Eerste plechtige H. Missen te Leiden Het bitter einde van een eeuw geschuts-industrie DINSDAG 8 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 5 Van de weleerw. heeren Walter Goddijn en Christianus Meyer IN* DE ST. PETRUSKERK Er waren in de St. Petruskerk twee eer ste plechtige H. Missen te vieren met de Paaschdagen, zoodat de hoogfeestelijke Hoogmis „voor het welzijn der parochie" ten offer moest vallen aan de meer parti culiere plechtigheid „uit dankbaarheid". De parochianen hebben zich bij deze schikking, welke een liturgische teleurstelling was, be reidwillig neergelegd, verheugd als zij erom waren weer twee tot priester gezalfde Lei- denaars, de weleerw. paters Walter Goddijn en Christianus Meyer, aan het altaar te mo gen zien. Voor deze jongewijden. die bei den tot de Orde der Minderbroeders be- hoorend, zeven jaren in kloostelijke afzon dering hadden doorgebracht, werd deze Paschen tot een twee-voudig feest van verheerlijking: de viering van Christus glo rievolle Opstanding en tegelijkertijd hun eerste openbaar optreden als priester van den Verrezen Heiland. Zóó hebben ook de parochianen, die in groot getal beide mor gens de kerk vulden, dit feest duplex I clasis ook dubbel méé-gevierd. Het altaar was in Paasch-luister, versierd in de kleuren van het morgenrood, het zachte rood en goud van azale'as, die als een velum van bloemen rond het in zilve ren pracht schitterende altaar waren ge hangen. De .paramenten door de geestelijk heid bij deze plechtigheid gedragen, geor- neerd met kostbaar borduurwerk, dat, in een ton verborgen, aan de vernieling van de Beeldenstorm ontkwam, doet ons op zulk een Paaschdag weer dankbaar herdenken de verrijzenis van de vaderlandsche Kerk, die steeds voortgaat in haar bloei van jonge priesters, versche loten uit te schieten. Op den Eersten Paaschdag werd de neo myst, de weleerw. pater W. Goddijn o.f.m. bij zijn plechtig eerstelingen-offer geassis teerd door pastoor Beukers als presbyter- assistens, door pater B. de Goede o.f.m., di recteur der St. Bonaventura-H.B.S. als dia ken en pater Chr. Meyer o.f.m. als sub-dia ken. Kapelaan Minnebo was ceremoniarius. In het priesterkoor hadden, behalve de overige kapelaans der parochie, ook plaats genomen pater dr. C. Sloots o.f.m. De feestpredicatie werd gehouden door pater M. Versteeg o.f.m. uit Wijchen, die tot tekst had gekozen Mattheus XX, 28: „De Menschenzoon is niet gekomen om ge diend te worden maar om te dienen, en Zijn leven is geven als losprijs voor velen". Spr. overwoog, hoe Christus, wiens voor-- liefde uitging naar kinderen, armen en zondaars, steeds minder en minder ha'd wil len worden, tot zelfvernietiging toe. Door dit ideaal van Christus voelde ook St. Fran- ciscus zich bizonder aangegrepen en is ook deze jonge priester getrokken. In iederen priester moeten wij eenzelfde gezindheid vinden, als in Christus wordt gevonden. De priester is er om anderen te dienen, te hel pen en bij te staan. Een specifiek Francis- caansch ideaal is het Christus te volgen in zijn armoede van geest en lichaam; de min dere. de minste te willen zijn. de kleine en geringe dienaar. maar van hem wordt gevraagd, bijzondere heiligheid. Heilige priesters zijn meer noo- dig dan ooit te voren. Heilige priesters zijn het verlangen van het volk, dat een hooge opvatting heeft van het Priesterschap; het is ook de wil van den Hoogepriester zelve, die bij het Laatste Avondmaal tot den Va der bad: „heilig hen in de waarheid". Daartoe moet veel en met aandrang ge beden worden, want: heilige priesters val len maar niet zoo uit den hemel. Spr. wek te op de Priester-Zaterdag te houden en dikwijls het schietgebed te bidden: „Ach, mijn God, schenk heilige priesters aan het volk". Van den neomyst verhoopte spr., dat zijn priester-leven en zijn priester-werk heilig moge zijn. Dat is ons aller wensch, besloot pastoor: word een heilig priester! Is andere jaren de Tweede Paaschdag slechts de zwakke nagalm van Paschen, op dezen blijden morgen ontplooide de litur gie opnieuw in vollen luister haar hoog feestelij k gewaad. Mien zal ons misschien verdenken van een „esprit de clocher", maar toch durven wij uit rijke ervaring getuigen, dat een. plechtige hoogmis in de St. Petruskerk van een volmaakte liturgische schoonheid is, welke elders zelden wordt geëvenaard. Daartoe heeft ook het zangkoor van man nen en jongens bijgedragen, dat Eersten Paaschdag uitvoerde de mis ..Gratia plena" van Refice, tijdens de offer-be wierooking „Jesu dulcis memoria" van Ko- the, gevolgd door een „Tantum Ergo" van Perosie; den Tweeden Paaschdag de Alphon sus-mis van Hubert Cuypers, tijdens de of- rerande „O meoriale" van H. Clemens; ten slotte „Tantum Ergo" van Refice. Na de plechtigheden zong het koor dat onder de bekwame directie staat van den heer A. Devilee en even bekwam begeleid wordt door den organist H. Rijnbeek het mee- sleepende „Haec Dies" van Schrijvers- Beide avonden werd een danklof met ,,Te Deum" gehoudën, waaronder o.a. door het jongenskoor het „Ave Maria" van Hubert Cuypers werd gezongen, door mannen en jongens tezamen, het juichende „Regina Coeli" van Lotti. K.A.J. Dek. par. Woensdagavond komt in ons zaaltje aan de Maria Gijzen- steeg onze oud-aalmoezenier Rector E. A. M. Paap, thans ddstrictsaalmoeezenier van Amsterdam, voor al onze Kajotters weer eens een geweldige inleiding houden. Na tuurlijk is er geen enkele Ka jotter niet aanwezig. Dus tot Woensdagavond 8 uur! De Propagandagroep. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Dins dag 8 April 8 uur tot Zaterdag 12 April 8 uur waargenomen door: d'e Haven-Apo theek, Haven 18, tel. 20085. de Doeza-Apo- theek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilh.park 8, tel. 26274. Op den Tweeden Paaschdag was de wijd- sche kerk opnièuw gevuld met geloovigen, die in dit Emmaushuis getuigen wilden zijn van het „breken des Broods" door den nieuw-gewijden Godsgezant, den weleer waarden pater Christianus Meyer. Bij deze viering der heilige Geheimen werd de neomyst geassisteerd door pastoor Beukers als presbyter assistens, door pater Walter Goddijn o.f.m. als diaken en door pater Juniperus v. d. Logt, van de Haag- weg-parochie als subdiaken. Cermoniarius was wederom kapelaan Minnebo. In het priesterkoor hadden plaats geno men de paters C. Sloots en M, Jorna. De feestpredicatie werd uitgesproken door pastoor Beukers, die tot tekst had ge kozen Exodus XIII, 5 en 9: „De Heef heeft u binnengeleid in een land, dat overvloeit van melk en honing; dat de wet des Heeren altijd in uw mond zij." Deze tekst toepassend op den nieuwen priester, die uit 't Egypte van de booze we reld door de machtige hand Gods wqs ge leid naar Zijn vruchtbare akker, om onde"r het uitverkoren volk te arbeiden, het rei ne spijsoffer op te dragen en de Wet des Heeren voor te houden. De priester staat midden in de wereld en op hem, op alle priesters, zijn de oogen gevestigd. Opmer kelijk is het, dat in deze tijd van ongeloof en haat baan breekt de eerste vraag van de catechismus: Waartoe zijn wij op aarde? De priester is het aan wien is opgedragen, het ,;ééne noodzakelijke" te prediken, en zelfs als hij stil in toog of habijt over straat gaat, zal hij de voorbijgangers herinneren aan gebed1, opoffering, versterving. De priester heeft maar één taak: God te lee- ren beminnen en zichzelf te leeren verach ten om God beter te leeren kennen. In hem wordt niet alleen gezien de met bovenna tuurlijke macht bekleede uitverkorene, LEIDSCH TRIBUNAAL Het Leidsch Tribunaal deed hedenoch tend allereerst uitspraak in de volgende zaken: Both te Waddïnxveen, interneering voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden ontzet ting uit de beid- kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht. Verd., die op vrije vceten was gesteld, werd onmiddellijk hechtenis genomen. De Haan te Waddinxveen, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de ge wapende macht en het bekleeden van open bare ambten. Herfst te Waddinxveen, ontzetting uit het passief kiesrecht .en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 6000. Al deze personen die niet gedetineerd waren, zijn betrokken bij het verraad van een Joodsche familie te Waddinxveen. A. G. H. Caspers te Noordwijk, internee ring voor den tijd van 2 jaar tot 7 Mei 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten en het dienen bij de gewapende macht. J. C. den Hertog, uit Alphen aan den Rijn, interneering voor den tijd van 3 jaar lot 8 Mei 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende maoht en verbeurdverklaring van zijn ver mogen tot een bedrag van 3000. KAPELAAN „HARTEBRUG' Tot kapelaan aan de parochie van O. L. Vr. Onbevl. Ontv. is benoemd de weleerw. pater Gentianus Hogenelst O.F.M. in de plaats van den weleerw. pater Gasman. Pater Hogenelst is geboren 31 Juli 1915. Hij was nu Directeur van de Derde Orde in Weert, voor dezen tijd enkele jaren assis tent te Lichtenvoorde. STUDIEDAGEN TE LEUVEN. In het kader der Nederlandsch-Belgisch- Luxemburgsche toenadering en onder aus piciën van het Wijsgeerig Genootschap van Leuven en de Vereeniging voor Tho mistische wijsbegeerte, zullen- op 9 eri 10 April te Leuven studiedagen worden be legd met als aigemeen thema „Kenleer en methaphysiek". Van Nederlandsche zijde zullen een 80- tal personen aan dit congres deelnemen, on der wie professor Van» Laer, hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. ZILVEREN JUBILEUM Dr. K. KNIBBE. Op Dinsdag 15 April a.s„ hoopt dr. P. G. Knibbe, secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zuid-Holland, kantoor Leiden, den dag te herdenken, dat hij 25 jaren deze functie vervult aan bo vengenoemde Kamer eertijds genaamd Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Ter gelegenheid van dit feit zal op dien dag een receptie worden gehouden in het gebouw van voornoemde Kamer aan den Stationsweg No. 43 te Leiden van des namiddags te 3.30 tot 5 uur. HOOGLEERAARSBENOEMING AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Leidsche Univer siteit om onderwijs te geven in de Ana tomie dr. J. Dankmeyer, thans protector bij de anatomie aan de universiteit alhier. Dr. Dankmeyer ontving zijn opleiding te Amsterdam en Utrecht en verblijft thans met een leeropdracht in Zürich. Na zijn terugkeer hier ter stede hoopt hij in September zijn ambt te kunnen aan vaarden. K.A.J. St. Petrus. De twee heerlijke Paaschdagen zijn weer achter den rug, maar, al zijn die dagen om, de Paaschge- dachte is nog versch en ook bij de K.A.J. is dit het geval. Nu zeggen jullie natuurlijk: weer wat anders. Nee, jongens, niets nieuws maar wel plannen voor iets nieuws. Dit gaan wij Woensdagavond in het Don Bos- cohuis, Rapenburg 52 even uitknobbelen. Ons gewone programma wordt niet ver waarloosd. De aalmoezenier zal het jonge ren kwartier voortzetten, verder interessan te gezelschapspelen en het laatste half uur de zoo leerzame zomertraining. Komt allen, vergeet het niet om een of andere reden, Woensdagavond 8 uur. De Wethouder van Financiën, da heer D. v. d. Kwaak, is verhinderd Woensdag spreekuur te Kouden. GEM. AANKONDIGING Hare Majesteit de Koningin heeft in een schrijven aan Haren Commissaris in de provincie Zuid-Holland blijk gegeven bij zonder getroffen te zijn door de gelukwen- schen, die Haar ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Marijke uit alle ge meenten des lands werden toegezonden. Aangezien het Hare Majesteit niet moge lijk is al degenen, die Haar gelukwen- schen, persoonlijk te bedanken, heeft Zij aen Commissaris der Koningin verzocht Haren hartelijken dank aan de bevolking van zijn gewest te willen overbrengen. Gevolg gevende aan het mij gedane ver zoek breng ik bij deze gaarne dezen dank over aan de bevolking der gemeente Lei den. De Burgemeester van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT. Leiden, 5 April 1947. 5324 NIEUWE WIJZE VAN UITREIKING DER DISTRIBUTIEBONKAARTEN. Volgens hoofdstamkaartnummer. „De Directeur van den Distributiekring Leiden verzoekt ons het volgende bekend te maken: In de periode van 14 tot en met 26 April zal een aanvullend bonkaartje worden uitgereikt. Voor het oproepen der belang hebbenden zal hierbij een ander systeem worden gevolgd dan tot nu toe 'gebruike lijk is. Zooals bekend, wordt nu gebruik ge maakt van de letters van het alphabet, waarbij niet voprkomen kan worden, dat tal van letters in vaak meerdere deelen gesplitst moeten gorden. Uiteraard levert dit moeilijkheden op voor het publiek, daar het inderdaad vaak een puzzle is, den dag te bepalen, waarop de bonkaar-, ten moeten worden afgehaald. Voor den Distributiedienst ontstaat hierdoor weer de moeilijkheid, dat zich op sommige da gen veel meer personen aan de loketten vervoegen dan waarop gerekend is en dat lange wachttijden dus niet te vermijden zijn. Daarom zal, te beginnen met de uitrei king, welke voor Leiden op 16 April aan vangt, een andere wijze van oproepen worden gevolgd, waarbij de letterindee- ling wordt losgelaten en opgeroepen wordt in de volgorde van de distributie- stamkaartnummers van het Hoofd van het gezin (indien het Hoofd niet aanwe zig is, geldt het nummer van het plaats vervangend Hoofd). Men doet dus goed direct na het lezen van deze mededeeling de distributiestamkaart van het gezins hoofd even op te zoeken en het nummer, dat in den rechterbovenhoek staat, te noteeren of in het geheugen te prenten. Bij het lezen der publicatie wpet men dan onmiddellijk, wanneer men aan de beurt is. Van deze gelegenheid wordt nog gaarne gebruik gemaakt om het dringende ver zoek tot belanghebbenden te richten op den aangegeven dag en het vastgestelde ALFRED KRUPP VON BOHLEN UND HALBACH KOMT VOOR ZIJN RECHTERS In 1934 maakte zijn vader een buiging voor Adolf Hitler, die er prompt voor zorgde, dat Duitschland's grootste wapenfabriek wper op volle toeren kon draaien! (Van een bij zonderen medewerker) ,Waar is de villa?", was de eerste vraag van de Amerika nen. toen zij in 1945 de stad Essen binnenrukten. Een vraag die iedere Duitscher begreep, want „de villa" ,is het kasteel van de Krupp's. En toen de Amerikanen bij deze „villa" kwamen stond de oudste zoon van de familie, de veertigjarige Alfred buigende op de stoep om zich ter beschikking te stellen. Zijn vader, Gustav Krupp von Bohlen und Hal bach, de zeventigjarige, die zoowel voor Willem II als voor Hitier kanonnen fabri ceerde en ook medeplichtig wordt geacht aan de interna tionale misdaden van Duitsch land is te oud en te zwak ge worden om te worden berecht. Alfred zal z/ich te verant woorden hebben voor wat Krupp deed. Dat is niet gering! In de zes- t'gerjaren van de vorige eeuw won Bismarck twéé oorlogen tegen Denemarken en Oosten rijk, dank zij Krupp. In 1870 overrompelden de Duitsche le gers Frankrijk en wonnen, dank zij Krupp. Dat zij de we reldoorlogen van deze eeuw verloren kunnen zij Krupp niet verwijten. Want de staal fabrieken en de geschutgiete rijen hebben onder leiding van de familie Krupp ge daan wat zij konden. Dag en nacht is er gezwoegd om het beste materiaal te leveren en circa 200.000 man stonden in de fabrieken. Sinds, 1811.... Sedert in 1811 de eerzame koffiehandelaar Friedrich Krupp op advies van twee zwendelende officieren een staalfabriekje overnam, heeft deze familie zich een wereld naam veroverd, zij het ook moeizaam. Want Friedrich be gon maar zwakjes. Zijn mede werkers wisten niets van de staalproductie af en toen hij hen er uit had gewerkt, meld de zich een nieuwe zwende laar, met wien hij in zee ging. Het kostte hem handen met geld, dat zijn familie, die in den Franschen tijd vooral door grondspeculaties rijk was ge worden, telkens weer ver schafte. Maar hij zette door tegen alle adviezen in. De stempels voor het vervaardi gen van munten, leverden slechts een karig bestaan op en zijn zoon Alfred de grond legger van het familiebezit, stond reeds als jongen van veertien jaar in de smederij. Alfred was een geheel an der type dan zijn vader. Een Lckenman, die er op uittrok om zijn concurrenten de kunst af te kijken. Eerst legde hij zich toe op machine-onderdce- len. Daarna, in 1840, op mili tair advies, maakte hij pant sers voor de kurassiers. In 1843 leverde hij den eerste ge weerloop en in 1844 bood hij aan ook kanonnen te gieten. De eeuw begint! Daarmede begint de eeuw can Krupp. Het Duitsche leger oegrijpt onmiddellijk het be lang van deze nieuwe indus trie: de knapste artillerie-offi cieren zoeken samenwerking Maar de marine vindt het En- gelsche geschut beter. „Ze lij den in Berlijn aan de Engelsche ziekte", hoont Alfred Krupp en als de proeven met zijn nieuw geschut verkeerd uitvallen, om stormaanvallen o'verbodig nia- ken. Die zware mortieren 'zijn in 1870 niet geleverd. Het zou auren tot 1914 voor Duitsch- 'znd met zulk een ongehoord wapen de onder den voet ge- oopen Belgen kon bedwingen. De opvolger van Alfred, zijn zoon Friedrich Alfred, leeft usschen twee oorlogen in. Hij s een ziekelijk man, die tel kens voor herstel van gezond- - iieid naar 't Zuiden reist. Maar het bedrijf blijft groeien en heel de wereld koopt kanon nen en spoorwegmateriaal in Essen. In "1902, als ook deze Krupp sterft, is er geen opvolger. Maar de oudste dochter is ^enig erfgename van haar va der en mevrouw Krupp treedt in de directie van het bedrijf. Vier jaar later is echter een definitieve regeling getroffen Want Bertha heeft in Rome jen legatiesecretaris leeren kennen, die uit een familie van groot-i'ndustrieelen stamt, een Pruisische Junker met een groote toekomst. Het leef tij ds WAAR IS „DE VILLA" VROEGEN DE AMERIKANEN TOEN ZIJ IN 1945 ESSEN BINNEN RUKTEN dat men verkeerd kruit ge bruikt, laat hij de Russen in Petersburg nieuwe proeven r.emen, die voortreffelijk sla gen. Dan grijpt de koning van Pruisen in de oorlog tegen Denemarken is juist gewoh- nen om officieel de ver diensten van Krupp te doen erkennen. En terwijl de eerste oorlogsschepen worden uitge rust met pantserplaten en ge schut van Krupp, wordt weef een oorlog gewonnen Dan gaat het snel vooruit al blijven er nog financieele moeilijkheden. Doch Krupp zet door. Hij levert nu ook spoor wegmateriaal. Zijn stalen wiel banden zijn beroemd, hij wordt de groote leverancier van rails. En bovendien wint hij de vriendschap en mederking van Bismarck. Alfred Krupp is nu een gat> ot man. Hij woont in een kasteel te midden van de heu vels, groot genoeg om de hoog ste gasten te ontvangen. Hij begint aan sport te doen naar het voorbeeld van de Engelsche iords en onderneemt dagelijks tochten te paard in de heu-, veis langs de Ruhr. Als in 1870 de oorlog met Frankrijk begint, biedt hij aan zware mortieren te ma ken, die vijandelijke forten zullen vernietigen en bloedige verschil is bovendien niet al te groot. En al£ Gustav von Bohlen und Halbach de hand van de rijkste erfgename van Duitschland vraagt wordt hij aangenomen. De keizer aanwezig. Het huwelijk is een gebeur tenis. De Keizer komt in per soon en verklaart aan het rouwdiner, dat Gustav voor taan zal heeten Gustav Krupp von Bohlen und Halbach. De diplomaat, die kanonnen ko ning is geworden en op wiens huwelijksfeest de keizer eere- gast is geweest kent zijn plicht. Want de tijd vraagt een koortsachtige bewapening. Men heeft niet zoo heel veel tijd meej In 1914 breekt de oorlog uit. België krijgt de primeur van Krupp's nieuwste vinding. Want met één voltreffer uit zware mortieren worden stuk voor stuk de forten bij Luik vernietigd. De Duitschers ju belen over de „dikke Bertha". En het bedrijf groeit. Waar schijnlijk tot 115.000 arbeiders in 1918. En dan is het in eens uit1 Nederlaag. Geen erts meer uit Spanje. Deskundigen contro leeren de fabrieken, waar geen wapen meer mag worden ge maakt. Gustav Krupp von uur de bescheiden af te halen. Vele dui zenden menschen moeten per dag van distributiekaarten worden voorzien. Vele moeilijkheden kunnen worden voorko men, wanneer *Van Uw zijde volledig wordt medegewerkt. Dan is steeds een vlotte uitreiking mogelijk. Tenslotte dit: Vermijdt, indien eenigszins mogelijk, de spitsuren. Het kantoor is reeds om half negen geopend. Indien ieder om 10 uur komt, ontstaan onvermijdelijk files. De Iluigbrug, welke gelegen is tus- schen de Huigstraat en den Maresingel en welke geruimen tijd wegens reparatie was afgesloten, is vorige week weder voor het verkeer opengesteld. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petronella Johanna, dr. van W. van der Hoogt en M. den Duik; Maria Eli sabeth Francisca, dr. van A. F.de Rooij en H. Helwegen; Susanna Johanna, dr. van J. Willemse en S. J. Houweling; Wilhelmus Marinus Paulus, zn. van M. Piek en A. A. J. van den Berg; Johanna Clasina, dr. van van Ofwegen en C. Verhoeff; Maria Margaretha Fancisca, dr. van C. T. van Dorp en M. M. van Ulden; Irene Margare tha Johanna, dr. van J. Jansen en M. Rijns- burger; Frangoisc Maria Bernadetta, dr. van B. Kruit en M. Starre; Antonius Leo- nardus Hubertus zn. van J. Steenbergen en P. H. Righart van Gelder; Ineke Hendrikje van F. J. Barens en W. H. van der Horst; Ellen, dr. van W. Dijkshoorn en M. F. Habekotté; Jacob Frederik, zn. van H. J. Vellekoop en A. de Jong: Adrianus Fran- ciscus Maria, zn. van J. W. van Klaren en J. F. M. Groenen; Dominicus Antonius, zn. van C. de Roo en B. Lek; Cornelis, zn. van W. Schaap en A. Hoek; Abraham, zn. van J. de Mooij en P. Durieux; Catharina Ma ria Theresia, dr. van H. P. Schrama en A. A. Duijn; Cornelia, dr. van B. Klootwijk en C. Honsbeek; Maria, dr. van W. Gressie en C. van Haarlem; Johannes Jacobus, zn. van J. J. Zitman en J. Schoppen. Overleden: D. Warring, wednr. 79 j.; B. J. Rotman, zn., 9 maanden; A. Brouwer, man 45 jr.; A. van der Reijden, wednr 81 jr. Bohlen krijgt meer zorgen dan zijn voorgangers. De omschakeling op vredes- productie geschiedt langzaam maar het lukt, Totdat de Fran schen het Roergebied bezetten en de fabrieken geheel worden stilgelegd. Incidenten ook bij Krupp. De arbeiders verlaten de werkplaatsen als de Fran schen het terrein betreden. Een schietpartij met dooden en ge wonden. Gustav wordt gear resteerd enveroordeeld tot 15 jaar. Maar enkele maanden la ter krijgt hij gratie. In 1929 werken er al weer 70.900 man in zijn bedrijf. In 1934. En dan begint de grootste pe riode. Gustav Krupp von Boh len, und Halbach maakt in 1934 zijn eerste buiging voor Hitier. iLn deze begrijpt de situatie met een. Hij brengt een bezoek aan ret bedrijf, decoreert de direc tie, houdt redevoeringen en geeft aanwijzingen. Duitsch land heeft weer wapens noo- dig.en Krupp gaat ze leveren. Het aantal arbeiders stijgt in koortsachtig tempo tot boven de 180.000 In een eeuw tijd is Essen 'n groote stad geworden. Krupp heeft den woningbouw, bevor derd en voor zijp arbeiders de „Siedlungen" aangelegd. Enorm is het bedrijf, maar enorm is ook wat de firma voor de arbeiders heeft bouwd. En'dan komt de laatste oor log boven Essen. Bomtapijten op de stad. die vernietigd wordt Bommen op de fabrie ken en werkplaatsen die m den vrede geen kanonnen meer zullen leveren. Alleen „de villa" in de heu vels staat. Het gezin van Ber- ♦ha en Gustav Krupp heeft slagen gekend in den oorlog. Een zoon is gesneuveld zelfs, maar de anderen zijn veilig. En het groote huis met zijn vele historische herinneringen aan Bismarck aan Wilhelm II en aan de bezoeken van vele nazi's, is intact. Gustav is een oud man ge worden, maar Alfred, de oudste zoon, wordt' hoofd van het ge> slacht. Darf komen de Ameri kanen, die hij buigend be groet. Die buiging beteekent het eind van een eeuw gesthutsin- dustrie, het einde ook van een rol, die één familie honderd jaar lang kon spelen in een land, dat er op uit was de we reld te overheerschen En dat slot is het begin van de verantwoording en van een vonnis! Alfred Krupp vertegenwoor digt hierbij zijn geslacht! LAATSTE BERICHTEN JHR. DE GEER VOOR HET BIJZONDER HOF. Op 9 en 10 Mei aanstaande zal de eerste kamer van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam de zaak van jhr. D. J. de Geer, oud-minister-presi dent, behandelen. In de dagvaaarding wordt jhr. De Geer in hoofdzaak ten laste gelegd: dat hij tij dens het verblijf van dc Nederlandsche Regeering in Engeland zich naar het door den vijand bezet gebied heeft begeven en aldaar zijn brochure ,,Dc Synthese #an den Oorlog" heeft doen verschijnen en ver spreiden. Op de lange lijst der getuigen in deze zaak bevinden zich ook de namen van ver scheidene oud-ministers en andere voor aanstaande personen van de Londensche re geering en voorts o.a. Otto Bene, destijds Duitsch gezant bij den Rijkscommissaris Ernst Voorhoeve, oud-propagandaleider van de N.S.B., dr. T. Goedewagen, oud-secrc- taris-generaal vab het Departement van Volksvoorlichting. ZWITSERLAND EN DE JEZUÏETEN. De meening van Prof. Karl. Barth. Artikel 5 van de Zwitscrsche grondwet van 1848, dat de Jezuïeten uit Zwitserland bant, is in het openbaar ter sprake geko men n.a.v, een gebeurtenis, welke gemeng de gevoelens opwekte bij de verschillende Zwitsersche Kerkgenootschappen, alvorens zij het betreffende probleem tot meer klaar heid bracht. De De Zwitschersche Jezuïet P. Hans Urs von Balthassar, zou een Kersttoe spraak voor de Bonds-radio houden, deze werd echter op de laatste minuut afgelast, omdat verscheidenen Protestanten bezwa ren maakten, gebaseerd op dc niet-grond- wettelijkheid van zulk een manifestatie. Het niet-Katholieke dagblad „Die Tat" te Zü rich stelde daarop zijn kolommen ter be schikking van de voor- en tegenstanders, en noodigde prominente Protestanten en Ka tholieken uit tot het uiteenzetten hunner meening. De bekendste Protestantsche theo loog der Universiteit van Zürich, Prof. Emil Brunner, antwoordde: „M.i. is het artikel betreffende de Juïeten geen sieraad voor onze grondwet en het is momenteel abso luut verouderd". Prof. Karl Barth. waar schijnlijk de meest beroemde van alle Zwit schersche Protestantsche theologen, ver klaarde: „Ik sta de verwijdering uit dc grondwet van het wetsartikel over dc Je zuïeten voor. De Evangelische Kerk vroeg niet om op neming ervan in de grondwet van 1848 en 1874 en stelt er geen belang in, het nu te laten voortbestaan. Integendeel, de Evange lische Kerk is geïnteresseerd bij het herroe pen van het gewraakte artikel, omdat het haar zeer onaangenaam is, door een politie maatregel te worden beschermd tegen een opponent, die weerstaan moet worden met geestelijke wapens". Prof, Barth meent, dat het initiatief tot grondwetsherziening van een der twee meest betrokken groepeeringen moet uit gaan: n.l, ofwel de Katholieken of „dc op volgers der Radicalen der 19e eeuw, die nu tot de ontdekking gekomen zijn, dat wat toen gebeurde een fout was of, dat althans op het oogenblik opportunistische overwe gingen tot geheel van dien tijd verschillen de conclusies zouden leiden". Met de Ra dicalen wordt hier op de Radicale Partij gedoeld, die nu eerder conservatief is, in 1848 de meerderheid in het Zwitschersche Parlement had en verantwoordelijk is voor de grondwet en het artikel over de uitwij zing der Jezuïeten. „Die Tat" publiceerde ook een lang artikel van een ongenoemden Zwitscherschen Jezuïet, die er met nadruk op wees, dat Artikel 5 in de constitutie werd opgenomen zonder eenig onderzoek van de tegen de Jezuïeten ingebrachte be schuldigingen .Hij stelde voor, een onpartij dige commissie te benoemen, om de waar heid vast te stellen inzake de geruchten als zouden de Jezuïeten verantwoordelijk geweest zijn voor den burgeroorlog van 1847 (Sonderbundskrieg) en de vredesver- storing tusschen de Zwitschersche Kerkge nootschappen. De resultaten van dit onder zoek, aldus de Pater, zouden de basis kun nen vormen voor een wijziging der grond wet. Een aantal vooraanstaande Protestan ten, door „Die Tat" daarnaar gevraagd, ver klaarden, dit voorstel te onderschrijven.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5