1 Sneller j De Regeeringsverklaring in de Tweede Kamer DE JONGEREN DER LEIDSCHE-K.V.P. IN ACTIE VRIJDAG 21 MAART 1947 De Minister van Overzeesche Gebieds- dee'.en mr. J. A. Jonkman heeft in de ver gadering van de Tweede Kamer der Staten- Generaa' hedenmiddag de volgende ver klaring afgelegd: Hoewel de regeering er in vollen ernst de voorkeur aan zou hebben gegeven de verzochte inlichtingen na de onderteeke ning van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati te geven' en de G. A. die in lichtingen dan cok niet uitdrukkelijk vóór de onderteekenir.g verlangden, heeft zij tr-ch gaarne aan den, in deze Kamer ge- uiten wensch gevolg gegeven, omdat zij geenzins den indruk zou willen doen ont staan. a!s zou zij haar plicht de Kamers zoo goed en zoo snel mogelijk in te lichten, riet ernstig opvatten. 2. Bij haar scnets van de verdere ontwik keling van deze politieke onderhandelin gen moge de regeering teruggaan tot haar in deze Kamer op 10 December jl. afge legde regeeringsverklaring, de daarop ge volgde gedachtenwisselmg en de aan het slot daarvan op '20 December aangenomen motie van orde van de heeren P.omme en Van der Goes van Naters. De regeering heeft toen Verklaard, dat het haar voornemen was de commissie-ge neraal te machtigen de overeenkomst te criderteekenen, met dien verstande, dat die onderteekening haar tot niets meer of anders verbindt dan wat volgens de door cc commissie-generaal opgestelde toe'ich- ting is overeengekomen niet onverkorte inachtneming van wat de regeering terzake in de vergadering dezer Kamer verklaren zou. Zij had daaraan al doen voorafgaan, dat de commissie-generaal in die toelich- 1ing uitDuttend had verwerkt al wat zij ter verduidelijking ^anvulling of uitbrei ding dezer overeenkomst met de Indonesi sche delegatie had afgesproken, en eindig de haar verklaring in dozen zin. dat zij in dezen geest bereid was de door de commis sie-generaal medegebrachte ontwerp basis- cverkomst te deen onderteekenen. Door de aanneming van de motie-Rom- me-Van der Goes van Naters heeft de Ka mer zich vereenigd met het ten deze door de regeering voorgenomen beleid, van oor deel, dat de wederzijdscbe verbintenis, wel ke de regeering het dienstig achtte met vertegenwoordigers van de republiek In donesië aan te gaan. bij juiste uitvoering daarvan inderdaad de mogelijkheid opent om' het noodzakelijke duurzame samen gaan tusschen Nederland en Indonesië op den grondslag van de beginselen der koninklijke rede van 7S December 1942 te verwezenlijken Het antwoord van de- Indonesische republiek. 3. De Commissie-Generaal heeft, in In donesië teruggekeerd, bij brief van 3 Fe bruari de Indonesische delegatie op de hoogte gebracht van den gang van zaken in Nederland, heeft haar bevoegdheid en be reidheid overgebracht de reeds gepara feerde ontwerp-overeenkomst nu ook te onderteekenen en heeft de Indonesische delegatie gevraagd of ook deze hiermede haar instemming kon b'tuigen. In haar brieven van 14 en 21 Februari d-.a.v. heeft <^e Indonesische delegatie in hoofdzaak geantwoord: ten eerste, dat zij slechts gemachtigd was de ontwerp-over eenkomst te onderteekenen, zooals die luid de op grond van de zeventien artikelen, als mede van de schriftelijke correspondentie (te weten de drie brieven d.d. 20 en 25 No vember over den buitenlandschen dienst) oooononnooooooooooooooooooooooooooooooo 1 OP KORTE GOLF ïoooooooooooooooooooooooooiKDooooooouoooo BINNENLAND. Tot burgemeester van Huissen is be noemd de heer F. Terwindt, secretaris Arbeidsbureau te Venray. Aan boord van het m.s. Boissevain, dat op thuisreis is uit Indië, is in den leeftijd van 43 jaren overleden pater A. de Jong M.S.C. Tijdens de repetitie van de opera „Don Carlos" is een zijmuur van de nieu we Rotterdamsche Nood-schouwburg in gestort. Twee leden van het Nederlandsch Operagezelschap werden licht gewond. Vorige maand was deze schouwburg pas officieel geopend. Een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek is geëischt tegen i den oud directeur van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, dr. K. Köyer, die tijdens de bezetting optrad als leider van het Medisch Front en gemachtigde van Mussert voor de Volksgezondheid. De Stichting Landverhuizing zal haar kantoor met 1 April verplaatsen naar Lange Voorhout 20, Den Haag. In ver band daarmede zijn de kantoren vanaf Woensdag 26 Ma^rt tot en met Maandag 31 Maart gesloten. Op de internationale hondententoon stelling, welke op 22 en 23 Maart te Am sterdam wordt gehouden, zullen 1375 honden worden geëxposeerd. BUITENLAND De regeering der Ver. Staten heeft meegedeeld, dat Joego-Slavië niet zal dee- len in den voorgestelden financieelen steun aan de geteisterde landen. Bij een gevecht tusschen Spaansche guerilla-strijders en politie zijn by Valen cia 9 personen gedood en 40 gearresteerd. De guerilla-strijders wilden een electrische centrale in de lucht laten vliegen. De voormalige Grieksche communisti sche minister van landbouw Zevgros is bij een aanslag doodgeschoten. In Paraquay bereiden beide partijen in den. burgeroorlog zich op een beslissen- den slag voor. Berichten, dat 2.000 „verplaatste per sonen" uit Duitschland naar Canada kun nen emigreeren, worden door de Canadee- sche immigratie-autoriteiten tegengespro ken. In een dorp in Noord-Palestina is een bom geworpen tusschen Britsche politie agenten en militairen. Een agent werd ge dood. In Tsjecho-Slowakije is de jeugdzorg door een wet geheel in handen van staats instellingen gelegd. en van de gedeelten uit de notulen, welke ingevolge die notulen bindend blijken te zijn voor een of beide partijen, terwijl deze notulen overigens beschouwd kunnen wor den als een bijdrage tot den uitleg van den tekst van overeenkomst. En ten tweede, dat zij geen gevolg kon geven aan de uitnoodiging in te stemmen met de verklaring der Nederlandsche re geering, vooral aangezien dan de overeen komst zou worden achtergesteld bij die uni laterale verklaring. Het misverstand der twee Linggadjati's. Deze, en de hierna nog te vermelden brie ven, alsmede de notulen, mocht ik u reeds ter vertrouwelijke kennisneming door de leden der Kamer doen toekomen, en in de door de Indonesiche delegatie geopperde bezwaren zult u het misverstand hebben terug gevonden, dat tengevolge van de be handeling der ontwerp-overeenkomst hier te lande was ontstaan, als zouden er twee Linggadjati's zijn en als zou de Nederland sche regeering het tweede Linggadjati aan de Indonesische regeering hebben willen op leggen. U zult wellicht hebben gelezen, dat ik bij de behandeling van hoofdstuk XIH van de Rijksbegrootinug voor 1947, onlangs in de Eerste Kamer der Staten-Generaal tegen dit gerezen misverstand krachtig stelling mocht nemen. Poging de misverstanden op te lossen. De Commissie-Generaal heeft harerzijds in haar brief van 2 Maart j.l. deze mis verstanden uit den weg pogen te ruimen en heeft, vertrouwend daarin te zijn ge slaagd, vervolgens voorgesteld, dat de Indonesische delegatie eventueel haar bij drage tot de interpretatie der ontwerp overeenkomst zou leveren en mogelijke bezwaren tegen den zakelijken inhoud van de toelichting der Commissie-Gene raal en van de regeeringsverklaringen van 10 en 19 December zou kenbaar maken. Dit zou dan tot een bespreking tusschen beide delegaties kunnen voeren en tot een bilateraal slotnrotocol kunnen leiden. De Commissie-Generaal meende ten slotte te mogen veronderstellen, dat beide delegaties eenstemmig van oordeel zou den blijken te zijn, dat een groot aantal nijpende problemen van de Indonesische volkshuishouding zoo dringend om een snelle oplossing vragen, dat deze bespre kingen niet in nieuwe langdurige onder handelingen. doch zoo spoedig mogelijk in onderteekening moesten uitmonden. Hierop heeft de Indonesische delegatie den 15en Maart geantwoord. Zij vermeld de, dat zij krachtens de motie van goed keuring van het beleid van de regeering van de republiek inzake de onderhande lingen met de Nederlandsche regeering in de plenaire zitting van het Komite Na- sional van 5 Maart door haar volksver tegenwoordiging was gemachtigd de ge parafeerde ontwerp-overeenkomst te tee kenen. Van de rechtzetting der misver standen' bleek zij met voldoening te heb ben kennis genomen. Op het voorstel der Commissie-Generaal om tot een gemeen- schaopelijke interpretatie te komen, meen de zij evenwel niet te moeten ingaan, om dat dat tot uitvoerige besprekingen zou leiden, welke in vele opzichten een her haling van vroegere besprekingen zou opleveren en waardoor men niet binnen den gestelden termijn tot een resultaat zou komen. Zij verklaarde echter, dat wanneer het de bedoeling is van de Nederlandsche re geering harerzijds niet tot onderteekening over te gaan dan op de wijze, door haar gesteld in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 10 De cember 1946, de Indonesische delegatie kan verklaren, dat zij er geen bezwaar tegen heeft de toelichting der Commissie- Generaal. de verklaring van de Neder landsche regeering van 10 December 1946 en de redevoeringen van den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen van 19 en 20 December op te vatten als te zijn de weergave van datgene, waaraan de Ne derlandsche regeering zich harerzijds door de onderteekening van de basis overeenkomst gebonden acht en wat deze zich voorneemt te doen verwezenlijken bij de uitwerking daarvan. Zelf wilden zij zich evenwel niet aan deze stukken bin den. Na onderteekening zal er haars in ziens nog ruimschoots gelegenheid zijn aiies aoen we ctagenjKs zij het slechts oppervlakkig aan politiek, v/ant wie heeft er geen meening over Linggad jati? Maar wat is en niet wat schijnt politiek? Politiek is het uitdragen van je beginselen en met die beginselen het maat schappelijk leven trachten te doordesemen Politiek is dus apostolaat. Door je houding en voorbeeld invloed uitoefenen op het openbare leven. En wij katholieke staatsburgers heb ben de verantwoordelijke taak om Gods wetten, waarop 9nze beginselen toch rusten,, tot leidraad te maken van onze burgerlijke wetten. Dit lijkt allemaal erg heilig, maar is toch niets meer of minder dan onze plicht. De communisten doen precies het zelfde, alleen een beetje radi caler, met hun Marxistische beginselen! DE LEIDSCHE COURANT 0000010000000000000000000000000000000000 I DAN HET GELUID... f o Het Engelsche ministerie van bur- o o gerluchtvaart heeft alle vliegtuig- o o piloten gewaarschuwd om van 1 April tot 1 October het gebiec. van g de Bishop-rots by de Scilly-eilan- 2 o den in de Zuidwesthoek van Enge- g o land te v .mijden, daar Engeland o o op den -tlantischen Oceaan proeven o zal üjen met onbemande vliegtui- o gen, die „sneller dan het geluid" zijn. 8 o De proeven zullen alleen overdag g o plaats hebben. Men denkt er niet o meer dan drie per week te laten o o starten en hoopt met deze toestellen A een snelheid van meer dan 1280 ki- 5 g lometer per uur te bereiken. Deze g g „Vickers Transonc" raketvliegtui- g c gen zullen onder leiding van des- g 8 kundigen van Mosquito's uit, die o o door piloten van de R.A.F zullen g worden estuurd, starten ^>00000000000000000000000000000000000000 om de inzichten en bedoelingen van de Nederlandsche regeering aan gezamen lijke bespreking te onderwerpen. Zij eindigde haar brief met de uitnood! ging derhalve onverwijld tot onderteeke ning over te gaan, opdat begonnen kan worden aan de oplossing van de nijpende problemen van herstel en opbouw. 5. Zondagavonu 16 Maart is het tele gram, behelzende dit antwoord van de In donesische delegatie, hier ontvangen. Maandagmiddag 17 Maart heeft de mi nisterraad daarover vergaderd en in de commissie-generaal tot onderteekening ge machtigd, in aansluiting op dat antwoord en na te hebben bevestigd dat het inder daad de bedoeling der Nederlandsche re geering is niet tot onderteekening over te gaan dan op de wijze, in dat antwoord nog eens weergegeven. Aan den voet der over eenkomst zal naar deze notawisseling wor den verwezen. Denzelfden dag heeft mijn ministerie, m. d. v., de brieven opgesteld, waarbij aan u en aan den heer voorzitter der Eerste Kamer de tekst van het door dc commissie- generaal op 15 dezer van de Indonesische delegatie ontvangen antwoord werd aan geboden en in den ochtend van Dinsdag den 18en zijn deze brieven op de griffies der Staten-Generaal bezorgd. De machtiging tot teekenen. Onder het antwoord van de Indonesische delegatie zult u, m. d. v., mijn aanteeke- ning hebben gelezen, luidende: „Aangezien uit dit antwoord blijkt, dat de Indonesische delegatie zich ermede vereenigt, dat de onderteekening van de ontwerp-overeen komst de Nederlandsche regeering tot niets r.ieer of anders bindt dan tot wat volgens de door de commissie-generaal opgestelde toelichting is overeengekomen, met onver korte inachtneming van wat de regeering zelve dienaangaande verklaarde is de ccmmissie-generaal thans gemachtigd tot orderteekening der overeenkomst van Linggadjati over te gaan. Die aanteekenir.g had ik mede ver trouwelijk op dat antwoord gesteld, om de reactie van r.e commissie-generaal op de -'erstrekte machtiging al te wachten alvo rens die hier openbaar te maken. De commissie-generaal, de haar ver strekte machtiging blijkbaar alleszins aan- remelijk en uitvoerbaar achtende, heeft die al spoedig gcpuViceerd, en de regee- ling verwacht binnenkort de onderteeke ning van de geparafeerde overeenkomst van Lmggadjati. 6. Bij deze schets van het verdere ver loop der politieke onderhandelingen moge ik nu nog enkele opmerkingen maken m. d. voorzitter. De regeering heeft onmiddellijk na ont vangst van het antwoord van de Indone sische delegatie van 15 Maart besloten de commissie-generaal tot onverwijlde onder teekening te machtigen, ten eerste omdat zij dat antwoord bevond te getuigen van het oprechte verlangen tot vernieuwde sa menwerking waarvan de aanhef der ont werp-overeenkomst gewaagd. Ten tweede omdat dat antwoord aan vaardt, wat de regeeringsverklaring van 10 December uitdrukkelijk verlangde, dat onderteekening de Nederl. regeering tot niets meer of anders verbindt dan tot wat zij toen zich bereid verklaarde zich te ver binden; Ten derde omdat de regeering er van overtuigd is, dat het voor het welslagen der politiek van de regeering: den grondslag te leggen voor een vernieuwde duurzame sa menwerking tusschen de volkeren van Ne derland en Indonesië, noodzakelijk is de overeenkomst van Linggadjati zoo spoe dig mogelijk op voor beide partijen aan nemelijke voorwaarden te sluiten, zooals zij nog onlangs bij de behandeling van het XHIe hoofdstuk der Rijksbegrooting 1947 in de Eerste Kamer uiteenzetten mocht; en bovendien onder meer: ten vierde omdat op de basis van het politiek accoord de bevrijding der overi ge geinterneerden zal kunnen worden be spoedigd en voltooid. .Ten vijfde en ten zesde omdat alleen die samenwerking de militaire en finan- cieele spanningen en lasten van Nederland en Indonesië kan verlichten en dragelijk maken kan; en zeven, ten achtste en ten negende, om dat die samenwerking onontbeerlijk is om de voedselvoorziening weer veilig te stel len, de regelmatige uitvoer te herstellen, de economische reconstructie volledig aan te pakken en om het by een tiende over weging te laten, om verdere verwarring, die onze betrekkingen met andere landen zou kunnen vertroebelen, te voorkomen. De regeering en de motie-Romme. 7. En dan is er nog één punt, M. d. V., dat de regeering ernstig heeft overwogen. Hoe verhoudt zich deze oplossing tot de uitspraak door deze Kamer in de motie- Romme-Van der Goes van Naters neerge legd? En in het bijzonder komt dan de we derzij dsche verbintenis tot stand, welke naar zij aannam door het door de regee ring voorgenomen beleid werd nage streefd? De regeering beantwoordt deze vraag al dus, M. d. V. Tijdens de beraadslaging over de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati stond ook de regeering voor oogen, dat par tyen in verder overleg zouden komen tot een gemeenschappelijke interpretatie van de overeenkomst en daarom zich weder zijds zouden verbinden. Ook hier echter bleek de weg ongebaand en het te zoeken pad op begaanbaarheid te moeten worden beproefd. Vier richtingen konden worden ingeslagen. Sommigen meenden, dat dc Nederland sche interpretatie eenvoudig door de Indo nesische delegatie zonder meer behoorde te worden aanvaard- Dit heeft de Neder landsche regeenng nooit gewild. De regeering stelde zich voor, naar viel te beluisteren in mijn eerste rede op 19 December, dat ook de Indonesische delega tie zou willen bydragen tot het juist be grip van wat overeengekomen was, en de- deze weg bewandelde de Commissie-Gene raal in haar brief van 2 Maart. Al sopedig echter bleek, dat deze weg niet dan uiterst moeilijk tot het doel zou voeren. De Ne derlandsche interpretatie toch werd door de Indonesische delegatie weinig overzich telijk geacht, daar uitlegging van den tekst, gedachte uitwerking en verwachtingen van de toekomst daarin dooreen zijn geweven en aan volledige overeensteming dus wel licht uitvoerige besprekingen vooraf zou den moeten gaan. Om aan dat bezwaar tegemoet te ko men heeft de regeering aan haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer 13e hoofdstuk rijks begrooting 1947 als bijlage B een artikels- gewijze toelichting toegevoegd. En in die zelfde memorie van antwoord heeft de regeering (blz, 10) nog eens aangegeven wat voor haar de hoofdzaak was, namelijk dat de Indonesische delegatie zich er mede zou vereenigen, dat onderteekening van de ontwerp-overeenkomst haar tot niets meer of anders bindt dan tot wat volgens de door de Commissie-Generaal opgestelde toelichting is overeengekomen met onverkorte inachtneming van wat zij zelve dienaangaande verklaarde. DE GEKOZEN OPLOSSING. Dit leidde tot een derde oplossing. De Nederlandsche regeering heeft haar inter pretatie van de overeenkomst in de toe lichting van de Commissie-Generaal be schreven en in dc regeeringsverklaring en de ministerieele redevoeringen uitge sproken en de Indonesische delegatie ver wijst voor haar interpretatie naar dezelf de bronnen: de 17 artikelen, de officieele correspondentie, de notulen, zonder zich aan de door ons daaruit al geputte inter pretatie te binden. Deze weg is thans ge volgd. Deze gekozen oplossing voldoet niet al- ieen aan de regeeringsverklaring van 10 December, maar levert, naar het oordeel der regeering ook in dezen zin een weder- zijdsche verbintenis op, dat beide partijen aanvaarden, dat de Nederlandsche regec- ring haar interpretatie heeft vastgelegd en de Indonesische regeering voor dc hare naar de notulen deed verwijzen, terwijl want eens zullen jullie de plaatsen van de ouderen moe ten innemen, en dan moeten jullie beslagen ten ijs komen. Daarom werkt met ons mee! Op prettige wijze zullen Wij, met ons jeugdig enthousiasme en met gebruikmaking van de ervaring der ouderen, ons gaan wijden aan onze verant woordelijke taak: om als ka tholieke staatsburgers onze be ginselen uit tc dragen, onze wetgeving daarmee te infil- treeren en met die naar God gerichte wetgeving te ko men tot een betere samenle ving. Een betere samenleving! Nog steeds een holle leuze, maar wij jongeren zullen haar inhoud geven! We beginnen er Woensdag 26 Maart mee in „den Turk" om 8 uur! Zet ook jouw schouders er onder en kom! JAN VAN ZONNEVELD. PAGINA T bovendien wordt afgesproken dat n'> de onderteekening bij dc uitwerking, waar de uitleg zou kunnen blijken te verschillen, door gezamenlije bespreking nader naar overeenstemming zal worden gestreefd. Zoo zal ook de uitwerking der arbitrage- bepaling van een gezamenlijk opgestelde reglement afhankelijk zijn. Een vierde mogelijkheid ware geweest, dat de Nederlandsche regeering van haar interpretatie zou hebben afstand gedaan en beide partijen den uitleg der overeen komst volkomen aan later onderling over leg of arbitrage zouden hebben overgelaten. Dan zou de regeering haar verklaring van 10 December hebben verlaten, waartoe zij uiteraard niet bereid is. M. d. v. Het zal niet uw bedoeling zijn, en de Kamer zal dit niet van mij verlan gen, dat ik nogmaals de verdiensten van Je ontwerp-overeenkomst van Linggadjati in het licht stel of de bezwaren, welke men daartegen kan aanvoeren, tracht te weer leggen. Dat mocht ik in beide Kamers der Staten-Generaal reeds eerder uitvoerig doen. Thans meen ik te mogen volstaan met de zoo juist gegeven inlichtingen over het verloop der verdere politieke onder handelingen en de overwegingen, welke de regeering er toe hebben geleid, op grond van het antwoord der Indonesische dele gatie van 15 dezer de commissie-generaal definitief te machtigen tot onderteekening Van de op 15 November geparafeerde over eenkomst. LAATSTE BERICHTEN De dreigende boycot van Nederlandsche schepen Naar aanleiding van de berichten over ten dreigenden boycot van Nederlandsche schepen in de Vereenigde Staten, heeft het A. N, P. geïnformeerd in officieele kringen. Aldaar werd het A. N. P. medegedeeld, dat de eenige bedoeling van de Nedcrlandsch- ïndische regeerirg was, de goederen te be houden voor hun rechtmatige eigenaars en tevens deze rechtmatige eigenaars en de Indonesische economie te beschermen, ter wijl de reederij Isbrandtsen er blijkbaar op uit is te handelen in producten, welke niet op rechtmatige wijze zijn verkregen. Zooals bekend, gaat het hier niet om be volkingsproducten, maar om ondernemings producten, die als zoodanig zijn herkend en waarbij het dus mogelijk is, deze aan de rechtmatige eigenaars terug te geven. Bo vendien kan het gebeurde nooit worden uitgelegd als een aanval op de Amerikaan- sche handelsbelangen, daar van Neder- landsch-Indische zijde de bedoeling be staat, goederen van dezelfde soort ter be schikking te doen komen van het Ameri- kuansche economische leven. LANCASTER VERONGELUKT. Een Lancaster van de Britsche Royal Air Force is in den afgeloopen nacht by Ier land neergestort. Vier overlevenden van de bemanning zijn door schepen opgepikt. Het toestel maakte deel uit van een zestal, dat op manoeuvres in samenwerking met de vloot was. Een toestel van de Scandi- naafsche luchtvaart maatschappij heeft ge seind', dat het hulp ging vcrlecnen. VLIEGVELD VALKENBURG. Het vliegveld Valkenburg zal Maandag weer worden geopend. HAAGSCHE RECHTBANK. W. G. A- Z. was op zekeren dag langs een pakhuis aan de Oude Vest tc Leiden gekomen, waar hij mogelijkheden zag voor een inbraak. En zoo kwam het, dat op 18 Oct. de inbraak werd uitgevoerd, waarbij de deur door Z. werd open gebroken, waar na hij op wacht ging staan. Dat bekende hij vlot voor de Haagsche Rechtbank, waai de Officier er op wees, dat Z. reeds twaalf vonnissen met totaal tien jaar gevangenis straf achter den rug heeft, zoodat thans de eisch luidde vier jaar gevangenisstraf. De raadsman, mr. P. van 't Hoff Stolk pleitte clementie op grond ook van gezondheid van verdachte. Het was de portier L. S., die gezorgd had voor het wegwerken van de buit bij den inbraak in een tabaksfabriek te Leiden, waar pl.m. een kwart millioèn sigaretten was geroofd. Een deel was echter weer te recht gekomen. De Officier vorderde te gen verdachte twee jaar gevangenisstraf metaftrek van preventief. De raadsman, mr. J. Jelgershuis Swilder verzocht een lichtere straf op te leggen. W. V. te Leiden had tal van inbraken in Leiden en omgeving op zijn geweten, en er was een flinke buk goederen door de politie in de woning van verdachte gevon den. De Officier wees er op; dat reeds veel met verdachte is getobd, en mogelijkheden geprobeerd zijn, doch tevergeefs. De eisch luidde thans drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Mr. Spaargaren ver zocht verdachte nog een kans te geven. BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijz. Gerechtshof deed uitspraak te gen F. Rosier uit Oegslgeest, die zich in Delft, Rotterdam en omgeving, als land- wachter schuldig gemaakt zou hebben aan jacht op onderduikers*, illegale werkers en verborgen geallieerde piloten. Ook zou hij deelgenomen hebben aan huiszoekingen en arrestaties door welke laatste handeling een aantal illegale werkers, die aan den S.D. werden overgegeven, gefusilleerd werden. Hij werd tot levenslange gevange nisstraf met ontzetting uit beide rechten veroordeeld. Hem werd het recht van cas satie toegekend. MARKTBERICHTEN .LEIDEN. 21 Maart. Vee. Aanvoer: 13 Fokstieren, 11 Slachtstieren, 109 Kalf- ey Melkkoeien ƒ400700, handel t'. vlug, 6è Varekoeien ƒ300600( handel mat., 250 Vette koeien, 45 Pinken 200425, handel mat., 312 Nuchtere kalveren, 42 Vette schapen, 100 Weideschapen, 10 Lammeren, 116 Mestvarkens 6080, handel t. vlug, 425 Biggen ƒ3050, handel t. vlug, 23 Paarden 3001100, handel t. vlug. 63 Bok ken en geiten. Kaas. Aanvoer 7 partijen. Geen no teering. De politiek! dat is iets met een naar bijsmaakje, iets waarvan je je maar zoover mo gelijk verwijderd moet hou den, iets wat je niet scherp kunt omschrijven, maar waar van ieder toch schijnt aan te voelen, dat het niet pluis is! Kort gezegd: het woord poli tiek heeft een ongunstige be- teekenis. En toch, ondanks dit In het begin van dit betoog \yerd gesproken over „opper- vlakkic-aan-politiek-doen". Ja, dieper dan de oppervlakte gaat de belangstelling meestal niet. Maar dat is geen bezwaar: op de bekende wal staande, heeft men toch direct zijn oordeel klaar, en dan natuurlijk nog wel als de bekende beste stuur lui! naamde kadervorming d. i. in kernverband grondbeginselen bestudeeren, actueele staat kundige problemen behande len etc. onder deskundige lei ding, maar bij welke vorming de zelfwerkzaamheid van de jongeren een zeer voorname plaats zal innemen. Richtlijnen voor de studiebijeenkomsten worden gegeven door het Jon de heer Mr. Ch. Rutten, tweede Partij Secretaris over het on derwerp: „De plaats van de Katholieke Jongeren in het politieke leven". Leidsche Katholieke Jongeren beneden 30 jaar! (deze leeftijd is geen zuivere grens voor jong-zijn) toont dat je belang stelling voor de politiek die- r-.r.T erflpt rlnn Hr* nnrwrvlaktf» JONGEREN SPREKEN Ook de Katholieke Volks partij de partij, die onze katholieke belangen het best behartigt heeft ingezien, dat hieT jets haperde. De katholie ke kiezers moeten zich van hun verantwoordelijkheid be wust worden. Wanneer zij oor- deelen. dan moeten zij gefun deerd kunnen oordeelen. En een gefundeerd oordeel ver- eischt vorming. En met dit oog merk heeft de K. V. P. o. a. een een jongeren organisatie in het leven geroepen om katho lieke jongeren (dus ook de meisjes!) te kunnen vormen tot bewuste dragers(sters) van staatkundige idealen. In de Jcngeren-K. V. P. wordt dan ook gelegenheid gegeven om deel te nemen aan de zooge- geren-Commissariaat der K. V. P. (De nieuwe Jongeren-Com missaris, de heer Jan Schip horst, zwoegt momenteel aan een nieuwe cursus). Ook Leiden heeft een Jon geren K. V. P.! Die werd 11 December 1946 opgericht. Nooit van gehoord? Dat klopt, na uien datum is er voornamelijk achter de schermen gewerkt. Maar Woensdag 26 Maart a.s. treedt de Jongeren K. V. P. weer voor het voetlicht met een propaganda-avond te hou den „In de Vergulden Turk" aanvang 8 uur), waar de Leidsche K. V. P. Voorzitter, de heer S. Menken de verdere plannen van onze Jongeren groep zal ontvouwen, terwijl op dien avond tevens zal spreken

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3