Eerste plechtige H.Mis te Alphen a.d.Rijn Eerste plechti ne H. Mis te Warmond DINSDAG 8 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Bloembollen-smokkel in Engeland Niet minder dan tien millioen gulden zi.m gemoeid met 'n grootshc opgezette smokkelarij in bloembol len tusschen Nederland en Enge land, aldus de Daily Mirror. Britsclie politie is de smokke laars op het spoor gekomen en het blijkt, dat hun hoofdkwartier zich in de rustige, afgelegen kweekerijen van Lincolnshire en Cornwall be vindt. De douaneautoriteiten zijn bezig met het voorbereiden van aanklach ten tegen vele Nederlanders, die zich met dezen smokkelhandel be- zig hielden. Deze heden beperken zich niet tot het smokkelen van bloembollen. Ook horloges en juweelen worden door hen uit Nederland gesmok keld. Deze vinden hun v/eg naar de steden en "vooral naar Londen. De aldus verworven ponden worden dan per vliegtuig naar Nederland terug gesmokkeld, aldus de Daily Mirror. De recherche ontdekte, dat deze organisatie slechts een onderdeel Was van een veel' grootere. Het opsporingswerk werd met verdub belde ijver voortgezet. Recherheurs v/erden gestuurd •naar -tientallen havensteden, zoo als Fowey, Par en Penzance, alle aan de kust van Cornwall en De von. Al spoedig kon men overgaan tot .het in beslag' nemen vin millioe- nen bloembollen en een groot aan tal horloges en juweelen. In Penzance alleen vond men zestien millioen bloembollen. Gruwelijke roofmoord te Haarlem Eén oude man gedood, zijn vrouw zwaar gewond lp den afgeloopen nacht is in een winkel in glas- en aardewerk aan de Amsterdam straat 266 te Haarlem een roofmoord ge pleegd, waarvan de 77-jarige winkelier C. Koster het slachtoffer is geworden, terwijl zijn vrouw ernstig is gewond. Omstreeks 3 uur in den nacht stond de vrouw van Koster even op. Toen zij de deur naar de keuken opende werd. zij aan gevallen door een inbreker, die blijkbaar door het W.C.-raampje was binnengeko men. De inbreker bracht de vrouw een aan tal steken toe met een hou-beitel en dwong haar daarna om te zeggen waar het. geld verborgen was. De zwaargewonde vrouw bracht hem naar de huiskamer, doch in middels was haar man op het lawaai afge komen. Hij wérd in de huiskamer door den inbreker met een beitel zoodanig gestoken, dat hij even later overleed. .De dader maakte zich daarop meester van het geld, onderzocht de kleeren van zijn slachtoffer en nam daarna ijlings de vlucht. Op het hulpgeroep van de vrouw wer den de buren wakker, die daarop de politie waarschuwden. De vrouw is naar de' Ma- riastichting overgebracht, waar zij tegen over de politie verklaarde, dat de dader een jongeman van omstreeks 25 jaar is. Verplichte plaatsing van minder valide arbeids krachten Naar het A.N.FP verneemt zal binnenkort de Tweede Kamer een wetsontwerp berei ken, dat een regeling inhoudt, waarbij de werkgevers overheid zoowel als particu lieren worden verplicht bij aanstelling van nieuw personeel een zeker aantal min- der-valide arbeidskrachten in dienst te ne men. DE NIEUWE AMERIKAANSCHE GEZANT De nieuwe Amerikaansche gezant in Nederland, dr. Herman Benjamin, Baruch, was tot het begin van dit jaar gezant in Portugal. Dr. Baruch is eigenlijk medicus van beroep, doch ging, na 8 jaar practijk, over tot de praktijk van effecten-handel. Deze medische diplomatieke bankier bezit ook een kweekerij op Long Island. In een prachtige mand azelea's, welke hem bij zijn aankomst hier te lande werd aange boden door de Ned. Bloemenkweekers, ontdekte hij meteen eenige nieuwigheden. Van Pater Anastatius Rozenstraten O.F.M. In de lange rij priesters, die voortkomen uit Alphen's parochie, deed pater Ben Ana- stasius Rozestraten, Minderbroeder, op Tweeden Paaschdag zijn eerste plechtige H. Mis. Voorafgegaan door bruidjes en zangers, betrad de neomyst, door een haag, gevormd door de Gidsen, verkenners en leden van de R.K. Sportvereeniging „Wilskracht", den avond van Eersten Paaschdag omstreeks zeven uur het goed gevulde kerkgebouw, in tegenwoordigheid van zijn ouders, gees telijkheid der parochie, een aantal zijner confraters, vrienden, kennisssen en het pa- rochieël comité van ontvangst. Hem werd door de parochianen een welkomstlied toe gezongen. Hierna gaf de jonge priester van af de treden van het altaar zijn priester zegen. Vervolgens celebreerde pater Roze straten een plechtig Lof, waarbij hij werd gassisiteerd door pater Nolascus van Vliet O.F.M., pastoor te Lochum en priesterzoon van deze parochie en door pater Abel Duin dam O.F.M. van het Klooster tc Wijchen. Het hoogtepunt van dit feest werd ge vormd door de eerste plechtige Hoogmis op Tweeden Paaschdag. In processie werd de rieomyst op dezelfde feestelijke wijze als den avond tevoren, naar het hoogaltaar ge leid waar hij het heilig Offer voor en met de aanwezigen aan God opdroeg, als dank voor de hem te beurt gevallen wijding. Presbyter-assistens was Deken L. Nieuwen- huizen. Als diaken fungeerde pater Nolas cus van Vliet O.F.M., sub-diaken pater Li- bentius Rozestraten uit Aarlanderveen, neef van den neomyst. Ceremoniarius was kapelaan Chr. Vriesekoop, eveneens van de ze parochie. In het priesterkoor hadden nog plaats genomen Deken Homulle van Leiden, Pastoor Warmenhoven van Voor hout, Frater Bernardinus Rombouts, pries terzoon van de parochie, die het vorig zijn H. Priesterwijding mocht ontvangen, pater Eusebius Peters O.E.S.A., pater Urbanus Ro zestraten O.E.S.A., neef van den jongen Franciscaan en ëen groot aantal zijner con fraters. Het parochiaal-zangkoor met heeren en knapen voerde o.l.v. den heer S. v. Leeu wen met orgelbegeleiding van den heer Jac. J. M. v. Leeuwen de driestemmige feestmis uit „Missa Pontificalis" van Perosi en zong, eveneens met jongenskoor tot slot van de indrukwekkende plechtigheid de driestem mige priestercantate van J. A. S. van Schaik. De heeren en jongensschola zong de wisselende Gregoriaansche gezangen en het Credo werd beurtelings uitgevoerd door Schola en geloovigen, o.l.v. Dom Andreas Winninghoff O.S.B. Pater Abel Duindam O.F.M. te Wijchen, een vriend van den pas gewijden priester, hield een korte feestpredicatie. De gewijde redenaar had zich tot tekst gekozen: „Ik ben verrezen en nog ben ik bij U". Spr. schetste de hooge verhevenheid van het kerkelijk Paaschfeest, als een feest van ver rijzenis, van vernieuwing en hernieuwing in de kerk en in de harten van alle chris- ten-menschen. Dit Paaschfeest echter ken merkt zichJiog op een heel bijzondere wij ze, nu er cp dezen dag Jezus Christus on der u is ^herboren op mystieke wijze in de zen jongen pas gewijden priester. Spr. ver klaarde de hooge verhevenheid van het priesterschap en vroeg aller gebed voor den uitverkorene, dankbaarheid aan God voor deze uitverkiezing, gehoorzaamheid en eer bied voor den priester in het algemeen. Des namiddags vond in de feestelijk ver sierde St. Josephzaal te half een een beslo ten receptie plaats, gevolgd door een open bare, De deken opende het officieele ge deelte met een hartelijk felicitatiewoord, mede namens het comité en de parochianen. Spr. bracht in herinnering de groote en bij zondere waarde van den eersten zegen van den Allerhoogste door den handen van een pas gewijden priester gegeven en bekrach- KATWIJK AAN DEN RIJN Ernstig motorongeval Op de kruising Callaoweg-Zceweg kwa men twee motorrijders met op iedere mo tor duorijdsters vanaf richting Wassenaar naar Noordwijk, terwijl tegelijkertijd de tram uit richting Katwijk-Rijn naar K- Zee naderde. Een botsing bleek onvermij delijk, mede omdat de motorrijwielen bij het remmen gingen afglijden. Het liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. Een der achteropzittende dames werd ernstig gewond en geestelijke hulp werd direct •verleend door Kap. v. Dijk waarna de dame, woonachtig te Bloemendaal, naar een ziekenhuis in Leiden werd vervoerd. Eén motorrijwiel werd vernield. De poli tie was spoedig ter plaatse met brancard en verbandmiddelen. tigd door zijn woorden, welke niet nalaten diepen indruk op ons allen te maken. Met den wensch, dat de neomyst zijn priester- geluk moge bewaren heel zijn leven lang eindigde spr. en bood hem hét parochieca deau aan, bestaande uit een aantal boeken, welke voor zijn priesterarbeid dienstbaar zullen zijn. Naast zijn gelukwenscben aan den neomyst feliciteerde de Deken ook de ouders en familieleden in een hartelijke toespraak, waarin spr. met nadruk wees op de groote belooning welke zij de uitverkie zing van hun zoon tot het hoogste aller ambten: het priesterschap, van God moch ten ontvangen voor hetgeen zij aan Hem, in hun zoon hebben afgestaan. Nadat een koortje, gevormd uit familie leden van den neomyst op treffende wijze een meerstemmige „Panis Angelicus" had gezongen, werd aan alle belangstellenden de gelegenheid geboden om pater Rozestra ten en zijn familie, geluk te wenschen. Een plechtig Lof met assistentie en volks zang en een korte dank-toespraak van den neomyst vormde het einde van 4it feest. NOORDWIJKERHOUT KRUISPLANTING. Op den eersten Paaschdag heeft in de St. Victor Parochie een kruisplanting plaats gehad. Des morgens voor de plech tige Hoogmis wer:1 het Kruisbeeld gewijd. Na het plechtig lof des avonds om half 7 werd het kruisbeeld in plechtige processie door de leden van de H. Familie gedragen naar de plaats waar het opgesteld moest worden. Voorop, gingen de misdienaars met kruis en lantaarns, daarna volgde op een baar het kruisbeeld, daarachter de geestelijkheid en de zusters van de Voor zienigheid en ten slotte de geloovigen. Tijdens de processie en kruisplanting zong het zangkoor toepasselijke gezangen. De plaats; waar het kruisbeeld is ge plaatst, is zeer gunstig aan het begin van de Kerklaan a'chter de muur van den Pastorie-tuin larigs de Kerkstraat en goed van den weg af te zien. Het beeld is gemaakt door den beeld houwer Meerkens- uit Nijmegen. Het kruis hout door de firma van der Klugt, alhier. Het geheel is ontwerpen door den kunst ontwerper Lambrechts uit Amsterdam. Van Pater Firmatus van Rijn O.F.M. Op eersten Paaschdag werd 's namiddags te even vijf uur de weleerw. pater Firmatus v. Rijn O.F.M. aan het Warmonderhek wel kom geheeten door den Burgemeester van Warmond, Jhr. mr. L. vori Fisenne. De Burgemeester sprak den Neomist als volgt toe: Als hoofd van de gemeente Warmond, rust op mij de taak u welkom te heeten in Warmond. Ik spreek hier uit naam van ze ker 85 pet. van Warmond's ingezetenen, want niet alleen Warmond's katholieken, maar ook een groot deel van het christelijk denkend Warmond hebben zich op dezen dag verheugd. Spr. wensch te den neomyst geluk met zijn uitverkiezing en ook diens ouders en de 'geheele burgerij. Hierna stelde zich de stoet op, om een rondgang door het dorp te maken, dat door het uitsteken der vlaggen met de geel-witte wimpel uitging had gegeven van zijn vreug de en dankbaarheid. Voorafgegaan door een tiental ruiters, diverse afgevaardigden van jeugd-, stand- en vakorganisaties en de harmonie „St. Matthias", volgde het rijtuig van den neomyst, waarin plaats genomen hadden: de vader van den neomyst, de pastoor en de burgemeester. In het tweede rijtuig hadden de kapelaan en eenige fami lieleden plaats genomen, waarna een twee tal ruiters de stoet, sloot. Bij de St. Nico- laasschool werd halt gehouden. De school jeugd, onder leiding van haar onderwijzers en onderwijzeressen, bacht den neomyst, die uitgestegen was, een zanghulde. Een der meisjes sprak namens de leerlingen een ge- lukwensch op rijm uit. Vervolgens traden twee bruidjes naar voren, die een samen spraak hielden en waarin ^ij, behalve de ge beden der jeugd, den neomyst een fraai bloemstuk aanboden. Hierna dankte de neo myst de kinderen voor de gebrachte hulde. Vervolgens werd de tocht door het dorp voortgezet, waarop direet een plechtig Lof aansloot. Door een haag van bruidjes, die met plamtakken een eereboog vormden, be trad de geestelijkheid de feestelijk verlichte en versierae kerk, terwijl door alle paro chianen een welkomstlied werd gezongen. Tijdens dit plechtig Lof werd de neomyet geassisteerd door den pastoor en den ka pelaan. Onder het Lof besteeg de pastoor de preekstoel. Hij haalde de toespraak van den burgemeester aan en zeide, dat ook hij, hier in de kerk, als pastoor van' Warmond, den neomist een hartelijk welkom toeriep. Spr. kon zich indenken, dat de vreugde van den neomyst hoog gestemd was, bij het betre den van zijn geboorteplaats, na zooveel ja ren van afwezigheid. Maar hoe hebt gij u gevoelt, nu gij deze H. Plaats weer betreedt, waar gij jarenlang als" koorknaap den pries ter hebt geassisteerd, waar gij ontegenzeg gelijk de roepstem voor uw uitverkiezing hebt vernomen? Naar het voorbeeld van den H. Joannus Chrisostomus wilde spr. de geloovigen vermanen om toch veel voor de priesters te bidden. Ook verzocht hij te bid den, om meerdere roepingen te, verkrijgen, vooral voor die streken, waar zoovele pries ters door oorlogsgeweld zijn omgekomen. Een speciaal gebed werd gevraagd voor de priesters van deze parochie, opdat zij de verplichtingen van hun verheven, maar ook verantwoordelijk ambt, naar behooren kun nen vervullen. Hierna verzocht de pastoor den jongge- wijde aan de parochianen zijn zegen te wil len geven. Het Lof werd besloten met een meer stemmig '„Laudate Dominum". Maandag, 2e Paaschdag, om 10 uur, werd de neomyst, voorafgegaan door een stoet bruidjes en de dienstdoende geestelijkheid de parochiekerk binnen-geleid, waar de ge loovigen hem een welkomstlied toezongen. Hierna celebi'eerde de neomyst zijn eerste plechtige H. Mis, waarbij hij geassisteerd werd door den pastoor als presbyter-assi stens, kapelaan A. Burchsen ais diaken en kap. L. Beugelsdijk als sub-diakèn, terwijl de eerw. heer M. Hekker als ceremoniarius fungeerde. Door het parochiaal zangkoor, dat dit maal onder leiding stond van den heer Q. v. d. Kerkhof, werd de meerstemmige Mis uitgevoerd van Jan Nieland De orgelbege leiding was in hand envan den» heer Ant. Hekker. De feestpredikatie werd gehouden door den weleerw. pater Egidius Versluys O.F.M., die als titel had gekozen: „O neen Heer, niet aan ons, maar aan U komt alle eer toe". De redenaar zag voor zijn geest staan een mensch, dien hij aanschouwde bij zijn ontwaken en die alleen "nog tijd had, om een kruis te slaan met wijwater. Voor een mórgengebed was er geen tijd, omdat hij zooveel te doen had, om voor zich - en de zijnen het brood te verdienen. Dan zag hij een Mensch voor z'n geest en die Mensch was Jezus van Nazareth. Hij vergeleek den priester met dien Mensch omdat een priester ie een middelaar tus- schen God en de menschen. Zijn dag, die ook bezet is met veel en velerlei werk, be gint steeds met God, omdat in God het be gin en het einde is. Hij vroeg den priester, die nu als neomyst in ons midden is, te willen bidden voor de parochianen, ook voor hen, die nu in den vreemde zijn. Aan de parochianen verzocht hij het gebed voor de priesters, die uit hun midden zijn gekomen. Na deze H, Mis werd door het zangkoor de Priester-cantate van Dobbelsteen gezon gen. In den namiddag werd door vele paro chianen gebruik gemaakt van de gelegenr heid, om den neomyst geluk te wenschen met zijn uitverkiezing, welke receptie ge houden werd in het vaderlijk huis. Te zeven uur werd door den neomyst een danklof gehouden, waarbij pater Ver sluys en kap. Beugelsdijk assisieerden. On der dit Lof sprak de neomyst enkele woor den van dank tot de parochianen. Hij dank te de parochie voor de gaven, die zij hem hadden geschonken, op de eerste plaats voor het gebed en ten tweede voor het stof felijk blijk van belangstelling, zijnde de opbrengst van een schaalcollecte, welke le Paaschdag gehouden was ten bate van de Missie. Hij beloofde, dat hij een H. Misoffer zou opdragen voor het welzijn van zijn ge boorteplaats', en beval zich in de voortdu rende gebeden van de geloovigen aan. Hiermede was deze schoone feestviering voor de parochie van Warmond ten einde. Het was jammer dat de ox-kaan, -die van Zaterdag op Zondag woedde, de eerepoort, die op het kerkpad was opgesteld, niet ont zag en deze totaal vernielde, zoodat de neo myst dit blijk van hulde niet heeft mogen aanschouwen. OEGSTGEEST 25 Jaar Katholieke Arbeidersbeweging De K.A.B. in onze parochie herdenkt haar 25-jarig bestaan. Vijf-en-twintig jaar heeft zij haar zegenrijken arbeid verricht. Deze arbeid beperkte zich niet tot sociale actie De vloek- Ieder oud kasteel in Engeland, dat zich zelf respecteert, heeft een spook, dat stipt op tijd om mid dernacht pleegt te verschijnen, rare geluiden maakt en bezoekers, die van den prins geen kwaad we ten, de haren te berge doet rijzen. De bewoners zelf en oude beken den slapen rustig door. Op z'n minst heeft ieder historisch kasteel z'n spookgeschiedenis en dit verband is dan het eenige .onhistorische aan het gebouw. Zoo heeft er in de 12e eeuw in het Engeische dorpje Ticlxbox'ne eens een lady gewoond, lady Mabel, die op haar stex*fbed nn 1150 haar echt genoot verzocht om een deel van de opbrengst zijner landerijen jaarlijks onder de armen te verdeelen. Nu was de echtgenoot niet van de har telijkste soort en hij kwam op het diuivelsche denkbeeld, om toe te zeggen, dat hij zooveel verdeelen zou als de opbrengst bedroeg van •het land, dat zijn stervende* vrouw met een fakkel in de hand zou kunnen afbakenen. Als vrouwen eenmaal iets willen, dan zetten ze door en zoodoende stond lady Ma- bel werkelijk op en kroop over de landerijen rond. Maar vóór zij stierf sprak zij nog een hartig woordje en zij dreigde, dat het geslacht Tich borne zou uitsterven door de ge boorte van uitsluitend dochters, als de jaarlijksche uitdeeling zou uitblijven. In 1794 heeft men het eens willen probeeren of deze vloek nog van kracht wos. Dc ovex-heid verbood toen dc graanuitdeeling en het gevolg was, dat er alsmaar meisjes geboren werden. Men heeft toen de uitdeeling weer toegestaan en.de volgende was een jongen. In onze twintigste eeuw gelooft men niet aan sprookjes en dus weigerde het huidige ministerie van voedselvoorziening extra-rantsoen bonnen ter beschikking te stellen voor de uitdeeling van Tichborne. Je kunt toch dc heelc distributie- dienst niet op z'n kop zetten voor een oude lady, die al bijna 800 jaar dood is! Maar Sir Anthony Doughty Tichborne sloeg de schrik om het hart en hij maakte alarm. Wij heb ben niet gelezen, of er onmiddel lijk een serie meisjes geboren werd, maar een feit is, dat de uitdeeling thans weer is toegestaan. alleen', integendeel. Zij omspant het geheele complex van belangen, die een christen- mensch te behartigen heeft godsdien- stig-zedelijke-, cultureele en sociale belan gen. Het was de heer Meyex\ die 21 jaar geleden (eigenlijk reeds 28 jaar) het initia tief nam tot oprichting der afdeeling. Moei lijke jaren heeft zij gekend. Men heeft stand gehouden, moedig door gewerkt en zij staat thans als bloeiende afdeeling in het zilver. Deze mijlpaal moest op grootsche wijze worden herdacht. De tegenwoordige adviseur, kapelaan Loerakker, de stuwende kracht, heeft ook van velen buiten de K.A. B. staande parochianen medewex-king ver kregen, waardoor het mogelijk werd een paar weken geleden „Het Lidwina-spel" te doen opvoeren. Ook voor de tentoonstelling van de „Da gelij ksche arbeid" ondervond men veel be langstelling en steun bij de voorbex-eiding. Op Tweeden Paaschdag werd de tentoon stelling plechtig geopend. De bij de opening uitgenoodigde pex-sonen werden door den huidigen voorzitter der afdeeling, den heer J. Doffenhof verwelkomd, waarna Pastoor Looijaard het doel der expositie en het groote belang van de K.A.B. in een kort, maar kernachtig speechje uiteenzetten. On der de aanwezigen merkte we op de geeste lijkheid der parochie, Rector H. Sondaal, prof. dr. Bax-ge, mr. E. Bolsius, burgemees ter Baumdn en weth. Dijsselbloem, de kath. raadsleden v. d. Poel, Verhoef en Kerckhof, voorts personen uit middenstands en ar beiders kringen. Op de tentoonstelling kun nen we zien den arbeider in zijn dagelijksch werk, de vioolbouwer, de pottenbakker, de timmerman, de lasscher, de instrumentma- kei-s, de klompenmakex', den aibeider in het bollenvak enz. Ook de plantenziekte-kundigen dienst heeft er een inzending. De tenstoonstelling is geopend deze week iedere avond van half acht tot elf uur en Zondag 13 April van des middags drie uur tot elf uur. Hulde aan de ox-ganisatoren voor wat zij in zoo'n korten tijd tot stand wisten te bren gen. De tentoonstelling is een bezoek dub bel waard. Wilt U met succes adverteeren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren WASHINGTON goooo;oo§ SQUARE 80000006 Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. 14) „Je zelf!" tartend ikwamen de woorden er uit en hij keek haar vrij fin de oogen. „Eindelijk heb ik het dan toch eens ge zegd en ik ben niet van plan het er 'bij te laten! Deze voorname mevrouw De Peyster die alles en iedereen weerstand biedt, 'heeft zoo niets meer van de eenvoudige beval lige Corrie De Peyster aan wie John De Peyster cn ik onze attentie's bewezen. Je foenit. zoo niet de echte mevrouw De Peyster je denkt alles maar dat je het bent. De mevrouw De Peyster, die de wereld kent, kan men het 'best vergelijken met een hoog huis, dat uit een massa verdiepingen bestaat; die verdiepingen stellen de ver schillende eischen en formaliteiten voor, die zij zich heeft opgelegd, om te voldoen aan de waardigheid van de familie De Pey ster. Zij is slechts een maskein Als je moe der en je schoonmoeder je net overladen hadden met al die dwaze familiebegrip pen en die zucht om de eerste te zijn in dc leidende kringen, dan zou je een heel an der persoon zijn." „Rechter Harvey!" „Dan zou je wezenlijk de echte mevrouw De Peyster zijn! O, ik weet het wel! Al die vex*tooningen, dat heftige verlangen eerst om een bepaalde plaats te verwerven, dan om die plaats te behouden, liet is slechts een stukje van de dwaze komedie, die, wij allen spelen: te schijnen, wat wij niet zijn. O, ik gruw er van! In 's hemelsnaam, Ca roline, schei uit met die dwaasheid en wees eenvoudig de -vrouw, die je werkelijk bent.". Zij kon haar toorn haast niet meer mees ter blijven. Nooit nog had iemand het dur ven wagen een oordeel over haar daden te vellen, althans haar zoo in haar gezicht de waarheid te zeggen. ,,En dan zeker ten slotte mevx'ouw Har vey worden! Neen, dank je wel", riep zij op bijtenden toon. „IVTaar, nu we "toch een maal over zulk een teer onderwerp spre ken, heb je misschien nog meer op mijn ge drag aan te merken?" „Ja, er is nog veel meer", zeide hij vast besloten. „Je hebt veel te veel uitgegeven en nog wel voor dingen, die het heelemaal niet waard zijn. Als je doorgaat met me vrouw Allistair te vechten om de opperste leiding in de beste kringen, dan zal je hee- le vermogen er nog aan gaan, zonder nog te spreken over de dwaasheid van de zaak waarvoor je strijd. Even beginselloos als dc heer Allistair in zaken handelde, even beginselloos handelt mevrouw Allistair in dingen, waar zij iets voor voelt; haar eer zucht Zal voor de meest ongerijmde midde len niet terugschrikken, en vex'geet niet: zij kan vijftig dollars verteren tegen jij een!" „Toch bezit ik iets, dat wel opweegt te gen de dollars van mevrouw Allistair", zeide zij met opgericht hoofd, maar toch volkomen bedaard. „Natuurlijk je deftige familie", brom de de rechter. „En van geld gesproken", verkondigde zij nu op haar meest hooghartige, meest vex-nietigende xnanier: „Was het misschien beter geweest als ik mijn geld besteed had brieven van Thomas Jefferson waren door Amerikaansche Geschiedkundig Genoot schap?" Dit nu was een doodsteek voor rechter Harvey. De eerst kort geleden ontdekte brieven van Thomas Jeferson waren door rechter Harvey aan het Geschiedkundig Genootschap aangeboden. In alle kranten waren zij druk besproken, want zij wier pen een nieuw licht op de eerste jaren van de Republiek der Vereenig de Staten. Een maand geleden ongeveer had men de be wuste brieven voor valsch verklaard, knap vervalscht weliswaar, maar niettemin valsch. En opnieuw waren de kranten over de zaak begonnen. En den armen rechter Harvey, wien eerst van alle kanten lof was toegezwaaid om zijn schitterende ontdek king en de vrijgevigheid, .waarmee hij de bewuste documenten aan bovèngenoemd genootschap had afgestaan, zöodat hij een heerlijken tijd van zegepraal en triomf be leefde, klonken nu heel andere woox'den in de ooren. Overal werd hij uitgelachen en bespot om zijn lichtgeloovigheid! Geen wonder, dat hij een hevigen haat opvatte tegen den persoon, die hem dit geleverd had en dat hij brandde van verlangen zich op hem te wreken. „Vei-geet dan ook niet, dat de eex-ste schriftkundigen c.e brieven voor echt ver klaarden", gaf hij opgewonden ten ant woord. „Ik kan je verklaren, dat het niet lang pieer zal duren, of de kerel loopt er in. Vandaag nog kreeg ik bericht van den po- litie-commisaris, die met deze zaak belast is, dat zij eenig spoor in handen hebben van dien Preston. En dan", zoo eindigde hij op scherpen toon, „al is liet waar, dat ik bedrogen ben, ik heb ten minste een po ging in 't werk gesteld', mijn geld te be steden voor iets, dat het waard was." Zij zagen elkaar recht in de oogen, oude vrienden wel is waar, maar op dit oogen- blik heftig tegen elkaar gekant. Zij konden elkaar onbewimpeld de waarheid zeggen, magr hun goede opvoeding, hun jarenlange' zelfbeheersching duldde niet, dat zij zich te buiten zouden gaan aan ruwe woor den, dat hun toorn een uitweg zou zoeken in alledaagsche uitdrukkingen, hoewel d'it misschien een gezonder manier van doen wai-e geweest. Zij wisten, hoe ver ieder voor ,zich. kon gaan. Daarom dan ook was het een oogenblikje stil tusschen hen bei den, al lag hun,nog menige beschuldiging op de lippen. Mevrouw De Peyster was de eeiste, die sprak. Haar stem had weer den ouden koe len klank: „Wees zoo goed, rechter Harvey, u te hei-inneren, dat u op het oogenblik niet hier is als een vriend, jnaar als iemand, die mijn zaken behartigt"'. „Dat is zoo, maar ik heb u dan toch eens verteld, hoe ik over u dacht". „En nu hoop ik, dat u mij als mijn zaak waarnemer zult vertellen, in hoe verre u voor imij geslaagd is met de villa van Newpox-t". „Met genoegen. De zakenman heeft het woord- U wou het liefst van midden Juli tot begin September in Newport zijn". „Ja". „Een van de huizen, die beschikbaar zijn, en dat mij voor u het meest geschikt voor komt is „Het Reigersfxest". „U bedoelt toch de villa, die mevrouw Van der Grift verleden jaar had?" „Dezelfde". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2