De accijns op gedist< lleerd RADIO Dr. v. Iterson v. Leidsch Tribunaal Washington Square |0 oooooo WOENSDAG 16 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag treffende het wetsontwerp verhoog in g van den accijns op Ihet gedistilleerd en van de belasting op houtgeest en herziening van het tarief van invoer- rechten" wordt o.m. het volgende op gemerkt: Hoewel niet ontkend kan worden, dat er inderdaad een niet onbelang rijke fraude bestaat, doordat gedis tilleerd clandestien wordt vervaar digd, meent de minister van finan cien, dat deze fraude niet zoozeer haar oorzaak vindt in de hoogte van den accijns als wel in de omstandig heid, dat.de vraag naar gedistilleerd het aanbod nog steeds in belangrijke mate overtreft. Evenwel kan worden geconsta teerd, dat de fraude door de ver- grooting van de beschikbaar gestelde hoeveelheden reeds merkbaar is ver minderd. De minister verwacht niet, dat eeni matige accijnsverh- jinig, als is voorgesteld, tot toenom' .g van de fraude zal leiden. N~~ - aanleiding van hetgeen is opgemerkt omtrent de regeling var de prijzen van jene ver en bier wijst de minister er op, dat de met het oog op het verkrijgen van een grootere bate voor 's rijks schatkist voorgestelde verhooging van de accijns op gedistilleerd haar rechtvaardiging vindt in de omstan digheid, dat de prijzen sinds 1939 in sterkere mate zijn gestegen dan de accijns. Het oogenblik om tot een overigens wenschelijk geachte verhoog ing van den aocijns over te gaan is thans gun stig, temeer nu daardoor de prijzen van jenever en bier weer meer met elkaar in overeenstemming zullen worden gebracht. Het feit, dat de accijns op bier in Belgie en Luxemburg 'belangrijk la ger is dan in 'Nederland, welke om standigheid in verband imet de tolu- BEZINNINGSKAMPEN. Evennals verleden jaar zullen in de buurt van Wychen aan de Hatert- sche Vennen eenige bezinningskam pen worden gehouden. De bedoeling is om in den geest van gemeenschap, die zich in een tentenkamp zoo gunstig ontplooien kan, aan jonge vrouwen van 1725 jaar (er is één kamp ontworpen voor 25-jarigen en ouderen) de gelegen heid te geven in onderlinge gesprek ken tusschen katholieken en niet- katholieken zich te bezinnen op le vens-vragen en levens-waarden. Zij staan open voor meisjes van alle richtingen. Het initiatief tot deze kampen wordt genomen door de Reinilda- Stichting. Bij de kampstaf: mejuffrouw J. Koet, Elandstraat 126, Den Haag, mejuffrouw G. Hibbeln, Plantage 16, Leiden zijn folders en alle inlichtin gen verkrijgbaar. De kampdata zijn: 1623 Juli meis jes van 17-25 jaar; 25 Juli1 Aug. meisjes van IE—25 jaar; 4 Aug.11 Aug. meisjes van 25 jaar en ouder; 13 Aug.23 Aug. oud-kampeersters. Donderdag. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.45 Pianoconcert. 9.15 Mor genwijding. 9.30 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.20 Gram.- muziek. 12.00 Vioolconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Sextet. 13.45 Gram. platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.: Septet. 15.00 Voor zièken en gewon den. 16.05 Reprises. 17.20 „Welk dier deze week?" 17.30 Orkest. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Radio volksmuziekschool. 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20.00 Nieuws. 20.15 Orkest. 21.15 Hoorspel. 22.10 ,Pierre Palla, orgel. 22.45 Indië spreekt. 23.00 Nieuws. 23.15 Orkest. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 9.00 Ochtendconcert. 9.50 Gram.platen. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Orgel. 11.00 „De Zon nebloem". 11.45 Gram.platen. 12.03 Hobo en piano. 12.30 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest, 14.00 Orkest. 14.40 Causerie. 15.00 Fluit en piano. I 15.30 Piano en orkest. 16.00 Bijbel lezing 16.45 Orkpst. 17.30 Kwintet. 18.00 Orgel. 18.30 Orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Lezing. 19.40 Lezing, 20.00 Nieuws. 20.05 Ontspanning na inspanning. 21.30 Gram.platen. 22.00 Nieuws. 22.30 Berljjnsch orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kwar tet. 23.30 Gram.platen. nie eerlang de noodzakelijkheid zal medebrengen den accijns op bier hier te lande te verlagen, maakt het mede wenschelijk, bij de verhooging van den gedistilleerdaccijns een zekere matiging in acht te nemen. De vraag of de thans voor het bin- nerjandsch verbruik beschikbaar gestelde hoeveelheid gedistilleerd op dezelfde hoogte zal worden gehand haafd, kan niet met zekerheid wor den beantwoord, aangezien zulks af hankelijk is van het beschikbaar zijn van de daartoe benoodigde grondstof fen, aldus deelt de minister nog mede. AGENT WON HET VAN DE TELEX. Onbewust van hetgeen hem boven 't hoofd hing, vroeg jongstleden Zon dagmiddag een automobilist een voorbijganger den weg naar een autoslooper in de buurtschap Eder-' veen. De voorbijganger was toeval lig een politiebeambte in burger, die de gevraagde informaties bereidwil lig gaf, maarbij het wegrijden van de auto opmerkte, dat het voer tuig aan de achterzijde geen nummer bord voerde. De agent liep naar huis, pakte zijn stalen ros en fietste zoo snel moge lijk naar het opgegeven adres, waar de automobilist inmiddels gearri veerd was en druk doende was de auto, een Fiat, van de hand te doen. Toen de agent inzage der papieren eischte, bleken de noodige documen ten te ontbreken. Zonder verdere plichtplegingen werd daarop de automobilist J. H. de J- uit Amster dam, gearresteerd. Vervolgens werd de recherche te Ede gewaarschuwd, die zich op haar beurt in verbinding stelde met haar hoofdstedelijke collega's. Het resul taat was verrassend: men stond na melijk in Amsterdam juist op het punt een telexbericht door te geven betreffende een Zaterdagavond ge pleegde autodiefstal.. De gestolen wagen bleek identiek met het voer tuig. dat in Ederveen bijna verkwan seld was. De dief werd ter beschik king van de Amsterdamsche politie gesteld. MEISJES-VAKSCHOOL UITGEBRAND. Maandagmiddag tegen halfzes ont dekten voorbijgangers een vuur gloed op een der kamers van de Vakschool voor Meisjes te Coevor- den, waar den geheelen dag lood gieters bezig waren geweest met soldeerwerk. De brand liet zich aan vankelijk niet ernstig aanzien, maar breidde zich snel uit, doordat de brandweer niet tijdig arriveerde, Eerst twee uur later slaagde de Em mer-brandweer erin, met assisten tie van de collega's uit Coevorden en Dajen, het vuur te bedwingen. Het grootste gedeelte van de school was toen uitgebrand, terwijl boven dien het aangrenzende internaat een prooi der vlammen was geworden. De schade bedraagt ongeveer 150.000, maar wordt door verzeke ring gedekt. HEIDEBRAND BIJ KOOTWIJK. Een heidebrand, welke gister avond' in de omgeving van het ra dio-station Kootwijk heeft gewoed en inmiddels is gebluscht, heeft een oppervlakte van enkele tientallen hectaren hoog z.g. buntgras vernield. Te ongeveer 7 uur ontdekt het personeel van het nabij gelegen ra dio-station het vuur, dat zich toen reeds over een groote breede had verspreid. Met behulp van omwonen de burgers, de Apeldoornsche brand weer en later ook van militairen uit de harskamp werd het vuur bestre den. Vooral de laatsten hébben in het blusschingswerk een groot aan deel gehad. Met carriers reden zij heen en weer door de metershooge vlammen, waardoor deze op vele plaatsen werden gedoofd. Een car rier kwam daarbij in botsing met een houten antennemast van een U. K.G--zender van het radiostation, waardoor een klein defect ontstond, dat eerr storing in het telegrafisch verkeer met Noord-Amerika veroor zaakte, welke echter na 20 minuten weer was verholpen. De nabije groepen van de Veluw- sche boschbrandweer, die eveneens waren gewaarschuwd behoefden vrij wel geen dienst te doen. Om ruim 9 uur was het vuur ge- ooofd en kon ook de bedrijfsbrand weer van radio-Kootwijk die gereed had gestaan om zoo noodig installa ties te beveiligen, weer worden te ruggetrokken. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het diuister. De belangstelling voor de Voorjaarsbeurs te Utrecht, welke Dinsdag de poorten opende, was al dadelijk zeer groot. Op de ouverture van de Tribunaal zitting van gisterenmorgen waren al ler oogen gericht, en het feit, dat de ze zaak als een nachtkaars uitging mocht aan de interesse van het pu bliek geen afbreuk doen. Het betrof den 70-jarigen dr. C. J. A Iterson, te Leiden, die gedurende den oorlog als lid der N.S.B. zijn krachten had gewijd aan het medi sche front, het studentenfront en als districtsarts aan de landwacht. Hij had een brief geschreven, waar in hij gewag maakte van het spion- neeren van zijn overbuurman, mr. Heskes. Dr. Iterson was van meening, dat het nationaal socialisme een regee- ringsvorm was voor Nederland. De schuld van de Duitsche overval weet hij aan de Engelschen. Het feit, dat hij als districtsarts b(j de Landwacht in dienst was, beschouwde hij als een medische taak. „Het is geen kinder spel zei de voorzitter om op uw leef tijd tot een dergelijke beweging over te gaan, en met dezelfde menschen, die op afschuwelijke wijze het recht matige verzet tegenwerkten, feest avonden te houden. Dat behoorde toch niet tot uw medische taak" Beklaagde had zich hiervan geen rekenschap gegeven. Gespionneerd had hij ook niet, op welk gezegde de voorzitter repliceer de, dat het heel wat waardiger zou zijn indien beklaagde een ruiterlijker houding zou aannemen. Midden in het verhoor echter kreeg de verdediger, mr. Geelkerken een lumineuzen inval. Hij n^aakte be zwaar tegen een brief, die zich in het dossier bevond en door de P.R.A. te Oss bij de stukken was gevoegd. De brief droeg de onderteekening van be klaagde, doch vermeldde niet de plaats van bestemming. Volgens mr Geelkerken kon deze brief best niet verstuurd zijn. Hierop maakte de voorzitter van het Tribunaal korte metten en verdaagde de 2aak tot on derzocht is aan wien de brief was ge richt. N.S.B.-propagandist Een opmerkelijke geschiedenis was de zaak van. den jongen W. J. van Putten uit Haarlem. Een idealist, die zoo van de schoolbank zich door de N.S.B.-propaganda had laten verlei den en als jeugdig stormleider dfc jeugd van Nederland wilde behoeden voor de onzedelijke gevolg n van de bezetting. In aansluiting hieraan had hij verschillende functies gekregen aan N.S.B.-instellingen, die hij geens zins ambieerde en die hij nimmer te gen zijn medemenschen misbruikte. Door het onverwachts afgaan var een karabijn werd hij in beide beener ge raakt, waardooy een been geampu teerd moest worden en het andere le venslang in het kniegewricht gevoel loos zal blijven. Na de bevrijding was hij niet in een kamp, doch in de ge vangenis terechtgekomen. Al deze feiten werden door den verdediger, mr. J. Willems naar vo ren gebracht. Verder wees spreker er op, dat het onderzoek twee jaren geduurd had. Al die tijd heeft beklaagde in de ge vangenis gezeten, hetgeen in verband met zijn feilenlijst een groote boete is. Bovendien was beklaagde volkomen van zijn idealisme, wat het nationaal socialisme betreft, genezen. Verdedi ger vroeg onmiddellijke in vrijheids stelling, die het tribunaal, mede door de ruiterlijke bekentenis van den jon gen, toestond. J. L. Lippe uit Ter Aar had even min een groote misdaad op zijn ge weten. Deze man was, als zoovelen, slachtoffer geworden van de slechte economische vooroorlogsche omstan digheden. Als goed vakman had hij voor den oorlog geen behoorlijk werk kunnen vinden, zag in het nationaal socialisme een betere toekomst en trad toe. Na de capitulatie kreeg hij de kans zich een betere maatschappe lijke positie te verschaffen. Hieruit vloeide voort zijn lidmaatschap'N.S. K.K. en verdere functies bij de N.S.B. Beklaagde erkende volmondig deze tenlasteleggingen. De verdediger gaf een overzicht van beklaagdes karakter en persoon lijk leven en las eenige brieven van beklaagde voor. die hij uit het kamp geschreven had en waaruit duidelijk bleek, dat beklaagde spijt had van hetgeen hij heeft gedaan. Spreker be pleitte uiterste clementie. Vrijwillige dienstname P. C. van der Mey uit Oegstgeest werd ten laste gelegd, dat hij vrijwil lig als chauffeur-monteur dienst had gedaan in Duitschland en Italië. Hij had gestolen en hoopte, dat, wanneer hij er een jaartje tusschen uitging, de menschen het wel vergeten zouden zijn. De getuige Dolle, die beklaagde we gens diefstal uit zijn dienst had ont slagen, noemde hem een fantast. Beschuldigde kon zich echter van al deze zaken niets herinneren. - De verdediger, mr. H. W. J. Aver- beck wees op de categorie futlooze menschen. die in een tijd van gees telijke depressie van kwaad tot erger vervallen. Zij leven, net als beschul digde, zonder ideaal. Hij had, aldus spreker evengoed bij de ondergrond- sche kunnen terechtkomen, waar hij er ook op los had geslagen. Zijn goede wil heeft hij thans echter getoond door vrijwillig in de mijnen te gaan werken. Spreker hoopte, dat hij door deze les wat meer toekomst door da den zou bewijzen. De zaak van J. L. Klinken te Leiden werd bij verstek behandeld. HAAGSCH GERECHTSHOF. De Officier van Justitie te Dor- orecht had zich niet kunnen ver eenigen met de beslissing van den Politierechter tegen H. v. d. P. uit Bodegraven, die terecht heeft ges: wegens overtreding van het'organi- satiebesluit voedselvoorziening, zoo- aat het Haagsch Gerechtshof de zaak opnieuw heeft behandeld. Dit heeft het vonnis van den politierechter be vestigd. HAAGSCHE POLITIERECHTER. C. T. v. N. te Leiden had schapen- vleesch voorhanden, dat afkomstig was van een clandestiene slachterij, voor welk feit de Officier tegen hem zes weken gevangenisstraf vorderde. De politierechter veroordeelde ver dachte tot drie weken gevangenis straf. De ambtenaar W. C. J. te Hil- legom, die op het bureau van den Voedselcommissaris werkzaam was, had een zwarte sigarettenhanöel be dreven. De Officier vorderde tegen verdachte een maand gevangenisstraf benevens plaatsing in Veenhuizen ge durende vijf maanden. De poltierech- ter veroordeelde conform dien eisch. De overval in de Haarlemmermeer Voor den Bijzonderen Raad van Cassatie te Den Haag werd behandeld de beroepen van C. M. Dol uit Nieuw- Vennep en D. van Wieringen uit Haarlemmermeer. Deze requirante'n zijn als landwachters betrokken ge weest bij de ontdekking van een ille gaal wapendepot op een boerenerf. D. voerde de opdracht uit, om den sicherheitsdienst te waarschuwen. W. bewaakte de gemaakte gevangenen. Hun optreden kostte aan drie ver zetslieden het leven. De Procureur- Fiscaal zag geen reden vermindering van hun straffen (resp. 15 jaar en 6 jaar R. W. I.) te vragen. 4r. D. F. Pont voor het tribunaal De 54-jarige mr. D. F. Pont, van December 1942 tot 10 Mei 1946 bur gemeester van Apeldoorn, in 1937 we gens zijn lidmaatschap van de N.S.B. als burgemeester van Hillegom ont slagen en later directeur van den Ne- derlandschen Houtbond, stond Maan- voor het Apeldoornsche tribunaal terecht wegens zijn lidmaatschap van de N.S.B., dienstneming bij het vrij willigerslegioen Nederland aan het Oostfront, vriendschappelijken om gang met Duitschers, enz. Het advies van het Tribunaal luidde 3Vi jaar interneering met aftrek en ontzetting uit het recht openbare ambten te bekleeden. Voorts verlies van kiesrechten. BIJZONDER GERECHTSHOF. Wegens het plegen van verraad heeft voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag zich te verantwoorden ge had de kantoorbediende P. A. Kruyt uit Reeuwijk. Het Hof heeft zes jaar gevangenisstraf opgelegd, met aftrek van preventief. Finale kampioenschap van Nederland De zevende ronde van den wed strijd om het kampioenschap van Ne derland leverde drie spannende par tijen, die de toeschouwers eenige op windende momenten boden. De be langrijkste was die tusschen van Scheltinga en Cortlever. Eerstge noemde zette er alles op deze partij te winnen. En inderdaad leek het dien kant op te gaan. Cortlever moest tweemaal een toren voor een looper geven, zij het, dat hij daarbij een paar pionnetjejs erbij kreeg. Reeds vreesde imen, dat de strijd spoedig beslist zou zijn, toen Cortlever met een reddende combinatie het even wicht weer herstelde. Van Scheltin ga moest toen wel met een remise genoegen nemen. In de partij Kramer-Pruyt won de Hagenaar ten koste van zijn ontwik keling een pion, maar moest daar voor duur boeten. Kramer kon vroeg tijdig opgeven. Tummers en Van den Berg, de twee Leidenaars, kennen eikaars openingen op hun duimpje. Het werd aanvankelijk een vlot ge speelde partij. Maar toen begon weer de misère met den tijd. In den tijd nood vond Van den Berg de sterk ste zetten en verpletterde zijn tegen stander. De stand na de zevende ronde luidt: Van Scheltinga 514; Cortlever 4%; Kramer 4; Van den Berg 3K; Tumimers 2$*; Pruyt 1 punt. Kampioenschap Leidsche Schaak bond. Deze ronde, die hedenavond wederom in het Gebouw Rapenburg 8 wordt gespeeld, is een zeer belang rijke. De spelers, die tot dusver een slecht resultaat hadden, hebben de zen keer nog de gelegenheid iets naar voren te komen, terwijl Schüss, in dien hij wederom wint en dat is mo gelijk, want hij speelt met wit tegen Barkema een goede kans heeft het kampioenschap te behalen. De vol gende partijen zijn aan de orde: Kam pioens groep: IdemaKanbier (vooruit gespeeld en in remise geëin digd). SchüssBarkema, Demmen- dalPosthuma en v. d. NatRotte veel. 2e groep: PlanjerElemans, Koet Borgmeyer, Zonderland-Brunt; Groe- neveld-v. Galen. 3e Groep: v. d. BergGeyer, v. Dijk Koevoet, MulderBoekkooi en WestraKantebeen. Voorloopig Ned. elftal tegen H. T. Lakenberg door Drager vervangen Voor den oefenwedstrijd tegen Huddersfieldi Town, die Dinsdag 22 April te Rotterdam zal worden ge speeld, is het voorloopig* Neder- landsch elftal als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (MW) en Van der Linden (Ajax). Midden: Stroker (Ajax), Moehring (Enschede) en De Vroet (Feyen- oord). - Vóór: Drager (Ajax), Wilkens (Xer xes), Roozen (Haarlem), Rijvers (N AC) en Bergman (Blauw Wit). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Potharst (Ajax), Smit (VUC). Tegen vergoeding wegens loonder ving. De Londensche voetbalbond heeft zich in een bestuursvergade ring tegen wijziging van het regle ment verklaard waarbij het betalen van vergoeding wegens loonderving aan amateurs zou.worden toegestaan. ATHLETIEK „De Bataven". Morgenavond wordt de laatste indoor-training ge houden van dit winterseizoen en wel op de volgende uren: van 7 tot 8 uur dames; van 8 tot 9 uur ju nioren en van 9 tot 10 uur heeren, allen in de zaal Krauwelsteek (ach ter Casino Theater). Zaterdag a.s zal om 3 uur in Huize Wijnstok als inzet voor het zomerseizoen, een trainings week end worden gehouden voor alle heeren Bataven. Als sprekers zullen optreden Rector Vester, den heer M. ten Braak uit Dordrecht en "den heer H. J. Averdieck uit Den Haag. Tus schen de verschillende causerieën zullen trainingen worden gehouden in de Leidsche Hout en een bosch loop om het kampioenschap van De Bataven. Na afloop zal een geza menlijke maaltijd plaats vinden. DAMMEN D.CL.-nieuws. 19 D.C.L.'ers trokken naar Lisse om daar tegen „Lisse Vooruit" hun nederlaag wed strijd te spelen. -Damclub Lisse be staat 15 jaar en ter herdenking hier van heeft zij een serie nederlaagwed strijden uitgeschreven. Zij speelde reeds tegen L.D.V. (1010) en Sas- senheim, terwijl Haarlem nog aan de beurt is. Het eerste tiental van DCL won met 137. Het eerste tiental van D. C.L. speelde gelijk 1010. De gedetailleei-de uitslagen zijn: Dekker (Lisse I)W. Huisman (Damclub Leiden) 02; SnelI. La- terveer 02; J. N. HalF. Later- veer 11; J. LangbroekP. Olivier 02; A. Balkenendev. d. Reek 11; G. v. d. VoetW. Laterveer 20; v. EssenFranken Jr. 02; J. v. Hart Nagtegeller 02; P. G. Balkenen deVink 02; Cr. BalkenendeJ. Slingerland 11. Totaal 713 (D. C.L.). C. Baartman (Lisse II)Kruider (DCL II)- 02; J. Duivenvoorde Feitsma t)2; v. Drunenn.o. 20; v. d. KampFranken Sr. 20; Oete- laarJoh. v. Tol 02 A. Balkenen deWassenaar 11; Joh. v. Hal Ouwehand 20; PetersA. Zeegers 20; Kapteinv. d. Berg 02; Dui venvoorden Sr.A. v. d. Putten 11. Totaal 10—10. Damvereeniging D.I.D. Uitsla gen van de gespeelde partijen: Groep A: H. BatistG. Adegeest 2—0. Groep B: C. GlasB. Tilburg 20; W. StoutjesdijkJ. Reeuwijk 02; H. BosA. Kreft 11; J. Friggen R. Klos 0—2; G. Tüburg—C. Glas 2—0; C. Glas—H. Bos 2—0; B. Til burgA. Hertog 02; H. BosC- Glas 02; A. HertogB. Tilburg 0—2. Vrijdag a.s zal de Delfgauwsche Damvereeniging in café Veelenturf een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen D.I.D. Gezien de goede resultaten van de bezoekende ver- eeniging, zal het zeer zeker een spannende en interessante wedstrijd worden. Belangstellenden hebben gratis toegang. De opstelling van de spelers van D.I.D is als volgt: Groep A bord 1 H. Batist, 2 A. v. Wensveen, 3 Th. Lexmond, 4 G. v. d Burg, 5 A. Klos, 6 G. Adegeest, 7 D. v. d. Meer, 8 Fh. Buitendijk, 9 D. de Kooter, 10 A. Jansen; Groep G bord 1 A. Hertog, 2 C. v. Leeuwen, 3. W. Stoutjesdijk, 4 A. Kreft, 5 C. Glas, 6 L. Füss, 7 W. Dekker, 8 J. Reeuwijk, 9 R. Klos, 10 A. Elleswijk. m T m OOUOUUUÜ Humoristische A vonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 30) „Werkelijk, Mathilde, ik moet je zeggen, dat je een uitstekende kok bent; ik had het haast vergeten". En met smaak gébruikte zij de aardbeien met zuren room. „Dank voor het compliment, me vrouw". Door haar lekkere smulpartij had mevrouw De Peyster er geen erg in gehad, dat het gezicht van haar trou we hulp al dien tijd een bezorgde uitdrukking had. „Als ik iederen dag zoo 'bediend wordt, zal ik het 'best kunnen stejlen mijn waarde. Op den langen duur kon de zomer mij wel eens wat gaan vervelen, maar ik reken op goede maaltijden om er de stemming wat in te houden". „Natuurlijk, mevrouw," natuur lijk", haaste Mathilde zich te verze keren, en toen ineens ontglipte haar een werkelijk mooie saladeschotel. „O, mevrouw, o mevrouw". „Wa sdbeelt je toch, Mathilde?" zei mevrouw De Peyster, een beetje uit 'haar humeur over d'e onhandig heid van de knappe huishoudster. „Niets, mevrouw, niets. Maar ik zal mijn 'best doen u de verlangde gerechten te bezorgen; ik weet echter niet hoe ik er aan moet komen?" „Maar ziet u dan zelf die moeilijk heid niet in? Iedereen, bakker, slager, enz. enz. denkt, dat ik de eenige per soon hier in huis ben. Wij zijn al jaren lang 'bij dezelfde leveranciers, vijftien jaar achtereen ben ik 's zo mers ihier alleen in huis en daar komt nog bij, dat zij weten, dat ik heel weinig eet en alleen maar om ge wonen kost geef. U 'begrijpt dus, dat toen ik vandaag al die lekkernijen bestelde, zij een beetje spottend ke ken. En de slager durfde zelfs zeggen: „Nou, je neemt het er eens van, nu je mevrouw weg is". Onsteld liet mevrouw De Peyster den dessertlepel uit hiar,handen val len en keek in stomme verbazing naar haar handlangster. „Ach, wie kan nu ook aan alles denken! Neen, dat is weer wat nieuws!" riep zij uit op een toon, die duidelijk te verstaan gaf, dat deze moeilijkheid zwaar woog. „Ik had er ook heelemaal niet aan gedacht, mevrouw voor de slager dat zei. En daar komt nog bij, dat Wil- „Ja, het lijkt ook eng verdacht!" viel mevrouw ^haar in de rede. „Dat doet het, mevrouw". „Als je zooveel blijft bestellen. „En vooral zulke fijne dingen, me vrouw. „Dan zou de een of ander achter dochtig kunnen worden, en, is de nieuwsgierigheid eens ontwaakt, dan weet je niet, wat er verder uit volgt". Dat heb ik ook al gedacht, me vrouw". „Dat gevaar kunnen wij onmogelijk loopen, Mathilde". „Misschien, mevrouw, zouden wij beter een anderen slager en kruide nier 'kunnen nemen". „Dat zou .ons niets geven, want de nieuwen zouden al heel spoedig uit vinden dat men algemeen denkt, dat er maar één persoon hier in huis is. Neen, dat bestellen kan niet langer doorgaan". ,,'t Is natuurlijk het veiligst, me vrouw. Maar wat denkt u dan te eten?" v „Mathilde. heb je er wel eens goed over nagedacht dat jij en ik veroor deeld zijn den heelen zomer te teren op een portie voor één persoon?" „Ik zie. er ook geen uitweg in, me vrouw". „Ach, denk toch eens, wat het wil zeggen, drie maanden lang moeten twee personen, twee volwassen per sonen het stellen met een hoeveel heid voedsel die voor één persoon berekend is", jammerde mevrouw De Peysternog eens, en haar toon klonk zoo beklagenswaardig, dat de arme Mathilde er van schrok. Trou wens zij kende te goed de voorkeur van haar mevrouw voor fijne gerech ten, dan dat zij niet ten volle begreep wat een slag het voor haar moest zijn. „En het ergste is nog, mevrouw, dat ik gewend ben verbazend weinig te eten. Gewoonlijk deed ik het maar met een kop thee met iets er bij en zoo nu en dan eens een coteletje". „Thee en af en toe een coteletje?" Nu dreigde mevrouw werkelijk flauw te vallen. „Thee en een coteletje! En dat drie maanden lang!O, Mathilde!" Zij scheen werkelijk geen uitkomst te zien. Maar terwijl zij wanhopig naar de restjes van den overvloediigen maaltijd stond te staren, den laat sten echten maaltijd voor dezen zo mer, verhelderden plotseling haar trekken. „Mathilde", zei ze even later op vermanenden toon, „werkelijk, het verbaast me, dat je de oplossing niet ziet". „Is er dan een oplossing, mevrouw? Weet u ze dan?" „Wel, je bent al zoo lang gewend altijd; bestellingen bij dezelfde lever anciers te doen, dat je totaal geen an dere manier schijnt te kunnen 'beden ken. Je gaat eenvoudig 's avonds naar winkels, waar je anders nooit komt, betaalt meteen je inkoopen en neemt dan alles zelf mee naar huis. Mij dunkt, dat is toch al zoo eenvoudig „U heeft gelijk, mevrouw", zeide Mathilde nederig instemmend. Nu het akelig spook van den hon gersnood weer verbannen was, voel de mevrouw De Peyster de oude goede stemming weer terugkeeren. Er wachtte haar nu weer een andere afleiding; het oogenblik toch was ge komen, dat zij zich in een der japon nen van de huishoudster zou steken. Het was een heel eenvoudige japon, juist zoo een als Mathilde op het oogenblik aan had. Beiden waren ongeveer even groot en hadden zoo wat dezelfde gestalte, maar de hou dingwat een groot verschil! Mathilde was zoo zenuwachtig, dat zij bijna niet in staat was haar me vrouw te helpen. Het was zelfs zoo erg, dat deze met eenigen wrevel vroeg, wat zij toch had. Zij haastste zich, te verzekeren," dat haar niets totaal niets scheelde, maar ging onder- tusschen voort haar meesteres op de meest dwaze manier te helpen. Toen zij even later haar mevrouw in volle statie, met een dichte voile, de trap zag afgaan bereikte haar zenuw achtigheid het toppunt. „Ik zou- toch zoo graag ik zou toch zoo graag, mevrouw", stamelde de arme juffrouw. „Wat wou je graag, Mathilde?" vroeg mevrouw gestreng. „Dat u nietdat u niet uitging". „Je bent zeker bang, dat ik herkend zal worden.?" „Neen, mevrouw, daar dacht ik niet zoozeer aan; ik..ik „Waar zou ik dan 'bang voor zijn?" „Ach, niets mevrouw, niets, maar ik zou graag dat „Nu, Mathilde, ik ga, ik wil verder geen woord meer over de kwestie hooren", zei mevrouw De Peyster op len haar eigen toon van gezag, waar door ze de trouwe huishoudster het zwijgen hoopte op te leggen. „Je kunt eerst de tafel gaan opruimen. Als ik mij niet vergis, is er nog wat over van dè duiven en de asperges. Het beste is, dat je dit en wat je nog meer in le keuken hebt op tafel zet in de eetkamer. Ik denk wel, dat ik trek zal hebben na mijn ritje. En zorg er dan verder voor, dat mijn kamers heele maal opgeruimd zijn; het theetafeltje staat, meen ik, in mijn zitkamer". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2