Feest in de „Hartebrug" te Leiden Eerste steenlegging „Ons Belang" Ondernemende jongen sloeg zich er door Washington f000™"! Square ooooooö MAANDAG 14 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 TWAALF EN HALF JAAR PASTORAAT „Juicht God toe, die onze helper is, jubelt ter eere van den God van Ja cob". Op den Zondag, die dezen ju belzang in zijn Introitus heeft, vier de de geheele Hartebrug-parochie feest ,het feest van haar pastoor, die 12}/2 jaar lang in hun midden had gestaan. En zij deed het geheel in den geest van dezen Introitus-zang: in kinderlijk-blij geloof, „quasi modo geniti infantes", als kinderen in hun prille jeugd. De 'kerk was de bloemen gezet witte wol ken van seringen en witte aza lea's, fleurig afstekend tegen het gloeiende rood der draperieën en het rustige groen der waaierende palmen en in het uitbundige licht van zon en helle lampen zag zij er uit als een stralende bruid. Het beste zilver op het altaar blonk in Paasch-glanzen. Met al den luister, waarover de Li turgie beschikt op een feestelijken Zondag als die van Beloken Paschen, droeg de jubileerende pastoor om 10.15 uur de plechtige Hoogmis op. geassisteerd door zijn medebroeders en medewerkers in de parochie, pater M. A. P. Booms O.F.M., als pres byter assistens, pater A. Vermeulen O.F.M. als diaken, pater P. B. Dijk stra O.F.M. als subdiaken en pater G. Hogenelst O.F.M. als ceremoniarius. Gekleed in de gouden paramenten van hooge feestdagen, schreed stoet van priesters en rood-getoogde acolythen, voorafgegaan door een veertiental witte bruidjes met serin- gentakken, door de kerk naar het al taar,, waar pastoor Smitz de Hoogmis opdroeg als dank voor den zegen, in zijn pastoraat verkregen voor hem en zijn parochianen. Op het priesterkoor hadden plaats genomen deken A. H. M. J. Homulle. pastoor Th. M. Beukers en aalmoeze nier pater A. Gasman, O.F.M. Het kerkkoor voerde onder leiding van den heer A. v. d. Spek de „Missa in honorem Sanctissimae Trinitatis" uit, besloten door het bekende jui chende „Jubilate" van Aiblinger, op het orgel begeleid door den heer S, Theelen. LOF EN DANK. Om 6 uur celebreerde pastoor Smitz O.F.M. met assistentie van pa ter A. J. A. M. Duynstee O.F.M., aal moezenier bij het Franciscus-Liefde- werk. als diaken en pater A. Gasman O.F.M., aalmoezenier bij het leger, als subdiaken een plechtig Danklof tot besluit van den feestdag. Onder dit Lof richtte hij zich tot zijn parochianen met een kort per soonlijk woord van hart tot hart. Spr. noemde het een voorrecht, twaalf een half jaar lang pastoor te zijn, aan het hoofd te staan van zulk een pa rochie als de Hartebrug. Op de eerste plaats om de kerk. De Hartebrugskerk is de oudste parochiekerk van de stad, de eenige, die het in den Protestant- schen tijd heeft kunnen volhouden. Gelegen op een strategisch belangrijk punt, aan de samenvloeiing van den Ouden en den Nieuwen Rijn met de Mare, is deze "kerk, vólgens den schrijver, van „Dit is Leiden" uiterlijk een strijdende, van binnen echter een biddende kerk. Elke dag is in deze kerk een feestdag. Maar er is meer; KAN ER OP GRONDBEWERKING BEZUINIGD WORDEN? In het jongste nummer van het Landbouwkundig Tijdschrift geeft ir. G. J. Vervelde een overzicht van de ervaringen van verschillende onder zoekers op het gebied van grondbe werking. Vrijv/el alle zijn het er over eens, dat er veel arbeid nutteloos aan de grondbewerking wordt besteed. De vaak verkondigde meening, dat hakvruchten niet genoeg gehakt kun nen worden, bleek onhoudbaar: meer hakken dan voor de onkruidbestrij- ding strikt noodzakelijk is, gaf zelfs een duidelijke opbrengst verminde ring. Eén keer stoppelen en één keer voor het zaaien, ploegen of fraisen, aangevuld met hakken tijdens den groei is voldoende voor een goede onkruidvernietiging. Het zal van be lang zijn, dat dergelijke onderzoekin gen ook voor ons land worden ver richt. Als wij een keer ploegen of eg gen kunnen uitsparen of wanneer on ze grondbewerkingswerktuigen ver anderd moeten worden om precies datgene te verrichten wat voor den groei nodzakelijk is, zal een belang rijke besparing aan grondbewerkings- kosten worden verkregen. Juist nu men zoo sterk op rationalisatie en mechanisati aandringt, is dit een van de punten, die in de eerste plaats de aandacht verdienen. de Hartebrug is een heerlijke paro chie, met heerlijke menschen, met een heerlijke traditie en met een glorieus verleden, dank zij den arbeid van pastoors voorgangers. Reeds bij zijn installatie als pastoor heeft hij dat voorvoeld en zijn verwachtingen zijn niet teleurgesteld. Als herder dezer parochie brengt hij dank aan al zijn parochianen voor hetgeen zij voor hem geweest ^ijn. Voor hun gebeden en hun medeleven. Hij dankt de jeugd een avond geboden werd dooor een DE EERSTE KAJOTTERS IN LEIDEN GEÏNSTALLEERD. Het is geen gewoonte voor de pers verslagen te schrijven van installatie plechtigheden in onze Jeugd- of Jon gerenbeweging. Doch ditmaal kon er een uitzondering gemaakt worden, daar het hier een installatie-plech tigheid betrof, welke voor het eerst in Leiden heeft plaats gevonden. Dat deze primeur door de Kajotters uit de Dekenale Parochie voro hun rekening was genomen, behoeft niet nader onderstreept te worden. Zaterdag-avond waren vele Kajot ters, ouders en genoodigden bijeen in uit de Dekenale Parochie voor hun der Kajotter-ploegen „De Stuwers", waarin de installatie natuurlijk het hoogtepunt vormde. Men heeft steeds beweerd, dat er in de Jongerenbeweging zoo weinig te beginnen is met de leden van 1718 jaar. Steeds zouden het de ouderen moeten zijn, die alles voor hun reke ning namen. Deze avond heeft echter het tegendeel bewezen. De Stuwers hebben n.l. hun naam eer aangedaan dooi4 onder de stuwende leiding van hun ploegleider hun eigen installatie uitstekend en buiten verwachting te omlijsten. De installatie zelf werd door een korte inleiding van dén aalmoezenier, kap. Joh. J. Kooy, voorafgegaan, waarin deze de installandi hun taak als Kajqtter-Stuwer nog eens nader omschreef. Een voor een kwamen de jongens naar voren, en in alle eep- vond een receptie voud, doch op een welgekoze.. ma- met hun leiders en leidsters, de man nen en vrouwen van de Katholieke Actie, de Vincentianen, de Zusters Garmelïtessen, die in de parochie zoo succesvol werkzaam zijn, het kerkbe stuur, het college van collectanten, het zangkoor, kortom al zijn medewer kers. Niemand bouwt het huis alleen en daarom doet de pastoor een beroep op allen, hun medewerking te blij ven geven. Blijft trouw aan onze kerk. God zegene U en al uw dierbaren. Na dit dankwoord werd een jui chend Te Deum aangeheven.Het zang koor voelde tijdens dit Lof de volgen de gezangen uit: „Salutis humanae sator" van J. Plag, „Magnificat" van Jos Beltjens, het „Te Deum" van Alb. Franssen en het „Tantum Ergo" van S. Theelen. Des middags plaats, waarvan een over-talrijke nier, werd zij officiéél geïnstalleerd, schare particulieren en afgev. van waarna de aalmoezenier een kort fe- corporaties gebruik maakten om pas- 'A-i; --J toor Smitz met dit jubileum te felici- teeren en hem te verzekeren, hoezeer zij hem als pastoor waardeeren. Aller aardigst was de muzikale hulde, den jubilaris gebracht door de Padvinders van de parochie, welke hulde de pas toor aan den ingang der pastorie in ontvangst nam. licitatie-woord sprak, Een aardig blijspelletje besloot de ze geslaagden avond, waarmee wij de K.A.J. in de Dekenale Parochit kun nen feliciteerèn, niet op de eerste? plaats voor het gebodene, maar voor al voor de inderdaad stuwende kracht, die zich in hun beweging blijkt te hebben ontplooid. H. Arbeiderswoningbouw Ie Leiden herbegonnen IJET WAS ZATERDAG voor de woningbouwvereeniging „Ons Be- lang" en voor de huisvesting te Leiden in het algemeen een zeer bijzondere dag. Immers, na zooveel jaren van stilstand in den woning bouw kon dezen middag de eerste steenlegging plaats hebben van het complex van 82 arbeiderswoningen, waarvan de eigenlijke plannen al meer dan tien jaar oud zijn. Daarmee zijn we nog lang niet aan bewoning van deze huizen zelf gekomen", zal men allicht zeggen, doch een eerste steenlegging is in den regel nu niet bepaald het leggen van den aller- eersten steen en wie dan ook een kijkje neemt bij het bouwterrein aan den Zoeterwoudschen weg achter de Tomatenstraat, zal zien, dat er al een behoorlijk steentje gemetseld ligt. Woningen met douchcel Niettemin, de eerste steenlegging trok tal van belangstellenden, juist omdat het hier het herbegin betee- keïide van het mooie sociale werk der woningbouwverenigingen. Aan wezig waren o.m. de burgemeester, jhr. F. H. van Kinschot en zijn echt- genoote, de wethouders v. d. Kwaak en Menken, de directeur van ge meentewerken, ir. D. Boogerd, de di recteur-hoofdinspecteur van de Volkshuisvesting voor Zuid-Holland, de heer G. F. E. Kiers, de directeur der L.D.M., de heer ir. P. C. Linden- bergh en voorts tal van afgevaardig den van zusterverenigingen van binnen en buiten Leiden benevens tal van gemeentelijke ambtenaren, die met het vraagstuk van den wo ningbouw te maken hebben. De% voorzitter van „Ons Belang" sprak. voor de halve woning, waar de eerste steenlegging zou plaats vinden tot allen een welkomstwoord en drukte er zijn spijt over uit, dat -de "wethouder van fabricage, de heer A.- J. Jon geleen, niet aanwezig kon stede, nu weer een begin met den bouw kon worden gemaakt na zoo lange jaren stilstand en voor „Ons Belang" is dit in het bijzonder het geval nu het zesde bouwplan in be gin van uitvoering is. Hij wees ver volgens op het moeilijke werk van den aannemer, den heer Stada en memoreerde, dat een woning, die voor den oorlog iets meer dan f 2000 kostte, waarop dan nog beknibbeld werd, nu f 11.000 kost. Daarna dankte spr. den architect, den heer C. Pon sen voor zijn medewerking bij het doorvoeren der plannen en hij hield zich overtuigd, 'dat het gemeentebe stuur erkentelijk is voor het mooie sociale werk, door zoovele bestuur - deren van woningbouwvereenigingen in hun vrijen tijd besteed aan het vraagstuk der volkshuisvesting. Ver volgens dankte spr. voor de mede werking van zoovele zijden onder vonden, waarbij hij o.m. wees op het feit, dat de dienst der gemeente- nlantsoenen, die in volle medewer king met het bestuur voor een pas senden aanolant zal zorgen wanneer de tijd daar is. Tenslotte richtte spr. zich tot den ^Sn, terwijl hij hem hartelijk dank burgemeester, die als zoodanig kon -bracht voor hetgeen door hem op weten dat er een tyd geweest -het gebied van den woningbouw was -gedaan. Spr. noemde het een bijzondere dag voor den woningbouw hier ter dat metselaars tot burgemeester wer den gebombardeerd. In tegenstelling daarmede wilde spr. den burgemees ter thans tot metselaar promoveeren HENRY FORD, DE AUTO KONING ÏJENRY FORD, de dezer dagen overleden automobielkoning, was een bekende figuur over de geheele wereld. Overal liepen en loopen nogde wagens, die zijn naam dragen, de lichte, handige blikjes en de zwaardere; zij hebbefi hem geen windeieren gelegd, want hij gold voor den rijksten man ter wereld. Zooals meer van die oude, schatrijke Amerika nen, was Ford een jongen van eenvoudige kom-af, die zichzelf door het le ven heeft geslagen. -tvaó Europeesch fabrikaat, met min De snelheid waarmede deze ban den voortbewogen konden worden werd bestudeerd en toegepast. Het re sultaat was, dat meer wagens dage lijks de loopende band op eigen kracht konden verlaten. Gedurende den eersten Wereldoor- Hij prutste reeds als jongen Horloges of motoren? -LI IdUl ilYdd U, IXICt ililll (af meer succes getruikt werden, doch g produceerde de Ford Motor Com ber werden nog geen auto's voor den Pany teger-roertuigen, Liberty mo- 3'haftdel gebouwd toren voor vliegtuigen, caissons, luis- T it-.onc j i y-, ter-apparaten, stalen helmen en :i jjL ree-f ein<telijk ?ijn Eagle booten vqor de Regeering. eerste auto uit het schuurtje op het 0 31 December m8 le«de Ford ^aclftererf, na eerst nog een gat in het presidentschaD der firma neer Pdergapiur gemaakt te hebben om den ,en van zijn z00n Edsbk jn "wagen-door te kunnen laten. De 4 het v00rjaar van 1919 kocht h« alle -f'feÏWeSCy !n er m°'.0r f66d h6t aandeelen op. die niet reeds aan zijn Ford had plannen beraamd om hor- 1'-. chassia gemonteerd op vier famiije toebehoorden, zoodat de maat- loges te maken tegen een verkoops- fl^wi€kn schaden Een fietsbel schappy met een kapitaal mn prijs van één dollar, doch hij liet de- ®.as ingebracht op de benzinetank, j ioo.000.000 familie-bezit werd. In In 1863 werd Ford, als zoon van ze ideëen varen toen zijn vadej- er op Aia €f11 .1.n*?°"d ad van 11-36 lllei; hetzelfde jaar werd de fabriek in Ri- een welgestelden landbouwer, gebo- aandrong, dat hij thuis kwam om ^-at mJ. netzadel vervangen nad ver R0Ug€ gebouwd, ten op een boerderij in de nabijheid hem met het.werk op de boerderij te door een biik, legde ordeemgevra- Gedurende de zestien jaar wan ■du j ivT^Tiirror, helpen. Terwijl hy hiermede bezig Ke" .ater ae .neoe.n "aar 1908 tot 1924 produceerde Ford van Bearborn in de staat. Michigan. be20cbt gedurende den win- Wderlyke. woningin Dearborn af, j.o.ooo.000 .T-Fords, Bijna elk jaar Hij bezocht een kleine dorpsschool ter van 1884 de handelsschool, expe- en hielp tegelijkertijd zijn vader met rimehieerde metmachinerieën in 3 het gewone werk op de boerderij, zijn goed uitgeruste werkplaats en maakte Clara Bryant, de dochter van Reeds als jongen had hij er den slag een burman, het hof. vergezeld van zijn vrouw en zijn \Verclen de prijzen verlaagd, zóodat-in zopn Edsei 1926 de tour-Sedan verkocht wérd Ford werkte nu aks hoofd-mgcnieur v00r $298 en de Roadster v00r bu de Detroit Edison Maat§chapoy. j 2660 Toen hij die eerste wagen voor 200 In 1928 veranderde Ford zijn T.mo. v», u... „y ^rpWTOr tataSZ vS tw^ del in -een mooi nieuw model A' en gebruikte hij grove gereedschap- juffrouw Bryant, die hij „The Belie- aJj0P ae TOU ^an 1Jn lweeae welke vier jaar later opgevolgd werd pen om aan onderdeelen van machi- ver" ging noemen, aangezien zy zelfs door de V-8. nes te prutsen. Toen hij 12 jaar oud toen zijn beste vrienden aan hem Inmiddels had hy de aandacht ge- Zooals gedurende den eersten We- was, gebeurden er twee dingen die gingen twijfelen, baar vaste geloof in JJ-M*?11 yan, ^fQrsTVn nn n€ zal5e"lui' reldöorlog was Ford tegen meedoen zijn leven beslissend beinvloedden: zijn kunde behield. aanboden, d'er V.S. aan den twesden Wereld hij kreeg een horloge en zag voor Tn het huis dat hii voor ziin vrouw bedr?.g genoeg was voor den oorlog. Na de Japansche sluip-aan- het eerst een voertuig zonder paard gebouwd had maak J hij S'n «rste ;,H« XeI},et val op de marinebasis Pearl Harbour, TT-- - ,ro_ Ho 'friet lang óf Ford en zijn financiers dienst van de oorlogsinspanning. De tor. Hij was er van overtuigd, dat de ^eiden en de gereorganiseerde fir- geruischlooze benzine-motor en niet ving van dorschmachines. Hij bestu deerde het mechaniek van zijn horlo ge en na verloop van een jaar was stoommachine, de krachtbron voor t^dinr^rJir ró'mnanv hij in staat elk willekeurig horloge de toekomst zou worden. Spoedig- Var <-omPany- in elkaar te zetten. De locomobiel had kwam hy echter tot de ontdekking, Iachte Ford ,.pht. ook, een geweldigen indruk op hem ge- dat hij zijn machine niet op een boerr maakt en na een paar jaar kuntselde derij 20u kunnen bouwen. Hij had de ~ïïa verschilende wedervaardighe- had hij een werkmodel gebouwd. mechanische uitrusting noodig die den .met geldschieters en na allerlei men. slechts in een stad als Detroit tyfjen auto's geprobeerd te hebben, Op zijn zeventiende jaar verliet hij kon vinden, zoodat het jonge paar in b£gpn Ford in 1908 aan een nieuwe de ouderlijke woning en de school, 1891 naar Detroit verhuisde, waar type dat zijn bekendste auto zou wor- logsproductie nam Ford weer de lei- wandelde de 14 k.m. naar Detroit om een baantje als machinist vond den. Het was het T-model, rumoerig ding op zich, die hij 25 jaar tevoren zijn eemte betrekking te aanvaarden .een twaalfürige werkdag voor ongemakkelijk, leelijk maar zeer neergelegd had De plotselinge dood bij de Michigan Car Works^waar hij 45 per maand. In een klein schuur- poëtisch. Nadat binnen vijf jaar van zijn zoon Edsel in 1943 was hier- reparaties uitvoerde voor 1.10 per tje achter het huis werkte hij in zijn 50ö".000 exemplaren op de wegen van de oorzaak. In September 1945 dag. Reeds na een week verliet hij vrjjen tij'd verder aan den benzine- vêrschenen waren, werd het het mik- trok Ford zich weer terug waarbij zijn eerste betrekking en gmg naar motor. punt van grappen en spotprenten, hij de leiding overdroeg aan zijn een gieterij en Vverkplaats waar hy wftlke Ford als een goede reclame kleinzoon, Henry Ford de tweede, $2.50 per week verdiende. Om wat Zijn eerste motor liep! voor zijn product beschouwde. Het die op 21 September 1945, 28 jaar aandeelen-kapitaal van zijn maat- oud, de leiding op zich nam geweldige fabriek in Willow Run maü werd omgedoopt in de Cadillac werd gebouwd door de Ford Mij. om B-24 Liberators te bouwen. De fa brieken van Ford bouwden ook tanks, vliegtuigmotoren, pantserwa gens, jeeps en motoren voor robot- bommen. Henry Ford II. In het midden van de grootste oor extra-geld te verdienen repareerde hij 's avonds horloges. Na een week voltooide hij den mo- ^happj,- wepd tor en probeerde hem voor het eerst 2.000 000. Een collega leende hem een exem- in December 1893, in de keuken der v plaar van het Engelsche tijdschrift Fords, waar bevestigd aan de goot- Aan de ioopende band. „World of Science" waar een be- steen, de bougie verbonden was aan verhoogde tot Behalve fabrieken, bezitten Ford en zijn familie een spoorweg, sche pen, staalovens, smederij ijzer- en kolenmijnen, bosschen en rubber- en schrijving in stond van de kort tevo- de lichtfitting, terwijl zijn vrouw de Üte 4.000 arbeiders in de nieuwe soja"toonen aanplantingen. en uitgevonden explosiemotor van olietoevoer regelde. De motor liep! Highland Park Fabriek produceer- Ford's levensopvatting is niet ver- Otto. Het artikel maakte zijn belang- Hetwas nu zijn ambitie de motor deii in 1911 34.528 auto's. De groote anderd sinds hij nog maar een kleine stelling voor machines gaanife en hij te gebruiker als krachtbron voor een vraag leidde naar verhoogde produc- jongen was. Hij was altijd een voor ging in dienst bij de Dry Doek En- vierwielige wagen. Dit was echter tie-snelheid, welke bereikt werd toen stander van het landleven, hard gine Company. Na twee jaar werd niet zijn idee, daar reeds verschillen- Ford in 1923 begon te experimehtee- werken, practische opvoeding, een hij machinist. de motor-voertuigen, hoofdzakelijk ren met de loopende band. sober leven, eenvoudig genoegens. en hij verzocht hem den eersten steen te willen leggen. De burgemeester voldeed hieraan en na deze plechtigheid richtte hij zich tot de toeschouwers, allereerst den wensch uitend, dat hij zijn proef voor de promotie goed zou afgelegd hebben. Spr. ging vervolgens den gang van" zaken bij dit woningbouw na en wees erop, dat het bestuur al lerminst bij de pakken is gaan neer zitten. toen de toestand na den oor log nog niet al te best was. Van Juli af zullen de woningen langzamer hand betrokken kunnen worden en het verheugt spr., dat ook voor de groenvoorziening rondom speciale maatregelen zullen getroffen wor den. Leiden heeft een goeden naam wat betreft den woningbouw en spr. is getroffen door het uiterlijk van de woningen der diverse vereenigingen, waardoor zij een sieraad voor de stad zijn. Spr. hoopt, dat de bestuur- deren in de toekomst persoonlijk zullen medewerken om de huismoe ders de huizen goed te doen bewo nen. Na deze toespraak begaf men zich naar het bestuurshuis van „Tuin- stadwijk", welwillend door deze ver- eeniging ter beschikking gesteld tot het gebruiken van een kopje thee. Toen dit gebruikt was, kwam er zelfs een glaasje wijn en na den eersten dronk op het welzijn van ,Ons Be lang" en een voorspoedigen bouw kwamen gelukwenschen van Federa tie en zustervereenigingen los. Niet minder dan zeven personen, w.o. ook de aannemer en de architect, voerden het woord, waarbij naast de felici taties ook -verschillende actueële kwesties ter sprake werden gebracht. De heer Stada wees o.a. op de moei lijkheden voor de aannemers, die al les slechts „Jantje contantje" kunnen krijgen en vroeg daarvoor de spe ciale aandacht dergenen, die daar mede te maken hebben. De heer Ponsen deelde een en ander mede over de woningen zelf. Het type zelf is veel verbeterd, dank zij de mede werking van de heeren Libót en Kiers. De huizen hebben een. voor kamer van 16 M2, daarachter een kleinere kamer, die zoo noodig als ziekenkamer gebruikt kan worden, waardoor veel meer contact tusschen gezin en patiënt blijft bestaan. Bo ven bevinden zich de slaapkamers, terwijl iedere woning een douchecel heeft. Er zal toezicht worden uitge oefend, dat deze ook inderdaad daar voor en niet als aardappelenops^g- plaats gebruikt zal worden. Een nieuwigheid is, dat bij de voordeur een betonnen staaf is aangebracht, waardoor de kinderen, die niet bij de bel kunnen, niet tegen de deur be hoeven op te klauteren. Er zijn voor- en achtertuinen, een schuur en ko lenhok en een brandgang. Tenslotte reikte de heer Ponsen aan den heer v. Leeuwen, die met de houtaankoop voor den bouw is belast een houtvergunning uit, waar- od binnen drie maanden alle benoo- dipede hout zal kunnen worden aan gekocht, zoodatalle woningen voor den winter bewoond kunnen zijn! Wij geven tenslotte hier nog en kele cijfers, die den lezer Izullen in teresseeren, Voor den bouw zijn be- noodigd 600 M3 hout, millioen ge- velsteenen, millioen binnenstee nen, 30.000 K.G. ijzer vanwege het vele beton, dat verwerkt wordt.. De woningen krijgen stalen ramen, de benedenkamers hebben naadlooze vloeren, zg. asbest magnesitvloeren. Boven zijn er houten vloeren, de zolder en het .'ak worden van beto~\ vervaardigd, en er worden Bruyn- zeel keuken inrichtingen aangebracht met heetwatergeyser voor keuken en douchecel. Na de toespraken sprak de voor zitter een woord van dank voor de vele geuite wenschen en zeide ver heugd te zijn over de goede samen werking met de zustervereenigin gen en hij deelde mede, dat het plan Noord Maresingel voor de Goede Woning, de Eendracht en Ons Belang waarschijnlijk ook dit jaar nog ver wezenlijkt zal worden. Tenslotte deed hij een beroep op den wethouder van financiën, den heer v. d. Kwaak en zijn staf van medewerkers om te komen tot een zoo vlot mogelijke be taling, in den geest als door den. heer Stada was bedoeld. Weer een Amsterdammer in den val. Gisteren heeft de Leidsche politie weer de hand gelegd op 'n Am- sterdamschen inbreker, die zoo on schuldig deed als 'n pasgeboren kind. Op den Zijlsingel had hij geprobeerd met een valschen sleutel binnen te dringen in het huis van een brigadier van politie. Er was natuurlijk nie mand thuis en vermoedelijk heeft de inbreker dat geweten. De buren za gen evenwel hoe hij, met den rug naar de deur staande, deze met een sleutel trachtte te openen. Zij alar meerden de politie, die hem inreken de.en nog 23 sleutels met 'n leege koffer op hem bevond. Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. 19) „Willem, Maithilde zal je van een paar veranderingen in mijn plannen op de hoogte brengen. Ik heb daar nog aan toe te voegen, dat zij in myn afwezigheid heel alleen in dit huis blijft, dat jij je moet beperken tot je kwartier boven den stal en niet hier moogt komen, en verder, dat je alle maaltijden op mijn kosten bui tenshuis neemt". Voor eenig antwoord maakte Wil lem een lichte buiging als wilde hij zeggen: Begrepen mevrouw. „En om de paarden niet te lui te maken en Mathilde wat afleiding te bezorgen, moet jij haar alle avonden wat laten toeren". Weer boog Willem op dezelfde manier: Begrepen mevrouw. Dus je weet nu, wat je te doen hebt?" „Volkomen, mevrouw De Peyster". „Goed dan", en mevrouw De Pey ster wuifde met haar hand ten teeken dat hij kon gaan. 'tHad er veel van of een minister, die een onderhoud met zijn vorstin had gehad, de kamer verliet. „U zult toch zeker niet van plan zijn", begon Mathilde, die haar ver bazing harct niet kon verwerken. „Ja, dat ben ik wel van plan; ik ga iederen avond uit rijden in jouw costuium", gaf haar meesteres ten antwoord. „Maar maar", bracht Mathilde in 't midden. „Maak je maar geen zorgen. Ik doe natuurlijk een dikke voile voor en Willem is een van de meest welopge voede, minst nieuwsgiei^ge van alle bedienden". Mevrouw De Peyster stond daar in haar volle majesteit, wachtend op den bijval van haar toehoorders, een bij val, dien zij ten volle verdiend meen de te hebben voor het in haar oogen buitengewoon verzonnen plan. „Komaan, Mathilde, zeg mij miu eens hoe vindt je het plan?" vroeg zij om haar ondergeschikte de gelegenheid te geven haar bewondering uit te spreken. „Daar het van u uitgaat, mevrouw, zal het wel goed zijn", stamelde de huishoudster. „En jij, Olivetta, wat denk jij er van?" „Ik?" riep Olivetta, die de laatste minuten slechts met de uiterste moeite haar geestdrift had bedwon gen, Parijs! het Louvre! het Luxen- bourg! Versailles!" En zij sloeg haar armen om den hals van haar nicht. „Caroline toch! Caroline toch! O! het is eenvoudig verrukkelijk!" ACHTER DE SCHERMEN. Den volgenden dag. Olivetta had in haast eenige regels geschreven aan haar kennissen en als oorzaak van haar plotseling ver dwijnen opgegeven dat zij tot her stel van gezondheid eenigen tijd in een afgelegen plaats van Maine zou doorb brengen. Jack De Peyster was weg de groote huisdeur en de ra- doorbrengen. Jack De Peyster was zijn gewone voorkomen van zomer- deld alsof zij een beleg te doorstaan zouden hebben het heele huis had sche afzondering en boven in haar zitkamer, waar dank zij de afsluiting sledhts flauwe lichtstraaltjes door drongen, zat mevrouw De Peyster rusig de krant te lezen. Vooreerst vertelde deze haar dat mevrouw De Peystet dezen morgen op de Pluto- nia was scheóp gegaan en eerst 's avonds laat aan boord was ge komen. Ook stond er dat mevouw De Peyster later dan gewoonlijk zou terugkeeren, want dat zij van plan was een grooten autotocht te maken in streken, die gewoonlijk niet door den grooten stroom van touristen be zocht werden, misschien wel de Bal kan-Staten zou bezoeken. Mevrouw De Peyster was heel te vreden met ziohzelf toen zij daar zoo behaaglijk zat te rusten in haar luien stoel. Ja, het is niet te veel gezegd, als ik de de opmerking maak, dat zij wezenlijk heel trotsch was, en geen wonder, haar plan was werkeijk een gelukkig plan en daarbij een plan, dat 'in weinig hoofden zou zijn opge- komenn. Tot nu toe waren de resul taten heel gunstig geweest en er bestond alle kans dat dit tot het eind zoo zou blijven. En al was Olivetta wel eens wat zorgeloos en onacht zaam, dezen keer behoefde men daar niet; bang voor te zijn, want zij was van zulke uitstekende instructies voorzien en met zooveel goede raad gevingen afgereisd, dat van dien kant geen gevaar dreigde. Er bestond dan ook alle reden voor mevrouw De Peyster's gevoel van zelfvoldaanheid. Zij had niets dan de waarheid gezegd toen zij verteld had, dat Europa al niets nieuws meer voor haar was en dat zij de reis enkel en alleen deed ter wille van haar maat schappelijke positie. Zij was wezen lijk blij dat ze eens van die vermoei ende verplichting af was. Het laatste seizoen vooral was buitengewoon af mattend geweest met diien onaange- namen hertog De Crecy-affaire, neen, zij verlangde niets dan rust. Zooals alles nu geregeld was, en het scheen haar soms toe dat een hoogeTe macht hierin de hand had gehad, was haar prestige gered, haar financieele zor gen waren voorloopi'g van de baan en zijzelf kon naar hartelust genieten van eenige maandjes van ongestoorde rust. Verder had zij haar boeken en het gezelschap van Mathilde (wamt in al die jaren van trou wen dienst was deze voor haar meesteres meer een vertrouwde geworden, iemand met wie zij nog eens een praatje kon hou den) en niemand die beter dan Mat hilde voor den goeden loop der huis houding kon zorgen. Overdag stond daarenboven heel het huis tot haar beschikking als zij zich eens wilde vertreden, en iederen avond wachtte haar het genot van een heerlijk toer tje door de druikke straten achter den onfeilbaren Willem. Hoe meer zij er over nadacht, hoe meer de vacantie haar toelachte. Wat Jaok betreft, over deze maakte zij zioh geen zorgen. Strengheid was nu eenmaal noodig tegenover hem. Een klein beetje ontbering zou -hem niet schaden, integendeel hij zou wel spoedig zijn dwaasheid inzien en weer vatbaar worden voor gezonde, ver standige red'eneering. Wanneer zij' elkaar weer onder de oogen zouden komen, dan, zij twijfelde er niet aan, zou ze niet veel moeite hebban om hem over te halen zijn plaats van vroeger weer in te nemen. Over Ett- hel Quinisard zou ze het hem niet las tig maken; er waren nog genoeg meis jes van goede familie. Toen ging ze in gedachten de on- eenigheid met rechter Harvey nog eens na. Eindelijk dacht zij er rnu al een beetj anders over. De vernede ring. die zij eerst zoo deep had: ge voeld, kwaftr haar nu niet meer zoo verschrikkelijk voor; eigenlijk stond ze toch boven zoo'n critiek. Zeker, hij had haar gruwelijk beleedigd; nooit nog had iemand zoo tegen haar durven spreken, maar het bittere ge voel van toorn had van 'ieverlede voor een mildere stemming plaats gemaakt en het slot van haar over peinzingen was dat, daar zij hem nu eenmaal van tijd tot tijd moest ont vangen, zij beleefd tegen hem zou zijn, maar zij zou hem toch altijd be hoorlijk op een afstand houden. Nooit zou zij zioh buigen, nooit hem ver geven. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2