Maatschappelijke nood in Leiden WOENSDAG 9 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN WONINGBOUW AAN EN ONDER HOUD VAN DEN KERKVAARTS- WEG. Er bestaan plannen tot den bouw van een aantal woningen aan den Kerkvaartsweg. Deze weg vormt de verbinding van den Kortsteekterweg (Alphen aan den Rijn) naar Aarlan- derveen. In verband met dezen wo ningbouw overwegen B. en W. in hun urgentieplan ook het betere onder houd van dezen weg te bevorderen. HUISHOUDKUNDE OP DE LAGERE SCHOOL. Koken en handwerken. Sinds eenigen tijd bestonden plan nen bij het R.K. Schoolbestuur van de St. Bonifaciusparochie om te ko men tot het scheppen van de moge lijkheid tot het geven van eenvoudige huishoudkunde aan leerlingen van het 7e en 8e leerjaar der R.K. Meisjes school. Deze plannen hebben inmid dels vasten vorm gekregen en het schoolbestuur heeft de noodige mede werking aan 't gemeentebestuur ver zocht. Het ligt in de bedoeling een gedeelte van dc gang tot keuken voor dit onderwijs in te richten en een be staand leslokaal geschik te maken en te bestemmen voor het geven van handwerkonderwijs, waarvoor de be- noodigde leer- en hulpmiddelen, be nevens een complete keukeiainrich- ting dient te worden aangeschaft. B. en W. stellen den raad voor op dit verzoek, dat alleszins aan de ge stelde eischen voldoet, gunstig te be slissen. De K.K.K. herleeft! Sinds langen tijd heeft de Kath. Kunstkring, wel ke op tooneelgebied in en buiten de parochie en gemeente een goeden naam heeft gevestigd, niet van zich laten hooren. Thans vernemen wij, dat het voornemen bestaat om op 22 April in de St. Josephzaal voor het voetlicht te komen met het tooneel- spel „De Klokkengieter" van Ant. Coolen. De parochianen zullen dit van harte toejuichen! Worden huurprijzen van gemeente woningen verhoogd? Een voor de betrokkenen niet prettig geluid laten B. en W. hooren in hun mededeeling aan den raad, dat een onderzoek gaande is om de huurprijzen voor wo ningen en winkelpanden der gemeen te, die daarvoor in aanmerking ko men, te verhoogen! Voltooiing verbreeding Verlengde Aarkade. Bij het aanleggen van d.e Oosterbegraafplaats aan de Aarkade werd het voorste gedeelte van dezen toegangsweg tot de begraafplaats ver breed. Naar wij thans vernemen is in het urgentieplan yan den dienst der gemeentewerken o.m. ook opge nomen de verbreeding van het res- teerende gedeelte van dien weg tot aan de Scheevejaagbrug. Deze werk zaamheden zullen nu zoo mogelijk met spoed worden uitgevoerd. Dit zal een belangrijke verbetering beteeke- nen voor het verkeer vanuit de kom der gemeente naar den weg langs het Aarkanaal naar Amsterdam. Jongetje aangereden. Toen het 5-jarig jongetje J. K. gistermorgen op den Heerenweg achter een stil- staanden auto vandaan loopende 'den weg overstak, werd hij aangereden door een juist passeerende auto. Het knaapje bleef eenigen tijd bewuste loos liggen met een ernstige hoofd wonde. Oud papier en flesschen inzame ling. Naar wij vernemen zullen de katholieke verkenners dezer dagen een rondgang maken door de paro chie, teneinde oud papier en flesschen in te zamelen. Het doel hiervan wordt voldoende bekend geacht. De paro chianen worden aangespoord hun overtollig materiaal gereed te zetten en aan de verkenners, die gelegiti meerd zijn mede te geven. De vervuilde sloot aan de Noorder- Nassaustraat. Op het desbetreffend adres van de bewoners der Noorder - Nassaustraat aan de leden van den gemeenteraad, deelen B. en W. mede, dat zij besloten hebben zoo spoedig mogelijk de nooodige maatregelen te nemen om een afdoende verbetering te brengen in den vuilen toestand van de sloot langs deze straat, in verband waarmede zij voorstellen het verzoek der bewoners, ter afdoening, in hun handen te stellen. Voorts deelen B. en W. met betrekking hiertoe mede, dat deze verbetering zal worden be vorderd in samenhang met het in ex ploitatie brengen van de westelijk daarvan gelegen gemeentegronden, waaromtrent op zeer korten termijn nadere voorstellen aan den raad zul len worden gedaan. Diamanten echtpaar. Het echt paar C. A. den HertogN. den Her tog-Kroes aan den Oudshoornschen- weg 102 herdenkt 21 dezer zijn dia manten echtvereeniging. Het raadhuis. Verschenen is het rapport van de commissie ad hoe voor de verfraaiing van het interieur van het raadhuis. Geboren: Antonius Hendricus, z. van T. H. Verkerk en C. J. v. Leeu wen; Johanna Antonia, d. van P. C. v. d. Linden en K, N. de Geus; Mar- garetha Maria, d van P. J. Spaan en van K. Dirkzwager; Margje Anna, d. van K, Breeveld en D. van Leeuwen; Gillesje Johanna, d. van J. v. Wilhen en J. G. Straijer; Helena, d. van P, A Boere en H. v. d. Meij; Petrus Cor- nelis Jacobus, z van A, C. v. Holstein en M. C. Koek. Ondertrouwd: Willem Nicolaas Be- tram 20 j. en Berta v. d. Velden 18 j,; Paulus Marinus Gaalswijk 55 j. en Clasina Oppelaar 52 j.; Leenderd Braat 46 j. en Jacoba Klazina v. d. Helm, 34 j. Getrouwd: Joannes Adrian us An tonius van Vliet. 33 j. en Cornelia Catharina Kempen, 32 j.; Pieter Lief hebber, 28 j. en Lena van W.k 25 j. Overleden: Jan de Haas, 75 j., we duwnaar van V. C. den Hoed; Geor- gius Willibrordus v. d. Heuvel, 66 j. gehuwd met A. v. d. Boogaard l HILLEGOM BOLLENSCHUUR ALS RECEPTIE-ZAAL. De N.V. van TilHartman heeft zijn groote bollenhuis beschikbaar gesteld voor de ontvangst der dui zenden vreemdelingen, die de bloe menvelden zullen bezoeken. Vandaar uit zullen ook de bekende trekschui ten hun rondvaarten houden te mid den der bloemenprachten. KATWIJK Ambachtsteekenschool. Het sei zoen 'der Ambachtsteekenschool was weer ten einde en mitsdien had in te genwoordigheid van B. en W., Ge meentesecretaris, Directeur en leer aren de officieele sluiting plaats. De heer J. Houwaard, voorz. deelde nog mede dat namens het bestuur aan H. M. de Koningin een adres zal wor den gezonden, waarin verzocht wordt het instellen van een dagambachts school. De uitreiking der prijzen had plaats door den burgemeester. KATWIJK AAN DEN RIJN Tooneel. De R.K. Tooneelver. „Tot Ons Genoegen" gaf weer eens een uitvoering in het Parochiehuis. Opgevoerd werd de klucht in drie be drijven „Amor in de Mosterd". De re gisseur, de heer M. J. Huiberts, heeft een goeden smaak en op zijn men- schen een goeden kijk. Een pracht stuk, dat er den geheelen avond de stemming in hield en een rolverdee- ling, waarvan de keuze niet beter had kunnen zijn. Als nieuwelingen za gen we op de planken juff. Zandstra (mevr. Huiberts) een dilettante die voor „beroeps" zou kunnen doorgaan. Haar werk was af. Ook Evert Mos sel is een prachtaanwinst voor T.O.G. Koosje (mej. v. d. A.) was eenig in haar optreden en van Ria (mej. v. d. Laken) hadden we geen betere ver tolking kunnen verwachten. Maar het zou ons te ver voeren alle rollen te gaan vermelden. Laten we volstaan met vast te stellen dat T.O.G. schit terend werk geleverd heeft en het auditorium een knalavond bezorgde, waarvoor de regisseur en de optre denden aller dank hebben ingeoogst. T.O.G., tot een volgende keer, en liefst spoedig. NOORDWIJK Paddenstoelen in bunkers Een kweekerij van champignons uit Wassenaar heeft een aantal Noordwijksche bunkers gehuurd om de champignonteelt daarin uit te oefe nen. Het blijkt dat deze oorlogsres tanten zich uitstekend voor deze vre delievende doeleinden leenen. NOORDWIJKERHOUT Oud en Jong. In het patronaat der St. Victor-parochie gaf „Oud en Jong" een uitvoering ten bate van de St. Elisabeth- en St. Martha.Ver- eeniging. Gespeeld werd de klucht „Vrijdag de dertiende". De drie be- di-ijven speelden zich af ten huize van de familie Verbraak in een groo te stad. De zaal heeft den geheelen avond gebruld van het lachen om het komische stuk. Onder de pauze werd een verloting gehouden en op Ame- rikaansche wijze het een en ander verkocht. De kapelaan der parochie, die de avond had geopend, dankte aan het eind voor de belangstelling en voor de opbrengst van de verloting. SASSENHEIM „Bloembollencultuur". De voor zitter, de heer G. Vlasveld, opende de vergadering met een woord van welkom en sprak zijn tevredenheid uit, over de groote opkomst. Spre ker was niet gerust, of het bloem bollenvak geheel zonder schade er vanaf zal komen, wat betreft den af- geloopen winter. De bestellingen voor het a.s. seizoen waren niet roos kleurig wat aangaat Amerika, Eel- gië en Zweden; Engeiand zal een flink kwantum meer afnemen. Niet zonder een aanmerking van den heer Dofferhof kwamen de notulen eraf. De penningm. de heer J. Heemskerk kreeg een woord van hulde over het juiste beleid der gelden. Afgevaardigden voor de algemeene vergadering werden nu benoemd. Candidaatstelling voor algem. voor zitterschap van de Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur was het volgende punt. De voorz. beval de vergadering aan Jhr. Dr. van Nispen tot Pannerden, hoewel spr. het liefst de plaats zag bezet door een all round en bekend vakman. De andere candidaat Ir. LinclaenArriens vond geen steun bij den voorzitter. De heer Crouwel gaf zich gewonnen na repliek van den heer H P. Zwetsloot, die de can- didatuur Van Nispen verdedigde. Ten slotte werd met algemeene stem men de laatstgenoemde gesteld. Het voorstel afd. Voorhout: wijzi ging tijdelijke overdracht teeltrecht werd gesteund. In een tweede voor stel van dezelfde afd. schaarde de vergadering zich achter het prae-ad- vies van het hoofdbestuur. Hierna kwam aan de orde de motie Noordwijkerhout. Deze motie nam veel tijd in beslag ter bespreking. Na langdurige discussies werd deze ver worpen met 43 tegen en 23 voor. Met kreeg den indruk, dat voor- en tegen- standerd van bedrijfsmaatregelen hier tegenover elkander stonden. De afd. maakt bezwaar tegen de daarin voor komende oproep tot sabotage. Afge zien daarvan zal men nooit tot een eendrachtig saboteeren komen en te vens zal het vak een verkeerden in druk maken, wat in geen geval geris keerd mag worden, vooral nu duizen den kwekers wachten o{5 credietver- leening van de regeering. Een voorstel afd. Lisserbroek werd ten volle ondersteund; dit betreft in schakeling adviezen voor bedrijfe- maatregelen. Bij de rondvraag stelde de heer H. P. Zwetsloot voor in de Alg. Verga- LAATSTE BERICHTEN Opnieuw goud gevonden Na een pauze van maanden is er bij het baggeren in den Nieuwe Water weg opnieuw een staaf goud naar bo ven gebracht, afkomstig van de loods boot, die in het begin van de oorlogs dagen een kostbare lading Neder- landsch goud naar Engeland in vei ligheid wilde brengen, doch door de Duitschers tot zinken werd gebracht. De schipper van den zandzuiger „Sliedrecht 9", die de staaf baar goud heeft opgehaald, heeft deze bij de po litie te Rotterdam gedeponeerd. Eerst bij het lossen van de bagger in de Merwehaven werdi de staaf gevonden. Het gewicht van de staaf is 12'A kg. Ze zal aan de Nederlandsche Bank worden overgedragen. EERVOL ONTSLAG C. G. F. DE BOER. Bij K. B. van 8 April is aan den heer F. de Boer op zijn verzoek, ge rekend van 21 Maai-t 1947, eervol ont slag verleend als Commissaris-Gene raal voor Nederlandsch-Indië onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau zuster M. Bonifacio (in de wereld mej. D. C. Kruydenberg), moeder van het Ma- ria-internaat te Amersfoort. DE OVERSTROOMINGEN IN BELGIë. Tenlgevolge van overvloedige re gen is de Roer bij Monschau buiten haar oevers getreden en het stadje is nagenoeg geheel overstroomd. De schade is aanzienlijk. Twee burgers en twee Belgische militairen zouden verdronken zijn, terwijl twee militair re vrachtwagens door den stroom werden meegevoerd. Anderzijds heeft de minister van binnenland- schc zaken, in overleg met zijn col lega's besloten, onmiddellijk alle mo gelijk hulp te brengen aan de slacht offers van de overstroomingen te Bergen, Charleroi en Luik. Reeds is een mobiele brigade van de brandweer ter plaatse gezonden. Dc noodige schikkingen zijn getrof fen, om zoo goed mogelijk de voed selvoorziening en de huisvesting van dc- getroffenen te verzekeren. Dank zij het iniatief van de plaat selijke overheidsdiensten, kon de ramp beperkt worden en op het ge bied van openbare hygiëne is alle ge vaar geweken. dering ter sprake te brengen, of het mogelijk is, de regeering een pro ces aanhangig te maken en een uit spraak uit te lokken, wie de lasten van de clandestien geteelde bollen moet dragen: de staat der' Nederlan den or het vak. Dit voorstel werd aangenomen. VOORHOUT JUBILEUM R.K. JONGENSSCHOOL Op waardige wijze is het 25-jarig bestaan der R. K. Jongensschool en het zilveren jubileum van het hoofd der school, den heer Allard, gevierd. Al in de vroegte wapperde de drie kleur van vele huizen in de Mgr. Broerstraat. Om 8 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen door kapelaan Dysselbloem, olud-leerling der school, thans gevestigd te Am sterdam, waaronder algemeene H. Communie der schooljeugd. De ge zangen werden uitgevoerd door een uit 12 leerlingen der school bestaan de schola, gekleed in toga en super plie, onder de geestdriftige leiding van den heer A. Mutsaerts. Na afloop vereenigden jubilaris en familie, geestelijkheid en de jongens zich aan een gezellig ontbijt in de groote zaal van het parochiehuis. Om streeks 10 uur v/erd een kabouter- spel opgevoerd door de schoolkinde ren, ingestudeerd door den heer Kok, terwijl het muzikale gedeelte even eens onder leiding stond van den heer Mutsaerts. Ook de andere onderwijzers en de onderwijzeressen hadden* zich niet onbetuigd gelaten, en een kermis georganiseerd in de schoollokalen, welke zeer interessant was. De jeugd heeft daarvan dan ook volop geno ten. Deze kermis was veelzijdig, o.a. een waarzegster grabbelton, schijf schieten, geblinddoekt prikken, hen gelen, sjoelbakken enz. enz. Een schat van prijzen was beschik baar voor de beste prestaties. Des avonds om 8 uur werd tot slot nog een filmvoorstelling gegeven, zoodat na afloop de jongens voldaan huis waarts gingen. Oranjefeest. Dinsdag 16 en Woensdag 17 September wordt het gewone programma afgedraaid met zanghulde, kinderspelen, tractatie, kermis enz. Een lofwaardig initiatief van de Oranjevereeniging heeft weten te bereiken ,dat deze dagen niet ge heel samenvallen met feestdagen 'in de naburige gemeenten. Noordwijker hout heeft zijn Oranjefeesten, op 9, 10 en 11 September en Sassenheim op 17 en 18 September. WARMOND Uitvoering Thuisfront. Op Za terdag 19 April a.s. zal door het en semble „The merry Fellows" onder leiding van den heer Brunt, een bon ten avond gegeven worden in Hotel „De Zon", ten bate van „Katholiek Thuisfront". Daar de verzorging van den geestelijken jaeod van onze jon gens overzee schatten gelds vraagt moet het voor KatholiekWarmond een eeretaak zijn, om dezen avond te doen slagen. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij de hee- ren C. Zoetemelk, G. H. Beugelsdijk en J. v. Stijn. STADSNIEUWS STAKING BIJ MEELFABRIEK „DE KOSTER". Broodvoorziening in gevaar. Onder hst fabriekspersoneel der N.V. Meelfabriek de Sleutels v.h. De Koster en Co. is gistermorgen geheel onverwacht, naar aanleidin van een loonkwestie. een wilde staking uitge broken welke ongeveer 130 man omvat. Er zijn momenteel besprekingen gaande tusshen directie en werkne mersvakbonden. Het is te hopen, dat (leze onder handelingen op korten termijn zul len leiden tot beëindiging van het conflict, aangezien bij voortduring de broodvoorziening van een aan zienlijk deel van Zuid-Holland in gevaar zou komen. Verschillende ge meenten in de naaste omgeving be schikken over een bloemvoorraad, welke sleohts voor enkele dagen toe reikend moet woeden geacht. KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL". „Speelt U ook mee?" De auteur vond het 'een ontstel lend moeilijke taak om van zijn „im provisatie" een verkorten inhoud weer te geven. Wij zullen den in houd ook niet weergeven, niet om dat wij tegen de moeilijkheden op zien, doch omdat een verklaring van den inhoud, voor degenen die het stuk nog eens te zien krijgen, alle aardigheid zou wegnemen. De auteur van dit werk heeft gezocht om door diverse vondsten het spel in meer moderne banen te leiden en hierin Is hij goed geslaagd. Door meer con tact met het publiek vandaar de titel „Speelt U ook mee?" heeft de schrijver de zaal bij het spel wil len betrekken. Hoewel het niet tot een der sterkste stukken gerekend kan worden, kwamen er diverse ver rassingen in voor en steeds ver wachtte men weer iets anders. Maar laten wij alle critiek laten varen, want „Peter" heeft ons voldoende laten zien, hoe moeilijk 't is een too- neelstuk te schrijven en tot welke complicaties zulks kan leiden. Het is een vroolijk spel geworden en daarom was het begonnen. Want, de rol van Peter werd speciaal geschre ven uit bewondering voor Cor Ruys. die deze rol dan ook op zijn eigen manier heeft vertolkt. Moeten wij nog vertellen, hoe hij dit heeft ge daan? Het lijkt ons overbodig want een dergelijke rol is alleen door hem te vertolken. De overige personen Lies de Wind, Jan Teulings en Louis de Bree voltooiden het kwartet en zorgden voor een sluitend geheel De uitverkochte Schouwburg heeft zich kostelijk geamuseerd. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal vermoe delijk worden gehouden op 28 April. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Maria d. v. J. lë Mair en J. I. Schipper: Freddie Martinie, z. v. A. Plezier en A. Sie- ra; Henri, z. v. K. A. E. Foulon en A. G. M. Meerts; Sebastianus Ro- bertus, z. v. H. van Os en C. M. Ver- kc-ijck; Sara Petronella, d. v. W. F. Uiterdijk en E. Robbers; Adrianus Petrus Johannes Maria, z. v. P. P. van Zijp en I. Wilk; Clara, d. v. M. Ouwersloot en E. Broekhuis: Wilhel- mina, d. v. P. J. van den Broek en J. Koet; Johanna Petronella, d. v. P. J. Schouten en S. Nieuwenburg; Petrus, z. v. F. Molenaar en L. Schou\ ten; Johanna, d. v. J. Seelbach en J. Spiering; Hendrik Abraham, z. v. J. Jansen en J. Zirkzee; Carla Chris tine, d. v. F. F. Zuiderduin en B. Teeuwen; Elisabeth d. v. D. van der Woero en E. Schepers; Lucas Johan nes, z. v. P. Ouwerkerk en J. C. de Romijn; Jacobus, z. v. L. Sanderse en M. Ros; Yvonne, d. v. L. Rhijns- burger en M. Schild; Theodorus Fran ciscus, z. V. F. van Mosseveld en C. M. J. van der Boog; Marcella, d. v. D. van der Zeijden en M. W. van Vierzen; Robertus Theodorus Maria, z. v. H. A. Goddijn en A. J. Rijke- lijkhuizen; Maria Pieternella, d. v. A. Snijders en C. van Rijns wou; An ne Elisabeth Henriëtte, d. v. J. P. Hoegcn en F. Dirickx; Margriet, d. v. P. ,Breedij>k en J. H. Hoosbeek; Yvonne, d. v. D. Durieux en N. Par- levliet; Wijnand, z. v. J. van den Bosch en D. Heideman; Antonius Henricus, z. v. A. C. Copper en A. Bakhuizen van den Brink; Marja Josine. d. v. P. Herfst en M. S. E. Nieuwenhuis; Lidwina Maria Gemma d. v. P. H. van der Geest en M. W, E. Ludlage; Maria Theodora, d. v. W. M. Biegnolé en J. M. Buskop. Overleden: A. J. Kettenis man 70 j.; A. J. van Vari'k wednr. 86 j.; W. TI. Groenendijk vr. 86 j.; R. van Strohe, m. 62 jaar. IN DE STEDEN boven twintig dui zoek ingesteld naar den omvang r.aar de financieele maatregelen, die fen, om dezen nood te lenigen. De re opzichte van Leiden een verheugend Verheugende ontwik keling De groote vraag naar arbeidskrach ten stelt in het algemeen ook minder geschikten in staat werkgelegenheid te vinden, terwijl voorts de inkom sten van inwonende kinderen in ve le gevallen de behoefte aan onder steuning van gemeentewege aan de ouders vermindert. Dit alles bij el kaar bracht een geleidelijke doch on afgebroken daling tot stand in het aantal steunbehoevende gezinnen in ons land, dat van Januari 1946 tot December 1946 terug liep van ruim 49.000 tot 43.000, hetgeen dus neer komt op een daling van ruim twaalf procent. In Leidqn evenwel nam het aan tal gezinnen, dat gemeentelijken steun van noode had', van 825 in het begin van het jaar af tot 650 aan het einde van het jaa.r. Te on zent bedroeg de daling dus twintig procent! Het aantal steunbehoevende alleen- wonenden bleef daarbij stationnair op iim 500. Verhoudingsgewijze trad in onze woonplaats dus een veel sterkere verbetering aan het licht dan elders in ons land gemiddeld het geval was. Dit is zeer bemoedigend. Toch mag anderzijds zeker niet uit het oog worden verloren, dat 650 ge zinnen en 500 alleen wonenden bij elkaar een heele groep vormen. Bo vendien hebben deze aantallen uit sluitend betrekking op hen, die van gemeentewege met contant geld wor den gesteund. Alles wat de kerkelijke charitas doet en alle hulp van comi- té's, particulieren enz. blijft hier ge heel buiten. Ook de overbruggings- steun en andere uitkeeringen aan werkloozen blijven buiten geding. Neemt men dit alles in aanmerking dan dringt zich de conclusie op. dat ondanks de relatief sterke verbete ring in den toestand toch nog een ontstellend groot deel van onze stad- genooten onmachtig moet zijn om in eigen onderhoud te voorzien. De teruggang van het getal steun behoevende gezinnen bracht uiter aard een verlichting voor het ge meentelijk budget met zich mede. Vergden de steunuitkeringen in het laatste kwartaal van 1946 in onze stad ruim 217 mille, in het laatste kwartaal van 1946 kon met 197 mille worden volstaan. Over het geheele jaar 1946 moest voor dit doel van gemeentewege ruim achthonderddui zend gulden worden uitbetaald. Per hoofd der bevolking komt dit op 950. De algemeene prijsstijgingen heb ben vanzelfsprekend invloed gehad op de hoogte der steunuitkeeringen. Kon vóór den oorlog volstaan worden met een gemiddeld steunbedrag van zeven gulden, thans is het gemid delde ruim dertien gulden. Laatst genoemd bedrag is dan het gemiddel de van alle uitkeeringen, d.w.z. met inbegrip van die aan de alleenwonen- den. De uitkeeringen aan gezinnen beliepen gemiddeld negentien gul den. Als de noodvoorziening voor ouden van dagen, die pas" door de Tweede Kamer is aanvaard, geheel haar be slag zal hebben gekregen, zullen de gemeentelijke uitgaven aan steun een verlichting ondergaan. Hoe groot de ze ontlasting van het gemeentelijk budget precies zal zijn, valt nog niet te zeggen. Volgens een voorloopige en globale schatting zal deze regeling voor de Leidsche gemeentekas in ieder geval wel een voordeel van ten naaste bij een kwart millioen betee- kenen! Onder de steunbehoevenden zijn ook opgenomen de gezinnen van poli- RIJPWETERING Bibliotheek. Wegens uitvoering Donderdagavond geen bibliotheek. Eerstvolgende uitleening Donderdag 17 April a.s. Feestavond. De R.K.V.V. „Rijp- wetering" organiseert 2 groote pro- paganda-avonden en wel op Zondag 13 en Zondag 20 April in café Rust oord. Het is de bedoeling om hier door de belangstelling op te wekken voor onze plaatselijke club, die nu ongeveer twee jaren spelende is. U begrijpt, zoo'n vereeniging heeft steun noodig en vooral moreele steun, om tot goede prestaties in staat te zijn. Daarom heeft dan ook de propaganda- commissie dezer voetbalclub na rijp beraad bovengenoemde avonden sa mengesteld met medewerking van het cabaretgezelschap „De Ver. Jon ge Spelers", dat u dan ook eenige uren aangenaam zal bezig houden. Zij rekent dan ook op 'n groote belang stelling, vooral daar dit weer de eerste avonden zijn na de groote vasten. Wij weten haast zeker, dat u tevreden huiswaarts zult keeren met een warm gevoel van sympathie voor de nog zoo kort bestaande vereeniging. JUBILEUM PATER ISFRIDUS (AGE) MEYER S.S.C.C. Pater Isfridus (Age Meyer) van de Congregatie der H. Harten her dacht heden zijn zilveren priester feest; Pater Meyer heeft zijn jeugd in Leiden doorgebracht in het ouder huis aan de Rijnkade. De familie Meyer is thans woonachtig te Leid- schendam. Als missionaris heeft de pater gewerkt onder de Chineezen van Banka en Billiton, later onder de Chineezen van de Riouw-archipel. Hij bracht onder den oorlog 3 jaar in een kamp door, waar hij bij de bevrijding zeer verzwakt maar nog gezond terugkeerde. In Singa- poer herdacht hij kort daarna op in tieme wijze zijn zilveren priester feest in de kapel van de „Zusterkens der Armen", zoodat het feest, dat hij vandaag vierde eigenlijk een 2514- jarig jubileum is. Het feest had plaats in het St. Eli- sabeth-gesticht, waar twee zusters van pater Meyer, zuster Anselma en zuster Thereseline welke laatste eveneens 4 jaar in een Jappen-kamp doorbracht - ziekenverpleegster zijn. De jubilaris droeg vanmorgen een plechtige H. Mis op, daarbij geassis teerd door pater Timotheus Geer- lings en pater Adrianus, beiden van de Congregatie der H. Harten. In de kapel waren o.a. aanwezig deken Borsboom, uit Noordwijk, en pastoor Kammens, uit Leidschen- dam. Na afloop was er groot feest van de familie. Pater Meyer vertrekt volgend jaar weer naar de missie, waar hij een verwoeste kerk en pastorie terug vindt. zend zielen heeft het CSB een onder aan den maatschappelijken nood en van gemeentewege worden getrof- sultaten van dit onderzoek geven ten beeld te zien. tiekc delinquenten. In het eerste kwartaal van 1946 bedroeg him aan tal 125, in het tweede 111, in het derde 90 en in het vierde 81. Door dat sedert September 1946 het aantal in vrijheid gestelde politieke delinquenten sterk is toegenomen, daalde het aantal steunbehoevende gezinnen in deze categorie aanzien lijk. Dit wijst er op, dat een groot deel van deze delinquenten weer in het bedrijfsleven en in het arbeids proces zijn ingeschakeld, een ver schijnsel, dat ook elders in ons land valt waar te nemen. HET PAASCHBEZOEK DER ENGELSCHE HOCKEY-STERS. Over den dag van gisteren schrijft men ons het volgende: Na een zoo stevig mogelijk (En- gelsch) ontbijt, was iedereen gister morgen om kwart voor tien verza meld voor het stadhuis, doel: sight seeing through Leiden. Zelfs do giet- regens kon de beauty van Leiden niet bederven enper slot van rekening: de handteekening van Churchill bevindt zich droog en vei lig in het Zweetkamertje van de universiteit. Na het stadhuis dus de universiteit, de schilderachtige hof jes, waarover de Engelsche gasten niet uitgepraat kwamen en ten slot te de Lakenhal. Het was ondanks het weer een fijne toer. 's Middags volgde een hockey wedstrijd in Haarlem tegen Rood- Wit. De Engelsche dames kregen met 11 op haar neus, maar de Holland- sche wind was dan ook wel wat erg straf, edoch de tea. door Rood Wit aangeboden, zorgde weer voor de volledige „verbroedering". Ten slotte de klap op de vuurpijl: een diner, aangeboden door dc L. M. H. C. in café-restaurant „In den Ver gulden Turk" voor gasten en gast vrouwen. En wat is er gegeten! Was n't it „marvellous?" Hulde aan de directie van de „Turk", hulde can mevr. v. Kin schot, de tafelpresidente! Zou het zonder haar zoo fijn geweest zijn? Aan het begin van den avond was een inleidend woordje gesproken door mej. C. Nagel. Daarna bood de aanvoerster van de Engelsche ploeg een tuil rozen rood en wit natuur lijk aan mevr. v Kinschot aan, waarna deze de vriendelijke geste met een hartelijke toespraak beant woordde. Hedenmorgen te 11 uur werden de gasten op allerhartelijkste wijze ter receptie ontvangen bij den burge meester ten stadhuizc. De wethouders v. Schaik, Menken en Jongeleen benevens de gemeen te-secretaris, mr. J. Bool, waren mede aanwezig evenals een dames comité onder leiding van mevr. J. M. v. KinschotDorhout Mees. Burgemeester v. Kinschot zeido in zijn toespraak, dat het hem een bij zonder genoegen was de ^sten uit Oxford te mogen verwelkomen. Dc sportuitwisselingen van 19461947 hebben duidelijk doen zien, dat in het domein van de soort de steden Leiden en Oxford nieuwe banden hebben doen ontstaan en dit privaat bezoek heeft de vrienschapsbanden nog meer versterkt. Spr. herinnerde vervolgens nog aan het bezoek in Januari, toen een officieele vertegenwoordiging van de stad een bezoek bracht aan Oxford. Spr. was toen getroffen doorf de vriendelijke ontvangst door den bur gemeester van Oxford en de harte lijke gastvrijheid van de burgers van Oxford. Met groote bewondering wa ren toen ook de diverse sportge beurtenissen gevolgd en toen de te rugtocht werd aanvaard namen al len de meest heerlijke gevoelens naar Holland mee. Spr. hoopte, dat ^de gasten zich la ter met evenveel genoegen het be zoek aan Leiden zullen herinneren en dat zij naar Oxford zullen mee nemen de gevoelens van vriend schap tusschen Leiden en Oxford, de-twee oude universiteitssteden. Dc burgemeester stelde dan voor eerst een kopje koffie te drinken, dan een kijkje te nemen in de offi cieele zalen van het stadhuis en dan gezamenlijk te lunchen, welk vrien delijk advies natuurlijk heel gaarne werd opgevolgd. Door de medewerking der firma Tieleman en Dros was deze lunch uitstekend verzorgd en dc gasten lie ten zich een en ander best smaken. Dc Engelsche aanvoerdster, miss Berwick, hee'ft namens het geze^hap bedankt voor de hartelijke ontvangst ten stadhuize, waarna aan mej. C. Nagel, als aanvoerster van de L M. II.C. en als organisatrice van de toer bloemen werden aangeboden. Mej. Nagel heeft vervolgens den burgemeeste?- bedankt voor zijn vriendelijke geste van zulk een har telijke ontvangst, waaruit zijn dui delijke symnathie voor de Engelsche gasten bleek. ZILVEREN JUBILEUM. Op 17 April a.s. hoopt de heer A. H. Vergoed, thans waarnemend plaat selijk directeur van het kantoor der N.V. ATO van Gend Loos hier ter slede, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde N.V. in dienst trad. De Stichting „Nederland Helpt Indië" geeft a.s. Zondag in de Leid sche Schouwburg een kleinkunst- avond, waaraan medewerken Max van Praag, Cora Maij, Eddy Cabba ge, Tom Brauns en v.a. met het Ra dio Kleinkunstensemble en het Ra dio accordeon-orkest. De opbrengst is geheel ten bate van „Nederland I helpt Indië".

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3