S)e£cicbckc(2ou^cMvt Nog steeds explodeeren olie-tanks Ver. Staten erkennen de facto de Republiek Indonesië HELGOLAND GING DE LUCHT IN 10 Mei 1947 Pensioenfonds voor landbouw Moeilijkheden in onze landbouw VRIJDAG 18 APRIL 1947 Bureaux: Papengr. 32, Giro 103003 Tel.: Adm.. Adv. 20826, Red. 20015 Dir., drukkerij en abonn. 20935. Directeur- C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11065 Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p. mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. In- gez. mededeelingen dubbel tarief. Bjj contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. DE RAMP VAN TEXAS-CITY I"\E RAMP, welke de Amerikaanse he havenstad Texas-City heeft ge- troffen, blijkt wel zeer ernstig te zijn. De heele stad is vernield. De eerste foto's geven een beeld dat welhaast alleen door de uitwerking van de atoomboom op Bikini geëvenaard wordt. Anderen vergelijken de stad met het in den oorlog verwoeste Roemeen sche oliecentrum Ploesti. De inwo ners van Texas City hebben een vreeselijken nacht doorgebracht. Terwijl zij naar verwanten en vrienden zochten, laaiden voortdurend branden op en klonken kleinere explosies.. de hulpverleeninge aan de getroffen stad mede te helpen. De democratische senator uit Texas, Lee O'Daniel, heeft in den Ameri- kaanschen Senaat een resolutie inge diend, waarin om een onmiddellijk onderzoek door het Congres inzake de ontploffingsramp te Texas City wordt verzocht. O'Daniel zeide zich bewust te zijn, dat de ramp door een ongeluk kan zijn veroorzaakt, doch hij wees op „het vrij groote aantal branden, ontploffingen, spoorwegon gelukken en andere rampen, die in de V.S. voorkomen en zoo veel ge lijken op de rampen, die voorname lijk in den laatsten oorlog voorafgin gen". Een „vijfde colonne"? Nadat men aanvankelijk alle bran den in bedwang had, is opnieuw een olietank in de lucht gevolgen. Bran dende olie spoot tot 300 meter om hoog, doch de aarden brandwallen beperkten de brand tot een bepaald gebied. Thans is bevel gegeven ook de benedenstad te ontruimen, mede in verband met de veranderde wind richting. Verwacht wordt, dat nog meer olietanks zullen explodeeren. Het aantal dooden is nog niet op te geven, doch de schatting beloopt nu reeds 1500. President Truman heeft den bur gemeester van Texas City zijn diep ste medeleven met het lijden van de inwoners betuigd. Van de zijde van het Witte Huis werd bericht, dat de president allen regeeringsbureaux verzocht heeft bij RAMADIEE WAARSCHUWT DE GAULLE. Paul Ramadier, de Fransche eer- ste-minister, heeft gisteren tijdens een persconferentie verklaard, dat „hij, die op onvoorzichtige wijze leu zen verkondigt, waardoor de natio nale solidariteit in gevaar wordt ge bracht, zich voor zichzelf moet hoe- den".Alle Franschen zouden zich voor een dergelijk iemand moeten hoeden. Ofschoon hier de naam van gene raal de Gaulle niet wordt genoemd, acht men deze woorden toch als een waarschuwing aan zijn adres. KONING CHRISTÏAAN GAAT ACHTERUIT. Officieel wordt medegedeeld, dat de toestand van koning Christiaan van Denemarken „een weinig ver slechterd" is. PROCES Radio-Moskou meldt, dat te Tira na, de hoofdstad van Albanië, een proces tegen een aantal geestelijken is begonnen. Deze geestelijken wor- den er van beschuldigd „als werktuig van buitenlandsche agenten te zijn opgetreden en hun positie als gees- telijke te hebben misbruikt om han- j delingen ten nadeele van het demo cratisch bestuur van Albanië te mas- keeren". Zij zouden hebben behoord tot de „Vereeniging van Sint Petrus", wel ke zekeren tijd onder bescherming zou hebben gestaan van bepaalde functionarissen van Amerikaansche, Britsche en Fransche diplomatieke missies- Albanië, een van de satellieten van Moskou, gaat blijkbaar het voor beeld van buurman Tito van Joego slavië navolgen. TISO VANMORGEN GEëXECUTEERD. Het Fransche persbureau A.F-P. meldt uit Bratislava, dat Vrijdagmor gen vroeg de executie van dr. Joseph Tiso, den vroegeren Slowaakschen president, heeft plaats gehad. Het verzoek.om gratie van Tiso, die we gens verraad tot den dood door den strop was veroordeeld, werd gisteren door de Tsjecho-Slowaaksche regee ring verworpen. Zelfs geen verdrag voor Oostenrijk mogelijk? De Oostenrijkers te Moskou pessimistisch De raad der vier ministers van elkaar zestien artikelen van het ont werp vredesverdrag voor Oostenrijk behandeld, waarbij slechts op en kele betrekkelijk ondergeschikte punten gediscussieerd behoefde te worden. Drie en dertig van de 55 artikelen van het ontwerp zijn thans bespro ken, maar over de Duitsche activa in Oostenrijk heeft men het nog niet gehad. Deze zaak wordt als het voor naamste struikelblok beschouwd en de Oostenrijksche functionarissen te Moskou, die te voren optimistische verwachtingen koesterden om met een verdrag naar huis terug te keeren, moesten gisteravond toegeven, dat vooruitzichten momenteel zeer donker zijn. BEROEP VAN ALBANIë OP V.N. Albanië heeft het secretariaat van de V.N. officieel verzocht de „nieuwe provocaties en schendingen der Al- baneesche territoriale wateren door Grieksche schepen" aan den Veilig heidsraad voor te leggen. Volgens ae nota worden dergelijke overtre dingen herhaalde malen en in over leg met de Grieksche autoriteiten be- Nederland helpt Engeland in den strijd tegen het water. De eerste Ne- derlandsche drijvende kraan is op de rivier Trent nabij Gainsborough in Lincolnshire met de werkzaamheden begonnen. Hedenmiddag om 12 uur heeft de vesting Helgoland opgehouden te be staan. Vijf minuten vóór 12 ging de roo- de vlag met witte kruisen omhoog op het vlaggeschip „Dunkirk" ten teeken, dat alles gereed was voor de „big bang", de groote klap. Toen drukte om 12 uur precies It. comman der Frances Nildred een hefboom neer, een ontstekingsvonk sprong buitenlandsche zaken heeft achter 1 vooruit en de enorme lading .spring- De Nederlandsche Vereeniging van Ex-Politieke gevangenen uit de Be zettingstijd, zal op 10 Mei a.s. we derom een grootsche landelijke Her denking van alle gestorven kamera den houden on het Eeregraf in Bloe- mendaal. De Herdenking zal worden gevolgd door een plechtige samen komst in de Groote Kerk te Haarlem, waaraan verschillende bekende kun stenaars zullen medewerken. De deel name staat open voor alle bor.a-fide ex-gevangenen, hun familieleden en de nagelaten betrekkingen. Alle inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat der vereeniging Leidsche weg 348 Voorschoten. stof, opgehoopt in de onderaardsche bunkers, gangen, tunnels, magazij nen en kazematten van het vesting eiland Helgoland ontplofte. Met één slag werd in het rotslabyrinth 6700 ton dynamiet, welke hoeveel heid overeenkomt met een lading van 20.000 bommen van normaal ka liber, omhooggejaagd. De Engelschen hadden deze opera tie op grondige wijze voorbereid Tientallen tunnels van vijf bij vijf meter doorsnede en meer dan 100 meter lang waren tot het plafond toe volgepakt i iet dieptebommen, torpedo's, mijnen, 38 cm granaten, raketprojectielen en scheepsladingen vol granaten en dynamietpatronen. Op zijn vroegst 2 dagen na de ex plosie zal men het roode rotseiland weer betreden. Dan zal men kunnen nagaan, wat er van het eiland is overgebleven. Alleen de vesting,zelf is opgeblazen, doch daar het eiland Helgoland en de vesting Helgoland nauw met elkaar verbonden zijn, zal het eiland er wel niet zonder kleer scheuren zijn afgekomen en waar schijnlijk volkomen omgeploegd zijn. De oorspronkelijke bewoners, die thans naar het vasteland geëvacueerd zijn, hopen hun huizen, die reeds door de Britsche bombardementen grootendeels vernietigd zijn, weer te kunnen opbouwen. De fout, die door de Britten op 1 Juli 1890 gemaakt werd, toen zij afstand deden van Helgoland in ruil voor Zanzibar in Oost-Afrika, is nu met de definitieve vernietiging van de vcfing weer hersteld. De re gee ring der Vereenigde Sta ten heeft besloten de Indonesische re publiek de facto te erkennen op Ja- ve, Sumatra en Madoera, aldus een officieel communiqué. Amerikaansche autoriteiten hebben er op gewezen, dat de Vereenigde Staten de souve- reiniteit van de Nederlandsche regee ring zullen blijven erkennen op het gebied van buitenlandsche en econo mische betrekkingen. Nog meer ministers naar Indië! In doorgaans goed-geïnformeerde kringen te Den Haag wordt het ge rucht. dat ook de minister van finam ciën, prof. P. Lieftinck, zich binnen kort naar Batavia zal begeven, wel juist geacht. Men meent voorts te weten, dat ook de minister van eco nomische zaken, dr. G. W. M. Huys- mans „voor besprekingen van finan- cieelen en economischen aard" In donesië zal bezoeken. De reis van deze beide financieel- economische experts naar Indonesië wordt in genoemde kringen in ver band gebracht met de van Indonesi sche zijde gedane belofte om de on dernemingen. welke in republikeinscb gebied gelegen zijn, aan hun recht matige Nedprlandsche, Br'tsche of Amerikaansche eigenaren terug te geven. Aan dit rechtsherstel zijn tal van problemen verbonden. MINISTER LIEFTINCK EN DR. VAN MOOK NAAR AMERIKA? In verband met de komst van mi nister Lieftinck naar Batavia ver neemt Aneta, dat het geenszins uit gesloten is, dat na besprekingen te Batavia over de financieele positie van Nederland en Indië minister Lief tinck en dr. van Mook zich naar Amerika zullen begeven, waarbi' ook de mogelijkheden tot het verkrijgen van een geldleening ter sprake zou komen. Britsche minister voor Voor-lndië gaat heen Lord Pethick Lawrence, de Brit sche minister voor Yoor-Indie, heeft zijn ontslag aangeboden, dat door koning George is aanvaard. In een brief aan Attlee söhrijft de 76-jarige Petihiok Lawrence, dat toen hij Attlee eenige maanden geleden verzocht, van zijn functie ontheven te mogen worden, Attlee hem ver zocht had voorloopig aan te blijven. Lawrence voelt zich nu echter meer dan ooit overtuigd, dat de toenemen de zware verantwoordelijkheden, die op zijn schouders rusten, vooral wat betreft het ontwerpen van een wet geving. noodzakelijk voor 't overdra gen van de macht in Voor-Inaie en Birma, door een jongeren minister moeten worden overgenomen en wel zoo spoedig mogelijk. In zijn antwoord aan Pethick Law rence spreekt Attlee zijn groote waar deering voor diens bewezen diensten uit. De opvolger van Lawrence is lord Listowel, die tijdens de coalitie-re geering een tijdlang onder-minister van Voor-Indie is geweest. Hij is veel jonger dan Pethick Lawrence en heeft een open oog voor de nationa listische aspiraties van de Voor indiens. Wetsontwerp reeds in voorbereiding Het ministerie van Sociale Zaken deelt mede, dat met het oog op het zeer binnenkort in te stellen pen sioenfonds voor den landbouw met spoed een wetsontwerp gereed ge maakt wordt ter regeling van de^ze materie. Dit fonds zal niet alleen toegankelijk zijn voor het personeel, maar ook voor de werkgevers en de zelfstandig werkenden. Het is de bedoeling de wettelijke regeling al dus op te zetten, dat ze niet alleen zal gelden voor het pensioenfonds in den landbouw, maar eventueel voor elk pensioenfonds in een bedrijfstak, waaraan alle werkenden in dat be drijf kunnen deelnemen. Over de regeling zal overleg ge pleegd worden met het' georgani seerde bedrijfsleven. De voorbereiding en uitwerking eener wettelijke regeling vorderen eenigen tijd, zoodat het niet moge lijk zal zijn het bedrijfspensioen fonds in den landbouw reeds met ingang van 1 Mei bij het in werking treden van het nieuwe collectief contract definitief op te richten. De regeering heeft zich echter bereid verklaard een overgangs regeling te treffen, waarin de in ning der premiën en de doorbere kening daarvan in de producenten prijzen niet rechtstreeks plaats heeft, doch waarin een en ander op indi recte wijze wordt geregeld. De re geering zal n.l. bevorderen, dat in het landbouw-crisisfonds ten be hoeve van het op te richten be- „Groote schoonmaak" in de Betuwe. Alle tanks, welke nog in de Betuwe verspreid liggen, worden thans gesjoopt. Het schroot gaat naar de hogovens te Velsen, om daar te worden verwerkt. Een Duitsche tank wordt gesloopt drijfspensioenfonds voor den land bouw een bedrag wordt gereser veerd, dat gelijk is aan het totaal bedrag aan premiën, dat door werk gever en werknemer zou zijn opge bracht, indien het bedrijfspensioen fonds.. zooals dit na totstandkoming van de wettelijke basis zal gaan functionneeren. reeds zou hebben gewerkt van 1 Mei 1947 af. Dit be- teekent, dat de aanspraken der toe komstige verzekerden te zijner tijd zullen worden geapht op 1 Mei 1947 te zijn ingegaan. Na afloop van den overgangstoe stand zullen als de wet inder daad tot stand komt deze bedra gen aan het fonds worden overge dragen, waarna de premieheffing een aanvang kan nemen en het fonds overigens op normale wijze, dus ook uitgestrekt over zelfstandi gen, zal kunnen gaan werken. 1 Het ligt in het voornemen der re geering, zooals reeds eerder gemeld, te bevorderen, dat m. i.v, 1 September a.s. aan de kweekscholen speciale cursussen worden gevormd, te- einde hen, die in hét bezit zijn van een einddiploma gymnasium, H.B S. met 5-jarigen cursus of daarmede gelijk gesteld diploma in den tijd van een jaar tot onderwijzer op te leiden. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat de distributie diensten van 21 April a.s. af, op na der bekend te maken dagen aan een ieder met inbegrip dus van dege nen wier stamkaartnummer eindigt op een der cijfers 7, 2 of 5 die se dert 1 April van het vorig jaar geen schoenenbon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel heeft ontvan gen, een schoenenbon naar keuze van den aanvrager zullen verstrekken. De tweede distrubutiestamkaart met bijbehoorend inlegvel moet worden overgelegd. De bonnen 612 en 614 zullen van het inlegvel verwijderd worden. Voorts zal na vermelden datum aan kinderen, geboren in April van een der jaren 1932 t.m. 1945, alsmede aan de kinderen geboren in Juni 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat, welke over eenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Deze laatsten komen Juni a.s. niet opnieuw voor een ver jaardagbon in aanmerking. Van het inlegvel, hetwelk met de T.D. moet worden overgelegd, zal bon 604 wor den verwijderd. IN EEN GISTERMIDDAG TE 's-GR AVENHAGE gehouden persbüeen- komst heeft de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor den Landbouw een uitvoerige 'oeschouwin g gegeven ten opzichte van den hui- digen stand van zaken in ien Neder landschen Landbouw. In zijn rede wees de heer Louwes er op, dat de georganiseerde landbouw in ons land klaar staat, een belangrijke vemieu wing in ons staatsbestel te helpen verwerkelijken n.l. over te gaan tot het doen functionneeren van een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, het zgn. I andbouwschap. overheidsbemoeiing een verantwoor de, openbare behandeling te geven. Wanneer het nu mocht gelukken] den georganiseerd en landbouwbe- drijfsgenooten de verantwoordelijk heid te laten voor de orde in eigen huis, dan zou daarmede de overheids taak ontlast worden, de overheids diensten kunnen worden ingekrom pen en het parlement zich meer met de groote lijnen kunnen bezighouden. De bereidheid tot het zelf aanvaar den der verantwoordelijkheid i vol gens den heer Louwes bij de land- bouwbedrijfsgenooten aanwezig. Het is nu een groote zorg voor de Stichting voor den landbouw, dat thans is bepaald, dat de totstandko ming van een publiekrechtelijk landbouwschap zal moeten wachten tot een algemeene wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is tot stand gebracht. Dit wachten brengt voor de Stichting voor den Land bouw allerlei moeilijkheden mee van financieelen en organisatorischen aard. Hetgeen de heer Louwes be treurde. Uitvoerig stond vervolgens de voor zitter van de Stichting voor den land bouw stil bij de prijsvaststelling der landbouwproducten. Hoewel de nood zaak van een zoo doelmatig mogelij ke productie en redelijkerwijze zoo laag mogelijk gestelde prijzen in het kader van den strijd voor den we deropbouw van onze national econo mie ook door den landbouw met over tuiging wordt erkend, was de heer Louwes toch van meening, dat men niet mag vergeten, dat de verhoudin gen in den landbouw geheel anders liggen, dan in de industrie. Door de zeer aanzienlijke stijging van de bevolking in Nederland zijn wij zoo verklaarde de heer Lou wes gedwongen een intensieve landbouwproductie na te streven. In tensieve landbouwproductie is even wel naar verhouding duur. Toch be wegen zich de prijzen van sommige landbouwproducten in ons land op ongeveer het niveau van de wereld marktprijzen. De kostprijsberekenin gen van het landbouw-economisch- instituut hebben aangetoond, dat de door de regeering vastgestelde richt prijzen voor de landbouwproducten onvoldoende zijn, ja zelfs beneden den kostprijs van bepaalde producten liggen. Deze te lage prijzen kunnen door den landbouw niet worden aan vaard, aldus de heer Louwes. In dit verband wees spreker op de moeilijke positie van ongeveer 40.000 kleine boeren in ons land. die in hun be staan ernstig bedreigd worden. De heer Louwes besloot zijn uiteen zettingen die door een langduri ge gedachtenwisseling werd gevolgd met de hoop uit te spreken, dat er geen nieuwe kloof zou ontstaan tus schen de agrarische- en niet agrari sche bevolking in Nederland, zooals dit in de periode na 1930 het geval is geweest. Een uiteenzetting door den heer H. D. Louwes In de Stichting voor den landbouw werken de drie Boeren- en de drie Landarbeidersorganisaties samen; die de georganiseerde landbouwbedrijfs- genooten vertegenwoordigen Bij hen is overeenstemming aanwezig over gedachte, dat zij als landbouwbe- drijfsgenooten de verantwoordelijk heid voor de orde in eigen bedrijfs tak op zich moeten nemen. Zij den ken daarbij zoowel aan de loonen en andere sociale verhoudingen, aan dat gene wat tot nu toe steeds als over heidstaak is beschouwd, *nl. een deel van de landbouwvoorlichting, als aan de uitvoering van de landbouw-orde- ningsmaatregelen. Deze organisaties zijn zich zeer wel bewust, Jat het de taak de* regeering is het landbouw beleid harmonisch in te voegen in het geheele nationale, sociale en econo mische beleid. De heer Louwes waarschuwde in dit verband voor het dreigende ge vaar, dat de taak, die op de schou ders van de overheid is gelegd door de ordeningsmaatregelen voor het ge heele bedrijfsleven, voor de overheid te zwaar dreigt te worden en een ge vaar gaat beteekenen voor het goed functionneeren onzer democratische staatsinstellingen. De ministers zijn overbelast met werk. Een groot ambtenaren-appar- raat, aldus de heer Louwes, dreigt zijn daadkracht door zijn omvang en bureaucratie te verliezen en de volksvertegenwoordiging is bijkans niet mger in staat van deze geheele KAMERLEDEN VRAGEN BETERE SALARISSEN BIJ M.O. Blijkens een voorloopig verslag over de begrooting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van de Eerste Kamer, hebben vele leden vastgesteld, dat minister Gielen, zij het onbewust, tijdens de verdedi ging van zijn plannen tot reorgani satie van het departement, den in druk had gewekt, alsof het beleid van zijn voorganger, prof. dr. G. van der Leeuw, in financieel opzicht van schromelijke lichtvaardigheid zou hebben getuigd. Een rechtzetting werd den minister in overweging gegeven. Betreurd werd, eveneens door vele leden, dat de uitgaven voor cultu- reele doeleinden zoozeer in het niet verzinken, vergeleken bij die voor de defensie. Van andere zijde werd een lans gebroken voor een salarisverhooging der leeraren, nu de minister wat de onderwijzers betreft een verbetering heeft aangebracht, welke hijzelf als een rechtsherstel heeft gekarakteri seerd. De wederopbouw in de Eerste Kamer Er is gisteren in de Eerste Kamer niets nieuws gezegd over den weder opbouw. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, heeft mi nister Neher zijn eerste parlementaire rede gehouden. Kort en zakelijk. Minister Neher erkende in zyn re de, dat de verwachtingen van ons volk na de bevrijding te hoog gespan nen zijn geweest en dat Jit door de regeering die ook zelf te optimis tisch was nog is gestimuleerd. Wij zeggen wel te weten dat wij arm zijn, maar nog altijd wordt dat door ons niet doorleefd. Inderdaad zullen la gere organen ingeschakeld moeten worden, de groote gemeenten zelf, de kleinere in provinciaal verband. Men kan echter niet met één eenvoudigen maatregel het geheele systeem om zetten. De noodzaak tot samenwonen voorloopig nog toenemen. Fa brieksmatige woningbouw is beslist noodig; besprekingen hierover zijn reeds gaande. Naast de behoefte aan woonruimte, is ook werkruimte noo dig en niet te vergeten: scholen. De begrooting van openbare wer ken en wederopbouw werd z.h.s. aan genomen. Nieuwe areaal-heffing op bloembol lenbedrijven Naar wij vernemen is liet de be- 'doeling, behalve de reeds geheven 10 millioen, aan de bloembollenbe- drijven een nieuwe areaal-heffing van rond 7 millioen op te leggen. Een dergelijke nieuwe heffing zou door de bloembollen-bedrijven, die reeds onder zoo zware lasten gebukt gaan, niet te dragen zijn. Stappen worden gedaan bij den Minister van Landbouw, om te be werken, dat de Re^eering dit bedrag overneemt, waarmede echter waar schijnlijk beperkingen van de te be telen oppervlakte gepaard zullen moeten gaan. DE BISSCHOP VAN HAARLEM 9 JULI NAAR DEN BRIEL. Op 9 Juli a.s. is het 375 jaar ge leden, dat* de H.H. Martelaren van Goroum te Den Briel den marteldood stierven. Onder leiding van pastoor W. van Diest wordt een waardige herdenking voorbereid. Z.H. Exc. Mgr. Huiibers zal dien dag te Den Briel een pontificale Hoogmis opdra gen o.m. bijgewoond door de theolo ganten van Warmond, die op 9 Juli hun bedevaart houden. Audiëntie Bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal volgende week géén audiën tie verleenen. De passagierslijst van het m.s. ..Kota Inten", dat op Mei te Rottter- dam wordt verwacht, ligt op ons bu reau ter inzage. £en koAAe-Uie.... De dood. wat is de dood herdenkt, o mensch, een stonde. De dood is: leven! Guido Gezelle. WEERSVERWACHTING g Heldere vrij koude r.acht. Mor- 5 o gen overdag: tijdelijk toene- q o mende bewolking, doch bijna g overal droog weer. Opnieuw o g flinke stijging van temperatuur, g 2 matige wind tusschen Zuid-Oost 5 o en Zuid-West. s g onoooooooonnoooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1