Vragen inzake de huurverhoogingen Goedkoope dekens komen in den verkoop Aprilmop-verwarring te Eindhoven Leidsch Districts-damkampioenschap De verongelukte Dakota Nederland-België DINSDAG 1 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Op vragen van het Eerste Kamerlid Woudenberg betreffende het toestaan in bepaalde gevallen van huurverhooging door de prijzenbureaux voor onroerende zaken van het directoraat-generaal van de prij zen, heeft de minister o.m. geantwoord: De prijzenbureaux hebben uitdrukkelijk opdracht geen huurverhooging toe te staan: le. indien op 9 Mei 1940 reeds werd on derverhuurd; 2e. indien op 9 Mei 1940 de onderver huurder al dan niet krachtens huurover eenkomst, in het laatste geval dus krach tens artikel 1595 B.W. tot onderverhuren gerechtigd was. Naar wij vernemen, is H. M. de Koningin Jn de residentie teruggekeerd. De Koningin heeft haar intrek in het paleis Huis ten Bosch genomen. prijzen wintergroenten. De maximumprijzen voor wintergroen ten, die van 1 April af ten hoogste mogen worden berekend zijn: Kroten I beneden y. kg. per stuk f 0,18; kroten II Vs1 kg. per stuk f015.; kroten UI boven 1 kg. per stuk f0.12; gekookte kroten I, meer dan 3 stuks per kg. f0.31; gekookte kroten II, minder dan 3 stuks per kg. f025; uien, niet schoongemaakt f 026; panklaar schoon gemaakt f 0.36, witlof f 0.65, koolrapen f 0.14— 0.23, ramen as f0.14, peen zonder lof II 50200 gram per stuk f 0.170.26, peen zonder lof III en IV boven 200 gram per stuk f 0.150.23, roode kool van 1 April /lm 7 April f 0.28—4.39, van 8 April t/m 14 April, f 0.29—0.40. van 15—21 April f 0.29—0.40, van 21 April f 0.30.—0.41, sa- voye kool (geel) van 1 April t/m 7 April f 0.26—0.36, van 8 April t/m 14 April f 0.26 0.36, van 15 April t/m 21 April f0.27 0.37, van 21 Apnil f 0.270.37, witte kool van 1 April t/m 7 April f 0.200.27, van 8 Anril f/m 14 April f 0.21—0.28, van 15 April t/m 21 April f 0.21—0.28, van 21 April f 0.22r—0.29. Staf-chef politie heeft berouw De géwezen gewestelijke stafchef van het directoraat-generaal van politie, Yno de Boer, een schakel tusschen prof. Schrie- ke en de lagere politie-organen, stond Maandag voor het beklaagdenhekje van het Tribunaal te Nijmegen. Het was een berouwvol beklaagde, deze oud-legerofficier, die krachtig had mede gewerkt om de politie naar Duitsche in zichten te zuiveren. Luit.-kolonel J. Ver- meyden en twee wachtmeesters, die om principieele redenen geweigerd hadden de financieele adminstratie voor de Land wacht te voeren, werden door zijn toedoen gearresteerd;, de laatste twee keerden niet terug. De Boer was zelf lid' der Germaan- sche SS, van de N.S.B. en vele nevenorga nisaties. Ook vervulde hij een rol bij de oprichting van den „Kameraadschaps- bond" der politie. „U verviel van kwaadi tot erger", meen de de voorzitter. Verdachte kenmerkte zijn berouw met de woorden: „Het is een ontzettende moreele kwelling, dat Ik hier moet terechtstaan. Wat toen een etiket was, is nu een brand merk". Het Tribunaal bepaalde de uitspraak op 7 April. RADIO voor woensdag. HILVERSUM I, (301 M.) 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. s.uO Gram.-muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.platen. 12.00 ..Atentia". 12-35 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Op zie kenbezoek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Or kest. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Lezingen. 19.30 „Ons leven en ons geloof'. 19.45 „Lezen in den Bijbel", door ds. G. J. Sirks. 20.00 Nieuws. 20.15 Opera muziek. 21.15 Hoorspel. 22.05 Duo Andre de Raaff. 22.30 Lezing. 23.00 Nieuws. 23.15 Piano. 23.25 Orkest. HILVERSUM II, (415 M.). 8.00 Nieuws. 8.30 Morgenconcert. 9.50 Pianokwintet. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano-recital. 12.00 Kamerorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Liederen. 13.35 Gram.-pla ten. 14.45 Lichte Disco potpourri's. 15.30 Viool, cello en piano. 16.00 Voor de post zegelverzamelaars. 16.15 Chr. meisjeszang koor. 16.45 Voor do jeugd. 17.45 Het Rijk over zee. 18.00 Ensemble. 18.45 Land- en tuinbouw. 19.00 Nieuws. 19-15 Het nieuws uit Indië. 19.30 Engelsche les. 20.00 Nieuws. 20.05 Johannes Passion. 22.30 Werken van Mozart. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23-15 Avondconcert. In deze beide gevallen had d'e eigenaar immers op 9 Mei 1940 de consequentie van gebruik door derden reeds aanvaard. De prijzenbureaux leggen in hun beslis singen slechts vast van welken datum af een zekere huurprijs krachtens de prijs- voorschriften als de hogst toelaatbare moet worden aangemerkt, doch treden niet in de civielrechtelijke verhoudingen tusschen eigenaar en huurder. Vandaar ook, dat de prijzenbureux veelal in hun besluiten na het noemen van den datum en den prijs ter verduidelijking nog toevoegen „voor zoo ver de bepalingen der huurovereenkomst zich daartegen niet verzetten". Binmenikort Hullen de diekenfaibriikanten 60 van de -door hen vervaardigde dekens als uitility-goed moeten afleveren, aldius deelt men ons van bevoegde zijde mede. Dit -gedeelte zal dan moeten voldoen aan bepaalde eischen van kwaliteit en samen stelling en zal een zekeren maximumprijs (niet te iboven mogen gaan. De kwaliteit is zoodanig, dat een ruime levensduur ge waarborgd is, terwijl de verscheidenheid van kleur voorkomt, dat een al te groote uniformiteit zou orptredsn. De utiliy-d'éken is te herkennen aan een kleurdraad aan den zelfkant, welke door terzijde schuiven van het ruwdek zichtbaar wordt. De maximumverbruikersprdjzen van de utility-dekens zijn: wollen deken, 150 x 200 cm. 17.43; wollen deken, 180 x 220 om 23.01; wollen ledikantendeken, 95 x 140 om, 8.01; wollen wiegendeken, 75 x 100, 4.64; halfwollen deken, 150 x 200, 14.82; halfwollen deken, 180 x 220 cm, 19.55: halfwollen leddkantendeken, 95 x 140 om, 686; halfwollen wiegedeken, 75 x 100 om, 3.98. De prijzen van de overige 40' van d'e dekenproductie moeten volgens een cal culatieschema worden berekend, dat tot cp heden reeds door de meeste deken fabrikanten werd toegepast en dat nu voor de geiheele industrie wordt voorgeschreven Deze prijzen zijn uiteraard! hooger dan die van de utility-dekens. ANTOON MOLKENBOER 75 JAAR. Antoon Molkenboer wordt den 8sten April 75 jaar. De monumentale schilder kunst bracht hem tot wandschilderingen voor het St. Franciscus Gasthuis te Rot terdam, tot transeptramen te Den Haag en vooral tot mozaieken: het groote mozaiek in de kerk van St. Antonius abt te Scheve- ningen, kruiswegstaties, de grafkerk van St. Francois de Sales in Annecy. Ook pro fane werken: bijvoorbeeld een Gijsbreght- mozaiek, die nog in bewerking is. Voorts vervaardigde hij een mozaiek voor de Rot- terdamsche Lloyd, het Juliana-mozaiek voor de Cite Universiteit te Parijs en kleinere stukken van toegepaste mozaiek in New York, Parijs en ons eigen land. Behal ve dat teekendë Molkenboer vele portret ten hield hij exposities van decoratiefwerk in Rome, Brussel, Parijs enz. Molkenboer is lector aan de Amster- damsche academie. Molkenboer had o.m. de artistieke lei ding van de lustrumspelen der studenten te Delft en Leiden. In 1906 vertrok hij naar New York en Los Angeles waar hij ver schillende tooneeldecoraties tot stand bracht. Op de eerste pagina van het Eindho- vensch Dagblad stond in het nummer van 31 Maart onder de groote koppen over 3 kolom: „Een zwarte dag voor Eindhoven"; „Atoom-neveel bedreigt de lichtstad met vernietiging" en over twee kolom: „Onver antwoordelijke nalatigheid' van ingenieur stelt 100.000 menschenlevens in de waag schaal", een April-mop, welke een halve pagina in beslag nam en op blz. 5 van dit blad met nog meer dan drie kolommen werd vervolgd. Deze „Aprilmop" heeft onder een groot deel van de bevolking van Eindhoven en ver daar buiten opschudding en paniek ver- HAAGSCHe rechtbank. De transportarbeider C. H. K. te Leiden pleegde een inbraak in een fabriek van textielgoederen, en roofde eenige balen garens. Alles kon zelfs niet worden ver voerd, zoodat een deel van de buit moest worden achtergelaten. Door "hèt weg nemen van een ruit was toegang verschaft tot de fabriek van de fa. Parmentier. De Officier vorderde tegen verdachte een jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. De raadsman, mr. G. Smelt, wees op de jeugd van verdachte, die 23 jaar oud is, en pleitte een gedeeltelijk voor waardelijke straf. In Benthuizen had N. W. H. uit Zoe- termeer een fiets gestolen, voor welk feit de Officier bij de Haagsche Rechtbank tegen hem een jaar gevangenisstraf eisch- te met aftrek van preventief, omdat ver dachte reeds driemaal werd veroordeeld. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld overeenkomstig dien eisch. J. V. te Leidschendam was clande stien aan het slachten geweest, voor welk feit de Officier tegen hem veertien dagen gevangenisstraf vorderde, omdat de ver dachte van het vleesch ook verkocht zou hebben. De politierechter was het met den Officier eens en veroordeelde over eenkomstig dien eisch. haagsch gerechtshof. Wegens diefstal was P. G. L. te Voor hout door den politierechter veroordeeld, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam bij het Hof. Dit heeft het tenlaste gelegde niet bewezen geacht en verdachte vrijgesproken. oorzaakt, in het bijzonder bij eenvoudige en oudere menschen. De telefoons, o.a. op het hoofdbureau van politie te Eindhoven en bij de N.V. Philips, stonden geheel den dag niet stil. Dit was zelfs spoedig doorgedrongen tot d:e R.A.F. te Den Haag, die de politie tele fonisch mededeelde, indien de berichten juist waren, 'niet over Eindhoven te wil len vliegen. In bepaalde straten^ gelegen in ae om geving van de Philips-complexen, wilden sommige bewoners d-e perceelen zelfs ver laten en naar de peripherie van de stad treken. Ofschoon de Aprilmop geen algemeenc uittocht veroorzaakte, was het toch noo- dig, om de allerwegen ontstane verwar ring op te heffen, dat de Radio-omroep gisteravond een opheldering omtrent het bericht gaf. Onmiddellijk na het verschijnen van het Eindhovensche Dagblad' van 31 Maart, deel de de leider van het Philipspersbureau aan het A.N.P. mede, dat het persbureau in de Aprilmop, welke aanvangt met de inlei ding: ..Het Philipspersbureau meldt ons per ijlbode....", geen enkel aandeel heeft gehad. In de Maandagavond gehouden gemeen teraadsvergadering heeft een van de P v. d. A.-leden aan den voorzitter de vraag gesteld, of „aan dergelijk onverantwoorde lijk geschrijf geen paal en perk gesteld kon worden". LEIDSCH TRIBUNAAL Onder presidium van mr. G. A. M. v. d. Kamp, deed het Leidsch Tribunaal heden morgen uitspraak in de volgende zaken. Mevr. E. C. v. d Kraan uit Bleiswijk, ontzetting uit beide kiesrechten. W. Sloos uit Leiden: heropening van het onderzoek van de zaak van 18 Maart en terugverwijzing naar de instructie. J. Maagdelijn te Katwijk: interneering voor den tijd van 2 jaar en 3 maanden, eindigend 17 Sept. 1947, ontzetting uit bei de kiesrechten en het verbod tot het dienen bij de gewapende macht, S. Kal te Alphen a. d. Rijn: ontzetting uit beide kiesrechten-, verbod tot het die nen bij de gewapende macht en verbod tot het uitoefenen van een functie bij het onderwijs. Zaterdag vonden in de Muziekschool de voorronden plaats om het kampioenschap van den Leidseher: Districtsdambond. Na een hartelijk welkomstwoord door den voorzitter, den heer Kruidenier, namen de wedstrijden een aanvang. Over het spel- verloop in de Hoofdklasse het volgende: Groep A: Teleng en Heemskerk speelden een onregelmatige partij. Bij de 40e zet, maakt Teleng een positiefout, waarvan Heemskerk dankbaar gebruik maakte en tenslotte de partij na eenige zetten wist te winnen. NagtegellerI. Laterveer werd eveneens een onregelmatige partij. Tot aan het mid denspel ging de partij gelijk op. Hierna ging de oud-kampioen van Leiden Later veer tot een scherpen aanval over, waar door de favoriet Nagtegeller in moeilijk heden geraakte en een stuk verloor, wat voldoende was om Latervee een 2 te be zorgen. SlingerlandSchild. Reeds bij de 10de zet ging Schild tot een voorbarigen aan val over.' Slingerland liet zich hierdoor niet van de wijs brengen en ging vrij spoedig tot een tegenaanval over, wat hem een schijfwinst opleverde. De partij is afgebro ken in een 6 om 7. die door Slingerland gewonnen kan worden. Groep B: W. KromSandwijk. Een klas sieke partij, waarin beide spelers elkaar niet? toegaven en na 51 zetten de punten broederlijk deelden. J. N. HalJ. de Jong. Een zeer aantrek kelijke partij, waarin de 16-jarige Hal bij de 8e zet, tot clen aanval overging en in het vergevorderde middenspel in het voor deel kwam. Maar door een prima zet van ce Jong wist deze niet alleen het nadeel c.p te heffen, maar nog goede winstkan sen te krijgen, die hij echter verzuimde, waardoor de partij remise werd. WANDELSPORT „P. A. v. d. Werff" Door genoemde wandelvereeniging werd Zaterdag en Zon dag met 19 personen deelgenomen aan de tochten, uitgeschreven door de W. K. L. te Leiden. Er werd buiten mededinging voor de extra prijzen gewandeld. Het fraaie parcours, hetwelk gedeeltelijk door de mooie duinen voerde, werd zonder uit vallers afgelegd, links houden van voetgangers. In verband met verschillende ongevallen, welke in den laatsten tijd weer zijn ge beurd, wijst de A.N.W.B. er op, dat voet gangers, die bij duisternis een onverlich- ten weg buiten de bebouwde kom van ste den of dorpen bewandelen, welke geen voetpad of trottoir bezit, er verstandig aan doen. links te houden. Alleen op deze wijze zijn zij bij avond of nacht beveiligd tegen het achterop komende verkeer. Vier inzittenden gevonden Volgens een bericht uit Darwin zijn de vier inzittenden van het verongelukte Ne- derlandsche Dakotatoestel, die langs de ri vier Katherine van de plaats van de nood landing vertrokken waren, heden op onge veer 12 k.m. van de .plaats Katherine door een sergeant van politie gevonden. Het be treft hier de piloot-navigator Van Nifterik, de telegrafist Van Roon en de twee pas sagiers Houniet en Barnaart. Zij hadden met een vlot een vrij grooten afstand op de rivier afgelegd met als eenig voedsel en kele sinaasappelen en wat blikjes melk. Zij hadden twee honden op hun tocht meege nomen, waarvan er een moest worden ge slacht en opgegeten. Onderweg zagen zij vele krokodillen. Toen zij den tocht te voet_ voortzetten, hoorden de mannen het geluid van een auto, gingen daar op af en kwamen uit op een door struikgewas omzoomden weg met autosporen. Zij bleven daar wachten, tot dat de wagen van den politie-sergeant te rugkeerde van de proviandeering van een ploeg inheemschen, die bij de nasporingen assisteerden. De mannen werden vervol gens in de auto meegenomen, zij verkee- ren in goede gezondheid. Het bericht, dat, naar gisteren werd ge meld, het Nederlandsche hoofdkwartier te Brisbane van den piloot Aernout ontving en waarin gezegd' werd, dat zeven personen op de plek van de noodlanding gezien wa ren, moet een vergissing zijn geweest. De correspondent van Aneta te Katheri ne seint, dat vliegtuigen de moeizaam vorderende reddingsploegen, die zich een weg banen naar de Dakota, de richting wij zen. De tocht wordt belemmerd door zwa re regens. De overige uitslagen luiden: le klasse: L. MatseKromhout 11. Groep A: D. HassefrasH. Verkuil 20. Groep B: B. W. LeeuwenburgA. B. Dorsman 02; J. v. d. MeijJ. de Gelder 1—1. 2e klasse: C. W. JanssensW. Klein Jr. 20; Kruidenier vrij. A.s. Zaterdag om 4 uur vindt in Hotel Centraal Breestraat de volgende ronde plaats. D. C. L.-nieuws. Ter gelegenheid van het 10-jarig beslaan der damvereeniging D. E. Z. te Laren (Geld.) organiseert deze vereeniging op 2den Paaschdag een Paasch- tournooi, waaraan door vier spelers van D. C. L. zal worden deelgenomen, t. w. de heeren W. Huisman, kampioen van Lei den, I. Laterveer, oud-kampioen van Lei den, J. Slingerland, kampioen der eerste klasse en A, v. d. Putten. Belgisch elftal Het Belgische elftal, dat 7 April a.s. te Amsterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen (Tilleur). Achter: Aernaudts (Berchen Sport) en Pannaye (Tilleur). Midden: Puttaart (Union St. Gillise); Vermeulen (Mechelen), en Debuck (Een dracht Aalst). Vóór: Lamberechts (Mechelen); Coppens (Mechelen); Decieyn (Mechelen); Chaves (Gent) en Thirifayt (Charleroi). Reserves zijn: Moert (Anderlecht), van den Driest (Mechelen), Vercammen (Lyra) en Anoul (Luik). Foreholte. Van het gelieele voetbalpro gramma ging alleen Zaterdag jl, de wed strijd Foreholte aSJC b door. De adspi- ranten slaagden er in een klinkende 20 zege te behalen. Waarschijnlijk hebben on ze nieuwe d adspiranten spoedig een wed strijd .De inschrijving is al geschied. OXFORDSCHE DAMESHOCKEYCLUB IN LEIDEN. De dames-hockeyclub van Oxford zal van 5 tot en met 12 April a.s. de gast zijn van de Leidsche Hockeyclub. Om 10.25 Za terdagmorgen arriveeren de Engelsche gas ten op het station te Leiden, waar zij zul len worden verwelkomd1 door de leden van de Leidsche Hockeyclub, waarna zij via .een ontvangst in het gebouw van de V.V. S.L. naar hun respectievelijke gastheeren en gastvrouwen zullen gaan. Zondagsmiddags wordt een excursie ge maakt naar „Klein Zwitserland" in Den Haag, waar een internationaal hockey- tournooi wordt gehouden. Maandagmiddag 3 uur spelen de Engelsche gasten tegen een team van de Leidsche hockey-spelers, Dinsdag wordt er in Heemstede een wed strijd gespeeld tegen „Rooó-Wit", terwijl de Oxfordsche ploeg Woensdagmorgen ont vangen zal worden door den burgemeester, die een lunch zal aanbieden. Des middags een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Bloemendaalsche d^- mes-hockeyclub te Bloemendaal. Om half 9 's avonds wordt in de Lakenhal een film avond gegeven, waar films van Leiden zul len worden vertoond. De Donderdag wordt gewijd aan een trip naar Amsterdam; de Vrijdag aan een tochtje naar Den Haag, waar des middags om 3 uur gespeeld zal worden tegen de Haagsche Hockeyclub H.H.IJ.C. In de „Gouden Leeuw" te Voorschoten wordt een afscheidsavond gehouden. Zaterdagmiddag nemen de gasten af scheid van hun gastheeren en gastvrouwen op een tea in „Beukenhof" te Oegstgeest, waarna zij om 19.19 vertrekken naar Hoek van Holland. LISSE Stichting „Bloemiust". In het winter seizoen 19471948 zal vanwege de Stich ting Bloemiust wederom een viertal ten toonstellingen worden gehouden en wel van 23 tot en met 27 December 1947 de Kerst tentoonstelling; de 2e van 13 tot 17 Janu ari; de 3e van 27 tot en met 31 Januari en ten slotte de groote Februari-tentoonstel- ling, welke gehouden zal worden van 17 tot en met 21 Februari 1948. HILLEGOM Comité „Katholiek Hillegom". In onze gemeente is opgericht een comité „Katho liek Hillegom", hetwelk als doel nas-treeft: behartiging der geestelijke en stoffelijke belangen van alle Katholieke organisaties. Alle R.K. Vereenigingen zijn aangesloten. De grondslag tot de oprichting werd gelegd door de Hanze, de K.A.B. en de L.T.B. WASHINGTON fTI SQUARE ooooooó Humoristische Avonturen-roman- door: LEROY SCOTT. 10) „Ja, dank je, ach ik laat ook altijd alles vallen." „Mij dunkt, Olivetta, dat je wel eens wat beter op je zaken moogt passen", merkte mevrouw De Peyster vermanend op. Jack zat een kaart te bekijken, die uit de portemonnaie was gevallen. „Ook nog een kaart verloren voor de ten toonstelling van schilderijen van...." „Geef ze mij!" En Olivetta, plotseling vuurrood, rukte portemonnaie en kaart uit Jack's handen. „Ik zal in je slaapkamer op je wachten, Caroline, en eens even zien of je nieuwe japonnen allen in orde zijn", en vlugger dan men van haar gewoon was, verdween zij. „Wat was er toch met die kaart, Jack?" vroeg zijn moeder een beetje achterdoch tig- ,,'t Was een oud toegangsbiljet voor de voorjaarstentoonstelling van den Bond van New-Yorksche Schilders". Zonder zijn moeder zelfs maar een mi nuut te gunnen om nog op het onderwerp d'oor te gaan, schoof hij met veel drukte en lawaai haar meest gemakkelijken stoel voor het vuur. „Kom, moeder, ga eens naast mij zitten; ik heb u zóóveel te vertellen". Mevrouw De Peyster was wel zoo goed1, aan dit verzoek te voldoen. De oogen van Jack hadden verstrooid Olivetta gevolgd, toen zij de kamer uit ging- ,,Hebt u er wel eens over gedacht, moe der, dat Olivetta wel aardig is, als zij maar eens een goede kans kreeg". „Een goede kans?" „Ja, denk u eens een oogenblikje aan het akelig soort leven, waartoe zij in dat af schuwelijke naargeestige pension veroor deeld is. Denk u eens aan het onbeduiden de gezelschap waarin zij heel den dag ver keert, allemaal bekrompen, zeurige oude dames, die ternauwernood eens flink dur ven ademhalen, zonder zich eerst af te vragen of zulk een vermetele daad mis schien ten kwade kan komen aan de maat schappelijke positie van en of anderen ver ren rijken bloedverwant, ergens in de Fifth Avenue of hier op Washington Square. O, moeder, ik durf het u gerust voorspellen, als zij bijv. nog vijf jaar lang zoo'n leven moest leiden, zal zij zoo uitge droogd en versuft zijn, dat zij niet meer te herkennen is, en is zij onherroepelijk voor -goed een oude vrijster. Maar als" en hij aarzelde. „Maar als?" „Wel, als zij met iemand van goeden stand kon trouwen, zou zij heelemaal op fleuren, en zoo jong worden als zij wezen lijk is". „Je spreekt daar van trouwen, maar met wien?<" „Wel, ik heb zoo een paar kleinigheden opgemerkt; er schijnt wezenlijk een pre tendent te zijn en" hij ging niet ver der, zich bewust dat. hij onbescheiden werd- „Daarbij, over het geheel genomen, is een huwelijk nog zoo kwaad niet". ,En om die reden heb ik er ook wel eens voor jezelf op aangedrongen", zei zijn moe der op haar ouden toon vol eigenwaarde. „Ja, ja", mompelde Jack. „Maar hier over wilde ik nu juist niet spreken". „Ik dacht, dat je gezegd had, dat je zoo veel te bepraten had'." „Dat is ook zoo". Hij wreef even met zijn verbonden hand over zijn gezicht en scheen te aarzelen. „Dan zou ik maar eens beginnen". „Wel, op de allereerste plaats, moeder, zou ik wat anders willen. Ik ben erg on voldaan". „Onvoldaan, onvoldaan?" Zij staarde hem met de grootste verbazing aan en richtte zich in haar volle lengte op. „En waarom in 's Hemelsnaam? Geef ik je niet altijd volop geld?" „Dat spreek ik niet tegen". „En heb ik niet je aanstaand huwelijk met Ethel Quinsard voorbereid? Ethel zal eens drie millioen krijgen. En ook! wat is zij niet van goede familie! Je kunt geen bete re wenschen, de onze natuuryijk uitgezon derd". „Allemaal volkomen waar, moeder!" ,En toch blijf je er bij, dat je je onvol daan voelt. Wat wil je dan nog meer?" „Wel, om eens iets te zeggen, ik zou op nieuw naar school willen gaan". „Naar school gaan? En je hebt d'e beste opleiding gehad, die er te krijgen was. Exe ter Yale om nog niet eens van al de lessen van particuliere onderwijzers te spreken!" „En wat ken ik eigenlijk? Nu ja, zoo'n ontwikkeling voor alles en iedereen; het best heb ik geleerd, geld en door te bren gen. „Ik vertrouw", zeide mevhouw De Peys ter vol waardigheid, „dat je geleerd hebt, je als een gentleman te gedragen'"' „Daar kunt u gerust op zijn, dat heb ik geleerd", gaf Jack toe, „ik heb ook meer dan tijd gehad, om mij practisch in dit beroep te oefenen, soms wel van zestien tot twintig uur per dag, daarbij geen vrije Zondagen, geen halve vrije Zaterdagen. Ik heb er meer dan genoeg van gekregen en kan het niet langer verdragen. Daarom heb ik besloten er van door te gaan." „Er van door gaan?" kreet zijn moede,r ontsteld. „Ja, ik ben dat urenlange rondloopen en niets doen moe. Ik wil nu eens wat echten vrijen tijd hebben, waarin ik wezenlijk kan werken". „Werken!" herhaalde zijn moeder diep ontsteld. „Werken! Maar Jack, dat meen je toch niet". Hij keek haar aan met een vastberaden uitdrukking in de oogen. „Zie ik er dan uit, dat ik het niet zou meenen?" Daar kon zijn moeder niets op zeggen; zij kon slechts uiterst verbaasd herhalen: „Werken! Jij werken!" „O, maar niet zoo ineens. Neen, daar be dank ik voor. Ik zou graag willen, dat u mij eerst een speciale opleiding voor het een of ander wou laten geven. U heeft zoo ontzettend veel aan mijn opvoeding ten koste gelegd, moeder. Hoeveel denkt u zelf, dat het bedraagt. Wel duizenden en dui zenden, zou ik meenen. Een reuzenbeleg- ging. En hoeveel denkt u, dat ik uit die belegging zou kunnen trekken?" „Ik heb nooit aan dividend gedacht, om je de waarheid te zeggen, ik bedoelde al leen je geschikt te maken voor de positie, die je later zou innemen", gaf zijn moeder koel ten antwoord. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2