3)e CeidóeiuSou^mt Vandaag staken 300.000 mijnwerkers Behrman-bespreking op het doode punt Berooving in Amsterdam opgehelderd DONDERDAG 3 APRIL 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103U03 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Kedactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week. 1.10 p mnd. f3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4 00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11054 Hoofdredacteur: TH. W1LMEK Directeur: C. M v HAMERSVELD Uitgave van N.V. .,De Leidsche /Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. GOEDE VRIJDAG „pEEN WOORD en ^Ons Heere hangt en bloedt, gekropen zjj ten kru-'se nu, gebiddaagd en geboet!" De Vlaamsche dichter Guido Gezelle in zijn gedicht: „Goevrijdag". Goede Vrijdag is een dag van bezinning. Een Christen, die ook maar eenigermate aanspraak kan maken op dezen naam, zal zich op dezen dag bijzonder bezinnen op liet Mysterie de~ Verlossing door Christus' Lijden en Sterven verlossing van de menschheid, van iederen mensch afzonder lijk, dus ook van hemzelf.... Goede Vrijdag is een dag van rouw en boete om de zonde. ,,'s Goevrijdags ratel, rauwgetand, dwersdóór de kerke relt, terwijl het volk stilzwijgende, om den autaar neergeveld, den God aanbidt, die Golgotha zag sterven, naakt en bloot, *s Goe vrijdags op den schandebo'om, de schandelijkste dood". Guido Gezelle. De Liturgie der Kerk is op Goeden Vrij dag in een droeve stemming. Maar 't is geen droefheid zonder hoop! Hoort, hoe Zij in een antiphoon tijdens de Kruisver- eering haar droefheid door vreugde laat overstralen vreugde om de komende Verrijzenis: „Wij aanbidder. Uw Kruis, Heer, en wij loven en verheerlijken Uw heilige Verrijze nis, want zie, door het kruishout kwam de vreugde in de geheele wereld". De vreugde der Kerk om Christus' Ver rijzenis vindt haar hoogtepunt in de Litur gie op Paasch-Zaterdag. Dan culmineert haar jubel in de onovertrefbare schoon heid van de plechtigheden en de Grego- riaansche zang. t Het zijn weer schoone dagen, die wij in den geest der Moeder-Kerk gaan be1 even. Een cr!t eke toestand ONDER alle omstandigheden, is struis vogelpolitiek uit den booze. Maar zéér verderfelijk is zulk een poli tiek als het betreft, open kaart te spelen inzake den financieelen toestand, waarin ons land verkeert. Wij schreven deze week nog, dat vele mensch en met het hoofd in de wolken schijnen te zitten. Zij zien eenvoudig de realiteit, de werkelijkheid niet. Veel menschen willen maar raak uitge ven, klagen en jammeren als niet alles voor-oorlogsch gaat En onder die velen zijn er ook, die de publieke kassen behee- ren! Wij lezen in de „Gelderlander": Naar de regeering dezer dagen te kennen heeft gegeven, ligt het in haar voornemen zeer binnenkort wel licht nog deze weêk een uitvoerig rapport bij de Staten Generaal in te dienen, waarin 's lands moeilijke finan- cieele toestand, voornamelijk om de sterk geslonken deviezenvoorraad, wordt geschilderd. Enkele commissies van deskundigen stellen momenteel tevens rapporten sa men, waarin de gewenschte maatrege len zijn vervat, die tot een oplossing van de deplorabele situatie moeten hel pen leiden. Eindelijk! Ieder staatsburger, die een klein beetje kan en wil nadenken, heeft het al lang moe ten inzien, dat het zóó niet langer gaat. Er is inderdaad op verschillend terrein: geldsmijterij. En vooral er is inderdaad noodig een ste vige stimulans, een doeltreffende aanspo ring om hard te werken, zooveel mogelijk te produceeren. En ten slotte: er moet komen mede in verband met wat wij zoo juist constateer den een verlaging van den ongetwijfeld voor een gezonden gang van zaken te hoo- gen belastingdruk. En met dit alles is spoed noodig. Lange tijd voor veel beraad is er niet. DE REIS NAAR DJOKJA. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld. maakt niet het lid van de Com missie-Generaal va» Poll de reis naar Djokja, doch zijn zoon mr. M. van Poll. Tijdens het oponthoud te Commondale ge durende haar reis door Zuid-Afrika maak te de Engelsche Koninklijke familie ken nis met den 2.20 meter langen boer, Cor nelius Mostert. Men had den koning ver teld, dat Mostert 2 meter lang was. „On mogelijk", zei de koning, hij moet langer zijn". Teen Mostert werd nagemeten bleek hij inderdaad langer te zijn. PALMZONDAG-PROCESSIE IN JERUZALEM. De processie, voorafgegaan c'oor de hoofden der verschillende Kaholieke Ordes, begeeft zich langs den Olijfberg door den tuin van Gethsemane naar de ommuurde stad Jeruzalem. DU1TSCHE VOEDSELVOORZIENING FAALDE T\E DESORGANISATIE DER VOEDSELVOORZIENING, ie thans massale pro- test-demonstraties over de geheele Britsche zóne heeft uitgelokt, is geheel en al het gevolg van het falen der Duitsche instanties, die sedert 1 Januari de voedsel voorziening in eigen hand hebben, zoo werd gisteren te Berlijn van Britsche zijde te verstaan gegeven. Sedert begin November is de voorziening van het Ruhrgebied niet meer normaal geweest en heeft men met voortdurende tekorten te kampen gehad. Deze zijn volgens Britsche opvatting voor een gedeelte te wijten aan de weigering der Duitsche boeren voldoende medewerking te betoonen bij het inleveren der voor raden. Boeren leverden te weinig De boeren hebben sedert 1 Januari slechts de helft van het graan, tweederde van het vleesch en driekwart van het vet geleverd, waartoe zij verplicht waren. Het Duitsche bureau voor de voedselvoor ziening en landbouw voor de gecombineer de zones, dat werkt onder een .Duitsch uit voerend comité, bestaande uit de voedsel- ministers der staten, is niet bij machte ge weest de inlevering krachtig door te voe ren. Door de Britsche en Amerikaansche autoriteiten der voedselvoorziening wordt thans een scherp onderzoek ingesteld naar de oorzaken hiervan. De volgende week zal aan de militaire gouverneurs van Duitsch- land rapport worden uitgebracht. Er wordt hier te verstaan gegeven, dat aanwijzingen bestaan voor de slechte en corrupte admi nistratie door Duitschers. In vele gevallen is gebleken, dat orders, door de hoogste Duitsche instantier gege ven, bij uitvoering zijn gesaboteerd. In de administraties der voedselvoorraden zijn, naar voorts wordt medegedeeld, belang rijke hiaten ontdekt, waardoor meer voed sel verdwenen is, dan door plunderingen van treinen en voorraden. Nog wordt op gemerkt, dat de voedselschaarschte voor een belangrijk deel mede veroorzaakt is door de weigering der Zuid-Duitsche lan den te voldoen aan hun leveringsplicht je gens het Roergebied. In de laatste twee pe rioden van vier weken is door Beieren, het land met het grootste surplus, niets gele verd. Terwijl graan en vleesch niet vol doende geleverd werden, is de veestapel op de boerderijen sterk toegenomen. Voor de Britsche autoriteiten is deze voedselcrisis onverwacht gekomen. Half Januari lieten de voorraden zich gunstig aanzien. De graanimport in de Britsche zó ne is in de afgeloopen drie maanden groo- Geen opsporingspatrouille naar de vermiste Dakota in de bergen van Preanger Zooals gemeld zou Dinsdag een ge meenschappelijke Nederlandsch-Republi- keinsche patrouille de bergen van de Preanger intrekken om naar de vermiste Dakota te zoeken. Helaas moest op het laatste oogenblik dit plan verlaten wor den, omdat het hoofdkwartier van de T.R.I. te Perwakarta geheel andere, denk beelden over deze gezamenlijke patrouille had dan de Nederlanders. De T.R.I. wenschte de patrouille samengesteld te zien uit een gewapende T.R.I.-afdeeling, aangevuld met eenig ongewapend Neder- landsch Roode Kruis- en radiopersoneel. Aan Nederlandsche zijde is men van mee ning, dat het uitzenden van een derge lijke patrouille weinig nut heeft, daar men het noodzakelijk acht, dat de patrouille aan beide kanten uit personeel met erva ring van moeilijk terrein en opsporings werk bestaat. Ten opzichte van deze er varing zijn het radio- en Roode Kruis- personeel, die uit geheel anderen hoofde aan de patrouille zouden worden toege voegd, geheel ongeschikt. FRANSCHE BEVELHEBBERS BIJ VLIEGTUIGONGELUK GEDOOD. Kolonel Debes, waarnemend bevelheb ber der Fransche strijdkrachten in Noord- Indo-China, en kolonel Guffelt, stafchef der Fransche strijdkrachten in het Verre Oosten, zijn tengevolge van het neerstor ten van hun vliegtuig in Kebao in Noord- Oost-Indo-China gedood, aldus wordt in een vertraagd bericht van het Fransche persbureau uit Hanoi gemeld. Het stoffelijk overschot van de beide of ficieren en van den piloot werd gisteren gevonden. De officieren waren op een in spectietocht boven de gevechtszone, toen het toestel in slecht weer neersortte. ter geweest dan het vorig jaar in denzelf den termijn. Thans is de voedseltoestand zoo, dat gisteren voor het eerst sedert een lange periode in het Roergebied het volle broodrantsoen kon worden verstrekt, het vleeschrantsoen slechts voor 60 en verder aangevuld met visch. Vet en suiker konden nog niet verstrekt worden. De importen naar het hongergebied overtreffen thans de dagelijksche consumptie. Eén-dag-staking betcekent kol en-verlies. Gisteren hebben de Duitsche mijn wer kersbonden in de Britsche zone besloten om heden in het geheele Roergebied uit pro test tegen het bew-°rde tekort aan voédsel voor één dag het werk neer te leggen. Men verwachtte, dat 300.000 Duitsche arbeiders in 170 mijnen aan dezen oproep gehoor zul len geven, hetgeen een verlies vai, meer dan 200.000 ton kolen zal beteekencn. Het besluit tot staking werd met overweldigen de meerderheid genomen, tegen het advies van den voorzitter van den Bond var mijn werkers in het Roergebied, dr. August Schmidt, in De Britsche -utoriteiten hebben de extra rantsoenen spek, bier. koffie, suiker, siga retten, textiel en huishoudelijke artikelen, waarmee de Duitsche mijnwerkers bevoor recht werden, ingetrokken voor een ieder, die staakt, al is het maar één dag. Op de bijeenkomst te Bochum hebben de mijnwerkers verklaard, dat zij „weige ren extra rantsoenen te ontvangen ten kos te van de overige bevolking" Gaat Moskou breken met Athene? De Sovjet-Russische ambassadeur te Athene, schout bij nacht Alexander Rodia- nof, zal morgen met zijn geheelen staf Grie kenland verlaten. Dit vertrek wor.it in ge woonlijk welingelichte kringen te Parijs be schouwd als een voorspel op het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Griekenland. E *n derge lijke stap, aldus meent men, zou gedaan worden in het kader van een diplomatieke tegen-actie van Sovjet-Russische zijde te gen de Amerikaansche politiek in het Mid- dellandsche-Zeegebled, De Russische ambassade te Athene heeft bekend gemaakt, dat Tsjernitsjes als Rus sisch zaakgelastigde te Athene zal blijven. Taft vertrouwt de Russen niet De Amerikaansche senator Robert Taft, een vooraanstaand republikeinsch strateeg, heeft er bij den Senaat op aangedrongen, het plan-Baruch voor een internationale controle op de atoomenergie in te trekken met het oog op den huicigen toestand in de wereld. Gevraagd een nadere toelich ting te geven, zeide Taft, dat hij de kwes tie van de atoomenergie van hetzelfde standpunt beschouwt als de ontwapening. Zoolang er geen wijziging komt in de Rus sische regeering, aldus Taft, is het niet ver antwoord de Russen de beschikking over de atoombom te geven. AMERIKAANSCH BEHEER OVER JAPANSCHE MANDAAT-EILANDEN. De Veiligheidsraad der V.N. heeft een stemmig het Amerikaansche ontwerp-voor- stel voor het beheer over de vroegere Ja- pansche mandaat-eilanden in den Stillen Oceaan goedgekeurd. Het ontwerp zal nu nog door het Amerikaansche Congres moe ten worden bekrachtigd. BERICHT. Morgen, Goede Vrijdag, verschijnt „De Leidsche Courant" niet. Onze kantoren zijn dien dag gesloten. De Directie. Prins Bernhard naar Griekenland Onder degenen, die op de begrafenis van koning George van Griekenland worden verwacht, bevinden zich prins Bernhard der Nederlanden, kroonprins Olaf Van Noorwegen en kroonprins Frederik van Denemarken, aldus meldt Reuter uil Athe ne. Er zullen geen kransen op de kist van koning George worden gelegd, daar koning Paul den wensch te kennen heeft gegeven, dat het geld ervoor aan het weduwen- en weezenfonds zal worden geschonken. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo S 8 Midden 1947 begint troepenaflossing g Behoudens onvoorziene omstandig- o g heden zal midden 1947 een begin o t worden gemaakt met de aflossing 8 van het K.N.I.L. en aan het einde o van dit jaar met de aflossing van o g de oorlogsvrijwilligers bij de Ko- o o ninklijke Landmacht en de Mari- o niersbrigade, meldt de legervoor- 8 lichtingsdienst uit Batavia. 2 o 000000000000000000000000000000000000000- DE INDIë-ROUTE DER K.L.M. De regeering van Ceylon heeft de K.L.M. landingsfaciliteiten aangeboden op Ceylon na het bericht, dat de Voor-Indische regee ring geweigerd zou hebben dergelijke faci liteiten te verleenen voor de vliegtuigen der maatschappij op weg naar Indië. (Naar de K.L.M. ons mededeelt, .r de be staande regeling met de Voor-Indische re geering niet gewijzigd. Men bevestigde ons echter dat eventueel van landingsplaatsen op Ceylon gebruik zou mogen worden ge maakt. Red. A.N.P.). Volgens plaatselijke vertegenwoordigers van de „Isbrandtsen Incorporated" zijn de onderhandelingen voor regeling van het geschil omtrent het Amerikansche vracht schip „Martin Behrmann" op het doode punt gekomen. De vertegenwoordigers van de Isbrandtsen-lijn zeggen, dat de Neder landers tot de maatschappij het verzoek gericht hebben de besprekingen voort te zetten met den Nederlandschen ambassa deur te Washington, via het Amerikaan sche departement van buitenlandsche za ken. Onderwijl is het lossen van de zes duizend ton lading voornamelijk rub ber van de „Behrmann" voltooid. Men verwacht, dat het schip binnenkort naar Singapore zal afvaren. In aansluiting op dit bericht verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat de voorstelling van zaken, als zouden de Nederlanders de maatschappij hebben ver zocht de besprekingen met den Neder landschen ambassadeur te Washington voort te zetten, geheel bnjuist is. Het aanbod van de Nederlandsche regeering aan de reederij om de „Martin Behrman" de reis met een andere, gelijkwaardige lading te doen voortzetten en schadever goeding voor het oponthoud uit te keeren, blijft nog korten tijd van kracht. Indien de reederij van dit aanbod geen gebruik maakt, is dit geheel voor haar rekening. Een van de drie daders gearresteerd De roofoverval, waarvan op 5 Februari j.l. een banklooper van de kasvereeniging A. P. Moerman het slachtoffer was, en waarbij de daders naast een aantal effecten een bedrag van 25.000 in handen viel, is thans door de Amsterdamsche recherche opgehelderd. Het geld is echter grooten- deels verdwenen en het ziet er niet naar uit, dat het nog achterhaald kan worden Van de drie daders is er één gearresteerd: de 32-jarige expediteur A. van der V. Uit Amsterdam, die zich met zijn auto voor de berooving beschikbaar had gesteld en hiei voor bijna ƒ8000... opstreek. De hoofdda der blijkt een ontvluchtte en op dit mo ment nog steeds voortvluchtige SS-er te zijn, de 38-jarige ex-kantoorbedien"e Harmen Bosschar, die de plannen voor de berooving uitdacht en besprak met zijn vriend A. van der H. (den derden da der) in het huis van diens moeder in Am sterdam. Onvoorzichtigheid bij deze be sprekingen is den overvallers noodlottig ge- wöroen. Niet alleen was de geneele fami lie van v. d. H. op de hoogte, doch ook de expediteur, die er bij werd gehaald voor zijn auto, schijnt aan loslippigheid te heb ben geleden. Enkele dagen geleien was een zeer betrouwbare aanwijzing d:e de politie van particuliere zijde ortving en die naar het huis van v. d. H. leiiae, daar van het gevolg. De moeder, die f 10C0. van haar zoon had ontvangen voor de me- BEWAKER VAN EEN JAPANSCH KAMP VEROORDEELD. De Temporaire krijgsraad te Medan heeft den Japanees Tero Hiroa tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens mishan deling en uitoefening van systematische terreur als bewaker van het burger-ge- ïnterneerdenkamp „Padang" te Ha'aban op Sumatra's Westkust. Er v/erd rekening ge houden met het feit, dat tijdens het be heer van verdachte geen gevangenen ge storven waren en de toestand in het kamp overigens redelijk genoemd kon worden. dewerking, viel spoedig door de mand en de expediteur kon dientengevolge worden gearresteerd. De zoon zelf maakt een goe de kans door de mazen van het justitio- neele net heen te glippen: korten tijd na den zoo succesvollen overval monsterde hij als tweede machinist op het m.s, „Erna", dat inmiddels naar Indonesië is vertrokken en z.ch thans in de Middeiiandsch'; Zee bevindt. Of de recherche er nog in zal sla gen den man te achterhalen alvorens hij van het uitlekken der berooving lucht heeft gekregen om dan in een vreemde haven voor goed te verdwijnen, wordt sterk betwijfeld. Men gelooft n.l.. dat zijn fa milie hem thans reeds telegrafisch heeft gewaarschuwd. Politieke delinquenten naar Nieuw Guinea De directie der Stichting Politieke De linquenten is belast met de aanwijzing van circa 500 arbeiders onder de groep van op advies der tribunalen geïnterneerden voor tewerkstelling gedurende twee jaren bij dc basis Hollandia (Nieuw-Guinea). waar zij werkzaam zullen zijn bij de liquidatie eener dump Amerikaanse-! legermateriaal door de Nederiandsch-Indische regeering voor 100.000.000.overgenomen. De tewerkgesce'den ontvangen in Hollan- l*a vrü kost en inwoning, medische verzor ging en een zakgeld van 30.— per maand. Vertrekt eer? gehuwde, dan worden aan zijn gezin in Nederland bet te lande gel dende normale loon en eventueele kinder bijslag uitbetaald. Voor wie zich goed ge draagt wordt 25 pet. van hot Ncderlandsch loon gereserveerd, dat uitbetaald zal wor den bij het einde van de werkzaamheden ir Nieuw-Guinea. NEDERLAND SPAART WEER. Overtroffen in de maand Januari 1947 de terugbetalingen bij de Rijkspostsoaar- bank de inlagen nog met f 5.67 millioen, de maand Februari vertoont voor de eer ste maal sinds de geldsaneering een toe name. De inlagen bedroegen n.l. 21.78 (Jan. 20 49) millioen en de terugbetalin gen 20.34 (26.161 millioen ADVIESCOMMISSIE PERSWEZEN. In tegenwoordigheid mede van den mi nister van Justitie heeft de minister van Onderwijs, K. en W., dr. Gielen, de inter departementale adviescommissie voor het ontwerpen van een perswet geïnstalleerd (commissic-Pompe). Minister Gielen sprak de verwachting uit, dat de commissie zal zoeken naar een oplossing van het netelige probleem in de richting van het stimulec- ren van de verantwoordelijkheid en de zelfwerkzaamheid) der bedrijfsgenooten. De minister wees er op, dat de taakom schrijving bekend is uit zijn beschikking van 22 Maart en verder op de bevoegdheid der commissie om andere dan genoemde onderwerpen in haar advies te betrekken. Hij zou zich b.v. zeer goed kunnen inden ken, dat de commissie er behoefte aan zou hebben, na te gaan of en in hoever aan het uitoefenen van het beroep van journalist wettelijke vereischten kunnen en moeten worden gesteld. En vanzelfsprekend is het bijna, dat moet vaststaan, wie als journa list kan worden aangemerkt. Na gewezen te hebben op het belang van een behoor lijke rechtspositie van den journalist zeide de minister nog, dat de persvrijheid een kostelijk goed1 en onschatbaar voor recht in een democratisch bestel zich oogenschijnlijk niet verdraagt met wette lijke beperkingen. Worde het u vergund aldus zeide hij ten deze schijn en we zen te onderkennen en te ontdekken, in hoeverre juist de gebondenheid waarborg is voor de ware vrijheid. Prof. mr. W. P. J. Pompe heeft deze rede beantwoord. COMMISSIE VAN ADVIES BETREFFENDE DIENSTWEIGERING. Bij K.B.^ zijn benoemd met ingang van 13 Maart j.l. tot leden der commissie van advies, bedoeld in het wet van 13 Juli 1923 betreffende dienstweigering: mr. D.J. Vee- gens, advocaat en procureur te 's-Graven- hage, prof. mr. F. J. F. M. Duijnstee, hoog leeraar aan de Katholieke Universitieit te Nijmegen, ds. H. J. F. Wesseldijk te Eind hoven; allen tot dusverre plaatsvervangen de leden en zijn benoemd tot plaatsver vangende leden: prof. mr. A. M. Donner, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; mr. B. F. Verveen, raadsheer bij het gerechtshof te 's-Gravenhage;; mr. J. M. A. Vollaers, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, ds. T. O Hijlkema, doopsgezind predikant te Amsterdam, mr! K. van Rijckevorssel, advocaat en procu reur te 's-Gravenhage, ds. J. F. Kruijt te 's-Gravenhage. £en Heere. komt, ik ben ellendig, 'k ben vol zonde en vol verdriet, komt, Uw' goedheid is onendig, lange en beidt, o Heere, niet. Guido Gezelle. WEERSVERWACHTING S DEPRESSIE IN AANTOCHT. o g Tijdelijk toenemende v/ind, aanvanke- o lijk uit Oostelijke richtingen. later g veranderlijk. Meest zwaar bewolkt g 8 met nu en can regen, in de Noorde- g 8 lijke provincies op sommige plaatsen o tijdelijk overgaande in of vermengd g met sneeuw. Koud voor den tijd van o het jaar. loooooououoooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1