De Leidsche Gemeenteraad vergaderde Brandweer heeft nieuwen commandant Gebrandschilderde ramen aangeboden DINSDAG 1 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd de heer A. Smit (P. v. d. A.) geïnstalleerd als ge meenteraadslid. Benoemd werden tot lid van de commissie Openb. Slachthuis, de heer Goslings; van de verkeerscommissie de Raadsleden de heeren dr. M. Key, J. van Iterson, J. Cats en de heeren J. Manders en J. van der Meer. Bij de benoeming van een gedelegeerde (voorstel: wethouder v. Schaik) in de Am bachtsschool, de R.K, Vakschool voor Meis jes, de Vakschool voor Meisjes en Kennis is Macht, herinnerde de heer van Weizen (Comm.) aan een destijds bij de wethou ders-verkiezing gemaakte afspraak de com missie van onderwijs in deze benoemingen te hooren. Dat is niet geschied. De heer Woudstra (Prot.) stelde naar aanleiding van deze onderwijs-benoemingen verschillende vragen o.a. zeide spr., dat sommige dezer delegaties door burgemees ter De Ruyter van Steveninck waren inge steld. Moeten dezen door den raad niet ge legaliseerd worden? De heer Knol (Prot.) wees op de wen- schelijkheid deskundigen in de delegaties te benoemen. De heer Wilmer (K.V.P.) vroeg wat het motief is in deze onderwijs-instellingen een gedelegeerde te benoemen. Men kan zeg gen: dat is altijd geweest. Inderdaad; in zooverre het de Ambachtsschool en Mathe sis betreft. Het is echter een sleur geweest. Maar is er reden voor, deze sleur te be stendigen? Het is in princiepe ongewenscht, dat de gemeente zich mengt in het bestuur van particuliere inrichtingen, tenzij daartoe een bizondere reden is. Welke is die hier, waar alles door wet en wettelijke voor schriften is geregeld? Weth. Van Schaik zeide, dat de benoe ming van gedelegeerden in onderwijs-in- richtingen niet tot doel heeft het financieele toezicht of bemoeienis met de princpieele kant van het onderwijs, doch meer de on- derwijs-technische zijde. Spr. acht het goed, als de overheid bij de bespreking van het vak-onderwijs zijn meening doet hooren. Spr. zette zijn inzichten uiteen inzake het ambachts- en vakschool-onderwijs. Het handels-onderwijs vereischt bizondere aan dacht, wegens het streven het avond-onder wijs in een dagschool om te zetten. Het is de bedoeling, dat de wethouder van onder wijs gedelegeerd wordt. Tijdens den oorlog zijn door den heer De Ruyter gedelegeerden benoemd in de be sturen van vakscholen. Van de werkzaam heden van die of andere gedelegeerden heeft spr. nooit iets gemerkt. Spr, zou deze delegaties willen handhaven, omdat er zoo veel beweging is in de onderwijs-opvattin- gen na den oorlog en den wethouder van onderwijs willen aanwijzen, omdat er dan een steviger band komt tusschen de school besturen en de gemeente. De heer Vos (P.v.d.V.) achtte het 't beste, dat dezen aangelegenheid eerst werd be sproken in de commissie van onderwijs. De heer Hendriks (Prot.) was voorstan der van een gedelegeerde in schoolbesturen. Spr. heeft in die kwaliteit zeer prettige en nuttige ervaringen opgedaan. Weth. Jongeleen onderstreepte deze mee ning; het is zeer nuttig, dat een vertegen woordiger van de gemeente zitting heeft in deze besturen. Weth. Van Schaik wilde zich, na de op merking van den heer van Weizen, gaarne vereenigen met het vooi'stel-Vos, dezen be noemingen eerst in de commissie van onder wijs te bespreken. Hiertoe werd besloten. Tot leden van den Raad van Beheer van de Sportstichting werden benoemd de hee ren P. J. Koole, A. Smit, G. van Zwieten en G. W. Legerstee. Tot leeraar in geschiedenis en aardrijks kunde aan de H.B.S. drs. D. G. Magé; tot opzichter bij den gem. reinigingsdienst de heer A, de Koning; tot regentesse van het Geref. Minnehuis mevr. G. C. Lem-Gun- ning. De Diaconie van de Ned. Herv. gemeente vroeg een bijdrage in de kosten van ver voer van kinderen van „Voordorp" naar de school voor buitengew. l.o. te Alphen aan den Rijn. De heer Ligt voet (P.v.d.A.) noemde de aanvrage van de diaconie „haarklooverij". De heer v. Dijk (P.v.d.A.) verdedigt het voorstel. Weth. van Schaik zeide, dat de aanvragen in het voorstel strooken met de L.O.-wet. Het voorstel werd aangenomen; de heer Ligtvoet stemde tegen. Bij het voorstel, gelden beschikbaar te stellen voor motor- en ander materiaal voor de politie wees de heer Kortmann (K.V.P.), op het feit, dat dit crediet wordt aange vraagd, terwijl verscheidene voorzieningen o.a. banden reeds zijn aangeschaft. Spr. ihaakte verschillende aanmerkingen op de prijs van de fietsen, op de hoeveelheid en op de grootte van de auto, enz. Ook keurde spr. het af, dat bij de levering de Leidsche middenstand wordt uitgesloten. De voorzitter zeide, dat de Raad thans een overzicht krijgt van wat voor de tech nische uitrusting der politie noodig is. Spr. verdedigt daarna de voorgestelde in- koopen, waarna het voorstel z.h.st. werd goedgekeurd. Het zelfde geschiedde met het voorstel een telefoon-centrale in de brandweerkazer ne aan te brengen. Bij de bespreking van de gemeente-reke ning 1943 deelde weth. van der Kwaak me de, dat de restauratie van het Gravensteen tot nu toe 271.000 heeft gekost en nog 170.000 zou vergen. Besloten werd de medische staf van „En degeest" en „Voorgeest" uit te breiden. Voorgesteld werd in de stad industriewij ken aan te wijzen krachtens de Hinderwet. De heer Aalders (K.V.P.) noemde deze verordening in deze vorm een onding, te ver gaande in de al te nauwkeurige om schrijving der stadswijken, te weinig in de opsomming der storende bedrijven. Het moet mogelijk gemaakt worden, dat 'dege nen, die bij hun woonhuis een klein indus- trietje willen beginnen, daarin door deze hinderwet niet verhinderd worden. Spr. achtte het ook ongewenscht in deze tijd van atoom-bommen de industrie in één stadsdeel bij elkaar te brengen. De heer Knetsch (Prot.) wees eveneens op eenige overdrijvingen in de voorgestel de verordening. De heer Wilmer (K.V.P.) herinnerde er aan. dat in de commissie voor Straf-veror- deningen een minderheid bezwaren heeft geopperd. Er wordt in deze verordening te veel geregeld en te veel in finesses afge daald. Spr. zou het oordeel willen verne men van de middenstands-vereen, en de vereen, van industrieelen over deze vér strekkende aantasting van de vrijheid. Als spr. tegen dit voorstel zal stemmen, wil hij daarmede niet tot uitdrukking brengen, dat op dit gebied niets moet geregeld worden. Het kan eenvoudiger geregeld worden, b.v. in dien geest, dat aan B. en W. een zekere bevoegdheid wordt verleend. De strakke reglementeering zal in de practijk veel be zwaren opleveren. De heer Van Dijk (P.v.d.A.) daarentegen noemde deze verordening voortreffelijk en huldigde B. en W. De verordening daalt wel in finesses af, doch dat was onvermijdelijk. De heer Schüller (P.v.d.A.) bestreed de door den heer Wilmer voorgestelde formu leering. De heer Vos ontwikkelde ook bezwaren tegen de genoemde formuleering-Wilmer, Het verleenen van een vergunning zou ge heel afhangen van B. en W., terwijl ook het criterium „passend" op een bepaalde stads wijk moeilijk te bepalen is. De bespreking werd nu onderbroken voor de behandeling van het voorstel tot het aangaan van een geldleening wat vóór 5 uur zijn beslag moest krijgen. Het betreft een 3 obligatieleening, groot 4 120.000, ter conversie van een andere. Het aanbod is gedaan door een combinatie van bank-in- stellmgen. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. De behandeling van de Hinderwet-ver ordening werd daarna voortgezet. Weth. Jongeleen lichtte toe, dat deze ver ordening in een lang-gevoelde leemte voor ziet. Deze verord, heeft zeker niet tot taak de industrie te dwarsboomen. Als het col lege volledig ingaat op de tegenwoordige nooden van de kleine industrie zou iedere straat er door worden aangetast. Spr. ging op de verschillende geopperde bezwaren in. De bouw- en woningverordening is onvol doende om de industrie te regelen. De voorzitter zeide, dat een ruime for muleering van de bevoegdheden van B. en W. tot het verleenen van vergunningen niet gewenscht is. Bij de artikelen-gewijze behandeling noemde de heer Van Dijk (K.V.P.) het he meltergend, dat een stank-verspreidende visch-industrie zich kan vestigen naast het St. Elisabeth-ziekenhuis. De verordening werd daarna vastgesteld. De heeren Aalders en Wilmer wilden ge acht worden te hebben tegengestemd. Besloten werd twee verwarmings-ketéls aan te schaffen voor „Endegeest", Besloten wordt een terrein in den Stads- polder, groot 1.52.20 H.A. ter beschikking te stellen van de Volkstuinvereeniging „Nut van 't Algemeen", wier landhuur van de Lusthoflaan wegens bouwplannen is opge- NIEUWE t BOEKEN Er verschijnen vele boeken van schrijvers of met titels, die de aan dacht trekken. Om onze lezers in te lichten zullen wij in ons blad nu en dan mededeeling doen van pas-ver schenen werken met vermelding van hun moreele waarde. I ver boden, II is streng voorbehouden. III gevormde lezers. IV vol wassenen, IVV rijpere jeugd, V voor allen, VI kinderlectuur. den Doolaard, A. Het verjaag de Water (A'dam, Em Querido) IV. Hoe Walcheren droog kwam na een martelende strijd van 15 maan den in een boeiend epos verhaald, al zal het niet iedere romanlezer be vredigen. Aanbevolen. Edgerton, Lucille Selk. Ans kwam, zag en overwon. Vert. uit het Ame- kaansch. (In walked Anny) dr. A. E. C. Vuerhard-Berkhout (Den Haag, Zuid-Hqll. Uitg. Mij.). II. Aardig verha*al, maar zeer lucht hartig inzake echtscheiding. Alleen voor gevormden. Gezelle, Guido. Als de ziele luis- terrt (A'dam, L. J. Veen). V. 30 Verzen, gekozen en toegelicht door dr J. Aleida Nijland. Gaarne aanbevolen. Een kostelijk boekje. Roelofs, Jac. Met de „Hollandsch- Diep" op avontuur.Dr. P. Stempels. (A'dam, H. Meulenhoff. V. Een avontuurlijke zeereis, boeiend en leerzaam; voor oudere jongens. Servaes, Anke. Paul alléén (Baarn, Hollandia). IV. Beschrijving van verbeteringsge sticht en genezingproces v. d. gees telijk eenzamen Paul. Het goedbe doelde boek (waarin de leelijke din gen kiesch zijn aangeduid) erkent te weinig het werk der genade! Met reserve hanteeren van Walder, Th. Het begon in Baltimore (Baarn, De Nederl. Uit geverij). IV. Liefdesgesch. van Napoleon's broer, waarin eerzucht de liefde overwint. P.T.T.-DIENST OP GOEDEN VRIJDAG EN OP 2e PAASCHDAG. De berichten, die in sommige bladen wa ren opgenomen, als zou de Goede Vrijdag bij Rijksinstellingen als Zondag worden gevierd, geldt niet voor den P.T.T. Op den aanstaanden Goeden Vrijdag, 4 April a.s. zal te Leiden en te Oegstgeest de dienst slechts worden beperkt door sluiting voor den postdienst van het kantoor en de agent schappen te 13 uur (Oegstgeest 12.30). Wat den tweeden Paaschdag betreft kan voorts worden medegedeeld, dat de dienst uitvoering zal zijn als op Zondag. Installatie van den heer S. W. Hagendoorn Op het plein van de Brandweerkazerne aan de Langebrug stonden hedenmorgen de officieren, onderofficieren en manschappen van de Leidschq Brandweer in caré opge steld ter .plechtige ontvangst van hun nieuwen commandant, den heer S. W. Ha gendoorn. Een schare van genoodigden, onder wie de wethouders Menken en v. d. Kwaak, Generaal-Majoor Ir. J. Govers, de commandant van de Utrechlsche brand weer. de heer Priester, de vroegere com mandant van de 2e compagnie 5e auto bataljon Ir. Kleijn de hoofdinspecteur van het Brandweerwezen in Nederland, de heer P. van Boven, de vroegere commandant van de L. R. P. Rotterdam, de heer L. J. A. C. Kooy, de Commissaris van Politie tc" Utrecht, de heer v. Eijclc en de nieuwe Brandweercommandant van Rotterdam, de heer Lutjens, zagen van terzijde met be langstelling toe. Als eerste spreker nam de Burgemeester van Leiden, Jhr. Mr. F. K. van Kinschot het woord. Op de eerste plaats, zoo zeide de burgemeester paste een woord van dank aan den heer J. Nossent, die de Leidsche Brandweer door de moeilijke pe- liode van drie maanden had heengeholpen, waarin dit corps van de steun van zijn vroegere commandant, den heer Vlame- ling was verstoken geweest. Vervolgens richtte de Burgemeester een hartelijk woord van welkom tot den nieuwen com mandant den heer S. 'W. Hagendoorn en sprak zijn vertrouwen uit in den man, over wien zulke uitstekende inlichtingen waren verkregen. In Rotterdam heeft de heer Ha gendoorn, vooral in de oorlogsjaren, veel ervaring opgedaan en spr. hoopte, dat deze ervaring gepaard aan een krachtig en wijs beleid thans de Leidsche Brandweer zou ten goede komen. Het Leidsche Brandweer corps is opgebouwd door den heer Flame- ling en het heef* een goede naam verwor ven. „Moge de heer Hagendoorn de naam van ons corps hcog houden!'' zoo zeide de Burgemeester. ..Leiden met zijn nauwe straten en historische gebouwen is geen gemakkelijke stad! De taak van de Brand weer moet hier dus vooral ook presentief zijn! Daartoe is vooral ook een goede corpsgeest noodig! Een mooie taak is hier voor den heer Hagendoorn weggelegd!" zoo besloot de Burgemeester. Na deze rede van Leidens burgervader kennis te maken. nam de heer P. van Boven, Hoofdinspec teurs van het Brandweerwezen in Neder land het woord; hij zeide den heer Nossent met veel genoegen aan Leiden ter beschik king te hebben gesteld. Thans wenschte hij den heer Hagendoorn, die zich te Rotter dam en elders reeds een man van plicht en enthousiasme loonde, met evenveel ge noegen succes bij de aanvaarding van zijn taak in Leiden. Deze spr. hoopte, dat de heer Hagendoorn hier zijn kans zou krij- gen. De oud-commandant van de 2e Comp. 5e autobataljon directeur van de Vereen. Blikfabrieken, de heer Ir. Kleijn, kende den heer Hagendoorn uit de dienst en kon daarom het volste vertrouwen hebben in de toekomst va.i Leidens Brandweer. Namens de Brandweer-Ontspanningsver- eeniging „De Vlam" sprak de heer Chr. Holts, die in den nieuwen commandant met blijdschap als 't nieuwe roer aan het schip der vereeniging begroette. Als vertegenwoordiger van de voorna- lige L K. P. te Rotterdam, nam de heer L. J. A. C. Kooij afscheid van zijn vroege- ren medewerker in bezettingstijd, waarna de nieuwe commandant zelf het woord ram en allereerst zijn dank uitsprak voor net in hem gestelde vertrouwen. „In den oorlog hebben wij in Rotterdam, veel geleerd op brandweergebied", aldus de heer Hagendoorn, ,,en hierdoor wijzer geworden, zal iedere stad, ook Leiden, een moderne Brandweer kunnen opbou wen." Spr. hoopte, dat men zijn adviezen in dit licht zou z'en. In het bijzonder richtte de heer Hage- doorn zich tot het college van B. en W., tot den heer van Boven, tot generaal Go- vers, tot Ir. Kleijn, tot de uit Rotterdam overgekomen vrienden, tot den voorzitter van ..De Vlam" en tenslotte tot officieren, onder-officieren en manschappen van het Leidsche Bandweercorps. „Ik plof hier midden-in", zoo zeide de nieuwe comman dant, „maar wanneer we begrip hebben voor elkaar, voor het corps en zijn taak, dan zullen wij zeker aan alle verwach tingen, die in ons gesteld worden, kunnen voldoen!" Spr. deed hierom een beroep op aller medewerking, om have en goed van de Leidsche burgerij, die thans bovendien zoo slecht hersteld kan worden, te bescher men. Na afloop van de plechtigheid was er voor de manscnappen gelegenheid meer persoonlijk met hun nieuwe commandant EEUWFEEST FA BACKER EN CO WANNEER één jubileum verdiend1 her dacht te worden, dan is het zeker wel een eeuwfeest. Het mag dan ook niet verwonderen, dat het honderdjarig bestaan der Leidsche Caramelfabriek v/h fa. Backer Co vandaag of feestelijke wijze werd herdacht. Instelling „Bijzonder Fonds" en feestgave voor het personeel Daarom stond het bedrijf vandaag stil en waren directie en personeel in feeste lijke bijeenkomst bijeen in Café-restaurant „Het Gulden Vlies", waar de zaal schuil ging onder een schat van bloemen. Hedenmorgen te kwart voor elf ving de herdenking in intiemen kring aan, maar zelfs die intieme kring was zeer groot. Na de aanbieding van een kopje koffie werd het woord gevoerd door den oud sten directeur, den heer N. G. Spaargaren. Deze heette allereerst de gasten welkom, de heeren Ch. Eeltjes en H. J. Spaar garen, oud-commissarissen der geliqui deerde N.V., den heer ir. J. Leyh en den heer F. L. P. Krizkovsky en den heer Henk Asperlagh. De herdenking van een eeuwfeest be hoort niet tot de alledaagsche gebeurte nissen. De herdenking van een eeuwfeest eener Caramelfabriek is echter wel een feit van bijzonderen aard. Want zeker 90 der menschheid weet niets af van een caramelindustrie, terwijl zeker 95 nog nimmer het artikel caramel heeft ge- Herdenken doet gedenken en herdenken is ook gedenken. En daarom brengt spr. zijn toehoorders in gedachten terug naar 1847 om te gedenken wie toen het werk begonnen is en de fundamenten legde, waarop de fabriek gegrondvest werd'. Spr. wees vervolgens op de traditie van den raam Backer en vraagt zijn toehoor ders te zorgen, dat deze naam ongerept en in aanzien moge blijven. De heer Spaargaren deelde vervolgens mede, een en ander de oude dagboeken, waarover wij in de voorbeschouwing tot dit jubileum reeds een en ander hebben medegedeeld. Spr. hoopte ten slotte, dat bij het beginnen van een nieuw tijdperk allen zidh zullen beijveren de toekomst plannen volgens de nieuwe lijnen, die uit gestippeld zijn, met denzelfden lust en in noesten arbeid uit te werken. Dan zal „Backer" groeien en bloeien, tot eer van alle medewerkers en tot eer van de Ned- derlandsche industrie. Na de toespraak van den heer N. G. Spaargaren Sr., werden namens het ge- heele personeel door den heer A. Trou- pin (oudsten vertegenwoordiger in dienst jaren) uit Den Bosch, gebrandschilderde gedenkramen aangeboden, welke ontwor men en uitgevoerd zijn door den heer Henk Asperslagn uit Voorburg. Bij de aanbieding sprak de heer Trou- pin de hartgrondige hoop uit, dat de di rectie erin zou slagen in korten tijd te kunnen overgaan tot plaatsing der ramen in de nieuwe fabriek en dat de directie voorspoed moge hebben met een spoedi- gen bouw, ondanks de huidige overgroote moeilijkheden. Maar optimist als een ver tegenwoordiger nu eenmaal moet zijn, zag spr. toch wel, dat de nieuwe fabriek er in den loop van een paar jaar zal zijn. Ten slotte gaat het h:er om een belangrijk be- nrijf op het gebied van de voedselvoor ziening. Spr. durfde dit te zeggen, omdat dank zij de commercieele voortvarend heid en de sinds kort ingeslagen weg van meer wetenschappelijke leiding, een prima geoutilleerd bedrijf een belang van betee- kenis kan worden genoemd. Het huldeblijk werd door de directie in groote dankbaarheid aanvaard bij monde van den jongsten directeur, den heer N. Spaargaren, die dank bracht aan allen, c-ie tot dit mooie en waardevolle geschenk hebben bijgedragen. Spr. twijfelde er niet aan, of, eenmaal geplaatst in de nieuwe fabriek, zullen deze gedenlcramen te allen t:jde een mooie herinnering vormen, aan dezen bijzonderen jubileumdag. Spr. deelde vervolgens mede, dat het plan bestaat om met Juli of Augustus voor het geheele personeel wederom een feest dag aan te richten, gelijk vorig jaar is ge daan volgens de belofte, gedaan bij het 25-jarig jubileum van den heer N. G. Spaargaren. Voorts heeft de directie gezocht naar middelen, om op dezen jubileumdag een bewijs van sympathie aan alle medewer kers en medewerkster in het bedrijf te geven. Zij meent deze gevonden te heb- ten door het treffen van de navolgende maatregelen. 1. Deze dagen zal door de directie in privé worden gestort een bedrag hetwelk dadelijk vermeerderd zal worden door een gelijke som uit de middelen van het be drijf. Uit dit for.ds zal hulp worden ver leend in bijzondere gevallen aan hen, die werkzaam zijn m het bedrijf, in geval zij komen te staan voor extra uitgaven, bijv. wegens ziekte, speciale onkosten van op voeding of voor mogelijke belangen tot verdere persoonlijke ontwikkeling. Het plan bestaat veerts om elk jaar zoo de winst uit het bedrijf dit toelaat, een be drag aan het fonds toe te voegen, om in deze richting te kunnen voortwerken. Vooralsnog zal het beheer en de wijze van besteding der geiden bepaald worden door de directie, waarbij als richtsnoer zal die nen, dat zulks zal geschieden in overleg TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 9. Met een smak-werd hij achter in een auto gegooid, die met een ruk vooruitschoot en gierend om het hoekje van de straat verdween. Het was hem onmogelijk om hulp te roepen. Een van de boeven hield op zo'n hardhandige wijze zijn lieflijk handje voor zijn mond, dat het maken van eenig geluid ten enenmale onmogelijk was. Even dacht Tim nog een kansje te krijgen, toen de wagen even bij een telefooncel stil hield, om een van de boeven de gelegenheid te geven den Chef op de hoogte te bren gen van het slagen van de ontvoering. „Breng hem maar hier naar toe", klonk het antwoord van het andere einde van de lijn, „dan zal ik er wel eens over nadenken, wat er met dat kereltje gebeuren moet." Het zag er dus voorloopig niet wat je noemt rooskleurig voor onze Tim uit.... met de gevormde kernen, via den fabrieks- chef. 2. Bovendien wenschte de directie op dezen dag nog met een soort feestgave tot het personeel te komen. Dit punt bracht zooals meestal wat zorg, om geen ontevreden gezichten te kweeken. In over eenstemming met den aard van het jubi leum werd daarom besloten aan allen zulk een feestgave uit te keeren, doch in grootte afhankelijk van het aantal dienstjaren, ge durende welke men reeds aan het bedrijf verbonden was De heer L. v. d. Ven. vertegenwoordiger der firma uit Den Haag, bracht hierna een gelukwensch in dichtvorm uit, welke hij in fraai gecalligrapheerde oorkonde aan bood. De heer W. Breedveld, chef van het kan toor, bracht de relaties met de huidige di rectie naar voren en wees er op, dat er tusschen haar en het personeel een band was ontstaan, een sfeer van vertrouwen, niet in het minst door den humanen geest der directeuren niet alleen voor het per soneel maar ook ten opzichte van allen, die hun hulp inroepen. Naast de aange boden stoffelijke cadeaux bood spr. als geestelijk cadeau aan de verzekering, dat allen alles zullen doen om de fa. Backer hoogerop te brengen. De adviseur der fabriek, ir. J. Leyh, lichtte daarna breedvoerig de toekomst plannen der firma nader toe. Hoeveel waardeering men moge heben voor het in de honderd jaar gegroeide zaak. moderni- seering is toch noodzakelijk wil men zijn taak goed vervullen. Plannen daartoe zijn inmiddels in zee volgens ontwerp van den architect Hub. Tun inga, uit Haarlem. Spr. hoopt, dat ze spoedig verwezenlijkt zullen mogen worden. Ten slotte schetste spr. de personen der directeuren Spaargaren, menschen met een grooten M, goede menschen in de beste beteekenis van het woord, vol sociaal ge voel, zoo veel zelfs als men niet zou vermo gen te verwachten. Spr. besloot ten slotte met den wensch, alle medewerksters en -werkers in de nieu we fabriek te mogen terugzien. De heer N. G. Spaargaren sprak hierna een algemeen dankwoord, waarna verver- schingen werden rondgediend, Aan het einde werd nog het woord ge voerd door den heer Aartsma, als verte genwoordiger der fa. C. Missèt, te Doetin- chem, die zijn respect voor de firma naar voren bracht. Vanmiddag werd een druk bezochte receptie gehouden. PASSIEAVOND R.K. H.B.S. Gisterenavond werd in de aula van Sc R.K. H.B.S. een passieherdenking ten ge hore gebracht, die aller verwachting hoog overtrof. In een kort openingswoord sprak Pater A. van Gendt, moderator der jong-studen- tenvereeniging, dat het hem verheugde weer eens aan de ouders te kunnen toonen wat er onder de jongens groeit en bloeit. Vervolgens sprak spreker, dat er zeker niet de hoogste eischen aan de spelers moch ten worden gesteld. Ons is echter geble ken dat dit wel het geval mocht zijn. De medespelenden, de heeren B. Hendriks, H. Faassen, en A. Schreurs, hebben zeker een staaltje gegeven van declamatiekunst en voordrachtsgevoel. De heer drs. A. Bus, leeraar aan de H.BiS verzorgde met piano spel de muzikale omlijsting, die werkelijk voortreffelijk was. Ook het decor was smaakvol uitgevoerd. Aan het eind van den avond sloot pater fr. drs. B. de Goede O.F. M,, directeur der H.B.S., met een korte toe spraak, waarin spreker de medespelenden bedankte voor hun mooi spel en niet min der de heer drs. A. Bus, die zoo prachtig de muzikale omlijsting verzorgd had. Spreker sprak vervolgens de hoop uit, dat deze avond het begin mocht zijn van een serie nieuwe, die hopelijk even smaakvol mo gen zijn. MEVROUW J. v. KAMPENHOUT-RUHE f Het is nog maar korte tijd geleden, dat niemand zou veronderstellen, dat mevr. J. v. KampenhoutRuhe zoo spoedig aan haar gezin door den dood zou worden ont nomen. Naast de zorgen voor haar gezin als zorg volle echtgenoote de heer v. Kampen hout is enkele jaren vóór haar overleden en voorbeeldige moeder, heeft de overle dene héél veel zorgen gewijd aan sociaal- charitatieve instellingen. Met voorbeeldige toewijding heeft mevr. v. Kampenhout vervuld de taak van secr. der R.K. Ver. EIulp in de Huishouding en de Baby, voor welke vereeniging zij ontzaglijk veel werk heeft verricht, bestuurslid van het Eucha ristisch Ziekentriduuim. bestuurslid van Maatschappelijk Hulpbetoon (Sociale Dienst), bestuurslid van de R. K. Vereen, voor Kraamverzorging. In oprechte hoogachting en dankbaar heid zullen velen deze nobele Vrouw blij ven gedenken. MEJ. R. DRIESSEN. f Te Oegstgeest, waar zij reeds vele jaren woonde, is overleden een oud-stadgenoote. mej. R. Driessen. Mej. Driessen. wier belangstelling en me deleven tot op hoogen leeftijd onverzwakt bleef uitgaan naar uitingen van het gods dienstige. cultureele en maatschappelijke leven, kennen velen nog als de presidente in den eersten tijd van de afd. Leiden van den Katholieken Vrouwenbond. Zeer vele jaren is mej.. Driessen een toegewijd ac tief lid geweest van de St. Elisabethver. Het St. Ignatius-gilde dat zich ten doel stelt hen, die katholiek zijn geworden, verder in te leiden in katholieke leer en practijk werd jaren-lang in haar gastvrij huis gelegenheid gegeven voor bijeenkom sten. Zij ruste in vrede. K.J.B. Hartebrug. Vanwege de Goede Week Woensdag geen K.J.B.-bijeenkomst. Het Bestuur. BONKAARTEN AFHALEN. (Morgen letter W tm. Weerthof.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3