's Werelds loop....! De Gemeenteraad van Alkemade bijeen WASHINGTON fTi SQUARE Ie oooooö Voedselcommissaris sprak te Alphen ZATERDAG 22 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 TTE MOSKOU schiet de conferentie van de Groote Vier nog niet hard op. Zij willen blijkbaar eerst een dóór-praten en het heele complex van problemen aan de tand voelen alvorens tot bepaalde conclu des te komen. Slechts één besluit hebben zij genomen en dat was de ontbinding van een staat Pruisen. Dat was een gemakke lijk besluit, want vooreerst waren zij het voor deze ééne keer allemaal eens, dat het wenschelijk was den Pruisischen aanvals- geest, welke gedurende de laatste eeuw zich driemaal had gemanifesteerd, te kort wieken, maar vervolgens ook omdat Prui sen feitelijk reeds bijna 2 jaar ontbonden is. „Dat is dan dat", zeiden de Vier en zy gingen over tot wat een blad niet onaardig „puin ruimen" noemde. Wil men gaan bou wen, dan dient eerst het oude puin te wor- ■den opgeruimd; wil men in de politiek tot constructieve overeenstemming komen, dan moeten van te voren alle misverstanden en grieven over en weer uit den weg wor den geruimd- Zoo gaf de conferentie de eerste dagen het niet al te aanlokkelijke beeld van vier ministers, die elkaar aller lei verwijten naar het hoofd slingerden en den schijn wekten alsof ze expres naar Moskou waren gekomen om elkaar eens flink de waarheid te zeggen. Maar langza merhand zijn ze van het stadium der we derzij dsche beschuldigingen toch terecht ge komen in het stadium van een serieuze be spreking der groote problemen, waarbij zij natuurlijk de gebruikelijke staalkaart van uiteenloopende zienswijzen ontvou wen. Daar de problemen op zich toch al ingewikkeld genoeg zijn, worden zij door de beschouwing uit vier verschillende ge zichtspunten er niet bepaald overzichtelij ker op, zoodat het doorwerken van de ver slagen een doorloopende puzzle is. Wij zullen onze lezers er niet te veel mee ver moeien en wachten de resultaten af. In elk geval schijnt de actie van presi dent Truman om Griekenland en Perzië en. in 't algemeen alle landen, welke het slachtoffer van „totalitaire" terreurmetho des dreigen te worden, financieel te steu nen, den gang van zaken op de conferen tie niet te hebben beïnvloed. Althans niet merkbaar. De Russen negeeren de zeer duidelijke anti-communistische tendenz van de Amerikaansche actie volkomen en zitten waarschijnlijk te broeden op een nieuwe zet, waarmee ze Amerika weer een slag vóór komen. TN BEI/xIë en Frankrijk gaat het den communisten niet naar den vleeze. In België hebben zij een regeeringscrisis uit gelokt met het gevolg, dat zij er nu naast zijn komen te zitten. Spaak heeft een nieuw kabinet gevormd, waarin katholie ken en socialisten zitting hebben, waar door de verwachting gewettigd is gewor den, dat men nu eindelijk tot een oplos sing zal komen van de twee groote pro blemen, welke het land verdeeld hebben gehouden, n.l. de koningskwestie en het vrouwenkiesrecht. Er is ongetwijfeld wel een kern van waarheid in, dat men als op positie-partij zich een propaganda kan ver oorloven, welke men zich als regeerings- partij niet kan penmjtteeren, zoodat de communisten misschien heil verwachten van een toomelooze oppositie. Maar daar staat tegenover, dat zij in de afgeloopen maanden ook duidelijk bewezen hebben, dat er met hen geen regeering is te vof- men; dat een democratie, die zoo demo cratisch is om haar eigen ondermijners in de leiding op te nemen haar eigen graf graaft. Frankrijk vertoont precies hetzelfde beeld. Ook daar zitten de communisten in de regeering en ook d'aar sturen zy het land van de eene crisis in de andere. De jongste Fransche crisis is nu weer ont staan uit de verdeeldheid van de regee- ringscoalitie omtrent het beleid in Indo- China. De communisten willen niet voor de militaire credieten vóór Indo-China stemmen, waartegenover de minister-pre sident Ramadier de kwestie van vertrou wen heeft gesteld. Vandaag, Zaterdag, zal daarover gestemd worden- Dan zal blijken, of men verder zal sukkelen of dat er een nieuwe weg ge vonden kan worden. Het zal wel sukkelen blijven, zoolang de Fransche kiezers niet zelf een klinkend antwoord geven. LEIDER VAN DE „IRGOEN" GEARRESTEERD. Volgens onbevestigde berichten zou de leider van de Irgoen Zwai Leoemi te Jeru zalem gearresteerd zijn, alsmede een aan tal andere leidende persoonlijkheden van deze verzetsorganisatie. Van hondenkar tot 20-tonner 40«Jaar expediteursbedrijf te Oegstgeest Het feit. dat de Fa. G. v. d. Luyt en Zo nen, expediteursbedrijf hier ter plaatse, haar veertigjarig jubileum tegemoet gaat, deed ons besluiten om den heer G. v. d. Luyt in zijn woning aan de Wijttenbachweg te gaan opzoeken, teneinde hem iets te la ten vertellen over de 40 jaren wel en wee in zijn bedrijf, dat hem nog steeds zoo na aan 't hart ligt. Wij vonden den oprichter, met zijn echtgenoote bij de warme kachel gezeten, behagelijk een pijpje smoorend. „En-hoe bent u, om maar met de deur in huis te vallen, op het idee gekomen dit be drijf op te zetten?" was onze vraag. ,.Dat zal ik U vertellen." Hij gaat gemak kelijk in z'n stoel zitten en klopt bedacht zaam z'n pijpje leeg. „Toen ik begon te wer ken en dat was al op 11-jarige leeftijd! kwam ik als schippersknecht bij een beurt schipper, later op een steenfabriek en daar na in Oegstgeest aan de gemeente. Daar heb ik 't nog een heel tijdje uitgehouden, hoewel ik moeite genoeg had om rond te komen, want ik verdiende toentertijd de som van acht gulden vijf en zeventig, en als je daar 'n steeds aangroeiend huisgezin van moet onderhouden, dan valt 't niet mee om de eindjes aan elkaar te knoopen!" „Bent u lang bij de gemeente gebleven?" wilden wij weten. „Tot mijn 32ste jaar. Toen werd ik ar- beids-ongeschikt verklaard, kreeg honderd gulden gratificatie en kon vertrekken." ,.,En toen ging u met dat kapitaal zeker uw bedrijf beginnen, is 't niet?" „Nou, niet precies. Kijk, 't ging zoo: de oude kruidenier van Beek hield me kort daarop aan en zei: „Van der Luyt, je kunt wat verdienen, wanneer je zes stoelen voor me naar Leiden brengt". Nou, daar had ik wel ooren naar. Ik laadde de zes stoelen op de hondenkar er» daar ging 't op Leiden aan. Toen ik weer thuis was, had ik een rijksdaalder verdiend en was de bodedienst geboren". „Dus u zag er wel wat in en u ging er toen mee door?" „Ja zeker. Met de hondenkar. Tenminste de eerste tien dagen. Toen vond ik die hon denkar wel een beetje al te miserabel; ik trok naar Rijnsburg met de honderd gulden gratificatie van de gemeente op zak, kocht daar een oude hit en wat voor 'n hit, meneer; als-ie ergens lang moest blijven staan, ging-ie er doodgemoedereerd bij lig gen! met 't noodige tuig en ging deftig met paard en wagen voor bode spelen". „Dat was dus al een heele vooruitgang. En zoo groeide 't bedrijf zeker steeds ver der op?" „Ja, maar niet zoo hard. Ik had een groot gezin, dat bijna ieder jaar vermeerderde, dus ik had zorgen genoeg. Desondanks slaagde ik er toch in, ieder jaar een paard en wagen bij te koopen. Met ongeduld wachtte ik tot m'n jongens van school kwamen; dan konden ze meehelpen in het bedrijf Zoo ging het door tot ik 7 paarden en wagens had" „En toen ging u zeker op nummer acht aan?" „Nee meneer, toen kochten we schrikt u niet! een auto, onze eerst Ford Dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad! Moeder de vrouw was erg pessimistisch en dacht dat nu de onderneming wel binnen kort op de flesch zou gaan, nu zij zoo grootsch opgezet werd'. Maar toch kwam de Veehoudersbedrijven en de Regeeringsmaatregelen Op instignatie van de pl. afd. van de Holl. Mij. van Landbouw sprak Donder dagavond in hotel „Cenitraal", voor alle belanghebbenden de heer A. v. d. Hoek, Voedselcommissaris voor Zuid-Holland, over de positie van de veehouderijbedrij ven in Nederland en de thans nog geldende regeeringsmaatregelen. De heer v. d-. Hoek constateerde met ge noegen, dat de toestand van de veehou derijbedrijven in het afgeloopen jaar gun stig te noemen is. en hij meende, dat het de eerstkomende jaren ook nog wel gaan zal, doch met bezorgdheid stelde spr. de vraag: ,,Hoe zal het in de toekomst gaan?" In de allereerste plaats zal de veehou derij moeten streven naar verbetering van de kwaliteit van zijn producten, o.a.è door bodemverbetering. Al zijn de uitkomsten voor de boerenbedrijven, oppervlakkig be zien, niet ongunstig, toch is de toestand nog niet zoo rooskleurig, aldus spr., want men dient er rekening mede te houden, dat de regeering jaarlijks nog ruim 500 millioen gulden er bij moet leggen, om den boeren de huidige prijzen, welke het be- KOFFIE VOOR IEDEREEN Een Zweedsche professor noemde i onlangs de volksmeening, als zou koffie den slaap belemmeren, een ,pure suggestie. Hij bewees, dat: xoffeine wel opwekt, maar ook. het zenuwstelsel tot rust brengt. I Een proef, die eenigen tijd daarna in Frankrijk werd genomen, komt dit op aardige wijze bevestigen. Door 20 proefpersonen werd Ivoor het slapen gaan een kop sterke koffie gebruikt. Allen zei den, dat ze slecht geslapen hadden. Den volgenden dag dronken allen een glas melk: nu verzekerden zij, dat ze rustig geslapen hadden. Wat men niet wist, was, dat in !de melk twintigmaal zooveel cof-j feine opgelost was dan een nor male kop koffie bevat. Wat er ook van zij: er zullen men- schen zijn, die meenen geen koffie te kunnen verdragen, even goed als er menschen zijn die geen [boter of suiker kunnen verdragen. Om nu deze personen niet te berooven van het genot, dat een geurig kopje koffie bieden kan, 'heeft de Gruyter coffeïnevrije koffie in den handel gebracht. Dar is dus koffie, waaruit de coffeïne is verwijderd, maar die door een bijzonder procédé aan smaak en aroma niets heeft in geboet. Ook voor coffeïnevrije koffie is het adres: De Gruyter, de koffie en theezaak. auto er; dat was in 1922. Het volgend jaar kochten we er twee bij, die we wel noodig hadden; de volgende jaren breidden we ons autopark steeds meer uit, omdat wc met onze tijd mee moesten, daar paardentractie op den duur economisch niet meer rendabel was. In 1929 schaften we onze eerste groote verhuiswagen aan die tegenwoordig nog steeds in gebruik is! en tenslotte hadden we dertien auto's aan 't rijden, met welk getal we ook de oorlog ingingen," „En hoe bent u er tijdens den oorlog van afgekomen?" „Nou meneer, we zijn er in den oorlog bést van af gekomen, van de wagens dan wel te verstaan. We kwamen uit den oorlog met nog slechts twee wagens, dus wel zeer sterk gedund." „En hoe staat het op 't oogenblik met uw materiaal?" „We hebben nu weer één luxe wagen en zes groote wagens, varieërend van 3 tot 20 ton laad-inhoud; dus dat gaat wel weer zoo'n beetje". „Er zijn ook verschillende zoons van u in het bedrijf, is 't niet?" „Jawel, zeven stuks, plus nog de noodige neven,' dus zooals u ziet, een heele familie aangelegenheid. En alle jongens hebben evenveel hart "oor de zaak, zoodat het me de aan hen te danken is, dat we hei zoover hebbën kunnen brengen. Maar ik geloof ook, meneer, dat we het grootste deel van ons succes danken aan het feit, dat we het vertrouwen, dat de menschen ons schon ken, ook nooit beschaamd hebben. drijf nog eenigszins loonend maken, te kunnen betalen. Ruim 70 pet. der Neder- landsche bevolking is min of meer recht- streeksch bij den landbouw geïnteres seerd, verklaarde de heer v. d. Hoek en de regeering zal deze uitgave wel niet lang kunnen voteeren, zoodat aanpassen, volgens spr., een 'dringende en onmiddellijke eisch is. De voedselcommissaris deelde nog mede, dat de huidige wintermelkprijs zal loopen tot 27 April en dat vóór 15 April de zo- merprijs zal worden bekend gemaakt. Hierna werd breedvoerig besproken over de veelevering. Deze kan, naar de mee ning van deskundigen nog niet van de baan. Vraag en aanbod is nog te ongere geld om een gelijkmatige behoeftevoorzie- ning voor de bevolking te kunnen verzeke ren. In vele toonaarden besprak spr. enkele mogelijkheden tot verbetering van den Ne- derlandschen landbouw, trad in details over rationalisatie, mechanisatie, her- en ruilverkaveling, het landbouwonderwijs en voorlichting, en verzocht den veehouderij en landbouwen-stand vertrouwen te stel- i len in de regeering en raadde aan om ge rechtvaardigde critiek wel te stelen, ech ter langs den hiërarchieken weg. De vele vragen, welke met betrekking tot deze onderwerpen werden gesteld, gaven den spr. gelegenheid om op een en ander nog wat dieper in te gaan. alleen een kwajongensstreek is", riep me vrouw De Peyster opnieuw. „Misschien heb je er geen erg in gehad, Olivetta", ging zij voort en zuchtte erbarmelijk, „maar in den laatsten tijd heeft Jack wel eens wat vreemd gedaan". „Vreemd? hoezoo?" „Wel, hij handelde juist alsof hij zich zelf niet was. Kortom, ik heb verschillende dingen opgemerkt, die volstrekt niet bij een De Peyster passen". „Caroline! Wat bittere zorg voor je!" „Ja, dat is het. Ik zal nu maar het beste hopen en we zullen er maar niet meer over praten". Een oogeriblik was het stil in het vertrek. Juffrouw Gardner kwam binnen, nam de reisnécessaires waarmee mevrouw De Peyster eindelijk klaar was gekomen, en ging de slaapkamer weer binnen. Olivetta keek haar na- „Ben. je nog altijd zoo met juffrouw Gardner ingenomen?" „Tot nu toe heeft zij altijd getoond ten volle voor haar taak berekend te zijn. Ik acht mij gelukkig een secretaresse gevon den te hebben, die zich niet te hoog acht om bij voorkomende gelegenheden voor kamenier te fungeeren. Werkelijk, op reis is zoo'n persoontje goud waard" „'t Klinkt te möqï om waar te zijn", peinsde Olivetta. „Ze?, ziet er ook heel aar dig uit. Jack zal toch niet. „Olivetta! Hoe kun je! Jack heeft haar De Raad der gemeente Alkemade kwam Vrijdagavond bijeen, waarbij de nieuwe Burgemeester J. M H L Hoynck van Pa- pendrecht voor de eerste maal voorzitter was De burgemeester sprak een openings rede uit, waarin hij verklaarde, dat het zijn ernstig streven zal zijn om met alle raads leden op de meest aangename wijze samen te werken in het belang der gemeente. Na deze inleiding sprak hij een woord van dank voor de wijze van ontvangst op de dag der installatie, voor de eerbewijzen en het accuraat en regelend optreden hierbij door den gem.-secr. Door den secr. den heer W. van Harte- vcld werden de notulen gelezen van de laatste gewone en buitengewone raadsver gaderingen. De behandeling der ingekomen stukken verliep zeer vlot, waarbij overeenkomstig het advies van B. en W. werd besloten. Het voorstel tot het sluiten van een kas- geldleening werd door den voorz. toegelicht door het wijzen op de aankoop van gron den, de rioleeringswerkzaamheden en de Noordbrugvernieuwing te R.'veen. Beslo ten werd de voorgestelde leening bij de B.L.B. te Oudewetering aan te gaan, In de vacature bij het Alg. Burgerlijk Armbestuur van den heer J. van Egmond werd met alg st de heer G. S. Beelen te Rijp wetering gekozen. Het voorstel om over te gaan tot verhu ring van eenige perceeltjes tuinland in de Googerpolder werd aangenomen. Hetzelfde geschiedde met het voorstel tot vaststelling van het voorschot op de vergoeding uit te keeren aan de besturen der bijzondere la gere scholen in deze gemeente over 1947. Het voorstel tot toekenning aan de ambte naren en beambten in dienst dezer gemeen te van een tijdelijke toelage van 10 pet. van de bruto-wedden deed den heer v. d. Bijl de opmerking maken, dat deze verhooging Slechte wegen rondom Alphen «Nu de hal zoo langzamerhand uit de grond trekt, blijkt eerst pas goed hoe slap de meeste straten en wegen zijn. Zoo ver keert het stuk Woubrugschc weg vanaf 's Molenaars tot aan de fabriek der firma F. Bos in een uiterst miserabele toestand. Op verschillende plaatsen is dit stuk weg, finaal verzakt, er zitten kuilen en gaten in van meer dan dertig c.M. diepte en over lengte van 5>10 M. Voor auto's is dit gedeelte dan ook volkomen onberijdbaar. Een luxe auto van de fa. H. uit Ter Aar moest gisteravond zelfs uitgegraven wor den, doordat hij zoover weggezakt was en er op eigen kracht niet meer uit kon 'ko men. Het wordt toch lieusch tijd, dat dit stuk weg nu eens goed opgeknapt wordt. Ook het weggedeelte aan de Raadhuis straat voorbij de betoniabriek der firma v. Dijk werd dezer dagen grondig vernield toen een geweldige truck met oplegger, die beladen was met een groote ketel deze weg passeerde in de richting van de Rijn brug. Het enorme gevaarte telde niet min der dan 30 banden onder de wagen. Door de zware druk van de wagen, naar schat ting woog het geheel 25 a 30 ton, barste het betume als het ware stuk en scheurde het wegdek over verschillende lengten. Ook ontstonden groote gaten en kuilen, die naar het ons wil voorkomen zoo dadelijk niet weer hersteld zullen zijn. Misschien dat bij herstel het weggedeelte voor de fabriek van v. Dijk nu óok gelijk opge knapt zou kunnen worden. Dan zou ook dit geval nog een goede zijde krijgen. Benoemd. Bij de water- en lichtbe- drijven alhier is dezer dagen tot adj .-boek houder benoemd de heer J. M. Koumans, uit Roermond. Geboren: Pieter Abraham Reijer z. van R. Drijver en M. de Hertog; Petronella d- van H. Verhagen en L. v. d'. Helm; Hen- drika Agnes Maria d. van J. G. Odijk en H. Loogman; Adriana Gerardina d. van J. Rijswijk en M. v. Donk; Bertus z. van P. de Hertog en B. Treur; Arie z. van W. C. v. 't Riet en W. Rodenburg; Henriëtta Geertruida Wilhelmina d- van A. de Jong en M. v. Vliet; Klazina Jacoba Jozephina Maria d. van D. Groenendijk en M. Win kel; Antonius Josephus Nicolaas z. van G. M. J. Garsten en M. M. v. Pelt; Frederikus Adolf Joseph z. van H. J. Grimbergen en H. Meijer. Ondertrouwd: Pieter Liefhebber 28 j. en Lena Alida van Wijk 25 j.; J. Bunt 23 j. en Lijntje Magdalena Pietertje Zwaan 26 j. Getrouwd: Jan Boxma 25 j. en Clasina van Dijk 26 j.; Wilhelmuas Michael de Lange 20 j. en Maria Christina Kok 19 j.; Jacob Groot 33 j. on Jannetje van der Helm 28 j. Overleden: Jacob van der Lijn 76 j. ge huwd met D. M. v. Leeuwen; Dirk Peuler 72 j. ongeh-; Jan Ketel 12 j. nooit ook maar de geringste aandacht ge schonken, nóch zij hem." „Vergeef mij, Caroline. Maar zeg zelf, zij is zoo knap en juist het soort meisje, dat mannen aantrekt en en", een beetje spijtig „geëngageerd raakt en trouwt". „Onzin, Olivetta. Toen zij voor het eerst hier kwam, vroeg ik haar, of zij ook geën gageerd was. Ze zeide toen van neen en ik vertelde haar, hoe ik daarover dacht. Zij is een heel verstandig meisje". ,Jn ieder geval zal zij je uitstekend be vallen na die vorige Marie". Mevrouw De Peyster bloosde licht als bij de herinnering aan iets onaangenaams. „Heb je nog wel eens gehoord of die Marie werkelijk een spion was van me vrouw Allistair?" vroeg Olivetta. „Zij heeft bekend, dat zij buiten het loon, dat ik haar gaf, nog geld kreeg Mij dunkt, bewijs genoeg". „Ik kan het best gelooven van mevrouw Allistair. Zij staat voor niets als het er om gaat, je plaats als leidster der hooge krin gen in te nemen. Maar zij zou die nooit kunnen, vervullen". „De gelegenheid zal haar nooit gegeven worden", zei mevrouw De Peyster in kalm zelfvertrouwen. Op dat oogenblik werd de deur die op de hal uitkwam, geopend door een vrouw van middelbaren leeftijd, deftig in het zwart gekleed, met zwart zijden boezelaar onvoldoende is, maar dat de raad zich he laas er bij moet neerleggen. Het voorstel om over te gaan tot over name van de woning Westeinde 81 en het aanbrengen van de noodige verbeteringen in deze woning werd in geheime zitting- besproken Daarna werd medegedeeld, dat deze woning voor 23000 zal worden over genomen, terwijl de raad een crediet van 5000 beschikbaar stelt voor onderhoud. Veertig nieuwe woningen. Vervolgens gaf de voorz. een toelichting op het voorstel om over te gaan tot aankoop van een perceel grond voor woningbouw en het voorstel om over te gaan tot de bouw met rijkssteun van 40 arbeiderswoningen en in verband hiermede tot .het bouwrijp maken van de vuor deze bouw benoodigde gronden. Volgens deze toelichting zullen deze woningen gebouwd worden te Oude wetering, R.'veen en Rijpwetering. De volksgezondheid en -huisvesting zal hier mede in belangrijke mate gediend worden, en voor verschillende personen zal dit plan een uitkomst beteekenen. De heer v. cl Geest deed in verband hiermede enkele op merkingen over de inrichting der woningen en over de uitweg naar de Prov. weg (voor het geval Rijpwetering. De heer Kerkvliet stelde de vraag, of alleen maar arbeiders woningen zullen gebouwd worden in de toekomst, hetgeen ontkennend werd beant woord. Het voorstel werd aangenomen met de opmerking van den voorzitter, dat met de geuite bemerkingen rekening zal wor den gehouden. De reclames tegen de hondenbelasting werden volgens advies afgehandeld. Ook de wijzingingen in de gemeente-begrooting 1946 en 1947 in verband met de 10 pet, toe lage werden goedgekeurd. Bij de rondvraag verzochten de heeren v. d. Geest en Akerboom bijzondere atten tie van B. en W. voor de aankoop van grond voor de woningbouw te De Kaag en Oud-Ade. De heer C. v. d. Meer en M. Spring in 't Veld deden opmerkingen over de slechte straatverlichting en de heer v. d. Bijl wraakte de kuil in de weg nabij de veiling te R.'veen. Hij stelde voor om aldaar een parkeerverbod in te stellen over eenige afstand. De heer Zandvliet ging dieper in op het euvel van het vuilnis. De geheele raad was het er over eens, dat zoo spoedig mogelijk een gem. reinigings dienst moet worden ingesteld. De heer Kerkvliet merkte op, dat bij een vijftal per- ceelen te R.'veen zoodanig brandgevaar aanwezig is, dat de brandverzekeringsmaat schappij geen verder risico wil dragen. De huiseigenaar wil geen verbetering aanbren gen. Spr. adviseerde de opmerkzaamheid van B. en W., omdat het voorkomen van brandgevaar in deze tijd van woningnood een eerste vereischte is. De heer C. v. d. Meer vroeg de medewer king van het gemeentebestuur om wederom een autobusdienst door R.'veen te krijgen. Aan het eind werd nog medegedeeld, dat een crediet van 24270.00 wordt aange gaan voor onderhandsche gunning aan de firma Boot en Zn te Leimuiden voor aan koop van rioolbuizen, trottoirbanden, te gels etc., welke noodig zijn bij het a,s. ge dempte gedeelte Noordbrug-Veiling Roe- lofarendsveen. HOOGMADE PASTOOR A. J. VAN SCHA IK. Gisteren heeft de parochie van O.L.Vr. Geboorte haar nieuwbenoemden hei-der een hartelijke ontvangst bereid'. Temid den van de Maartsche buien trok een stoet van ruiters te paard) uit om even buiten het dorp zijneerw. af te halen. Enkele mi nuten voor drie verschenen enkele autos, waarin de nieuwe pastoor der parochie ge zeten was met zijn heerbroer, alsmede ka pelaan P. Geven,deservitor, met de heeren van kerk- en armbesturen. Aan den rand van het dorp hadden de leden van de N.K.J.B- in hun uniformen en getooid met vaandel zich opgesteld om hun nieuwen aalmoezenier naar de paro chiekerk te begeleiden. Ook de harmonie- vereeniging „De Heerlijkheid Hoogrnade" gaf acte de précense met haar stemming verhoogende marschmuziek'. Zoo trok de stoet het dorp in langs de met vlaggen ver sierde huizen. Een ieder, die maar even kon wegglippen uit zijn dagelijksche be zigheden wilde getuige zijn en schaarde zich langs de route om een welkomstgroet aan den nieuwen geestelijken leidsman te brengen. Zoo naderde de stoet de kerk, vanwaar het door bekende reden nog be scheiden klokgelui een nieuw pastoraat in luidde. Door een tweetal bruidjes met bloemen werd de herder der parochie tot in de kerk geleid, alwaar een haag van bruidjes een weg vormde tot het altaar. Na het Veni Creator en een welkomstwoord door kapelaan P. Geven werd met een kort Lof -deze zeker goed geslaagde ont vangst besloten. voor en een wit hutsje op het hoofd. ',Ha, Mathilde", zeide mevrouw De Peys ter. „De kok gaat daar juist heen, mevrouw. Alleen Willem en ik zijn er nog. De man nen voor de sluiting zijn zoo juist geko men". „Je hebt het personeel zeker kostgeld uitbetaald, zooals ik je gezegd heb, en hun verteld, dat zij naar Newport moeten gaan, zoodra ik daartoe orders geef?" „Ja mevrouw, alles in orde". „Uitstekend. En nu de koffers van Jack; zyn die gepakt?" „De meeste staan al klaar, ik heb er een paar open gelaten voor een en ander, dat hij waarschijnlijk zelf nog meebrengt". „Goed1. Nu kun je juffrouw Gardner even gaan helpen". Maar Mathilde scheen niet te kunnen be sluiten, heen te gaan, blijkbaar had zij nog iets op haar gemoed. Tenminste, zijn knip- perd eens met de oogen, kuchte een paai maal zenuwachtig en bracht er toen ein delijk haperend uit: „Nog een oogenblikje, mevrouw; ik heb nog niet alles gezegd". „Nog niet alles? Wat bedoel je daar mee?" „Ik zal het u zeggen- Beneden staan zes of zeven heeren van- de pers te wachten. Zij staan er op. (Wordt vervolgd). Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. Olivetta, een vertrouweling, een bloed verwant en iemand, die vol vereering op zag tot de voorname dame, was een van de weinigen voor wie mevrouw De Peys ter nog wel eens van haar hoogte kon af dalen en met wie zij zelfs wel eens ver trouwelijk kon praten. „Ik moet je zeggen, dat ik dat zelf niet weet. Zoo wat een week geleden is Jack plotseling verdwenen.J' „Verdwenen?" „Nu ja, hij liet een briefje achter, waar in hy mij verzocht, mij niet ongerust te maken. Maar niemand heeft meer iets van hem gehoord, 't Is heel goed mogelijk, dat het slechts een kwajongensstreek is, maar van den anderen kant wist hij, dat wij van avond aan boord zouden gaan. en hij be hoorde minstens al een paar dagen thuis te zijn." ..Verschrikkelijk!" riep de medelijdende Olivetta vol overtuiging, al een week ge leden is hy vertrokken!" En daarop liet zij plotseling volgen: „Wel, dat is juist de dag, waarop er voor het eerst in de krant een toespeling werd gemaakt op zijn verloving met Thel Quinsard. Vanmorgen weer, in den „Record"; heeft u het gezien?" „Ik lees nooit kranten", luidde het eenigs zins koele antwoord van mevrouw De Peyster. „Maar u heeft toch zeker de politie ge waarschuwd?" „De politie? Natuurlijk niet. Maar ik heb rechter Harvey geraadpleegd, en hy heeft de zaak in handen gesteld van een bekwaam detective". „En heeft deze al eenig spoor?" ..Nog niet, volgens wat juffrouw Gard ner zoo even zeide". „Nicht Caroline! En dan tegenwoordig met al die geheime dievenbenden en de vreemde dingen waarover men soms hoort „Schei uit, Olivetta". En toen wat be daarder. „Ik hoop maar, dat het slechts de een of andere kwajongensstreek is. Maar zelfs dat is al erg genoeg, als hij daardoor de boot mist". „Ja, dat is waar. Je vertelde mij ook. dat je er voor gezorgd had dat mevrouw Quin sard ook met de Plutonia zou reizen." „Ik had vast op de reis gerekend Jack en Ethel zouden natuurlijk veel gelegen heid hebben elkaar te spreken". .Werkelijk, het was handig in elkaar ge zet". „Ik hoop toch altijd nog maar,, dat het

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6