S)e eeid6che(3ou^cmt „Een wereld zonder God zal in tyrannie verkeeren" Werd door Molotof getorpedeerd De erkenning van de Republiek Het snelste vliegtuig ter wereld boven Zuid-Holland Sterftecijfer onrustbarend hoog WOENSDAG 16 APRIL 1947 Bureaux: Papengr. 32, Giro 103003 Tel.; Adm., Adv. 20826, Red. 20015 Dir., drukkerij en abonn. 20935. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11063 Abonnementsprijs f 0.26 per week. 1.10 p. mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p post 4 Advertences: 15 cent per m.m. In- gez. mededeelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. TOESPRAAK VAN Z.H. DEN PAUS Maandag verleende de H. Vader audiëntie aan 7000 pelgrims, die ter gelegenheid van Contardo Ferrini's zaligverklaring naar Rome kwamen. De Aula kon de geloovigen niet be vatten, die ook werden ondergebracht in de aangrenzende zalen, waar luid sprekers waren opgesteld. Nadat de H. Vader op den troon had plaatsge nomen, wijdde hij een toespraak aan den Gelukzaligen Ferrini en prees diens leven en deugdzaamheid. De H. Vader zeide: „Onze tijd noemt zich gaarne den tijd van het reëele en denkt te moeten afzien van het godsdienstige en bovennatuurlij ke. Ferrini echter was een man van de moderne realiteit; hij leefde ver zonken in God en toch strekte zijn mystiek zich uit tot de daad en de ac tiviteit. Truman wil wijziging van neutraliteitswet President Truman heeft in een fccodschap aan het Congres radicaia wijzingen voorgesteld in de Ameri kaansche neutraliteitswet, waardoor de regeering in staat gesteld woidt de verzending van wapenen naar niet-bevriende landen te verbieden. Truman verklaarde, dat de neutra liteitswet den minister van Buiten- landsche Zaken gebood een vrede stichter en een onruststoker beide op denzelfden voet te behandelen door dt-n uitvoer van wapenen toe te staan, hetgeen niet langer in over eenstemming was met de ver .'lichtin gen en behoeften van de V.S. „Indien ooit weer een oorlog zou d' eigen", aldus Truman, „zou het on duldbaar zijn, indien wij door onze eigen wetgeving gebonden waren om steun te verleenen aan iedere mo- gcr.d'heid, die ons zou kunnen aan vallen". De nieuwe voorstellen 20uden een doeltreffende controle cp -'«n inter nationalen wapenhandel mogelijk maken. KONING CHRISTIAAN'S TOESTAND ZEER SLECHT. De toestand van koning1 Christiaan van Denemarken werd gisteravond „zeer slecht" genoemd. De koning heeft te kampen met ademnood en zijn temperatuur neemt toe. DE QUEEN ELIZABETH" WEER VLOT. Gisteravond is de „Queen Eliza beth" achterwaarts van de Bramble- zandbank in de wateren van South ampton afgegleden. Aan de achterste ven van het schip waren een twaalf tal sleepbooten opgesteld, die op een signaal van de „Queen Elizabeth" met vereende krachten begonnen te trek ken. Terwijl de Oceaanstoomer groo- te rookwolken uitblies en de sleep booten eveneens rookten, bewoog het reuzenschip zich zeer langzaam in achterwaartsche richting] Geleidelijk ging het sneller, totdat het schip bin nen enkele seconden vlot kwam en vooruit stoomde naar de haven van Southampton. Nadat de boeg van de „Queen Eliza beth" door een duiker zal zijn 'onder zocht, zal, naar men verwacht, het schip nog deze week naar New York vertrekken. DE BEWEGING VAN DE GAULLE. Meer dan 10.000 Parijzenaars heb ben zich reeds aangemeld als lid van de nieuwe beweging van generaal de Gaulle de „Rassemblement du Peuple Francais". De eerste drie inschrij- vingsbureaux zijn te Parijs geopend. Het juiste aantal leden in de provin cie is nog niet bekend. De Gaulle wordt dezer dagen te Parijs verwacht. Volgens een na de rede van de Gaulle te Bruneval gehouden opinie onderzoek wenscht 32 pet. der Fran- sche bevolking, dat de Gaulle weer aan het bewind komt; 55 pet. is daar tegen en 13 pet. heeft geen meening, aldus meldt A.F.P. JOV GRUNER TERECHTGESTELD. Uit officieele Joodsche bron ver luidt, dat Jov Gruner, die in Januari j.ï. ter dood is veroordeeld, gisteren in de gevangenis te Acre is opgehan gen. Tegelijk met Gruner zijn drie ande re Joodsche verzetslieden geëxecu teerd. Het zijn Aikosji, Kasjani en Ro- senbaum, die op 29 December werden gearresteerd, daar men hen met wa pens en een zweep aantrof op den avond, dat een Britsch majoor en drie officieren als vergeldingsmaatregel voor de executie van een I'd der Ir- goen Zwai Leoemi werden afgeran seld. Om onlusten te voorkomen zijn de strengste veiligheidsmaatregelen in de Joodsche wijken van Jeruzalem, Hai fa, Tel Aviv en Pethatiqva genomen. Sinds 18 uur pl. tijd gisteravond ligt bet wegverkeer stil en hedenochtend is in genoemde wijken een uitgaans verbod afgekondigd. Thans echter dreigt de activiteit veelal te worden aangezien voor een vervangingsmiddel van den gods- godsdienst". Sprekend over Ferrini's verdien sten als jurist zei de H. Vader: „Recht en wet, van God gescheiden, zijn doó- de dingen, gelijk aan dorre twijgen, die van den stam zijn verwijderd; ge lijk aan drooge grond, die geen vruch ten voorbrengt. De wereld, die zich voor den invloed van het Goddelijke sluit, bouwt al haar moreele en socia le stelsels op los zand en zal hier sys temen in tyrannie zien verkeei-en. Danken wij God, dat Hij ons juist in dezen tijd een heiligen rechtsge leerde tot voorbeeld geeft!" Na te hebben aangespoord tot bezinning op het leven en de werken van den Ge lukzalige Contardo Ferrini, gaf de H. Vader den Apostolis-chen zegen. Onder hen, die zich in de onmiddel lijke omgevipg van den troon ophiel den en Z. H. de hand kwamen kussen, waren: Kardinaal Schuster, Aarts bisschop van Milaan en Prelaten uit verschillende landen, alsmede Vittorio Emmanuelo Orlando, indertijd colle ga van Ferrini aan de Universiteit van Messina; P. Gemelli, rector van de Katholieke Universiteit van Mi laan; P. Dezza, rector van de Grego- riaansche Universiteit te Rome; en voorts leden van de Pax Romana, die momenteel te Rome vergadert. Op het vliegveld Valkenburg werd Dinsdag een demonstratie gegeven met Engeland's snelste vliegtuig, de „Closter Meteor", welke door tal rijke militaire en burgerlijke autoriteiten werd bijgewoond. In razende vaart vliegt het toestel over het vliegveld. VIERMOGENHEDENPACT TE MOSKOU Marshall spreekt met Stalin De discussie van de vier ministers te Moskou over een viermogendheden. verdrag is op niets uitgeloopen. Zon der overeenstemming bereikt te heb ben, werd tot het volgende punt van de agenda overgegaan het rapport van deskundigen der vier mogendhe den inzake de Duitsche steenkoolin dustrie. Marshall zeide, dat Molotof's amen dementen op het Amerikaansche ont- werp-verdrag voor de ontwapening Linggadjati beteekent geen de facto erkenning Uit diplomatiek bron verneehit Ass. Press te Batavia,"dat de Nederland- sche regeering aan alle buitenland- sche consuls te Batavia heeft mede gedeeld, dat onderteekening van het accoord van Linggadjati geen de fac to erkenning van de Indonesische re publiek beteekent en dat zulk een er kenning daarin ook niet besloten ligt. Deze mededeeling werd aan de consuls op 12 April gedaan in een spe ciale bijeenkomst in het paleis Rijs wijk. Zij vloeide voort uit persberich ten, volgens welke sommige landen de erkenning van de Indonesische re geering zouden overwegen. Den consuls werd uiteengezet, dat in het accoord alleen werd erkend, dat de republiek de facto het binnen- landsche gezag uitoefent op Java, Su matra en Madoera. De Ned.-Indische regeering, zoo werd verder gezegd, blijft volkomen souverein, tot de Ver. Staten van In donesië op 1 Januari 1949 gevormd zullen zijn. Daarna zullen de buiten- landsche zaken een gemeenschappe lijke aangelegenheid vormen van Ne. derland en de Indonesische Unie. Republikeinsch protest. Radio Repoeblik Indonesia heeft het begrip de facto-erkenning van de republiek als volgt toegelicht: „Het de facto-bestuur van Java en Sumatra voorloopig met uitsluiting van de door de Nederlanders bezette steden wordt uitgeoefend door de republiek Indonesia. Het spreekt van zelf, dat deze de bestuursorganisatie en het gezag in de republiek ook in handen heeft, hetwelk niet beteekent, dat de Nederlandsche belangen niet in acht worden genomen. Het is thans duidelijk, dat slechts de republikeinsche regeering in alles de leiding heeft, alles bestuurt en al le verantwoordelijkheid draagt. In ternationale erkenning begint begrij pelijkerwijze met voorafgaande be trekkingen. Nauwelijks zijn wij echter begon nen met het buitenland kennis te ma ken, of er klinkt voor vele Nederlan ders een donderslag bij helderen he mel. Het is begrijpelijk, dat de Indo nesische natie deze wijze van opvat ting niet kan accepteeren. Alles, wat in dit land wordt ver richt, moet in de eerste plaats ten gunste van dit land zijn en het is lo gisch, dat de buitenlanders een rede lijk aandeel in de opbrengst krijgen, doch niet in dien zin, dat de vreem delingen oververzadigd zijn en de In donesische bevolking honger lijdt". (Naar Aneta mededeelt, kan het bo venstaande beschouwd worden als of ficieel afkomstig van de republikein sche regeering en is de woordvoerder van den republikeinschen radio-om roep te vergelijken met den woord voerder van den Nederlandschen Re- geerings voorlichtingsdienst. Red.). SJAHRIR ACHT BESPREKINGEN „ZEER BEMOEDIGEND". Romme's benoeming zou samenwerking verstoren. In een interview heeft Soetan Sjah- rir verklaard dat, indien de onder handelingen op dezelfde wijze ble ven voortgaan en de militaire span ning bleef afnemen, de gewapende macht in Indonesië wellicht spoedig verminderd zal worden. Voorts beschreef hij de Neder- landsch-Indonesische economische besprekingen als „zeer bemoedigend" en zeide, dat hij reden had te hopen, dat de Nederlanders spoedig zouden komen tot een regeling van im- en export, hetgeen tot gevolg zou heb ben, dat zij de beperkingen, die den Indonesiërs bij de handel en scheep vaart waren opgelegd, zouden ophef fen. Naar aanleiding van de berichten in de Nederlandsche pers, als zou prof. Romme worden benoemd tot Gouverneur-Generaal in Indonesië, zeide Sjahrir, dat de republikeinen over het algemeen van meening wa ren, dat een dergelijke benoeming „de geneigdheid, welke op het oogen- blik bestaat, voor meer positieve sa menwerking zou verstoren.". Wij meenen", dat een vraagsteeken achter deze berichtgeving niet mis plaatst is! Wie volgt nu? Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt, zal zeer binnenkort ir H. M. Hirschfeld per vliegtuig naar Bata via vertrekken om de leiding op zich te nemen van de Nederlandsche de legatie, welke met de Indonesiërs fi- nancieele en economische besprekin gen gaat voeren. Het ligt niet in de bedoeling dr. Hirschfeld te benoemen tot lid van de Commissie-Generaal. van Duitsehlapd, die Maandag wer den ingediend, het karakter van het verdrag volkomen zouden wijzigen. Marshall verklaarde ronduit, dat Mo lotof poogde, onnoodige twistvragen in het geding te brengen, hetgeen in feite beteekende, dat er geen viermo gendheden verdrag tot stand zou kun nen worden gebracht, Indien onder deze omstandigheden gevolmachtig den zouden worden benoemd, zouden deze onmogelijk tot overeenstemming kunnen komen, aldus Marshall. Naar Stalin. Na deze mislukking begaf Marshall zich naar Stalin. Het is niet bekend of de Amerikaansche minister om dit onderhoud heeft verzocht, dan wel of het initiatief van Stalin uitging. In welingelichte Amerikaansche kringen wordt het mogelijk geacht, dat Mars hall, die gisteren Molotof verweet, dat hij de eenheid der geallieerden in ge vaar brengt, met Stalin de kernpun ten van het debat wilde bespreken. Marshall is van oordeel dat Molotof, door het steeds weer uitlokken van onnoodige meeningsverschillen een mislukking der conferentie wil for- ceeren. Verhooging van militaire pensioenen Wetsontwerp ingediend. Teneinde verbetering te brengen in de militaire pensioenregelingen thans bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot wijziging en aanvulling van de pensioenwetten voor de land- en zeemacht, die voor het reservepersoneel der landmacht en die voor het personeel der Konin klijke marine-reserve. De voornaamste wijziging heeft be trekking op den pensioensgrondslag voor het dienstplichtig en reserve- personeel. Deze wordt in het vervolg nl. afgeleid uit het burger-inkomen, tenzij het militair inkomen hooger is geweest. Voorts worden de inkomsten sedert 11 April 1939 herwaardeerd naar de inkomsten, zooals die over 1946 zouden zijn geweest. De maximum-pensioensgrondslag voor het weduwenpensioen wordt van 3000 op 4500 gebracht. Ditzelfde geldt voor het invaliditeitspensioen. Het weduwenpensioen bedraagt 65 pet van de eerste 2000 en 55 pet. van de rest (de oude percentages wa ren 50 en 40 pet.). Het maximum ge zinspensioen wordt van 80 op 90 pet van den pensioensgrondslag gebracht. Invaliditeitspensioen en weduwen en weezenpensioen kunnen worden verminderd in verband met gezinsin komsten. De jaarlijksche kosten, waarmee de staatskas door deze regeling extra wordt bezwaard, bedragen voor de landmacht f 2.400.000 en voor de ma rine 525.000, NED. BANK DECLAREERT DIVIDEND VAN 5,5 3,5) De Nederlandsche Bank zal aan de op 30 April 1947 te houden vergade ring van aandeelhouders voorstellen over 1946 een dividend van 55 (35) per aandeel van 1000 uit te keeren. Met een snelheid, welke die van het geluid begint te benaderen en wel met ruim 900 kilometer per uur raasde gistermorgen het met twee Rolle Royce-5- motoren uitgeruste Engel- sche Gloster Meteor-straal- vliegtuig gemerkt G. A. I D. C. en bestuurd door den Engelschen testpilot Coates Predy, boven Zuid-Holland. In 5 seconden tijds ver dwijnt dit snelste toestel ter wereld uit den gezichts kring. Testpilot Coates-Predy, die squadronleader van de Rolls Royce-fabrieken is, haalde uit het toestel, wat erin zat. Voor een groot aantal belangstellenden, onder wie Vele militaire autoriteiten en leden van militaire missies uit Enge land, Frankrijk, Amerika, België en Denemarken, die op het vliegveld Valken burg getuigen waren v. d. nieuwe staaltje van Engel schen pioniersarbeid, de monstreerde hij de enorme stijgingscapaciteit van zijn kleine roode vogel, die per minuut 244 meter bedraagt. Herhaalde malen vloog hij over het vliegveld, maakte roll's" en liet zijn toestel draaien om zijn lengte-as, maar de toeschouwers had den nauwelijks tijd zich te realiseeren, wat zich daar in de lucht afspeelde, of de snelle Meteor was weer verdwenen. Het toestel heeft slechts een korte startbaan noodig en verdwijnt dan met een luid grommend geronk de lucht in. De Rolls Royce- fs-brieken hebben het ont werp voor de motoren in drie maanden uitgewerkt, hetgeen naar de meening van deskundigen een re cord is. dat in de eerstvol gende jaren zeker niet zal worden geëvenaard. Im mers, het vliegtuig kan een snelheid van 990 kilometer bereiken en benadert daar mede die van het geluid (1188 kilometer per uur). Het staat thans wel vast, dat voorloopig geen vlieg tuig geconstrueerd zal wor den. dat een snelheid van meer dan 1000 kilometer kan bereiken, aangezien er bij dergelijke groote snelhe den bepaalde trillingen op treden, waarvan men de geheimen nog niet geheel heeft onderzocht. In 1941 is er voor de eerste maal met het Glos ter-vliegtuig geëxperimen teerd. In 1943 verrichtte de chief-testpilot, Eric Green wood. dc eerste officieele proefvlucht. Hij bereikte toen een snelheid van ruim 500 kilometer en consta teerde dat het toestel een stijgingscapaciteit had van 61 meter per minuut. DE HONGER IN INDONESIË ALS GEVOLG van de voedselschaarschte", zoo deelde mr. Farrow van het Nederlandsch-Indonesische departement van Economische Zaken mee,'„stijgt het sterftecijfer in en rondom Soerabaja schrikbarend (in Soerabaja al tot 92.5 per 1000 inwoners). In de dorpen is het sterfte cijfer al zoo hoog, dat aangenomen moet worden, dat alle inwoners bin nen een jaar van de honger zullen zijn omgekomen. In Batavia worden dagelijks ten minste tien lijken van de straat opgenomen. Overal zijn de verhongerden bedelaars, wier aantal op 6000 wordt geschat. Geen distributie De voedselpositie is over het ge heel genomen buiten de gebieden van de Indonesische Republiek buitenge woon critiek. Het lot van millioenen hangt af van het resultaat der Neder landsch-Indonesische economiscne on derhandelingen In Batavia lijden allen honger, die geen distributiekaarten hebben. Tij dens de revolutie hebben de Neder landers alleen de zorg voor hun eigen personeel op zich kunnen ne men. Voor de rest van de bevolking was de Republiek verantwoordelijk, maar deze heeft al maanden lang niet meer rijst uit het binnenland doen aanvoeren dan voldoende was voor de employé's van haar regee ring. In de eerste drie weken van Maart is de aanvoer sterk gestegen en volgens de deskundigen zal er thans wel eenige rijst beschikbaar komen voor degenen, die tot dusver geen rantsoenen ontvingen, maar hun toestand blijft wanhopig. Ofschoon de Java-oogst niet voor Juni of Juli beschikbaar komt, ver wacht men, dat geheel Nederlandsch- Inddë er mee geholpen kan worden tot November, als de Republikein sche autoriteiten er in toestemmen de oogst te deelen met de onder Ne- derlandsoh beheer staande gebieden. Tot heden verloopen de economi sche besprekingen, waarbij de rijst 'n voorname plaats inneemt, bevredi- H.M. de Koningin op de Jaarbeurs Aan den rand van de gemeente ver welkomd door den burgemeester van Utrecht en den hoofdcommissa ris van politie, kwam H.M. de Ko ningin gistermiddag te ongeveer 5 uur voor een bezoek aan de Jaar beurs in Utrecht aan. H.M. kwam per auto uit de richting Soestodijk en was in gezelschap van haar hofdame mevr. L. Verbrugge van 's-Graven- deel, haar particulier secretaris drs. M. Kohnstamm, haar adjudant luit.- ter-zee 1ste klasse H. A. W. Goossens, en haar officier voor speciale dien sten kapt. G. Rutten. Via den Malieboan reed. de Konin gin rechtstreeks naar het Jaar beurs terrein op het Vreeburg. Rondgeleid door den voorzitter van den Raad van Beheer, dr. F. N. Fen- tener van Vlissingen, bracht H.M. een bezoek aan de Belgische en Zwit- sersche afdeelingen en aan de tex- tieljaarbeurs. Op deze laatste afdee- ling gaf de voorzitter van de stich ting textieljaarbeurs, de heer P- Fen- tener van Gissingen, aan H.M. expli catie over het geëxposeerde mate riaal. Hierna begaf H.M. zich naar de derde etage, waar de speelgoedaf deling is ingericht. De Koningin gaf overal van haar groote belangstelling blijk. In de kamer van den Raad van Beheer werden de aanwezige leden van dien raad aan HM. voorgesteld, waarna eenige ververschingen wer den rondgediend. Na een verblijf ter Jaarbeurs van ruim een uur ver trok H.M. omstreeks half zeven via de Leidsche weg in de richting van Den Haag. DE ONDERWIJZERS-SALARISSEN. Zooals medegedeeld, is het Ko ninklijk Besluit, waarbij de onderwij zers-salarissen zijn verhoogd, getee- kend. De salaris-verhooging heeft te rugwerkende kracht tot 1 October. Het maximum-salaris wordt nu na twintig (in de oude regeling na twee en twintig) jaar bereikt. Het departe ment van Onderwijs gaf de volgende voorbeelden van bruto-salarissen: Aanvangssalaris voor gehuwden: z.h.a. m.h.a, Nu (met toelagen) f 1916 2032 Nieuw (na 1 Oct. '46) 2436 2783 Maximum voor gehuwden: Nu (met toelagen) f 3359 3798 Nieuw (na 1 Oct. '46) f3911 ƒ4577 z.h.a. zonder hoofdacte m.h.a. met hoofdacte In het Amstelhotel të Amsterdam werd gistermiddag in tegenwoor digheid van vele autoriteiten en let terkundigen door de Commissie voor de Propaganda van het Neder landsche Boek de enveloppe ge opend, die den naam bevatte van den schrijver van de novelle „Ont moeting", het geschenk van de Boe kenweek 1947. Anton Coolen bleek de auteur en dus de winnaar van de Eerste Literaire Prijsvraag. Duizen den hadden hem daar ook voor aan gezien, en bij loting werd vastge steld, dat J. Moors te Roermond, mej. C. Th. A. Driever te Soestdijk en mej. J. M. Louwerens te Utrecht de drie hoofdprijzen (boekenbons ter waarde van f 100,hebben gewonnen. gêné, hoewel langzaam. De oogst van de Java-rijst zal dit jaar naar schat ting 6.100.000 ton beloopen tegen 8.500.000 ton voor den oorlog. 'Om de wereld De Amerikaansche fabrikant en millionnair Reynolds haé het plan opgeva^ om met een omge- bouwden tweemotorigen bom menwerper de wereld om te vlie gen. Dat hebben vóór hem al meer vliegeniers gedaan, maar hij wilde 't nog sneller doen dan Howard Hughes, die in 1938 het recordi behaalde in het wereld- omvliegen. Hij was van plan om het in 55 uur te doen, wat niet 'alleen sneller zou zijn dan de vlucht van Hughes, doch boven dien nog een prestatie apart zou beteekenen, omdat Hughes de kans kreeg om ovét Rusland te vliegen, cn Reynolds niet. De Russen willen nu eenmaal geen pottekijkers, al razen zij dan met een vaartje van eenige hon derden kilometers in het uur door de lucht, en dwongen Rey nolds om een straatje om te vlie gen. Naar gemeld1 wordt, moest dc vlieger op de Aleoeten een landing maken wegens benzine gebrek, zoodat hij „volgens de plannen" op tijd in New York, waar hij Zaterdag gestart was, terug zou zijn. "Hij heeft het evenwel toch klaar gespeeld en het wereldrecord gebroken. Begrijpt u nu zoo'n million nair? Hij heeft de kans om een reisje om de wereld te maken en wel zonder dringen en duwen in overvolle treinen, zonder te letten op vertrek-tijden van boo ten en andere vervoermiddelen, die altijd stipt op tijd vertrek ken als je eens 'n minuutje te laat komt; hij kan comfortabel reizen in zijn eigen vliegtuig, gaan en staan wanr nij wil en nu jakkert die man om maar weer zoo gauw terug te komen als maar eenigszips mogelijk is. Als ik de kans kreeg om een reisje om de wereld te maken, kwam ik voorloopig niet terug. Maar, helaas, mij trekken de millioenen niet, noch de wijde wereld in, noch naar huis. Juist omdat deze man millioenen heeft, kan hij niet genieten van de wereld, zij jagen hem voort, naar huis. En omdat ik geen mil lioenen heb, kan ik niet genie ten van de wijde wereld' en blijf ik plakken, thuis. Wat 'n rare wereld is het toch. Miskelken gestolen uitde kapel van „Drakenburgh" Dieven sloegen de vaten stuk. Vrijdag j.L werden, aldus dc „Tijd" uit de kampkerk in het R.K. vor mingscentrum „Drakenburg" gouden miskelken en gouden patenen gesto len. Reeds Zaterdag gelukte het de Baarnsche recherche de twee daders te arresteeren. Het waren twee inwoners van Hil versum, de 47-jarige A. B., een be kende van de politie en de 48-jarige J. F. de H. Bij hun verhoor waren de arrestanten zeer gesloten. Gisteren echter heeft men den buit in de wo ning van een familielid van B. gevon den. Dit was de schoonmoeder van B., die echter volkomen onkundig van den diefstal was. B. had de gewijde voorwerpen bui. ten haar medeweten in een kastje van haar huis verstopt. Hij had de voor werpen stukgeslagen, met de bedoe ling ze te smelten. Een van de thans verwoeste kelkën is van het iaar 1700. Uit het verhoor is gebleken, dat de dieven reeds verscheidene groote in braken hebben gepleegd. Met is niet uitgesloten, dat nu ook andeye zaken aan het licht zullen komen. £m fc.oJiAe.itje... Ware roem en heilige blijdschap is: zich te beroemen op God en niet op zichzelven; zich te verheugen in Gods naam. niet in eigen kracht; en in geen enkel schepsel genoegen te vinden dan ter liefde van God. Thomas a Kempis. WEERSVERWACHTING VRIJWEL GEEN VERANDE- O RING. 8 O 0 In den nacht cn ochtend op vele g plaatsen nevel of mist, later 5 bijna overal weèr doorbreken- g de zon. Overwegend droog g 0 weer. Zwakke tot matigen wind o g tusschen West en Zuid. Weinig g verandering van temperatuur. 0000000000000000000000000000000000

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1