen, de athletieksport betreffende en trai ning. Dit jaar hebben wij er als bij zondere attractie nog het clubkam pioenschap Boschloop over afstan den van 1200 en 2400 M. aan ver bonden. Het vorig jaar ondernamen ■wij de eerste poging in deze richting en deze is van zoo'n enorme beteeke- nis voor de opvoering van de club geest en onderlinge kameraadschap gebleken, dat voortaan ieder jaar de organisatie van een trainingsweek end op het program staat." Talrijk was het aantal Bataven, dat samengestroomd was naar Huize Wijnstok, alwaar zij hartelijk wer den welkom geheeten door den voor zitter van de Bataven, den heer H. J. Averdiek, waarbij tevens nog maals het doel van het trainings weekend onderstreept werd. Na het zingen van het Batavenlied waar bij het groote enthousiasme waar mede dit vertolkt werd, het gemis aan artisticiteit van enkelen ruim schoots vergoedde nam de trainer, de heer M. ten Braak, het woord voor het houden van een causerie onder den titel „Bataven en Training". De heer Ten Braak ontpopte zich als een vlot spreker en wij luisterden dan ook met veel genoegen naar zijn even leerzaam als interessant be toog. Dat ook de overige aanwezigen het zeer op prijs stelden, bewees het warm applaus waarmede de causerie wérd onderstreept. Gezamenlijk trok men hierna op naar de Leidsche Hout voor een z.g. Warming Up, be staande uit het loopen van een aan tal rondjes. In Huize Wijnstok te ruggekeerd was het woord aan den Geestelijk Adviseur, Rector Vester, die in een vlotte speech het onder werp Athletiek en stijl in ons leven" behandelde. Loopen, springen er werpen was het volgende program ma-punt, waarvoor de plaats der han deling vanzelfsprekend de Leidsche Hout weer was, alwaar onder lei ding van den heer Ten Braak de bij zondere aandacht aan de beoefening van de genoemde athletiekonderdee- len besteed werd. Het was vervolgens de heer Aver- dieck, die aan het woord kwam en in een enthousiast betoog d^ groot- sche plannen van „De Bataven" voor 1947 schilderde. Aller aandacht con centreerde zich toen op de Bosch- loopen om het kampioenschap van de Bataven. In 3 klassen werden de ze Boschloopen verwerkt: de Junio ren, welke een afstand van 1.200 M. af te leggen hadden, de Senioren, die zich anders met de beoefening van de technische nummers plegen bezig te houden eveneens 1.200 M. en de spe- clfjfke lange afstandloopers, welk' 2.400 M. voor hun rekening moesten nemen. M. Bonnet was het, die bij de Ju nioren de eerste viool speelde en on bedreigd in een tijd van 3 m. 38 ah eerste' de finish passeerde. Na hem kwamen achtereenvolgens binnen: P. de Keuning (4 m. 17); Van der Poel, Heymans; J. Witkamp, J. Bresser; H. Tros: Th. Wisse; G. van Bellen; A. de Vogel; P. Paardekooper. Wim van Dorp zegevierde in een tijd van 4 m. 16 over de afstand 1.200 M. voor Senioren. Hij werd gevolgd Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot eere-kanunnik van het hoogwaardig Haarlemsch Kathe draal Kapittel den hoogeerw. heer H. J. Ch. Haver, pastoor „H. Lamber- tus" te Rotterdam, tot pastoor te 'sGravenhage („H. Willibrordus") den weleerw. heer J. J. Middelburg, te Wormerveer den weleerw. heer J P. v. Houten, te Zuid-Zijpe (Bur gerburg) den weleerw. heer W. N. v. Leeuwen, kapelaan te Alkmaar. Verder tot pastoor te Rotterdam („Christus Koning") den weleerw. heer S. H. Linthorst, te Bovenkar- spel, den weleerw. heer A. Boekei, te Middelharnis den weleerw. heer E. L. J. M. Meynders, kapelaan te Amsterdam, te Hansweert den wel- Eerw. heer H. P. J. Figelet, kape laan te Delft. PATOOR HAVER BENOEMD TOT EERE-KANUNNIK. Het derde eeuwfeest van de paro chie van der. H. Lambertus aan de Koflaan te Rotterdam, dat samen valt met het zilveren pastoraat van pastoor H. J. C. Haver, is Zondag morgen kerkelijk gevierd met een Pontificale Hoogmis, opgedragen door Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Ter gelegenheid van dit dubbele feest heeft de Bisschop pastoor Ha ver benoemd tot eere-kanunnik van het Haarlemische kapittel. De Bis schop hield zelf de feestpredikatie. NED. MISSIEZUSTERS IN CHINA VERMOORD. Bij de plundering van de stad Soent Sjioetsjioe in de provincie? Jehol zouden door Chineesche communis ten zes Nederlandsche missie-zusters en 4 Belgische priesters gedood zijn. De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekend. NATIONALE VELDLOOP KAMPIOENSCHAPPEN OVER 10 K.M. In Arnhem werd in het fraaie park Sonsbeek onder belangstelling van duizenden het veldloopkampioen schap van Nederland over 10 K.M. gehouden. Wim Slijkhuis kon zijn, het vorig jaar in hetzelfde park behaalden titel niet verdedigen, daar hij beslo ten heeft de 10 K.M. afstanden zoo mogelijk te loopen en bovendien bezwaren had tegen de hardheid van dit parcours, dat voor een belangrijk gedeelte over ietwat verharde we gen werd geleid. Zijn opvolger werd nu de Amsterdammer Jaap Meijer van A.A.C., de 10 K.M.-baankam- pioen van het vorig jaar. Uitslag: 1. Meijer (A.A.C., Amster dam) 34 min. 46,2 sec. (A.); 2. Slegt (P.S.V.. Eindhoven) 35.8.4 (A.); 3. Ov.erdijk (A.A.C., Amsterdam) 35. ,4 (B.); 4. v. d. Steen (Bataven, Leiden) 35.32,6 (A.). A.A.C. behaalde met groote meer derheid het clubkampioenschap veld- loopen. HOCKEY SISEÓ-NIEUWS. Bachelors HISiseo I (heeren) 03. In een vrij slecht gespeelden wed strijd heeft Siseo met 30 gewon nen van het Delftsche team. Voor de rust is het vooral Siseo dat aan valt. Een enkele maal moet de Delftsche keeper handelend optre den. Rust 00. Na de rust speelt Siseo met den sterken wind in den rug Het is steeds de Leidsche voor hoede die aanvalt. Toch weet Van Boxtel eerst 5'min. voor het einde te doelpunten. Nu is het hek van de dam. Rosier en Van Boxtel weten beiden nog te scoren. Einde 03. DDHC IISiseo I (dames) 01. In een gelijk opgaanden strijd heeft Siseo zich met 10 de meer dere getoond over DDHC II. Al spoedig weet de Leidsche midyoor uit te breken en te doelpunten (0-1). DDHC komt dan, gesteund door den wind, meer in den aanval. Gevaar lijk zijn de aanvallen echter niet. Na de rust zien we nu eens de Delftsche veste belaagd, dan weer moet de roodgrijze verdediging de tanden op elkaar zetten. Er komt echter geen verandering in den stand. Siseo IIDDHC 3 40. Direct na de midbully toog Siseo ten val, helaas had de midvoor weinig succes met haar eerste doelpuntpo gingen, doch de tweede keer gelukte beter en met 10 in het voordeel van Siseo ging de ruit in. Ir tweede helft volgden enkele nauwde oogenblikken voor 't rood grijze front, doch Henny Rooyakkers wist uit een vrijen slag een 20 te bewerken. Tiny de Man, die zeer goed op dreef was, nam het derde doelpunt voor haar rekening. De Delftsche dames, die toch zeker tegenpunt verdiend hadden zagen ook nog het 4de doelpunt in hun goal verdwijnen. Trainen: Dinsdagavond 6.30 uur heeren; Woensdagavond 6.30 uur dames. KORFBAL UITSLAGEN K. N. K. B. Ie kl. N.-H.: RohdaSwift 33; Blauw WitWesterkwartier 21; SVKOosterkwartier 53; Samos Archipel 56; DEDKoog Zaan dijk 73. Ie kl. Z.-H.: DeetosHet Zuiden 68; HKVVicus Orientis 4—2; SpangenAchilles 51; Gymnasias tenHSV 31 Ons Eibernest DKC 4—2. 2e kl. A.: Z.-H.: Achilles 2Deetos 2 4—8; ZwerversALO 43; De Al- gemeeneSchiedam 31; Wion Fluks 32; OSCRGymnasiasten II 4—2. 2e kl. B.: Hou StandOns Eiber nest 2 35; QuickVicus Orientis 2 40; RozenburgHet Zuiden 2 22 ReadyDie Haghe 23. WIELRENNEN Swift-combinatie. De uitslag van de 65 K.M. rit is als volgt ge worden: 1. R. Riethoven 1 uur 50 min., 2. W. Rijsbergen, 3. J. Schui lei', 4. R. Segaar, 5. S. Zoons. Dank zij het talrijke publiek wer den er veel premies verreden welke gewonnen werden door de volgende renners: J. Schuller 3 x. R. Rietho- vèn 3 x, W. Rijsbergen 3 x en R. Se gaar 1 x. A.s. Donderdag 7 uur start aan de Ziil: er zal 25 K.M. eereden worden. DAMMEN L. D. V.-NIEUWS. De uitslagen van de vorige week gespeelde bordenwedstrijden zijn als volgt: Hoofdklasse, le ronde; A. Pronk Th. Uijttenboogaard 11; W. Heems kerkJ. Zaalberg 11; B. Slegten- horstM. Optendrees 02; P. v. d. Stel-J. Klinkenberg 11. 2e ronde: Si v. d. WijngaardJ. Klinkenberg 20; OptendreesP. v. d. Stel 11; J. ZaalbergP. Sleg- tenhorst, afgebr.; Th. Uijttenbogaard W. Heemskerk 02. le klasse: le ronde: H. de Water W. Kleijn Sr. 1—1; L. Gerritsen—P. van Leeuwen 02; L. K. v. d. Vlist A. Sladek 11; J. W. Huisman W. Harland 2—0; J. v. d. Meij—I. Te- leng 02. 2e ronde: W. Kleijn Sr.I. Teleng C2; W. Harland—J. v. d. Meij 1—1; A. SladekJ. W. Huisman 11; H. de WaterL. Gerritsen 20. 2e klasse: le ronde: J. Vermeulen C. Klinkenberg 20; M. J. van HoutenJ. A. Bernsen 20; E. Klin kenbergJ. Molenaar 20; J. Huis manJ. Dreef 20. 2e ronde: J. MolenaarJ. Dreef 20; J. A. BernsenJ. Huisman 11; M. J. van HoutenC. Klinken berg 20. Reservegroep: le ronde: J. W. Freeke—W. J. Kleijn 0—2; J. M. v. d. VeldenC. H. Janssens 02; 2e ronde: W. J. KleijnJ. M. v. d. Velden 11; P. JuffermansJ. W. Freeke 02. Sport in het kort De te Parijs gespeelde hockey wedstrijd FrankrijkNederland is in een 11 gelijk spel geëindigd. De rust ging in met een 10 voorsprong voor de Franschen. Naar wij vernemen zullen de wereldkampioenschappen dames- hockey definitief van 9 tot 17 Mei 1948 te Amsterdam in het Wagener stadion (Amstelveen) plaats vinden. een lange reekes van jaren zijn geheele persoon inzsite om de opzet te doen slagen. Helaas ontviel „Het Schouwspel" deze stuwende kracht in 1914 door den d*od. maar zijn idealen zim in het bestuur blijven voortleven. Sedert de bevrijding neemt „Het Schouwspel" weer een eerste plaats in onder de organisaties :n onze stod. die het tomeel in zijn besten vorm' naar Leiden brengt. Er zijn plannen in voorbereiding om het derde lustrum op waardige wijze te vieren. Een oproep is uit gegaan aan de leden om een comité te vormen, dat zich ten doel zal stellen degenen, die vanaf de op richting in 1932 de vereeniging met terdaad hebben gesteund te huldi gen. Waar de oprlchtingsdag vrijwel buiten het tooneelseizoen valt en het wenschelijk werd geacht het heuglijk feit in den Schouwburg te zamen met een feestelijke tooneel- voorstelling te vieren is besloten de officieele herdenking in September a.s. te doen plaats vinden. De Burgemeester van Leiden is verhinderd op Woensdag 23 April a.s. spreekuur te houden. Het plaatselijk Niwin-Comité verzoekt ens mede te dcc.en. dat de trekkingslijst der gehouden loterij op verschillende adressen o.a. bij de firma de Koning in de Donkersteeg geëtaleerd is. UITREIKEN BONKAARTEN. Bonkaarten NA 705 Dinsdag van 56001 tot en met 68500. Schoenenbonnen letters: E, F, G, H, I, J. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonius Quirinus Jo hannes, z. v. C. J. L. van der Meer en C. Pouw; Gertrudis Maria Johan na, d. v. J. H. van Hartevelt en H. M. P. van der Vlugt; Franoina Eli- beth Maria w. v. A. Witteman en H. E. Vinkestein; Martijntje, d. v. J. Vonk en P. van der Hoeven; Clazina, d. v. M. Colpa en C. Ribot; Abraham z. v. J. Kuyvenhaven en S. H. W, Pardon. Overleden: A. J. van der Voorn z. 3 weken; C. van der Knijff d. 2 d. Voorzitter „Bloembollencultuur" Tot voorzitter van de Alg. Ver. van Bloembollencultuur is gekozen jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan. nerden met 284 stemmen; 52 stem men werden uitgebracht op den heer Licklaen Arraens, 4 van onwaarde, 5 blanco. LEIDEN LITTERIS SACRUM. Na het luchtige blijspel van den vorigen keer heeft Litteris Sacrum den boog weer eens gespannen door Zaterdagavond in den Schouwburg een opvoering te geven van Multa- luii's „Vorstenschool". Multatuli voert in dit stuk een koningin ten looneele, die gedreven wordt door verlangen naar liefde en recht. Deze nobele figuur is de draagster van zijn ideeën onnient het ware lieerscher- schap. Aan 't hof ontmoet zij weinig zielenadel. De kening is een goed hartig mensch, maar komt helaas nooit tot groote daden. Hij brengt zijn tijd. door met jagen en feestvie ren, waarin hij dapper ter zijde wordt gestaan door een stel leeg hoofden en intriganten. Men zou zich echter vergissen, wanneer men dit stuk slechts de pretentie toeschreef, de wantoestan den aan het hof te willen weergeven. In de loop van het spel immers, wor den ook een i ge tafereel en gegeven uit de burgerlijke samenleving. Hanna, het edele meisje, kan men hier af wegen tegen een figuur als de dronk- a_ard Puf. Vorstenschool is hierdoor een stuk, waaruit de leering te trek ken is, dat de maatschappij slechts goed kan zijn, wanneer iedereen ongeacht de plaats die hij inneemt zijn plicht vervult en persoonlijk be lang op de tweede plaats stelt. Het spel ontwikkelt zich als volgt. De koningin, belangstellend in de problemen van het land, voert tot cnep in -den nacht bespreldngen met den eersten minister Graaf van Weert. Een sluwe intrigant, Hesse- feld, maakt in aanwezigheid van den koning een toespeling op deze nach telijke samenkomst, in de hoop den eersten minister ten val te kunnen brengen. Ilij heeft in zooverre suc ces, dat de koning een verkeerden uitleg .geeft aan deze besprekingen en in jalouzie ontsteekt. De laaghar tige diplomaat van Huisde ziet de positie van den eersten minister in gevaar en verzamelt valsche bewij zen om hem eenj alibi te verschaf fen. Hij doet het voorkomen, graaf van Weert in den nacht, dat hij de koningin bezocht een amou reuze ontmoeting had met een een voudig huisnaaistertje Hanna. Has- sefeld krijgt lucht van dezen tegen zet en om het spel van zijn tegen stander te doen mislukken, gaat hij bij Hanna op bezoek. Daar treft hij echter de koningin aan, die in ver band met haar liefdadig werk een bezoek aan Hanna brengt. De ko ningin ontmaskert dan dit lugubere gedoe en geeft van Huisde een voor hem vernederende afstraffing, ter wijl zij Hanna in haar eer en goeden naam herstelt. Litteris Sacrum heeft van dit too- neelstuk een prachtige opvoering gegeven. Décor en kleeding waren keurig verzorgd, terwijl de spelers hun rollen goed vertolkten. Vooral de koningin, Co HagemanVerha gen, bewees hier opnieuw welk een goede actrice zij is. Haar houding was vorstelijk, zonder dat het diep menschelijke van haar rol verloren ging. Voorts noemen wij Jos Dros (de Koning), v. Sahukenscheuer, een leeghoofd (Han de Wilde), Hanna (Ann Kjersi de Buck), Herman (B. Hageman) en de kleine, maar keurig gespeelde rol Knecht van Landsheil (Lieselot Roeters van Lennep). Het was een tevreden publiek, dat om eif uur de zaal verliet. DERDE LUSTRUM VAN „HET SCHOPWSPEL". Op 1 Juni 1947 bestaat <le Kunst kring „Het Schouwspel" te dezer stede vijftien jaar. Opgericht in een tijd van minimale belangstelling voor goede tooneelkunst slaagde de vereeniging er in opnieuw in vlijde kring interesse te wekken voor het geen de groote tounc-elgezelschappen boden. Van den aanvang af gaven de leiders der groet2 gezelschappen hun volle medewerk'ng. Maar de grootste ve-diensto voor het in den loop der jaren tot srr-r.cï gebrachte komt den 'oenmaligen secretaris, den heer C G J hoogtij-dag geweest. Op dien dag gaan alle verkenners in uniform naar school of naar hun werk, getooid met de roode bloem (die wijst op den martelaar) of met een witte bloem (die wijst op reinheid). Op dien dag ook worden de plannen voor het ver kenners jaar uitgestippeld, en boven al wordt dien dag de belofte hernieuwd, in een plechtige samenkomst rond het kampvuur. Kortom, Sint Joris is in de verkennerswereld een „hoogfeest", nieuwe groepen werden opgericht, zij het onder den titel van Heemvaart (St. Franc. Liedewerk en R.K.H.B.S.) En de Hartebrug liet zich ook niet on betuigd door de wederoprichting, waarbij zelfs de welpen weer actief optreden. En de Haagweg, met zijn prachtige Kruisvaartgroep liet even eens niet verstek gaan. In 1944 werd voor het eerst het St. Jorisfeest weer gezamenlijk gevierd door de geheele stad. Een H. Mis in het S.F.L., een kampvuur 's avonds (binnenshuis- was het normale pro gramma. Maar in 1945, op het einde van den hongerwinter, enkele weken voor de bevrijding, is het St. Jorisfeest ge vierd met zoodanigen luister, als in normale tijd zelden het geval geweest is. Op den vooravond van het feest werd een avondwake gehouden in de kapel van het St. Lidwinahuis. welke geheel gevuld, was met welpen, ver kenners en voortrekkers. Dat het moeilijk was om 's avonds thuis te komen (er werd hier en daar gescho ten) dat mocht niet hinderen. Den volgenden morgen was de H. Mis in de kapel van het St. Franc. Liefdewerk, na afloop wijding van de/ roode bloemen en uitreiking daar van. De stemming bleek eenigszins nerveus te zijn, omdat meerderen dien morgen door landwachters wa ren aangehouden en het dien dag te vens de eerste meldingsdag was van de menschen, die opgeroepen waren om te gaan spitten. Desondanks had na afloop een vlaggenparade plaats, waarbij de Districtscommissaris het woord voerde. Aan eiken deelnemer werd een St. Joris-plaatje uitgereikt, en een plechtig Wilhelmus besloot deze plechtigheid. Ieder ging naar huis, de roode bloem ónder de jas, gesterkt in het vertrouwen op de toe komst. 's Avonds hadden de verschil lende kampvuren plaats, binnenka mers met de traditioneele voorlezing van de boodschap van den hoofdaal moezenier (voor ons toen Rector Beu- ne), en met de plechtige hernieuwing ven de belofte. St. Joris 1945, trouwens alle St. Jo- risfeesten van den oorlog, zijn van groote beteekenis geweest voor den groei van de katholieke jeugdbewe ging, omdat de kern, die toen aan wezig was, was bezield met het echte verkennersvuur van den goeden wil. Zij maakten het mogelijk, dat na den oorlog onmiddellijk het werk kon aangepakt worden, met als resultaat: een beweging, die in onze stad is uit gegroeid tot het zevenvoudige van voor den oorlog. Hopman Duindam. Hoe de beweging leefdeen groeide Wie dit goed inziet, kan begrijpen, dat het Sint Jorisfeest in den oorlog toch werd gevierd, ondanks alle ver bod en tegenwerking. Op 2 April 1941 werd de verken nersbeweging door den bezetter op geheven, wat gepaard ging met inbe slagname van lokaliteiten, materiaal, kassen en uniformen. Drie weken la ter, zijn heel wat groepen clandestien samengekomen, om in de stilte der binnenkamers de belofte te hernieu wen. En waar men dit niet durfde on der den druk, van die eerste-weken- opheffing, daar werd toch de H. Mis bijgewoond, werd dien dag toch een extra goede daad verricht, en her nieuwde men in stilte alleen zijn be lofte. Toch is het opmerkelijk, dat hoe verder de oorlog voortschreed, des te meer de verkennersbeweging aan kracht won, en des te mooier Sint Jo ris gevierd werd. Hier in Leiden, waar aanvankelijk twee van de drie groepen bleven doorwerken, (de St. Jozef en de St. Lodewijksgroep) mochten we er ge tuige van zijn, dat zelfs twee geheel OEGSTGEEST „Les gais Lurons" zongen. Abbé W. van Velzen, zoon van onze parochie, kwam Vrijdag jj. met een heele autobus vol „vroo- lijke Franschen" naar Oegstgeest. Deze jongens en jongemannen de stad Lille bleken een zangkoor te vormen, dat 's avonds an het pa rochiehuis proeve van zijn kunnen aflegde. Het was al zoover gevor derd in de kunst, dat geopend werd met ons Nederlandsche volkslied, dat er heusch niet slecht afkwam. Daarna volgde de Marseillaise vervolgens een keur van Europee- sche natuurlijk voornamelijk Fransche wiegeliedjes, balladen, romancen en volksliedjes. Dit alles werd frisch, blij en levendig bracht, waarbij vooral opviel dat vrijwel niemand van de zangers ge schreven tekst gebruikte en aller oogen hingen aan den dirigent, kwieke en enthousiaste Fransche abbé. Mogen de 'jongensstemmen misschien niet zoo geschoold klin ken als waarmee wij soms verwend worden, er werd met vuur en alge heele overgave gezongen en het ge heel harmonieerde uitstekend. In de pauze vertelde abbé van Velzen, die pastoor is in Arras in Noord-Frankrijk, het een en ander over dit mooie land, zijn bevolking, zijn zeden en gewoonten, en zijn huidige situatie. Het publiek apprecieerde het ge bodene ten zeerste en vooral „Les gais Lurons" kregen menig welver diend applausje. Berlicum speelde weer eens. De Kunstkring Berlicum wil blijk baar, als zij een nieuw tooneelstuk op stapel heeft staan, de band met Oegstgeest nog sterker aanhalen door ook ons van haar tooneelspel te laten genieten. Zoo kwamen zij dan Zaterdag naar Oegstgeest om twee uitvoeringen te geven. Ditmaal stond op het programma een karak terstuk van Henk Bakker „Dokter Ba vino", en voor de wijze waarop dit vertolkt werd kunnen we niets ander-s dan lof hebben. De Berli- cummers beschikken voor hun hoofdrollen over sterke spelers, die ihet stuk dragen en het volkomen uitbuiten. Vooral was dit wederom het geval met den heer A. Schmeink regisseur van het gezelschap, die al vaker zijn talenten heeft getoond en ook nu weer als „dokter Bavino", de mismaakte, rondtrekkende won derdokter-waarzegger, een sugges tieve creatie voor het voetlicht bracht, daarin uitstekend bijgestaan door zijn tegenspelers, van wie we vooral het meisje Violetta en pachtheer Carlo Brun willen noe men. De overige rollen waren stuk voor stuk ook goed bezet, en het geheel had de gesoannen aandacht van de zaal, waaruit wel blijkt, dat het iets goeds was wat gebracht wei'd. Na de pauze werden de aanwezi gen bezig gehouden met Ton van Balkum's klucht „Amor in „de Rooie Kater", waarin nogal wat onuitge sproken liefde tot spreken gedwon gen moest worden en het publiek zoodoende een genoegelijk half uur- Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen Pannerden, de nieuw-benoemde voorzitter der Alg. Vereen, v. Bloem bollencultuur, werd op 14 April 1907 te Pannerden geboren. Na het vol brengen der lagere studiën studeerde hij aan de Universiteit te Leiden; hij promoveerde aan de R.K. Hoogeschool te Nijmegen op proefschrift: „De We- genwet". Al vrij spoedig werd de heer Van Nispen burgemeester in zijn ge boorteplaats. terwijl hij sinds Juni 1937, dus bijna 10 jaar burgemeester is van HiHegom. Gedurende den tijd der bezetting is de burgemeester eenige tijd onderge doken geweest. De burgemeester is een uitstekend regent, die met vaste hand de zich uit breidende gemeente Hillegom be stuurt. Dank zij zijn beleid en inzicht gaat Hillegom den weg op, om vrij spoedig van de lijst der noodlijdenden geschrapt te worden. Zijn belangstel ling en meeleven in alles wat het wel en wee van de plaats betreft, hebben hem in Hillegom bemind gemaakt en de eervolle positie, die zijn benoeming tot algemeen voorzitter van Bloem bollencultuur hem schenkt, vervult de geheele bevolking met voldoening. LAATSTE BERICHTEN DOOD LANGS SPOORBAAN. Een opzichter van weg- en water werken ontdekte toen hij langs de spoorbaan RotterdamGouda liep, het lichaam van een man, die aan het hoofd gewond was. Het bleek de 57- jarige gepensionneerde agent T. den Ouden, wonende in de Vredehofstr. te Rotterdam te zijn. Vermoed wordt dat hij, terwijl hij langs de baan fiet ste gevallen is. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. BRANDSTOFFENBONNEN. KUNNEN NOG INGELEVERD WORDEN. De rantsoenbonnen „een eenheid brandstoffen 1946/47". alsmede de bonnen van dc bonkaarten WA en WB 606 en de bonnen 65 BV van de brandstoffenkaart T 606 blijven, naar het Centraal Distributiekantoor me dedeelt, geldig tot en met 26 April 1947. Deze bonnen moeten derhalve uiterlijk 26 April a.s. bij een brand- stoffenhandelaar zijn ingeleverd. WEER MIJNWERKERSSTAKING IN RUHRGEBIED? Er doen geruchten de ronde, dat de mijnwerkers van het Ruhrgebied op nieuw in staking zullen gaan wegens het uitblijven van verbetering in de voedselprositie. xVan officieele zijde wordt bekend gemaakt, dat de voedselpositie nog altijd zeer bedenkelijk is. Onze stad heeft-een tentoonstel- rijp geacht worden. Deze expositie is door spr. ingericht met behulp van repi-oductie (veelal uit eigen bezit), afgietsels en origineelen, in samen werking met den heer Leeuwerik, c-ie er teekeningen voor vervaardigde en toont, hoe onze voorvaderen in Europa leefden van de volksverhui zing af, tot ongeveer 1150 toe. Spr. dankte den heer Pelir.ck, die hem zoo lang den scepter liet zwaaien in „De Lakenhal" cn ce assistente, mej. van Hasselt. Vervolgens wees wethouder van Schaik er op, dat de kunstkennis van den gemiddelden mensch niet bijzonder groot is. Vroe ger trof men bij hen tenminste nog een bepaald „stijl"-gevoel aan, thans twijfelt men daaraan. Teneinde het „stijllooze" van tegenwoordig te be strijden, is het onderwijs in de kunst geschiedenis zéér noodig. Doch daar toe zal 't oog moeten „zien' tijdens de kunstgeschiedenis lessen en is het ook goed, een tentoonstelling als deze te bezichtigen. De bedoeling is. dat de expositie ook naar kleine plaat sen en dorpen zal gaan. Ten slotte bezichtigden de aanwezi gen deze ongetwijfeld interessante tentoonstelling, welke met deskun digheid en smaak is ingericht. Het zou te ver voeren alle voorwerpen, in afbeeling dan wel oorspronkelijk, w.o. waardevolle en zeldzame, te be spreken. Een bezoek zal verhelderend en kunstbevorderend werken. Hier herleeft tot in finesses een tijdperk, waarvan men in het algemeen te wei nig weet. Mogen velen deze zorgvul dig uitgekozen verzameling, waar voor den heer Scheurleer hulde toe komt, bezichtigen. Nogmaals niet al leen de schooljeugd, maa waaom ook alleen de schooljeugd, maar waarom lings-primeur, n.l. een reizende on- derwijs-expositie op het gebied van de kunstgeschiedenis. Zij betreft de vroeg-Middeleeuwsche kunst en cul tuur, is in de Lakenhal ingericht vanwege het Ministerie van O. K. en W., bestemd voor de rijpere jeugd doch volwassenen kunnen er even zeer van genieten! en zal speciaal door de leerlingen der middelbare scholen, onder het geleide van des kundige docenten bezocht worden. Dat de Sleutelstad de primeur heeft, is te danken aan het feit, dat de Adviseur der Musea, de heer dr. C. W. Lunsingh Scheurleer, ander half jaar als waarnemend directeur der Lakenhal optrad, ter vervanging van den directeur den heer drs. E. Pelinck, die evenwel thans, na zijn langdurige ziekte, bij de opening Za terdagmiddag gelukkig allen weer welkom mocht heeten, in het bijzon der den wethouder van Onderwijs, den heer J. C. van Schaik, die het openingswoord sprak. Nadat de heer Pelinck den heer Lunsingh Scheur leer dank had gebracht voor de wij ze, waarop hij hem een tijdlang ver ving, zeide de laatste, dat hem na mens de regeering indertijd speciaal verzocht was, zijn aandacht te schen ken aan het vraagstuk „Museum en School", n.l. hoe deze elementen bij elkaar zouden zijn te brengen. Een van de middelen hiertoe is deze ten toonstelling. Tijdens zijn bezoek aan Amerika was spr. als merkwaardig heid opgevallen, dat in de Ver. Sta ten juist de jeugd der lagere scholen naar de musea gebracht wordt. Hier is 't omgekeerde het geval, omdat de

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3