Het opnieuw ontdekken van oude kunst Bus- en tramdiensten in de Bollenstreek Reizen in Rijnland Voorhout zonder hout ZAmkuAG 22 MAATu 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 PASTOORS - PORTRETTEN De Pastoor van Noordwijkerhout (St. Victor) over: O IJ EEN ONDERZOEK, dat we te Noordwijkerhout kwamen instellen naar twee acties, welke aldaar hun brandpunt hebben, doch welke de geheele Bollenstreek raken te weten, het uitblijven van stoptreinen en de zware lasten, waaronder vooral de kleinere bollen-kweekers gebukt gaan, werd ons door verschillende des kundigen in deze kwestie aangeraden ook eens de meening te hooren van den pastoor der St. Victor-kerk, den zeereerw. heer L. Brink. Aangezien de plaat voor ons „pastoors-portretvan deze week nog niet belicht was (de pastoor van Bodegraven zal volgende week zijn interessant relaas vervolgen), stevenden wij op hoop van ze gen de laan in naar de kerk, die imidden-in het land ligt. Stop-treinen en kweekers-zorgen In de jaren, dat kanunnik Westerwoudt hier de herders-staf zwaaide, waren we niet op het kerkplein geweest. Wc knipper den even met onze oogen, ons afvragend óf het geheugen soms was verzwakt, óf dat we ons vergist hadden. Pastoor Wester- v/oudt's herders-staf is een toover-staf ge weest. In ons geheugen stond een schamel, elledaagsch en smakeloos plein en we von den er een kloosterstille in zichzelf ge keerde binnenhof afgesloten door blanke begijn-hof-geveis en bewaakt door een kleine, maar dappere klokke-toren. In een van de hoeken van dit kerkelijk atrium zal in de toekomst nog een Maria-kapel komen, 'de sluitsteen, waardoor de clausuur bijna volkomen zal zijn. Pastoor Westerwoudt was een man van verfijnden smaak, en -het is wel heel toe vallig, dat zijn opvolger in het herders ambt van St. Victor daarmede eveneens in rijke mate is begiftigd. Pastoor Brink is een kunst-kenner en -verzamelaar, en daar ook wij veel belangstelling daarvoor koes teren, waren we nauwelijks uit de pastorie weg te slaan. Zóó ver is het natuurlijk niet gekomen! De pastorie -- een royaal gebouw, ge tuigend van de eerbied der parochianen voor hun zielc-leiders zou een museum van antikiteiten en kunstwerken zijn, als daar niet woonde pastoor Brink, die al verzamelt hij nog zoo ijverig een man is, staande in het volle moderne leven en wiens hart warm klopt voor de eeuwige en tijdelijke belangen van de hem toever trouwde kudde. We zetelden in een wijd-gearmde gobe lin-stoel en tegenover ons de pastoor, een statige en robuste Don Eosco-figuur. met scherp-geteekende gelaats-trekken en bij na Italiaansch-bruine oogen. HET EERSTE, WAT WIJ VROEGEN. Het eerste, wat wij vroegenv, was: „Is die Correggio echt?" toen we bene den anti-chambreerden hadden wij tus- schen andere schilderstukken, welke meteen den kunstkenner verrieden, een werk van dien Italiaanschan meester gebonden. Pastoor verzekerde ons, dat het een ech te was. Geheel vergetend, dat we eigenlijk gekomen waren om te praten over stop treinen en kweekerszorgen, wilde we gaar ne toch iets meer weten van de wijze, waarop pastoor Erink zijn collectie bijeen [had gegaard. „Daar moet je een zekere feeling voor meegekregen hebben", legde de eerw. connoisseur uit. „Daar hangt bijvoorbeeld een „kruisiging" van Jan Francken den Oude. Toen ik in Zierikzee pastoor was, vund ik een weggegooide plank met vaag eenige figuren er op van kaart-spelende dobbelaars. Met lijn-olie en spiritus ben aan het werk gegaan: bij Sala is de schoonmaak voltooid, want je moet altijd oppassen de verf niet te beschadigen". „U was zeker wel in de wolken?" be wonderden we, het in rijke kleuren uitge voerde werk. „Het is gouddelven" legde pastoor uit ,,met allerlei merkwaardige verrassin gen. In Zierikzee wandelde ik eens langs een timmerman, wiens knechtje bezig was een met grijze,verf bestreken plank te be werken en mè vertelde, dat er figuren cloor-kwamen. „Onmiddellijk mee uitschei den!" had de pastoor geroepen. En het resultaat ervan zagen we als een teer-ge- tinte Madonna met Jezus en St. Jan, waar schijnlijk afkomstig uit het stadhuis. IN ZIERIKZEE. In Zierikzee heeft pastoor Brink echter nog wel wat anders gedaan, dan ontluister de kunstwerken hun oude glorie terugge ven; de kerk verbouwd, pastorie en scho len gebouwd -en een ziekenhuis gesticht, wat een bizondere prestatie is, als men weet, dat de parochie Zierikzee, die ge heel Schouwen-Duiveland bestrijkt, 700 Katholieken telt op een bevolking van 25.000. Ook daarover wilden we ons licht eens opsteken, „Ik had daarbij de medewerking van den liberalen en socialistischen wethou der!" verklaarde Pastoor. Deze wethouders hadden nog pogingen in het werk gesteld den pastoor na de Be vrijding in Zierikzee terug te krijgen. On- derlaatst heeft pastoor Brink van zijn vroegere parochie een prachtig geschenk ontvangen, een schilderij van het inte rieur der kerk, waarbij een hartelijk dank schrijven was gevoegd, onderteekënd door alle parochianen. Tijdens den oorlog heeft Zierikzee bloot gestaan aan een rampzalige terreur van de Duitschers.^ Vrijwel de geheele bevolking moest op één slag evacueeren, maar de pastoor bleef met een kleine groep ach tergebleven op het. onder water gezette en heftig gebombardeerde eiland met zijn verstrooide schapen in schriftelijk contact. Over de eiland-bewoners was de pas toor best te spreken. „Door-en-door goede Katholieken" prees hij hen, „ervan overtuigd dat zij in dit missie-gebied (want dat is 't) een tra ditie moeten handhaven." In de kerk die bij het begin van het pastoraat een veertig-tal beelden herberg de en bij het einde heel wat minder! had de pastoor dc kostbare ontdekking ge daan, waarvan we hierneven een photo ge ven. Er hing in de kerk een levensgroot kruis beeld, waarvan iedereen dacht, dat het van geverfd gips was. ..Zot het mes er maar eens in" had pastoor, die een artistiek werk onder de pleister-laag vermoedde, geadviseerd. Ge duldige restauratie bracht een kunstzinni ge kruis-verheffing tot stand. Het bleek een met groote uitdrukkings-kracht in pe ren-hout gesneden beeld te zien, dat een van de grootste sieraden is van het eiland Schouwen. of verver" zei pastoor eenigszins ver ontwaardigd „wordt over het zieleleven van een kunstenaar een sluier gehangen" Wat ook zijn gelukkige zyde heeft, dach ten wij, want anders zouden goud-delvende kunst-sprokkelaars geen blijde verrassin gen meer kennen. Zoo had hij in Zierikzee op zolder een biauw-geverfde plank ge vonden, waarop een uit één stuk gesneden pelikaan bleek voor te komen, die thans ter versiering van het doopvont aldaar in eere is hersteld. Toen de pastoor zoo met zijn geest weer in Zierikzee was maakten we de gevolg trekking, dat hij er ook gaarne weer met het lichaam zijh zou. „Ik ben ook blij, hier te zijn" ver klaarde de pastoor, die in het uitgestrekte missie-gebied van Schouwen vooral het contact met zijn confraters gemist had. „De bevolking is ook hier moreel-goed en uitnemend Katholiek". DE NOOD DER KWEEKERS. We waren nu schoot ons plotseling te binnen bij het thema aangeland, waar over we den pastoor wilden interpellee- ren. „Hoe staat het met de levens-omstandig heden der kweekers?" vroegen we de meening van den St. Victor-herder over deze nijpende kwestie. „Als het zoo doorgaat met die zware lasten" was zijn oordeel „wordt het een débacle voor de geheele streek. De kweekers moeten nu al zware hypotheken nemen, om aan de hun opgelegde verplich tingen te voldoen." De meening, dat de levens-standaard in de Bollenstreek hoog zou zijn, werd door pastoor Brink, zeker wat betreft de ge wone bollen-kweekers, krachtig weerlegd: „Als men eens wist. hoe ontzettend sober deze kweekers leven. Hun eenige uitgave gaat in het kerke-zakje. Zij werken 's zo mers van 6 uur in den morgen tot 10 uur 's avonds. En ondanks die soberte en die arbeid, moeten ze nu als de dood zijn voor een dwangbevel" (Om ook onzerzijds bij te dragen aan de oplossing van den onhor.dbaren toestand hebben we in de krant aan de protest-mo tie van Noordwijkerhout in de kringverga dering van den L. T. B. in het oog vallende publicitejt gegeven). DE TREIN IN PIET-GIJS. We lieten nu ook het stoptreintje bin- nen-rollen, maar ofschoon we pastoor Brink een vurig voorvechter weten, zoo wel van de kweekers-belangen als van de Verkeers-verbetering, wilde hij nóch over Het door pastoor L. Brink in eere herstelde Kruisbeeld van Zierikzee. het eerste nóch over het tweede punt veel zeggen. Pastoor Brink is niet iemand die zichzelf op den voorgrond schuift. Maar wat de herder zei. welde uit zijn hart op. Het weder-invoeren van de stoptrein is een economisch belang (de bussen kun nen geen snij-bioemen vervoeren en zijn :>ovendien duur. wat de bevolking niet kan dragen), maar ook een katholiek be lang, omdat er in Noordwijkerhout twee groote krankzinnigen-gestichten zijn, een retaite-huis en een pensionaat. Rechtmatige ergernis had het bij vele Noord wij kerhouters opgewekt, dat 's zo mers de treinen wél in Warmond stoppen voor de watersport een luxe en niet in Noordwijkerhout waar groote zake lijke belangen in 't geding komen. „Ik heb eens geadviseerd" zei pastoor Brink „graaf deze vruchtbare grond, die zooveel deviezen opbrengt, uit tot een groote plas en dan zal de N S. treinen doen stoppen, op de uren dat het de rijken sportliefhebbers het beste gelegen komt!" Ook van sport-standpunt bekeken is Noordwijkerhout evenzeer een belangrijke plaats; er wordt in den zomer druk ge kampeerd. De N. S. verschuilen zich bij hun weigerachtige houding achter materiaal- schaarschte, maar deze verontschuldiging achtte pastoor Brink ongemotiveerd: „Het is niet om een locomotief, maar om een dubbeltjes-motief' gispte hij. Daar we in de krant reeds herhaalde malen op de actie van het comité-stoptrein, welke nu ook door V. V. V. wordt ter hand genomen, hebben gewezen en pastoor Brink zich hulde in bescheidenheid, meenen we, voor dit oogenblik althans, met de weer gave van zijn zienswijze te kunnen vol staan. Het laatste woord is er nog niet over gesproken! 'T'ER TOELICHTING en ter recht-zetting van eenige ingezonden stukken en be- richten, die den laatsten tijd in de L. Crt. zijn opgenomen over de bus-verbinding in de Bollenstreek kregen wij gisteren bezoek van de hearen J. J. Jurrissen, onder directeur van de N. Z. H. V. M. en D. v. rl. Vijver, chef van den uitvoerenden dienst, groep Leiden. Wij spraken ook nog over de geruchten, dat de N. Z. H. de tramlijnen naar Noord- wijk en Haarlem zou willen „verbussen" Daartoe zijn wel eens plannen geopperd, welke echter nog in zeer embryonale vorm zijn. De overweging tot omzetting der ge noemde tramlijnen vond haar oorzaak in het gebrekkig trammateriaal, voor Noord- wijk beschikbaar, en in de onbevredigende ligging van het traject LeidenHaarlem met zijn lange stukken enkel spoor, wat ver voer-technisch herhaaldelijk tot ver traging in de dienst aanleiding geeft. Merk waardig werd he« genoemd, dat de smaak van het publiek tegenwoordig uitgaat naar tram- en spoorverbinding. Ten slotte werd ons medegedeeld dat de bus naar Voorhout, die wegens de lang zame moderniseerng van het wegdek van de Leidsche Vaart reeds een enorme om weg maaat, thans een nog grooter omweg moet maken, omdat de brug bij het En- gelsche Bosch, voor het zware verkeer gesloten is, zoodat de bus naar Voorhout nu rijdt over Sassenheim en het Soldaatje. Het wegdek van de Leidsche Vaart had reeds, volgens de opzet, verleden jaar Fe bruari gereed moeten zijn. Gehoopt werd, dat deze nu met kracht zijn beslag zou krijgen. Een apologie van de N.Z.H.V.M. In het exposé, dat beide heeren van de bus-strubbelingen gaven, legden zij er de nadruk op, dat al was de verzorging niet zooals de N. Z. H. graag zou wenschen de Bollenstreek-trajecten toch de volle aandacht van. de Vervoer-imaatschappij hebben. Toen verleden jaar April de con cessie werd aangenomen, stond het er voor, dat binnen eenige maanden voldoende mo dern bus-materiaal aanwezig zou zijn. In deze verwachting is de N. Z. H. echter te leurgesteld. want buiten haar schuld bleef de levering van bussen, uit En geland, beneden de bestelling, terwijl ook de reparatie der rijdende bussen zwaar gehandicapt wordt door het gebrek aan onderdeelen en de moeilijkheid voldoende technisch personeel te krijgen, nu. zoo vele jongemannen in dienst zijn. Wel zijn oplegger-bussen gearriveerd uit het buitenland, doch deze kunnen op de smalle wegen van de trajecten Leiden yoorhoutW armondNoordwijkerhout niet gebezigd worden. De groote bussen van Den HaagKatwijkNoord wijk Haarlem kunnen ook""niet rijden op War mond, Voorhout of Noordwijkerhout we gens de onmogelijke haarspeld-bocht bij het Warmonderhek. De N. Z. H. heeft po gingen gedaan de oprit aldaar te verbete ren, wat met betrekkelijk weinig kosten gemakkelijk zou kunnen geschieden, doch bij deze pogingen vooralsnog geen mede werking kunnen vinden. Het wagen-park, dat de N. Z. H. voor de trajecten VoorhoutWarmondNoord wij - kerhout ter beschiking staat, is dus in hoofdzaak samengesteld uit ouder mate riaal. Als het afleverings-schema doorgaat hoopt de Mij., dat in den loop van den zo mer de moeilijkheden zijn overwonnen. Er komen dan bussen te loopen, die een flink aantal personen kunnen vervoeren 30 a 40 en tegelijkertijd snel zijn, zoo dat zij op de nauwe wegen kunnen toeren. Voorloopig zijn, in overleg met de Rijks- verkeers-inspec+ie van particuliere onder nemers touring-cars bij gehuurd, opdat een geregelde dienst zoo goed mogelijk verze kerd zij. De N. Z. H. kan echter, door force ma jeure van den tragen invoer van bussen en onderdeelen en de schaarschte aan tech nici het publiek de eerste maanden al thans nog niet dis service bieden, welke zij gaarne zou wensöhen te geven. Er zijn weinig reserve-bussen. Het personeel doet wat het kan en uc directie van de N. Z. H. is vol bewondering voor de wijze, waarop het in dezen strengen winter zijn plicht heeft gedaan. De N. Z.' H. is echter weinig te spreken over het zand-strooien op gladde wegen door de daarvoor aangewezen overheids lichamen. Zij heeft het plan, in overleg met de Prov. Waterstaat, zelf gemotori- T-. Uil AiiCL UC i iuv. vvatcidbddt, ZCLL „L/oor het stomme werk van een witter Geerde zand-strooiers aan te koopen. Congres der Int. Unie van Kath. Vrouwenbonden in Sept. te Rome BIDDAG OP 25 MAART. Van 11 tot 16 Sept. a.s. houdt de Inter nationale Unie van Katholieke Vrouwen bonden te Rome haar eerste groote na- oorlogsche wereld-bijeenkomst, om te overleggen welke „de bijdrage van de Katholieke vrouw aan de hedendaagsche samenleving" kan zijn. Afgevaardigden van 130 aangesloten bonden uit 60 ver schillende landen zullen te Rome samen komen. Z.H. de Paus zal de deelneemsters aan het Congres in audiëntie ontvangen en hen toespreken. In verband met dit Congres roept, zoo als reeds eerder gemeld, De Intern. Unie van Kath. Vrouwenbonden alle katholieke vrouwen ter wereld, op, om op 25 Maart a.s. feest van O.L. Vrouwe Boodschap, een dag van gebed en offer te houden, opdat het aanstaande congres zal mogen slagen. In Nederland gaat het initiatief voor Congres en biddag ;uit van het Centrum der R.K. Vrouwenbeweging. Wilt U met succes adverteeren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren door 3 Op onze heenreis naar Voorhout hadden we een klein avontuur beleefd. Achter ons in de bus zat een boom-staan van een kerel met een guur Lombroso- uiterlijk, die eensklaps een vieze hand op Eduards schouder legde en bromde: „Ben jij er niet een van de recherche?" „Inderdaad" zei de aangesprokene „wij rechercheeren kunstwerken en curio siteiten". „Hebt je me niet 'ns gearresteerd?" „Niet dat ik weet" antwoordde Eduard, de klauw met rouwnagels als een stofje van zijn onberispelijke schouder wippend „maar we zouden 'het nóg kun nen doen". In Voorhout hupten we gedrieën uit de kooi. De boomstam kwam als een eenzame telg van het wandelend woud van Dunsi- nan achter ons aan. toen wij opgingen ter kerke; wij zagen hem opnieuw, toen we de hoek omsloegen voor onzen tweeden kerkgang en bij onze terugkomst langs het dominee-laantje slenterde hij weer rond de geweldige balustrade van steen en ijzer, die een goudvisschen-kom omsluit, en door vluchtige bezoekers voor een zee- i eeuwen-bassin wordt versleten. „We worden geschaduwd" mompelde Egbert, ter sluiks omkijkend. „Er kan ons h.er niets gebeuren" ver zekerden wij beiden de huiverende Enge- line „je pels is bij ons veilig". Maar we vonden het toch raadzaam een onderdak te zoeken in huize „St. Angela", een modern gesticht met een kloeke toren. We bezagen er de eenvoudige kapel, die op het altaar een zwaar bronzen taberna kel heeft, waarvan de deur in haut-relief een visch vertoont, die een broodkorf torst een zinnebeeld der H. Eucharistie uit de catacomben van de eerste Cliristenen, dat. God zij dank, aan actualiteit niets heeft ingeboet bij ons, die misschien de laatste Christenen zijn „Niet zoo somber, hoor!" vermaande Engeline. „De aardbol draait nog en wij er boven op" zei Eduard luchtig. Terwijl we weer op straat liepen, verdiepten we ons in de grappige gedachte, dat alle Voorhouters zoo ijverig, naarstig en noest aan den ar beid waren, zonder ook maar een oogen blik te beseffen cp een klein knikkertje te leven, dat holderdebolder voort-tolt in de matelooze afgrond van de eeuwigheid. „Kijk eens om!" waarschuwde Enge- iine. En verdorie daar liep zwijgend en norsch de boomstam weer achter ons aan. Het staat iedereen in Voorhout vrij zich op straat te vertoonen, maar deze stille vennoot begon langzamerhand op onze ze nuwen te werken. We versnelden onze gang tot een sportieve tippel; zagen er van af het met Friesch-zadeldak overkapte to rentje van de brandweer te bekijken; za gen er van af de vogelschutterij in „De Bon te Koe" te gaan inspecteeren (een speciali teit van de Voorhoutsche dwarsdrijvers, ieder jaar met een snert-fuif besloten) en voelden ons pas veilig bij het H. Hart-beeld, dat vóór de Bisschoppelijke Nijverheids school op een voetstuk staat. Deze school is gehuisvest in het vier kante gebouwen-complex van „Hageveld", eerder „Schoonoord" geheeten. Boven de op Ionische zuilen gekussende hoofdingang steekt het kolossale wapen rood kruis op witten grond van het bis dom Haarlem omhoog, gedekt door een bisschops-hoed met afhangende kwasten en op de hoeken bezet met mijter en staf. De ontvangst was er zóó gastvrij, dat wij onzen achtervolger op stel en sprong vergaten. Cigaretjes werden rondgedeeld en intusschen dat Engeline thee schonk uit een omvangrijke pot en koekjes rond- Wereld-congregatiedag 1947 Zondag 11 Mei a.s., Wereld-Congregatie dag, zal een Bedevaart worden gehouden voor alle mannelijke congreganisten naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. In de Kathedraal zullen allen trouw zwe ren aan de Kerk en beloven haar in dezen moeilijken tijd te verdedigen, voor al met geestelijke wapenen van naasten liefde, offer en gebed. Aan alle vrouwelijke congreganisten, die dezen dag in eigen woonplaats vieren, heeft het Algemeen Secretariaat der Ma ria-Congregaties: Amaliastraat 13, Den Haag verzocht, de nationale textiel-actie van het comité „Ruiten Troef' te steunen door het maken en herstellen van door dit comité verzamelde kleedingstukken voor de armsten der oorlogsslachtoffers. Circulaires worden aan alle directeuren en besturen gezonden. v „OSSERVATORE ROMANO" STAAT PAPIER AF AAN DUITSCHE KATHO LIEKE PERS. Directeuren van de Duitsche Katholieke Pers hebben den H. Stoel van hun moei lijkheden in verband met de papier schaarste op de hoogte gesteld, aldus de „Catholic Herald". Het Vaticaan heeft de „Osservatore Romano" verzocht, papier af tc staan aan de twee belangrijkste Duit sche katholieke bladen, diemomenteel niet kunnen verschijnen. De H. Stoel zal nog andere maatregelen nemen om het ernstige tekort aan Katholieke bladen in Duitschland te verhelpen. DE MISSIE ONDER DE KLEURLINGEN DER V.S. De katholieke missie onder de negers en Indianen in de V.S. maakt grooten vooruitgang. De Katholieke Negerbevol- liing der V.S. bedraagt 321.995, d.i. 2% meer dan in 1945. Er zijn thans 360 ker ken (17 meer dan in 1945), bediend door 545 geestelijken, wier aantal met 32 steeg. 1600 kloosterzusters geven op 283 scholen onderricht aan 62.294 negerkinderen. De Katholieke Indiaansche bevolking in de V.S. wordt geraamd op 92.000, ver deeld over 398 missie-staties. 7628 In diaansche leerlingen bezoeken 67 missie scholen. deelde hadden wij een interessant on derhoud met de broeder-overste over de opvoeding der jeugd. De ambachtsschool ia verdeeld in vier onderafdcclingen; bakke rij (brood- en banket), timmerijbarik- werk en clectro-techniek. Er wordt naar gestreefd de jongelui op te leiden voor de toelating op de M. T. S. of voor het diplo ma vakbekwaamheid. „Is dit een product van de banketbak kerij" vroeg Engeline op een croquant koekje knabbelend. Het antwoord van den broeder-overste was bevestigend. „Dan kunnen we deze school ten zeerste aanbevelen" was het deskundig oordeel van Engeline, die gretig het examen met een bruin-goude boter-sprits bleef afne men en de geheele schaal leeg-snukkelde. Wij daarentegen hadden meer belang stelling voor het habijt van de broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten: zwarte toog, omgord door een blauw sin- gel-koord, overtogen door een zwart sca pulier. Aan het koord hangt de speciale rozenkrans van de zeven smarten der H. Maagd; niet bestaande uit „tientjes", maar uit 7x7 kralen, afgedeeld door ,Onze Va- der-kralen" en met een medaille, waarop te eener zijde do kruisdragende Christus en te anderer de Mater Dolorosa. Verkwikt, uitwendig door de koekjes en inwendig door het onderhoud, bespiedden we trap-op trap-af het enorme in carré gebouwde pensionaat. In dc hal troffen we een indrukwekkend monument aan „ter na gedachtenis van onze studie-makkers, die hun leven gaven voor het vaderland" een in gebrand glas uitgevoerde wand-voorstel ling van de Piëta, gevat in een breedc ochelp van travertijn en manner. Het ont werp was van L. Lourysen. Eén-en-dcrtig oud-leerlingen van de school zijn in den (»orlog gevallen. Ook in het dorp. in den tuin voor het forsche vereenigings-gebouw hadden wij reeds een eenvoudig, recht-op- staande grafsteen gezien voor „onze ge vallen Kolping-vrienden". De kapel van „Hageveld" is met een verlengstuk uitgedijd tot een kleine kerk voor 350 personen. Noch de wand-schilde ringen. die de middelmaat niet halen, noch het met een zilveren helm bckoepelde al taar vermochten een plaats op onze mo- r.umenten-lijst te veroveren, maar de me daillons der ramen, met vrome voorstel lingen uit het leven van Maria (welke me daillons, naar wij gissen, veel ouder zijn dan de ramen) en de communiebank kon den genade vinden in ons oog. De commu- r,is-bank eigen werk van dc leerlingen is curieus: een pik-zwarte, in ijzer ge goten heg van Stammen en struiken, op gefleurd door vergulde eucharistisch mo tieven. Ergens in het gebouw hangt nog een prachtig, eenige malen levensgroot houten kruisbeeld. Engeline had aan den broeder-overste verteld hoe zij ender klok-gelui het raad huis was uitgestapt. „Dat kan ook hier!" zei broeder- overste, trok aan een dik touw, dat uit de hoogte van een pieterig klokke-torentje als een dooie paling langs alle trappen om laag-hing, cn een lieflijk geklepel ver kondigde urbi et orbi, dat wij gingen ver trekken. Met klokgelui waren wc in het dorp ontvangen, onder klokgelui ginglen we heen, de prettigste herinneringen mee-drar gend aan Voorhout. „Waar is die enge vent?" keek En geline naar alle kanten uit. Hij was in het duister van het bosch verzwolgen. Op den terug-weg zat Egbert een eigen wijsje te componeeren op het rijm-rim-ram van Rademaker: Welk een spits vertoont zich uit boomen? 't Is die van Voorhouts kerk: Ik kan mij niet betoomen 't Geluk des Dorpelings te prijzen in mijn dicht. Ter completeering van onze Voorhoutsche excursie gingen we in het museum te Lei den, de 19 bronzen bijlen beproeven uit de xaatste eeuwen vóór Christus, in Voorhout opgedolven. „Dat verklaart alles" zei Engeline, die Voorhout één kaalslag had gevonden. Tricot weefsels gelden op dit oogenblik als zeer modern en menige vrouw zou dan ook dolgraag zoo'n warme wollen jurk, die in het voorjaar nog zulke goede diensten kan bewijzen, willen bezitten. Maardan zou zij de streepstof beter in de lengte kunnen verwerken en een gladder model letje kunnen kiezen. Tenizij ze tot de zeer slanken behoort, zooals de jongedame op d« fota

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5