Gouden jubileum van de Kath. Volkpartij te Leiden Ouverture van het bloemenfeest Wat er op de a.s. Jaarbeurs komt 1 Op korte golf f RECHTZAKEN DONDERDAG 10 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 I'VE LEIDSCHE AFDEELING van de Katholieke Volkspartij heeft giste- *^ren haar gouden jubileum gevierd in een bijeenkomst, waarbij de be langstelling omgekeerd evenredig was aan de waarde van deze herden king. De vergadering werd bijgewoond door den oud-voorzitter en mede oprichter prof. mr. P. J. M. Aalberse, den deken en de pastoors der stad, door het lid der Eerste Kamer, prof. dr. Barge, door den voorzitter en se cretaris der Kamer-Centrale. Sprekersmag. Stokman en prof. Aalberse .WIJ HOOREN BIJ ELKAAR Zij allen werden door den afdee- lingsvoorzitter, den heer St. Menden, verwelkomd, in welk openingswoord tevens vreugde en dankbaarheid werd uitgesproken over de 50-jarige activi teit der K.V.P.; vreugde ook over het werk van V/z jaar sinds de Bevrij ding. waarbij een afdeeling jongeren werd opgericht, Mie reeds 50 a 60 le den telt. De feestrede werd uitgesproken door het lid der Tweede Kamer, ma gister dr. S. Stokman o.f.m. Niet alle Kath.. zeide magister Stokman, besef fen de onschatbare waarde van hun partij, waarvoor niet allen zoo warm voelen en actief werkzaam zijn als niet-Katholieken voor de hunne. Dit is wel hieruit te verklaren, dat in ons leven Kerk en godsdienst de aller eerste plaats innemen, en hèt bind middel zijn voor de Kath. onderling. Bij de activiteit voor Kerk, school, missie, jeugd-, vak- en stands-organi saties, treedt de belangstelling voor de politieke partij onwillekeurig op den achtergrond. En toch neemt de staat kundige organisatie in het Kath. le ven een bizondere plaats in, omdat zij het sluitstuk is van al deze activi teiten. Zonder politieke partij om hen te verwezenlijken, zijn de maat schappelijke en staatkundige idealen niet meer dan een schoone dyoom. Hulde! Hulde bracht spr. aan de initiatief nemers, die in 1896 de Leidsche Kies- vereeniging mogelijk maakten, deken Bots en pastoor Gadet, twee eerbied waardige gestalten in de kerkelijke geschiedenis van de sleutelstad. In hartelijke bewoordingen richtte spr. zich tot prof. Aalberse en mr. Bol- sius, beide oud-voorzitter. Zonder den eerst-genoemde zou de sociale actie en zelfbewustwording der Ka tholieken een kwart eeuw achterop zijn gekomen. De laatstgenoemde heeft tijdens zijn 22-jarig voorzitter schap de afd. gemaakt tot een cen trum van staatkundig leven, onmid dellijk na den oorlog de her-oprich ting van een eigen staatkundige orga nisatie krachtig gepropageerd en door zijn waarnemend commissariaat tij dens de oorloge-jaren de grondslagen gelegd voor den weder-apbouw van ,deze zoo belangrijke provincie. Spr.- zeide, dat de na-oorlogsche problemen een eigen Kath. partij meer dan ooit noodzakelijk maakten. Indien een dam moet worden opge worpen tegen het communisme; in dien de staatsorde beheerscht moet worden door de christelijke beginse len van recht en moraal, moet men niet beginnen de partijen af te bre ken, die op deze beginselen zijn ge bouwd en ze met alle kracht zullen trachten ingang te doen vinden. Spr. schetste de erfenis, die de oor log ons heeft nagelaten, welke zoo zeer afwijkt van de beginselen van waarheid en recht, die de grondslag moeten zijn van ieder regeeringsbe- leid en die in de zedelijke normen van het christendom hun onvoorwaarde lijk fundament vinden. Spr. becritiseerde de Ned. Volksbe weging. Humanistische politiek zon der Christendom is een schip zonder roer. Waar de wapenrustig te vinden is. Over het communisme sprekend, zeide dr. Stokman, dat dit alleen over wonnen kan worden door onze eigen christelijke beginselen daar tegenover te stellen. Door sociaal-economische maatregelen, hoezeer ook toe te jui chen, wordt de wereldbeschouwing van het communisme niet onschade lijk gemaakt. Wie de zege der Euro- peesche beschaving wil behalen in den strijd met de Tartaren, zoeke zijn „SQBRIëTAS". Op Zaterdag 19 April a.s. zal er van 16.2016.30 uur voor de K.R.O. een vraaggesprek plaats hebben met den heer Anth. G. v. Schaik, Alg. Secretaris-penningmeester van So- briëtas, over het Sobriëtaswerk. wapenrusting in het Christendom zel ve, dat de grondslagen voor deze be schaving heeft gelegd. Het doel van een Katholieke party valt niet weg, als de emancipatie dei- Katholieken zou zijn bereikt (wat, gelijk spr. terloops met voorbeelden aantoonde, nog niet het geval is). Het wezenlijke doel van de partij kan eerst dan juist worden nagestreefd: de uitwerking van het totaal-beeld eener christelijke staats-ordening, ons reeds zoo lang voorgehouden door de encyclieken. Laat ieder, die beducht is, dat de K.V.P. te veel in socialistisch vaarwater is gekomen en aan de lei band loopt van de P. v. d. A., te rade gaan bij de encyclieken, en wat daar in ie geschreven over den eigendom, de binding van het economisch leven de publiek-rechtelijke bedrijfs organisatie. De samenwerking met de P. v. d. A. berust op de overweging, dat deze regeerings-combinatie een redelijke verwezenlijking bood voor ons eigen staatkundig, vooruitstre vend program. Spr. legde de nadruk op twee.punten: het evenwijdig loo- pen van Kath. en socialistische ver langens is geen bewijs voor een afwij king van onze eigen beginselen en de instandhouding van een Kath. partijverband is noodzakelijk om de eischen, voortvloeiend uit onze eigen Kath. maatschappij-leer, kracht by te zetten en door ons- getal het regee- ringsbeleid effectief te» kunnen be- invloeden. De wezenlijke roeping der K.V.P. is mede te werken aan den bouw van een nieuwe Nederlandsche staat, waarin Gods wet wordt geëer biedigd en alle burgers in welvaart en vrede leven. In 5 jaar kwijt, wat in 50 jaar is bereikt. Na muziek door een orkestje o. 1. v.. den heer Jan Gordijn en eenige zang nummers van een jongenskoor o. 1. v. den heer W. G. J. Verburg, besteeg prof. Aalberse het spreekgestoelte, die er verheugd was als „oud-Leienaar" weer in zijn geboorte-stad te kunnen spreken, in dezelfde zaal, waarin hij 30 jaar geleden afscheid nam van zijn goede vrienden bij zijn vertrek naar den Haag. Ook verheugde spr. zich erover, als wel de eenige overleven de van degenen, die destijds de Kies- vereeniging hebben opgericht hoe wel student had hij zich daar ook mee bemoeid bij dit jubileum het wooi'd te kunnen voeren. Vóór de oprichting van deze Kies- vereeniging in 1896 met steun van de geestelijkheid, was er steeds groote oneenigheid. Er was geen Kies-ver- eeniging die ooit de candidaatstelling en de verkiezingen overleefdel Tot 1918 heeft spr. alle vergaderingen van de nieuwe Kiesvereeniging meege maakt, als bestuurslid, later als voor zitter, en ondanks meeningsverschil- len is de vereeniging zonder hiaat blijven bestaan. Spr. hield voorts een warm pleidooi voor de staatkundige eenheid der Katholieken. Op staat kundig gebied hebben we een eigen overtuiging, welke wij in ons land waar we 1/3 van de bevolking uit maken, slechts tot gelding kunnen brengen door bij elkaar te blijven. Spr. wees op hetgeen in liet verleden bereikt was op onderwys-gebied en sociaal terrein, een succes, dat de lof van den H. Vader verwierf, die Ne derland prees, omdat er geen land was. dat de gedachten van „Rerum Novarum" zoo goed had begrepen en in daden omgezet. Laten vooral de jongeren bedenken, dat als zij zich.de weelde denken te kunner veroorloven uit elkaar te gaan, om in andere par; tijen invloed te kunnen gaan uitoefe nen, in 5 jaar heel veel verloren zal gaan van wat in 50 jaar werd be reikt. Wat de meeningsverschillen ook mogen zijn: wij hoor en bij elkaar, wij moeten bij elkaar blijven. Het slotwoord werd gesproken door mr. Bolsius, die hulde bracht aan prof. Aalberse, en die, met citaten uit de werken van mgr. Broere en Steen. hoff, nog eens benadrukte, dat zon der politieke eenheid de Kath. nooit hadden kunnen bewaren „wat ons eigen-aardig is als Katholieken" Wij, ook de jongeren, moeten ons be wust zijn van een gróbte taak voor de toekomst. We hebben een erfgoed gekregen, het trouw bewaard; onze taak is dit erfgoed, er op voortbou wend, over te dragen aan het nage slacht. De muzikale omlijsting werd o.m. verzorgd doodde K.A.B.-Symphonie. -"Zeer janimer was het, dat het ope ningsnummer n.l. Marcia Triomfale uit de opera „Aïda" met trompet- en trombone-soli niet kon doorgaan, we gens te hooge stemming der piano en een voor de blaasinstrumenten te lage temperatuur in de zaal. Het verdere gedeelte van het programma moest hierdoor worden gewijzigd. Er volgde nog „Musikalisches Allerlei", een pot- pourie van bekende melodieën voor strijkorkest en „Donausagen" van Jul. Fucik. Wie met het gure, stormachtige weer der laatste dagen den moed heeft gehad voor een wandeling door de streek achter de Hollandsche dui nen, heeft de eerste boden van het naderende bloem enfes^ijn kunnen waarnemen, die in de spaarzame stralen van de nu en dan doorbre kende zon schuchter hun kopjes bo ven den grond steken: de crocussen, pioniers onder de voorjaarsbloemen, hebben de bollenvelden hun eerste wazige kleuren gegeven. Zooals reeds gemeld zal de Zon dag van den 27sten April naar alle waarschijnlijkaheid de „Bollenzon- dag" worden. De N.Z.H. treft reeds voorbereidin gen om de groote drukte van het bollenseizoen te kunnen verwerken en zij is intusschen ook druk bezig met het aanbrengen van de traditio- neele wandelborden, die den wande laar de goede roiite wijst door de uitgestrekte kleurenschoonheid. De V.V.V. der bollengemeenten maken planen om de dorpen zoo aantrekke lijk mogelijk te maken, vooral, om dat men dit jaar veel buitenland- sche gasten verwacht. Er is alle kans, dat dit jaar een hoogtepunt in het bloementourisme zal worden, tenmin ste wanneer de grillige Nederland sche zon haar kinderen op het veld niet in den steek laat. Niets op het gebied van Hollands bezienswaar digheid is zoo volkomen afhankelijk van het weer als juist deze bollen- feesten, zoodat de voorspelling van een succesvol bloemenfestijn altijd een zeer riskante zijde heeft. Niette min, aan de kweekers en de produc ten van hun kleurig ambacht zal het niet liggen, als 1947 niet een gran dioos Hollandsch bloemenfeest zal beleven. MIJNWERKERS NAAR DE BOLLENSTREEK. Honderd Limburgsche mijnwerkers zullen, zooals reeds gemeld, op 3 Mei a.s. een meerdaagsch bezoek brengen aan de dan bloeiende bollen streek, op uitnoodiging van de ge meente Hillegom, die den delvers van het zwarte goud daarmede een blijk wil geven van de erkentelijk heid. die ook de bewoners van de „bollengemeenten" gevoelen voor de wintersche .prestatie der Zuidelijke werkers. De gasten worden ongeveer twee uur in Hillegom verwacht, waarna zij op het gemeentehuis officieel zul len worden ontvangen. De mijnwer kers zullen om 5 uur niet muziek voorop door de gemeente marchee- ren, waarna zij in het veilinggebouw een feestavond zullen bijwonen. Den volgenden dag om half elf zullen de gasten per schuit een tocht maken langs de bollenvelden, waarna zij naar Lisse vertrekken. De Limburgers zullen bij Hille- gomsche burgers worden gehuisvest, die zich daartoe bij het gemeentebe stuur hebben aangemeld. NAAR DE MISSIE. Van de Broeders-Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, Moederhuis te Voorhout, zullen naar de Missie te Tangshan in Noord- China vertrekken de Eerwaarde Broeder Overste Bernulphus (den Dubbelden), Broeder Canisius (Bèij- er), Broeder Longinus (Koelemeij), Broeder Liborius (Louwers), Broe der Robertus (Blom) en Broeder Cajetanus (v. d. Pangaart). Een nieuw type twee-zitter tandem zweefvliegtuig werd dezer dagen voor het eerst te Rochester in Engeland gedemonstreerd. Dit nieuwe type, de Short Nimbus, heeft lage vleugels, dubbel stuurorganen, rem men en kan zoowel door yliegtuigen als door kabels van den grond wor- oen gestart. De dubbele besturingsapparaten bieden de mogelijkheid van practische instructie gedurende de vluchten. Verscheidenheid uit vele landen Omtrent de voorbereiding voor de komende voorjaarsbeurs te Utrecht, die Dinsdag 15 April a.s. haar poor ten zal openen, vernemen wij nog, dat als gevolg van een reorganisatie in de groepsindeeling de categorieën van minder volumineuze goederen, inclusief de verbruiksartikelen, thans uitsluitend een plaats zullen vinden in de gebouwen aan het Vredeburg. Het terrein aan de Croesel^an zal volledig zyn gespecialiseerd op de categorieën van meer technischen aard, in hoofdzaak omvattende ma chines, motoren, industriebenoodigd- heden, technische electrotechnische artikelen, bouwmaterialen en trans portmiddelen. Het gevolg zal zijn, dat m twaalf gebouwen en op een acht tal terreinvakken de bezoekers, wier belangstelling uitsluitend technisch is georiënteerd, alles bijeenkunnen vinden dat van hun gading is. Zooals reeds gemeld, zal de agrari sche beurs uitsluitend in het najaar gehouden worden, en om tegemoet te komen aan een ernstig gebrek aan ruimte is besloten, dat ook de groep meubelen alleen op de najaarsbeurs aanwezig zal zijn. Op deze voor jaarsbeurs zal wel nog een kleine groep meubelen aanwezig zijn, doch uitsluitend expori^loeleinden. Wel is vertegenwoordigd de groep woning inrichting, d.w.z. vitrages, tapijten, stoffeering enz., en wel op de vijfde verdieping van de gebouwen aan het Vreeburg. De belangrijke groep kan toormeubelen heeft een groote uit breiding ondergaan, waardoor beslo ten is, deze in haar gêheel over te brengen naar de vierde verdieping, welke zij op een klein gedeelte na ge heel in beslag neemt. De afdeeling schoenen vraagt de aandacht op de parterre van het tweede gebouw met een collectieve inzending. Onder de groote verscheidenheid van groepen, die haar goederenop de komende beurs zullen tentoonstel len, zal men o.a. aantreffen die der machine- en apparatenfabrieken, in clusief ond erdeelen, vertegenwoor digd door 550 firma's afkomstig uit: Nederland 240, Amerika 70, Zwitser land 55. Engeland 45, België 40, Tsjecho-Slowakije 40 en Frankrijk 25 firma's. De industrie van tran sportmiddelen en onderdeelen zal door niet minder dan 120 onderne mingen vertegenwoordigd zijn, waar van 95 afkomstig uit Nederland. De electrotechnische industrie maakt haar opwachting met ruim 300 stand houders. Tot hen behooren 180 Ne derlandsche firma's, 30 Fransche, 25 Engelsche, 20 Belgische, 15 Deensche, 15 Zwitsersche en 10 Amerikaansche, terwijl de overige ove'r vijf andere landen verdeeld zijn De industrie van schoeven, bouten, en moeren telt rond 50 standhouders, van wie 35 Ne derlandsche firma's zijn, terwijl de overige vertegenwoordigd worden door Zwitserland, Engeland, België en de Vereenigde Staten. Onder vliegtuigen en onderdeelen vinden wij 3 Nederlandsche, 2 Engel sche en 2 Fransche firma's en onder tractors 2 inschrijvingen elk van Ne derland, Engeland en Amerika. De groep rijwiel- en motoronderdeelen is vertegenwordigd door 11 Neder landsche, 1 Engelsche en 3 Tsjecho- Slowaaksche bedrijven. Onder tal van andere groepen worden buiten- lancjsche deelnemers aangetroffen. Opmerkelijk is de breede buitenland- sche verscheidenheid op het gebied van speelgoederen, waarin Nederland is vertegenwordigd met 115, België met 7, Frankrijk met 5, Tsjecho-Slo wakije met 4 firma's en 1 voor En geland, Vereenigde Staten, Honga rije en Duitschland. In de groep der parfums treffen wij aan 19 Nederlandsche en 15 Fran sche firma's, terwijl in de groep der plastics de Vereenigde Staten met 3 inschrijvingen acte de présence ge ven. AMSTERDAMSCHE ARTS SLACHTOFFER VAN AANRIJDING Tegen 12 uur gisternacht begaf de Amsterdamsche arts N. Th. de Bruyne uit de le Const. -Jluygensstraat zich per fiets in de richting Overtoom. Bij de Jac. van Lennepkade werd. hij, hoewel uiterstrechts rijdende, aange reden door een, waarschijnlijk Ame rikaansche, personenauto, die hem te gen den grond slingerde. Met een schedelbasisfractuur moest de dokter naar het Wilhelmina-Gasthuis worden overgebracht. De bestuurder van den aanrijden' den wagen doofde direct na het onge val zijn lichten en reed met groote snelheid weg. Twee personen, die van de aanrijding getuige waren, konden het nummer van de auto slechts on volledig noteeren, namelijk het deel 65—70. TOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O c ÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC BINNENLAND. De storm heeft een ton schade aangericht voor het circus Mikkenie- Strassburger te Hilversum. Te Nijmegen is het echtpaar Hoetink aangereden door wielrijders. De vrouw is aan de gevolgen over leden; de man werd licht gewond. BUITENLAND. Een brand in e^n hangar op het vliegveld Brornma bij Stockholm heeft twee passagiersvliegtuigen en talrijke andere machines verloren doen gaan. Op 40 k.m. afstand van Caracas in Venezuela is een postvliegtuig verongelukt, waardoor 27 leeraren en studenten, die van vacantie terug keerden en de bemanning om het le ven kwamen. Te Ueberlingen aanAhet meer van Constanz zijn twee van Hitler's trouwste handlangers gearresteerd. Zij wendden een anti-nazistische zindheid voor en drongen rich zoo doende in het vertrouwen van de Zwitsers in, doch in werkelijkheid waren zij met belangrijke geheime opdrachten belast. De laatste Amerikaansche troe pen hebben thans IJsland verlaten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft beslotten, over te gaan tot de stichting van een nieuwe electrische centrale op een terrein gelegen in het Westelijk' haven gebied en daartoe voorloopig een crediet van 60 millioen beschikbaar te stellen, Van deze 60 millioen zullen er 24 noodig zijn voor bestellingen in het buitenland en 36 voor binnenlandsche orders. DE „ORANJE" VERTREKT MORGEN. Hoewel het m.s. „Oranje" van de maatschappij Nederland Zondag j.L met 24 uur vertraging in Amsterdam terugkeerde, zal het zonder vertra ging op den-vastgestelden tijd ver trekken, t.w. Vrijdag 11 April. De inscheping der pasagiers zal morgen tusschen 9 en F-uur geschieden. Nederlandsche schepen, welke via het kuststation Scheveningen, radio- telegrafisch bereikbaar zijn. Algenib, Algorab, Amerskerk, Boskoop, Brastagi, Cottica, Delftdijk, Edam, Klipfontein, Kota Agoeng, Kota Baroe, Kota Inten, Leerdam, Maaskerk, Nigerstroom, Noordam, Nijkerk, Randfontein, Ruys, Sloter- dijk, Socrates, Stuyvesant, Tarakan, Tjibadak, Tjibesar, Tjikampek, Tji- manoek, Tjisadane, Tjitjalengka, van Heutsz, Willem Barendsz. KARTUIZERS NAAR ONS LAND TERUG? De Orde van Sint Bruno heeft ver leden najaar in het klooster te Calci bij Pisa een Nederlandsch-Vlaamsche communiteit gevormd, waarover Dom Albert Jansen Hendriks (een oud- Leidenaar), monnik van Valsainte, tot prior werd aangesteld. Het con vent is voornemens, indien althans voldoende stoffelijke steun wordt ge boden, zich na verloop van tijd op Nederlandsche bodem te vestigen. Om deze vestiging te bevorderen is, aldus de „Volkskrant"' de Stich ting „Dionysius de Katuizer" werk zaam. Zij heeft haar naam ontleend aan den beroemden Dionysius van Rijckel, die vijf eeuwen geleden de glorie is geweest van het Roermond- sche klooster. De Stichting streeft, naast de verbreiding van een gebe- denverbond voor de terugkeer der Kartuizers, vooral naar de vorming van een bouwfonds. Eerst wanneer dit is bijeengebracht, zal de orde kun nen uitzien naar een geschikte plaats van vestiging. In verscheidene steden en dorpen kwamen reeds comités van actie voor dit doel tot stand. Het correspondentie-adres van de Stich ting is: Prins B^rnhardlaan 2a te Be verwijk. HAAGSCH GERECHTSHOF. Wegens clandestiene slachterij was M. J. P. te Wassenaar veroordeeld tot onvoorwaardelijke gevangenis straf, van welke beslissing hii in hooger beroep kwam. Het Hof neeft arrest gewezen en het vonnis van den politierechter bevestigd. HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens inbraak in een fabriek te Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad de reiziger J. v. d. V. thans gedetineerd, tegen wien vier' jaar gevangenisstraf werd geëischt, zulks in verband met zijn vele veroordeelingen. De rechtbank heeft verdachte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief opgelegd. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De huisvrouw C. R. te Leiden gaf haar distributiebescheiden als een onderpand voor geld, dat zij leende. Daarvan maakte de andere partij echter misbruik. De officier wilde met de financieele omstandigheden van de verdachte rekening houden en volstaan met 50 boete of 25 da gen hechtenis. De rechter veroor deelde tot 40 boete of 20 dagen hechtenis. J. v. d. Z. te Leiderdorp ver voerde tarwe, waarvoor hij geen ver gunning had. Maar omdat er niet zooveel kwaad mee gedaan werd. vorderde de officier 50 boete of 25 dagen hechtenis, doch met verbeurd verklaring van de tarwe. De rechter besloot tot dit laatste en legde f 35 boete of 7 dagen hechtenis op. T. D. te Leidscliendam had vleesch voorhanden, dat afkomstig was van een clandestiene slachterij. De officier vorderde f 75.boete of een maand hechtenis, benevens twee maanden gevangenistsraf voor waardelijk voor. Na het pleidooi van mr. J. P. v. d. Plas legde de rechter 30 boete of 15 dagen hechtenis op. WASHINGTON f00°00§ SQUARE §OOOOOOÓ Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. 16) Een poosje vroeger, juist op een oogen- blik toen rechter Harvey en mevrouw De Peyster zwijgend tegenover elkaar hadden gezeten, was de deur van het aangrenzend vertrek even heel behoedzaam, open ge gaan en de oogen van den in de val ge- loopen heer Bradford hadden even spie dend rondgekeken. Al hadden beide per sonen op dat oogenblik veel te veel aan dacht voor elkaar (gehad, om nog iets an ders op te merken, de jongeman achtte het oogenblik tooh niet gunstig voor een ontsnapping. Met de levendigste belang stelling, met oogen die glinsterden van plezier om het naderende gevaar, had hij eerst rechter Harvey aangekeken en toen de beroemde, mevrouw De Peyster, die hij juist aantrof op het oogenblik, dat zij zich in haar deftigheid voelde aangetast en dus een dubbel majestueuze houding had aangenomen. Toen was de groote. zware deur weer zonder eenig geluid dichtgetrak- Nu ging de bewuste deur weer open heel voorzichtig. Telkens een beetje verder Weer versdheein het vroolijke, geestige, maar sluwe gezicht van den heer Bradford in de opening. Maar dezen keer verdween 'het hoofd niet. Minutenlang staarde hij naar de gebogen figuur van mevrouw De Peyster, die daar zoo eenzaam en treurig in den stoel zat gedoken; hij dacht na, met den afstand naar de bevrijdende deur, taxeerde de dempende hoedanigheden van het dikke haardkleed, kwam toen geheel te voorschijn, deed de deur achter zi'ch dicht en liep door de ruime bibliotheek. Toen hij achter mevrouw De Peyster stond, werd, de nieuwsgierigheid1 -hem toch te machtig. Hij keek een oogenblik naar de beweeglooze gestalte. Dat was dan de groote mevrouw De Peyster! Wat zou er toch gebeurd zijn, dat zij van haar vor stelijke houding van eenige minuten ge leden tot zulk een toestand van verslagen heid was vervallen. Want in dit huis lieten de imiuren geen geluiden door, zoo dat hij geen woord had gehoord van het tooneel, dat hier was afgespeeld. Zoo stond hij dan achter haar rug, om bij de geringste beweging, die zij mocht maken, te ver dwijnen. Zij waren slechts één armlengte van elkaar gescheiden, zij, onbewust van zijn aanwezigheid en hij eveneens onbe wust van het ongeluk dat haar zoo even was overkomen. En hij dacht er niet aan, dat schepen, die elkaar in den nacht voorbijgaan, van koers kunnen veranderen en zoo elkaar in den morgen weer kun nen ontmoeten. Geruisloos sloop hy de kamer uit en sloot de deur. In de hal bleef hij een oogen blik staan. Hij zou zoo graag juffrouw Gardner nog eens weerzien, hij wist na tuurlijk nog niet, welk lot haar getrof fen had. Maar toen hij er nog even over nadacht, zag hdj toch zelf wel in, dat hij bij een tweede ontmoeting bitter weinig zou winnen. Waarschijnlijk was haar toorn op het oogenblik in zoo verre bedaard, dat zij de kaart die bij haar had toegeworpen, van den grond had opgeraapt en mis schien zou rij hem nog wel eens- een vriendelijk 'woordje sturen door bemid deling van den eerwaarden heer Pyecroft. H zou er dan mar het beste van hopen. Zoo ging hij meer zwervend dan loopend en met een licht hart want juist het feit dat er gevaar dreigde, was voor hem een prikkel tot vroolijkbeid de trap af; al zijn zintuigen dubbel verscherpt tegen een mogelijke ontmoeting, terwijl hem tegelijk niets ontging van de weelderige inrichting van het 'huis. Bij de groote voor deur wachtte hij even tot er geen voorbij gangers meer te zien waren, toen *1iet hij zichzelf uit en liep de prachige stoep van mevrouw De Peyster's woning met zulk een rustig onbezorgd voorkomen af, als had hij zoo even een vriendenbezoek afge legd. V. TER WILLE VAN HAAR NAAM. Altijd kon mevrouw De Peyster toch niet in den clubfauteuiil in de bibliotheek blijven suffen; daarom besloot zij eindelijk op te staan en boven in 'het meer intieme van haar eigen zitkamer nog eens over de ongelukkige zaak na te denken en dan eens te zien, hoe zij zich het best uit de moeilijk heid kon redden. Daar zat zij dan nu en staarde onbeweegelijk in het vuur. Wel was zij rijk, maar niet wat de groote kapitalisten rijk noemen. Voor zich- zelvc verlangde zij niet naar grooter rijk dom, tenminste niet naar veel grooter. De waarheid was, dat zij eigenlijk met een zekere minachting neerzag op de be zitters van de reusachtige kapitalen, die niet van familie waren overgegaan, maar geheel en al door de thans levende genera ties waren bijeengegaard. Neen, niet alleen het geld,maar het geld en de deftige af komst verleenden het aanzien. Zij had maar juist 'ger.oeg om den Dc Peyster stand be hoorlijk op te houden en zij had haar leven zoo ingericht dat zij haar normaal inkomen altijd geheel verteerde, niet meer en niet minder. Ten minste, dat was altijd zoo ge weest tot nu toe. Maar de laatste jaren was daar eenige verandering in gekomen. Een van de redenen, waarom zij zoo boos was geworden over de critiek van den rechter op haar levenswijze, was dat die critiek op waarheid berustte. In den laatsten tijd had haar hooge positie haar op buitenge wone kosten gedreven en zij had al menig benauwd uurtje doorgebracht met te 'be denken hoe steeds aan de benoodigde som men te komen. Mevrouw De Peyster hoorde dat Olivet- ta de kamer binnenkwam, even bleef staan en toen de slaapkamer in ging maar zij keek niet eens op. Zelfs toen Olivetta weer terug kwam, bleef zij nog steeds met ge bogen hoofd in diep gepeins verzonkn. „Maar nicht Caroline, wat scheelt er aan?"' riep de ontstelde getrouwe. Er bestond niet de minste reden voor mevrouw De Peyster, zich voor Olivetta groot te houden; deze toch was zoo aan haar gehecht en daarbij zoo volkomen te vertrouwen dat zij haar als een deel van zichzelf kon beschouwen. Zoo vertelde rij dan ook welke ramp haar getroffen 'had en werd daarbij voortdurend in de rede ge vallen door de noodige ach's! en o's! van de diep meevoelende Olivetta. „Besef je ten volle wat het voor mij wil zeggen, Olivetta?" vroeg de verslagen mevrouw De Peyster. „Het beteekent, dat op een kleine duizend na, die ik in kas heb, dus zoo goed als niets, ik geen penny bezit tot er dividend wordt uitbetaald, en daar kunnen maanden mee heengaan. Ik kan nu niet naar Europa ook niet naar Newport gaan!" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2