Ruim 80 seniorrijders op Duinrell Schaakkampioenschap van Leiden en omstreken Zilveren jubileum A. H. Vergoed DONDERDAG 17 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 DE ANIMO voor de K.N.M.V. Ter reinkampioenschappen, welke Zater dag a.s. op het landgoed „Duinrell" te Wassenaar zullen plaatsvin den, is ditmaal wel bijzonder groot. Ruim 80 Seniorrijders, solo en zij span, waaronder alle coureurs vari naam, schrèven voor deze Cross- country-races in. In alle series kun nen spannende gevechten om de titels worden venvacht. Vooral in de 350 en 500 cc klassen is de deelname buitengewoon groot. In de 350 cc klasse schreven o.m. in: Jan van Rijn, Den Haag op Triumph; Drikus Veer, Borculo op Triumph; Jaap Roest, Nieuw veen op Matchless; Ben Jansema, Hengelo op Matchless; de gebroeders' Haaker uit Badhoeve dorp op Velocette; Regters uit Zeven huizen op Velocette, enz. Een zeer fraaie strijd staat te wach ten in de halfliterklasse, waar rivalen als Joop Bovee, Amersfoort op Triumph; Jan Veer, Borculo op Triumph en Dick Renooy, .Soest op Eysink elkaar wel heel weinig zul len toegeven. Verder schreven hier voor o.a. nog in: Ab Koning uit Oos- terwolde op Triumph; Mobi Vierdag uit Amersfoort op Triumph en A. Smit uit Haarlem op Triumph. Ook de zijspanklasse is bijzonder goed bezet. De strijd zal hier in hoofd zaak wel gaan tusschen Herman Zuur, Voorburg op B.M.W.; Henk Ste- man, Voorburg op B.S.A. en Kees van Rijssel, Den Haag op B.M.W. CANDIDATEN VOOR HET BRITSCHE ELFTAL IN DEN STRIJD. Gisteravond is te Belfast de wed strijd tusschen Noord-Ierland en Wa les gespeeld, die alleen belangrijk was door het feit, dat de keuzecom missie voor het Britsche elftal, dat op 10 Mei te Glasgow tegen de rest van Europa spelen zal, aanwezig was om een paar candidater, waaronder de Ier Doherty van Huddersfield Town en de Welshmen Burgess- van de Spurs, nog eens aan den arbeid te zien. Er werd in het begin wel aardig voetbal ten beste gegeven, maar over het algemeen liepen beiderzijdsche aanvallen dood op stugge verdedigin gen, beide doelverdedigers kregen dan ook vrijwel niets te doen. Alleen de doelman van Wales, Shortt, (Ply mouth Argyle) moest eenmaal optre den om een kopbal van Doherty uit zijn doel te houden. Later kreeg Carey (Manchester United) een vrijen schop te nemen, waarbij Shortt den hoog opspringenden bal nog juist over de lat kon werken Wales nam de leiding uit een door Ford (Aston Villa) genomen strafschop, maar ne gen minuten later maakte Noord-Ier land gelijk uit een vrijen schop, even buiten het strafschopgebied, waarbij de nemer van dien schop, aanvoerder Stevenson) het leer eerst tegen een haag van spelers trapte om daarna den bal op te vangen en de scoren. Vier minuten voor de rust kreeg Ste venson op vier meter afstand op nieuw een kans, doch thans speelde hij den bal in Shortt's handen. Rust 11. Wales zette in de tweede helft geweldig op, maar Noord-Ierland vormde later toch een beter geheel* Doherty schoot tweemaal rakelings langs de paal en de Ieren zouden iri deze periode dan ook een verdiende leiding hebben kunnen nemen. Dit geschiedde echter op minder voldoe ning gevende wijze. Doherty werd namelijk, toen hij den bal had, door een der Welshmen omlaaggetrokken, waardoor de Ieren een strafschop toegewezen kregen, waaruit Doherty het winnende doelpunt maakte. Eind resultaat: 21 voor Noord-Ierland. Om het biljartkampioen schap Bloembollenstreek A.s. Donderdag de eindwedstrijden In café van den heer Th. Rijkers te Lisse werden de wedstrijden om het biljartkampioenschap van de bloembollenstreek voortgezet, waarbij C. Faas een tweetal partijen met een gemiddelde van 15.wist te spelen. Zoowel Faas als Degger hebben ieder een verloren partij, zoodat a.s. Donderdag de beslissing zal vallen als beide spelers elkaar zullén be kampen. pnt.brt.h.s.gem. C.Faas Luto 300 20 31 15. J. Duivenvoorde Exc. 103 20 13 5.15 Bij de veteranen die wij reeds in een vorig bericht noemden, kunnen nog worden gevoegd: Jan van RieS- sen en Rinus van den-Berg uit Den Haag, twee zeer bekende rijders op race en grasbaangebied uit de twin tiger jaren. Het circuit is ongewijzigd gebleven. Oorspronkelijk had de Regelingscom missie het plan de beruchte „Leeu wenkuil" eruit te laten, omdat de klimmende zandweg, die hier heen voerde, den laatsten tijd te mul w.-rd. De K.N.M.V. Sportcommissie heeft echter het oorspronkelijke circuit goedgekeurd, zoodat de sensationeele afdaling, een van de interessantste punten van het Duinrell-circuit, dit maal nog gehandhaafd blijft. SCHAKEN FINALE KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. In de achtste ronde van de finale van het kampioenschap van Neder land wisten de leiders van Scheltinga, Cortlever en Kramer v/eer allen te winnen. Van Scheltinga had het al bijzonder gemakkelijk tegen Spruyt, die met zijn prachtige stelling geen raad wist, en al zijn tijd verbruikte om een aanval te bedenken, die niets opleverde. In de partij Kranfervan den Berg ging het heet toe. Beide spe lers geraakten in uitersten tijdnood en misten kansen, van den Berg de laatste, zoodat hij verloor. Cortlever had ditmaal het langste werk. Hij had de partij langzaam opgezet en zijn te genstander had waarschijnlijk meer uit de stelling kunnen halen. Zooals Tummers speelde, kwam hij in een verloren eindspel terecht, dat Cort lever keurig afspeelde. De stand na de achtste ronde luidt: van Scheltinga 6^2. Corlever 5H. Kra mer 5, van den Berg 3]^, Tummers 2H» Pruyt 1 punt. B. Mastenbroek C. Faas Luto G. C. Degger Luto J. Diedericks Vios C. Faas Luto 300 34 35 300 34 36 300 41 41 237 41 31 5.78 300 19 56 15.78 P.Duivenvoorden O.P. 100 19 21 5.25 B. Mastenbroek 300 49 20 6.12 J. Diedericks Vios 288 49 29 5.87 De stand luidt thans: HAAGSCHE RECHTBANK. De loswerkman P. B. uit Leiden, heeft zich voor de rechtbank te ver antwoorden gehad wegens diefstal van eenige pakken garens uit een fabriek te Leiden. Tegen hem werd twee jaar jeugd-gevamgenisstraf ge- eischt. De rechtbank 'heeft hem ver oordeeld tot acht maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. De koopman L. de H. te Leiden heeft terecht gestaan wegens heling voor welk feit de officier tegen hem vier maanden gevangenisstraf eischte. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De 4e ronde C. Faas 5 4 1 8 G. C. Degger 4 3 1 6 B Mastenbroek 5 3 2 6 A van Diemen 4 2 2 4 P. Duivenvoorden 3 1 2 2 J Duivenvoorden 5 1 4 2 J. Diedericks 6 1 5 2 Deze werd gisteravond wederom in het Gebouw Rapenburg 8 ge speeld, echter in de kampioensgroep slechts twee partijen. De twee an dere waren, door verhindering op dezen avond vooruitgespeeld, n.l. die tusschen Idema en Kanbier en tusschen Schüss en Barkema. De eerste partij was een Spaansche, waarin Kanbier de speelwijze van Steinitz toepaste. De partij ging vrij wel gelijk op. Vele officieren wer den geruild en het slot was een vredig remise. Tusschen Schüss en Barkema werd een Fransche partij gespeeld, met de voortzetting Pd2 op den 3en zet. Er vqlgde een inge wikkeld figurenspel, waarbij Barke ma een pion moest prijsgeven. De partij werd tenslotte afgebroken. Schüss is de pion voorgebleven en van weerszijden staan nog een toren en eenige pionnen op het bord. Schüss heeft geen verlies-, doch wel winstkansen. Demmendal opende ditmaal met e4, tegen zijn gewoonte. Posthuma verdedigde zich met e7-e6 (Fransch) Demmendal begon nu fel op aanval te spelen, waardoor de koningsstel- Ting der tegenpartij verzwakt werd. Eenige officieren, waarmede Posthu ma op de koninginnezijde wilde gaan manoeuvreeren, gingen van het bord en wit ging lang rocheeren, waar zijn koning voorloopig veilig stond. Na afruil van enkele officieren ver loor Demmendal een kostbaren pion en de zwarte torens begonnen een dreigenden stand in te nemen. Dem mendal probeerde den aanval te keeren, doch het ging niet meer, hij werd mat gezet. Van der Nat verdedigde zich op eenigszins ongewone wijze tegen de Siciliaansche verdediging met d6 van Rotteveel. Hij offerde daarna een pion op, denkende een mataan- val te zullen krijgen, wat Rotteveel echter nog net kon verhinderen. Zelfs offerde v. d. Nat een tweeden pion, om toch maar den aanval te behouden en in den afgebroken stand heeft hij dan ook werkelijk nog kansen, al staat hij 2* pionnen achter Rotteveel zal dit eindspel zeer secuur moeten behandelen, om verlies der partij te vermijden. Hieronder volgt één der partijen. Fransche verdediging, wit: W. Demmendal, zwart: D. Pos thuma. 1. e4 e6 2. d4 d5 3. Pc3 Pf6 4. R®5 Re7 5. e5 Pd7 6. Re3 a6 7. Dg4 g6 8. h4 h5 9. Dg3 c5 10. f4 Db6 11. 0-0-0 cd4 x 12. Rd4xRc5 13. Pa4 Dc6 14. P x LP x P15. R x PD x R 16. Rd3 Pc6 17. Pe2 Rd7 18. c3 0-0-0 19. Kbl Kh8 20. Rc2 Tdc8 21. Pd4 Db6 22. Df3 Tc7 23. g4 hg4x 24. Dg4 x P x P 25. T x PT x c3 26. Td2 Tcc8 27. Th3 Db4 28 Te2 Tc4 29. Tb3 Dc5 30. Dg3 Thc8 31. Dd3 Dg-; wit geeft op, mat in den volgenden zet. In de 2e en 3e groep waren de uitslagen de volgende: Groen II: PlanjerElemans xx: KoetBorgmeyer xx; Zonderland Brunt 01; Groeneveldv. Galen 0—1 Groep III: v. d. BergGeyer xx; v. DijkKoevoet V?Y>\ Mulder Boekkooi xx; WestraKantebeen 1—0. KATWIJK De weg WassenaarKatwijk. Volgens mededeeling van de K. N. A. C. wordt er naar gestreefd den weg WassenaarKatwijjc, voor wat be treft het gedeelte, loopende door het vliegveld Valkenburg weer zoo spoedig mogelijk voor het verkeer open te stellen. Stand na de 4e ronde: Kampioensgroep: Schüss 3x, Idema en Posthuma, elk 2J4, Barkema l'Ax Demmendal en Kanbier, elk 1 y., Rotteveel lx en v. d. Nat y,x. 2e groep: v. Galen 3, Elemans 2 J4x, Brunt 2Koet 2x, Groene veld 2', Planjer lx, Zonderland 1 en Borgmeyer x. 3e groep: Koevoet 3%, Westra en v. Dijk, elk 3, Mulder 1 J4x, Kante been iy. Boekkooi lx. Geyer en v. d. Berg x. x beteekent afgebroken partij. LEIDEN MR. D. v. ECK 80 JAAR. Morgen wordt mr. D. v. Eek te Lei den 80 jaar. De heer V. Eek heeft in zijn lange leven een groot aandeel gehaid in den strijd voor- de sociaal-democratie. Verschillende functies heeft hij in en voor de partij vervuld. Onmiddellijk nadat hij zijn studie in de rechten aan de Leidsche Universiteit had vol tooid in 1890 is hij in Leeuwar den gaan samenwerken met de voor vechters in de partij Domela Nieü- wenhuis en Troelstra. Na op de ge^ meente-secretarieën te Voorschoten en Sassenheim werkzaam te zijn ge weest is hij de eerste socialistische burgemeester geworden: in Mijnshee- renland, Westmaas en Boskoop. Doch slechts korten tijd. De vervulling van het burgemeesterschap achtte hij moeilijk vereenigbaar met zijn begin selen. Hij is toen naar Leiden terug gekeerd en is in onze stad jaren-lang tde laatste jaren heeft hij zich uit de politieke en sociale actie terugge trokken geweest de door de leden der S.D A.P. gewaardeerde, geres pecteerde en we mogen zeker óók zeg gen: beminde plaatselijke leider, als afdeelingsvoorzitter, als voorzitter van de S.D.A.P.-fractie in den Leid- schen gemeenteraad, enz. Jaren-lang is dê heer v. Eek lid ge weest van den Leidschen gemeente raad' en vele jaren ook lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Ook door hen, die zich niet stelden cp de basis van de S. D. A- P.; die beginselen en vóóral ook vaak tac tiek van den heer v. Eek moesten be strijden werd hij hoog, zéér hoog ge acht. Hooggeacht vóóral om zijn onbaat zuchtige, belangelooze toewijding aan den strijd, dien hij meende te moe ten strijden en waarbij hij steeds tegenover zijn tegenstanders een fijne beschaafde hoffelijkheid betrachtte. Wij hebben, als wij hem hoorden spreken, vaak gedacht aan Augusti- nus' woord, dat de menschelijke ziel van nature christelijk isWij her inneren ons, dat een katholiek Raads lid hem eens in het debat toevoeg de, dat de heer v. Eek, die zijn tijd e(i zijn vele gaven zoo onbaatzuchtig ten dienste stelt van een ideaal, voor menigen „kapitalist" ook uit andere partijen een voorbeeld is. En wij herhhlen hier deze waardeering, van ganscher harte gemeend. Wij wenschen dezen 80-jarige van ganscherharte, dat God hem schenke een gelukkigen, gezegenden levens avond. Bij het hoofdbureau van de Stichting '40'45 is van de N.V. In casso-bank een gift ontvangen van 125.000,Van dit bedrag komt 2500,voor rekening van de In- cassobank te Leiden. Wegens oplichting is door de po litie aangehouden de 26-jarige F. P. S. uit Amsterdam. Vandaag herdenkt de heer A. H. Vergoed, plaatsvervangend directeur van de N.V. van Gend en Loos (A. T.O.), zijn zilveren jubileum in dienst bij deze alom bekende expe ditie-onderneming. De heer Vergoed kwam op 17 April 1922 als kantoorbediende te Rotter dam in betrekking en werd op 10 Nov- 1931 naar Leiden overgeplaatst. Hij wist zich op te werken tot com mies en is sedert de directeur, de heer J. A. A. van der Horst eenige maanden geleden met zfekteverlof ging plaatsvervangend directeur. De jubilaris werd hedenmorgen met zijn echtgenoote en zoontje per auto van huis gehaald en door het gezamenlijk personeel in het kantoor aan de Breestraat ontvangen. Daar werd hij allereerst toegesproken den inspecteur, den heer A. R. Rudolphus, die opmerkte, dat het geen gewoonte is personen in het da- gelijksch leven een pluim op den hoed te steken. Thans echter kan hij zulks te .beter doen, alleen betreurt hij het, dat de heer v. d. Horst niet aanwezig kon zijn om zulks te doen. Spr. wees er voorts op. dat de taak van een chef lang niet altyd even prettig en gemakkelijk is, doch hij mocht zijn bijzondere tevredenheid en waardeering jegens den jubilaris uiten voor de door hem betoonde plichtsbetrachting en opvatting van zijn taak. De belangen van onderne ming en personeel zijn beide bij hem in goede handen en hij besloot met den wensch, dat de jubilaris nog ja ren moge medewerken aan den bloei van het bedrijf en daardoor de belan gen van zijn gezin behartigen. Spr. bood hem ten slotte de enveloppe met inhoud en bijbehoorende oor konde aan. Ook tot mevr- Vergoed richtte spr. hartelijke woorden van gelukwensch en dank, omdat zij in alles met haar man mede leefde. Namens het kantoorpersoneel sprak de heer J. v. Gent zijn dank uit voor de goede harmonie met den heer Vergoed, die steeds voor allen op de bres stond ter behartiging van hun materieele belangen. Hij bood hem een ets aan en aan zijn echtge noote bloemen. Daarna werd namens bestellers, koetsiers en loodspersoneel het woord gevoerd door den heer E. S. Prins, die op de van hem bekende wijze uiting gaf aan alles blijdschap thans eindelijk den heer Vergoed zelf eens op den jubileumstoel te zien. Spr. schetste hem als den man, die steeds den goeden weg wist te vinden als schakel tusschen directie en perso neel. Alle moeilijkheden wist hij tot een goede oplossing te brengen. Hij herinnerde voorts aan de oprichting van de sportafdeeling en van het ju bileumfonds waartoe hij den stoot gaf, terwijl hij ook in de vakorgani satie zijn sporen verdiend heeft. Spr. hoopte den jubilaris eens als direc teur te mogen zien optreden. Namens het jubileumfonds Ned- Sp. en A.T.O. sprak de heer J. Cats hartelijke woorden over de samen werking tusschen beide organisaties en bod een vulpen en een vierkleu renpotlood aan. Ten slotte werd nog het woord ge voerd door den heer J. H. Meerdink, bedrijfsleider, die herinnerde aan den stakingstijd van het spoorwegperso neel, waardoor ook de ATO gesloten werd. De zaak werd echter voortge zet in de Stieltjesstraat 3 en daar van ondervond mevr. Vergoed mede BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonius Clemens x: van J. Blom en E. C. Binnendijk; René z. van E. Wassenaar en H. H. van Eg- mond; Catharina Elizabeth Adriana d van J. van Hooven en A. D. van der Veer; Eduard Johannes z. van E. J. van Cortenberghe en A. Neute boom; Carel z. van C. Gordijn en A. Fielemon; Carolina Johanna d. van J. J. Verberg en C. C. H. Tuithof; Willem z. van B. van der Meij en M. M' van Gorkum; Albertus Jacobus z van A. A. Caspers en M. W. Bijle- veld; Geertruida Petronella d'. van N. Broekhof en M. J. Lemmers; Els je d. van G. J. Koole en A. Ver- horst; Jacobus Antonius z. van J. A. Prins en M- le Febre. Overleden: W. F. Loeber wed. van D. Klinkenberg 90 j. Gehuwd: C. van den Berg jm. en H van Oosten jd.; J. Blansjaar jm. en N. H. Mulder jd.; J. H. A. Bredewold jm. en J. Delsasso jd.; B. M. Canci- do jm. en P. M. van Iterson jd.; J. van den Dikkenberg jm. en P. A. van der Heiden jd.; H. A. van der Lin den jm- en W. Kalkhoven jd.; A. C. A. van Haasteren .m. en A. G. Nij- huis jd.; C. Nagtegaal jm. en J. Vos jd.; P. C. van der Neut jm. en M. J H. van der Born jd.; J- A. de Wolf gesch. en S. van der Zeeuw gesch.; D. Wijsman jm. en M. W. Devilee jd.; W. H. Schelvis jm. en M. van Po- lanen jd- TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 21. Maar wat had Zwendel nu met zijn vermeende pomp op de kermis te maken; wat had de draaimolen, waar hij nu regelrecht op af stevende met de benzine-diefstallen te maken? En Tim wist helemaal niet eens waar h(; was Hij hoopte alleen, dat het gesol met die koffer gauw afgelopen zou zijn. Want Zwendel had niet de minste reden om met een pomp-installatie- zachtzinnig om te springen. Eu Tim moest ondanks alles zijn mond hou den, want een pomp die auw riep, zou Zwendel veel reden tot nadenken geven. Ondertussen duwde het heer schap het zeildoek op zij en schoof de koffer het middelste gedeelte van de draaimolen binnen. Zijn slechte humeur was zo langzamerhand schijn baar een beetje geminderd, want met een lachend gezicht trok hij een luik in de vloer open. Vervolgens ging hij op zijn knieën liggen en riep wat naar beneden. Ondertussen zat Tin: maar in de koffer en moest afwachten, wat er met hem gebeuren ging.... de lasten. Spr. herinnerde voorts aan de woorden van den directeur, den heer v. d. Horst bij het afscheid voor zijn ziekteverlof te willen zorgen, dat hij alleen goede berichten over deze jubileumviering zou krijgen. In een uitvoerig dankwoord heeft de heer Vergoed daarna dank ge bracht voor de geuite wenschen en de aangeboden geschenken, waarbij hij ten slotte opwekte samen te wer ken om de onderneming groot te ma ken. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Ambtsaanvaardingen. Op Vrijdag 18 April a.s. des namid dags ten 4 ure zal Mr. D. Goedhuis, benoenyi tot buitengewoon hoogleer aar in de Rechtsgeleerdheid (Lucht recht) zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie in het Groot-Auditorium van het Academiegebouw. Hetzelfde zal gbschieden op Vrij dag 25 April a.s. des namiddags ten 4 ure door Dr. N. Tinbergen, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Experi- menteele dierkunde en op Vrijdag 2 Mei a.s. des namiddags ten 4 ure door Dr. H. D. Kloosterman, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de wiskundige analyse, meer in het bijzonder de al gebra en de getallen theorie. Geslaagd voor het candidaats- examen Letteren en Wijsbegeerte (Romaansche taal en letterkunde): de heer J. A. Verschoor te 's-Gravenhage Geslaagd voor het apothekers assistentsexamen: de dames: A. Breg- man te Oegstgeest, E. J. S. van Maa- nen te Oudewater, M. L. Haakmees- ter te Rotterdam, G. van Brussel te Voorburg (Z.H.), M. M. v. d. Burg te Voorburg (Z.H.), N. C. van Marion te Roekan je, W. F. Achthoven te Hil- legersberg, A. C. de Groot te 's-Gra venhage, W. J. Bokkem te Rotterdam, E. J. Zeelenberg te Rijswijk (Z.H.), H. A. C. Vogel tc Leiden, S. Lafeber te Oegstgeest, J. J. van Gooswilligeri te Gouda, T. de Haan te Rotterdam, de heer J. Klaase te Noordwijkerhout. BONNEN HALEN. Dc uitreiking van bonkaarten NA 705 heeft, zooals j.l. Vrijdag vermeld, plaats in „De Burcht". Aan gezinnen waarvan het hoofd een stamkaart nummer heeft van 1 tot en met 12500 heeft dit gisteren plaats gehad, aan gezinnen met stamkaartnummer 12501 tot met 25000 heden en morgen voor gezinnen met stamkaartnum- m^r 25001 tot en met 37500. De tweede distributiestamkaarten en de inlegvellen van alle gezinsleden meenemen! Wij vestigen de aandacht van de Leidsche detaillisten op de publi catie van den Leidschen Distributie- dienst inzake de inlevering van ver- loopen bonnen. Gistermorgen is tijdens het sme ren van een inbeweging zijnde ma chine de 44-jarige fabrieksarbeider E. B. met zijn kleeren in een kam wiel geraakt. Doordat zijn kleeren hem van het lichaam werden ge scheurd liep het ongeluk nog betrek kelijk goed af en liep de arbeider slechts schaafwonden aan rechter arm en schouder op. Tegen den pa troon is proces-verbaal opgemaakt terzake overtreding van het Veilig heidsbesluit. OEGSTGEEST Les chansons des gais Lurons. Les Gais Lurons komen nu met pro fane muziek. Dit jaar brengt Abbé v. Velzen zijn jongens niet naar kerk van Oegstgeest om te zingen; hij geeft nu Vrijdag a.s. om 8 uur een uitvoering van profane muziek in het St. Willibrordusgebouw. Vorig jaar hebben de jongens op straat een liedje gezongen. Of dat Frans is we ten we niet; dat de voorbijgangers geen haast meer hadden weten we wel. Les Gais Lurons zingen zich door het leven, licht, hoog, gemak kelijk; charmant. Les Gais Lurons weren elke booze bui. HAZERSWOUDE R.K. Tooneelgezelschap „Onder Ons". Na ongeveer 7 jaar rust is het gezelschap „Onder Ons weer voor de voetlichten getreden en het zou jammer zijn dit gebeuren in stilte te laten voorbij gaan. Ondanks het feit dat verschillende "debutanten de plaats van oude, be proefde krachten hadden ingenomen, is het gezelschap er in geslaagd de oude roem van „Onder Ons" voort te zetten met een zeer verdienstelijke opvoering van „Kinderen van ons Volk" door Antoon Coolen. Drie avonden speelden ze voor een volle zaal. Van alle kanten wilde men getuige zijn van dit heroptreden, en zonder twijfel hebben de leden van „Onder Ons" aan aller verwachtingen voldaan. Al mag men beweren, dat het grootste gedeelte van het succes te danken is aan de bekwame regie van Pierre Balledux, die ongetwijfeld alle eer van zijn werk heeft gehad, dan kan men daartegenover met het volste recht zeggen, dat Pierre Balle dux met spelers van minder gehalte dat niet bereikt zou hebben. Een eer lijke kritiek zal daarom het feit, dat er een meesterlijke regie was niet uit buiten ten koste van spelers, die stuk voor stuk hun rol begrepen en door leefden. De damesrollen werden over het algemeen beter vertolkt dan de hee- renrollen, ofschoon mej. Agnes de Jong, die overigens de rol van Marie goed speelde, in dc moord-scène zwak was. Het spel van mej. Rie Wesse- iingh in de rol van Moeder Verbeme was af. Mej. Mientje Verbeek ver takte de rol van Jans de Pastoors meid voortreffelijk en menigeen in de zaal zal zich gelukkig geprezen hebben dat fyem de ramp bespaard bleef, om met zoo'n fel mensch te moeten samen leven. Er is niet veel fantasie voor noodig om zich voor te stellen dat deze Pastoorsmeid niet de onverdeelde sympathie zou kunnen genieten van de heeren geestelijken. Van de mannenrollen was de rol van Pastoor Vogels, gespeeld door de heer L. M. de Boer de beste. De rol len van Godefriedus van de Breemor- tel, Giel Siegers, de oude Siegers en Meester van Veldhuizen werden resp. door de heeren C. Verklefj, Jaap Ver- degaal, Huib Verdegaal en Nic. Wes- selingh 'Voortreffelijk vertolkt. Tegen ouder gewoonte in waren de bijrollen ook goed afgewerkt. Alleen liet de afwerking van de décors ei. en kele details hier en daar te wenschen over. Rest nog 'n woord van waar deering aan 't adres van dpn heer J. Th. Wesselingh. Zijn initiatief en stu wende kracht hebben deze-opvoering mogelyk gemaakt. Als directeur en regisieur heeft hij veel verdiensten voor „Onder Ons". Hij heeft zijn kun nen getoond de tweede avond toen hij onverwachts moest invallen voor den heer C. Verkleij in de rol van Gode friedus van de ^Breemortel, die we gens dringende familieomstandighe den verhinderd was te spelen. Op uit muntende wijze redde hij toen de si tuatie tot groote voldoening van het publiek en niet minder van de mede spelers. Zonder twijfel zullen allen die eens of meerdere malen van deze opvoering genoten hebben, uitzien naar het eerstvolgend optreden van „Ond^r Ons". ALPHEN AAN DEN RIJN Propaganq)a-avond N. I. W. I. N. Kleur en Glorie onzer Tropen bracht warme Indië-sfeer Op uitnoodiging van burgemeester F. M. A. Schokking vulde een groot aantal Niwin-vrienden en belangstel lenden voor het leven en streven in tropisch-Nederland en zijn smeulen- - de kwesties, gisteravond tot in de uiterste hoeken de groote zaal van het Nutsgebouw, nadat er des mid dags een even groote schare van Al phens jeugd van haar belangstelling uiting gaf. De-heer A. J. Dekker opende den avond, welke o.m. werd bijgewoond door burgemeester Schokking en diens echtgenoote en vele notabelen met een korte toelichting te geven op de samenstelling van het plaat selijk Niwin-comité en zijn werk wijze. In aansluiting hierop hield burge meester Schokking een van warme liefde voor Indië en zijn bevolking getuigende toespraak, waarin spr. op zeer enthousiasten toon een duide lijke verklaring gaf van den naam Niw-irt d.w.z. Nationale Inspanning Welzijnsverzorging Indië. Spr- bleek aan dezen naam een breede opvatting toe te kennen. Spr. deed een warme oproep aan allen steun te verleenen, doch met een hartelijke geest van bereidheid tot onbaatzuchtige hulp, waarin een ware belangstelling voor de Niwin- actie domineert en dit van blijven der. a^rd te schenken, kost inspan ning. Die inspanning dient te zijn van heel het Nederlandsche volk en der halve Nationaal, zonder onderscheid van rang of religie. De rolprent: „Brengers van rust en orde", waarvan het gesprokene min der. de beelden daarentegen heel dui delijk tot ons spraken over het leven van onze soldaten in het verre In dië, volgde op deze sympathieke rede van onzen burgervader- De volgende film „Kleur en Glorie onzer Tropen", welke in opdracht van de Stoomvaart Mij. „Nederland" door mr. N. Hustinx was vervaardigd, bracht ons op een reis van Amster dam naar de troepen. In prachtige kleuren-beelden gaf deze waardevolle documentatie de prachtige natuur op Java, Sumatra en Bali weer, en gaf ons een duidelijk inzicht in het leven der bevolking aldaar. De tropische warmte die er in de volle zaal heerschte dezen avond droeg er in niet geringe mate toe bij, dat wij ons in werkelijkheid in de tropen, onder de door de stralende zon overgoten palmen bevonden!z Brugwachter bekneld geraakt. De brugknecht, de heer P. S. werd gistermorgen bij het uitoefenen van zijn beroep, na een aanvaring van de brug door een motorschip, tusschen balans en staander zoo ernstfg, be kneld. dat hij'een viertal ribben brak en een aantal ribben kneusde. VOORSCHOTEN 55 jaren getrouwd. Zondag 4 Mei as. herdenken het echtpaar L. van Gent en C. M. van Gent-v. Tienen, Schoolstraat 108, alhier, den dag dat zij 55 jaren geleden getrouwd zijn. De 81-jarige bruidegom en de 79-jarige bruid hebben in hun leven niet stil gezeten en tot voor kort was de brui degom nog geregeld werkzaam. Thans dit niet meer en moet hij zich wat ontzien, want groote drukte en emoties kan de bruidegom niet best meer hebben. Toch twijfelen wij er niet aan of Zondag 4 Mei zal het echtpaar met hun 7 kinderen bijeen doen zijn, de vele kleinkinderen en achterkleinkinderen zullen wel thuis moeten blijven, omdat dit te druk zou worden, maar het is toch wel een da tum om nog eens te herdenken. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 16 April. Groenten. Waspeen 3070, idem II 1537, winterpeen 8.009.20, uien 1214, kroten 8.008.80, rapen 6.007 20, witlof I 45. idem II 4445. TER AAR, 16 April. Groenten. Spinazie 2130 cent, witlof 3045 cent, rabarber 66 cent. sjalotten 48 cent, prei 1135 cent'per kg.; selderie 715 cent, radijs 2425 cent tier bos. LEIDSCHENDAM, 16 April. Groen ten. Nu de aanvoer van producten weer begint te komen zal 't veiling- bestuur ook weer de gebruikelijke veilingnoteering uitgeven. De eerste noteering luidt: Sla I 3061, sla II 2030, stoofsla 1.001.35, spi nazie 35—50. en prei 45.—.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3