Verzoek uitstel van beoordeeling Bespreking kan weer beginnen De toekomstige Duitsche grenzen DE VOEDSELTOESTAND IN DUITSCHLAND Koffie-klacht Het communisme buiten de wet? VRIJDAG 11 APRIL 1947 Bureaux: Papengr. 32, Giro 103003 Tel.: Adm., Adv. 20826; Red. 20015 Dir., drukkerij en abonn. 20935. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11059 Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p. mnd. 4.25 p. kwartaal. Franco p post 4. Advertences: 15 cent per m.m, In- gez. mededeelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. Katholieke meisjes REEDS enkele weken geleden werd onze aandacht gevraagd voor een actie in de St. Petrus-parochie te Leiden. Een actie, die is: bij uitstek christe lijk, zeer actueel, hoogst noodzakelijk. Het is een actie, om ter hulp te ko men die gezinnen, waarin de moeder om hulp verlegen zit. Men kan dat doen op verschillende manieren. Jongedames kunnen een dag of een halven dag gaan helpen, thuis of met boodschappen; zij kun nen ook wat naai- en verstelwerk voor haar rekening nemen; nuismoe- ders kunnen eenige tijd een kindje bij haar laten logeeren, als de moe-1 der ziek is; en er zijn nog zoo veel andere manieren om de gezinnen bij te staan. In vele gezinnen zal hulp, al is 't ook maar eenige hulp, wat zonne schijn werpen over donkere zorgen. En is 't niet een echt christelijk werk, om een straaltje zachte goed heid te doen schijnen over anderer moeizaam leven! Zeker, als men dat doet en dit beschouwen wij als vanzelfsprekend gedrongen door de ware christe lijke gevoelens, waardoor men zijn evenmensch hoogacht, eerbiedigt, liefheeft. Het zou een zegen zijn, als het ini tiatief van de „Katholieke Bond voor het Gezin", afd. St. Petrusparochie, zóu slagen. Een zegen voor de paro chie. Een zegen ook voor heel de stad, want dat voorbeeld zou navolging krijgen, zou men moeten navolgen. Iedereen zal er van overtuigd zijn] dat op deze wijze wordt getoond, wordt bewezen, dat men zijn chris ten-zijn waarin de liefde dc hoog ste plicht is in daden, door den tijd vereischte daden, wil beleven. Katholieke meisjes, er is werk! Mevr. Winkelmolen-Schoenmakers, Stadhouderslaan 30; is de algemeene leidster van deze actie, welke aller sympathie en medewerking mag verwachten. V Werken! rVE vóorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, sprak op een vergadering van de K V.P. te Amster dam over loonen en prijzen. Hij con stateerde zeer terecht: „Na de bevrijding moesten wij be ginnen met in te voeren, wij zullen moeten blijven invoeren ,ook al om ons productie-apparaat op peil te brengen. Hadden wij voor den oorlog geen deviezenprobleem, nu moeten wij er mee worstelen. Wij moeten ex- portéeren om onzen import te betalen en op den duur het geleende terug te kunnen betalen. Maar wij kunnen pas expofteeren als wij kunnen concur- reeren. Daarom moet ons loonpeil aan voorschriften gebonden zijn. Zijn er loonvoorschriften, dan dienen er obk prijsvoorschriften te zijn". En hij besloot zijn rede: „Voor alles dient ons volk te besef fen, dat alleen hard werken uitkomst kan brengen, er moet geproduceerd worden en zoo veel mogelijk". Het landsbelang eischt, dat er zoo goed en zoo hard mogelijk gewerkt •wordt. Wie zich daaraan vrijwillig onttrekt, verzaakt aan zijn plicht, handelt tegen het landsbelang, al be schouwt hij zichzelf mis'schien als een uitstekend vaderlander. Dat plichtsbesef, om zoo goed en zoo hard mogelijk te werken, moet door de leiders van bedrijven en on dernemingen worden gestimuleerd. Hierop komen we nader terug. Aantal dienstplichtigen In bescheiden mate weer broederdienst Te verwachten is, dat voor dén mi litairen dienst in bescheiden mate wel weer vrijstelling wegens broeder- dienst kan worden verleend. Als maatstaf zal alleen het aantal zoons uit een gezin, die gediend hebben of tót dienst bestemd zijn, worden ge nomen. Voor de lichting 1945 zijn 37.000 man opgeroepen, welk getal vermoe delijk met 2300 zal stijgen in verband met de nadere bestemming van uit stel genietenden. Het aantal opgeroe- penen voor de lichting 1946 zal dat van 1945 niet te boven gaan. Voor de lichtingen 1947 en 1948 zal het maxi mum naar schatting 5000 hooger moe ten liggen dan voor 1945. Er zal een bijzondere voorzienig noodig zijn we gens de tekorten bij de lichtingen 1945 en 1946. Hiervoor zullen naar verwacht wordt op zijn hoogst 10.000 man van de lichting 1944 noodig zijn. De regesring venvacht, dat het ver blijf in werkelijken dienst van de thans onder de wapenen zijnde dienstplichtigen in totaal ongeveer twee en een half jaar zal moeten duren. APPELSTROOP ZONDER BON. Wij meldden reeds, dat overwogen werd, appel- en perenstroop, tot dus ver alleen op den suiker-en-jambon verkrijgbaar, vrij van distributie ter beschikkking te stellen. Hiertoe is thans officieel besloten. Daar van verbetering der suikerpositie geen sprake is, kan niet worden overwo- gen ook jam en stroop vrij' ie geven. De detaillisten moeten hun voor- P^tse^tdSrigSSnTen^pgt- NEDERLAND HELPT ENGELAND. Een drijvende kraan van de Mij. Zuiderzeewerken, bestemd voor wer kzaamlieden in de overstroomde ge bieden in Engeland, is uit Amsterdam naar de plaats van bestemming vertrokken. Het gevaarte in IJmuiden, gereed om het ruime sop te kie zen. TRUMANS HULPACTIE I"YE VEILIGHEIDSRAAD debatteerde gisteren over Truman's hulp- plan voor Griekeland en Turkije.De Amerikaansche vertegenwoordiger Austin drong er in een uitvoerig antwoord op aan, geen stappen te on dernemen alvorens genoemd plan door het Amerikaansche Congres is] goedgekeurd.De Sovjets hebben n.l. voorgesteld een commissie te benoe-' men om toezicht te houden op de Amerikaansche hulp. Amendement Vandenberg aanvaard De Amerikansche Senaat heert gis teren een amendement van senaloi Vandenberg aangenomen op Tru- mans hulpprogram. Dit amendement komt hierop neer, dat de president ged'wongen kan worden de voorge stelde hulp geheel of gedeeltelijk m te trekken indien; 1 Een Grieksche of Turkscóe re geering, welke de meerderheid van het volk vertegenwoordigt, hierom verzoekt; 2.daartoe aanleiding bestaat door de stemming volgens hel reglement in den Veiligheidsraad of de stem ming in de Algemeene Vergadering der V.N 3. hij van meening is, dat de doel stellingen van de wet op de hulp verleening zijn bereikt. PROCES TEGEN DE KERELS VAN BUCHENWALD. Vandaag is te Dachau het proces geopend tegen 31 nazi-functionaris sen van het concentratiekamp Bu- chenwald. Het proces zal naar ver wachting twee maanden duren en is het eerste tegen de bestuurders van een van Duitschlands grootste en bekendste moordkamoen, waar 51.000 personen zijn omgekomen. Onder de beschuldigden bevindt zich prins Josias zu Waldeck, die naar men gelooft de eerste Duit- scher van koninklijken bloede is, die wegens oorlogsmisdaden terecht staat. Hij wordt beschuMigd bevel gegeven 'te hebben tot „dooden- marschen" en het veroorzaken van den dood van honderden zwakke gevangenen. GENERAAL PRAATTE Z'N MOND VOORBIJ. Te Berlijn worden dezer dagen groote razzia's gehouden, waardoor verscheidene gezochte personen in handen der geallieerden zijn gevallen. Het succes de2er razzia's is echter be langrijk verminderd door de loslop- pigheid van den Amerikaanschen mi litairen bevelhebber, generaal-majoor Keating, die er te vroeg ruchtbaarheid aan gaf, dat de razzia aan den gang was. De geallieerden waren overeenge komen, geen verklaringen aan de pers te verstrekken alvorens de razzia zou zijn afgeloopen. Te Moskou besproken Bij de bespreking van de afbake ning van Duitschlands grenzen heeft de Fransche minister van buiten lar.d- sche zaken Bidault te Moskou het Fransche standpunt uiteengezet. „Het Rijnland moet permanent worden bezet en politiek en econo misch van de rest van Duitschland worden gescheiden. Ook zou het gewenscht zijn, dat he!- Ruhrgebied politiek los van Duitsch land zou worden gemaakt. Het feit,: dat een centrale Duitsche regeermff gezag zou hebben over een gebied, welks exploitatie zoo gemakkelijk kan dienen tot het voorbereiden varr nieuwe agressie, vormt een gevaar voor den vrede. Minister Bevin zeide dat Groot- Brittannië sympathiek tegenover de aanspraken van Nederland staat git GISTERMIDDAG IS SJAHRIR uit New Delhi te Batavia teruggekeerd. De terugkeer van Sjahrir zal de spoedige hervatting van de besprekin gen tusschen de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie moge lijk maken. Sjahrir zal zich eerst naar Djokjakarta begeven voor een on derhoud met Soekarno. Op een na zijn aankomst te Batavia gehouden persconferentie, waar ook derepublikeinsche minister van economische zaken. dr. A. K. Gani, aanwezig was, heeft Sjahrir verklaard, dat er geen concrete resultaten van de besprekingen met de andere regeeringen te melden waren, maar dat de gesprekken slechts het karakter van een ge dachten wisseling droegen. Er waren geen officieele besprekingen over diplomatieke vertegenwoordigingen van de republiek gevoerd. zal een gemengde Nederlandsch-In- donesische commissie permanent te Modjokerto verblijven en toezien op de naleving van de gemeenschappe lijke verklaring in zake het achter wege laten van represailles. Correspondentie van Linggadjati gepubliceerd. Met toestemming, zoowel var. de Comm.-Generaal als van de Indone sische delegatie is thans de correspon dentie gepubliceerd tusschen beide genoemde instanties, welke ten slotte geleid heeft tot het besluit om Ling gadjati te onderteekenen. De corres pondentie bevat weinig nieuws. Het is een discussie over de kwestie van Üe buitenlandsche vertegenwoor diging der republiek en over de uit legging van en de toelichting op de overeenkomst van Linggadjati. Daar de standpunten van Nederland en van de Indonesische delegatie bekend zijn, heeft het weinig zin nader op de thans gepubliceerde correspondentie in te gaan. Mayrover verliest opnieuw haar lading. Voor de vierde maal in vier maan den tijds is het Britsche stoomschip Mayrover, dat van Cheribon op Sin gapore vaart, aangehouden en opge bracht naar Batavia. Ook dezen keer is de lading, bestaande uit contra bande, namelijk suiker en sisal, ver beurd verklaard. Ryan, rechtskundig adviseur van de Martin Behrman-reederij, heeft ver klaard, dat deze op de rep. havens zal blijven varen. De Ned. autoriteiten kunnen drei gen met wat zij willen. Wij hebben met de republiek een handelscontract voor twee jaar aangegaan, aldus mr. Ryan. AARDBEVING TE LOS ANGELES. De stad Los Angeles is gistermid dag door een hevige aardbeving ge schokt. De schok werd ook te San Diago en naburige gemeenten ge voeld. Ofschoon de aardbeving in sommige sectoren hevig was, heeft zij in de dicht bevolkte gebieden geen ernstige schade veroorzaakt en vielen er geen slachtoffers. N Sjahrir terug in Batavia Inzake de rijstleveranties waren, eenige besprekingen gevoerd over de verhooging van den pry's der goede ren, welke in ruil voor de geleverde rijst in Voor-Indië zouden worden ge kocht. Sjahrir zeide tevens, dat een Voor-Indische delegatie ter bestudee ring van de handelsmogelijkheden in de republiek verwacht kon worden. Het belangrijkste resultaat van de conf. -entie te New-Delhi was naar Sjahrirs meening de omstandigheid, dat verschillende daar vertegenwoor digde landen tot de ontdekking ge komen zijn, dat vele hunner „natio nale" problemen heelemaal niel zoo typisch nationaal zijn, maar moeten beschouwd worden in samenhang met soortgelijke vraagstukken in andere Aziatische landen. Sjahrir verklaarde ten slotte geconstateerd te hebben, dat de Indonesische republiek in de andere Aziatische landen groote po pulariteit geniet. Kwestie Modjokerto geregeld. Gisteren zijn te Batavia van een bezoek aan Modjokerto teruggekeerd de commissaris-generaal M. van Poll, de heeren dr. C. C. Maassen, dr. P. J. Koets en lt.-generaal S. H. Spoor. Dr. Koets deelde Aneta de hoofd punten mede van de maatregelen, die tusschen de Nederlandsche en Indo nesische autoriteiten zijn vastgesteld: A. Aan de Nederlandsche zijde moet men de zekerheid hebben, dat zich bij het terugtrekken van de Ne derlandsche troepen niet andermaal moeilijkheden zullen voordoen. B. Er moeten waarborgen bestaan, dat niemand schade zal ondervinden als gevolg van de tijdelijke aanwe zigheid der Nederlandsche troepen. Om hiervoor zekerheid te scheppen dat ze behandeld moeten worden door een grenscommissie als voorge steld door Marshall. Bevin zoowel als Marshall gaf zijn fiat aan het Fransche voorstel om het Saargebied voortaan te doen bestu ren door Frankrijk alleen en voor een uiteindelijke afscheiding van dit gebied. De Amerikaansche en Britsche mi nister verzetten zich evenwel tegen het voorstel om het Ruhrgebied een onafhankelijken status te geven. Afscheiding van het Ruhrgebied, al dus Bevin, zou bij de Duitschers irre- dentistische gevoelens opwekken. Misschien ben ik niet logisch", zoo zeide hij, „indien ik wel voor af scheiding van het Saargebied ben. Maar de wereld waarin wij leven, is nu eenmaal heelemaal niet logisch." Molotof zou vandaag het Russische standpunt formuleeren. l^A DE ONGEREGELDHEDEN van zettingszóne van Duitschland, is selsituatie in het huidige Duitschland De verschuiving naar het Westen van de Poolsche grens was een ge voelig verlies voor de Duitsche voed selvoorziening. Doordat de Polen geen enkele Duitscher vergunning gaven in het Poolsche gebied te blijven, was er voor de hier wonende Duit schers 13 pet. van de bevolking geen andere mogelijkheid dan zich te verspreiden over de vier overi ge zones. Om te beginnen steeg het inwoner aantal van de Fransche-, Amerikaansche-, Britsche- en Russi sche zóne van 59 millioen tot ruim 66 millioen. Tegenover deze stijging van het aantal consumenten echter een belangrijke productieverlies. Het gebied levert, zooals de grafiek laat zien, 30 pot. van de agrarische pro ducten van Duitschland en 20 pet. van de veestapel. Het laat zich ver staan, dat de Polen deze producten niet hebben gedistribueerd over de rest van Duitschland, dooh deze ten eigen bate hebben benut. Hoe is nu de toestand in de vier zones van Duitschland? Naast de twee zooeven omschreven factoren, de vermeerdering van de bevolking en het verlies van een belangrijk pro ductiegebied, telt natuurlijk geducht mee, dat tengevolge van de oorlogs handelingen de vooroorlogsche pro ductiecapaciteit op het moment nog bij lange na niet is bereikt. Gaan wij de bezettingszones stuk voor stuk bezien, dan blijkt, dat de Russische zóne verreweg de gunstigste positie inneemt. Ruim 30 pet. van de huidige Duitsche bevolking woont in het door de Russen beheerschte ge bied. Dit gebied heeft ruim 40 pet van de agrarische productie gerekend naar de cijfers van 1939'43. On danks de sedert dien opgetreden be lemmerende factoren, is momenteel voor sommige producten nog export mogelijkheid aanwezig. In de Britsche zóne wonen onge veer een gelijk aantal menschen als den laatsten tijd in de Britsche be- het ongetwijfeld interessant, de voed- eens nader te bezien. in de Russische zóne, doch de pro ductiecijfers zijn hier aanmerkelijk lager. De gunstiger positie van de veestapel is te danken aan de vee teelt in de Noord-Duitsche laagvlak te. De Britsche bezettingsautoriteiten stellen echter alles in het werk om de veel te geringe agrarische produc tie te vermeerderen. Hiertoe zijn uit gebreide plannen opgesteld, welke onder meer beoogen de beteelde op pervlakte voor graan met 40 pet. te vermeerderen. Voor aardappelen is dit cijfers zelfs 80 pet. Zoolang ech ter de Duitschers onwillig blijven aan deze plannen mede te werken zal de situatie zeer zorgelijk blijven. In de Amerikaansche zóne zijn de cijfers weliswaar gunstiger dan in de Britsche zóne, doch voldoende voor de hier levende 24 pet. van de bevol king is er niet. Ook hier poogt men door opstelling van een teeltplan voor 1948 dé moeilijkheden te bo ven te komen. Tusschen de opstel ling en uitvoering van deze plannen is echter een groot verschil, temeer •caar de ondergrondsche nazi-propa- ganda hier zeer veel kwaad ver richt. De Fransche zóne met haar 9 pet. bevolking heeft vooral te kampen met een te kort aan graan. Hier staat echter een voldoende productie van aardappelen en melk tegenover. Het teeltplan voor de Fransche zóne is dus hoofdzakelijk gericht op een ver meerdering van de graanproductie. De voedseltoestand in het huidige Duitschland is dus uitgesproken slecht te noemen. De situatie zal ech ter nog slechter worden zoolang de Duitschers meer waarde blijven hech ten aan de inblazingen van de over gebleven Hitler-knechten dan aan de plannen van de bezettende macht. Het ziet er echter naar uit, dat dit volk nog steeds niet overtuigd is van het onnoemelijke kwaad, dat de ver afgode Fiihrer hen heeft berokkend. „Ober, my een kopje koffie". „Kleintje koffie voor meneer!" En hij zet met zwier en gratie Room met mocca voor mij neer. Ach, zóó was 't in vroeger dagen In de tijden van weleer. Weldra annonceert de kellner: „Plasje Pitto voor meneer!" In den Schouwburg met de pauze Voeld' ik mij een jeune premier, Om mij heen een fijn aroma, Koffie-geur in den foyer. Straks probeert vergeefs de kellner Met 'n air van diplomaat Mij een brouwsel aan te smeren Van het reinste surrogaat. Wijlen Louis Davids wist het, Want hjj stak den loftrompet Op zyn meisje, dat „zoo'n immes Lekker bakkie koffie" zet. Klare koffie! Geef, regeering. 't Voorbeeld van bezuiniging! Anders komen w' op de koffie Met al die versobering. Russisch voorstel door Londen afgewezen Volgens een bericht in de „New York Times" zou de vorige week ter herziening van het tusschen beide landen bestaande verdrag Donderdag een Russisch ontwerp aan de Brit sche regeering zijn voorgelegd, dat een clausule zou bevatten, waar door Groot-Brittannië diplomatiek van de V. S. volkomen zou worden geisoleerd- Door de weigering deze clausule te aanvaarden, zouden de besprekingen zijn vastgeloopen, aldus Jiet blad. De clausule had volgens deze bron Hot inhoud, dat Groot-Brittannië gen land moet steunen, dat als vij andig ten opzichte van de Sovjet- Unie wordt beschouwd. Ook werd voorgesteld, dat de cultureele be trekkingen verbeterd en weder zij dsche vijandige propaganda onder drukt moeten worden. Indien Groot-Brittannië dit Rus sisch ontwerp zou aanvaarden, zou Moskou er op kunnen staan, dat Groot-Brittannië de Amerikaansche politiek in Griekenland, Turkije en China niet zal steunen. BEVOLKING EN AGRARISCHE PRODUCTIE IN DUITSCHLAND Bevolking ,J ""v n Agrarische - wcencm l Producten Veestapet CONVERSIE-LEENING NIET GEIIEEL GELUKT Bij de met recht van voorkeur ge houden inschrijving op 2.509.000. 3 obligatiën Alkmaar, is van het conversierecht zoodanig weinig ge bruik gemaakt, dat de vrije inschrij vingen ten volle konden worden toe gewezen en een overigens niet be langrijk bedrag ongeplaatst bleef, DE OUD-PRESIDENT VAN DEN HOOGEN RAAD PROF. VAN LOON. Het Haagsche tribunaal heeft ten aanzien van den oud-president van den Hoogen Raad, prof. mr. J. van Loon, hetgeen hem was ten laste ge legd, op eenige ondergeschikte pun ten na, bewezen verklaard en te zij nen aanzien interneering uitgespro ken tot twee jaar, met aftrek, dus tot 16 Juni a.s. Voorts verbeurdverkla ring van zijn vermogen tot 28000 (eenige landgoederen en zijn juridi sche boekerij) en ontzetting uit on derscheidene rechten. HIJ DACHT, DAT HIJ NAAR DE BIOSCOOP GING. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen den 22-jarigen fabrieks arbeider J. L. Linsvelt uit Ursum, te gen wien hedenmorgen een jaar voor waardelijk werd geëischt L, die als landwachter ingezet werd in België verklaarde hedenmorgen dat hij, toen hij op transport werd gesteld naar België, dacht „dat hij naar d>- bios coop ging". Uitspraak luidde voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Naar te Buenos Aires in welinge lichte diplomatieke kringen wordt vernomen, zal de nieuwe politiek van de regeering der V.S. tegenover het communisme het voornaamste onderwerp zijn van de conferentie van Amerikaansche ministers van Buitenlandsche Zaken, welke zeer spoedig na den terugkeer van Mar shall uit Moskou zal worden bijeen geroepen. Naar wordt aangenomen, zal Ar gentinië met steun van de V.S. het initiatief nemen door buiten de wet stelling van het communisme voor te stellen. Naar verluidt zal binnenkort tus schen Buenos Aires en Washington een „geheime overeenkomst" inzake dit onderwerp worden geparafeerd, welke overeenkomst zou worden gevolgd door maatregelen van de Argentijnsche regeering om het communisme in haar land te onder drukken In semi-officieele Argen tijnsche kringen wordt verklaard, dat de Argentijnsche ambassadeur, die thans op weg is naar zijn post te Moskou, binnen twee maanden naar Buenos Aires zal terugke'eren, terwijl de Sovjet-Russische ambas sadeur in Argentinië spoedig „met verlof" naar Moskou zal gaan. HET OFFENSIEF IN GRIEKEN LAND. Een communiqué van het leger in Noord-Griekenland zegt, dat de re- geeringstroepen gisteren overal de gestelde doelen hebben bereikt. De geringe weerstand kon overal wor den gebroken. Volgens officieuse berichten uit Larissa in Midden-Griekenland zijn 600 man Grieksche Luchtlandings troepen op verschillende punten in Thessalie neergelaten. In Zuid-West Griekenland zouden 100 opstande lingen zijn gedood. 70 gewond en 70 gevangen genomen na een strijd van twee dagen. Koning Christiaan van Denemarken, wiens gezondheidstoestand ongerust heid baart, met koningin Alexandrine tijdens een der geliefde bezigheden van het Deensche koningspaar, het lezen van kranten en tijdschriften, welke dagelijks in grooten getale aan het koninklijk paleis worden bezorgd. Een, ÜMMe-ttje... Bij gebrek aan hout gaat het vuur uit; Waar geen lastertong is, bedaard do twist. Spreuken 26 20 WEERSVERWACHTING g ZACHT WEER OVERDAG. g Aanvankelijk zwakke later g o wat toenemende wind hoofdza- g o kelijk tusschen Oost en Zuid. o g koude nacht en frissche ochtend, o g doch morgen overdag, afgezien o g van hier en daar overdrijvende 5 hoogere bewolking, zonnig weer o met vrij hooge temperaturen voor den tijd van het jaar. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1