Commandantsoverdracht van het vliegveld Valkenburg STADSNIEUWS Niwin opende de deuren Nieuwe salarissen onderwijzers Het bezoek van het Oxfordsche Hockey-team Bestrijding van de ambtelijke corruptie SPORT DONDERDAG 10 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 TIEDENMORGEN heeft voor het front der troepen de commandanls- **overdracht plaats gevonden van het vliegveld Valkenburg, terwijl tevens dé functie van chef Techni sche Dienst werd overgegeven. Nieuwe commandant Off.-vlieger L. J. Fritz Het vliegveld Valkenburg lag he denmorgen heerlijk in het zonnetje te blakeren ondanks een frissche zee wind over het prachtig gelegen vlieg veld woei. Officieren en manschap pen waren in Zondagsch tenue gesto nken vanwege het feit, dat het com mando van het vliegveld, dat in han den was van den officier M.L.D. Ie klas W. Beets, werd overgedragen aan den officier-vlieger le klas L. J. Fritz. Te ongeveer half elf stonden offi cieren, onderofficieren, korporaals manschappen van het V.K.S. deta chement van den M.L.D. Nederland opgesteld voor de gestationneerde Firefly's, die eveneens vanwege den Zondagsdienst rust hadden. Nadat de nieuwe commandant een inspectie over het terrein met de di verse gebouwen had gehouden, bege leid door den aftredenden comman dant W. Beets volgde een inspectie van de troepen. Hierna stelden deze zich in carré op, waarop de heer W. Beets bet woord nam om te i melden, dat de chef Technische Dienst officier MLD 2e klasse luit. J. B. v. d. Berg van zijn functie zou worden ontheven en dat daarmede werd belast de officier le klasse J. de Wit. Spr. wist zich de tolk van allen wanneer hij luit. v. d. Berg dank zegde voor het vele en goede werk, dat hij bij het opbouwen van deze eenneid onder dikwijls moeilij ke omstandigheden, had verricht. Persoonlijk bracht spr. hem dank voor de medewerking, welke hij steeds betoond heeft. Overtuigd w spr., dat zijn opvolger, luit de Wit, zijn werk cp dezelfde wijze zal voort zetten, omdat hij is opgegroeid met ae ontwikkeling van de vliegkamp schepen. Spr. feliciteerde luit. v. d. Berg hartelijk met zijn benoeming. Daarna kwam spr. tot zijn eigen commando-overdracht en richtte zich lot zijn opvolger officier-vlieger L. J. Fritz. Met zekeren weemoed nam spr. afscheid van zijn werk hier c een andere bestemming te volgen. Sinds 15 Mei van het vorig jaar is de eenheid Valkenburg opgeboiïWd. Dc bemanning bestond toen uit slechts drie man. Nu zag spr. er on geveer 200 om zich heen. Zonder vliegtuig werd begonnen, nu zijn er een respectabel aantal. Het funda- Maar hopelijk ook de harten en de beurzen In tegenwoordigheidi van tal van genooaigaen is gistermiddag in „Den Burcht" de reeds herhaaldelijk door ons aangekondigde fancy-fair ten ba te" van de Ni win geopend'. De lezer weet zóo langzamerhand waarom het gaat: de inzameling van gelden, wel ke kunnen strekken tot eankoop van eenige cantinewagens,. waaraan on ze militaii'en overzee dringend be hoefte hebben en die daar ginds zul len getuigen van het warme (lees: koele) medeleven van breede lagen van het Nederlandsche volk met hen, die ver van huis en haard hun va- derlandschen plicht vervullen. Sedert enkele dagen rijdt een der gelijke wagen reeds door onze stad rond1, heerlijke geuren van erwten soep rond zich verspreidend, zoodat de Leidenaars zich een denkbeeld kunnen vormen van de wijze, waar op hun penningen straks zullen wor den besteed. De door de Sleutelstad bijeengebrachte wagens zullen wor den voorzien van het stadswapen en het opschrift: „Deze wagen werd aan geboden door de Leidsche burgerij"' en aldus getuigen van het aandeel van Leiden in deze landelijke actie, welke overal met groote sympathie wordt begroet. Zulks bewees ook de groote belangstelling gistermiddag bij de officieele opening, welke o.m. werd bijgewoond) door den burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, zijn echtgenoote en twee zoons, wet houder S. Menken, den rector-mag- nificus der Leidsche Universiteit, prof. mr. R. P. Cleveringa en zijn echtgenoote, den garnizoenscom mandant, de majoors Deschrevel en Dekker, den plaatselijken marine commandant, den kapitein-ter-zee B. C. Mahieu, majoor Huyding van den M.O.D., den directeur van het Ned. Legermuseum, kolonel M. C. van Houten, den commissaris van politie, den heer R. J. Meyer, de directie van Gemeentewerken de heeren ir. D. Boogendi en ir. Y. Lem, den praeses- collegii, den heer Hintzen,' vertegen woordigsters van de V.V.SL., den brandweercommandant en onder commandant, de heeren S..W. Hage- doorn en W. Kosten, afgevaardigden der middenstandsvereenigingen en vele anderen. Zij allen werden welkom geheeten door den voorzitter van het plaatse lijk Niwin-comité, den heer mr. F. K. P. Béuckema Thoewater, die te vens zijn dank betuigde aan allen, die Op eenigerlei wijze hebben bijgedra gen tot de totstandkoming van deze fancy-fair. Vervolgens verleende hij het woord aan den burgemeester tot het verrichten dér officieele opening. De burgemeester herinnerde aan het doel van deze fancy-fair en stel de het nut van een cantine-wagen in het licht, vooral op afgelegen posten in de binnenlanden, waar vaak geen drinkwater beschikbaar is. Hij dank te de verschillende instanties die hun medewerking hadden verleend bij de organisatie van de fancy-fair; de middenstandsvereenigingep, die goe deren beschikbaar stelden, de mili tairen, die de goederen vervoerden, de studenten, die hielpen inzamelen en de meisjesstudenten, idde 25.000 lootjes draaiden. ,,Het is de eerste maal, dat in Leiden een grootscheep- sche actie voor dit mooie doel is op gezet en ik wek allen op, te toonen, dat de gekoesterde verwachtingen niet beschaamd behoeven te worden. Nadat een kopje thee was genut tigd, begaven allen zich naar de groo te zaal, welke geheel in beslag wordt genomen door een groot aantal ten ten en stands, welke doen denken aan het 3-Octoberveld. Koopen kan men i 74"f-*™» appi-uiien op deze fancy-fair niets behalve fruit !O0 k°* en Alles per en conserven, welke door de Groen- '«veiling en eenige grossiers spontaan HOOGLEERAARSBENOEMING LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Voor onderwijs in het luchtrecht. Bij Kon. Besluit is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in het luchtrecht, mr. D. Goedhuis, burgerlijk luchtvaart-at taché aan de Nederlandsche ambas- 'sade te Londen. Daniel Goedhuis studeerde rechts wetenschappen aan de Leidsche Uni versiteit en richtte zich bij zijn stu dies voornamelijk in de richting van liet luchtrecht. Op 12 October 1929 promoveerde hij aan de Leidsche universiteit op een dissertatie, getiteld: „La Con vention de Varsovie". In 1938 volgde zijn benoeming tot privaatdocent voor het luchtrecht aa!h de rijksuniversiteit alhier, welk ambt hij op 19 October van dat jaar aanvaardde met een rede over „De vorming van het luchtrecht". Verschillende werken op dit gebied zijn in den loop der jaren van zijn hand verschenen.- o.a. „National airlegislations and the Warsaw Con vention". .Handboek voor het Lucht recht" en i een voorwoord tot van Maasdak's „Nederlandsche mogelijk heden in bet Oosten". STAKING BIJ MEELFABRIEK OPGEHEVEN. Naar wij vernemen heeft het per soneel, dat bij de N.V. Meelfabriek ..De Sleutels" v.h. De Koster in sta king was gegaan, gistermiddag on der dezelfde arbeidsvoorwaarden de werkzaamheden hervat. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". A.s. Zaterdagmiddag om half vier zal de eerste steenlegging plaats heb ben van het nieuwe bouwplan der woningbouwvereeniging „Ons Be lang" aan de Tomatenstraat. Deze plechtigheid zal geschieden door bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot. K.A.J. Dek.-par. Zaterdagavond zullen de „Stuwers" die op dezen avond officieel tot Kajotter geïnstal leerd worden een bonten avond ver zorgen. Het belooft werkelijk iets ge weldigs te worden. Welkom zijn alle Kajotters zonder uitzondering*. Zij, die verkeering hebben, brengen heel gezellig hun meisje of verloofde mee. Ook de ouders van onze 21 Stuwers zijn heel welkom. Wij zullen u laten zien waartoe uw jongens in staat zijn. Ouders, vrienden en vriendinnen we maken er een toffen, gezelligen avond van- Ploegleider „Stuwers". MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. KIJN, 9 April Groenten. Waspeen I 60—74, idem ■li J 2649, winterpeen 3.50—4 50 Uien 9.30—12 60. kroten I f 7.80— idem II 3.804.40," spruiten ment van verderen uitbouw is gelegd en het gebouw kan verder worden opgetrokken. Spr. bracht dank aan a^en voor de wijze, waarop zij hem hebben ter zijde gestaan en hij hoopt, dat de leerlingen hun opleiding goed zullen volbrengen en dat hij hen later het zij hier of in Indië als bekwame vliegers zal mogen terugzien. De nieuwe commandant bracht hierna namens allen hartelijk dank aan den afgetreden commandant voor de goede wenschen, welke de heer Beets hier had geuit en uitte zijn waardeering voor het werk, door hem in het voorbije jaar hier ver richt ondanks gebrek aan personeel en aan materieel. Gelukkig teekenen de omstandig heden zich nu iets beter af en het zal spr's streven zijn de geoefendheid en paraatheid op te voeren tot nog hooger peil. Spr. wenschte vervolgens den af getreden commandant goed succes in zijn verdere marine-Loopbaan, waai en wanneer ook hij zijn nieuwe functie zal aanvaarden. Hiermede was de plechtigheid af- geloopen en hadden de manschappen vrijaf als op Zondag. „SCHULD EN BOETE" Het tooneelspel, dat het Neder- iandsch Volkstooneel gisteravond als eerste opvoering in een serie van 3 avonden in den Leidschen Schouw burg op de planken bracht, is geba seerd op don bekende roman van den Russischen schrijver Dostojewsky Plet verhaal speelt zich af in het St. Petersburg van, 1865. toen allerlei theorieën en revolutionaire denkbeel den een sterke gisting veroorzaakten in intellectueele kringen, waar zij in dè corrupte toestanden van het toenmalige Tsarenrijk een vruchtba ren voedingsbodem vonden. Hier is liet de student Raskolnikoff, die ge leid door edele motieven, doch mis leid door a'lerlei onbekookte lectuur, meent zich buiten en boven de wet te mogen stellen en een oude pand jeshuishoudster met een bijl ver moordt. Hij meent daardoor niet al leen zijn familie van den ondergang te kunnen redden doch de maat schappij tcgens een dienst te bewij zen. In het nauw gebracht door den rechter-commissaris, die hem door ziet, aanvaardt hij ten slotte den weg, dien het meisje Sonja hem als den eenigen weg aanwijst, den weg van inkeer tot God en boete. Dostojewsky weet deze ontwikke lingsgang meesterlijk te schetsen en het is de verdienste van het Nederi. Volkstooneel, dat het de sfeer van Dostojewsky in verschillende scè nes heeft weten te benaderen. Bij zonder opmerkelijk is echter het spel van den jeugdigen acteur Ton Kuyl, die aan de figuur van den door het leven gegrepen en door revolu tionaire denkbeelden heen en weer geslingerden Raskolnikoff een relief wist te geven, welke hem niet alleen cp papier maar ook op het tooneel tot het middelpunt van het drama maakte. Zijn duel met den rechter commissaris van Ferd. Sterneberg was uitstekend spel. Over het geheel genomen was het ensemble zeer goed te noemen; ook de vrouwenrollen Waren sober en gaaf. De décors van Louis Saalborn ver plaatsten ons volkomen in den ouden tijd. waarin Dostojewsky's werk ont stond. Kunst en Ontspanning heeft met de keuze van deze opvoering weder om een goede greep gedaan. beschikbaar werden gesteld. Maar, winnen des te meer. En op alle mo gelijke manieren! Men kan er met ringen en ballen gooien, schieten, hengelen, het rad van avontuur la ten draaien, ko.rtom het is er een complete kermis! Het burgemeester lijk gezin bewees de doeltreffendheid van familiebezoek door in de eerste twee wentelingen van het rad van avontuur achtereenvolgens een paar zijden dameskousen en vijf knotten baby wol te winnen!!! De moraal is evident: bezoekt met de uwen in de komende dagen deze fancy-fair en u loopt de kans even eens dergelijke begeerenswaardige artikelen te winnen. In een apart zaaltje worden per manente filmvoorstellingen gegeven, waar de films „Brengers van recht en veiligheid" en „Het leven van een soldaat te Batavia" worden vertoond. De fancy-fair is tot en met Zaterdag a.s. iederen middag en avond ge opend van 3.30 tot 5.30 en 7.30 tot 11 uur. Een R.K. Herstellingsoord voor onderwijzers? Woensdag werd te Nijmegen in het gebouw „De Vereeniging" een ver gadering van het katholiek pnderwij- zersverbond gehouden. Na een plechtige H. Mis in.de St. Josefkerk opende de heer Willem Wildschut de vergadering. Spr. deelde mede, dat spoedig uit voering zal worden gegeven aar het K. B. betreffende de verhooging der onderwijzerssalarissen. Het K.O.V. zal blijven aandringen op verfris- sching en vernieuwing op het gebied van het onderwijs, In dit verband wees spr. op het besluit van het mi nisterie van onderwijs, om een sub sidie te verleenen ter daadwerkelijke medewerking aan het plan, dat elke onderwijzer om de tien jaar in de ge legenheid zal worden gesteld, zijn kennis op te frisschen. Op deze wijze zal elke onderwijzer kennis kunnen nemen van de vernieuwingen op on derwijsgebied. In den loop van de vergadering voerde dr. Wesselings, vertegenwoor diger van den minister, het woord en zeide o.m., dat H.M. de Koningin nog deze week haar handteekening zal zetten onder het K.B. betreffende de nieuwe onderwijzerssalarisregeling. De grondsalarissen zullen verhoogd worden en de schaal der verhoogin gen zal met twee jaar verkort wor den. De regeling uit den oorlogstijd wordt uitgeschakeld. De tijdelijke onderwijzers krijgen hun periodieke verhoogingen. Gedurende een jaar zal een specia le cursus worden gegeven om jonge lieden, die H.B.S. achter den rug hebben, binnen het jaar op te leiden tot onderwijzer. Voorts zullen studiebeurzen voor onderwijzers in het leven worden ge roepen. Spr, wees er nadrukkelijk op, dat standsverheffing niet ligt in sa- larisverhooging, maar in hoogstaande uitoefening van de opvoedende taak en de verhooging van eigen cultuur. Het bureau van het K.O.V. wordt gevestigd in Utrecht. Verschillende BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elena Jannie, d. v. M. H. Horstman en E. Pjatko'; Jannetje, d. v. J. Marbus en C. Kwaadgras; Catharina Maria Wïlhelmina, d. v. S. P. Verver en C. M. W. Aerts; Jannetje Maria, d. v. E. N. Boekee en J. van Westbroek; Elisabeth Ja- coba Maria, d. v. W. A. de Haas en E. Plug; Ferdinanda Cornelia Maria d. v. M. G> J. Jansen en F. A. W. M. van Cleef. Gehuwd; L. Brandwijk jm en G. M. Blom jd.: C. J. de Vos jm en E. E. Bleeker jd; D. Jansen jm en J Florisson jd; M. Kikkert jm en C. P. de Does jd; A. Sasburg jm en II. Filippo jd; H. Sinteur jm en J. J. Pijnakker jd; P. M. Sjardijn jm en M. Jansen jd; A. L. M. Sontrop jm en A. B, M. van Eisen jd; J. Bakker jm en L. B P. Compter jd. Overleden: J. van Zonneveld wed. van J. van Kan 96 jaar; M. C. Broek huizen vf. 76 jaar; G. Limvers wed. van P. den Hoed 71 jaar. ISTERMilDDAG speelde het Oxfordsche dameselftal een aardigen, sportieven wedstrijd tegen een dameselftal van B.D-H.C. te Bloemen- daal, welke door de gasten met 51 werd verloren Vóór de wedstrijd be gon werd aan de Oxfordsche dames een mooie tegel met het Bloemeu- daalsche wapen aangeboden. Na de match vond er in het club huis een thee plaats, die zeer geani meerd verliep. De captain van het Oxfordsche elftal, miss Berwick, be dankte voor den plettigen wedstrijd én de gezellige thee, waarop de cap tain van B.D.H.C. antwoordde, dat het den gastvrouwen een eer v/as geweest dé Engelsche gasten te heb ben mogen ontvangen. Tot slot bedankte mcj. Nagel voor de genoten gastvrijheid in Bloemen- daal. Gisteravond waren de Engelsche gasten weer hijeen in de Lakenhal, waar door de L.M.H.C. een film avond op de Groote Pers was geor ganiseerd. De burgemeester en zijn echtgenoote, de gemeente-secretaris en verschillende leden van het Lei denOxford-comité waren mede aanwezig. De bijeenkomst werd ge opend door den heer J. C. van Schaik, wethouder van onderwijs, die er op wees, dat het heel gemakkelijk is voorzitter van het LeidenOxford- comité te zijn. Spr. wilde ook zeggen waarom, want voor de komst der En gelsche gasten deed ieder zijn best een programma in elkaar te zetten; alleen de voorzitter had niets te doen. Dezen morgen hield de burgemees ter receptie in het Stadhuis en bood een lunch aan, waaraan spr. mede- aanzat. Des middags hadden de gasten ten mooien wedstrijd (gelach: er werd immers met 51 verloren!) en vol- voorstellen der afdeelingen werden hierna behandeld. Het voorstel van de afdeeling Lei den, dat het-K.O.V. ijverde voor af-'' schaffing der klassificatie werd goed gekeurd. Een voorstel van de afd. Leiden werd aanvaard, dat het K.O.V. als eerste „actie-punt" op haar agen- a zette: „algeheel herstel voor de gepens ion nee rden Met algemeene instemming werd ontvangen een voorstel van de af deeling Beverwijk, dat het K.O.V.- bestuur plannen zou beramen om te komen tot de oprichting van een her stellingsoord van katholieke onder wijzers. Men zou alvast kunnen aan kloppen bij bestaande R.K. Sanatoria om onderwijzers, die overspannen zijn, terstond ie helpen. Besloten werd, dat bij de komende salarisregeling allen voor dit doel 10 pet. zouden afstaan. Als alle onder wijzers daartoe zouden kunnen be sluiten, dan zou reeds een bedrag van 125.000 worden verkregen. SEIZOEN-LOONEN IN BOLLEN- BEDRIJF. Door de samenwerkende Werkge vers- en Werknemers-organis'aties LAATSTE BERICHTEN ONTSLAG ADVISEURS COMMISSIE-GENERAAL. Naar wij vernemen, zijn prof. S. Posthuma erf pi'Qf. mr. J. H. W. Verzijl eervol ontheven van hun toevoeging als adviseurs aan dc com missie-generaal' van Nederlandsch Indië. WINKELIER EN INBREKER AL VECHTEND DOOR DE RUITEN GETUIMELD. In den nacht van 7 op 8 April werd ingebroken in den winkel van den groentenhandelaar G. van der H. aan cle Rembrandtstraat te Loosduinen. Door gestommel werd van der H. ge wekt. Hij begaf zich naar beneden en trof aldaar een' onbekende man aan. Er ontstond een worsteling, waarbij beiden door de ruiten van de achterkamer naar buiten vielen, alwaar de strijd werd voortgezet, tot dat de politie van het bureau Willem III-straat ter plaatse verscheen, die den inbreker, den 31-jarigen O. F. van der D., wonende aan de Rubens straat te Loosduinen inrekende. Bij zijn verhoor bekende de dader verschillende inbraken, te Loosdui- zijn voor het a.s. seizoen de volgende nen te hebben gepleegd, o.a. bij de loonen voor aangenomen werk vast gesteld: Delven 20 duim f 0.95 per R.R., 24 duim 1.15, 30 duim 1.50. Rooien per R.R.: Hyacinthen ƒ0.60. Tulpen f 0.55. Crocussen 0.50. Narcissen 0.50. Irissen f 0.60. Planten per R.R.: Hyacinthen f 0.60. Tulpen f 0.50. Nar cissen 0.55. Crocussen 0.55. Iris sen /0.45. Aan losse arbeiders wordt boven dit tarief 1.per dag betaald. fa. O. aan de Emmastraat, alwaar le vensmiddelen, textielkaarten en 45 werden ontvreemd; bij de fa. V. aan de Wilhelminastraat stal hij een groote hoeveelheid servies- en email- lepunten alsmede f 36. Bij de fa. T. aan de Emmastraat 62, en bij de fa. Sch. aan de Wilhelminastraat is het slechts bij een poging gebleven. Bij huiszoeking werd een groot aantal distributiebescheiden terugge vonden. gens het programma zouden de drie nog resteerende dagen veel tekort voor de gasteh worden. Dit alles werd verzorgd door de ongenoemde leden van het comité. Zij waren altijd bezig en prachtige zonneschijn van dezen middag, dacht spr., dat men ijverig in de weer was om voor goed weer te zorgen voor het vertrek naar Hoek van Holland. Zoo heeft de voorzitter het ditmaal heel gemakkelijk gehad! Na deze korte inleiding werden eenige films vertoond. Eerst 'n ka rakteristieke Hollandsche opname: de Zuiderzee met Enkhuizen en Hoorn, Marken en Volendam, in' kleuren. Dan een speciale Friesche opname: de Elfstedentocht van 1942 en vervolgens dé Cross Country en eenige opnamen uit de hockeywed strijden, tijdens het bezoek der Lei- denaren aan Oxford in Januari ge maakt. De heer Wagner sloot namens de L.M.H.C. met een kort woord van dank tot degenen, die dezen avond hadden verzorgd- Vanmogen was het vroeg dag voor de gastenmet den trein van 8.55 werd naar Amsterdam gereisd voor een bezoek aan Amsterdam met den merkwaardigen boottocht door de oude hoofdstad. In den middag was men vrij te gaan waar men wilde en rend onder toezicht van de Neder- Een na-oorlogsch verschijnsel, dat in vele kringen verontrusting heeft gewekt, is het feit, dat er onder de personen, die in Nederlandschen overheidsdienst zjjn, worden aange-» troffen, die blijk geven niet de amb telijke onkreukbaarheid te bezitten, welke wij van ouds bij ambtenaren gewend waren. Verschillende geval len van fraude op ambtelijk gebied zijn gebleken en de volksmond praat van corruptie op grootere schaal, dan tot nu toe dooi* dc justitie werd achterhaald. Deze ongewenschte toestand heeft er toe geleid, dat de minister van justitie heeft besloten aan de bestrij ding van de ambtelijke corruptie HET GOUD IN DEN NIEUWEN WATERWEG. Hoewel het naar boven brengen van de goudstaven, die in de oor logsdagen van 1940 op den bodem van den Nieuwen Waterweg terecht kwamen, een aardig meevallertje is, is toch de veronderstelling onjuist, dat onze deviezenpositie hierdoor aanmerkelijk zou worden beinvloed. Iedere goudstaaf weegt 12 Vi kilo gram. De officieeie waarde van het goud is op het oogenblik ongeveer 3000 per kilogram. Zou het geluk ken alle 111 destijds gezonken goud staven naar boven te brengen, dan komt de waarde daarvan neer op een bedrag van circa ƒ4.162.500.houdt men in het oog, dat tegenwoordig bij het aangaan van leeningen bedragen van honderd millioen gulden gering worden geacht en dat onze tegen woordige staatsschuld rond 27 miE liard gulden bedraagt, dan is het dui delijk, dat een sommetje van een goede vier millioen gulden een be trekkelijk onbeteekenende rol speelt. Of het overigens zal gelukken alle 111 staven naar boven te brengen, moet worden afgewacht. Of de Duit- schers van dit aantal reeds iets heb ben weggehaald, is nooit aan het licht gekomen. Ze zijn in de buurt van de vindplaats wel eens aan het baggeren geweest, maar men heeft altijd den indruk gekregen, dat ze niet het goede plekje te pakken had den. Hoeveel staven er sinds de be vrijding nu aan de Nederlandsche Bank zijn afgeleverd is niet met ze kerheid te zeggen. Op hei, werk zelf laat men hierover niet veel los. Som migen schatten het totaal aantal ge vonden staven op 45 a 50. stuks. WEDEROM EEN GOUDSTAAF GEVONDEN. Bij de baggerwerkzaamheden in den nieuwen Waterweg ter hoogte van het voormalige Kruithaventje is hedenochtend wederom een goud staaf, afkomstig van de in de Mei dagen van 1940 gezonken loodsboot, naar boven gekomen. De werkzaamheden staan voortdu- zeer bijzondere aandacht te doen schenken. Hiertoe is een parketafdeeling in het leven geroepen, die kennis neemt van alle corruptiezaken, welke in het land aan het licht komen. Deze afdeeling als orgaan van het openbaar ministerie heeft uitsluitend een opsporende, vervolgende en ad- viseerende taak. De corruptiegeval len zullen evenals voorheen, aan den gewonen rechter ter berechting wor den voorgelegd. Met de leiding wordt belast mr. W. H. Overbeek, subsistuut-officier van justitie te 's-Gravenhage. Haar parket is gevestigd te 's-Gravenhage, Raamweg 20. Zij heeft cle beschik king over eigen rijksrecherche. De aandacht wordt' er op gevestigd, dat het publiek de bestrijding van de corruptie zeer kan vergemakkelij ken, door terstond aangifte te doen, wanneer het kennis krijgt van een geval van ambtelijke omkoopbaar heid of onrechtmatige bevoordeeling van personen in overheidsfuncties. Behalve bij de plaatselijke politic en justitie kunnen klachten en me- dedeelingen ook worden ingediend bij bovengenoemde parketafdeeling. Hel is van belang, dat de klachten zoo nauwkeurig en uitvoerig moge lijk worden opgesteld. DE TEXTIELKNOEIERIJEN TE ENSCHEDE. In verband rftet het dezer dagen door den centralen dienst voor de economische controle te Enschede en omgeving ingesteld onderzoek, waar bij de textielfabrikant B. te Haaks bergen en twee procuratiehouders van een der grootste textielfabrieken te Enschede in arrest zijn gesteld, vernemen wij nog, dat B. door mid del van de gestolen garens in staat werd gesteld, duizenden meters stof te vervaardigen, w.o. 24000 M. vi trage, welke zonder de distributiebe palingen in acht tc nemen in den handel werden gebracht. Dat met deze onrechtmatige trans acties groote bedragen gemoeid wa ren, blijkt uit het feit. dat. voor zoo ver tot dusverre kon worden nage- gaan, B.. met deze transacties onge veer 25.000.heeft verdiend. De textielfabrikant, te wiens nadeel de goederen zijn ontvreemd, gaat uiter aard geheel vrijuit. Het onderzoek duurt voort. eerst hedenavond zou men teragkee- landsche Bank, die de staven in ont vangst neemt. TIM TUIML^ ÜNAPT HET WEL OP 15. Tim klom zoo vlug als het hem mogelijk was de brandladder af en was juist halfweg, toen Zwendel de buitendeur kwam uitstappen Maar toen leek het of Tim pech zou krijgen, want zijn tegenstander liep recht op een daar geparkeerde auto af en stap te in. Tim had echter alweer een plan netje klaar. Het was wel een beetje riskant, maar het was toch het enige wat er op zat. De wagen reed weg, juist onder de brandladder door en tot grote ver bazing van de voorbijgangers, die toch al niet begrepen wat dat kereltje daar op die ladder uit te voeren had. nanv Tim een sprongetje en kwam met een tevreden gezicht op het dak van de wegsnellende wagen terecht. Gelukkig schakelde Zwendel op dat moment juist luid toerend over, zo dat hij niet hoorde wat er inletterlijke en figuurlijke zin boven zijn hoofd hing. BILJARTEN. Europeesch kampioenschap 71/2. Voor dc wedstrijden om het Euro peesch kampioenschap 71/2, welke van 17 tot en met 20 dezer te Amster dam in Krasnapolsky worden gehou den, zijn de volgende inschrijvingen binnengekomen: België: Clement van Hassel en Joseph Baudart. Frankrijk: Jean Albert en Roger Dufetelle. Por tugal: Alfredo Ferraz. Tsjecho-Slo- vakye: Frangois Francl, Nederland: P. J. van de Pot en P. dc Leeuw. Van de buitenlandsehe deelnemers hebben Baudart en Albert de meeste ervaring in dit soort spel, en belooft Clement van Hassel het meest voor de toekomst. Nederland heeTt in van de Pol en de Leeuw twee eminente vertegenwoordigers.die, als ze hun vorm van de Nederlandsche kam pioenwedstrijden weten te handha ven, beiden ernstige candidaten voor den Europeeschen titel zijn. DAMMEN D.C.L.-nieuws. De 4e spelers, die j.l. Maandag meespeelden in het nationaal damtournooi te Laren (Gld.), wisten elk met een prijs naar Leiden te komen. W. Huisman en J. Slingerland wonnen beiden den len prijs, de eerste in de hoofdklasse en de andere in de 2e klasse.' W. Blom had den 3en prijs en A. v. d. Putten den 2en prijs. Uitdagingsmajch P. OlivierHuis man. De 8e partij in deze twee kamp eindigde in een verdiende over winning voor Huisman, zoodat hier mede de stand 124 voor hem is ge worden. De 9e partij wordt a.s. Maandag gespeeld.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3