Het nieuwe treinplan en zomerdienst RADIO S PERS-SPIEGEL Z WASHINGTON fM0°l SQUARE Sooooooó DINSDAG 25 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 DE SPOORWEGEN ZETTEN DOOR! LANGDURIGE EN STRENGE VORST Zijn oorzaak geweest, dat met name de treinverbinding Noord Zuid over Den Bosch, ingaande den zomerdienst van 4 Mei a.s. nog niet kan worden geëlectrifi eeerd. Nochtans zijn er slechts enkele maan den mee gemoeid, opdat men het traject AmsterdamDen BoschEindhoven elec- Irisch kan bereizen. Maar wel zijn in Mei enkele treinverbeteringen bereikt. Dat zal mogelijk zijn, ondanks dat het rollend materieel nog steeds beperkt is en het weliswaar uitgebreide locomotieven-park niet voldoende sneltrein-machines beschik baar heeft. Gebrek aan spoorstaven tenslotte is het groote motief, waarom op verschil lende trajecten voorloopig nog op enkel spoor zal moeten worden gereden. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen, die het instituut van de persconfe rentie op groot formaat heeft hersteld, ver klaarde zi<sp de eerste, die erkent, dat er nog veel te verbeteren valt. Zij doet wat zij kan om tijdelijk in den nood te voorzien. Het rollend materiee} op de rails zal wor den aangevuld met rollend materieel op den weg; en dat zal geschieden in samen- v/erking met het particulier wegverkeer. Daarbij wordt gestreefd naar een zoo goed mogelijke verkeersbediening, mede met het oog op de Komende vacanties. Uitbreiding van het electrisch net zal zich in de eerste plaats uitstrekken tot Noord-Brabant en Limburg. In 1951 hoopt men daarmee gereed te zijn. Intusschen zullen in de Zuidelijke provincies geen Diesels worden ingelegd, omdat men dit materieel niet durft te onttrekken aan het centrale onderhoudspunt. Er komt een uniforme twee-uursdienst vcor de sneltreinen, hetgeen neerkomt op acht sneltreinen per dag heen en terug naar en van wat men noemt de peripherie. Bo vendien zullen meer zoogenaamde expres se-treinen rijden, die West en Zuid zullen verbinden. De snelheid van die treinen zal over het algemeen 80 km. per uur be dragen. Van belang zijn ook de dwarsverbindin gen, onder andere tusschen Vlissingen en Groningen. Op dit traject kent men thans slechts één dergelijke verbinding; in Mei komen er niet minder dan vijf; evenwel blijft de rijtijd 8 uur en 53 miriüten. Wat betreft de bestaande dwarsverbinding VlissingenLimburg door Noord-Brabant kon men nog niet overgaan tot doorgaande treinen, zoodat men ook verder op een van de. Brabantsche stations zal moeten over stappen. Hieronder volgen enkele meer algemeene gegevens, toegelicht door de cijfers, die de N. S.-directie ons verstrekte. Nog steeds moeten de spoorwegen het doen met een aanvulling van driehonderd oude Duitsche wagens. Er is een gebrek aan sneltrein-locomotieven. Voorts zijn op vele plaatsen d,c problemen van het enkele spoor op te lossen. Ir. den Hollander wees er op, dat er gebrek aan staal heerscht in '-*e geheele wereld, zoodat het geen wonder is, dat men in ons land niet over spoorsta ven kan beschikken. „Wij kunnen", aldus ir. den Hollander ,.nu eenmaal niet overal rijden. Tijdelijk zijn eenige trajecten uitgevaren maar we zullen daar terugkomen, zoo we maar even een veer kunnen wegblazen". De nieuwe rijtuigen, die de N. S. besteld WOENSDAG. HILVERSUM I (301 M.): 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Harmoniemuziek. 9.00 Bezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Mor- ger.concert. 11.15 Zangrccital door Alexan dra Bouwmeester. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Muziek van Bach. 13.00 Nieuws. 13.45 Fritz Kreisler, viool, met pianobegeleiding. 14.00 Orgelspel. 14.50 Fluitrecital door Everard van Royen. 15.20 Amsterdamsch Kamermuziekgezelschap. 16.20 Knapenkoor. 17.35 Pauline Alpert, piano. 17.45 Celesta-ensemble. 18.30 Progr. voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.30 Engelsche les voor beginners. 20.08 Orgelspel van Stoffel van Viegen. 21.10 Veel gevraagde platen. 22.00 Nieuws. 22.30 Gram.muziek. 23.00 Lichte Avondklanken. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws. 8.15 Opgewekte morgenklanken. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.50 Se renade nocturne, Mozart. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Frits Uittenboogaard, piano. 11.30 Populair non-stop-programma. 12.00 Orgelspel door Johan Jong. 12.35 Kwartet Jan Corduwener. 13.00 Nieuwe 13.15 Voor het platteland. 13.20 Orkest Wim Eisen- doorn met zang van Nel Brink. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamermuziekprogr. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Op bezoek bij zieken. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Jan Vogel en zijn accordeonorkest. 17.45 Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-Varia. 18.20 Gram. muziek. 19.15 Nieuws uit India. 20.00 Nieuws. 20.20 „Das Dreimadlerhaus". 21.20 „Het Huis met de Hoofden" verteld in chansons en dialogen. 21.50 „Attentia" met Eddy Walis. 23.00 Nieuws. heeft, zullen geleverd worden door Beijnes, Allan en Werkspoor, de motoren door Heemaf en Smit Slikkerveer. De Maibach- motoren, afkomstig van een Duitsch bedrijf in de Fransche zóne, welk bedrijf in April naar Frankrijk zou worden overgebracht, zullen meer en meer vervangen worden door Nederlandsche motoren. Het beeld, dat de directie van de spoor wegen vcor oogen staat is dat van een spoorwegbedrijf, dat via kolen en olie overgaat op electrische tractie. Dat is de achtergrond tegen welken gewerkt wordt. Tenslotte noemde ir. den Hollander de samenwerking met het particuliere weg vervoer, welke samenwerking tot groote mogelijkheden leidt. De uitgestoken hand is aangevat en aan beide zijde leeft de hoop veel te kunnen bereiken. De nieuwe dienstregeling zal in den nacht van 3 op 4 Mei a.s. ingaan en beoogt een terugkeer naar een regelmatiger dienstregeling, waarbij ir. het bijzonder is gelet op de verbindingen op de knooppun ten. Een groote rol speelde de factor van het aantal zitplaatsen, dat 79.000 bedraagt tegen 163.000 in September 1944. Van het electrische materiaal van 1944, is nog slechts een deel intact, terwijl de toe stand van het diesel-electrischc materiaal zoodanig is, dat dit binnen afzienbaren tijd uitgeschakeld zal moeten v/orden. De toe stand van de spoorbaan verhindert het op- Voeren van de snelheid der treinen. Per maand worden 3.Ö03C09 locomotief kilometers gereden. Dat houdt in, dat per maand 30 locomotieven moeten worden ge reviseerd. In de N. S. werknlaatsen en in de particuliere industrie konden echter in 't tweede halfjaar van 194C slechts 20 per maand worden hersteld. De slechte ijzer en staalpositie was oorzaak, dat de bouw \an de nieuwe electrische locomotieven beneden de verwachting bleef. De eerste levering van electrische lo comotieven zal niet voor Mei 1948 kunnen geschieden. Aan uitbreiding van het aantal treinln kan dus niet gedacht worden, fi leren de aan de N. S. verleende tijdelijke vergunning, om door autobusdiensten het railvervoer aan te vullen of te vervangen, kan uitkomst brengen. In combinatie met het autobus-verkeer kan het aantal zitplaatsen tot 70 pet. van het aantal van voor den oorlog worden op gevoerd. Het uitgangsount is: sneldiensten per trein en stopdiensten per auto. Door het opheffen can de stoptreinen wordt een twee-uurs-sneltreindienst op de hoofdhj- rien mogelijk. De berichten over het ophef fen van kleine stations zijn van allen grond ontbloot. Van opheffen is geen sprake. Het vervangen van stoptreinen door stopbussen is slechts tijdelijk, totdat weer over Vol doende materiaal kan worden beschikt. KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND. Geen vertrouwen in de Besturen der dwangorganisaties. De Katholieke Middenstandsbond heeft in een tweedaagsche bondsvergadering op het Gemeenschapsoord Drakenburg met alle landelijke groepeeringen uit vak- en standskringen de nieuwe statuten met al gemeene stemmen aangenomen. Eveneens met algemeene stemmen werd de Bondsvoorzitter J. A. Koops uit Venlo, die reeds sedert 1935 voorzitter is her kozen. Het nieuwe hoofdbestuur bestaat thans uit: W. v. d. Kar (Diocees Den Bosch), D Slootmaekers (Diocees Breda), Th. S. J Hooy (Diocees Haarlem), J. J. H. Derksen (Diocees Limburg), H. Klom- pé (Aartsdiocees Utrecht). Voorts uit de heeren C. Burger (Slagerspatroons), Taco van der Meer (Schilderspatroon), C. de Jong (schoenhei^tellers en schoenwinke liers), W. H. J. van Mansum (textielhan del), H. J. L. Klein Schiphorst (aan nemers). Naast dit organisatorisch gedeelte wijd de de vergadering haar aandacht aan het probleem der publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De vergadering nam een re solutie aan, waarin nogmaals werd be klemtoond dat de besturen van de vigee- rende bedrijfs- en vakgroepen het ver trouwen van de middenstand in geenen deele bezitten. In tegenstelling daarmede werd de wenschelijkheid eener publiek rechtelijke organisatie betoogd, die op vrije -organisaties gesteund is. Drs. A. Al- brechts, de algemeen secretaris van de Kath. Werkgevers organisatie belichtte het specifiek katholieke standpunt en be „Sandymore" werpt zijn jockey uit het zadel tijdens ae Sandown Open Handicap Chase, welke te Sandown Park plaats vond. De wedstrijd Gr.-Brittannië-Rest van Europa HET ELFTAL van „de Rest van Europa", dat Zaterdag 10 Mei a.s. in Hampden Park te Glasgow uitkomt tegen de ploeg van G. Brittannië, zal gekozen wor den uit de volgende vijftien spelers: Doelverdedigers: O. Jensen (Denemarken) en J. Darui (Frankrijk). Achterspelers: W. Steffen (Zwitserland), H. Nillson (Zweden) en P. Petersen (Denemarken). Middenspelers: J. Carey (Eire), Parola (Italië), Ludl (Tsjecho-Slovakije) en S. Joksch (Oostenrijk). Voorwaartsen: C. A. Prest (Denemarken), K. A. Hansen (Denemarken), G. Nordahl (Zweden), G. Gren (Zweden), A. Melchior (Oostenrijk) en S. Wilkes (Nederland). Voor de achterhoede is ook de opstel ling, links of rechts, van Petersen (Dene marken) mogelijk. In de middenlinie is de Ier Carey voor alle plaatsen te ge bruiken, terwijl in de voorhoede de plaats van de binnenspelers Wilkes, Hansen en Gren nader moet worden bezien. De keuzecommissie van de F.I.F.A., be staande uit de heeren R. W. Seeldraijers (België) als president, K. J. J. Lotsy (Ne derland) en R. Fredericksen (Denemar ken) had niet de beschikking over de spelers uit Sovjet-Rusland, daar van dat land bericht was binnengekomen, dat men geen spelers voor het continentale elftal ter beschikking wilde stellen. Van Zuid- Slavië was totaal geen antwoord binnen gekomen. De keuze van de spelers is gebaseerd op twee beginselen, n.l. op dé uitstekende technische kwaliteiten en op het feit, dat deze spelers in de termen vallen hetzelfde systeem te spelen. De Zwitser Rappan, wees daarmede de sociologische noodzaak der confessioneele vakorganisatie. Het vraagstuk van de economische weerbaarheid werd informatorisch be sproken. De Middenstander moet zich rekenschap geven van de positie waarin hij thans verkeert en zal komen te ver- keeren. Wanneer niet intens op de ver betering van de kleine bedrijven wordt gewerkt de service niet wordt opgevoerd en het saamhoorigheidsbesef van den ge- heelen middenstand niet wordt ontwik keld, dan moet men het ergste vreezen. Maar er is nog een onuitputtelijke reser ve gelegen in de taaiheid van het kleine bedrijf. De Katholieke Middenstand ziet echter den weg duidelijk afgeteekend ZONDAGVERBOD VOOR MOTOR RIJTUIGEN. Er wordt nogmaals op gewezen, dat het verbod om op Zondagen gebruik te maken van een motorrijtuig, voortaan uitsluitend wordt toegepast op kalender-Zondagen en niet zal gelden voor erkende feestdagen als 2e Paaschdag, 2e Pinksterdag en Hemelvaartsdag. BOER LAG DOOD OP ZIJN AKKER. Door schot getroffen. Het afgeloopen weekend begaf de land bouwer v. d. B., wonende in de buurtschap Achterberg bij Rhenen, zich naar de Ben- nekomsche Meent, om zijn akker te bewer ken. Toen de man niet naar huis terugkeer de, werd een onderzoek ingesteld. Men trof hem in levenloozen toestand op den akker aan, met in het onderlijf een schotwonde, hoogstwaarschijnlijk veroorzaakt door een geweerkogel. Inmiddels is komen vast te staan, dat de jachtopzichter v. d. B. uit Gel- dersch Veenendaal zich dienzelfden middag in de Meent bevond, doch volgens zijn ver klaring op een afstand van meer dan een kilometer van het slachtoffer. De politie acht het voorbarig verband te leggen tus schen de aanwezigheid van den opzichter en de noodlottige gebeurtenis van welke in dit stadium nog niet bekend is o£ zij aan opzet dan wel aan een toevalligen samen loop van omstandigheden geweten moet worden. Het onderzoek is in handen van de politie te Rhenen. die vele talen spreekt en een uitstekend spelkenner is, werd tot trainer benoemd. De heer Lotsy werd belast met de alge meene leiding van de continentale ploeg. De spelers komen 5 Mei te Amsterdam bijeen en ontmoeten den volgenden dag te Rotterdam het Bondselftal, welke wed strijd bedoeld is als training. Woensdag vertrekt de ploeg per vliegtuig naar Schotland. Na de ontmoeting te Glasgow op 10 Mei gaan de spelers Zondag 11 Mei weer per vliegtuig naar Amsterdam terug. De spelers zullen voor dezen wedstrijd een vergoeding krijgen, welke zij in hun land voor een dergelijke ontmoeting ge wend zijn te ontvangen. De amateurs onder hen krijgen geen vergoeding, doch het bedrag wordt aan hun voetbalbond gegeven, opdat men voor ieder een pas send souvenir kan koopen. Van de zijde van de keuzecommissie werd nog medegedeeld, dat het buiten gewoon moeilijk is geweest, om een ploeg samen te stellen Overigens werd met nadruk verklaard, dat Groot-Brittannië in den wedstrijd te Glasgow geen kwestie van suprematie ziet, doch slechts een ont moeting ter eere van het feit, dat de bonden van Groot-Brittannië zich weer bij de F.I.F.A. hebben aangesloten. Om den werelddamtitel Een partij te Alphen Naar wij vernemen bestaan er ernstige plannen om een van de 12 partijen dammen om het we reldkampioenschap te Alphen a^n den Rijn te doen plaats vinden. Als gastvrouwe zal de plaatselijke damclub A. D. C. optreden. Vol gens den Ned. Darnbond heeft de wereldkampioen Chestern de uit daging aanvaard tegen onzen natio- nalen kampioen R. C. Keller over een wedstrijd van 12 partijen. Een en ander zal plaats vinden ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan van A. D. C. De betreffende match zal vermoedelijk in Mei of Juni, naar alle waarschijnlijkheid in het Nutsgebouw te Alphen plaats heb ben. BRIDGE Districtsparen-competitie. In de twee de ontmoeting tusschen de sterkste paren van „De Sleutels" en Alphen werd in de le klasse de volgende uitslag verkregen. 1. mevr. VerboogVan Olphen (Sleutels) 64pnt; 2. KuilenburgDe Vrind (Sleu tels 62% pnt.; 3. HorstZeyerveld (Al- pren 55 pnt..; 4. echtp. Been (Sleutels) 53% pnt.; 5. en 6. SiemVan Leeuwen (Sleutels) en Van Noort-Kerft (Sleutels) beide 51pnt.; 7. mevr. Felkema en Van Beest (Alphen) 47K- pnt.; 8. LeeuwinVan F.gmond (Sleutels) 46 pnt.; 9- Kromhout Meyrink (Alphen) 42% pnt. Voor de gewestelijke wedstrijden wor den de vijf bestgeplaatste paren afgevaar digd. Dit zijn alle leden van ,;De Sleu tels", namelijk: 1. Mevr. VerboogVan Al phen 118 pnt.; 2. SiemVan Leeuwen 116 pnt.; 3. KuilenburgDe Vrind 11 pnt.; 4. echtp. Been 109K- pnt.; 5. Van Noort en partner 108% pnt. De gewestelijke wedstrijden worden ge- Geen vaste lijn inzake Linggadjati Vanmiddag is de Tweede Kamer gaan praten over de Regeeringsverklaring inzake Indië. Wij verwachten ,,een spannende gebeur tenissen. In een beschouwing van de „Maasbode" gisteravond wordt gewezen op wat wij ver leden week constateerden: gebrek aan vaste lijn, aan gezonde vasthoudendheid in de Linggadjati-politiek: „Hoe meer men over den geheelen gang van zaken in de Indische kwestie nadenkt, hoe meer men met zorg wordt vervuld en hoe meer de overtuiging veld wint: wat is het jammer, dat er van het begin af aan in Den Haag niet een man heeft gezeteld, die precies wist wat hij wilde, die wist hoever hij kon en zou gaan en voor wien het vast stond: tot hier toe en niet verder. Nu had den we een Logemann, die met Soekarno in contact trad na hem eerst zoo beslist mo gelijk te hebben afgewezen. Jonkman voer de aanvankelijk een steviger politiek; hij sloot zich aan bij de motie-Romme, die ook door de Indonesische delegatie zou moeten worden aanvaard, maar Sjahrir sprak en de minister week terug. De capitulatie-po litiek scheen tot een einde gekomen, maar onze regeering legde zich opnieuw neer bij het standpunt der republiek. Nu is en blijft, de critiek makkelijk en de kunst uiterst moeilijk en het heeft stellig zijn groote bezwaren en het brengt een groote verantwoordelijkheid mede, zich te verzetten tegen een zoo besliste houding als sprak uit het korte woord van den chef van het kabinet, waarvan rpen moet ver onderstellen, dat dit volkomen is ingelicht en de diepe overtuiging is toegedaan, dat het zóó moet en niet anders kan. Maar ont kend kan niet worden, dat wat nu gebeurt wel zulk een frappante afwijking is van den uitdrukkelijk uitgesproken wil der Kamer als onze parlementaire historie tot heden niet vertoonde." speeld op 12 en 13 April en op 19 en 20 April. In de 2e klasse heeft het Alphensche paar Oskamv. d. Leede zich terugge trokken. waardoor de wedstrijd van Zon dag niet doorging. In de gewestelijke wedstrijden komen dus uit: mevr. Van Alphen en partner (Sleutels), mevr. Smit en Koren (Alphen), v. d. BoschBreukel (Alphen), echtp. Van Dijk (Sleutels), echtp. Van Beek (Alphen), Wenkel—Ro- zenstraaten (Alphen), echtp. Van Wijk (Alphen), echtp. Kallenberg (Sleutels) en echtp. Lautenbach (Sleutels). Gewestelijke viertallen-competitie. Voor de Gewestelijke competitie verloor team-Van Helvert Zaterdag van Den Haag (De Bond) met 63 p. en team- Oudshoorn met precies dezelfde score van Den Haag (Viva). Zondag verloor team Oudshoorn van Rotterdam met 10 punten. WANDELSPORT WANDELTOCHT OP NATIONALEN FEESTDAG. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de plaatselijke wandelsportver- ceïiiging ,.A. W. S." om, in samenwei-king met het plaatselijk Feestcomité, op 5 Mei, den Nationalen Feestdag, een wandeltocht te organiseeren over 12 km. Het parcours zal nader worden bekend gemaakt. Start en aankomst zullen door de plaatselijke muziekvereenigingen met muziek worden opgeluisterd. Voor de deelnemers wordt een mooie herinnering beschikbaar gesteld. Het batig saldo (het inschrijfgeld bedraagt 1.per deelnemer) wordt aan de Stich ting 1940-'45 afgedragen. W.V. „P. A. v. d, Werff". Deze vereen i- ging wandelde Zondag j.l. den 25 k.m.-tocht te Amsterdam, uitgeschreven door de R.K, W.SV. „D.V.S.", met enkele leden. De her inneringen werden behaald. De overige le den van de vereeniging maakten een trai- ningstocht in de omgeving van Leider. Dit v/as een goede training voor de komende Vierdaagsche te Nijmegen, waaraan de ver eeniging met een 16-tal leden hoopt deel te nemen. VOETBAL Nic. BoysDe Zwervers 2 36. In een zeer mooien sportieven wedstrijd moesten onze eerste klassers op een zwaar bespeelbaar terrein Zondag het onderspit delven tegen de Zwervers. Niettegenstaan de dit kunnen de Boys toch op een zeer goed gespeelden wedstrijd terugzien. In de eerste helft vooral zagen w.ij goed opgezette en uitgevoerde aanvallen en de drie doel punten welke resp. door van Soest en Le- tesque gescoord werden, waren dan ook van prima kwaliteit. De rust ging in met 34, In de tweede helft werd de wind ster ker waarvan de gasten profiteerden. Nog 2 maal moest de Boyskeeper visschen en het einde kwam met 36. Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. 4) „Wat zou dat beteekenen?" vroeg me vrouw De Peyster aan Olivetta, en op het gelui^ afgaande, ging zij de groote ontvang kamer binnen. Meteen werd haar de weg versperd door een jongen man, die met de beleefdheid en indringerigheid eigen aan heeren reporters, plotseling voor haar stond, en in een ommezien zag zij zich om ringd door nog vijf, zes anderen. Op den achtergrond stond Mathilde de bende in dringers hopeloos aan te staren en wierp tevens een blik vol angst en schrik op haar mevrouw. „Werkelijk, mevrouw, ik heb alle moeite gedaan, maar ik kon ze niet wegkrijgen". En zij haastte zich bescheiden af te trek ken, vóór er nog een vermanend woord kon vallen. „Weest zoo goed, mevrouw De Peyster, ons deze schijnbare indringerigheid te ver geven", zeide bovengenoemde jongeman op bodarenden, vleienden toon, „maar wij kon den onmogelijk zoo maar heengaan. Het vertrek toch van mevrouw De Peyster is in de tegenwoordige tijdsomstandigheden een feit van te groote beteekenis, om zoo maar onopgemerkt te laten voorbijgaan; men zou het zelfs een gebeurtenis van na tionale beteekenis kunnen noemen. En zoo moesten wij u dan ook zien; wij moes- t e n u spreken. Ik twijfel er niet aan, of u zult ten volle overtuigd zijn, dat ons be roep onze handelv/ijze volkomen veront schuldigt". Een vernietigende blik trof den spreker. „U gaat te ver, mijnheer, ik noem uw ge drag een beleediging". „Misschien is het een beleediging in uw oog", weerlegde de jonge man op kalmen, beleefden toon, en in het minst niet van streek gebracht door de plechtige verkla ring van mevrouw De Peyster, „maar voor ons is dat plicht. Het is onze plicht tegen over onze bladen, tegenover 't lezend pu bliek. En wanneer journalisten him plicht doen, komen zij tot hun groote spijt na tuurlijk wel eens in botsing met de fijnere omgangsvormen". Mevrouw De Peyster was buiten zichzelf van verbazing. „Mijnheer, wie zijt gij?" „Ik ben Mayfair van den „Record". „Van den „Record1", dat radicale, gele blad!" De heer Mayfair kwam een schrede na derbij en zijn toon werd wat meer ver trouwelijk. „Mevrouw De Peyster, u laat u, als ik het eens mag zeggen, door den schijn be driegen. Ieder blad moet er nu eenmaal een politieke meening op na houden, wij zijn het blad van den gewonen man wij hebben een reuzenoplaag, zooals u weet en in onze hoofdartikelen richten wij ons niet tot de kapitalisten, maar dit neemt niet weg, dat wij meer dan eenig ander blad het laten en doen van de,groote wereld ver melden, dit is juist iet. waar onze lezers verzot op zijn". En haastig van onderwerp veranderend, begon hij eensklaps: „En nu over het engagement van uw zoon met juf frouw Quinsard. U zult zelf wel inzien, dat het de mooiste roman van de groote we reld is van dit seizoen. Wilt u de geruch ten bevestigen of ontkennen?" „Geen woord zult u van mij over deze kwestie hooren", barstte de groote dame verontwaardigd los, en nu, zult u gaan?" „Ha! de moeder van juffrouw Quinsard zal de zaak niet ontkennen', riep de heer Mayfair uit op zijn gewonen, onverstoor- baren toon, en zijn sluwe oogen glommen van voldoening. De heer Mayfair hield zich zelf voor een genie van de eerste soert. Hij was er voor zich diep van overtuigd, dat hij een eerste-klas réporter was, een zaak, die hij voorstond kon niet mislukken. „En dus", ging hij meteen voort, „daar u het engagement niet ontkent, kunnen v.'ij het als een uitgemaakte zaak beschou wen. Ten slotte nog een enkel verzoek, me vrouw De Peyster: Mag ik u, vóór u af reist, vragen of u ook pian heeft u in het volgend seizoen met mevrouw Allisair te meten?" ..Daar antwoord ik niet op". „Heel natuurlijk, dat u u daarover niet uitJaat", bracht de heer Mayfair bei arend in 't midden, maar u is natuurlijk wel van plan met haar om de heerschappij te strij der." En weer glinsterden zijn senranae- re '"ogen. „Dat zal dus worden een twee strijd om het bezit van de opper'eiding in ce voornaamste kringen. Vergeef mij de manier van zeggen maar het drukt ten volle de bedoeling uit. 't Belooft een be langwekkend kamp, en ik durf u de vol le verzekering te geven, dat u de leiding zult blijven behouden. Want ik weet, ik weet heel zeker", en hij legde den vollen nadruk op deze woor den, „dat mevrouw Alliètair in den laat- sten tijd gebruik heeft gemaakt van zekere methoden, die, nu ja, niet bepaald door den beugel kunnen. En nu" en op nieuw veranderde hij haastig van onder werp „ik hoop, dat u mij niet van on beleefdheid zult beschuldigen, wanneer ik u vraag of het ook in uw bedoeling ligt op de een of andere partij van een uwer tal rijke adellijke vrienden den Hertog..., te ontmoeten". „Uw onbeschaamdheid gaat werkelijk alle grenzen te buiten!" bracht mevrouw De Peyster er hijgend van verontwaardi ging uit- „U begrijpt, dat ik daar geen ant woord op geef". „Heel natuurlijk. Wij konden van zelf wel begrijpen, dat u daar niet met een be paald ja of neen op zoudt antwoorden. Uw hooge positie brengt mee, dat gij u niet te veel uitlaat, maar u weet natuurlijk zelf heel goed, dat wij, mannen van de pers, een weigering opvatten als een bevesti ging. En nu, bedank ik u uit naam ook van mijn collega's voor het onderhoud, dat u ons toegestaan hebt en ik ga niet heen, voor ik u de verzekering heb gegeven, dat wij allen zonder uitzondering de zaak op de meest delicate wijze zullen behandelen. En nu, goeden middag, mevrouw De Peys ter". Hij boog en was het volgende oogenblik verdwenen. „Mijn hemel, wat een schandaal! Dat ik zoo iets moest beleven!" barstte de ver ontwaardigde dame los. ,,'t Is verschrikkelijk", viel ae medelij dende Olivetta haar bij. „Als zij er ten minste nog maar dien vreeselijken hertog de Grésy buiten laten". En de goede Oli vetta huiverde van angst. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2