Siebesma sprak over: „Linggadjati" Huldiging Jan van der Hoorn Zes Missionarissen den dood ontsnapt Nachtelijke schiet-partij te Bodegraven OP KORTE GOLF f RADIO MAANDAG 24 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 R.K. KAMERCENTRALE LEIDEN TE GOUDA BIJEEN EEN GROOTE SCHARE belangstellenden en afgevaardigden van den K. V. P. waren Zaterdagmiddag in Concordia te Gouda bijeengekomen. De agenda vermeldde een aantal zeer belangrijke punten, vooral van partij organisatcrischen aard. n.l, de ont werp voorstellen voor reglementen, te behandelen op den Partijraad. Ter voorlichting van de leden was de heer Siebesma, oud-bestuurslid van de I. K. V. P. en bestuurslid van de K. V. P. uitge- noodigd, zijn inzichten over Linggadjati te geven. Na een kort openingswoord van. den voorzitter, den heer A. C. Deerenberg, deed de secretaris, de heer H. J. van Mil kort en zakelijk mededeeling der diverse stuk ken, waarna de voorz. den heer Siebesma verzocht met zijn rede te beginnen. Spr. begon zijn betoog, met een histo rische beschouwing van de laatste drie eeuwen: hegemonie van het Westen over het Oosten. Spr. hekelde hierbij op scherpe wijze de manier, waarop de blanken zich in vele zaken hebben gedragen, en de methodes, die zij bij de verdere industria lisatie en cultureele ontwikkeling in het Oosten hebben toegepast. Een dergelijke werkwijze moest reactie verwekken, aldus spreker. En deze reac tie is gekomen. De eerste kaakslag, die het Westen te ir.casseeren kreeg, was de nederlaag van Rusland in den oorlog tegen Japan in 1905. Dit gaf een schok door heel het Oosten en er ontwikkelde zich in heel het Oosten, ook in ons Indië een nationalistische reveil, dat in diverse vormen tot uiting kwam. als de Partij Nationaal Indonesië, de Com. Par tij Sneevliet met Tan Malakka, de metho den van non-coöperatie, en vele andere vormen, ook revolutionaire. De Gouverneur-Generaals wisten hner te genover niet veel goeds te stellen, als de kampen aan de Boven-Digoel en wat vage Leloften in den Volksraad. Ook in Nederland, aldus spr., bestond voor het Indische vraagstuk niet voldoende be,langstelling, want zelfs in 1938 achtte de regeering het' tijdstip nog niet gekomen, om behoorlijke hervormingen in het bin- nenlandsch bestuur van Ned. Indië tot stand te brengen. Toen kwam de overrompeling van Ja pan en het debacle van de geallieerden en daarbij een plotseling oplaaiend nationalis me, wat niet meer te stuiten viel, ook niet na de nederlaag van Japan. Een Koninklij ke boodschap kon daar niets meer aan ver- ALS WINNAAR VAN DE ELFSTEDENTOCHT Gisterenmiddag heeft in het parochiehuis te Langeraar de huldiging plaats gehad van Jan van der Hoorn, den winnaar van de Elfstedentocht 1947. Het inleidend woord werd gesproken door den heer D. Tensen, voorzitter van het huldigingscomité, die mededeelde dat bij de Elfstedentocht-commissie na 45 da gen nog geen aanmerking was binnengeko men op v. d. Hoorn. De voorzitter van de Ter Aarsche IJs club, de heer M. van Tol, heeft uiteengezet, dat deze prestatie van hun plaatsgenoot een groote eer voor Ter Aar was. Hij bood bloe men aan. een voorloopig geschenk, dat ge volgd zal worden door een zilveren krans. Burgemeester Hoogenboom legde er de nadruk op, dat de aanwijzing van Van den Hoorn als winnaar niet is een herziening van den officieelen uitslag, doch de officiee- le uitslag zelve. Namens het gemeentebe stuur zal den winnaar een porceleinen wandbord worden aangeboden. Kapelaan Tweehuysen wees op de plich ten van den sportman, welke plichten het best gefundeerd zijn op een godsdienstige levenswandel. Het bestuursled van den Z.H. IJsbond, den heer van Zwieten, wees op de belangrijke rol, welke Ter Aar speelt in de bevordering van de ijs-sport. De heer J. Egberts, bestuurslid van de IJsclub, verzocht, in aansluiting daarop, de medewerking van het gemeentebestuur om eventueel een ijsbaan aan te leggen op on- dergeloopen land. De heer Arie Hoogervorst hield nog een humoristische toespraak over „de groote vier" van Langeraar. waarna Jan van dei- Hoorn een dankwoord sprak voor de hul diging, hem ten de.el gevallen. De bijeenkomst, die een zeer opgewekt verloop had, werd opgeluisterd door de mu- ziekvereeniging „Arti et Religioni". NOG MEER FR1ESCHE ELFSTEDEN TOCHTEN. We behoeven niet meer reikhalzend uit te zien naar een Frieschen elfstedentocht. Reeds hebben we aangekondigd een tocht langs de Grieksche 11 steden te voet, per boot en per rijwiel en nu komt daar nog bij een tocht te paard. Het valt niet te ontkennen, dat dit wel een van de meest ia? nt rekkelijke tochten genoemd moet v/orden. Vooral het gedeelte door het mooie Gaasterland is zeer attractief. De tocht, die gehouden zal worden van 8 tot 11 Juli a.s., staat onder auspiciën van den A. N. W. B. en zal haar ontstaan te dan ken hebben aan het initiatief van de Lan delijke Rijvereeniging „De Martena-rui- ters" te Corajum, waar ook de start zal zijn. Op elk der 4 dagen is de af te leggen afstand ongeveer 50 km., die binnen de 6 uren moeten gereden worden. BIJZONDER GERECHTSHOF. De rijwielhersteller G. G. v. d. Kolm te Woerden heeft zich voor het Bijz. Ge rechtshof te verantwoorden gehad wegens zijn hulp aan den vijand, o.a. wegens me dewerking aan den S.D. Het Hof heeft hem veroordeeld tot vijf jaar gevangenis- - straf met aftrek van preventief en ont zetting uit de kiesrechten voor het leven. De tuindersknecht W. P. Zwaan te Zwammerdam was lid van de N.S.B. en in dienst getreden bij de Landwacht. Het Hof heeft hem veroordeeld tot drie jaar jeugdgevangenisstraf. Wegens hulpverleening aan den vij and heeft voor het Bijz. Hof terecht ge staan de huisschilder C. Hogenes te Kat wijk, die lid van de landwacht was ge weest. Het Hof heeft opgelegd drie jaar jeugd-gevangenisstraf. anderen. De Indonesiër had het vertrouwen in de Nederlanders opgezegd. Na deze'uiteenzetting gaf spr. een sum mier overzicht van Linggadjati, waarheid en Dichtung. Onderteekening is volgens spreker gebiedende noodzaak. Afwijzing zou oorlog beteekenen en hiervoor hebben wij noch wapenen, noch het geld, wat wij van Amerika zouden moeten leenen, daargelaten nog de vraag hoe Amerika over dit conflict denkt. Na deze in keurige stijl voorgedragen boeiende en met groote aandacht gevolg de rede meldden zich een tiental vragen stellers, die allen het volle pond in de beantwoording van de door hen gestelde vragen kregen Spr. respecteerde de meening van hen, die in deze matérie een andere zienswijze huldigdne, maar persisteerde hij zijn opvat ting. dat aanvaarding van Linggadjati de eenig reëele mogelijkheid is, om nog tot een vruchtdragende samenwerking van twee vrije volkeren, Nederland en Indone sië, te komen. Na dankzegging van den voorzitter aan den spreker, kwamen de andere punten van de agenda aan de orde, welke, gezien het inmiddels vergevorderde uur, in een zeer snel tempo werden afgewerkt. Met dank aan alle afgevaardigden sloot de voorzitter hierna de vergadering. TEGEN DE ONDERTEEKENING VAN LINGGADJATI. De heer Ch. J. I M. Weiter heeft op een bijeenkomst, belegd door het „Comité Handhaving Rijkseenheid" te Utrecht een beroep gedaan op de Katholieke Volkspartij om daden te stellen in plaats van lyrische ontboezemingen te uiten over de Rijkseen heid, en om, vóór het te laat is, zich af te wenden van de politiek der communisten en socialisten, die gericht is op de verbreking van het Koninkrijk. Te voren had de voorzitter van het co mité, prof. mr. P. S. Gerbrandy, de thans ontstane toestand als ongrondwettig ge brandmerkt en de op handen zijnde onder teekening voor ons Rijk niet bindend ge noemd. In een telegram heeft de vergadering H. M. de Koningin om haar hooge tusschen- komst gesmeekt, „opdat de overeenkomst van Linggadjati niet worije geteekend en de volkeren van indië en Nederland wor den behoed voor de chaos en de onder- Tweede Stille Omgang 1947 Ongeveer 55000 deelnemers voor den tweeden en laatsten Stillen Omgang van dit jaar hebben opnieuw 21 extra treinen, ver scheidene autobussen en andere vervoer middelen duizenden uit den lande naar de Mirakelstad gebracht, zoodat met de c.a. 1500p Amsterdammers ruim 40.000 man nen in den afgeloopen naéht door het eud- ste gedeelte van Amsterdam den bedegang tot hulde aan het H. Sacrament hebben ge maakt. Onder de deelnemers bevond zich Z. H. Exc. Mgr. J, P. Huibers. Bisschop van Haar lem, die Zaterdagavond een Pontificaal Lof celebreerde in de kerk van het Bagijnhof en daar gistermorgen om 8 uur een stille H. Mis opdroeg en een korte predicatie hield. Het groote aantal deelnemers maakte het noodzakelijk eenige andere kerken in te schakelen om allen in de gelegenheid te stellen na den gemaakten omgang Mis te hooren. Twintig trams met bijwagens, speciaal daartoe van de gemeente gehuurd, maakten een vlot vervoer der omgangers mogelijk. SPOEDOPLEIDING TOT ONDERWIJZER. Een bij K B. te nemen noodmaatregel is in voorbereiding, die het gedurende een of twee jaar mogelijk zal maken voor be zitters van het einddiploma gymnasium of H.B.S. om na een speciale opieiding van een jaar zoo mogelijk aan de bestaande kweekscholen de onderwijzersbevoegd heid te verkrijgen. Vermoedelijk wordt geen verschil gemaakt tusschen bezitters van het A- of B-diploma. Ook deze groepen kunnen, als ze de studiekosten niet kunnen dragen, een beurs aanvragen bij het mi nisterie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen. Daar het reeds eenige malen is \toorge- komen, dat automobilisten bij duisternis in de omgeving van interneeringskampen door bewakingspersoneel, dat op zoek was naar ontvluchte geïnterneerden, beschoten zijn geworden, heeft de A.N.W.B. zich toe de be voegde autoriteiten gewend, met het ver zoek hiertegen op te treden. De A.N.W.B. verneemt thans, dat wijzi ging is gebracht in het opsporingssysteem bij eventueele ontvluchtingen, waardoor dergelijke onaangename voorvallen verme den zullen worden. KATWIJK AAN DEN RIJN Pastoor Houtman f In den ouderdom van bijna 80 jaren is overleden de zeergerw. heer pastoor J. Houtman, rustend pastoor van het Aarts bisdom Westminster, oud-Aalmoezenier van het Engelsche leger in den vorigen wereld oorlog. Tijdens den tweeden wereldoorlog was Katwijk verboden terrein voor Father Houtman en was o.m. Gouda zijn verblijf. Doch in Mei 1945 was pastoor H. weer spoe dig in zijn geliefde verblijf, Huize Callao komen vertoeven.-De dood heeft thans een einde gemaakt aan dit vruchtbaar, ver dienstelijk leven. Pastoor Houtman vierde op 9 Aug. 1936 in Katwijk, onder groote belangstelling zijn 40-jarig Priesterschap en mocht op 10 Aug. 1946 zijn gouden Priesterfeest onder niet minder belangstel ling vieren. De overledene was èn bij Ka tholieken èn bij andersdenkenden zeer ge acht en bemind. Requiescat in pace. De Plechtige Requiem zal plaats hebben a.s. Woensdagmorgen te 10 uur in de pa rochiekerk, waarna de bijzetting in het priestergraf op het R.K. Kerkhof alhier. HOOGMADE Pastoor A. J. van Schaik geïnstalleerd Voor de Hoogmis werd gisteren de nieuwe herder der parochie O.L. Vrouw Geboorte door Deken A. Homulle ge ïnstalleerd. Na het voorlezen van den benoemings brief volgde het Veni Creator, waarna de pastoor geknield op de onderste trede van het altaar den eed van gehoorzaamheid en eerbied aflegde. Uit handen van den Deken ontving de herder de sleutels dei- kerk, kelk, misboek en priestergewaden, als bevestiging van bezit der parochie. Nadat de preekstoel, biechtstoel, doopvont en socristie aan den* nieuwen bedienaar waren overgedragen, volgde onder de Hoogmis een toespraak door den Deken, waarin hij het plotseling heengaan van wijlen pastoor J. F. Lips memoreerde, die elf jaren hier had gearbeid voor de jeugd en ouderen om hun zielenood te lenigen. Als de Barmhartige Samaritaan heeft hij wonden geheeld en genezen met de ijver van zijn priesterhart. Niet alleen de zorg voor de geestelijke, doch ook voor de tij delijke belangen van zijn parochianen hebben pastoor Lips steeds bezig gehou den. Bij zijn benoeming tot pastoor dezer parochie vond hij een toestand, niet zoo als eerder ten onrechte wel eens vermeld is als chaotisch, doch wel verarmd. Hier onder heeft hy zijn krachtige schouders geplaatst en met groot financiersbeleid, geholpen door de tijdsomstandigheden, een einde gemaakt aan de grootste zorgen voor Hoogmade's parochie. Gedenkt daar om Uw overleden herder als goede Ka tholieken dagelijks in Uw gebed. Thans is er een nieuwe pastoor. Reeds in zijn jeugd, toen hij zich nog voorbereidde op het H. Priesterschap, heb ik hem gekend. Ik mag U wel feliciteeren. Wij mogen recht verheugd zijn, dat de Bisschop hem hierheen heeft willen zenden. Hij zal on der U gaan arbeiden in 'sHeeren wijn gaard. Hij zal U helpen in de gevaren en geleiden in de veilige haven, als vader, vriend en raadsman U voorgaan. Een groote taak is hem opgedragen, waarvoor Uw gestadig gebed hem moge sterken naar ziel en lichaam om eenmaal aange komen bij God als een goed rentmeester rekenschat) over zijn rentmeesterschap te kunnen afleggen. IN DEN AVOND VAN 20 MAART arriveerden in het Moederhuis van de Nederland- sche Minderbroeders te Weert zes missionarissen. De paters Pelinus Steltenpool. Hubertinus Backes, 'Artemius Huls, Abdias van der Sande, Stanislaus Mulder en de Broeder Hippolytus van Schie waren 19 Februari van Antwerpen uit vertrokken met het Amerikaansche vrachtschip Edmund Fanning met bestemming Shanghai. 14 Maart bereikte het. Provincialaat te Weert het ontstellende bericht, dat de boot in de haven van Genua geëxplodeerd was. De missionarissen waren nog in leven. En kel kleine berichten kwamen door, doch hoe de situatie was, kon moeilijk uitge maakt worden. Maar ineens stonden ze voor ons, aldus bericht het A.N.P. uit Weert. We herkennen ze niet op het eerste gezicht, want zij dra gen allen burgerkleeding. Zij blijken alles verloren te hebben. Wat was de oorzaak van de ramp? Nie mand, die het precies kan zeggen. Er werd vuur gezien en even later had er een ex plosie plaats, die het schip van 10.000 ton doormidden spleet en de aanwezige lading metersver uiteen deed spatten. Twee loco motieven, die aan boord waren, werden opgetild en een werd opzij geworpen. Brandend ijzer vloog rond en stukken hout dreven in de haven. Pater Steltenpool was naar de railing ge sneld en probeerde naar benedenspringend een kabel te pakken tekrijgen.Hetmislukte en hij viel in het water. Den andere paters trachten met de opvarenden het schip te verlaten. Binnen tien minuten hadden verschillen de explosies plaats en greep het vuur steeds sneller om zich heen. Ik was wonderlijk kalm, zegt pater Steltenpool, en voelde me zeker, omdat ik zwemmen kon. Hij pro beerde een afhangend kabeltouw te pak ken te krijgen, maar te zwaar in zijn natte kleeding moest hij het opgeven op deze manier zich omhoog te werken. De anderen zagen zijn worsteling en maanden tot haast aan. Ieder oogenblik kon een nieuwe ex plosie den toestand onmogelijker maken. Een stuk band werd hem toegereikt, maar het brak doormidden, toen hij werd opge trokken. Met een zakmes werd een deci meter dik kabeltouw afgesneden en den pater toegeworpen. Hij kon het te pakken krijgen, maar was niet in staat het vast te knoopen. Hij draaide het om zijn lichaam en hield het met zijn halfverlamde handen en polsen vast. Zoo kon hij gered worden. Aan het redden van de bagage kon niet gedacht worden. De paters moesten eerst nog een paar Spanjaarden uit het water halen, die anders omgekomen zouden zijn. Er heersch- te een geweldige verwarring, waarvan een groot stel dieven gebruik maakten om alles wat zij te pakken konden krijgen mee te sleepen. We moesten op de dingen, die we nog gered hadden, gaan zitten om ze niet kwijt te raken, vertellen de missionarissen. Pater Steltenpool, die opgenomen werd in een ziekenhuis, moest het met geleende kleeren doen. We hebben veel steun ondervonden van De groote belangstelling waar mede de aankondiging van de Ka mer-central- Leiden: Romme spreekt in Lisse werd begroet is aanleiding gewor den, dat deze vergadering niet in het gebouw vanden Volksbond met 450 plaatsen, „och in het Veilingge bouw van de H.B.G. te Lisse Gracht- weg 75 i_l plaats hebben. Hierin is plaats voor 15^0 tot 2000 personen. Het zal een massale bijeenkomst worden. Rijwiel- en auto-stalling is aanwezig. Dief door de politie aangehouden Bij een nachtelijke pa- door de duisternis, in de om- trouille, omstreeks 12 in de Meije, onder de ge- ge ving van een boerderij. Een achtervolging werd ite Bodegraven, is het ingezet maar nauwelijks wa de politie aldaar gelukt, na ren de agenten de boerderij een gevaarlijke wild-west genaderd, waar zij meenden achtervolging met schietpar- den man te hebben zien ver tij de hand te leggen op berucht individu, dat niet dwijnen, of er werd plotse ling vanuit een schuur alleen de Rijnstreek met hen geschoten. De wacht- zijn roofovervallen en vele meester le klasse Bal werd inbraken, waarvoor hij hierbij in zijn rechterschou- sinds langen tijd reeds der niet ernstig gewond. wordt gezocht, onveilig maakte, doch dat om. ook De mannen van de sterke arm lieten zich door deze een vrij belangrijke inbraak schietpartij evenwel niet in met roof te Arnhem op zijn timideeren en vuurden on middellijk terug m de rich ting vanwaar de schoten kwamen. Aanvankelijk even kerfstok heeft. Op dezen tocht zagen de agenten Bal en Keiler in het wel ^nder resultaat. want nachtelijk duister, bij een toen 2jj ^et terrein afzoch- boerderij langs den beken- teilj had de aarvailer ijlings den Meije schen landweg een reeda de plaat gepoeUt. schim van een mannelijk persoon, die zich langzaam voortbewoog. Toen de agenten, die be grijpelijkerwijs onraad ver moedden, een onderzoek in- Toch werd de cmgeving aan een grondig onderzoek onderworpen, waarbij de politie, ondanks het late avonduur, prachtig werd ge assisteerd door de omwor.en- stelden, sloeg de man aan de dien. Het resultaat was toen haal en verdween, ondanks verrassend. In een der wo- herhaalde sommatie van de ningen troffen zij n.l. v.*el- dienaren der wet, gedekt dra den dader, hevig bloe dend, aari. Hij waó in zijn long vrij ernstig getroffen. Het bleek de ongeveer 20- jarige Chr. Blanken te zijr., die o.a. deel uitmaakte van het drietal, dat in het na jaar van 1946 ten huize van den bejaarden veehandelaar Goebel aan den Steekter- weg te Alphen aan den Rijn den roofoverval pleegde, waarbij het den aangeval lene slechts met veel moeite gelukt is, zich uit den greep der booswichten, die blij kens de rapporten, voor niets terugdeinzen, te be vrijden. Tot nu toe was het BI. ge lukt zich ten huize van fa milieleden schuil te houden, alhoewel zyn twee kamera den reeds spoedig na dien roofoverval konden worden gevat. De Roode Kruisdienst te Bodegraven vervoerde den getroffen arrestant naar een ziekenhuis te Gouda. Hij wordt dag en nacht be waakt. Door het vele bloedverlies was zijn toestand van dien aard, dat hem nog geen na der verhoor kon worden af genomen. Zijn toestand is vooruitgaande. TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 4. Wat was daar nu aan de hand? Zou hij de waterleiding soms kapot gestoten heb ben? Verbaasd stond Tim het geval te be kijken. Maar was het wel water Nieuwsgierig geworden holde hij naar huis en haalde een glaasje, dat hij vol liet lopen. Nee, water was het niet, het was benzine!. Zou hü dan een benzine-bron in zijn tuin tje aangeboord hebben? Dat was me even tjes wat! Daar kon hij schatrijk mee wor den. Tim had het natuurlijk helemaal bij het verkeerde eind, dat begrijpen jullie na tuurlijk allang. Het geval had iets te maken met het geheimzinnige verdwijnen der ben zine uit de groote reservoirs. In één van de kamers van een oud huis, in een buurt van het stadje, die nu niet wat je noemt gunstig bij de politie aangeschreven stond, zaten enkele heren de tijd te doden door een spelletje te kaarten. Zij waren het, die wel meer van de hele historie afwisten. Doch hun gezellig samenzijn werd weldra ge stoord, doordat een ander lid van het il luster gezelschap nogal opgewonden kwam binnenstormen den Nederlandschcn consul, vertellen zij. Hij hielp hen met de noodige formaliteiten voor den terugreis naar Nederland en nam andere noodzakelijke maatregelen. (Bij onze informaties aan het Francisca nerklooster te Weert, deelde men ons mede, dat bovenstaand bericht van het A.N.P. reeds enkele weken oud is. Ter informatie van belangstellenden plaatsen wij het als nog. Red. L Crt.). ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. De gouverneur van Suriname, mr. J. C. Brons is hier te lande aangekomen om besprekingen te voeren. De chef-vlieger van de K.L.M. Leen- dert Sillevis is Zaterdag gehuldigd voor zijn 25-jarig jubileum bij de K.L.M. Tot secretaris van de Federatie van Ned. Journalisten is benoemd mr. A. E. van Randwijk. Dr. A. de Wever, huisdokter en be kend botanicus is te Maastricht overleden. De schilderspatroons te Nijmegen hebben besloten geen ruiten bij particu lieren meer in te zetten, zoolang dc prij- zenbeschikking het tarief zoo laag houdt. De Haarlemsche Brockway Bus My gaat over in de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Mij. De afd. Zuid-Holland van den Na- tionalen Woningraad heeft besloten tot een provinciale woningstichting. Een ontvluchtingscomplot in het N.S.B.-kamp te Laren is tijdig ontdekt. Een gedeelte der geïnterneerden is over gebracht naar andere karppen. Te Nijmegen is een vijfjarig dochter tje van J. v. O. bij het oversteken van dc straat door een auto gegrepen en gedood. BUITENLAND. Een Amerikaansche Dakoto is Don derdagnacht op weg van Abessynië naar Eritrea op VA uur afstand van Addis Abe ba neergestort. Er bevonden zich 6 per sonen in het vliegveld. Hun lot is nog onbekend. Zaterdagavond is een katoen pakhuis te Le Havre uitgebrand. De schade wordt op 250 millioen francs geschat. In Mei zullen in Hongarije nieuw? verkiezingen worden gehouden voor het parlement op basis van nieuwe kiezerslys- De viermogendhcdencomirissie, welke de grens tusschen Italië en Joego Slavië moet regelen, is in Triëst met machinege weren beschoten, 'n Prettig baantje! In Joego-Slavië zjjn strenge maatre gelen ingevoerd ter verzekering van de graaninzameling bij de boeren teneinde den voedselnood te bestrijden. In de Grot der Geboorte te Bethlehem hebben dieven het glazen omhulsel van het Mariabeeld vernield en eenige versierselen gestolen. De voormalige luit-generaal Dittmar, eens radio-commentator en woordvoerder van het opperbevel der Duitsche weer- ïEPcht, maakt nu in Wales de koeienstal schoon op een boerderij. Door ijsgang in de Oder is een gat in den dijk ontstaan bij Küstrin, waardoor vele dorpen zijn ondcrgeloopen en Küstrin is geïsoleerd. Een Egyptisch twcc-motorig vliegtuig is op de Azoren te pletter geslagen. Twee leden der bemanning zijn gedood. Zaterdagavond is de auto van den Belgischen premier Spaak tegen een boom gebotst. De heer Spaak liep eenige kneu zingen op, doch heeft niets georoken. Dinsdag. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 Nieuws. 8,15 Opgewekte morgen klanken. 9.00 Gevarieerd morgenconcert. 9.45 Herhaling van het Lichtbaken door Henri de Greeve. 10 15 Radio Philharmo- nisch orkest o.l.v Albert van Raalte. 10.40 Een Marialegende, berijmd door Gabriel Smit, voordracht door Loucky de Raedt. 10.50 Voorloopers van Bach. 11.30 „Als dc ziele luistert"' door pater H. Breukers te Nijmegen. 11.40 „Maria ter eere". 11.45 Familieberichten uit Overzeesche Gc- biedsdeelen. 12.00 Angelus. 12.03 Adolf Busch speelt Frühlingssonate in F. gr. t. op. 24, Beethoven. 12.30 Lunchconcert door het „Orkest zonder Naam". 14.00 Vic Hall's Lunchkwartet. 14.30 Radio- cocktail. 15.00 Voor dc vrouw. 16.00 Ra dioziekenbezoek. 16.30 Na schooltijd. 16.45 „Van Maria Boodschap tot Moeder van Zeven Smarten". 17.45 Rijk Oveizee. 18.00 Amusementsorkest 18.30 Sportpraatje. 18.30 Progr. voor de Ncderl. Strijdkrach ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Amusementsor kest. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.25 ,,My Jesus in Gethsemane" uit de „Matthaus-passion". 20.30 Vijfde vastenmeditatie door den pa ter Borromaeus de Greeve. 22.30 Avond gebed en lithurgische kalender. 22.45 Gram.muziek. 22.50 Passiegedichten. 22.55 Schotsche pastorale. 23.00 Nieuws. HILVERSUM n (415 M.) 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 So- listenconeert. 9.50 „Arbeids-vitaminen", een vroolijk programma voor huis en fa briek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters 11.30 Pia noduo. 12.00 Het Lyra-trio. 12.30 Ons platteland. 12.40 Pierre Palla, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Het Metropole-orkest. 14.00 Met naald en schaar. 14.20 Gisèle Kuhn, piano. 15.15 Toscanini 80 jaar 16.30 Gram. muziek. 17.00 Nederlandsche pianisten spreken en spelen voor de ieugd. 17.30 Het Aeolian Sextet 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich, piano. 19.00 En nunaar bed! 19.05 Gram.muziek. 19.30 Cello en piano. 20.00 Nieuws. 20.15 A.V.R.O.'s bon te Din9dagavondtrein. 21.30 „Contact", de gramofocmplaat voor de luisteraars. 23.00 Nieuws.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3