U.V.S. verslaat Fortuna met 5-1 Van der Steen Z.-H.-Kampioen 10K.M. op den weg „De Bataven'' herboren WASHINGTON SQUARE 131 MAANDAG 24 MAART 194/ DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 l^A DE EINDELOOZE VORSTPERIODE, gepaard gaande met .voetballooze Zonda- gen, trad U. V, S, gisteren weer in het veld om den strijd aan te binden tegen het Vlaardingsche Fortuna. Hoewel het veld er oogenschijniijk vrij behoorlijk uitzag, bleek alras, dat het uiterst moeilijk te spelen was en het ergste van de spelers werd gevergd en het dient gezegd, dat vooral U. V. S. over een langeren- adem - beschikte dan de thuisclub. rend schot te besluiten, dat een doelpunt oplevert zoodat U. V. S. nu een veiligen voorsprong heeft veroverd. (14). De spe lers der thuisclub maken zich nog wel eens schuldig aan te forsch spel en nemen in den regel eerst den speler en dan den man, waarvan Cor Verhoogt telkens het slacht offer is. Een algemeene aanval besluit Tony Kantebeen met een goed schot, dat den keeper te machtig is (15). Toch probeert de thuisclub telkens weer den achterstand te verkleinen, maar de U. V. S.-verdediging is paraat en weet van geen wijken. In de laatste minuut moet van Well zich door Breijer laten vervangen, wanneer een spe ler der thuisclub hem te hardhandig be werkt. Spoedig hierop kondigt de scheids rechter het einde aan, van een wedstrijd die door het slechte veld en den te langen speelstilstand niet veel fraais opleverde. Het was een goede oefenwedstrijd voor U. V. S. om weldra weer geheel in haar spel te komen. U. V. S. trapt met den niet sterken wind af en direct forceert zij reeds een corner, welke echter niets oplevert. Voorloopig blijft U. V. S. in den aanval en een tweede corner wordt haar deel, maar ook deze heeft niet het gewenschte resultaat. Uit een door Wallaart genomen vrijen schop schiet Fasel hoog over. Hierna neemt de thuisclub den aanval over en reeds na tien minuten heeft zij succes indien van Well een schot niet klemvast heeft en de mid- voor van de hem geboden kans dankbaar gebruik maakt (1—-0). Wanneer er echter een kwartier gespeeld is, passeert Piet Kantebeen handig eenige spelers en uit diens voorzet schiet Hiensch onberispelijk in. (11). Het spel golft dan op en neer en zoowel de thuisclub als U. V. S. weten ieder een corner te forceeren, maar beiden we ten het net nier te vinden. Aan weerskan ten zoeken de voortwaartsen het doel te hoog en in laatste instantie weten de kee pers in te grijper. Wanneer Hiensch op een pass doorloopt weet een achterspeler niet anders te doen dan den bal met de hand te bewerken, zoodat U. V. S. een strafschop krijgt toegewezen. Hiensch plaatst zich ach ter den bal en U. V. S. heeft de leiding genomen (12). Hierop is het rusten, zoo dat U. V. S. een nuttigen voorsprong heeft. Reeds direct na de hervatting zigzagt de U. V. S.-voorhoede door de verdediging heen, doch de keeper weet op het laatste moment erger te voorkomen. U. V. S. speelt stukken beter dan voor de rust en vooral de rust in het elftal opent perspec tief voor een uiteindelijk gunstig resul taat. Weer heeft. Piet Kantebeen den bal te pakken gekregen, een ren langs de lijn volgt, besloten met een trekbal naar Cor Verhoogt en het is 31 voor de Leide- naars. Toch weten de Vlaardingers niet van opgeven en ook het U. V. S.-doel komt nog menigmaal in gevaar. De geforceerde corners door de thuisclub leveren echter geen effect op en de verdediging van de L-eidenaars weet steeds tijdig het gevaar te keeren. De thuisclub geeft zienderoogen teekenen van vermoeidheid en de U. V. S.- voorhoede heeft nu het spel geheel in han den, ofschoon zij nog menig maal in den buitenval loopt, waardoor menige kans om zeep wordt gebracht. Hiensch trekt er her haaldelijk tusschen uit en een voorzet van hem weet Piet Kantebeen. die inmiddels naar binnen is geloopen met een schitte- PITVOERING „CONCORDIA". Zaterdag hield de damesgymnastiekver. „Concordia" in de Stadsgehoorzaal haar jaarlijksche uitvoering, die zooals al tijd een uitstekend verzorgde uitvoering werd voor het oog een lust om te zien. Over gebrek aan belangstelling had de organisee- rende ver. niet te klagen: de zaal was uit verkocht, terwijl we onder de aanwezigen opmerkten wethouder van Schaik en den ambtenaar voor lich. opvoeding buiten schoolverband, den heer Legerstee. Het zou ons te ver voeren alle 18 num mers te bespreken. Het toestelwedk: klassikaal brug en hoog brug (ringenzwaaien moest tengevolge van het uitvallen van de oefenuren door de koude jammer genoeg vervallen) was'uit stekend. Het paardspringen maakte een fris- schen indruk, terwijl er gelukkig van dit toestel geen acrobatiek gemaakt werd, wat we van uitvoeringen elders niet altijd kun nen zeggen. Wat de vrije en gereedschapsoefeningen betreft, moet ons van het hart, dat er teveel gewerkt werd met houdingen en standen, waardoor de bewegingsafloop dikwijls ge schaad werd. Dit viel vooral op bij de oefe ningen van de kleineren. De vrije oefening „Vrede en Vrijheid" ging daar ook mank aan. maar dit is geen verwijt voor „Concor dia", maar voor het K.N.G.V., dat deze oefe ning samenstelde. De oefeningen van de leden en sub-leden vertoonden dit euvel niet of maar heel wei nig, zoodat we hier goede, soepele, vloeien de bewegingen zagen. Vooral de knotsoefe ning en de hoepeloefening (het mooiste nummer van dezen avond) moeten we hier om roemen. De persoonlijke oefeningen van de dames Labordus, Brons (de voorzitster, die den avond op de gebruikelijke wijze opende en sloot) en Montfoort gaven zeldzaam mooi werk en moeten we bijzonder loven. Musica begeleidde de oefeningen uitste kend. We hoorden o.a. den Koning Voetbal- marsch en verschillende walsen van Strauss. Rest ons nog te vermelden, dat een bij zonder woord van dank voor den heer J. Nievaart, den leider dezer vereeniging, ze ker op z'n plaats is. IN DE LAGERE REGIONEN. Er zijn maar heel weinig wedstrijden in de lagere klassen gespeeld. In de 2e klasse B slechts twee. UVS trok naar Fortuna en boekte een fraaie 51 zege, UW won met 41 van DCV. De stand aan den kop is nu: U.V.V. 13 9 4 45—26 18 S.V.V. 12 7 3 2 35—20 17 U.V.S. 12 7 2 3 32—25 16 In de 3e klasse A wist LFC een 21 overwinning op Hillinen te behalen, ter wijl TYBB voor een goede 31 zege op HFC zorgde.. Hier is de stand onder de lei ders: T.Y.B.B. V.C.S. L.F.C. Hillinen B. Zwart 12 9 2 1 9 6 12 10 4 4 2 35—18 20 35—20 13 31—36 13 25—21 12 22—18 12 In de 3e klasse B slechts één uitslag: ONA won met 72 van Woerden en verbe terde daardoor haar kans op het kam pioenschap niet weinig. In de 4e klasse A eveneens slechts één uitslag. VVSB slaagde erin met 53 van Teylingen te winnen. De Noordwijkerhou- ters stellen zich hoe langer hoe meer veilig. In de 4e klasse B goede resultaten voor de thuisclubs. RKAVV versloeg Rouwkoop met 42, De Jagers won met 41 van Zwart Blauw, Wilhelmus met 62 van ZLC en EsdoRijswijk eindigde in een gelijk spel. Hier is de stand R.K.A.V.V. 13 11 1 1 46—17 23 Wilhelmus 10 6 2 2 33—21 14 Rijswijk 11 6 2 3 27—22 14 L. en Snel 10 3 6 1 28—17 12 De Jagers 11 5 1 5 31—26 11 B.T.C. 12 4 2 6 29—32 10 Rouwkoop 13 5 8 31—33 10 E.S.D.O. 9 2 3 4 26—24 7 Zwart Blauw 10 2 1 7 18—29 5 Z.L.C. 11 2 9 26—52 4 DE UITSLAGEN. 2e klasse A:VeloxVUC 26; Unitas VFC 1—1. 2e klasse B:UVVDCV 41; Fortuna UVS 1—5. 3e klasse A: LFCHillinnen 21; HFC —TYBB 1—3. 3e klasse B: ONAWoerden 72. 4e kl. A: VVSBTeijlingen 53. 4e klasse B:RKAVVRouwkoop 42; De JagersZwart Blauw 41; Wilhelmus ZLC 62; ESDORijswijk 22. 4e klasse C.: Quick StepsVOGEL 23. L. F. C.Hillinen 21. De toestand van het L. F. C.-terrein viel waarlijk mee ondanks de regenbuien, welke kort tevoren nog gevallen waren. Aanvankelijk viel het cpel ook wel mee en men kon niet zien, dat de spelers maandenlang rust hadden gehad. De thuisclub speelde voor de rust tegen den vrij straffen wind in. doch dat belette den spelers niet een vrij vlot, frisch spelletje te laten zien, waartegen Hillinen maar niet haar goeden vorm kon vinden. Na 10 min, wist v, d. Blom zijn club de lei ding1 te geven (10) en dezelfde speler had twee min. voor de rust opnieuw suc ces (20). In de tweede helft was de spel- kwaliteit stukken minder. L. F. C. kon met wind mee niet tot haar gewone spel komen en het duurde geruimen tijd alvo rens de gasten tct goede aanvallen konden komen. De L. F. C.-voorhoede intusschen gaf den Hillinen-keeper handen vol werd, doch nu zoowel alis voor de rust wist deze menige maal doelpunten te voorkomen. Eerst 10 min. voor het einde wist Hillinen na een langdurige schermutseling voor het L. F. C.-doel de eer te redden (21). Zoo kwam het einde. Engelsche League. De uitslagen van de Zaterdag in de Engelsche League ge speelde wedstrijden zijn: Eerste de visie. Bolton WanderersAston Villa 21; Charlton AthleticBrentford 30; ChelseaSunderland 21; Grimsby TownBlackpool 23; Leeds UnitedAr senal 11; LiverpoolDerby County 11; Manchester UnitedEverton 30; Midles- broughBlackburn Rovers 01; Preston North EndHuddersfield Town 62; Shef field UnitedWolverhampton Wanderers 20; Stoke CityPortsmouth 11. Tweede divisie. BarnsleyLeicester Ci ty 10; Birmingham CityWestham Uni ted 30; BurmeyPlymouth Argyle 21; Coventry CityManchester City 11; New castle UnitedFlham 13; Newport Coun tyChesterfield 30; SouthamptonMill- wall 12; Swansea TownBury 10; Tot tenham HotspurLuton Town 21; West Bromwich AlbionSheffield Wednesday 2—1. rvOOR DE GOUDSCHE Athletiekvereeniging „Achilles" werden Zaterdag j.l. de ^^Zuid-Hollandsche wegkampioenschappen op de 10 K.M. A-, B- en C-klassers geor ganiseerd, terwijl voor de E- en D-klassers en voor de Junioren een parcours van resp. 3 en 1H K.M. uitgestippeld was. Het groepje „Bataven", dat aan deze wedstrij den deelnam, bestond slechts uit twee personen en het mag daarom opzienbarend heeten, dat beiden er in slaagden na een enerveerenden strijd als eersten te eindi gen, hiermede de eerste lauweren na de hergeboorte van „De Bataven" voor deze ver eeniging oogstend. Eerste „Bataven"-succes Het was L. van der Steen, die bij de A- klassers startte voor de 10 K.M. In een hoog tempo wordt gestart en na 1 ronde maken Van der Cteen en Bravenboer (AAA) zich los van de kopgroep, welke zich had ge- Sp^ining voor het doel van „Haarlem" tij dens den wedstrijd tegen Vole wijekers", welke door de Haarlemmers met.52 gewonnen werd. Els Filbry en To Boting tafeltenniskampioenen Onder veel belangstelling vond gisteren het clubkampioenschap dames plaats. Er werd gespeeld in twee groepen, t.w. groep 1 geoefende speelsters, groep 2 nieuwelin gen. Na vele zeer spannende en dikwijls ook uiterst tactisch gespeeide wedstrijden wisten de volgende vier dames zich in groep 1 in de finale te plaatsen: Ank van Bemme- len, Els Filbry, Betty Lingerak en Gré Win kelman. Zeer zeker mag gezegd worden, dat alle vier de dames in deze eindpoule uit stekend partij gegeven hebben. Dit werd ook wel bewezen door het applaus, dat tij dens dezen eindstrijd niet van de lucht was. Els Filbry heeft zich gedurende het geheele tournooi keurig weten te handhaven en kwam totaal ongeslagen als kampioene uit den strijd. Gré Winkelman kwam op de tweede plaats. Tweemaal heeft zij de eer aan haar tegenpartij moeten laten. In de eerste ronde kwam genoemde speelster te gen Betty Lingerak. B. Lingerak zette haar fiksche en goed geplaatste aanvallen door en wist G. Winkelman na drie games er onder te krijgen. Ook Ank van Bemmelen hield zich taai. Zij scoorde al haar winst punten in 3 games en wist van haar verlies- partijen sets in 3 games te maken. De kam pioene werd gedecoreerd met het door den voorzitter ter beschikking gestelde bat insigne. In groep 2 (nieuwelingen) werd een hal ve competitie gespeeld. De dames To Bo ting, Ine Reizevoort en Dora Rickelmann kwamen alle drie met een gelijk aantal puntten uit den strijd. Na eer beslissings match van drie sets behaalde To Boting den kampioenstitel van de afd. nieuwelingen. Uitslagen der competitie-wedstrijden van Zaterdag 22 Mrt.: Sleutels 2 speelde tegen Netbal 3. De vo rige maal werd déze wedstrijd door Net- bal met 82 gewonnen. Thans deden de Sleutelspelers het beter en maakten er ge lijk spel van. Sleutels 3 speelde met 2 in vallers tegen H.J.L. 1, en speelde eveneens gelijk. Op normale sterkte had dit team van de Sleutels ongetwijfeld gewonnen. Sleutels 7 leed wederom een 37 neder laag tegen Detas 4. WIELRENNEN. Swift-eombinatie. Voor den eersten wegwedstrijd was er van de zijde der ren ners maar een geringe opkomst, maar dat er door hen getraind was, viel goed te zien, L. Rijsbergen verraste iedereen door deze 30 k.m. met ongev. 1 minuut te winnen. Jan Schüller werd tweede, T. Holst die langen tijd bij Schüller blééf, eindigde met gerin gen achterstand als 3de Henk Riethoven werd 4de door kettingpech. Gezien de trainingswedstrijd yan giste ren mogen we terecht hierbij zeggen, dat voor den grooten wedstrijd door Profs op 5 Mei en wel :net motorgangmaking waar bij eenige van de beste Ned. renners zullen deelnemen, enkele Leidenaren heel dicht bij de winnaar zullen eindigen en er mis schien een kans bestaat, dat de bloemen van dit eerste groóte wielergebeuren in onze Sleutelstad blijven. SPORT IN HET KORT. De^Twentsche Schaakbond heeft van den K.N:S.B. een uitnoodiging ontvangen om de jaarlijksche bondsschaakwedstrijden dit jaar in Twen the te houden. Waarschijn lijk zullen deze wedstrijden van 1823 Augustus a.s. worden gespeeld in Hengelo. De interlandwedstrijd rugby België Nederland, eindigde in een 63 overwin ning voor de Belgen. De voetballandenwedstrijd Frankrijk Portugal te Parijs werd met 10 door Frankrijk gewonnen. In de gisteren gehouden buitengewone alg. vergadering van den Ned. Biljartbond werd de Belgische biljarter G. van Belle uit Gent, wegens' zijn groote prestaties in de biljartwereld, het lidmaatschap van ver dienste van den N.B.B. aangeboden. vormd. Tusschen deze twee rivalen ont staat een verbeten strijd, waarbij zijn elkaar geen duim terrein toegeven. Maar dan komt de groote verrassing. 500 M. voor de finish wordt de eindsprint ingezet. Onweerstaan baar gaat Van der Steen er van door en gaat 15 seconden voor Bravenboer door de finish en is hiermede Zuid-Hollandsch kampioen 10 K.M. In de D- en E-klasse startte voor de „Ba taven" CLKraan, die er na een feilen eind sprint in wist te slagen op de eerste plaats in deze klasse beslag te leggen. Als deze athleet zich nog wat meer wedstrijdroutine eigen maakt, zal hij ongetwijfeld in de toe komst nog veel van zich doen spreken. Wij laten hieronder nog enkele uitslagen vol gen: 10 K.M. A-, B- en C-klasse: 1. L. van der Steen (De Bataven) 34 min. 38,6 sec. (Z.-H. kampioen), 2. E. Bravenboer (AAA) 34 min. 52.5 sec. D- en E-klasse 3000 M.: 1. C. Kraan (De Bataven) 11 min. 7,5 sec., 2. E. Berkenkamp (Gouda) 11 min. 10,7 sec. Junioren 1500 M.: 1. J. Grootendorst 5 min. 41,6 sec. GOUDSCHE SUCCESSEN VOOR AAV '36-COMB. (ALPHEN). Bij de Zuid-Hollandsche kampioenschap pen op den weg, over 10 K.M. te Gouda werd ook een wedstrijd gehouden over 3300 M. voor D- en E-klassers. Voor de „A.A.V. '36-comb.'' kwamen in de E-klasse uit J. v. d. Hoorn (de bekende winnaar van den olf- stedentocht) en W. de Jong, beiden uit Ter Aar, die als nieuwe krachten der AAV '36- comb. zeer goed werk presteerden in dezen voor hen eersten athletiekwedstrijd. J. v. d. Hoorn ging van start af, dadelijk aan den kop en voerde in een hoog tempo spoedig, voor 't grootste deel van de race, de kopgroep aan, waarin zich ook de Jong bevond. Op 't laatste stuk ontbrak het beide roodbroeken aan sprintkracht, waardoor zij zich nog juisf gepasseerd zagen.. In het totaal klassement eindigde Kroon (Docos), D-Klasse, als eerste in 11 min. 7,5 sec. Tweede werd J. Berekenkamp (Gouda) in 11 min. 10,7 sec. Derde J. v. d. Hoorn in 11 min. 10,8 sec. en vierde W. de Jong in 11 min. 16,2 sec. De AAV'ers werden hier door tweede en derde in de E-klasse. Van beiden mogen we zeker in het ko mende seizoen nóg goede prestaties tege moet zien. terwijl het tevens blijkt, dat er voor de zoo populair geworden schaatsen rijders in de athletiekvereenigingen prima trainingsgelegenheid bestaat. In een race voor Juniores over V/z K.M. bezette J. v. Kreuningen van AVV '36-comb. de derde plaats in 5 min. 7,2 sec. Eerste werd J. Grootendorst van Nurmi (Bodegraven) in 5 min. 41.6 sec. Tweede werd A. L. Jan sen „Gouda" in 5 min. 46,4 sec. L.G. en A.V. Donar. Met het wedstrijd- secretariaat der athletiekafdeeling benevens de redactie der clubberichten i? een dezer dagen belast de heer C. D. Brouwer, Bil- derdijkstraat 7, Leiden. Door de reorganisatie in van 7 tot 8 uur dames; van de R.K. Sportbeweging te 8 tot 9 uur Junioren en van Leiden, heeft de afdeeling 9 tot 10 uur heeren. Deze athletiek van de R.K. Sport- ramingen geschieden alle vereeniging „Docos" weer onder leiding van den heer volledige zelfstandigheid ge- M. ten Braak in de Gym- kregen en gaat dus vanaf nastiekzaal Krauwelsteeg heden weer den naam voe- (achter Casino-Theater). De ren, waaronder ze oorspron- buitentraining wordt gehou- kelijk op 12 Mei 1931 werd den op Zondag 12 uur in de opgericht n.l. R.K. Athle- Leidsche Hout. tiekvereeniging „De Bata- Van de hergeboorte van ven'. ..De Bataven" zal ongetwij- De secretariaten blijven: feld in wijden kring met voor de heeren bij H. Men- vreugde worden kennis ge- tink, Zoeterwoudscheweg 2 nomen. Velen zullen zich en voor de dames bij mej. nog levendig den buitenge- Coby Averdieck, Melchior woon goeden geest, welke er Treublaan 4. Het wedstrijd- immer in deze vereeniging secretariaat berust bij S. van heerschte, herinneren. En der Linden, Breestraat 30. dat deze goede geest ook Tot half April zijn de trai- weer in het herboren „De ningen als volgt: indoortrai. Bataven" is gevaren zal een ning op Donderdagavond: ieder kunnen bevestigen, die Vrijdag j.l., op een 'algemee ne ledenvergadering, waarin met vrijwel algemeene stem men de wederinvoering van den naam „De Bataven" werd goedgekeurd, getuige was van het stralend enthou siasme waarmede het club lied: „De Bataven, de Bata ven, dat zijn wij!" werd aan geheven. Vol optimisme gaan „De Bataven" het pasbegonnen athletiekseizoen in. En dit optimisme is alleszins gewet tigd: de prestaties van vele leden doen grootsche ver wachtingen voor de toekomst rijzen, de lessen van den kundigen trainer, den heer Ten Braak, worden ten zeer ste geapprecieerd en de club geest is er een van algeheele saamhoorigheid in het stre ven naar het groote doel „De Bataven" te maken tot een hecht Katholieke athletiek-' bolwerk. 0000006 Humoristische Avonturen-roman- door: LEROY SCOTT. 3) „Mathilde", viel mevrouw De Peyster zeer streng in, „mij dunkt, dat je reeds lang genoeg hier bent, om te weten, hoe ik over 'die kwestie denk. Werkelijk, het is een groote plaag", voegde zij er aan toe, „dat men niet even uit de stad kan gaan, zonder dat die menschen van de pers als raven op je afkomen". „Dat vind ik ook", echode de veront waardigde, van vereering overloopende Olivetta. „Maar je moet bedenken, het is ter wille van je maatschappelijke positie." „Ik heb nog alle moeite gedaan hen weg te krijgen", viel Mathilde haastig in. „Ik heb hun zeker wel tien maal gezegd, dat u nimmer geïnterviewd Wenscht te wor den. Maar, ach, het gaf niets. Zij zitten nu allen beneden te wachten". „En toch ga ik er niet heen", was het eindbesluit van mevrouw De Peyster. „Een van hen", waagde Mathilde beschei den op te merken, „een van hen wenkte mij en zeide, dat hij ook geen interview vvenschte maar een portret". „Wenscht hij mijn portret?" riep me vrouw De Peyster ademloos van verba zing. „Ja, mevrouw. En hij zei ook nog, dat het geïllustreerde Zondagsblad van zijn krant van plan was een heel nummer te wijden aan de meest bekende vrouwen van maatschappelijke positie, die Europa gaan bezoeken. De verschillende artikelen zou den door portretten worden opgeluisterd. Het nummer zou heeten: „Jaarlijksche uit tocht van de leidsters der toonaangeven de kringen". Middenin zou hij dan uw por tret willen plaatsen en het liefst naar de schilderij van den buiteniandschen artist". En Mathilde wees naar een voortreffelijk geschilderde gelijkenis van mevrouw De Peyster, die bijzonder karakteristiek was, niet het minste wat betreft haar buiten gewone deftigheid en statigheid „Je kent mijn onveranderlijke gewoon ten; geef hem mijn onveranderlijk ant woord", was alles, wat mevrouw De Peys ter bits zeide „Neem mij niet kwalijk, nicht Caroline", waagde Olivetta beschroomd op te merken, „maar vindt je zelf niet, dat dit heel iets anders is?" „Heel iets anders? Hoe bedoel je?" „Wel, dit heeft niets uit te staan met de gewone krantennieuwsgierigheid. Een groep van de meest vooraanstaande leid sters uit de hooge kringen en jij midden op het bladdenk eens, jij midden tus schen hen in, tusschen hen allen, waar je zoo echt bij behoort. Nu Caroline, denk er nog eens over. En opgewonden als zij altijd was waar het betrof haar knappe nicht te verheerlijken kon de goede Oli vetta nauwelijks de woorden over haar lippen brengen. 1 ,,'t Mag dan niet heelemaal hetzelfde zijn, maar ik zie er geen reden in om van mijn gewoonte af te wijken", gaf mevrouw De Peyster aarzelend toe. „Als het dan niet ter wille van je zelf is, doe het dan ter wille van den kunste naar", ging Olivetta levendiger voort, maar er lag toch ook zekere beschroomd heid in haar stem. „Je hebt nu eenmaal op je genomen den heer Dubois vooruit te helpen, je hebt je alle moeite gegeven, hem onder je kennissen aan te bevelen. Denk eens, hoe uitstekend het voor zijn renommée zou zijn, als je portret, door hem geschilderd, in de bladen verschijnt". Mevrouw De Peyster wierp even een on derzoekenden blik op Olivetta, als twij felde zij aan de volkomen belangloosheid van dit argument; toen bleef zij een oogen- blik in gepeins en'ten slotte gaf haar ver langen een hard-werkend medemensch van dienst te zijn, den doorslag. Mathilde, je kunt den man een portret geven. En daar ik voor alle dagbladen ge lijk voel, kun je al de reporters die er om vragen, er een geven. Maar op deze voor waarde, dat de heer Dubois er beslist bij genoemd wordt." „Ik zal er voor zorgen, mevrouw." „En stuur ze nu allen heen". „Ik zal zien, hoever ik daarin kan sla gen, mevrouw". En Mathilde ging. „Hoe laat vaart de Plutonia uit?" vroeg nu Olivetta met de haast van iemand, die zich beijvert van zeer dun ijs te geraken. „Vannacht om één uur. Methilde zal nog wat voor mij klaar zetten en daarna ver trek ik meteen." „Voor de hoeveelste maal steek je nu al de zee over?" „Dat weet ik zelf niet", klonk het on schuldig. „Voor de dertigste of veertigste maal zou ik zoo zeggen". Olivetta's gezicht was één en al na ijver, maar geen naijver van de valsche soort, meer van de kinderlijke soort. ,,Wat een genot!" riep ze openhartig uit. „Naar Europa gaan ka."1 men nauwelijks een genot noemen", verbeterde mevrouw De Peyster. ,,'t Is meer een plicht, dien men verschuldigd is aan zijn maatschap pelijke positie." „Ja, ik weet, dat dit bij jou het geval is, nicht Caroline. Maar voor mij, ach wat zou het voor mij een genot zijn! Toen je mij dien eenien zomer hebt meegenomen, heb ben wij nog maar alleen de badplaatsen bezocht. Maar nu", en zij sprak steeds geestdriftiger en klapte zoowaar in haar handen „maar nu, Parijs te zien! Het Louvre. Het Luxembourg! Wel, het is de droom van mijn leven!" Mevrouw De Peyster keek nog eens ter zijde haar nicht aan. „Olivetta heb je mijnheer Dub®is nog ge legenheid gegeven je met zijn attenties te achtervolgen?" „O neen, natuurlijk niet!" weerde zich Olivetta, en een flauw blosje kleurde de te vroeg fletse wangen. „Dacht je werkelijk, dat na wat je eens gezegd heb „Mijnheer Dubois is een heel bekwaam kunstenaar, maar „Ik begrijp je, nicht Caroline", viel Oli- vett haastig in. „Ik ben veel te veel door drongen van het belang van je positie om aan zoo iets te denken". „Wij zullen deze zaak nu als afgedaan beschouwen", gaf mevrouw De Peyster ten antwoord, en zij kuste Olivetta met de koel heid van een hertogin. Mevrouw De Peyster stond op. Zij was te ongerust over haar zoon, dan dat zij daar zoo stil kon blijven zitten; ze moest bewe ging nemen. „Ik zal eens een tocht door 't huis gaan maken om te zien of alles behorlijk is af gesloten. Wil je misschien met mij mee de ronde doen?" ölivetta had daar niets op tegen, en zoo gingen zij dan samen pratend naar be neden- Bij de eerste verdieping drong de stem van Mathilde luid en heftig tot hen door. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2