Zomerprogramma van de K.L.M. Gemeenteraad van Leimuiden VRIJDAG 18 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 DR. A. PLESMAN SPREEKT OVER In een persconferentie heeft de pre sident-directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, een uiteenzetting gege ven over het zomerprogramma van deze maatschappij. De Noordatlantische dienst, die •thans ,drie maal per week gevlogen wordt] waarvan eenmaal met een doorverbinding naar Curasao, zal met ingang van 20 April a.s. vijfmaal ge vlogen worden, met eveneens een maal naar Curasao. Ook de frequentie op de route naar Zuid-Amerika zal verhoogd worden. Thans wordt eenmaal per week ge vlogen, doch men hoopt dit spoedig tot tweemaal te kunnen uitbreiden. Doordat men nog niet tot overeen stemming kon komen met de Argen- tijnsche autoriteiten eindigt de Zuid- Amerikalijn voorloopig nog in Mon tevideo, doch men hoopt zoo spoedig mogelijk tot Buenos Aires te kunnen doorvliegen. De lijn naar Zuid-Afrika, die tot voor kort eenmaal per maand gevlo gen werd, wordt thans eenmaal in de veertien dagen onderhouden. Op de Indië-lijn, waarop thans vijf maal per week wordt gevlogen, zul len in Juni zes diensten worden on derhouden, terwijl mer dan tevens Constellations „in de vaart" hoopt te brengen in de plaats van de thans nog voor dezen dienst gebruikte „Sky- masters". Het Europeesche luchtnet ziet er in groote lijnen hetzelfde >uit, als dat van vorig jaar. Een nieuwe dienst is hier de lijn EindhovenAntwerpen Londen, terwijl ook de lijn Enschede EindhovenBrussel voor het eerst op de K.L.M.-dienstregeling voorkomt. Goed nieuws voor de vacantiegangers is het instellen van de lijn Amster damMaastrichtLuxemburg, waar mede echter tevens ook de handel tus- schen het Groothertogdom en ons land gediend zal zijn. Op 20 Mei zal de K.L.M. haar oude lijn naar de Midlands voor het eerst sedert den oorlog weer in exploitatie nemen. Driemaal per week zullen de vliegtuigen de verbinding tusschen Schiphol en Manchester onderhouden. Deze lijn, waarvan dr. Plesman goe de verwachtingen koestert, zal tevens worden doorgetrokken naar Dublin, waarmede de K.L.M. voor het eerst in haar geschiedenis een verbinding met Ierland zal hebben. Nieuw is in het zomerprogramma van de K.L.M. ook, dat het vliegtuig van de lijn EindhovenLonden, welke dagelijks gevlogen wordt, een tusschenlanding maakt in Antwerpen. Deze dienst zal op 27 Mei a.s. ingaan. Voorts,zal qp 16 Mei een verbinding tusschen Am sterdam en Glasgow geopend wor den, die tweemaal per week gevlogen zal worden. e bestaande dagelijksche dienst Praag zal verdubbeld worden. Voortaan zullen de tosstellen twee maal per dag naar en van de Tsjechi sche hoofdstad vertrekken. Driemaal per week wordt van 9 Juni "af de verbinding Amsterdam GenèveRome, eveneens een nieuwe lijn sinds den oorlog, onderhouden, terwijl ook de lijn AmsterdamPa rijsLissabon, die tot nu toe ook niet de na-oorlogsche dienstregeling van de K.L.M. was opgenomen, op een nader te bepalen datum zal in gaan. Voorts zal op 2 Juni a.s. de lijn AmsterdamZurichBarcelona ge opend worden. De K.L.M. kan een dergelijke uit breiding van het luchtnet aanpakken, doordat verschillende nieuwe vlieg tuigen dit jaar in gebruik genomen zullen worden. De verwachte finan- cieele inkomsten zijn voor dit jaar: binnenland: 2 millioen, Europa: 24 millioen, lange afstandsvluchten: 61 millioen, Curagao: 13 millioen. In het K.L.M.-internaat „De Wild zangk" te Wassenaar gaf de president directeur der K.L.M., de heer dr. A. Plesman, tijdens een persconferentie een uiteenzetting der plannen van de K-L.M. LEIDSCHENDAM Roode Kruis. Woensdagavond heeft het Roode Kruis de heer B. Bieleveld tot voorzitter gekozen en tot bestuurslid de heer Wim Bleys. Uit het welvrzorgd kasoverzicht van den heer Koekebakker stippen wij aan dat 1946 begon met een sal do van 9.498.28. In 1947 waren de inkomsten f 13176.37, de uitgaven 4.543.57 en de afdracht aan het hoofdbestuur f 6.023.68, zoodat 1947 begon met een kassaldo v. 12.107.40, Van dit bedrag zal een gedeelte ge stort worden in het stichtingsfonds voor een eigen gebouw. Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede: In den avond van 17 April werd een buitengewoon fraai Pool- licht in ons land waargenomen. Ve- ien zal dit hebben doen denken aan het sterke Poollicht van Januari 1938, Het meest opvallende was d;tmaal de voor ons land zeer zeld zame corona, elke tijdens het maxi mum der ontwikkeling omstreeks 23 uur gevormd werd in het sterren beeld de jachthonden. Omstreeks 22 uur werd een zeer lichtsterke meer voudige boog gezien, welke van het Westen naar het Noord-Oosten ver liep en zich tot ongeveer 40 graden boven den Noordelijken horizon ver hief. Hieronder teekende zich zeer fraai het z.g. donkere segment af. Na 22.40 uur werd de stralenstructuur in deze bogen steeds sterker, onder sterke rooaverkleuring gingen zij over in een schitterende draperie, hetgeen leidde tot de vorming van de corona. Deze Poollicht-ontwikke- ling was in zekeren zin een verras sing. Op de zon zijn slechts een paar kleine zonnevlekkengroepen zicht baar Echter traden eenige dagen geleden zeer talrijke en sterke sto ringen in het radioverkeer op, wel ke wezen op grootere zonne-activi- teit. De magnetische storing begon op 17 April 13.25 uur. NOORDWIJKERHOUT FEESTAVOND BLOEMBOLLEN CULTUUR. Aan allen die deze zullen zien of hooren lezen: Saluut! „Wij de zeer treffelijke heeren van het bestuur der schoone Noord- wijkerhoutsche Vereeniging voor Bloembollencultuur verkondigen aan alle daartoe gerechtigde en zeer ge achte leden dat op den zestienden van Grasmaand van het jaar onzes Heeren negentienhonderd zeven en veertig, terwijl de sneeuw nauwe lijks van de velden verdwenen is en het land zucht onder de nimmer gekende belastingdruk in het ruime en gastvrije pand van de zeer zake lijke lieden Brama gesierd met een edel gevormde Zwaan en gelegen in het hart van ons innig geliefd dorp. de lang verbeide feestelijke samen- komste zal plaats hebben, als waar dig besluit van de gouden jubileum viering." Zoo luidde de aanhef der convo catie voor de feestelijke bijeenkomst der leden van de afdeeling Noord- wijkerhout van de alg. Vereeniging Voor Bloembollencultuur. Reeds tegen 8 uur stroomde de feestelijk verlichte en gezellig inge richte zaal van café „de Zwaan" vol uitgenoodigden met hun dames. Een flinke band bracht direct het pu bliek in een prettige stemming. On der de aanwezigen merkten we ó.m. op den Burgemeester met zijn echt- genoote, de eereleden Koudijs, Vos en Guldemond en het volta'Uige be stuur. Tegen half 9 opende de voor zitter met een korte toespraak voor de microfoon de feestavond. Hij drukte er ziin soijt over uit. dat de eereleden Van Noort en Oostdam wegens ziekte niet aanwezig konden zijn. Hij memoreerde voorts de schit terend geslaagde tentoonstelling ter gelegenheid van het gouden jubi leum der afdeeling. De burgemeester sprak de feesten den met een kórt woord toe waarna het eerelid de heer B. Vos in een lange speech het wel en wee der afdeeling in de afgeloopen 50 jaar besprak Intossrhen was de koffie geser veerd en na het officieeie gedeelte kwam het vroolijke. De avond werd afgewisseld met muziek, ge zelschapsspelen, voordracht en zang, terwiil de dans niet ontbrak. Het was een onvergeteliike avond. Een woord van waardeering voor het organisatievermogen van het feest comité is hier op zijn plaats! MARKTBWfïHTEN LEIDEN, 18 April. Vee. Aange voerd: 17 fokstieren, 6 slachtstieren, 126 kalf- en melkkoeien f 400700, handel vlug; 361 varekoeien f 300 550, handel vlug; 125 vette koeien, 102 pinken 160225. handel matig; 388 slachtkalveren, 224 weidescha- pen 3060, handel tam. vlug; 94 lammeren, 16 mestvarkens f 5080, handel matig; 469 biggen 3050, handel matig; 23 paarden f 500 1000, handel matig; 67 .bokken en geiten f 3060. Kaas. Aanvoer: 9 partijen G-udsche kaas le srt. 152159, p. 50 kg.; 9 partijen Leidsche kaas; han del goed. De Raad der gemeente Leimuiden kwam in openbare vergadering bij een. De voorz. d^lt mede, dat B. en W. op verzoek van den Minister van Sociale Zaken overgegaan zijn tot benoeming van een controleur op de uitkeeringen ingevolge de overbrug gingsregeling. De wedde van den controleur is bepaald op 40.50 per week. Voor de gemeente Leimuiden en Rijnsaterwoude is dezelfde con troleur benoemd. De gemeente Rijn saterwoude betaalt nu een derde deel der kosten en de gemeente Leimui den tweederde deel der kosten. In deze kosten draagt het Rijk voor 50 pet. bij. B. en W. hebben tot con troleur benoemd de heer P. H. Muijs te Leimuiden. De heer Muijs is ruim een week in dienst geweest, toen was het tijdstip er, dat geen personen meer om deze uitkeering vroegen. De controle was noodig volgens den heer de Vries. De raad kan zich met de door het College van B. en W. gevoerde beleid geheel veerenigen. Schrijven van den heer W. Krak, inzake het verpleeggeld dat hij ont vangt voor de verpleging van zijn zuster in zijn gezin. De voorz. deelt mede dat het bedrag dat Krak als bijdrage kreeg tot 1 Jan. 1947 f 260 per jaar was. Met het oog op de tijds omstandigheden itellen B. en W. den Raad voor de bijdrage ingaande 1 Jan. 1947-tijdelijk te verhoogen met 260.per jaar. B. en W. stellen den Raad voor om aan de tentoonstellingsvereeniging Vebo te Leiden voor de op 25 Sept. a.s. te houden tentoonstelling een medaille beschikbaar te stellen van 25.—. De raad besluit in beginsel zijn me. dewerking te verleenen aan de aan vrage van de R.K. Jongensschool tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van het schoolplein. B. en W. zullen omtrent de verbete ring in overleg treden met het school bestuur. De voorz. deelt mede dat thans overgegaan wordt tot de vaststelling van de gemeentebegrooting 1947. De begrooting vertoont op den gewonen dienst een nadeelig slot v. 20489,28. De begrooting wordt, omdat alle le den zich met het ontwerp kunnen vereenigen en de commissie geen voorstellen tot wijziging heeft met alg. st. vastgesteld. De heer Meijer vraagt hoe het staat met de plannen tot bouwen :n de gemeente. De voorz. deelt mede, dat nog gewacht wordt op de plan nen van het Instituut van Stad en Landschap van Zuid-Holland. B. en W. hebben echter wel plannen om tot SASSENHEIM Polder-vergaderingen. De inge landen van den Warmonderdam- en Altenaderpolder vergaderden onder voorzitterschap van den heer J. Dor- repaal. De rekening sloot bij een ont vangst van 4567.41 en een uitgaaf van 2996.14, met een batig saldo van 1571.27. De begrooting voor 1948 werd vastgesteld op f 2870.02: de aanslag werd bepaald op 10. per H.A. evenals vorig jaar. Onder voorzitterschap van den heer C. J. Rotteveel kwamen de stemgerechtigde ingelanden van den Beekpolder bijeen. De rekening sloot met een batig saldo van 1047.37. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van f 2448.97; de aanslag werd, evenals verleden jaar, bepaald op 18.per H.A. Als poldermees ter werd herkozen de heer J. C. Ver- degaal. Besloten werd een nieuwe electromotor aan te schaffen en te trachten hiervoor een geldleening aan te gaan. den bouw van eenige woningen over te gaan.. De voorz. deelt nog mede, dat ge tracht is voor de gelden noodig voor de verbetering der wegen een geld leening aan te gaan. Voor de door de regeering vastgestelde rente kan men echter niet slagen. De raad heeft er geen bezwaar tegen een gasgeld- leening aan te gaan voor den tijd van een jaar tegen een rente van 1 7/8 pet. Daarna sluiting. „Sint Genesius". Zondag 20 April viert de R.K. Tooneelver. St. Genesius alhier haar 12^-jarig be staan De dag wordt begonnen met een alg. H. (Communie der leden on der de Hoogmis, waarna gezamen lijk ontbijt, 's Avonds te 8 uur is er feestelijke bijeenkomst in de zaal Sneeboer voor leden en bun ouders de oud-leden met hun dames. O.a. wordt dan opgevoerd: „De Huistyran" van Godfried Bomans. Muzikale medewerking verleenen „De vroolijke Vrijbuiters". Dit pro gramma wordt later voor het pu bliek herhaald. WARMOND .K.A.B. In hotel „De Stad Rome" vergaderde de K-A.B. onder voorzit terschap van den heer M. Hooge- boom Mededeeling werd gedaan, dat het feest van den Arbeid, hoogst waarschijnlijk te Voorhout op het ter rein van de B.N.S. gehouden zal wor den. Mocht het echter om een of an dere reden niet kunnen, dan zal ge tracht worden dit „feest" op te voe ren op het terrein, waar de Jambo ree haar kampement had te Vogelen zang. Nadere gevens ontbraken nog, maar het bestuur zou tijdig bekend maken, waar en wanneer kaarten te verkrijgen waren, op een betreffende vraag of er voldoende kaarten voor elke afdeeling beschikbaar waren, werd geantwoord, dat iedere afdee ling zooveel toegangskaarten zou kunnen krijgen, als zij wenschte. Als spreker zou deze avond optre den de heer v. d. Akker. Daar hij echter nog niet was verschenen en van hem ook nog geen bericht van verhindering was binnengekomen, werd de agenda eerst afgewerkt. Blij kens een schrijven van het hoofdbe stuur, werd het noodzakelijk geacht, dat elke afdeeling over een persoon beschikte, die bereid was, om de pro paganda te verzorgen. Als het eenigs- zins kon, zou deze persoon geen func tie in de afdeeling moeten hebben, opdat hij al zijn krachten aan de propaganda zou lrunnen geven. De heer Th. van Tongeren bleek bereid te zijn, de verzorging van de pro paganda op zich te nemen. Omdat de spreker nog steeds niet was gearriveerd, werd deze vergade ring, die slechts kort van duur was, op de gebruikelijke wijze gesloten ZOETERWOUDE (D9RP). Thuisfront. Hedenavond geeft het Katholiek Thuisfront van de pa rochie St. Jan's Onthoofding in het Farochiehuis aan de Schenkelweg één avond ten bate van onze jongens in Indië. HILLEGOM Twee rijwielen ontvreemd. Uit een schuurtje, gelegen achter een winkelpand in de Hoofdstraat werd in de avonduren een rijwiel gekaapt. Hetzelfde geschiedde van achter een perceel aan de Hofstraat. LAATSTE BERICHTEN Ooggetuigenverslag van explosie op Helgoland Het geluid van de ontploffing der Duitsche versterkingswerken op Hel goland is door de BBC uitgezonden. Volgens een ooggetuige, die voor de B.B.C. een reportage gaf, werd het eiland na de explosie aan het ge zichtsveld onttrokken. „Het is de grootste rookkolom, die ik ooit ge zien heb", aldus de waarnemer. „Zoo dra de ontplofbare stoffen tot ont branden waren gebracht, stegen ont zaglijke walmende rookkolommen tot wolkenkrabberachtige hoogte op. On middellijk daarop zag men twee ge weldige wolken in paddestoelvorm als bij de atoomproef op de Bikini Atol eilanden. Zes minuten na de ontplof fing was de wolk meer dan 2400 me ter hoog en 1600 lang en breed. 10 minuten na de explosie werd het volgende officieeie communiqué door de radio gepubliceerd: De operatie is volgens het plan verloopen. DOODVONNIS VAN TISO VOLTROKKEN. Nadat zijn advocaat gisteravond laat de cel had verlaten, bracht Tiso den geheelen nacht in gebed met den priester door. Behalve twee art sen hebben alleen zijn 2 advocaten, een rechter van het hooger gerechts hof en enkele officieeie personen de terechtstelling bijgewoond. Degenen, die den veroordeelde in zijn laatste oogenblikken hebben bijgestaan, ver melden, dat Tiso bijzonder rus tig was, maar weigeren iets uit te laten over zijn laatste woorden. De dood trad na 7 minuten in. Eerst 5 minuten later vielen het crucifix en de rozenkrans uit de handen van den gehangene. DE ROOFMOORD TE HAARLEM. De Haarlemsche politie heeft giste ren op het Frederiksplein te Amster dam een man gearresteerd, op grond van haar vermoeden, daarmee de hand te leggen op den dader van de roofmoord welke te Haarlem in den nacht van 6 op 7 April werd gepleegd. Het is de 20-jarige R. N., die circa 8 maanden geleden uit het Rijksopvoe dingsgestifht te Amersfoort ontsnapte GEWAPENDE ROOFOVERVAL TE ROTTERDAM. Twee mannen overvielen gister avond omstreeks 8 uur den 52-jarigen rijwielhersteller G. van de Burg met zijn 23-jarigen knecht H. J. de Neef in zijn winkel aan de Bovenstraat te Rotterdam. Van de Burg en zijn knecht werden door de mannen, van wie een een pistool op hen gericht hield, in een kast opgesloten, die zij daarna voor alle zekerheid met een kist en een fiets barricadeerden. Daarop verdwenen zij met een da mes- en een heeren rij wiel. De daders, die ongeveer 22 jaar oud zjjn. zijn nog niet opgespoord. Hun signale ment is echter bekend. GEEN R.K. AMBACHTSSCHOOL TE DELFT. De gemeenteraad van Delft heeft het voorstel van B, en W. om afwij zend te beschikken op het verzoek van de vereeniging St. Hippolytus tot stichting en in standhouding van een R.K. Ambachtsschool te Delft aange nomen met 17 tegen 12 stemmen. LEIDEN Katholiek Lyceum voor meisjes Met ingang van 1 September a.s. zal te Leiden wij hebben reeds dezer dagen de verblijdende mede deeling gedaan een R.K. Lyceum voor meisjes worden geopend. Er is gelegenheid tot het opgeven van leerlingen en het inwinnen van inlichtingen, schriftelijk of monde ling, bij de Directrice op Zaterdag 26 April en Zondag 27 April den geheelen dag en op Maandag 28 April in den voormiddag. Adres: Klooster der Zusters van Liefde, Pelikaanstraat 1 te Leiden. Naar wij vernemen, zal de school aanvangen met een 1ste klas en, bij voldoende deelname, met een 2e klas. Begonnen wordt met een H.B.S., maar het is de bedoeling, deze uit te bouwen tot een Lyceum en daarmede reeds van den aanvang af rekening te houden. HET BROEDEN EN OPFOKKEN VAN KUIKENS. Wenken voor den pluimveehouder. Het samenstellen van de foktoom en het natuurlijk broeden en opfokken •jan kuikens waren de onderwerpen, die op een vergadering van de Leid sche Pluimveevereeniging ,,L. P. V." in restaurant „Liberty", Stationsweg 2, door den heer A. P. Hollemans Den Haag, werden besproken. Nadat de heer J. A. Otten, voor zitter, met een enkel woord dezen eersten propaganda-avond had ge opend kreeg de heer Hollemans, een bekend fokker en keurmeester, ge legenheid' de aanwezige leden en be langstellenden te wijzen, waarop ge let moet worden alvorens een pluim veefokker zijn foktoom samenstelt. In korte trekken deelde spr. het een en ander mede uit de fok- en er felijkheidsleer, waarbij hij aantoonde, dat zonder doelbewuste fok en in teelt men nimmer goede resultaten kan behalen. Met enkele voorbeelden werd het sprokene toegelicht, hetgeen vooral voor de jongere fokkers zeer verdui delijkend werkte. Na een korte pauze werd door den zelfden spreker het broeden met de kip, inplaats van met de machine, besproken en wat gedaan moet wor den, wanneer na 20 dagen de kuikens het daglicht aanschouwen. Zeer te recht merkte spr. op, dat beide on derwerpen geschikt waren om boe ken vol over te schrijven en hij dus meer in groote trekken beide onder werpen had behandeld. Met groote aandacht werd' naar spr. geluisterd en van de gelegenheid om vragen te stellen een druk gebruik gemaakt. Het zeer gevorderde uur liet niet toe op alle vragen uitvoeriger in te gaan, maar de heer Hollemans gaf de toezegging, dat hij gaarne bereid was nog eens terug te komen. De voorzitter heeft den heer Hol lemans namens allen hartelijk dank gezegd ook voor zijn toezegging en de leden opgewekt de raadgevingen op te volgen, opdat hiervan de resul taten aan het einde van het seizoen te zien zouden zijn. INBREKER SLAAT ZIJN SLAG. Tijdens afwezigheid der bewoners is gisteravond ingebroken ten huize van de fam. S. in de Buys Ballot straat. Een bedrag van 500 bene vens verschillende distributiebeschei den werden medegenomen. De in breker is vermoedelijk door een tui melraam binnengekomen. RESIDENTIE-ORKEST. Het 10e abonnementsconcert van het Residentie-orkest werd gediri geerd door Jan Out, die aanving met de Ouverture „Die Entführung aus dem Serail" het ragfijne dihterlijke meesterstuk van Mozart. Het eenvou dig verzorgde musiceer en viel bijzon der in de smaak, hetgeen zich uitte in spontanen bijval. De pianist Ge rard Hengeveld speelde het concert a kl. t. van Schumann bewonderens- waard. Hij gaf een muzikale en edel- virtuose herschepping van het pressieve werk, dat niettegenstaande zijn lengte de aandacht voortdurend boeit, Hengeveld's wedergave, te za- men met den dirigent, die de leiding stevig in handen hield was bezonken en overtuigend. Het ernstig spel werd ruimschoots bejubeld, waarna de pia nist een mooie fantasie over Orpheus van Gluck (compositie van eigen hand) als toegift speelde. Na de pau ze was 't de klaterende fontein van melodieën de Symphonie e kl. t. Uit de Nieuwe Wereld van Dvorak die de luisteraars in vervoering bracht. Jan Out heeft de betooveren- de zuiverheid natuurlijk weergege ven, frisch, spontaan, grootsch en ge voelig, en men onderging de émotie. Het orkest was in goede conditie en reageerde onmiddellijk op de inten ties van den dirigent, zoodat de hoog staande uitvoering een waardig slot was aan 't mooie concert. Hulde aan den alt-hoboist. het orkest en last not least aan den dirigent. J. Kortmann. KERKDIEF GEARRESTEERD. Door de politie te Woerden is A. J. W., oud 22 jaar, hier ter stede woonachtig, in arrest gesteld. De gearresteerde bekende zich geduren de den laatsten tijd te hebben schul dig gemaakt aan het lichten van di verse offerblokken in R.K. kerken, o.a. te Woerden en Kamerik. Aange nomen mag worden, dat hij ook in andere gemeenten in de Rijnstreek en omgeving zijn slag heeft geslagen, zooals in Alphen a. d. Rijn, Gouda en Leiden. EMISSIE KON. NED. GROF SMEDERIJ. Naar wij vernemen zal de N.V. Kon. Nederl. Grofsmederij overgaan tot de uitgifte van 500 gewone aan deden aan toonder elk groot 1000, welke ten volle zullen deelen in het over het boekjaar 1947 uit te keeren dividend. Uitsluitend voor houders van de thans uitstaande prioriteitsaandeelen, gewone aandeelen, recepissen van ge wone aandeelen en gewone onder- aandeelen van de N.V. wordt op 24 April a.s. de inschrijving opengesteld tot den koers van 115 pet. De opbrengst van de emissie zal dienen: a. tot vergrooting van het be drijfskapitaal. Dit dient aanmerkelijk grooter te zijn in verband met de toe neming van de omzetten; b. voor in vesteering ten behoeve van koop en vervaardiging van nieuwe machines, noodig om de productie-aparatuur aan te passen aan het buitenland. Uit de balans en verlies- en winst rekening over het per 31 December 1946 geëindigde boekjaar blijkt dat als gevolg van de in dat jaar behaalde winst ad f 507.098 het nog uix de oor logsjaren resteerende verlies ad 549.197 bijna kon worden ingehaald. Het bedrijf is voor 1947 ten volle van opdrachten voorzien, zoodat voor dit boekjaar een redelijke kans bestaat, dat de dividend-uitkeering kan wor den hervat. Het laatst betaalde divi dend gold het boekjaar 1943, waarin 3 pet. dividend kon worden uitge keerd. LEIDSCHE SPAARBANK. Aan het verslag over 1946 is het volgende ontleend: Het eerste halfjaar werd geken merkt door een voortgezette daling van'het inleggcrstegoed. De vrijgave van de girale saldi werd door vele inleggers benut om dit spaartegoed aan te spreken voor den aankoop van textielgoederen en huishoudelij ke artikelen. Een aanzienlijk bedrag werd ten laste van geblokkeerd te- g<5ed overgemaakt ter voldoening van zekerheidsstellingen en aanslagen in diverse belastingen. Voor het eerst in haar geschiedenis werden de spaar banken ingeschakeld bij de inschrij ving op een staatsleening. Op ver zoek van inleggers werd door onze onze tusschenkomst voor 563.700 ingeschreven op het Grootboek 1946 en voor 75 300 op 2J^ pet. spaarcer- tificaten. Al deze factoren werkten er toe mede, dat de terugbetalingen de inlagen in het eerste halfjaar met 1.6, millioen gulden overtroffen. In de maand Juli werd, voor het eerst na de geldsaneering, meer in gelegd dan terugbetaald, welke ont wikkeling zich tot het einde van het jaar heeft doorgezet. In het tweede halfjaar wera 0.1 millioen gulden meer ingelegd dan terugbetaald. Het zou echter voorbarig zijn daaruit de conclusie te treken, dat de spaarzin is teruggekeerd. De beperkingen, waaraan het geld- en goederenver keer onderhevig is, doen velen voor loopig de voorkeur geven aan een te goed bij de spaarbank. Voorts is het aantal kleinere inlagen aanzienlijk lager dan voor den oorlog. Eerst langzamerhand zal het besef door dringen, dat ook op het gewijzigde levenspeil besparingen noodzakelijk zijn om tot de aanschaffing van duurdere verbruiksgoederen te kun nen geraken. Ten gunste van inleggers werd 922.417.14 per giro ontvangen, ter wijl op verzoek van inleggers 1.222.893-04 per giro werd overge maakt. De afhaaldienst kon in Juni met 1.113 deelnemers worden hervat, welk aantal op 31 December was gestegen tot 1.511. De beleggingsmogelijkheden ble ven nog uiterst beperkt. Dc voor waarden van nieuwe obligatieleenin- gen waren weinig aantrekelijk. Een bedrag van 4 millioen gulden aan schatkistpromessen werd omgezet in een inschrijving 3 pet. Grootboek 1946. De aankoop van effecten be perkte zich tot 400.000 3 pet. pand brieven. Overigens werd, mede in' verband met de omstandigheid dat van het inleggerstegoed nog ruim 3 millioen gulden is geblokkeerd, aan tijdelijke belegging in schatkistpa pier en door storting op een 2]/> pet. rekening van s' Rijks Schatkist de voorkeur gegeven. Sinds de hypotheekverleening zich ir. de vrije sfeer kon voltrekken, ver toonde het in hypotheken belegde be drag een lichte stijging. De exploitatie-rekening over 1946 gaf een overschcot van 145.913.52. In dit saldo is begrepen f 24.489 we gens geincasseerde achterstallige bui- tenlandsche coupons en 17.407,58 wegens provisie voor inschrijvingen op Grootboek en spaarcertificaten. Het exploitatie-overschot ad 145.913.52 werd, tezamen met de rente van de belegde reserve ad ƒ34.317.60 toegevoegd aan de gewone reserve. De gezamenlijke reserves be droegen per 31 Dec- ƒ2.212.6697.64, uitmakende 15.14 pet. van het inleg gerstegoed. De balans per 31 Dec. 1946 geeft een eindebedrag aan van f 16.892.472. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het propae- tisch examen werktuigkundig in genieur de heer G. W. Wesseling, al hier. Prof. dr. G. P. Kuiper, oud-assis tent aan de Leidsche Sterrenwacht en nadien hoogleeraar te Chicago, is met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur van de Yerkes sterrenwacht te Chicago en de Mc. Donald sterren wacht te Texas. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leonard z. van P. van Leeuwen en C. Jongejan; Margaretha Gerarda d. van A. Momberg en L. M. Bernard; Jacomina Maria d- van J. Willems en G. J. Heineman; Johan na Wilhelmina d. van J. H. Moe- nen en C. M. van Oosten; Geertruida d. van N. van der Walle en J. A. Rig- ter; Annie Cornelia d. van P. van d'er Knijff en G. de Bruin; Treesje d. van P. Hooijmans en M. A. den El zen; Wilhelmina Lammerdina d. van A. Eding en A. Smid; Paulina Hole- na d. van J. P. Teijn en J. M. van der Mark. Overleden: H. Besemer huisvr. van C. Valk 54 j.; M. A. van Es wed. van E Habraken 73 j.; N. van Kersen, huisvr. van A. N. Pont 50 j. Ondertrouwd: P. Balsjaar jm. 29 j. en A. J. Boers 'jd- 26 j.; W. M. van Fessem jm. 23 j. en C. H. van Es jdj. 24 j.; J. J. Guldemond jm. 24 j. en G. van Rheenen jd. 26 jj.; L. J. Huner jm. 21 j. en C. Oudshoorn jd. 18 j.; L. D. Kooreman wednr. 38 j. en G. Vrijienhoek wed. 41 j.; T. S. W. van Leeuwen jm. 30 j. en J. de Heer' gesch. 26 j.; J. Montanus jm. 24 j. en E. J. F. Kerstens jd. 23 j.; T. Philippo jjm. 24 jj. en K. J. Kikkert jd. 22 j.; A. P. Post jm. 30 j. en M. van der Linden jd. 24 j.A. A. M. Vosters jm. 28 j. en M. A. Teeuwen jd. 22 j.; A. van 't Zand jm. 23 j. en J. de Bruyn jd. 22 j.; A. Siebert jm. 29 j. en H. H. Bouwman jd. 27 j.A. Sin- gerling jm. 32 j. en C. van der Zon jd. 31 j.; G. Candido jm. 31 j- en W. F. G. de Graaf jd. 19 j.; P. van Aken jm. 31 j. en A. B. Barten jd- 24 j.; J. W. Segaar jm- 35 j. en A. H. Ba- velaar jd. 26 j.; P. J. H. van Laer jm. 33 j. en J. Blaak jd. 28 j.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3