Het regende bonnen.... ondanks 1 April LEIDSCH TRIBUNAAL I OP KORTE GOLF H.B.G. wordt tentoonstellingsgebouw Reizen in Rijnland Nederl. vliegenierster over haar reis naar Afrika WOENSDAG 2 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Het heeft ergens in Nederland al eens asch van de Vesuvius geregend en nog kor telings zand uit de Sahara, maar de jongste primeur op dit gebied is voor Rotterdam bewaard gebleven. En het was niet eens een Aprilmop, al is het geval op zichzelf wel grappig. Gistermorgen om acht uur kwam als een lichte dwarreling van confetti over de hoof den van de haastige passanten, die op den hoek van den Spoorsingel en den Walen- burgerweg liepen, een regen neer van.... rantsoenbonnen, voornamelijk in coupures van tien, splinternieuw. Neem het de men- schen kwalijk, dat ze er hun trein voer lie ten loopen of hun patroon lieten wachten. Iedereen ging aan het grabbelen en een vijftigtal jongens van een ambachtsschool in de buurt kroop en rolde over de straat- steenen, Nog uren later liepen nakomers uren rond, om te zien of ze tusschen de klinkervoegen en tegen den trottoirband nog een enkel exemplaartje konden ont dekken. De politie was intusschen van het De 1 Aprilzitting van het Leidsch Tribu naal, welke onder presidium stond van mr. M. G. A. M. v. d-. Kamp, duurde niet lang en bracht geen gecompliceerde zaken aan de orde. De belangrijkste was wel de zaak A. J. Buschman te Noordwijk, wien ten laste werd gelegd, dat hij den Ortskommandan- tur had medegedeeld', dat een zekere V., die reserve-officier was geweest, in zijn wo ning was ondergedoken. Bovendien had hij als voorman diensten ten behoeve van de Duitschers verricht, welke werkzaamhe den bestonden in het controleeren van ar beiders en het aangeven bij de Duitschers, als ze niet doorwerkten. Verd.. had ook voordeel getrokken uit de door de bezet ting geschapen toestanden door hoeveel heden hout en een ijskast, welke hem door ae Duitschers waren aangeboden, te ac cepteeren. Verd. ontkende, dat hij schuldig was aan het oppakken van V. De getuigen verklaringen wierpen echter een ander licht op de zaak. Hieruit bleek, dat verd. wel een zeer onprincipieele en onsympa thieke houding tijdens de bezetting heeft aangenomen door op alle mogelijke manie ren van de Duitschers te profiteeren. J. J. v. d. Weide te Leiden was sympathi- seerend lid van de N-S.B. geweest en lid van de N.S.N.A.P. om zijn maatschappelij- ken toestand te verbeteren. Hij wist niet, wat deze organisaties beoogden, doch schroomde niet in zijn kamer het portret van Hitier op te hangen. De verdediger, mr. F. J. J. Trapman, gaf toe. dat verd. grove fouten had begaan, welke te wijten waren aan een weinige ontwikkeling en groote onnadenkendheid. F. A. A. Bosch te Sassenheim was vrij willig gaan werken op 't vliegveld Valken burg en was ook als metselaar in Duitsch- land werkzaam geweest, had daar verster kingen tegen de geallieerden aangelegd en toezicht gehouden' op Russische krijgsge vangenen. Verd. ontkende, dat hij gewa pend was geweest met een geweer^ De zaak C. M. Grullemans te Leiden, kwam niet aan de orde wegens ziekte van den beschuldigde. HAAGSCHC RECHTBANK. D. van_D, heeft terecht gestaan, omdat hij in Leiden en omgeving verschillende personen had weten op te lichten voor geldbedragen en goederen. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. G. J. K., had te Leidschendam uit de woning, waar hij had aangebeld om iets te verkoopen, een tasch gestolen. Hij werd echter na een achtervolging gegrepen, doch ontkende de tasch, die in zijn bezit was te hebben gestolen, hij zou die bij bedoelde woning hebben gevonden. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek'van preventief en ter beschikking stellen van de regeering. OOOOOnooOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOll MDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. De haringvloot mag op 13 Mei uitva ren en wel met een onbeperkt aantal net ten. De prijzen veer de Hollandsche nieuwe zullen tot 29 Juni vrij blijven, zoodat de reederijèn van de primeurs zullen kunnen profiteeren. Tegen den 39-jarigen Amsterdamschen schilder J. A. Bulders die tijdens de be zetting een groot aantal illegalen had ver raden, van v/ie velen zijn gefusilleerd, werd de doodstraf geëischt. De alg. vei voor Bloembollencultuur houdt op 21 April een vergadering, waarop o.m. de voorzitterskeuze plaats heeft. - De letterkundige Ernest Michel is door het tribunaal te Nijmegen veroordeeld voor den tijd in voorarrest doorgebracht, ver lies van kiesrechten en verbod om openbaar ambt te bekleeden. Op het emplacement te Eibergen sloeg Maandag een paard op hol. Het dier sprong door het raam van een woon huis en kwam in een kamer terecht, die, nadat men met vereende krachten den on- welkomen bezoeker er uit had gewerkt, als een ruïne achterbleef. De Kath. Bond van Artisten heeft als geest, adviseur dr. J. P. de Bruin S.J. In het R. A. I.-gebouw te Amsterdam zal in 1948 weer een automobieltentoon- telling worden gehouden. BUITENLAND. Als teeken van verwildering in het vroegere cultuurgebied,van Deli zijn aan de stadsrand van Medan tijgers waargeno men. Ondanks liet verbod hebben twee le den der familie Habsburg, wier namen als George Salvator en Marie Valerie worden opgegeven, zich heimelijk van Zwitserland naar Oostenrijk begeven. In een werkkamp te Toussaint in Zuid west-Frankrijk zijn Vietnameesche arbei ders en Fransch gezinde Indo-Chineesche arbeiders met elkaar slaags geraakt. Er vie len twee dooden. vreemdsoortige voorval op de hoogte ge bracht en ze stuurde er eenige mannetjes op uit om te redden wat te redden viel. Bij scholieren en burgc :s werden 44 rantsoen bonnen melk, 45 rantsoenen margarine en 107 rantsoenen vleesch in beslag genomen. De bonnen waren inmiddels reeds van de eene in de andere hand overgegaan, want in velen was opeens de koopmansgeest dei- vaderen ontwaakt en er was een levendig handeltje ontstaan. Waar de bonnenregen vandaan is geko men? De Bilt zal in dit geval geen ophelde ring kunnen geven. De politie cast in het duister en de chef van de afdeeling recher che van het bureau Bergsingel te Rotter dam verzoekt hun, die meenen hem te kun nen inlichten, dit niet achterwege te laten. RANTSOENBONNEN VOOR REIZIGERS IN BELGIë. Het Belgische Staatsblad publiceert een ministerieel besluit, waarbij bekend ge maakt wordt dat, vanaf 1 Mei 1947 speciale zegels voor maaltijden in hotels en restau rants zullen worden afgegeven aan alle niet-ingezetenen, die minstens 48 uur in België zullen verblijven. Vreemdelingen die minstens 48 ei\ en, en en en die zich langer dan drie dagen in België ophouden, ontvangen, tegen overlegging van hun paspoort een blad „maaltijdzegels" voor 7 dagen. Na dit tijdsverloop kan men opnieuw zegels aanvragen. NIEUWE KATHOLIEKE SCHOLEN IN HONGARIJE. In antwoord op de aanvallen tegen de katholieke scholen in Hongarije, heeft Mgr. Joseph Grosz, Aartsbisschop van Kalosca. een circulaire gezonden aan zijn geestelijkheid, waarin hij de toenemende gehechtheid van de katholieke ouders aan de confessioneele scholen aantoont; het beste bewijs hiervan is. dat er in den loop van 1946 vijftien nieuwe katholieke lagere scholen geopend werden in het Aartsbisdom. M^r. Kovacs, Bisschop van Szombahely, deelt van zijn kant mede, dat de kathe draal van deze stad tegen Kerstmis ge restaureerd zal zijn, RUBBERVERBRUIK NEEMT SNEL TOE. Het is geen wonder, dat de Amerikanen een levendige belangstelling hebben voor hetgeen zich in Nederlandsch-Indië afspeelt, want behalve tin, olie en andere mineralen, levert de Indische archipel ook veel rub ber. Nu heeft nen, toen tijdens den oorlog de kunstrubberproductie zoo enorm toenam, gemeend, dat dit product de natuurrubber vrijwel zou verdringen. Het blijkt echter, dat de productiekosten van de kur.strub- ber toch nog te hoog zijn en dat de industrie de snel toenemende vraag niet kan bevre digen .Over 1946 is het wereldrubberver- brui'k 19 pet. hooger geweest dan ii. 1945, hoewel de behoefte van de legers sterk ge daald zijn. Vandaar dan ook, dat de vraag naar natuurrubber groot is en vandaar die belangstelling voor hetgeen er zich in In- dië afspeelt. Voor "Bloemlust* te Lisse De Coöperatieve Veilingsvereeniging v. Bloembollenkweekers H.B.G. (G.A.) hield in haar veilingszaal een spoedeisch'ende ledenvergadering onder presidium van den heer P. Warmerdam. De voorzitter zette uiteen, waarom deze vergadering belegd is geworden, n.l. om een beslissing te nemen of een van haar gebouwen afgestaan kan worden aan de stichting „Bloemlust" voor het houden van bloemententoonstellingen. Na de vaststelling der notulen werd me degedeeld, dat op 27 Maart 1947 de laat ste bloembollen voor het surplusfonds be stemd vermalen zijn. Ofschoon dit zeer laat is zullen de kweekers hiervan geen schade ondervinden wegens het kriimpen. Het percentage van de toeslag voor de krimp is nog niet bekend. De voorzitter gaf allereerst een globale uiteenzetting van de plannen der stichting „Bloemlust". Hij deelde mede, dat de stich ting groote plannen koestert en zelfs het denkbeeld heeft geopperd om in het bui tenland een groote reclamecampagne te ontwikkelen voor de bloemententoonstel lingen en exposities. De stichting „Bloem lust" heeft bij de bloembollenveiling H.B G. een voorstel aanhangig gemaakt om het tweede gebouw meer geschikt en comfor tabeler te maken voor het houden van ten toonstellingen. De commissie is bereid om 60 pet. van de kosten vooröhaar rekening te te nemen, terwijl H.B.G. voor de restee- rende 40 pet. aandeel in deze kosten neemt. Óm het gebouw aan haar doel goed te laten beantwoorden en in te rich ten is het vooral met het oog op de ver warming, dakbedekking enz. een gebie dende eisch om hierin te voorzien. De op pervlakte, welke de tentoonstellingen zul len innemen, zal ongeveer 1600 M.2 be dragen. De onkostenbegrooting wordt ge raamd op plus minus 25.000. De voorzitter betoogt met vuur het groote belang voor de streek en dringt ten sterkste aan om. op het verzoek van de stichting „Bloemlust" in te gaan en het tweede gebouw op nader te bepalen condi ties voor het houden van tentoonstellingen an de stichting voornoemd af te staan. Na eenige bespreking werd aldus beslo ten. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat alle plannen van de stichting „Bloemlust" o.a. het bouwen van een permanent ten toonstellingsgebouw, enz. voorloopig geen doorgang zullen vinden, aangezien dit de financieele draagkracht der stichting te bven gaat. Bij de hierna gehouden rondvraag werd uitvoerig gesproken over de Gladiolen- kwestie van enkele jaren her en welke hog steeds niet afgewikkeld is. „Lisse Vooruit". De R.K. Midden stan dsvereeniging „De Hanze" en de Win- keliersvereeniging Lisse en Omstreken hebben in een gemeenschappelijke verga dering, besloten tot de oprichting van een comité „Liesse Vooruit". Dit comité heeft tot doel de gezamenlijke belangen van alle middenstanders en de gemeentebelangen in het algemeen te behartigen en wordt be schouwd als een voortzetting van het co mité Lisse Vooruit voor het jaar 1940. Het comité is als volgt samengesteld: W. Tissing, voorzitter; J'. de Vos, vice-voor zitter: B. Theissen, le secretaris; Joh. Schouten Dzn., 2e secretaris; Jo. de Koo- ker, le penningmeester; P. J. Hagen, 2e penningm.; S. Sterk, Gerrit Mijnders, G. Mijnders Hzn., Fr. van der Eerden en G. A. Ransdorp, leden. Rijnsburgsche ontgoochelingen door £3 De toren van Rijnsburg heeft nog altijd iets over zich van de grandezza eener adel lijke abdis. Gesloten van karakter, streng en statig rijst hij omhoog, op een zeer ruim en laag-geiegen plein, dat bijna een vlak te is. Wanneer men lang blijft kijken naar die grijze, verweerde toren, zich afteekenend tegen een effen blauwen hemel, wijken de eeuwen terug, verdwijnen de rimpels en zien we hem terug in zijn prille glorie. Hij had toen een tweeling-broeder; zij beiden stonden aan het hoofd van de abdij-kerk en hielden de wacht over de kloosterhof. Wat men zich keer op keer verbijsterd afvraagt aan Rijnsburgs klaagmuur, is: hoe toch ter wereld het mogelijk was dit mo nument van ons nationaal-verleden zoo hardgrondig te vernielen en zelfs de wor tels ervan uit den grond te trekken. „Een tandarts had het niet kunnen ver beteren" zei Eduard vol bewondering voor dit absolute vandalisme. Rond een grafkuil op het kerkhof ston den een groep Rijnsburgers met hun petten op en hun handen in de zak, toe te kijken hoe de doodgraver doende was. na de laat ste eer de allerlaatste eer te bewijzen en de kuil te plempen. De begrafenisstoet was na tuurlijk reeds lang vertrokken. De doodgraver had geen sleutel van de kerk, de koster woonde ver uit de buurt, maar de dominee had er ook een. „Woont de dominee hier, kinderen" vroeg Engeline aan een gekrioel van kleine uitjes (w-nt Rijnsburgers worden uien genoemd). De dominee woonde ir het straatje. Wij het straatje in en aangebeld. Een heesch gejoel en gejuich steeg op uit de kinderschaar. Het was het verkeerde straatje. Plechtig als een abdis, die een ovatie van haar pachters in ontvangst neerpt, schreed Engeline het andere straatje in, en wij er achteraan. De dominee was niet thuis* maar mevrouw was, na een kor te klaarblijkelijk geruststellende monste ring zoo vriendelijk de sleutels over te rei ken. De doodgraver zou ons wel verder helpen. „Hoe bedoelt u d..t?" vroeg Engeline ten hevigste verontrust. In haar jeugdige overmoed heeft zij nog geen testament ge maakt. De kerk is in 1578 nieuw gebouwd, waar bij enkele schamele, maar eerbiedwaardige restjes van de abdij werden benut. Enkele kolommen met eenvoudige Romaansche ka- piteelen ep één met een gotisch kapiteel, schragen de dakwelving van donker eiken hout. De kerk is in 1660 en in moderne tijd driemaal vergroot en maakt een gezellige indruk. Er is een prachtige 17e eeuwsche preekstoel, waarvan de kuip wordt gesteund door met gouden loovertjes omwonden ko- lonn^etten; er is een pij passend doophek en een merkwaardige regenten-bank, die rond een kolom is gebouwd. In de muur zijn eenige brokstukken van grafsteenen ingemetseld, op welke steenen met-hoofden al heel wat hoofden gebroken zijn. Volgens de Latijnsche opschriften zijn het graf-fragmenten van Willem I graaf van Holland, en Aleidis van Gelder, van hun dochter Ada, abdis van Rijnsburg en van gravin Petronella, de stichteresse. Vol- Onlangs meldden we, dat een Nederlandsche vliegster van Engeland naar Zuid-Afri- ka vloog. Deze landge- noote, mejuffrouw Ida Veld- iiuyzen van Zanten, uit Hille gom, kwam deze week in Ne derland terug. Zij vertelde, dat ze naar Zuid-Afrika was ge vlogen, om een gezelschap van zeven kinderen, onder wie drie kinderen van Londen naar Jo hannesburg over te brengen. Het vliegtuig, dat haar ter beschikking werd gesteld was een tweemotorige Miles Aero- van", dat zich, wat de ruimte betreft, zeer voor dit vervoer leende. Het was echter met een kruissnelheid van 160 kilo meter per uur betrekkelijk langzaam. De eigenaar van de machine, die door Ida van Zanten werd bestuurd, maakte de vlucht naar het zonnige Zuiden mede in een één-moto- rige Auster. Dit laatste toestel vloog steeds naast de twee-mo- torige, daar do Nederlandsche pilote de zorg voor de navigatie droeg. Op de heenreis had men in Cairo tien dagen oponthoud, omdat de „Auster" een nieu wen carburator noodig had, welke uit Engeland moest ko men. Daar ontmoette Ida van Zanten haar vroegeren direc teur, dr. A. Plesman, die haar de hulp van den gronddienst aanbood. (Mej. van Zanten was tot den tienden Mei 1940 stewardesse bij de K. L. M.) Van Cairo ging het verder. Bij M'Bula maakte de pilote een noodlanding, omdat de begelei dende „Auster" het doel van de vlucht van dien dag Dodo- na, door sterken tegenwind, niet kon bereiken. De landing werd uitgevoerd op een nood landingsterrein, dat sinds ze ven jaar niet gebruikt was. Dat bleek later, het veld zelf nadat ze de gevaar opleverende kuilen en scheuren had ge dempt. De vliegtuigen kwa men weer in de lucht en de verdere tocht naar Transvaal verliep vlot. Met de „Aerovan" heeft mej. van Zanten daarna geruimen tijd verschillende passagiers- en chartervluchten gemaakt, o,a. van Umtali in Zuid Rhode sia uit. Ze maakte een vlucht Ida van Zanten uit Hillegom vertelt was geheel verwaarloosd, er liepen scheuren door en er torenden meters hooge mie- renhoopen. Beide vliegtuigen kwamen juist op het eenig bruikbare stuk aan grond. Een moeilijkheid was nu, om den benzinevoorraad eenigszins aan te vullen. Het districts hoofd, de eenige blanke in die streek kon echter benzine ter beschikking stellen, al was het s'echts benzine, geschikt voor automotoren. Maar daarmee waren de tanks spoedig ge vuld. Techniek in de rimboe. De inheemsche bevolking, negers, zette met behulp van speren, waaraan ze hun hals doeken bond, bij wijze van vlaggetje, een startbaan uit, van fort Victoria naar de in de jungle gelegen Zymbabwe ruïnes, waarbij twee Ameri- kaansche foto-verslaggevers naar vergezelden. Ook ver voerde ze twee zieken. De eene een longpaliënt, werd op een brancard van Umtali naar Kaapstad overgevlogen en de andere reisde met een dokter en een verpleegster van Um tali naar Bulawayo. Terug naar Engeland. In Februari ondernam zij met den eigenaar van de „Aerovan" de terugreis naar Engeland. De „Auster" was in Zuid-Afrika verkocht, zoodat beiden in de twee-motorige Miles terugvlogen. Die vlucht verliep goed, al moesten enkele noodlandingen gemaakt worden Een van die landingen werd uitgevoerd op één motor, Bij Kosii slaagde ze er in het vlieg tuig vlak voor het invallen van de duisternis op den groo- t.enverkeersweg te landen. Het vliegveld, waar ze wilde landen, stond n.l. niet op de kaart. Mej. van Zanten legde op haar vlucht naar en van Zuid- Afrika en op haar tochten over dat werelddeel rond 40.000 km af. Haar indruk is, dat de ver- keerstocstanden in Afrika nog zeer primitief zijn. Juist daar door zou, naar haar meening, een goed gefinancierde lucht vaartonderneming met een goede grondorganisatie goed werk kunnen verrichten. Bat deze Nederlandsche niet bij de pakken heeft neergeze ten, wanneer de omstandighe den haar daartoe aanleiding hadden kunnen geven, moge nog hieruit blijken, dat ze, toen den oorlog het onmogelijk maakte langer als stewardesse mee te vliegen, verschillende pogingen deec bezet Neder land te verlaten. Tenslotte be landde ze via België en Frank rijk in Zwitserland. Daarna kwam ze door het toen nog onbezette deel van Frankrijk in Spanje en tenslotte in Portugal. Vandaar uit bereikte ze Lon den. Ze nam dienst bij de Air Transport Auxiliary en vloog vliegmachines van de fabriek naar de vliegvelden. TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 10. Even later bleek, dat hij volp gelegen heid zou krijgen om eens rustig over de zaak na te denken. De bende bleek nogal bang te zijn dat hij te veel wist en daarom werd hij veilig in een cel opgesloten. Maar Tim was niet de eerste de beste en het eerste wat hij dan ook deed, was een iha- gens deskundigen zijn die opschriften er later ingegrift, wat er geen reden behoeft te zijn aan de authenticiteit ervan te twij felen „Het is vandaag graf. graf cn nog eens graf" becritiseerde Eduard, toon de dood graver, een voorkomend man, ons de con sistorie-kamer binnenleidde en wij alweer een, geschilderd, grafschrift ontwaarden: Wat is doch de arme mensch. Broos van formen? Een licht-drijvende woleke.... Enz. Het avondmaal-zilver werd er vroeger opgeborgen in een muurkastje, afgesloten door een eiken deur met luchtgaatjes als een stoof. „In een tijd, toen de menschcn nog eer lijk waren" zei de doodgraver. Het zil ver wordt nu in een belendende brandkast bewaard als in geheim consistorie. Op het kerkhof deden wij na afscheid te hebben genomen van onfeen begeleider nog een ontdekking. Voor een achter-ingang van de consisto rie-kamer ligt als voeten-veeg een middel- eeuwsche zerk, die, in mootjes geslagen, tot een legplaat is samengevoegd. Het is de graf-bedekking geweest, zooals het rand schrift vermeld van een van de pastoors van Rijnsburg en middenin de steen is een groo te kelk met H. Hostie uitgehakt. We vonden deze weergave van het Avondmaal niet geschikt om tot matje te dienen. Ofschoon we grif en zonder voorbe houd aannemen, dat iedere opzet ontbreekt, besloten we, na krijgsraad te hebben ge houden. een vriendelijk verzoek in te die nen de steen een paar meter te verplaatsen. „Het is nu een steen des aanstoots", vond Egbert. „In figuurlijke en letterlijke zin" vond Eduard. De toren van de abdij is eigendom van de burgerlijke gemeente, en daarom moes ten we het raadhuis aanklampen. Uit angst en vreeze, dat niemand het heeren-huis als raadhuis zou willen er- en herkennen, heeft men het er met groote letters op laten ver ven. Die benaming is eigenlijk misleidend. Dit raadhuis is geen raadhuis. De raad ver gadert in twee localen van de aangrenzen de school, welke tot één vertrek vereenigd. zeer fraai met eiken lambrizeeringen zijn betimmerd. Een eereplaats is daarbij inge ruimd aan' de kachel, die in een betegelde alcoof troont. We stonden voor een puzzel. Waarom die alcoof? Engeline dacht, dat 's zomers daar B. en W. mochten zeteelen. Eduard zag er een recreatie-oord in tijdens de vruchtdra gende besprekingen. De gemeente-secreta ris loste het raadsel van de raadszaal op met te veronderstellen, dat vóór de verbouwing der school daar de toiletten geweest waren. „Dat is 't 'm" zeiden we alle drie op gelucht. In deze publieke vergaderzaal is gere kend op een reusachtige publieke belang stelling. „Er komt bijna niemand" vertelde de gemeente-secretaris. Dit konden we maat niet begrijpen. Is er wel iets zoo meeslee- pend-vermakelijk als een raadsvergade ring? De enkeling, die met zijn tijd geen raad weet, komt binnen door openslaande deuren en mag, omlijst door uit den hooge neervallende blauwe gordijnen, in de gang van de vroegere school het diplomatieke steekspel van de Rijnsburgsche vroedschap bij-wonen. Erg kil was het daar. De raadszaal en ook de gangen van het raadhuis is behangen met een uitge breide collectie oude gravures van de ruï nes der abdij. Ze hangen erg hoog. te hoog om goed te bekijken. Een verre-kijker was niet voorhanden. De gemeente-secretaris, dc heer Van Dijk. droeg ons in een sobere plechtigheid de sleutels van de abdij-toren over, twee he mels-blauw geverfde sleutels, in zijn korte toespraak mededeelend. dat Rijnsburg aan het sparen is voor een nieuw raadhuis. niertje bedenken om uit dit onaangename oord te ontsnappen. Dat zou echter niet ge makkelijk worden, want de andere heren hadden ook niet verwacht dat hij zoo maar rustig zou blijven zitten en hadden om elk plan onmogelijk te maken, een zware, ijze ren bal aan zijn ene voet vastgemaakt. Doch plotseling, net op het moment dat één der boeven binnen kwam. om hem iets te eten te brengen, kreeg Tim een geweldig idee. Hij zag dat de bewaker dc sleutels in de deur liet zitten. Daar zou de sleutel van de band om zijn been ook wel bij zijn. LEIDEN AVONDTEEKENSCHOOL VAN DEN R. IC. VOLKSBOND. Be heer P. J. J. van Weerlee gehuldigd. Maandagavond vond in de school aan den Maresingel 54, de huldiging plaats van den heer P. J. J van Weerlee, die het feit herdacht, dat hij gedurende 12 y. jaar als directeur aan de Avondteekenschool van den Ned. R. K. Volksbond verbonden was. Op een spontane wijze v/erd uiting gegeven aan de gevoelens voor directeur Van Weer lee, die een groote sympathie geniet. In de directeurskamer werd de jubilaris gecom plimenteerd bij monde van den heer H. P. J. de Rooij, namens het corps leeraren aan de school verbonden. Deze sprak zijn groote waardeering uit voor het werk, dat c'oor zijn energieke leiding voor de school en het Nijverheidsonderwijs is tot stand gebracht prees zijn sympathieke leiding en hoopte, dat het hem gegeven mocht zijn deze taak nog lang voort te zetten. Spr. bood hierna een fraai boekwerk aan als herinnering aan dezen dag. Voor de harte lijke woorden en het stoffelijk blijk dankte de heer Van Weerlee zijn collega's. Vervolgens begaf men zich naar het les lokaal waar het schoolbestuur, genoodig- den en alle leerlingen vereenigd waren. Nadat de directeur en zijn echtgenoote hadden plaats genomen, nam de voorz. van het Schoolbestuur het woord om den directeur geluk *e wenschen met zijn 12 jarig directeurschap. Dit is lang geen sine cure geweest. Vele moeilijkheden zijn overwonnen moeten worden. Spr. wees daarbij op de voorbije oorlogsjaren, waarin ce school aan de Paul Krugcrstraat 37 dc dupe werd van oorlogshandelingen op 11 December 1944. Het geven van Nijverheids onderwijs moest worden stop gezet en met bange vreeze werd afgevraagd of een en finder wel weer terecht zou komen. Maai coor de energieke werkkracht door U ont plooid, zijn we weer zoover, dat de school er mag zijn. Die bleek onlangs wel heel duidelijk, toen bij een bezoek van een ambtenaar van het Nijverheidsonderwijs groote voldoening werd uitgesproken ovei den gang van zaken op de school. Dit i: voor ons bestuur wel het beste bewijs, dal het directeurschap bij U in goede hander is, en voor het Schoolbestuur aanleiding om U bij deze gelegenheid een woord var waardeering daarvoor toe te spreken Hierna overhandigde spr. den directeur na mens het Schoolbestuur een fraaie bloe- menmand. De voorz. van het schoolbestuur,

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3