Gemeenteraad van Nieuwkoop Huldiging Leidsch gemeentepersoneel VRIJDAG 11 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen weer gemeentepolitie. Blijkens een mede.deelinig, voorko mende in het Staatsblad H 112 is bij besluit d.d. 9 dezer bepaald, dat o.m. in Alphen aan den Rijn de politie weer zal bestaan uit gemeentepolitie. HILLEGOM Been gebroken. Op het Hillinen- terrein brak een jeugdig voetballer een been. Na eerste hulp werd opne ming in het Diaconessenhuis te Haar lem bevolen. KATWIJK AAN DEN RIJN Oranjevereen. In de zaal de Kroon hield de Oranjever. haar jaar vergadering. De penningm., de heer Winters, gaf een verslag, dat een ba tig saldo vermeldde van 6.75.73, I>e eerder voorgestelde reglements wijziging, v/aardoor aftr. bestuursle den direct herkiesbaar worden, werd aangenomen. De aftredende be stuursleden*" de heeren J. van Elk en J. de Kreek, werden herkozen en in de vacature P. Lange en A. Was senaar werden gekozen de heeren D. van Schie en G. v. d Eijkel. Voor de te houden Koninginnefeesten zal nog een extra vergadering gehouden worden op later te bepa'en datum. Op 5 Mei zullen kerkelijke samen komsten gehouden worden. NOORDWIJK HET REDDINGSWEZEN AAN ONZE KUST. Er was Donderdagavond een onge kende drukte in dezen tijd van het jaar op de Noord Boulevard, toen het bekend werd dat de N.Z.H. Red- dings Mij. een groote avondoefening zou houden speciaal met het Whip- per-toestel. Wij vinden het een ge lukkige gedachte, dat deze oefening in samenwerking ging met de Noord wij ksche Reddings Brigade, want is het de taak van de kranige beman ning van de reddingboot om bij schipbreuk de bemanning van het in nood verkeerende schip af te halen, de Reddingsbrigade stelt zich dan tot taak, de geredde schipbreukelingen op medische wijze bijstand te ver- leenen, alzoo twee taken welke ge heel aaneensluiten. Onder leiding van den bekwamen bootsman Jan v. d. Niet trokken de deelnemers met een drietal wagens met red dingsmiddelen, brahcards, zuurstof apparaten en zoo meer naar een uiterst geschikt terrein op de Golf- velden. Vlot werd daar het Whipper- toestel opgesteld en werd met het vermeend in nood verkerende schip een verbinding met een kabel tot stand gebracht. Waar deze kabel ge spannen was over een groot dal had men een prachtige kijk op de wer king van het Whippertoestel, het welk in snel tempo de schipbreuke lingen van het schip naar de vaste wal transporteerde. Bij aankomst werden deze opgenomen door de E.H.B.O. en de Reddingsbrigade, welke dan de verdere verzorging op zich namen. Wij kunnen getuigen dat deze interessante oefening volko men is geslaagd en op ons den in druk heeft gemaakt, dat het red- dingswezgn in Noordwijk volkomen pèraat is. Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw. De maandelijksche bijeenkomst in „Het Hof van Holland" mocht zich weer in een goede opkomst verheugen. Voorz. P. de Groot opende deze bij eenkomst met een kort overzicht wat de natuur ons thans te zien geeft.. De bindcursus kwam ter spra ken. Met den heer Bos, die als lee- raar zal optreden was overleg ge pleegd. Zoo mogelijk zullen een tweetal lessen worden gegeven in de Tulpentijd en het restant der lessen in September-October. Op 24 April a.s. zal een ledenvergadering wor den uitgeschreven, waarop deze cur sus zijn beslag krijgt. Op deze bij eenkomst zal de heer Greup een cau serie houden. De Floralia-tentoon- stelling voor de schooljeugd zal ATHLETIEK. De Bataven. Met een aantal klinkende lesultaten hebben De Ba taven het winter seizoen besloten n.l. Kampioen van Zuid-Holland 10 km.; Club Kampioen van Zuid-Hol land en nu Maandag ji. op de Kam pioenschappen van Nederland twee de achter het sterke A. A. C. uit Am sterdam, dat met drie .kampioenen in z'n ploeg nl. Slijkhuis, Meijer en Overdijk slechts vier punten op De Bataven konden uitloopen. Nu wor den de laatste voorbereidingen voor het zomerseizoen getroffen. Met het oog op den vroegen irfval der duis ternis worden eerst nog twee indoor trainingen gehouden, gevolgd door een trainings-weekend op Zaterdag 19 April, waarna vanaf Woensdag 23 April de trainingen op de sintel- baan zullen beginnen. Hedenavond wordt de indoor trai ning gehouden ip de zaal Krauwel- steeg (achter Casinu Theater) onder leiding van den heer Ten Braak en wel als volgt: van 7 tot 8 uur da mes; van 8 tot 9 uur junioren en van 9 tot 10 uur heeren. Bataven, die buiten Leiden wonen, kunnen in ver band met bus of trein d«> training van 8 tot 9 uur volgen TAFELTENNIS. De Treffers. De beide Treffers spelers, die hebben deelgenomen aan de Nat. Kampioenschappen, konden niet de finale bereiken, P. Verdel kwam niet verder dan de eerste ron de ondanks geweldigen puntenvoor- sprong op z'n beide tegenspelers. Met wat meer zelfvertrouwen en tactisch inzicht had hij meer kunnen bereiken. N. Heemskerk, die z'n poule won, werd in de tweede ronde door een sterk aanvallenden Sprecker van H. B. S. (Den Haag) in 3 games verslagen. Het zich geheel in de ver dediging terugtrekken werd hem noodlottig en zoodoende was de kans om in de finale te komen verkeken. Zaterdag worden de laatste compe titiewedstrijden gespeeld en wel als volgt: Treffers I—P. V. S. B. I en Treffers Il_steeds Hooger III. doorgang vinden. Uitgereikt zullen worden 300 plantjes, (te kweeken in pot) bestaande uit: Salvia, Fuchsia en Afrikaantjes. De excursie naar de Hofstadbloem zal plaats hebben op Zaterdag 12 April vertrek te 2 uur van het Lindenplein. Nog enkele plaatsen zijn beschikbaar. LEIMUIDEN Personalia. De heer C. G. van Haaster slaagde voor het examen candidaat deurwaarder. SASSENHEIM Vrouwenbond. De presidente opende de vergadering, waarna ver schillende jaarverslagen worden voorgelezen. Hierbij merken we op de afd. Kraamverpleging een nieuw bestuur heeft gekregen. De presiden te sprak een ernstig woord over de fi nanciën van deze afdeeling. Verschil lende leden zijn zeer laksch in het betalen van hun contributie, om nog niet te spreken van algeheel verzuim. Bovendien laten de meisjes die op zich genomen hebben de gelden op te halen nog al eens verstek gaan. Ook dit komt de zaak niet ten goede. Er wordt naar een betere oplossing gezocht, maar vooreerst vraagt spreekster ieders volledige medewer king. Aan Zuster v. d. Wiel were! een bijzonder woord van dank gebracht voor het moeilijke werk dezen winter Als bewijs van erkentelijkheid werd haar een enveloppe met inhoud over handigd. t Bij voldoende deelname zal ook dit jaar weer een uitstapje gemaakt wor- dèn. De bestuursverkiezing bracht geen nieuwe gezichten. De dames Weusten, Verkley en v. d. Vlugt wer den herkozen. De verloting hielp het bestuur aan wat geld en eenige ge lukkige aan een aardig prijsje. „St. Pancratius" bracht ter opluistering .eenige tooneelstukjes voor het voet licht. Fl. Schouten-Vrouwenpolder. De vergadering van stemger. ingelanden werd gehouden in de „Oude Post". De rekening sloot met een batig sal do van 543.56. De omslag voor 1947 werd ophieuw vastgesteld op 16. per H.A. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. H. Heynes als voor zitter herkozen. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op het stoomen zonder ver gunning in de Zandsloot. Het bestuur beloofde om te ti-achten tot een af doende regeling te komen, waardoor het gevaar voor vee en gewas, ont staan door vervuiling van het polder water door de tegenwoordige riool- waterloozing, zal worden opgeheven. Geboren: Johan, z. van G. Stoute en M. den Hoed; Lijda, d. van G. Ba- rendrecht en J. Feenstra; Jacob, z. van J. van Dijk en A. A. Wijntjes. LAATSTE BERICHTEN BRITSCHRUSSISCHE ONDER HANDELINGEN TIJDELIJK AFGEBROKEN? Agence France Presse meldt, dat de onderhandelingen inzake een her ziening van het bondgenootschaps- erdrag tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie tijdelijk afgebroken zijn. ZOETERWOUDE KLOOSTER-JUBILEUM. De eerw. zuster Maria Rosa (mej. C. M. van der Salm Chr.d.) her denkt morgen, 12 April, haar 60-jarig professie-feest. WARMOND Gevallen. Het dochtertje van den heer W. alhier kwam bij het spelen zoo ongelukkig te vallen, dat het een geheel gespleten kin op liep, zoodat het zich. terstond onder doktersbehan deling moest stellen. Geboren: Hendrik, z. van G. H. '.t Hoog en T. C. Mij derwij k; Alida Ge- rarda Maria, d. van C. A. M. van Rijn en W. Endrödy; Thomas Quirinus NL colaas, z. van C. W. Steenvoorden ep C. Rijnbeek; Wilhelmina Jacbba Ca- tharina, d. van J. G. Zwetsloot en H. Hartveld. Ondertrouwd: W. H. Nobel en Q. Zwaan; B. de Goede en C. Th. Kerkj- vliet; C. Altena en M. Colijn. Het wegenplan Woensdagj.l. kwam de raad de zer gemeente bijeen onder voorzit terschap van Burgemeester van der Weijden. Allereerst werd een schrij ven behandeld van den heer Ra- vensbergen, waarin deze mededeelt, per 1 April weer als onderwijzer benoemd te zijn, zoodat hi.i per dien datum het college verlaat. In de daaropvolgende mededelingen werd o.m. vastgesteld a: dat de school- artsendienst, die oorspronkelijk be ginnen zou op 1 April eerst later in werking zal treden, omdat de school arts nog niet vrij is; b. dat de voor raden van het Gemeentelijk Ontgin- ningsbedrijf zijn verkocht en afge leverd; het verliespercentage was zeer laag. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd, nadat werd vastgelegd dat a. bij eventueele subsidie verleening aan de kleuterschool van de Prinses Marijke-school rekening wordt ge houden met het vrije gebruik van een gemeente-localiteit; b. werken, die, ten behoeve van de gemeente worden uitgevoerd, zooveel mogelijk zullen worden uitbesteed. Hierna werd overgegaan tot het belangrijkste agendapunt n.l. de restauratie van de wegen. De toe stand van de wegen is na de lange vorstperiode en de daarop volgende dooi zeer slecht, waarom spoedige maatregelen moeten worden geno men. Door den gemeente-opzichter is een plan opgemaakt, waarbij werd uitgegaan van de feiten dat het ma teriaal hoog in prijs en met uitzon dering van wegenteer wel verkrijg baar is. De totale lengte van de te herstellen wegen bedraagt 6700 M. den als zijnde voldoende verhard, Het restauratieplan is als volgt ge dacht: 2760 meter moet geacht wor- zoodat dit gevuld kan worden met koud asfalt en slakken. Hieronder vallen o.m, de weggedeelten tus schen de Utrechtsche grens en de Schippersbrug en de Tiendeweg; 3450 meter moet geheel opgebroken en uitgeschept worden, terwijl daar in moet komen steen met daarop een 25 c.M. dikke puinlaag, ver mengd met zand en grint; het ge heel aangewalst met een 6000 kg wals; 580 meter, on diverse punten, krijgen een afwijkende behande ling. Na droging wordt alles nog maals geteerd en bestrooid met ge broken grint. Voorts worden nog aangebracht 30 hollen, rioolbuizen en betonpla ten ter bescherming van het weg dek, vooral in het Zuideinder.' De kosten worden geraamd op ruim f 70.000,De raad is van oordeel dat verbetering en vernieuwing zeer noodzakelijk zijn, beperkt de be sprekingen in hoofdzaak tot de on- derdeelen, waarbij o.m. werd geïn formeerd naar de levensduur van de vernieuwde weg, de wenschelijk- heid van deskundige beoordeeling en ODname in het z.g. tertiaire wegen plan. waaraan rijkssubsidie verleend wordt, en de kwestie van eigen uit voering of aanbesteding. Het resul taat van die bespreking was, dat men besloot om het door den ge eigen beheer uit te voeren en het benoodigde materiaal, zooals puin, riolen enz. plaatselijk bij inschrij ving aan te schaffen. Verder zal nog met electriciteitsbedrijf worden gesproken over de wenschelijkheid van het aanleggen van een, onder- grondsch lichtnet. De gemeente-op zichter woonde ter verstrekking van inlichtingen een groot gedeelte van de vergadering bij. Bij de rondvraag drong een der heeren Wederom aan tot de instel ling van een commissie van toezichj; op het Gemeentelijk Ontginnings- bedrijf. Daar alle raadsleden hier vóór waren, zullen B. en W. maat regelen treffen. Ook behandelde men de kwestie dat den verschillenden" vereenigingen, die gebruik maakten van het gemeentelijke gymnastiek lokaal, speciaal de plaatselijke gym nastiekvereniging, het gebruik van dit lokaal was ontzegd. Men vroeg hieromtrent inlichtingen, en weer legde eenige kwesties Tenslotte be sloot B en W deze zaak nog eens onder de loupe te nemen. Na des betreffende informatie door een der raadsleden, deelde de voorzitter me de, dat de heer C. G. J. v. Vliet uit Boskoop is benoemd tot tweede ambtenaar ter secretarie. Voorts vroeg men inlichtingen omtrent de woningtoestand; de voorzitter wees op de overmacht die thans nog steeds in het spel is. Bij de bushalte in de Kerkstraat wenschte men een urinoir; evenals vorig jaar zullen B. en W. de kwestie bezien. Men deelde ten slotte nog mede, dat het probleem van de steeds te- rugkeerende eendenplagen, die veel schade berokkenen aan de land- en tuinbouw, krachtig ter hand was genomen. Hoewel de rijkslandbouw- consulent Ir. Schepens een desbe treffend schrijven onbeantwoord liet, heeft de Stichting voor de Land bouw een onderzoek door de wild- schade-commissie toegezegd. Wet houder van Tienhoven verzocht nu hem onverwijld van eendenplagen ek. in kennis te stellen, zoodat zoo vlug mogelijk maatregefen genomen kunnen worden. Na de reinigingsmannen nu ook de zandstrooiers. Nadat de burgemeester de vorige week het personeel van den Gem. Reinigingsdienst had bedankt voor zijn bijzondere prestaties tijdens de vorst- en sneeuwperiode, was gister middag een andere categorie ge meentewerklieden aan de beurt en wel de zandstrooiers. Ook zij hebben hun zeer gewaardeerde bijdrage in dezen „ijs- en sneeuwtijd" geleverd. Deze bijeenkomst, welke in het ge bouw van de stadshulpwerf werd ge houden, werd o.a. bijgewoond döor den wethouder van Fabricage, den heer A. J. Jongeleen, den directeur en adij-directeur van Gemeentewer ken, ir. D. Boogerd en ir. D. Y. Lem, den chef van de afd. bestratingen, den heer J. van Riet en enkele le den van de Commissie van Fabri cage. Ir. Boogerd, die een inleidend woord sprak, deelde daarin mede, dat men zich tot dit personeel van ge meentewerken had beperkt, omdat de zandstrooiers bij nacht en ontij had den klaar gestaan om hun werkzaam heden te verrichten. De burgemeester sprak vervolgens khet personeel in zeer waardeerende 'woorden toe, waarbij hij er op wees, dat het mede dit personeel is geweest dat er voor gezorgd heeft, dat het verkeer in onze stad normaal voort gang kon vinden. Namens het personeel heeft de heer v. d. Blom den burgemeester voor zyn vriendelijke woorden dank- 200 Bollenreizigers t naar de Ver. Staten De agent van de American Ex pres Company in New-York deel de mede, dat binnenkort 200 ver- tegenwoordigers van de Neder- landsche bloembollenwereld naar de U.S.A. zullen komen om een j campagne te beginnen ter stimu leering van den tulpenverkoop, j Nederlandsche experts hebben 1 de afzetmogelijkheden ii. Ameri- j ka en Canada bestudeerd en zijn 1 tot de conclusie gekomen, dat 2 deze zeer, zeer groot zijn. De j agent, voornoemd, deelde zelfs mede als het zoo is ».ot onze en j veler opluchting dat de ver- 4 koop van de Nederlandsche tul- penbollenoogst tegen Amerikaan- sche en Canadeesche dollars Ne- j derland in staat zou stellen zich zelf wat de buitenlandsch- de viezen betreft grootendeels te be- j druipen. 2 Voldoende scheepsruimte voor 5 het vervoer van onze oogst is be- 2 schikbaar. Zullen de tulpen onze^j redding beteekenen? VOORSCHOTEN Bonkaarten „Vink"-bewoners. Maandag a.s. moeten de bewoners van de omgeving van de „Vink" sup plement-kaart N.A. 705 op de bon kaart 705 bonnen afhalen, op het ge bruikelijke adres Leidscheweg 570. Medebrengen: stamkaart plus inleg- veL VOORHOUT Geitenfokvereeniging „De Een dracht'. In café Welgelegen hield deze vereeniging haar jaarvergade ring. Besloten werd op 7 Juni een geitenkeuring te houden. Het finan cieel verslag van den penningm. den heer P. v. d. Berg, werd door dezen ufnetionaris voor de 28ste keer uit gebracht en gaf een batig saldo aan van 115.50. De ontvangsten waren 486.45 en de uitgaven f 370.95. Hierna bracht de heer Th. v. d. Ploeg verslag uit als afgevaardigde naar de Bondsraad in Rotterdam- Het jaarverslag van den secretaris was somber en liet hooren dat het ledental voor de helft was terugge- loopen. De heeren P. A. v. Werk hoven en P. v. d. Berg werden bij acclamatie resp. als voorz. en pen ningm. herkozen. Bij de verdere be sprekingen kwam naar voren dat de vereenigingsbok in ongenade was gevallen. Arme bok! Niemand wil dit beest meer houden. Indien hier voor geen oplossing wordt gevonden zal getracht worden om voor dit pro bleem een samenwerking tot stand te brengen met Sassenheim. Hierna rondvraag, sluiting en een groote verloting van taarten en planten. Door een zolderluik gevallen. De 17-jarige bakkersknecht T. W. had het ongeluk om door het luik van de meelzolder bij bakker L. naar beneden te vallen en kwam te recht op de stenen vloer. Oogen- schijnlijk liet het zich zeer ernstig aanzien, maar nadat dr. Bots het eerste verband'had gelegd, werd ge constateerd, dat een arm ernstig was 'gekneusd. Het had veel erger kun nen zijn. gezegd. Het doet ons goéd, aldus spr., dat thans ook van de zijde van het gemeentebestuur voor ons een nieuw geluid doordringt. Spr. had de ver wachting, dat een en ander aanlei ding zal zijn om ook in de toekomst d-it werk in „eigen beheer" te doen uitvoeren. Van deze gelegenheid maakte spr. tevens gebruik om het gemeentebestuur nog eens hartelijk te danken voor de inrichting van het nieuwe schaftlokaal, dat thans op de stadshulpwerf is ingericht. Maatsshappelijk werk in ziekenhuizen In een gehouden bijeenkomst heeft de voorzitter van de Vereeniging voor Maatschappelijk Werk in Ziekenhui zen, dr. P. J. Kaiser, een en ander me degedeeld over het nuttig werk, dat door deze vereeniging wordt ver richt en over de vele mogelijkheden, welke voor de vereeniging nog open liggen, mits daarbij door ieder de noodzakelijkheid maar wordt inge zien. De Ver. voor Maatschappelijk werk in Ziekenhuizen bestaat reeds meer dan dertig jaar en het is vooral aan den heer W. A. Kriest, oud-school hoofd te danken, dat reeds zooveel door de vereeniging is bereikt. Voor den oorlog werd het werk der vereeniging meer als een zeker soort van liefdadigheid gezien, doch meer en meer vindt de meening veld, dat deze idee moet worden losgelaten en dat het werk als sociale noodzaak moet worden behartigd. Er werd gewezen op de groote moeilijkheden, waarin een gezin kan komen te verkeeren, wanneer een der huisgenooten. vooral de moeder in het gezin, in een ziekenhuis moet worden opgenomen. De sociale zorg voor de (11) patiënt kan van grooten invloed zijn op de genezing en op be korting van den verplegingstijd. Reeds is in het Acad. en het Elizabeth Ziekenhuis een eigen zuster voor de zen arbeid werkzaam, terwijl het Dia conessenhuis en de Annakliniek bin nenkort zullen volgen. Voorts is er een onderwijzerés aangesteld, om den schoolplichtigen patiëntjes, die lang durige verpleging noodig hebba», op dit gebied alle gemis te vergoeden. Tevens zal een dame worden aan gesteld, die op de hoogte is van han denarbeid en de toepassing daarvan bij bedlegerige patiënten. Van verschillende zijden werd reeds groote waardeering geuit voor het mooie werk der vereeniging en dit leidde er toe een basis te zoeken voor een gezonde financieele basis om het begonnen werk met energie te kunnen voortzetten. Wil de vereeni ging aan de zoo hoogst noodzakelijke uitbreidingsplannen gevolg kunnen geven, dan is er geld noodig. Een voorloopige raming begrootte de uit gaven op rond 20.000. Een groot be drag ongetwijfeld, doch wat is dit voor een stad met 80.000 inwoners. Men denkt b.v. aan het lidmaatschap van een gulden per jaar, aan een bij drage van 25 cent per hoofd der be volking. Binnen afzienbaren tij£ zullen u hieromtrent eenige gewetensvragen worden gesteld. De vereeniging hoopt, dat deze vragen in haar voordeel zul len worden beantwoord en wie reeds onmiddellijk hulp wil bieden kan zulks doen aan het adres van de pen- ningmeesteresse, mevr. M. S. Juyn- boll-Van IJsselstein, Nieuwsteeg 2, Giro 246246. DE 5 MEI-HERDENKING. De Commissaris van Politie ves tigt er de aandacht op, dat op alle verzoeken om vergunning tot het houden van buurtfeestjes enz. op Zaterdag, 3 Mei as., afwijzend wordt beschikt in verband met de dooden- herdenking op dien dag. WEER HET „ORANJEHOTEL". Voor alle Nederlanders heeft de naam Oranje-Hotel een overbekende klank. Hij roept herinneringen op aan de dagen, die zoovelen van ons binnen de trieste muren van dit Scheveningsche gevang hebben door gebracht, smachtend naar vrijheid, naar het zegevierende einde van den oorlog. Woensdag 7 Mei a.s. zal onder aus piciën van het Cadi-Comité weder om bovenstaand stuk opgevoerd worden door het Zuid-Nederlandsch Tooneel, onder leiding van Pierre Balledux. De opbrengst zal ten bate komen aan de militairen van het garnizoen Leiden, voor de geestelijke en alge- meene ontwikkeling. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie, die op Woensdag 23 de zer in dit blad opgenomen zal wor- I den. GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 16 April a.s. te 14 uur 30 aan het Bureau van den Geneeskundigen Dienst, Ma re 13a, gelegenheid is tot kostelooze inenting tegen pokken. 5409 Trouwboekje meebrengen. TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 4 16. Nou die Zwendel had haast. Tim stond doodsangsten uit, daar boven op het dak. Gierend schoot de wagen door de straten en de haastige be stuurder nam de bochten zelfs zoo scherp, dat de auto soms op twee wie len door de bocht schoot. De men- meente-opzichter ontworpen plantin sen op straat stoven naar alle kanten en keken de razende wagen met zijn vreemde passagier verbaasd na. Wel dra hadden ze het drukke gedeelte van de stad achter zich en in de bui tenwijken gekomen legde Zwendel er nog 'n schepje boven op. Na enige tijd zo te hebben voort geraped, min derde hij vaart en reden ze recht op een grote villa aan, die Tim tot zijn stomme verbazing als het huis van den directeur der Benzine-Maatschap- pij herkende. Nu begreep hij alles; die was natuurlijk de leider van het complot. Maar hoe moest hij nu van de auto afkomen voor Zwendel bij de villa was? Leidsche Amateur Fotografen- Vereeniging. Op de 14-daagsche clubbijeenkomst sprak de heer Van der Velden, lid van de R'damsche A.F.V. over de keuze van motieven. Spr. bezag dit onderwerp van het standpunt van den doorsnee-amateur zonder pretenties voor hooge kunst uitingen. Het is voor ons niet vol doende, alles, wat los en vast is te fotografeeren, zooals de gemiddelde beginner veelal doet, doch het resul taat moet voldoen aan eenige kunst zinnige eischen. Deze eischen be hoeven geen ingewikkelde stelregels te zijn en het is niet noodig, bijzon dere effecten na te jagen of procé dés toe te passen, die men niet be- heerscht. Eenvoudige composities, waarvan gewone bromides worden vervaardigd, voldoen gewoonlijk het beste. Bij het maken van portretten, waartoe de beroepsfotograaf veelal beter is toegerust dan de amateur, waarschuwt spr. tegen te groote contrasten tusschen licht- en scha duw, tegen vreemdsoortige houdin gen, enz. Vervolgens worden enkele aanwijzingen gegeven voor foto's van volwassenen en kinderen, voor stillevens en genre-opnamen, enz. Verder wordt de raad gegeven, de kinderen te fotografeeren in hun spel en bezigheden. Dit geeft herin neringsbeelden, die vooral voor la ter van belang zijn. Ieder, die zien wil en observeeren kan, treft motie ven te over in zijn naaste omgeving. Ook onder den arbeid kunnen veel al bijzondere opnamen worden ge maakt. Onze stadsbeelden, zooals grachten, markten, gebouwen kun nen met hun nijvere bevolking bij verschillende weersgesteldheden, als zon. regen, mist en sneeuw, kunst zinnige motieven leveren, evenals buiten de stad de molens, boerde rijen, hekken, sloten, de meren en plassen in de verschillende seizoe- Spr. waarschuwt tegen het maken van „ansichten"; een goed amateur zoekt zijn onderwerpen anders dan de kiekjesmaker. Hieriia vertoonde spr. een fraaie collectie lantaarnplaatjes ter illustra tie van de groote keuze van motieven en van het belang van het kiezen van het juiste standpunt of de goede verlichting. Na de pauze werd een aantal com positie-schetsen, op lantaarnplaatjes overgebracht, op het doek vertoond. Aan de hand hiervan werden tal van wenken en opmerkingen ten beste gegeven. In zijn dankwoord bracht de voor zitter zijn waardeering tot uiting voor deze leerzame voordracht, wel ke niet alleen getuigd van groote bekwaamheid en ervaring, doch vooral van veel liefde voor de ama teur-fotografie. Naar de poppenkast. Niet op ver zoek, imaar uit eigener beweging wil len wij onzen lezers aanraden, Zon dagmiddag of Zondagavond (resp. 3 uur en 8 uur) de voorstelling te be zoeken, die mej. Cia van Boort geeft met haar poppenkast in de zaal Ra penburg 52. Wij geven zoo gaarne dezen raad, omdat wij er van over tuigd zijn, dat de bezoekers een voorstelling zullen bijwonen, waar bij zij van zeer bijzondere kunst- praestaties waarlijk zullen genieten. Men zie verder de advertentie in ons blad van gisteren. Door de politie zijn aangehou den de 25-jarige J. Th. L. wegens valschheid in geschrifte en de 24- jarige J. v. M. wegens dezelfde over treding en oplichting. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha, d. v. F. A. van Leeuwen en II. M. de Roode; Johannes z v. J. Martijn en N. Nap; Johannes Gregorius Arnoldus Adria- nus Wilhelmus Maria, z. v. J. P. Belt en C. M. Döfferhoff; Johannes Wilhelmus Coraelis, z. v. L. P. Leune en J, Lof; Frans, z. v. A. Koning en \V. Willemsen; Jozef us, z. v. A. T. A. Heuzen en A. P. Commissaris; Dirk Arie Willem, z. v. A. W. van Prooijen en P. van Leeuwe; Wilhel mus Theodorus Maria Antonius, z. W. van Kampen en M. J. Veld hoven. Ondertrouwd: S. van Egmond jm. 22 jaar en J. M. Prenen jd 23 jaar; den Heijer jm 26 jaar en H. H. van der Linden jd. 23 jaar; D. Koe man jm 28 jaar en C. J. van Vegten jd. 22 jaar; J. L. van der Tuin jm 27 jaar en"A. Ouwerlcerk jd 25 jaar; van Veen jm. 40 jaar en E. Rob bers jd 29 jaar; C. Zwanenburg jm 22 jaar en J. M. Beooi jd 20 jaar; J. A. Kriek jm 25 jaar en G, M. Nes sen jd 25 jaar; L. Kuijper jm 25 jaar en A. S. Crama jd 26 jaar; N. van Doorn jm 24 jaar en A. Middelkoop jd. 20 jaar; A. J. Draaijer jm 30 jaar en M. van den Nieuwendijk jd. 24 jaar; J. Feller jrn 23 jaar en W. M. Kozier jd 24 jaar; J. W. Lagerberg jm. 25 jaar en M. C. van Galen jd 27 jaar; J. N. Voerman jm 25 jaar en A. A. van Dienst jd 23 jaar; J. de Jonge gesch. 37 jaar en A. W. Sin- g er ling jd 34 jaar; J. M. Koevoet jm 23 jaar en W. A. Tuinhof de Moed jd 19 jaar; L. Jager jm 26 jaar en D. Tegelaar jd 23 jaar; J. P. Rozen- brand jm. 22 jaar en A. H. M. Knig- ma jd 20 jaar; M. J. Sluis jm 22 jaar en G. Veeren jd 19 jaar; G. A. Ter- veer jm 25 jaar en E. H. C. D. Era des jd 27 jaar. Gehuwd; L C. Gaykema jm en F. G. Woodcock jd.; J. H. Keizer wednr en J. M. van Eijken jd.; H. J. van Maanen jm. en C. W. J. van der Spek jd. Overleden: C. L. M. van Eijken, d. 3 maanden; Mr A. Meijer huisvr. van F. G. Buntenbach 49 j.; M. M. J. Alt wed. van W. E. .Erades 73 jaar; C. G. Zirkzee wed. van G. W. Fried- hoff 72 jaar.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3