S)e CeicLclicSomct/nt ft Koning George van Griekenland overleden De Sovjet-invloeden in Oost-Europa Avontuurlijke tocht door de wildernis WOENSDAG 2 APRIL 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post ƒ4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11053 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Ujtgave van N.V „De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per mm. By contract belangrijke korting. WITTE DONDERDAG Twee weken voor Paschen is in de Li turgie der Kerk begonnen de gedachtenis aan Christus' Lijden en het hoogtepunt wordt bereikt in de week, genaamd de Goe de, groote of heilig week en eindelijk in de drie heilige dagen. De drie heilige dagen: Witte Donderdag, Goede Vrijdag en Paasch-Zaterdag. Zóó moeten deze dagen door christenen worden doorleefd, dat ze waarlijk heilige dagen zijn. Dagen, waarop de groote waarheden van het christendom, de groote zegeningen, aan de menscheid door Christus geschonken, worden herdacht. Op Witten Donderdag kunnen de gedach ten aan het verraad van Judas en het toe halen van het net rond het Lam de Kerk toch niet geheel ontnemen het visioen van het Laatste Avondmaal en de blijdschap om de instelling van het Allerheiligste Sacra ment (dr. Fr. v. d. Meer in zijn „Katechis- mus") Die blijdschap drukt zij uit in de witte gewaden van haar priesters, jubelt, in ingehouden toon, op in haar gebeden en gezangen. Bij den aanvang van het heilig Misoffer, dat od dezen dag dér instelling wel een héél diepen indruk op ons moet maken, bidt de Kerk: „Wij echter moeten roemen op het Kruis van onzen Heer Jezus Christus, in Wien ons heil is en ons leven en onze verrijzenis: door Wien wij gered en verlost zijn. God ontferme zich over ons en zegene ons: Hij doe Zijn aangezicht over ons lichten en ont ferme zich over ons". De Paasch-vreugde straalt nü nog niet uit haar heerlijken luister maar op dezen grooten herdenkingsdag is het toch, alsof die vreugde reeds in ons gaat openbreken. Op dezen dag herdenken wij immers de instelling van het Sacrament, waarin Chris tus bij ons blijft Wij willen den Witten Donderdag met de Kerk meeleden in haar zinrijke Liturgie. Wij willen dezen dag, neerknielend in aanbidding voor het Allerheiligste, zoo héél diep begrijpen, wat de groote bekeerling Vondel zong: „O, zielen, die belast zijt en belaan, Hier rust uw heil, aanbidt dit hemelgraan". President Truman en Goede Vrijdag President Truman heeft den wensch uit gedrukt, dat de 3-urige herdenking van den Goéden Vrijdag in de Amerikaansche hoofdstad alle jaren zal plaats hebben en zich ook over het geheele land zal uitbrei den. „De wereld", aldus de President, „heeft in de laatste jaren veel geleerd van het mysterie der smarten. Ik vertrouw er dan ook op, dat de bevolking van ons land ac tief zal deelnemen aan de godsdienstoefe ningen op Goeden Vrijdag, het ons door den Verlosser op dezen dag geleerde zal overdenken en deze ede'e Christelijke deugden in zijn dagelijksch leven zal be oefenen." ZIJN BROEDER PRINS PAUL VOLGT HEM OP /GISTERAVOND luidden de kerkklokken in Athene: koning George II van Grieken- land was gestorven en de nieuwe koning, Paul, broeder van den overledene, werd ingehuldigd. Koning George werd gistermiddag, toen hij na een bespreking met den minister van Onderwijs in het paleis was teruggekeerd, onwel. Hij ging naar zijn slaapkamer, waar hij om een glas water en een handoek vroeg. Door een duizeling bevangen, ging hij op bed liggen. Slechts een paar hoffunctionarissen waren aanwe zig. Toen de adjudant des konings, gene raai Melas, de slaapkamer binnenkwam, was de koning reeds stervende- Het was half vijf, toen een ijlings ontboden arts slechts den dood door hartverlamming kon constateeren De koning was den laatsten tijd lijdende aan angina pectoris. De koning bereikte den leeftijd van 56 jaar. Het lichaam zal worden gebalsemd en opgebaard. Eerst anderhalf uur na het overlij den werd de doodstijding bekendgemaakt. Onmiddellijk werd toen het kernkabinet naar het koninklijk paleis ontboden. In den middag werd kroonprins Paul, broe der van den overleden koning, uitgeroepen tot opvolger. Tijdens een speciale zitting van het Grieksche Parlement is koning Paul van Griekenland gisteravond te 19.30 uur pl.t. als zóódanig beëedigd. In een boodschap aai. het Grieksche volk. zeide koning Paul: „Wij zien ons voor een strijd geplaatst, waarbij het om ons bestaan, onze onafhankelijkheid en onze vrijheden gaat. Eensgezind zullen we hem tot een goed einde brengen". Over wijlen koning George zeide de nieuwe koning: „Mijn geliefde broeder is met een gerust geweten gestorven. Voor zijn land was geen offer hem te groot." Donderdag zal het lichaam zan koning George naar de Metropolitaansche kerk worden overgebracht, waar het zal worden opgebaard. De begrafenis zal Zondag plaats vinden te Tatoi. Op een kabinetsvergadering is besloten, dat vandaag voor geheel Griekenland een rouwdag zal zijn. Voor het hof geldt drie maanden zware en drie maanden halve rouw. De nieuwe koning Paul van Griekenland heeft uit zijn huwelijk met prinses Frede- rika Louise 3 kinderen: prins Konstantijn, geboren Juni 1940, die thans kroonprins wordt, prinses Sophia, geboren in 1938, en prinses Irene, in 1942 te Kaapstad geboren. Prinses Irene heeft generaal Jan Smuts, eerste minister van Zuid-Afrika. tot peet vader. De 45-jarige koning Paul is de bde Griek sche monarch in de 117 jaar, sinds Grieken- Onrustige regeeringsperiode Wijlen koning George heeft een onrustig bewind achter den rug, waarvan hij wei nig vreugde beleefd heeft Hij was eerst sinds September van het vorig jaar in Griekenland teruggekeerd. Koning George, achterkleinzoon van ko ningin Victoria van Engeland, werd op 7 Juli 1890 op het koninklijk lustoord Tator bij Deceleia geboren. Tegelijk met zijn vader, koning Constan- tijn, moest hij in 1917 zijn land verlaten op grond van een ultimatum der Entente; doch in 1922 kon hij zijn vader opvolgen. De vreugde van dit eerste koningschap duurde slechts 40 maanden. Republikeln- sche beroeringen maakten daaraan een ein de De republiek werd uitgeroepen. George week uit naar Roemenië en later naar En geland, waar hij het grootste deel van zijn ballingschap doorbracht. In 1936 riep het Grieksche volk hem te rug. Toen vijf jaar later de Duitschers (bij wie hij zijn opleiding genoten had) in April 1941 de grenzen van zijn land' schonden, nam hij zelf het opperbeve ovei het le ger op zich. De stoot was eclitcr te forsch en het verzet, dat tegen de fascistische agressoren zco prachtig was 'olgehouden, dat het de bewondering van E.iropa mi- rus de „as" oogstte, stortte tegen de oruine invasie ineen. Koning George moest uitwijken, eerst naar Kreta, dan naar Egyp te. om via Zuii-Afrika Lonue. te. be-ei ken, maar in een boodschap aan zijn volk wekte hij het op den strijd vo.:r* te zetten. KONING PAUL BEëEDIGD. Koning Paul I van Griekenland is giste ren ten paleize door den hoogsten geeste lijken gezagsdrager van de orthodoxe kerk beëedigd. Alle leden van het kabinet waren aanwezig, evenals vele parlementsleden. De eerste minister, Maximos, bood# den nieuwen koning het ontslag van het kabinet aan en ontving opdracht een nieuwe regee ring te vormen. 1. Bulgarije heeft een communistischen minister-president, Dirnitrov tn een com munistische meerderheid :n het parle ment. Er is een zoo goed als volkomen communistische overheerschm in alle sec toren van het openbare leven. 2. Joego-Slavië heeft een communisti schen President Tito, communistische mi nister-presidenten en in de 6 federale sta ten een communistische controle op het Nationale Bevrijdingsfront, dat prac- tisch het monopolie heeft in het openbare leven. 3. In Albanië is het regime van Enver Hoxha gelijk aan dat in Joego-Slavië, die met hen sympathiseeren. 4. Polen heeft een communistischen president Bierut; jzijn minister-president Joseph Cyrankiewicz is geen communist doch een opportunistisch socialist; de com munisten hebben geen meerderheid in het Parlement, maar beheerschen het demo cratische blok, welks niet-communistische leden, hoewel dikwijls met tegenzin, de communistische richtlijnen opvolgen. 5. Roemenië, waar den koning werd Nog steeds hongerdemon- stratie in West-Duitschland Een groote menigte jongelieden mar cheerde gisteren door de straten van Brunswijk. Auto's warden omvergeworpen en ruiten van militaire gebouwen ingesla gen. Dit was een der eerste hongerdemon- straties, die buiten het Ruhrgebied zijn gehouden. De eigenlijke demonstraties, waaraan fabrieksarbeiders deelnamen, ver liepen ordelijk. Te Hannover demonstreerden 10.000 per sonen^ in den stroomenden regen. Naar ver luidt, is deze demonstratie georganiseerd door een der politieke partijen. Zij verliep zonder incidenten. *De Britsche nieuwsdinst meldt nader uit Hamburg, dat Britsche wielrijders en Duit- sche politie-agenten door de demonstran ten te Brunswijk met steenen werden be kogeld. De orde kon pas worden hersteld, toen pantserwagenswaren uitgerukt. De fabrieksarbeiders te Brunswijk legden te gen dien middag het werk neer en voeg den zich bij de demonstranten. De steenkoolproductie in het Ruhrge bied is met ongeveer twintigduizend ton per dag verminderd tengevolge van het wegblijven van Duitsche mijnwerkers, die onofficieel in staking zijn gegaan vanwege den honger. Het aantal aldus stakende mijnwerkers v/ordt geschat op ongeveer vijftienduizend. Zij zullen hun extra-rantsoenen voor de komende periode moeten derven. gehandhaafd, heeft als eerste-minister Pe- tru Groza, die, hoewel geen communist zeer opportunistisch is ingesteld. De com munisten hebben geen meerderheid in het parlement, evenmin telt hun partij een groot aantal aanhangers. 6. Hongarije heeft bij de verkiezingen den communisten een nederlaag toege bracht, de eerste-minister Ferenc Nagy is geen communist, maar onder Russischen druk hebben de communisten vele sleutel posities in handen gekregen, terwijl zij de volledige controle bezitten over het poli- tie-apparaat. 7. In Oostenrijk werden de communis ten bij de verkiezingen eveneens versla gen, terwijl slechts weinig communisten in leidende functies worden aangetroffen. 8. Tsjecho-Slowakije heeft een niet- communistischen president Edward Benesj, daarentegen een communist, Klement Gott- wald, als Minister-President; de commu nisten vormen de sterkste partij, beschik ken echter niet over een absolute meerder heid. Het volk is echter voor een groot deel sterk pro-Westersch en Christelijk- Democratisch ingesteld. 9. Finland bracht de communisten bij de verkiezingen ten val, doch moest onder Russischen druk eenige sleutelposities aan de communisten afstaan. De democratische tradities echter blijven sterk. Parade te Madrid Een groote menigte verzamelde zich gisteren te Madrid voor het voormalig ko ninklijk paleis. Men juichte, toen generaal Franco, in gezelschap van het kabinet, tot driemaal toe ou het balcon verscheen. De laatste maal zeide Franco/: „Dank voor uw enthousiasme. Uw vertrouwen in Spanje maakt het onwankelbaar". De rede van Franco en de tekst der wet op de opvolging zijn in extenso in de Spaansche pers afgedrukt, doch het blad „Ya", welks officieus karakter, aldus het A.FP., eens te meer blijkt, is de eenige krant, die commentaar levert. In dit commentaar wordt er de nadruk opgelegd, dat het wetsontwerp slechts ,.een nieuwe etappe" in de evolutie van het re gime beteekent. Het blad ontkent, dat Franco's stap een concessie aan vreemden druk is, of dat de regeering-Franco met interne moeilijkheden te kampen heeft. Don Juan, de Spaansche troonpretendent, heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat Franco zijn mede- deeling over de Spaansche monarchie had gedaan zonder voorafgaande toestem ming van Don Juan. De troonpretendent zeide. dat hij in de nabije toekomst, op het meest geschikte tijdstip, een verklaring over zijn standpunt ten aanzien van de nieuwe wet zou afleggen. land na van Turkije onafhankelijk te «zijn geworden tot koninkrijk werd uitgeroepen. AMERIKAANSCHE REACTIE. Joseph Martin, speaker in het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden, heeft naar aanleiding van het overlijden van koning George van Griekenland verklaard, dat het wetsontwerp van president Truman voor hulp aan Griekenland waarschijnlijk geen invloed zal ondervinden van dit gebeuren. John Vorys (republikein) zeide: „Het eeni ge gevaar is een poging van een minder heidsgroep en ik denk daarbij aan de communisten om een tusschen tydsche regeering onder de macht van een minder heid te vormen. Daar zouden wij bezwaar tegen hebben". De leidende democratische senator, Tom Connally, verklaarde, dat de dood van ko ning George de verwarring en crisistoe stand in Griekenland zal vergrooten. Hij zeide te hopen, dat het Grieksche volk een stabiele regeering zal vormen, welke op de meerderheid van het volk steunt. Geheime zitting der „Groote Vier OOK DAT HIELP NIET De vier ministers van Buitenlandsche Za ken zijn gisteren te Moskou in geheime zit ting bijeen gekomen om te trachten op kwesties, waaromtrent de besprekingen practisch waren doodgeloopen, overeen stemming te bereiken. De atmosfeer van een beperkte zitting werd gunstiger geacht voor het bereiken van een redelijk compromis. De geheime zitting duurde 3 uur en 20 minuten en ging over het vredesverdrag met Duitschland en over het peil van de Duitsche industrie. Daarna hebben de vier ministers offcieel bekendgemaakt, dat zij tot geen enkele be slissing waren gekomen. Woensdag worden de gewone zittingen hervat. VERTEGENWOORDIGERS van de Amerikaansche en de Canadeesche legatie brach ten een bezoek aan een bekende klokken gieterij te Aarle-Rixtel, om besprekingen te voeren voor de levering van klokken aan Amerika en Canada. Een modelmaker aan het werk. DE VERONGELUKTE NEDERLANDSCHE DAKOTA \7IER INZITTENDEN van het in Australië verongelukte Nederlandsche Dakotavlieg- tuig hebben, zooals gisteren gemeld, Dinsdag, na een uiterst zware toch van vijf dagen, het plaatsje Katherine bereikt. Het zijn de piloot-navigator L. J. van Nifterik. de marconist Van Rhoon en de twee passagiers sergt. W. J. Houniet en de vliegtuig monteur B. C. Barnaart.. In een interview met een correspondent van Aneta te Ka therine heeft de piloot Van Nifterik het volgende verteld: maar verloor daarbij zijn schoenen. We 'hebben toen imitatieschoenen voor hem gemaakt uit een lederen actetasch. Zater dag moesten wij de tweede roeiboot in den steek laten. We lieten wat van onze baga ge achter en begonnen de opmarsch naar Kateherine. Ik kende de gesteldheid van het land, daar ik er zoo vaak boven gevlo gen heb. De bergen waren verschrikkelijk. We moesten veel klimmen en na eiken berg moesten we door een laaggelegen pas. Te gen Zaterdagavond waren we uitgeput'door gebrek aan slaap tn voedsel en bij tijden waren we duizelig. Overdag werden ve ge plaagd door vliegen, 's nacht door muskie ten. Luit. Nifterik zeide, dat de mannen zich niet konden veroorloven te rusten. Zij ble ven Zondag hun tocht vervolgen door het kreupelhout. Dien dag schoten zij den jacht hond, dien zij drie weken te voren te Syd ney hadden gekocht, dood. Het dier was zeer verzwakt en zijn pooten bloedden. „We hebben hém gebraden en opgegeten, zeide de piloot. Ontmoeting met krokodillen Dinsdagmiddag 25 Maart, kort na 3 uur in de middag, weigerde de electrische inrich ting van het toestel. Op dat moment werd de laatste radioboodschap uitgezonden. We wisten ,dat we Darwin niet konden halen en de machine ergens aan de grond moesten zetten. Ik slaagde er in voor donker te lan den. Onder ons was dicht geboamte. Plot seling zag ik heuvelruggen voor mij oprij zen. Ik maakte een buiklanding, terwijl ik zelf alleen in de cockpit zat en de anderen, op alles voorbereid, in de staart. Bij het lan den raakten we c ikele boomtoppen, waar door een vleugel afbrak. Donderdagochtend om halfzeven zijn wij vertrokken, op twee vlotten de rivier af zakkend, op elk "lot twee man. Aan levens middelen hadden wij veertig sinaasappelen en twee blikken gecondenseerde melk aan boord. We waren gewapend met twee sten- guns en drie pistolen. Na verscheidene uren,'aldus de piloot, na derde een der talrijke'krokodillen, die wij hadden waargenomen, de eerste roeiboot. Ik doodde hem met een salvo uit mijn sten- gun. Later verloren wij een van onze roei- booten in een stroomversnelling. Barnaart redde Houniet van den verdrinkingsdood, EEN ORIENTATIE-REIS NAAR DJOGJA. Heden is een gezelschap Nederlanders voor een korte oriëntatiereis naar Djogja vertrokken. Het gezelschap bestaat uit het lid der Commissie-Ge .eraal, den heer M. van Poll, den secr.taris der Commissie-Ge neraal, mr. J. de Visser, mr. A. Bongaert van den R.V.D., den onlangs benoemden persattache te Canberra, den heer J J. van der Laan, den directeur van „Vrij Neder land", den heer C. de Koning, prof. dr. R. F. Beerling van de nood-universiteit tt Ba tavia, den heer R. Keulemans van het de partement van sociale zaken en het Tweede Kamerlid, den heer L. N. Palar. Zondag a s. zal het gezelschap weer terugkeeren. Minister Lieftinck eischt enorme bezuiniging Staatsfinanciën in zeer zorgrwekkenden toestand. Minister Lieftinck heeft, naar „De Tijd" 'er oore komt, voor de komende begrooting drastische bezuiniging geëischt. Nu het voorbereidend werk voor de samenstelling der begrooting gaat beginnen, heeft hij van alle departementen verlangd dat zij bezui nigingen zullen doorvoeren tot een enorm totaal bedrag; men mag er op rekenen, dat de minister een bezuiniging zal eischen wel ke een kwart tot een derde der Rijksbe- grooting omvat. De zeer zorgwekkende toestand der staatsfinanciën heeft den minister en de heele regeering met hem aanleiding gege ven, er voor het komende jaar ongenadig het mes in te zetten. Franco's 1 April-mop In het zon-doordrenkte Spanje, In het land van Sinterklaas Is tot ergernis van velen Franco altijd nog de baas. ,,'k Heb een koning nog in 't vet staan". Dacht hij bij zichzelf en gelijk Had hij zijn besluit genomen: Spanje wordt weer koninkrijk! En hij belde Don Juan op Spanje's,. koningspretendent: „Zeg, ik zal jou koning maken. Ben je daarmee niet content?" „Nou en of! Da's reuze, kerel. Maar dan kun jij vinken gaan, Want als koning van Hispanien Kan ik onder jou niet staan". „Neen, mijn waarde", kweelde Franco, „Ik doe lekker wat ik wil. Jij wordt koning.als ik dood ben. Hou jè, sire. Eén April!" Politieke delinquentontsnapt als geestelijke „Goeden avond, Eerwaarde"! Zondagavond l^eeft, naar wij vernemen, een politieke delinquent uit het kamp Duindorp weten te ontsnappen. Tijdens een godsdienstoefening, welke door een r. k. geestelijke werd geleid, had deze zijn sou tane bij hem in ae buurt neergelegd en de politieke delinquent, mr. v. d. Heiden, zag hierin een prachtige kans zijn verloren vrijheid te herv/irmen. Hij stak zich in het priestergewaad en wandelde kalm het kamp uit. Bij den uitgang werd hij met een „goeden avond, Eerwaarde" eerbiedig door de wacht gegroet. Hedenmorgen bevind aldus de „Nieuwe Courant", mr. v. d. Heiden zich nog steeds op vrije voeten. DISTRIBUTIEN1EUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 6 t.m. 19 APRIL 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAART KA. KB. KC 703 (Strook No. 4). 676 alg750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop, enz, of 750 gram choco lade of suikerwerk 677 alg1 ei 678 alg. 2 liter petroleum 67E, 67Lres... 100 gram gedroogde zuidvruchten BONKAART KD EN KE 703 (Strook No. 4). 68-3, 68-4, 68-5 250 gram suiker, boter- algeiheen hamstrooisel, enz. of 500 gram jam,stroop, enz. of 250 gram choco lade of suikerwerk 686 alg- 1 ei 687 alg2 liter petroleum 68T reserve 100 gram gedroogde zuidvruchten BONKAARTEN MA, MC 704. (Bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken). (Strook No. 4). 674 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 704 (Strook No. 4). 671 tabak 3 rants, tabaksart. 672, 673 tabak 2 rants, tabaksart. 671 versn. 200 gram chocolade en/ of suikerwerk, of 200 gr suiker, boterhamstrooi sel, enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 67versn100 gram chocolade en/ of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Donderdag 3 April worden gebruikt. De eieren op de bonnen 677 en 686 zullen in den loop van het tijdvak van 3 t.m. 19 April worden afgeleverd. Men kan niet rekenen op aflevering gedurende de eerste dagen van den geldigheidsduur. De bonnen 678 en 687 algemeen voor 2 liter petroleum zyn geldig tm. 17 Mei a.s. Een „Hoe krankzinnig onnoozel lijkt mij nu gansch het menschelijk weten naast de woorden van het Onze Vader. Mijji geest hongerde, en dit simpel geheimvol gebed, dat Jezus ons leerde, verzadigt mij volko men met zijn oneindigheid". Pieter v. d. Meer de Walcheren in „Mijn Dagboek". WEERSVERWACHTING 5 Zwaar bewolkt met enkele opkla- g o ringen, in den nacht en vroegen och- g o tend hier en daar nevel of mist. Nog o enkele verspreide buitjes, voorname- o 3 lijk in den namiddag in het Zuid-Oos- o g ten van het land- Vrij koud, zwakke g tot matige wind hoofdzakelijk tusschen g Noord en Oost. »ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1