Reizen in Rijnland spreekt tot zijn onderwijzers Op pensionaat in Voorschoten RECHTZAKEN Wat er voor de Jamboree gebouwd moet worden ZATERDAG 12 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 p ENER AAL DE GAULLE, de Fran- sche- held van het verzet, die na het einde van den wereldoorlog het lot van FrSnkrijk in handen scheen te zullen nemen, maar zich na kor ten tijd teleurgesteld terugtrok, be gint zich opnieuw te roeren. Onlangs sprak hij te Bruneval en hekelde daar Je politieke verdeeld heid der Franschen; hij kondigde aan, dat eens dag zou aanbreken, waarop het Fransche volk moe van al dat partygetwist, zich eendrachtig aan een zou sluiten om het Fransche na tionale N belang te stellen boven de partij-■belangen. Dat was voor de communisten ge noeg om alarm te blazen en den ge neraal den oorlog te verklaren. Zij voelden nattigheid en begrepen, dat de aanval voornamelijk tegen hèh gericht was, ofschoon de Gaulle zich ook richtte tegen de andere partijen. Op Tweeden Paaschdag heeft de Gaulle opnieuw een redevoering ge houden, ditmaal te Straatsburg; en ook daar leverde hij critiek op het huidige regiem der politieke partijen, de noodgedwongen „samenwerking" tusschen de M.R.P. (katholieken),' de socialisten en de communisten, en op de Grondwet. Van deze Grondwet zeide hij, dat zij aanvaard was door 9 millioen kiezers, verworpen door 8 millioen en genegeerd door even eens 8 millioen. Dat zijn redevoeringen zooveel dei ning veroorzaken in den politieken vijver vindt ongetwijfeld niet alleen zijn oorzaak in de' persoonlijkheid van den spreker, maar voor een groot deel eveneens in het feit, dat de generaal den vinger heeft gelegd op de wonde, waaraan Frankrijk dreigt te verbloeden. Hij heeft inderdaad groot gelijk: de betreurenswaardige verdeeldheid der Franschen belet een krachtige weder opstanding na den oorlog, belet een krachtig herstel en een krachtigen wederopbouw. Er zijn nu drie partijen aan het roer, waarvan er twee elkaar niet kunnen luchten of zien; de katholie ken en communisten. Zij moeten wel samengaan met de socialisten op de wip in het midden, omdat zij afzon derlijk niet over een meerderheid beschikken, maar een homogene sa menwerking is het allerminst. Een machtelooze en krachtelooze regee-" ring staat aan het hoofd van Frank rijk, innerlijk in zichzelf verdeeld, en de opzienbarende schandalenreeks is slechts een uiting van den chaos, waarin deze regeering het volk doel loos rond leidt. UOE KOMT FRANKRIJK uit dat "moeras? De Gaulle heeft gelijk, als hij het middel aanwijst: meer eenheid, meer eendracht. Maar dat weet iedereen, die niet ziende blind is- De vraag is maar: hoe komt het Fransche volk tot die zoozeer ge- wenschte eendracht? En dat is juist, wat De Gaulle niet aangeeft; men tast in het duister omtrent zijn plan nen tot het bereiken vah de door hem gepredikte eenheid. Hij laakt de politiek der partijen; wil hij de partijen opruimen? Hoe wil hij dat dan bereiken? Door een nieuwe partij op te richten in de hoop, dat het grootste deel van het Fransche volk zich in die partij zal vereenigen? De partij, die het dicht ste bij De Gaulle staat, de M.R.P., ziet er geen heil in; hoogstens kan men verwachten, dat er dan in plaats van één groote M.R.P. twee kleine partijen tegenover de communisten zullen komen te staan. Of wil De Gaulle een soort „bewe ging" vormen, een meer vage volks- groepeering zonder gedetailleerd pro gram, welke „beweging" dan een doorbraak van de partijen zal moe ten bewerkstelligen? Wij hebben zulke doorbraakpogingen van nabij leeren kennen, waar zij aanvankelijk eenig succes beloofden, zoolang er een hausse van eenheidsverlangens bestond, opgeroepen door een jaren lange druk van buiten af. Zoodra de nawerking van dien druk had opge houden, was het met de eenheids drang eveneens gedaan. Zou het in Frankrijk anders gaan? Wij kunnen het nauwelijks gelooven. Of wil de generaal een staatsgreep? De communisten schijnen daar wer kelijk bang voor te zijn. Want zoo zeggen ze waarom begint de ge neraal thans met zijn actie, nu er nog geen kijk op is, dat er binnenkort verkiezingen in 't zicht komen. Als er geen Kamerontbinding komt en er is op het oogenblik geen reden te zien, dat zooiets op til is dan zul len pas in 1951 normale verkiezin gen worden gehouden. Waarom be gint hij dan nu reeds met» verkie zingsredevoeringen? Misschien stuurt hij op een plebisciet aan, om te doen uitmaken, op hoeveel aanhangers hij rekenen kan. Maar wie zal dat ple bisciet dan uitschrijven? De regee ring van het huidige Frankrijk zeker niet. De generaal zal dan dwang moe ten uitoefenen en dat is een staats greep. Alle totalitaire stelsel zijn op de zelfde manier begonnen, zeggen de communisten; zij willen allemaal de andere partijen opruimen, om zelf den baas te spelen. Zij kunnen het weten, die commu nisten, want zij hebben slechts te kij ken naar Rusland, om hun stelling bevestigd te zien. Maar de Gaulle is geen Hitier en geen Mussolini, hij is zelfs niet eens een Lenin of Trotsky, om van Staling niet eens te spreken. Hij is slechts een man, wien het lot van Frankrijk ter harte gaat en die het wijst op zijn fouten. T^OT DIE FOUTEN behoort de te groote. bereidheid van een groot deel der, Franschen om hun steun te geven aan de comm. leuze. En daar om schreeuwen de communisten reeds bij voorbaat moord en brand. „Overigens merkt „De Tijd" te recht op moet men toegeven, dat het zwakke punt in de jongste rede van De Gaulle gevormd wordt door de vaagheid, waarmee hij het door .hem' gewenétehte „rassemblement" van het Fransche volk heeft gefor muleerd. Daaraar bemerkt men, dat hij, die als militair toch zeer goed Nederlandsche smokke laar in Engeland veroordeeld De Nederlander Jean B. P. Lelaux ie te Londen tot een boete van 2500 pond sterling en twee jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het smokkelen van bijna elf millioen bloembollen. De bloembollen waren uit Nederland afkomstig en Lelaux kocht voor de opbrengst in Engeland autobanden, sigaretten en andere ar tikelen, die hfj dan weer naar Neder land smokkelde. Twee jachten, waar mede het vervoer geschiedde, zijn in beslag genomen. De verdediger van Lelaux voerde aan dat deze gedurende den oorlog aan Engeland diensten heeft bewezen als -mdergrondsch agent in Neder- 1?" kan de boete niet betalen. weet, dat de middelen zich moeten aanpassen aan het doel, dat men er mee hoopt te bereiken,, als politicus den te volgen weg ook zelf niet scherp ziet. Deze leemte in zijn ziens wijze doet zich tes te ernstiger voe len, omdat heel De Gaulle's staat kundig denken berust op de gedachte van het rassemblement. Naast het binnenlandsche rassemblement im mers stelt hij dat van de leden der Fransche Unie en dat van de West- Europeesche staten. Het tragische is echter de geschiedenis der laatste tien jaren bewijst' het dat derge lijke rassen.blements slechts verwe zenlijkt worden onder zeer zwaren druk ysn buiten af en dat zij uit eenvallen zoodra die druk opgehe ven wordt." Zoo is het. Maar toch hopen wij. dat de Gaulle's stem niet zal zijn als die vap één die roept in den woestijn en geen antwoord krijgt. Moge het Fransche volk begrijpen, wat het tot heil en vrede strekt en dat verwe zenlijken, zonder dat staatsgrepen én gewelddadige doorbraken noodig zijn. Het ware te wenschen, dat de Fran sche eendracht een begin maakte bij de Katholieken en de leiders van de M.R.P. en De Gaülle elkaar vonden. Gebeurt dat niet, dan vreezen wij van de Gauule's actie eerder toene mende tweedracht dan eendracht.' Jong leven in den Amsterdamschen dieretuin. Mama kameel met haar jong genieten tezamen van het koesterend voorjaarszonnetje. DE BISSCHOP VAN HAARLEM DE R.K DIOCESANE onderwijzersver. „St.Augustinus" kwam in jaarver gadering bijeen. Na een H. Mis werd om half elf de 51ste algemeene vergadering geopend door voorzitter H. G. de Boer, die een uitvoerige rede hield waarin hij vele belangwek'^nde onderwerpen behandelde. Hoe. wel de vurig gewenschte eenheid der onderwijzers in katholiek verband nog altijd niet is bereikt, constateerde spr. dat men in de goede richting gaat. Ook wat de salarispositie der onderwijzers betreft, kan het lang verbeide K. B. thans spoedig verwacht worden. door £3 De bevolking van Voorschoten be staat tegenwoordig voor een groot gedeelte uit geüniformeerden, uit matrozen met bloote halzen, Capu- cijner-paters met bloote voeten en in wit-zwart habijt gewikkelde Do- minicanssen. De marin heeft er een opleidings-centrum, de Capucijnen eveneens en zoo ook de Zusters Do minicanessen. De marine heeft er een men er soms in bonte mengeling door elkaar wandelen en geven aan het anders nogal stijve, op het hooge zand uitgestrekte dorp een gemari neerd en tegelijkertijd gereguleerd karakter cosmopolitiseh als de wijde zee en als de wijze Wereld kerk. De Dominicanessen hebben er de oudste rechten, en zijn er zoo inge burgerd, dat zij er niet anders be kend staan dan als „de Zusters van Bijdorp" wat veel gemakkelijker en veel huiselijker op de tong ligt dan de officieele benaming van Zus ters Dominicanessen van de Congre gatie van O. L. Vrouw van Senen te Voorschoten". Zij wonen, met als naaste buren het kamp van de Jantjes, in de bui tenplaats „Bijdorp". Uit kloosterlijk-strategische over wegingen was dit bosch geknipt om er het moederhuis te vestigen van een orde. die tot stelregel heeft: „contemplata aliis tradere de vrucht van still overweging aan an deren mee te deelen". En ook Blink in zijn „Van Eems tot Schelde" was bij het zien van het achter een groei gordijn verscholen Bijdorp van oor deel: „dat de Katholieken een scherp oog hebben voor de schoone plekjes, om daar hun kerken, kloosters er :cholen te bouwen". Uit militair-strategische overwe gingen vonden de Duitsche indrir- gers het bosch ook geknipt maa om het ontzettend toe te takelen mr- bunkers, die er nu kris en kras ei overal, als verlaten hermitages van Oostersche monnikkenl verspreid lig gen. Er staan in het bosch bijna méér bunkers dan boomen, hardnekkige bulten, die men bezig is met man en macht uit te ioeien, om er jong plantsoen voor inde plaats te stel den. De onderwijsvernieuwing komt thans serieus aan de orde. Dan richtte de voorzitter het woord tot den oud-adviseur pastoor Heskes. die deze functie 18 jaar bekleedde en huldigde hem in een dankwoord. Tegen haif een beVad de bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, in gezelschap van zijn secr. de stampvollê zaal. Voorz. de Boer begroette Mgr. Daarop nam Mgr. Huibers het woord. Het is met groote liefde, dat Mgr. zich in dezen kring bevindt, aan wie de opvoeding van het katholieke kind zoo veilig is toevertrouwd Mgr.. herdacht den moeilijken tijd voor de onderwijzers en de groote of fers,'die gebracht moesten worden. Een samengaan met andere onder wijzersorganisaties achtte de Bisschop vanzelfsprekend, voor zoover het de uitwisseling van ervaringen betreft, maar de wenschelijkheid van een fu sie kan het Episcopaat niet inzien. „Wat ons tezamen bindt is het ideolo gische, het principieel katholieke be ginsel. Er is geen onderwijs zonder onderwijzer, geen onderwijzer zonder ziel, geen ziel zonder levensbeschou wing". „Ge waart altijd trouw aan uw Ka tholieken Bond", aldus de bisschop. „Blijft dat en spant daarin al uw krachten samen! Dan kwam Mgr. te spreken over het godsdienstonderwijs. Vernieuwing daarvan is zeer moeilijk en reeds ja ren wordt daaraan gewerkt. De wijze. waarop' de les gegeven wordt, blijft de taak van den onderwijzer! Het on derwijs immers hangt niet zoozeer van het boek af, als van de wijze, waarop de onderwijzer het boek ge-, bruïkt. „Moge God u allen bezielen met den H. Geest", aldus besloot Mgr, „om het vak als een hooge roeping-en een bezielend apostolaat te blijden beschouwen, en het heilig vuur in u, allen te bewaren". Tenslotte gaf Mgr. den bisschoppe- lijken zegen ,en werd de vergadering geschorst. Na de 'pauze werd tot secretaris ge kozen',/ de heer J. Poncin te Bever wijk. De aftredende secretaris, de heer W. Speller, werd door den voor zitter gehuldigd voor zijn-actief werk sedert 1903. Den heer Speller werd een cadeau aangeboden evenals den heer v. d. Krogt wegens hun uitzon* derlyke verdiensten. De hoogst verdienstelijke voorzit ter, de heer de Boer, werd door be stuur en leden groote waa-rieering betuigd voor de eminente wijze, waar op hij het voorzitterschap heeft vej vuld, om zijn groote verdiensten voor het Katholiek' onderwijs en de Ka tholieke onderwijzers jaren lang Hem werd als blijk van oprechte waardeering een geschenk geoffreerd Besloten werd, de volgende jaar vergadering te Leiden te houden. Een voorstel, waarbij de actie tot afschaffing van de classificatie no. 1 blijft, werd aangenomen. Evenzoo een voorstel van de afd. Hillegom, er op aan te dringen, dat de leerplicht wet vooral bij het V. G. L. O. ten strengste worden behandhaafd. Door de Duitsche bemoeiingen is in het groene gordijn, dat het kloos ter van de buiten-wereld afsloot, verschrikkelijk de mot gekomen, zoodat bij het monumentale, uit het jaar 1700 stammende inrijhek, men de torentjes var* het gebouw reeds kan begiuren. Wie van puzzelen houdt, kan trachten de door een-ge strengelde letters van het hek te ont warren, en, na flink zijn best te heb ben gedaan, de oplossing vinden in „De Monumenten van Geschiedenis en Kunst", dl. VII, van dr. E. H. ter Kuile, op bladzijde 210. Wij. die niet sterk rijn in zulke raadsels, hebben gemakzuchtig met een c>p bladzijde 210 gekeken; maar dat is geen sport. Wij waren trouwens veel nieuwsgierig om op Bijdorp aan te landen, een klooster, dat we al her haaldelijk hadden bezien, maar nog nooit door een toeristen bril. Door zoo'n bril zie je de dingen anders dan anders. Zoo was het ons bij vorige bezoe ken nog nooit opgevallenMaar nu moeten we eerst vertellen, dat dit klooster, behalve het moederhuis ook een wijd en zijd vermaard in ternaat en externaat met middel bare meisjes-opleiding herbergt, dat getituleerd en getuteleerd was „Nó- tre Dame de Lourdes", welke chique Fransche benaming de laatste jaren vloeiend vertaald is in „O. L. Vrouw van Lourdes", zonder dat deze over zetting aan de chic van de onderwijs inrichting afbreuk heeft gedaan. Of nu dat Fransche Notre Dame ons door het hoofd speelde. maar toen we, op de brug over de vijver, de kapel aanschouwden, met haar torentjes ^n pinakels (een pronkstuk van neo-gothiek) zagen we plotseling voor ons niet de Notre Dame van Voorschoten, maar de Notre Dame van Parijs. De ranke midden-toren lijkt ons een trouwe nabootsing toe van de dalpniiter op de Parijsche Kathedraal, met dit onder scheid, dat de dakruiter hier hoofd-toren is opgevoerd, waarbij de kleine rij-torentjes op de tweede rang komen. Een beeld in de kapel-muur van St. Thomas met een opengeslagen „Summa" en een tuinbeeld van St. Dominicus, brachten ons in Domini- caansche sfeer. Op de paden van den tuin wandelden Dominicaansche zusters allen burgeressen van deze, in onderscheid van een andere, god vruchtige Dominicaansche Repu bliek. Het hoofdgebouw, van 1887, is -jpelfs met het houten klokke torentje erop, pretentie-loos en draagt het opschrift: „Daminus qui incoepit, ipse perficiat De Heer, die het begint, zal het ook voltooien" een vertrouwen, dat bfeloond is in het verleden en ongeschokt gebleven voor de toekomst, ook «nu de moder ne schoolaanbouw, eeenige jaren ge leden door brand verwoest, nog steeds in puin ligt. In deze voorgevel troont een mooi Madonna-beeld, met de opdracht „Reginae Rosarii Aan de Konin gin van de Rozenkrans" een toe wijding, die verschilt van de latere, doch er volkomen evenwijdig mee loopt en slechts een andere liefko zende benaming is van dezelfde .hoo ge Beschermvrouwe. Als cicerone bij de bezichtiging van de kunstschatten der kapel ge leidde ons" niemand minder dan mgr. Th. M. Bekkers zelve. Het is nu wel duidelijk, waarom voor dezen keer Engeline en Eduard van het tooneel verdwijnen! Laten we veronderstel len, dat Engeline een bezoek brengt aan de belendende Jantjes en Edu ard zich amuseert in ,JDe Opgaande Zon" of in „Het Metalen Kruis", beide estaminets in de Voorstraat. De kapel van 1895 is een kleine kruiskerk met voor een kapel groote afmetingen. Het middenschip wordt ingenomen door het fraai-ge- sneden koorgestoelte van de Domi nicanessen. Tijdens het rectoraat van mgr. Bek kers is het interieur, dat uitvoerig en dik-op gepolychroneerd was, tot kal mer tinten terugge-ebd. Wat loover- arabesken aan het gewelf, een lichte kleur-aanzet van de fantastisch-go- tische kapiteelen beklemtoonen er de mediteerende blankheid. Mgr. vond in een ongetwijfeld begenadigd kunstenaar als Wim Nijs den man, die zijn plannen tot rijke verwezen lijking voerde. Daarbij is niet in een neo-iconocl^sme (beeldstorme rij) de neo-gothiek uitgemoord, "maar met behoud van wat er goed en mooi was o.a. de prachtig-gesneden biechtstoelen en de onderbouw der zij-altaren 1 zijn de moderne kunst werken er harmonieerend in opge nomen. Het hoog-altaar, van 1933, is een bezienswaardigheid van den eersten rang. Het is een vijfluik (op .een ko lossale, gepolijst-hardsteeoen tombe) waarvan de luiken, in dezen Paasch- tijd, feestelijk openstonden en de wat donkere kleurenpracht van Nijs' compositie in volle glorie uitwaaier den. Allesbeheerschend is de op het kruis zegepralende witte figuur van den koninklijk gekreonden Christus tegen de opstrevende transen en tinnen van het hemelsch Jeruzalem, en omgeven door de sterk-gestyleer de zinnebeelden, die altijd beschouwd worden als symbolen van de vier Evangelisten, doch die ook geïnter preteerd kunnen worden als de em blemen der levende schepping. Op de zij-luiken staan links de patronen van de Orde en de patro nen van het bestuur der congregatie ten tijde van de stichting van het al taar rechts de patrones der Orde. Catharina van Siena met de heili gen, die bij haar mystieke inkleeding (in een beschreven visioen) een taak vervulden en de beschermheiligen van het toenmalig bestuur van het huis, waarvan de aanwezigheid van den martelaar van Gorcum en rec tor van een zusters-klooster St. Theodorus v. d. Eem geen nadere verklaring behoeft. Een bizonderheid, die misschien wel eenig ter wereld is, toont het ta bernakel, een kostbaar gedreven en met half-edelsteenen gekroond rust huis, door Brom. Op de deur is het Lam Gods geschilderd - tegen 'het Boek met de Zeven Zegels. Een klas sieke voorstelling op een tabernakel deur zal men zeggen! Maar er is toch iets bizonders. Wij hadden nooit de noop durven koesteren, het reeds in dit leven te aanschouwen! Anders ziet men een gewoon lam afgebeeld, meest mèt een vaantje (waarom?) bij zich. Maar op deze tabernakel deur is, op verlangen van den rec tor, de tekst van de Apocalyps let terlijk gevolgd: „En ik zag midden tusschen den. troon met de vier Dieren en tus schen de Oudsten, een Lam staan als geslacht, met zeven ho rens en zeven oogen". Dit Lam is op de Voorschotensche tabernakel-deur bovennatuurgetrouw afgebeeld, en, hoe vreemd de lezing ook klinkt, om te zien is er niets vreemds aan. En dan nog een zin-rijke bizonder- heid. Het Boek ligt opengeslagen bij het vijfde zegel, bij dat tijdstip van betrekkelijke rust uit het Boek der Openbaring, waarin de vernietiging van het heidendom afgesloten wordt geacht en de ondergang der wereld nog niet is ingezet. En opnieuw een bizonderheid: er is geen communiebank, maar een laag koorhek, ontwerp van Karei Krol. De communicanten knielen aan met de handen onder een dwaal. In het priesterkoor schemeren gebrand schilderde ramen van Joep Nicolas, uitbeeldend in Nieuw-Testamenti- sche gebeurtenissen, de voornaamste liefdewerken der congregatie: on derwijs, verzorging van ouden van dagen en ziekenverpleging. Voorgelicht door een zoo begees- terenden cicerone als mgr. Bekkers zouden wij op nog veel meer kunnen wijzen: op de in houten schilden uit gesneden beeltenissen van het H. Hart en Maria, die ons wel minder bekoorden, maar in hun geheel ze ker goed uitkomen; op de in gele ge waden gehulde engelen, die in he- melsche verrukking rond het altaar dartelen: op de reliek-schrijnen, waarmede op feestdagen de altaar tafel is gesierd; op de merkwaardige en zeer mooie schildering van O. L. Vrouw van Fatima van Pieter Ge- raedts en op de kostbare collectie paramenten, waaronder,er zijn in opvatting en uitvoering kunstzinnig en ook dieozinnig een expositie van kerkeliike kunst, die aantoont, dat, al twijfelen we, en terecht, wel eens aan den inhoud van het woord cultuur in hedendaagsche be- teekenis, er toch dingen worden ge wrocht, welke, zoo lang er menschen zyn die schoonheid kunnen proeven en sir._ken, altijd weer zullen ont roeren. Het is natuurlijk ondoenlijk voor iedereen want wij zijn als krant iedereen niet! de kasten overhoop te halen, zooals de vriendelijke kloosterzuster deed, maar wij den ken toch, dat iedere groep van kunst- lievenden op „Bijdorp" vrijmoedig mag aankloppen, om er dit tuighuis van kerkelijke kunst te bewonderen. iniiiiniiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinnii PROF. ROMME GÖUVER.-GENERAAL Benoeming zeer binnenkort te verwachten. Naar de „Maasbode" uit poli tieke kringen verneemt, moet thans wel als vaststaand wor den aangenomen, dat prof. Rom- me zeer binnenkort benoemd zal worden tot Gouverneur-Ge neraal ter vervanging van den Luitenant-Gouverneur-Generaal Van Mook,» wiens spoedig af treden thans wel schijnt vast te staan. Men verzekerde ons n.l. dat de wensch van dr. Van Mook, van zijn post te worden •ontheven, nu op het punt staat te worden ingewilligd. liiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiD ^Morisson wordt een wereldstad"^ In Frankrijk zyn thans de hoofden van tientallen deskundigen op allerlei ge bied gebogen over de werk- teekeningen, de tabellen, de schema's en de cijfers perrons. 7 K.M. zijsporen, waaruit in Augustus een wissels, enz. De Eiffelbrug, stad met 30.000 inwoners cie de rechter-aftakking uit alle deelen der wereld van de lijn Parijs-Le Ha- zal zijn geboren. Wanneer vre bediende, werd in 1944 de contingenten verken- opgeblazen. Het herstel zou oorspronkelijk in 1948 be ëindigd zijn, maar het werk wordt nu versneld uitge voerd opdat het nog voor de Jamboree gereed zal komen. Internationale boulevard. - - Er komt een boulevard aanlegsteiger in de Seine, waarlangs men b.v. demon- Plet vliegveld van Mantes stratiestands zal vihden, wordt verbeterd, een ter- waar men in verkenners- rein voor luchttaxi's inge- vaardigheid allerlei acti- richt. Een nieuwe weg van viteiten beoefent als las- 4 K.M. wordt aangelegd, so-werpen. touwwerk, pot- De spoorwegen openen een tenbakkerij. maanden vlech- speciaal station: Rosny— terij, tumbling etc. Jamboree met twee groote Ronde de marktpleinen ners in Morisson arrivee- ren, zullen ze er alles vin den. waaraan hun jongens stad behoefte heeft vóór het zoover is, moeten tal- looze problemen worden opgelost. Het vervoer is er een van. Pontonniers van de genie bouwen een Oost-West-Zuid-Noord en Centrum komen talrijke winkels op allerlei gebied: restaurants, reisbureaux, een bank, tavern es met specialiteiten uit verschil lende landen, winkels voor boeken, foto-artikelen, schrij fbenoodigdheden, schoenmakers kapperssa- ions, kruideniers, bakkers. Tien bakkersconvooien van het leger, ieder bestaande uit 9 rijdende ovens en een rijdende bakkerij zullen in de weer zijn en er zullen bijv. 88.000 potten jam wor den geconsumeerd, alsme- ,lo„ uc x„vv de 2000 schapen, 2000 var- eenigde Staten evengoed als oplage vai- 50 a 60.000, een hospitaal. E.H.B.O. posten, een arena met tribunes voor 19.000 toeschouwers, een geweldige circustent voor 5000 personen, zes groote theaterbioscopen en een speciale schouwburg, waar allerlei verkenners- werk te zien zal zijn: zang, dans, tooneel,. films. Kamp vuren worden o. m. gehou den in de groote amphi theaters waar 30 000 toe schouwers een plaats kun nen vinden. Over geheel de wereld bereiden duizenden zich thans op deze Jamboree voor. In China en in Haiti, op IJsland en de Philippij- nen, de 1500 man uit de Ver kens, 2000 runderen. Er komen pompstations, die ieder per dag 3000 M3. wa ter verwerken, een dag blad met een dagelijksche de 500 Polen, de 2000 Bel gen, de 200 Oostenrijkers, de 1000 Nederlanders: ver kenners uit 44 landen zul len samenstroomen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. H. H. te Leiden, thans gedetineerd, had zich in den zwarten handel met distributiebonnen begeven, waar voor de Officier tegen hem vijf maan. den gevangenisstraf vroeg. De Poli tierechter veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf, benevens drie maanden naar Veenhuizen. J. G. E. te Leiden had schapen- vleesch in voorraad dat van een clandestiene slachterij afkomstig bleek te zijn, zoodat vermoed werd, dat verdachte daar wel méér van af- vist. De Officier vorderde tegen hem zes weken gevangenisstraf. De Politie rechter veroordeelde tot drie weken gevangenisstraf. Zonder de geldige bonnen, had T. E. W. te Leiden een hoeveelheid gesmolten vet afgeleverd, en ver moed werd dat het van een clandes tiene slachting afkomstig was. De Officier wilde volstaan met f 100.— boete of ?5 dagen hechtenis, en dan verbeurd verklaring van het vet. De rechter legde die straf op. De zaak tegen C. H. te Rijns burg had reeds eerder de aandacht van den rechter gehad, doch werd om verschillende redenen aangehouden; Verdachte had zich aan clandestiene riachting, schuldig gemaakt, waar voor de Officier tegen hem vier we ken gevangenisstraf vorderde. De Politierechter veroordeelde tot f 75 boete of 25 dagen hechtenis en dan voorwaardelijk twee maanden ge vangenisstraf met drie jaar proef- ly'd. HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens heling Van wol, welke uit een fabriek te Leiden was gestolen, heeft terecht gestaan de koopman H. P. uit Leiden, tegen wien acht maanden gevangenisstraf werd ge- eischt. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. DE WERELD-VOEDSELPOSITIE BLIJFT ZORGELIJK. Sir John Boyd Orr, directeur-ge neraal van de organisatie voor voed selvoorziening en landbouw (F.A.O.) der V. N-, heeft le Washington ver klaard, dat in Zuid-Sowjet-Rusland, «dat verleden jaar de ergste droogte sinds 50 jaar heeft meegemaakt, de voedselpositie zorgwekkend is gewor den. Hoewel in Engeland de voedsel voorziening, vooral wat aardappels betreft, door overstrooming, vorst en brandstofgebrek ernstig geschaad wordt, is het aantal per peftoon be schikbaar gestelde calorieën volgens Orr weinig veranderd. Hij voorspelde voor het komende jaar voortduring van het voedselte kort in Europa en Azië. De hoeveel heid graan, welke geëxporteerd zal kunnen worden, overtreft echter de aanvankelijke verwachtingen. Volgens Orr heerscht in de Westelijke zones van Duitschland bijna hongersnood met als noodzakelijke gevolgen hon geroedeem en andere ernstige symp tomen van ondervoeding. Aan voed. selgebrek schreef Orr de teruggang in de pjroductle van steenkool grooten- deels toe. In Zuid-Oost-Azië is het voedsel- vraagstuk urgent geworden in gebie den, waar rijst tot de stapelproduo ten behoort en and.ir voedsel in ge ringe hoeveelheid wordt verstrekt, tengevolge van de stakingen in Birma en de onlusten in Frnnsch-Indo-China. „ELSE LAMPEKAP" In het proces tegen de 31 bewakers en functionarissen van bet vroegere concentratiekamp Buchenwald, is een der beklaagden Frau Ilse Koch, bekend onder den naam „Ilse lampe- kap", daar rij de gewoonte zou heb ben gehad, lampekappen- en zakboek jes gemaakt van getatoeerde stukken hiuid van voormalige ge in terneerden van Buchenwald, te verzamelen. Frau Koch is de weduwe van den voor- maligen kampcommandant.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3