De onderwijzers kwamen naar Leiden Wij zijn teveel een nummer geworden Leiden heeft thans weer hoornen genoeg DONDERDAG 3 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 De organisatie van het V. G. L. O. Inleiding Hoofdinspecteur P. v. Nes. De middagbijeenkomst was gewijd aan de organisatie van het V.G.L.O.. welk onder werp werd besproken door den heer P. v. Nes, Hoofdinspecteur L.O. De organisatie van het V.G.L.O, is de laatste jaren niet over rozen gegaan, aldus deze spr. Het leer lingenaantal is gedaald, de belangstelling voor andere takken van voortgezet onder wijs gestegen.. Het verschijnsel doet zich echter voor, dat dit onderwijs gaat lijden aan geestelijke bloedarmoede, omdat het peil der leerlingen niet voldoende is om meer uitgebreid onderwijs te kunnen vol gen. Grootere selectie zal dus moeten wor den toegepast. En de V.G.L.O. school, die tot nog toe zijn kans niet heeft gehad, zal die nu moeten krijgen. Reeds een twintig jaar geleden ontwikkelden zich deze in zichten. Geldgebrek was echter de oorzaak, dat de toenmalige commissie van advies niet tot daden kon stimuleeren. De commis sie van Poelje diende in 1939 een rapport in, dat voor het V.G.L.O. zeer onbevredi gend kon worden genoemd. De oorlog ver hinderde verdere uitvoering, totdat de Duit- sche bezetter in het voorjaar van 1941 per radio bekend maakte, dat het achtste leer jaar verplichtend was gesteld. Een dépar tementale commiosie kreeg de uitvoering in handen en 26 Augustus 1942 werd door deze commissie de organisatie van dit on derwijs bekend gemaakt, een organisatie, die echter evenmin bevredigde. De oorlogs omstandigheden torpedeerden de rest en het V.G.L.O. is dan ook zeer gedupeerd uit de bezetting te voorschijn gekomen. Aansluitend op den spreker van de och tendbijeenkomst betoogde de heer v. Nes, dat de ViG.L.O.-school als verlengstuk van de L.O.-school moet staan tusschen die laat ste en het Nijverheidsonderwijs c.q. am- bachtsonderwijs. Een V.G.L.O.-school, die zoo mogelijk los moet staan van de unifor miteit van de lagere school en gelijkberech tigd dient tezijn met nijverheidsscholen. Concurrentie met het Nijverheidsonderwijs is in feite niet te duchten, daar geen volle dige vakopleiding wordt gegeven. Spr. gaf vervolgens practische wenken, en algemeene principes aan, waarnaar het V.G.L.O. zich met vrucht zou kunnen rich ten. De heer van Nes sprak tenslotte nog over de dreiging van de voorloopige op schorting van het achtste leerjaar, een drei ging, die, mede door de publicaties in de pers, de ouders het laatste restje vertrou wen in de V.G.L.O.-school dreigt tte ont nemen. Wat de volksvertegenwoordiging zal besluiten is nog een open vraag. Maar wanneer het achtste leerjaar inderdaad tot 1 Januari 1950 zou worden afgeschaft, zou dit zoo niet de genadeslag, dan toch een zeer harde klap voor dit zoo nuttige insti tuut beteekenen. De vragen, die na deze rede los kwamen, legden nog eens den vinger op de wonden- plek van het schoolverzuim. De inspecteur kon in antwoord hierop mededeelen, dat een wet in voorbereiding is, waarbij school- Het banketbakkersbedrijf vraagt aandacht De Leidsche Banketbakkers voelen zich in hun eer en goeden naam aangetast naar aanleiding van een bericht in een der bla den. eenige weken geleden gepubliceerd, betreffende overmatig, gemaakte winst. In verband hiermede en mede naar aan leiding van lastercampagnes tegen de ban ketbakkersbedrijven heeft Ihet bestuur van de afd. Leiden der Ned. Banketbak- kersvereeniging jn een bijeenkomst een en ander over dit bedrijf medegedeeld. In de eerste plaats werd opgemerkt, dat de processen verbaal niet tegen banketbak kers zijn opgemaakt, doch tegen beoefe naars van het z.g. gemengde bedrijf. Het banketbakkersbedrijf is te beschou wen als een speciaal va':. De toewijzingen, die men krijgt zijn gebaseerd op de grond stoffen-toewijzing van 1938; voor boter krijgt men 15 pet., voor suiker 30 pet. Daardoor is he„ slechts in beperkte mate mogelijk z.g. vrije koekjes aan te bieden. Over de inlevering van grondstoffen door het publie.c voor koek en gebak en de daarna berekende- prijzen heerscht bij het publiek een zekere ontstemming en toch, meenen de banketbakkers, valt daar niet tegen te tornen. Vooropgesteld zij, dat ook zij even graag als het publiek liefst zoo spoedig mogelijk van de z.g. verplich te inlevering verlost zouden willen zijn. Dat de inlevering billijk is, moge reeds blijken uit het feit van de hierboven ge noemde toewijzingen. En wat de prijzen betreft, merken de banketbakkers allereerst op, dat de loonen dubbel zoo hoog zijn als in 1938, Bovendien, de banketbakkers zijn ver plicht alles geprijsd te koop aan te bieden en zij moeten bovendien aan iederen amb tenaar der prijzer.controle van ieder ver vaardigd product een calculatie kunnen overleggen. Het banketbakkersbedrijf is als een spe ciaal vak te beschouwen en men moet de idee loslaten, dat ieder ander bedrijf thans cok banketbakkersartikelen ten verkoop aanbiedt soms zelfs met wemig of geen vakkennis. Hierdoor is in ernstige mate branche-vervaging opgetreden. De ban ketbakker staat dan ook op het standpunt, dat men voor speciaal-artikelen met goede afwwerking en goede kwaliteit een een ban ketbakkersbedrijf moet prefereeren boven andore. De prijzen voor elk artikel zijn bij verordening geregeld. Wat die prijzen zijn. doet eigenlijk weinig ter zake. Naar gelang van klasse-verschil zullen deze prijzen voor een zaak op de Breestraat hooger zijn dan voor een in een volksbuurt. Maar de ver eeniging zelf ziet toe, dat de leden geen overtredingen begaan en geschiedt dit wel, dan zijn door de vereeniging ook zelf maatregelen te nemen. Zeer binnenkort zuTen de banketbakkers bedrijven in Leiden en omgeving van bui tenaf voor het publiek te herkennen zijn els lid der N. B. V. door een embleem of opschrift, waardoor ook bescherming van het publiek voor het betere artikel en ge wettigde inleveringen gewaarborgd zullen zijn. Door deze mededeelingcn hopen de ban ketbakkers met recht aanspraak te mogen blijven maken op het/behoud van hun goeden naam bij het publiek. verzuim voor de eerste maal met een be hoorlijk groote boete, bij een tweede keer met gevangenisstraf zal worden beant woord. Nieuwe hulpmiddelen bij het onderwijs. Het betoog van den heer J. G. Keuss uit Heer Hugowaard was een practische uit werking van de op deze dag naar voren ge brachte ideeën en idealen Deze spreker wees op de moderne middelen van radio, film en vervoermogelijkheden, waardoor het gemakkelijker zou zijn de jeugd op te voeden tot Godsdienstige, zedelijk-volwaar- dige, cultuurdragende en ook politiek- mondige persoonlijkheden DE NIWIN-ACTIE. Wie een voorproefje wil genieten van de enorme verscheidenheid van fraaie en nut tige artikelen, welke van 9 t.m. 12 April a.s. op de fancy-fair van het plaatselijk Niwin-comité in „Den Burcht" verkrijg baar zullen zijn, raden wij aan eens een kijkje te nemen in een tweetal étalages van de firma De Koning in de Donkersteeg, waar daarvan een artistiek-opgesteld over zicht wordt gegeven. Ook zijn hier de prachtige prijzen voor de gelijktijdig te hou'den verloting geëtaleerd. Als een bijzondere attractie voor de fan cy-fair geldt zeker nog, dat in een apart zaaltje permanente filmvoorstellingen zul len plaats vinden, waar o.a. de film „Voor Vrijheid en Recht" van de Ned. Land- en Zeemacht in Ned.-Indië zal worden ver toond. VOOR HET ZWAKKE KIND. In onze stad' zijn vele kinderen, die zoo heel erg hard noodig hebben, dat zij eens naar buiten gaan. Voor die kinderen, voor wie dat inder daad noodig is na geneeskundig onder zoek staat klaar de Kath. Kinderuit zending. Deze katholieke organisatie moet dik wijls de kosten van de uitzending dragen of deze verlichten. En, om dat te kunnen doen, vraagt .zij van de katholieken van Leiden een.... paascheitje in "den vorm van een geldelijke bijdrage. Zij heeft aan vele adressen een zakje gestuurd, om dat eitje er in te deponeeren. Men kan ook zijn gaven inzenden via de giro nummer 12316 ten name van de pen- ningmeesteresse E. WilmerKoelman. Een halve eeuw organist. Op 1 Mei a.s. zal de heer J. H. van Leeuwen zijn gouden jubileum vierer. als organist van de Oosterkerk te Leiden. Er heeft zich een huldigingscomité gevormd, bestaande uit de heeren dr. J. Riemens, P. C- Zandee, J. H. Sira, N. van Hooidonk, S. Singerling, H. de Nie en C. W. Serlie. De heer van Leeu wen zal 30 April een orgelbespeling geven, waarbij een huldigingswoord zal worden gesproken. Donderdag 1 Mei recipieert de jubilaris in de consistoriekamer van de Oosterkerk. In een vergadering van de afdeeling Leiden van de Partij van de Vrijheid werd het bestuur als volgt samengesteld: prof. dr. C. Boer, voorzitter, H. J. P. Was senaar, tweede voorzitter, A. O. Frohwein, secretaris, mr. G. van Reenen, tweede se cretaris, A. E. Modderman, penningmees ter, mr. Th. Trip, tweede penningmeester, mr. M. B. Vos, W. Zwart, mej. mr. H. van Wageningen en J. Schoppen, leden, terwijl bovendien de afdeelingen Sassenheim en Warmond nog pen vertegenwoordiger zul len aanwijzen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". In de gistermiddag onder leiding van den voorzitter, dr. A. A. van Rijrjbach, gehouden jaarvergadering van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" heeft de secretaris, dr. H. Schi]p, een over zicht gegeven ven de werkzaamheden in net afgeloopen jaar. Het aantal leden be- rroeg op 1 December 1946 3021 (vorig juar 3291), van de kinderbibliotheek 368 "(518) terw-iil er 498 (578) buitenleden wa ren ingeschreven. Het correspondentschap tp Voorschoten telde in 1946 162 (193) le den. Uitgeleend werden in totaal 76.120 (60.407) deelen, waarvan drievijfde uit romans bestond. In 1946 werden 1040 (338) nieuwe deelen aangeschaft. In tegenstel- jing met de belangstelling voor de tijd schriftenzaal, welke bevredigend was, stond het aantal bezoekers van de studie zaal aan de Plantage, dat in 1946 slechts 58 bedroeg. Uit het financieel overzicht van den pen ningmeester den heer J. Mulder, verna men wij, dat het nadeelig saldo per 1 Jan. 1947 4113— bedroeg, terwijl de winst en verliesrekening een totaal verliessaldo van 7.147 aangaf. In verband met deze cijfers deelde dt: heer Mulder mede, dat het verlies over 1946 nog uit eigen midde- ln kan worden betaald. Ook voor dit jaar zal dit nog het geval kunnen zijn, maar daarna zal gestrefd moeten worden naar het verkrijgen van een sluitende begroo ting. Nadat de heer H. van Woudenberg een gunstig rapport had uitgebracht, werd de penningmeester voor zijn beheer gede chargeerd. Met een woord van dank aan secretaris en penningmeester werd deze korte vergadering gesloten. K. A. J. Dek. Parochie. Willen alle stu.vers en (nog stêeds) de naamloozen er zorg voor dragen, datyzij hedenavond uiterlijk 6.30 uur bij hun ploegleider, Mid delstegracht 1, aanwezig zijn, zoodat wij aan gezamelijk naar de „Donkere Metten" kunnen gaan. Zij, die buiten de bovenge- noemden mee willen, zorgen eveneens om half zeven op bovengenoemde plaats aan wezig te zijn. INZAMELING HUISVUIL. Op den Goede Vrijdag en den tweeden Paaschdag zal geen huisvuil worden in gezameld. Men gelieve op deze dagen geen em mers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen uit die perceelen. welke gewoonlijk op VRIJDAG worden bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag 8 April e.k. en uit die perceelen, welke gewoon lijk op MAANDAG worden bediend op Donderdag 10 April e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. CONCENTRATIE VAN SCHOEN. MAKERIJEN? Sinds korten tijd is er onder de schoen- herstellers van Leiden een actie gaande, welke er op is gericht, om alle bestaande reparatieinrichtingen in de stad te doen verdwijnen en te vervangen door een in onderlinge samenwerking op te richten en te drijven centraal bedrijf op moderne leest geschoeid. Dit betreft 110 particu liere ondernemingen. Door een dergelijk centraal bedrijf hoopt men den concur- rentiefactor uit te schakelen en tegen economisch wederzijdsch verantwoorde prijzen te kunnen werken. De heer E. A. Voskuil, bestuurslid van de afdeeling Leiden van de vakgroep schoenherstellers is de geestelijke vader van deze plannen. In een brochure wor den zijn plannen nauwkeurig toegelicht. Uiteraard bestaan er in de kringen van de schoenherstellers tegen deze zeer ingrij pende plannen ook wel eenige bedenkin gen. Tegenstanders zien er een sterke be knotting van het persoonlijk initiatief in en a<fhten deze plannen niet voor verwezenlij- k.ng vatbaar. Binnenkort zal een vergadering worden belegd, waarin deze actie nader zal wor den besproken en waarop ook wethouder J. C. van Schaik het woord zal voeren. Paul van Kempen contracteert met gramofoonmaatschappij. De Nederland- sche dirigent Paul van Kempen (geboor tig uit Leiden) heeft zoojuist een contract afgesloten met de Engelsche Decca gra mofoonmaatschappij. De eerste opnamen zullen in Juni of Juli te Londen beginnen. HET HUIS MET „DE OOSTERSCHE LAMP" /GISTERENMIDDAG vond ten huize van Not. N. W. Holtkamp' aan het Rapenburg ^■*66, een aardige plechtigheid plaats. Nadat de genoodigden. waaronder de burge meester. Jhr. mr. F. H. van Kinschot, het bestuur van de Vereeniging „Oud-Leiden", de Archivaris mr. van Royen, dr. C. A. Crommelin e.a. allervriendelijkst door den heer en mevrouw Holtkamp in hun woning waren ontvangen, waar thee werd geser veerd, nam de voorzitter van „Oud-Leiden", dr. T. P. Sevensma het woord. Oude traditie weer hersteld Spreker zeide, dat dr. Crommelin het eerst op de gedachte was gekomen aan deze his torische woning weer een gevelsteen „De Oostersche lamp" aan te brengen, waarna de heer A. Bicker Coorten er zich voor had gespannen het idee ten uitvoer te brengen, terwijl ten slotte Gemeentewerken zich met de uitvoering had belast. Spr. brengt aan allen hartelijken dank, doch niet het minst aan Not. Holtkamp, die er gaarne toe medewerkte een oude traditie te herstel len. Wij zijn menschen van het nummer ge worden. Door een gevelsteen krijgt dit huis weer een historisch cachet. Vervolgens nam dr. Crommelin het woord, om ons een en ander te vertellen van het geslacht Van Musschenbroek, dat hier in de 17de en 18de eeuw verbleef. n de 17de en de 18de eeuw hebben in Leiden gewoond vier leden van het uit Doornik in Vlaanderen stammende ge slacht Van Musschenbroek, die zich voor de wetenschappelijke instrumentmakers kunst en de natuurkunde hoogst verdienste- BOOMPLANTING KOOIKWARTIER Gistermiddag vond in het Kooikwartier de laatste boomplanting in de serie van boomplantdagen door de Leidscne jeugd plaats. De dienst der Plantsoenen begon in het voorjaar van 1946 met het herstel der ver nielde boom-aanplantingen. Niet minder dan 25 scholen. 6 buurt- en speeltuinver- eenigingen hebben om beurten aan de plaatsingen deelgenomen, in totaal onge veer 3100 kinderen, die 4800 boomen, alleen aan straatbeplanting hebben geplant. Gistermiddag waren de scholen in de Driftstraat aan de beurt. Na een inleidend woordje van den heer N. J. Swierstra sprak wethouder S. Menken een opwekkend woord tot de om hem ver zamelde schooljeugd. Hij herinnerde er aan, hoe mooi Leiden er vroeger uitzag, het Ra penburg. de Singels en diverse grachten. Tallooze boomen zijn in den oorlog gesloopt voor warmte en eten te kooken. Nu zullen singels en straten weer mooi worden, dank zij mede de hulp der jeugd. Dit is gedaan, opdat allen zorg en liefde voor den aan plant zullen krijgen en dat zij later met trots zullen zeggen: die boomen hebben wy geplant. Spr. riep de jeugd en alle Leide- naars op om de zorgen, welke het gemeen tebestuur zich .geeft tot herstel niet teniet te doen door vernielingen*. Hierna overhandigde de wethouder aan de hoofden der openbai-e en der Ger. school aan de Drifstraat de bijbehoorende oorkon de, door welke de jeugd nog lang aan deze boomplanting zal worden herinnerd. Daarna gingen de jonge boompjes in den grond. Nu de nieuwe beplanting in de straten van onze stad, ter vervanging van de ver dwenen boomen in den laatsten oorlogs winter, bijna voltooid is, vraagt de dienst van Gemeentewerken voor het volgende de aandacht van de bewoners der stad Ten einde toekomstige vernieling aan de ze beplantingen zooveel mogelijk tegen te gaan, zijn vele kinderen in bijna alle wij ken der stad ingeschakeld geworden om behulpzaam te zijn bij het planten van de boomen. Hierdoor zijn, op enkele uitzonderingen na, goede resultaten bereikt. Door de scholen en de diverse buurt en speeltuinverenigingen is voor dit werk de volle medewerking verleend. Ter bescherming van de stammen van de DE KOMENDE FEESTDAGEN EN DE BAKKERIJEN. De Unie voor het Bakkers-Chocolade en Suikerbewerkingsbedrijf acht het van be lang er op te wijzen, dat voor de komende feestdagen de volgende werkregeling is vastgesteld. Voor bakkerijen met een vergunning voor voorarbeid mag op Vrijdag 4 April om 22 uur begonnen worden met voorarbeid. en de bakkex'sarbeid om 0 uur. Verkoopen en afleveren van verscli brood op Zaterdag 5 April om 8 uur. Dinsdag 8 April nemen de werkzaamhe den een aanvang zooals op de gewone werk dagen, n.l. voor de bakkerijen met een ver gunning voor voorarbeid om 3 uui met de voorbereidende werkzaamheden, en om 5 uur met de bakkersarbeid, de overige bak kerijen om 5 uur. De verkoop en aflevering yan verch brood om 10 uur Zilveren jubileum. Dinsdag was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer M. L. v. d. Hoek, commies-titulair bij de omzetbelastinghier ter stede, in dienst van het Rijk trad. 's Middags werd- den jubila ris een huldiging bereid door zijn chefs en collega's in een localiteit van het gebouw der Belastingen aan de Langebrug De bij eenkomst werd geopend door den chef de bureau, den heer H. Blijleven, die den heer en mevrouw v. d. Hoek hartelijk wel kom heette. Daarna schetste de ontvanger de heer G. v. Bijsterveld, in korte trekken het verloop van de 25-jarige ambtsloopbaan van den jubilaris en bood hem het gebrui kelijke. geschenk onder couvert aan. Na mens de collega's sprak de heer Valent- goed, die hierbij speciaal wees op de har telijke samenwerking, die altijd tusschen jubilaris en het overige personeel bestaan had. Er werden bloemen aangeboden en een herinnering. Ten slotte werd nog een dankwoord gesproken door den heer M. L. v. d. Hoek voor de huldiging op deze voor hem zoo prettigen adg, waarna de heer H. Blijleven de bijeenkomst sloot. jonge boomen werden tot nu kokers van kippengaas aangebracht. Doch door de slechte materiaal-positie is het niet moge lijk om alle nieuw geplante boomen een dergelijke bescherming te geven. Nu is gebleken, dat herhaaldelijk door handelaren in groenten, melk enz. de paar den, welke voor hun wagens zijn gespan nen, nabij de boqmen aan hun lot werden overgelaten, terwijl deze handelaren hun klanten bedienen. De gevolgen hiervan zijn funest voor de jonge boom door dat deze paarden de bast van de stammen afschillen en de boo men daardoor dood gaan. Hiervoor vraagt de dienst van Gemeen tewerken dringend de medewerking van de eigenaren van de bedoelde paarden en van de bewoners der stad om mede toe te zien, dat deze vernielingen niet meer ge schieden. Ook de voorraden van boomen zijn schaarsch, afgezien nog van het feit, dat al deze beplantingen veel geld kosten. De Directeur der Gemeentewerken. D. BOOGERD. „De Gastspelers". Zooals ieder katho lieke Leidenaar wel zal weten, komt begin April Mgr. Buis naar Leiden. En we zijn, na zoo'n lange tijd van scheiding, verplicht zoon als zoon van onze oude stad.e iets mé de te geven voor zijn Borneosche Missie. Nu hebben de „Gastspelers" het initiatief genomen, hiervoor ook een steentje bij te dragen. Zij stellen zich voor een zeker bedrag bijeen te brengen, door middel van tooneelvoorstellingen in Leiden en omlig gende gemeenten, zooals dit het vorige sei zoen geschied is. ten bate van de Bisschop pelijke Hulpactie. Dat de „Gastspelers" hierin ten volle mogen slagen en hun voor stellingen zich in een groote belangstelling zullen verheugen, om het gestelde doel te bereiken. ZOETERWOUDE (H. R-) K.A.B. De voorzitter den heer J. van der Velde, constateerde in zijn openings woord de regelmatige vooruitgang van het ledental, van 60 tot 108, alsmede de op richting van drie vakafdeelingen, te weten de bouwvakarbeiders, de fabrieksarbeiders en de land en tuinbouw arbeiders en de tot stand gekomen fusie van de tooneelver- eeniging „de Spelers". Na het jaarverslag van den secr., den heer v. d. Hulst, sprak de penningmeester, de heer F. Zandbergen, het finantieel verslag, waaronder ook be hoorde de feestviering van het 30-jarig be staan; inkomsten 1679.08, uitg. 1572.66, alzoo een batig saldo van 106.42. Voor Herwonnen Levenskracht waren de inkom sten 316.79 én uitgaven 286.90 met een saldo in kas van 29,89. Het geheele bestuur moest door d\ regle mentaire veranderingen geheel aftreden. De voorzitter, de heer J. van der Velde en het lid den heer P. Bakker stelden zich niet meer beschikbaar. Uit de 11 gestelde candi- daten werden gekozen de heeren P. W. Goddijn, P. Vink, G. Boere, F. Zandbergen. H. de Gunst' en J. van der Hulst. De 3 vak afdeelingen zullen elk nog 1 bestuurslid aanwijzen. Met groote meerderheid van stemmen werd daarna als voorzitter geko zen de heer P. W. Goddijn. Als leden der kascontrole-commissie wer den benoemd de heer J. van der Werf en S. Gerse. De districts-leider, de heer v. d. Veld, sprak daarna een vurig propagandistisch woord, en was ervan overtuigd dat deze af deeling vooral op Godsdienstig en cultureel gebied zeer veel goed werk voor de arbei ders kon verrichten. De geest, adviseur, kapelaan Vulsma, dankte de afgetreden bestuursleden, de heeren v. d. Velde en Bakker, voor het goede werk wat zij had den verricht. KATWIJK AAN DEN RIJN Wachtlokaal. Het stationsgebouw der N. Z. H. T. in de Rijnstraat-Zuid, thans in gebruik als ,.Het Wachtje", komt weer ifi gebruik als wachtlokaal der N. Z. H. T. zonder eenige verplichting om in „Het Wachtje" consumptie te bestellen. Een prachtige verbetering. Tooneelavond K. A. B. Op Dinsdag 8 t*n Woensdag 9 April geeft de tooneelclub ..Kunst na Arbeid", onderafdeeling van de K. A. B., des avonds te 8 uur in de St. Josephzaal een opvoering van „Vergiffe nis" (drama) en „Maandagochtendziekte" (klucht). Leden kunnen voor deze avonden kaarten halen op 2en Paaschdag in het Pa tronaatsgebouw* na de H. Mis van 9 uur en van 11 uur. lijk hebben gemaakt, te weten: Samuel (16391682), zijn veel jongere broer Jo han (16601707) en Johans beide zonen Jan (1687—1748) en Petrus (1692—1761). Samuel was de eerste, die zich op het ver vaardigen van wetenschappelijke instru menten, zooals luchtpompen, microscopen, verrekijkers en velerlei andere instrumen- ten toelegde; slechts één fraaie luchtpomp van 1675 is van hem bewaard gebleven. Zijn broer en leerling Jchan is vooral bekend door zijn luchtpompen en zijn handmicros- coopjes, waarvan nog menig exemplaar in verschillende musea te vinden is. Jan, voortzetter van het bedrijf van zijn oom en zijn vader, was bevriend met den Leidschen hoogleeraar W. J. 's Gravesande; samen hebben zij de eerste volledige verzameling natuurkundige instrumenten ontworpen. Deze instrumenten werden door Jan ver vaardigd en dienden 'o Gravesande voor demonstratie op zijn college en voor we tenschappelijk onderzoek. Petrus ten slotte was een beroemd natuurkundige, hooglee raar eerst te Utrecht, sinds 1740 te Leiden, uitvinder der Leidsche flesch (1745) en ontwerper van menig natuurkundig instru ment. Samuel en Johan hebben aanvankelijk gewoond in een huis aan de Langebrug bij de Wolsteeg. de gevel van dit huis droeg een gevelsteen met de voorstelling van een Oostersche lamp. In 1694, dus na den dood van Samuel, verhuisde Johan met zijn ge zin naar een door hem gekocht huis aan het Rapenburg bij de Begijnhofspoort; hQ nam den gevelsteen mee en liet hem in den gevel inmetselen. Na JohanV.' dood in 1707 is' zijn zoon Jan in dit huis blijven wonen; in 1748 is hij er overleden. Het is ons gelukt aan te toonen (zie Leidsch Jaarboekje 1945), dat dit huis zon der eenigen twijfel hetzelfde huis is, waar in wij ons thans bevinden. Johan en vooral Jan waren (met den te vroeg gestorven Samuel) de eerste professioneele weten schappelijke instrumentmakers en van hunne in dit huis gevestigde werkplaats uit heeft zich de instrumentmakerskunst over Europa verspreid. In dit huis is dus de oorsprong te zoeken der wetenschappelijke instrumentmakerskunst. Samuel en Johan hebben de Oostersche lamp en bovendien de sleutels van het wa pen van Leiden als werkplaatsmerk ge bruikt, hun instrumenten zijn daaraan ge makkelijk te herkennen. Jan heeft dit nooit gedaan. Jammer genoeg is de oude gevelsteen verloren gegaan; het verheugt ons zeer. dat, door de goede zorgen van de Vereeniging „Oud-Leiden" en van den heer Holtkamp, thans weer een gevelsteen is aangebracht in den gevel van dit huis, waar aan zoo be langrijke historische herinneringen verbon den zijn. Vele en velerlei instrumenten van de hand van Samuel, Johan en Jan van Mus schenbroek kan men bewonderen in het Ned. Historisch Natuurwetenschappelijk Museum (Steenetraat IA), dat binnenkort van naam zal veranderen en zal heeten Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Na tuurwetenschappen. Wij hopen, dat het Museum nog voor den zomer wederom voor het publiek opengesteld zal kunnen wor den. Ten slotte nam Not. Holtkamp nog even het woord om aan den Burgemeester een origineelen brief van Johan van Musschen broek uit 1707 aan te bieden, welke met een paar andere oude stukken gaarne geaccep teerd werd ter bewaring in het Gemeente lijk Archief. Daarna begaf men zich naar bulten, waar dr. T. P. Seversma den eenvoudigen en fraaien gevelsteen onthulde. AFHALEN BONKAARTEN. Morgen letter W vanaf Wismeyer t.m. einde W. Vrijdag: Morgen letters Y en Z. Gistermorgen is dc 68-jarige mej. C. P. M, L„ woonachtig aan den Maresingel, op den trottoirband aan de Oude Heeren gracht uitgegleden. Zij bekwam een heup fractuur en werd door den E.H.D. naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis overgebracht. BURGERIJKF STAND. Geboren: Maria Cornelia d. van P. van Eijgen en J. Duyverman; Fenny d. van J. Cats en S. S. Boom; Johannes z. van H. W. Laman en A. Onderwater; Elsje d. van J. H. Blöte en E. Nievaart. Overleden: C. G. van Leeuwen wed. van G. N. Boogh 85 j-; A. J. Bosschaart z. 27 j.; C. van der Reijden wed. van H. Bink 81 j.; M. Arisman wed. D. Rip 90 j. Gehuwd: J. H. Fieseler jm. en M. Scheer jd.; G. W. L. Blijdenstein jm. en L. de Klerk jd.; C. Houwer jm. en J. Dubbelde- man jd.; L. Keijzer gesch. en A. M. Hen- ning pd.; J. J. Rijnsburger wednr. en A. J-- Neuteboom jd.; I. C. Smits jm. en A. D. van Iterson j«d.H. Teske jm. en L. T. Steen- voorden jd.; J. P. Vcldthuyzen jm. en C. Smit jd.; C. A. Voorbij jm. en M. Rozier jd. LAATSTE BERICHTEN DE „MARTIN BEHRMAN" VERTROKKEN Het Amerikaansche vrachtschip „Martin Eehrman" is uit Batavia naar de Vereenig- de Staten vertrokken. De kapitein heeft het aanbod van de Nederlandsche regeering om het schip een andere, gelijkwaardige lading te geven, geweigerd. De „Martin Behrman" heeft Batavia, dus ledig verlaten. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 2 April. Groenten. Waspeen I 44.20—68.40, idem II 25.00— 34.40, uien lö.kroten 8.409.80, schorseneeren I 13.2023.40, idem II 3.504.40, rapen 2.506.90, gele kool 1 8.90—12.60 alles per 100 kg.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3