Bosman voelt zich nog steeds winnaar Kampioenschap Leidsche Schaakbond .Belgisch kabinet gevormd Wegen door de vorst vernield WOENSDAG 19 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 ELFSTEDENWEE KOMT LOS! r\E ELFSTEDENTOCHT 1947 zal ongetwijfeld lang in het geheugen blijven. Niet in U de eerste plaats omdat hij werd gemaakt in eemwinter. die bij menschenheugenis zijn weerga niet vind wat koudheid en gestrengheid en grilligheid betreft, maar vooral ook wegens de ongelukkige figuur van de Elfsteden-commissie. Men kent de geschiedenis nog van dezen Elfstedentocht? In den voorwinter was het vaststellen, uitstellen, vaststellen, uitstellen.omdat men er blijkbaar af wilde. Doch toen eenmaal de winter kwam, kon men er niet meer van af: 'de tocht werd gehouden. Gisteren heeft men het kunnen lezen: winnaars werden ontttroond. En vandaag weer: de Elfstedenwinnnaar gevoelt zich nog steeds winnaar! De Elfsteden-commis sie raakt leelijk in den knoop en.het wordthoog tijd, dat er betere leiding komt. „Voor mijn gevoel blijf ik winnaar", zegt Bosman. „Voor mijn gevoel blijf ik winnaar", zegt Bosman. „Ik weet, dat ik mijn wedstrijd eerlijk heb gereden," klinkt door de telefoon de ontgoochelde stem van Jan Bosman uit Breukelen, die op 8 Febr. j.l. als eerste de eindstreep te Leeuwarden van den moor denden Elfstedentocht passeerde. „Ik heb de voldoening, dat ik als eerste den wedstrijd heb geëindigd en voor mijn gevoel blijf ik de winnaar van den Elfste dentocht." 3 Het was niet eenvoudig den stoeren Breu kelaar te bereiken, doordat hij toevallig een familiebezoek aflegde in Rotterdam. Des middags om half twee kwam een van de buren van zijn zuster, bij wie hij op dat mo ment in huis was, hem de beslissing van de ElfstedenconAnissie, die zij door de radio had gehoord, mededeelen. Tot op dat mo ment was Bosman daarvan volkomen on kundig. „Wanneer u mijn eerlijke meening weten wilt", zoo zeide hij in het telefoon gesprek met den A.N.P.-sportverslaggever, „dan kan ik u zeggen, dat ik naar mijn vaste overtuiging met opzet valschelijk ben beschuldigd van opleggen met Schippers. Ik kan u op mijn woord van eer verklaren, dat daar geen woord van waar is." Bosman vertelt dan hoe hij op 25 Februari naar Leeuwarden is geroepen, nadat hij een oproepkaart van de Elfstedencommissie had ontvangen. In de Friesche hoofdstad is hij door de voltallige commissie gehoord. Men deelde hem daar mede. dat hij bij Cudkerk met Schippers zou hebben opgelegd, waar bij Schippers zijn handen op den rug van Bosman had gelegd en later bij het wisselen Bosman de zijne op den rug van Schippers. De commissie heeft n.l. een Fries, die zegt onder Oudkerk een eindweegs met de twee rijders te zijn opgereden, in dezen zir een zeer positieve klacht ontvangen. Bosman heeft dit ook tegenover de commissie ech ter ten stelligste ontkend. „Enkele dagen later ontving ik in 'Breu kelen van de commissie een verklaring, waarin vervat was, dat ik niét had opge legd," zoo vervolgt Bosman, „met het ver zoek deze te teekenen. Ik heb dat gedaan en heb de verklaring naar Leeuwarden ge retourneerd." Al met al is het slechte nieuws voor Bosman als een donderslag bij helderen hemel gekomen. Schippers is eveneens gehoord, maar Bosman heeft hem "na den tocht niet meer gesproken en weet dus niet wat zijn mederijder heeft ver klaard. Hij vreest nu zelfs, dat de hem onbekende aanklager misschien getracht heeft den jongen Fries Nauta, die als derde binnenkwam, de overwinning te bezorgen. Toen het onderzoek echter was geopend, bleek, dat Nauta zich tusschen Franekeren Barthlehiem dus op het zwaarste ge deelte van het traject heeft laten trek ken door zijn broer, een feit. dat door hon derden toeschouwers is geconstateerd en dat Nauta dan ook volmondig heeft toege geven. Nummer vier, J. Wijnia uit Edens heeft het nog bonter gemaakt en is volle dig gedisqualificeerd, zoodat van den Hoorn, die als vijfde de finish passeerde thans tot winnaar is uitgeroepen. Wat'ten slotte Bosman verbaasde, is dat men hem als winnaar heeft gedisqualificeerd, maar hem niettemin een Elfstedenkruisje zai uit reiken. Volgens de reglementen moét iedere rijder volledig worden gedisqualificeerd, wanneer hij tegen de bepalingen zondigt. Maar dan wordt ook het kruisje niet uitge reikt. „Ik zal er mijn leven lang verontwaar digd over blijven", zoo besloot Bosman, „maar ik hoop, dat een nieuw onderzoek zal worden ingesteld en dat de beslissing dan zal worden herroepen." SCHAATSENRIJDEN OLYMPISCHE SCHAATSENRIJDERS- PLOEG. Dezer dagen kwamen onder leiding van den president van den Kon. Ned. Schaat- senrijdersbond, mr. C. P. Eecen, de leden van de commissie voor het hardrijden en de schaatsenrijders, die geruimen tijd in het afgeloopen seizoen in Scandinavië heb ben getraind en gereden bijeen, ten einde gezamenlijk de resultaten van training en wedstrijden te bespreken en eventueele conclusies te trekken in verband met het volgend seizoen, waarin cok de Olympi sche Winterspelen te Si. Moritz vallen. Naar A. N. P.-Sport verneemt, werd, on der nadere goedkeuring van do commissie voor het hardrijden en het bestuur van den K. N. S. E„ besloten in beginsel een aan bod te aanvaarden,- waarbij een aantal rij ders, die opgenomen zullen worden in de Olympische schaatsenrijdersploeg, begin December van dit jaar naar het trainings centrum Fjetre bij Hamar zullen kunnen gaan, waar zij zullen worden verzorgd, zoo wel lichamelijk als rij technisch, door den oud-wereldkampioen Peter Sinnerud den eigenaar van de Farm Fjetre, en diens zoon Arve Sinnerud. Na afloop van deze training, welke ten minste vier weken zal duren, zullen de deelnemers naar Zwitserland vertrekken, waarschijnlijk naar Davos, om daar te ac- clirnatiseeren voor de Olympische Winter- spelenn. Hoeveel rijders aan deze Olympi sche training zullen deelnemen staat nog niet vast, aangezien de K. N. S. B. in dezen ook overleg zal plegen met het bestuur van het Ned. Olympisch Comité, dat de de uitzending naar ae spelen regelt. Naar bekend zijn bij de Olympische Wed strijden in het hardrijden op de schaats v;er Olympische titels te behalen, op de afstanden 500, 1500, 5000 en 10.000 meter (er wordt geen klassement over deze vier afstanden berekend, zooals bij de wereld kampioenschappen), met het gevolg, dat rijders als Broekman en Langendijk, ge zien hun resultaten in het afgeloopen sei zoen, een goede kans maken in de olym pische prijzen te vallen, iets wat bij de Winterspelen voor Nederland nog nooit is geschied. Een winnaar die geen risico nam Jan v. d. Hoorn woont in Ter Aar, en Ter Aar ligt volgens velen, aan het eind van de wereld, of bijna. Maar de menschen zijn er niet van gisteren, heelemaal niet.want toen wij er kwamen om een praatje te ma ken met den jongsten winnaar van den Elfsteden wedstrijd, zoo meldt een speciale verslaggever van A.N.P.-sport bleek het groote nieuws al in alle hoeven, huizen en huizingen bekend te zijn. Jan v. d. Hoorn?, zei de bruggewach- ter die de groote vraagbaak is van deze contreijen. De schaatsenrijder?...# Rijdt u maar door +ot u aan een huis komt met roode blinden. Daar zal nu trouwens de vlag wel uithangen De vlag hing niet uit, maar desondanks was de stemming binnen in den familie kring opperbest. Daar zat de jonge Jan, een bescheiden jongeman van weinig woorden, tusschen zijn vader, die vroeger ook een fiksche schaats gereden heeft, en zijn moe der wier gezicht glansde van tevredenheid, en zijn zusters, die ook uitblinksters zijn op de schaats, vooral Bora, en niet zuinig trotsch op hun broer, en hij glunderde maar. Hij glunderde zoolang het gesprek duurde. En had je al een beetje een vermoe den, Jan, van wat er ging gebeuren? Ik wist wel, dat er iets aan de hand was, toen ik al die vragen van de heeren van den Elfsteden-tocht moest beantwoor den. Maar dat ze me winnaar maakten was toch wel een verrassing. Had je tijdens den wedstrijd niets ge zien. dat volgens jou niet door den beugel kon? Nou, je hebt eigenlijk te veel met je zelf te stellen om veel op anderen te letten. Maar het is een feit. dat ik wel eens een enkelen keer dingen zag die ik me niet kon verklaren. En zelf niet zou gedaan heb ben Een schaatsenenthousiast uit de buurt, zelf een Elfsteden-rijder die met Jan's va der in een Fordje den laatsten wedstrijd gevolgd heeft, mengt zich in het gesprek: We hadden vantevoren precies afge sproken wat Jan doen en laten zou. Jan was het met ons eens. dat hij zich precies aan de regels zou houden, hij wou geen en kel risico loopen Nou, en daar zien we nou het resultaat van. Op wat voor schaatsen heb je gereden? Ik begon op Noren, maar dat waren geen al te beste. In Harlingen waren ze bot en kromgetrokken. En bovendien waren m'n voeten verstijfd, want ik had voetbal schoenen aan. Daarom heb ik toen de Frie zen maar ondergebonden, en dat ging best. Wat was het zwaarste deel van den tocht? Ik zou zeggen dat stuk over het IJssel- meer. Ik was toen werkelijk even doodmóe en half bevroren. Toen ik trouwens in Leeuwarden aankwam waren mijn teenen en mijn ooren, en vooral mijn oogen leelijk aangedaan. Maar opgeven, nee daar heb ik toch niet aan gedachtIk heb heele stuk ken samen gereden met Abe de Vries en m'n vriend Hein Vermeulen, dat is altijd beter dan alleen op zoo'n tocht. Had je speciaal voor den wedstrijd ge traind? Nee, maar toen ik een week tevoren tweede werd in de Ronde van Loosdrecht vonden we, dat ik het in Friesland ook maar eens moest probeeren. Daar hebben wt nu geen spijt van Dus op die Ronde van Loosdrecht na was de Elfsteden-tocht je eerste groote wedstrijd? Ja, ik stond toen ik tien was natuur lijk al op de schaats. En ik heb ook wel deelgenomen aan wedstrijden op de Lange- raarsche plassen. Een week na den Elfste den-tocht werd ik tweede bij de kampioen schappen van Zuid-Holland. Maar aan zoo iets als de Elfsteden-tocht had ik me toch nooit gewaagd, het was werkelijk mijn eer ste belangrijke wedstrijd. Als Jan nog verteld heeft, dat hij aan athletiek en aan voetballen doet, dat zijn broer Wim tweemaal kampioen van Ter Aar is geweest en de Elfsteden-toertocht heeft meegemaakt, en dat zijn zusje Annie denzelfden kant op gaat van de groote zus ter Bora, die in het afgeloopen seizoen vele prijzen haalde, nemen we afscheid van den jongen drie-en-twintig jarigen Elfsteden- winnaar. Een rijder, die geen risico nam met de sportieve moraal, en daar nu de gouden vrucht van mag plukken. EEN VERKLARING VAN HET BESTUUR. Van deN zijde' van het bestuur der ver- eeniging „de Friesche Elfsteden" vernemen wij nog, dat de overtredingen van Bosman en Schippers, resp. nr. 1 en twee in den laatsten Elfstedenwedstrijd, door getuigen zijn bevestigd weshalve beiden, hoewel zij ontkend hebben de overtredingen te heb ben begaan, niet in de prijzen konden val len. De derde aankomende, Nauta, werd door het bestuur eveneens uitgesloten, maar deze Friesche ryder heeft zijn fout toegegeven. WIELRENNEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OP DEN WEG NAAR LONGCHAMPS? Naar bekend ic het Bois de Boulogne door de UCI-commissie. waarvan ook onze landgenoot, de heer J.' van Eek deel uit maakte, gekozen als parcours voor de we reldkampioenschappen op den weg, in Juli a.s. te houden. Thans wordt gemeld, dat van politioneele zijde bezwaren worden gemaakt tegen dit parcours, aangezien men op het stzn.dpunt staat, dat het Bois voor de Parijzenaars ic ten behoeve van ontspan ning op Zondag, en dus niet afgesloten mag worden ten behoeve van wielerwed strijden. Men zou thans een parcours in de omgeving van Longchamps dp het oog hebben, doch de UCI-commissie zou dit parcours opnieuw moeten keuren. Jan van der Hoorn, een tuinderszoon uit Ter Aar, die door het bestuur van de ver- eeniging „De Friesche Elfsteden" tot win naar van de Elfstedentocht 1947 is ver klaard. Voorloopig Ned. elftal tegen Malmö Het voorloopig Nedcrlandsch elftal, dat op 26 Maart a.s. in het Fey en oordstadion te Rotterdam in het veld zal treden de Zweedsche ploeg Malmö, is als volgt sa mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter; Van Bun (MVV) en Van der Linden (Ajax). Midden: Spierenburg (NEC), MÖhring Enschede) en de Vi-oet (Feijenoord). Voor: Drager (Ajax), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Berg man (Blauw Wit). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit); Pot- harst (Ajax), Stroker (Ajax). Lakenberg (NEC) en Schaap (Donar). De wedstrijd vangt om 5 uur des na middags aan e:i zal worden geleid door dr. van Moorsel. TAFELTENNIS DAMES-KAMPIOENSCHAP L. T. T. V. „DE SLEUTELS". Zondag 23 Maart organiseert de L. T. T. V. ,,De Sleutels" een wedstrijd om het da mes-kampioenschap van haar vereeniging. Deelneemsters vcor dezen wedstrijd die nen zich vóór Vrijdag 21 Maart te laten in schrijven bij de wedstrijd commissie: H. Huying, Gerard Brandtstraat 24; H. Filbry, Nieuwe Rijn 80. De aanvang van dezen wedstrijd zal in den loop van deze week bekend gemaakt worden. LEIDEN Zr. JOSEPHINE, t In het St. Elizabeth Ziekenhuis alhier is gisteren in den ouderdom van 56 jaar over leden de eerw. zuster Josephine (in de we reld Hendrika Gerarda Remmerswaal). Geboren op 24 Aug. 1890 te Noordwijk deed zij op 2 Mei 1918 haar intrede by de Zusters te Breda. Op 1 Nov. van hetzelfde jaar volgde haar inkleeding en 18 Oct. 1920 deed zij de H. Professie. Tol van jaren was zij werkzaam in Breda, de laatste tien jaar in het St. Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht alhier, waar zij speciaal met de verzorging der afdeeling „zieke zusters"' was belast. De plechtige uitvaart en begrafenis vin den a.s. Vrijdagmorgen plaats. JAARVERGADERING „ST. LAMBERTUS" Gisteravond was de afd. Leiden van den R.K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" in het gebouw Chr. Belangen in Jaarver gadering bijeen. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer A. de Kruiff, zijn afkeuring uit over het feit, dat slechts zoo'n gering aantal leden was opgekomen. Vooral in een tijd, waarin de E.V.C. alles in het werk stelt om leden te werven, be hoorden de Katholieke arbeiders te getui gen van hun trouw aan de Katholieke or ganisatie. Ingekomen was een propaganda circulai re van het hoofdbestuur voor de werving van nieuwe leden. In verband daarmede verzocht de voorzitter om op de fabrieken nog eens extra in dien geest te werken on der geloofsgenooten, die zich nog steeds van de organisatie afzijdig hielden. Nadat de notulen waren goedgekeurd, las de secretaris, de heer J. Bavelaar het jaar verslag voor, waarin hij nog eens speciaal de aandacht vestigde op de groote moeilijk heden, die na de bevrijding te overwinnen waren geweest. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig sal do was van 203,42. De kascontroleurs deel den mede, dat alles in orde was bevonden. De drie aftredende bestuursleden werden herkozen t.w. de heeren A. de Kruiff, voor zitter; J. Bavelaar, secr.; en L. Wallaart, commissaris. Vervolgens werd het woord gegeven aan den districtsbestuurder A. F. v. d. Heijden. Spreker bracht hulde aan de jubilarissen, die Zondag 1.1. reeds in f eestbij eenkomst wafen toegesproken. Deze menschen had den den moeilijksten tijd in het organisa tie-leven meegemaakt en ondanks alles steeds doorgezet. De bekroning van hun werk zag hij in de Collectieve Arbeidsover eenkomst, die de positie van de textielar beiders zoo ontzettend veel verbeterd had. Wanneer de jongeren zich dit eens goed bewust werden, dan zouden zij ongetwij feld tot grooter activiteit komen. Immers, er is nog steeds genoeg te doen. Naast de uitbreiding der bedrijven staat het gevaar van een steeds toenemend gebruik van ma chines, waardoor in de toekomst een wer keloosheid veroorzaakt kan worden. Het is de plicht van ons allen, zoo betoogde spr„ er -voor te waken dat er voldoende werk blijft voor de textiel-arbeiders. Vervolgens gaf de heer v. d. Heijden een overzicht van In het gebouw Rapenburg 8 begint van avond de wedstrijd om het kampioen schap. Behalve de 8 deelnemers der 1ste groep, die we reeds opnoemden, zijn in de 2e groep geplaatst: P. Zonderland (LSG), W. L. Groeneveld (Oegstg.), E. H. v. Galen (Katw.), C. Brunt (Alph.), A. P. Borgmeyer (Alph.), J. Koet (Phil.) en P. J Planjer (Leithen). In deze groep kan dus nog 1 speler geplaatst worden. In de 2e groep zullen spelen: Mr. A. J. Mulder Phil.), Mr. Ir. J. Westra (LSG), L. Kan tebeen (Alph.), H. Boekkooi (Leithen), N.N. A. Geyer (Zoeterw.), R. H. v. Dijk (LSG) en Th. v. d. Berg (Oegctg.). De 2 hoogsten uit deze 2 groepen gaan het volgende jaar over naar de le groep, wan neer deze regeling, pas ingevoerd, ook het volgende jaar zal gelden, wat, gezien den grooten tegenstand der clubbesturen en spelers, zelfs van hen, die reeds in le groep zijn ingedeeld, niet zeer waar schijnlijk is. Men verlangt weer terug naar de oude regeling; vrije inschrijving,, indeeling in groepen en de sterkste spe lers daarover verdeeld. Dan kunnen di verse le en ook 2e klassespelers zich weer meten met de Hoofdklassespelers, die zich tot dusver nog de sterksten heb ben betoond. Dit blijkt wel uit het lijstje der kampioenen. De kampioenstitel werd behaald door de volgende spelers: v. d. Berg 1 x. Tum.mers 2 x, Bosscha 2 x, Demmendal 1 x, v. d. Nat 2 x, De Blé- court 1 x en Westra 1 x, allen leden van LSG en voorts nog de oud-leden1 van LSG Raners, W. H. Bosscha en Goudsmit. Slechts aan één speler der overige clubs gelukte het. dezen ring van Hoofdklasse- spelers te doorbreken. Dat was wijlen Joh. van Veen te Hazérswoude, een zeer sterk en sportief speler, die 2 x achter een den titel wist te behalen en dan ook als Hoofdklassespeler beschouwd moet worden. Thans heeft de commissie het voor de eerste klassers iets gunstiger ge maakt, door naast 4 hoofdklassespelers van L.S.G., 4 eerste klassespelers te zet ten. Vanzelfsprekend moeten de 4 eerst- genoemden de beste kansen hebben en waarschijnlijk de jongste deelnemer, Ide- ma, het meeste. Verrassingen zijn echter, ook bij het schaakspel niet uitgesloten. Misschien zorgt de kampioen van Neder land der P.T.T. Barkema, daar wel voor. Wij zullen zien! COMPETITIE v/d LEIDSCHE SCHAAKBOND. De 2e klasse B. Hiervoor werd gisteravond in het Ge bouw Rapenburg 8 een wedstrijd voor de competitie gespeeld tusschen LSG III en Hazerswoude, II. De uitslag was de volgende: C. Kuilman (LSG)-—L. v. Veen (Haz.) YY', M. BloemW. Krom 1—0; T. J. HooftmanW. v. Of wegen YY', Dr. P. C. v. ArkelJ. den Houdyker 1—0; G. OverduinJ. Vondeling 10; N.N.J. Vos y,Y 5 A. F. G. A. ZandvlietS. v. d. Molen YY D. de JongJ. Rafain 10; C. J. SmitsA. v. Dorp 10; R. YntemaJ. v. Dorp YY. Totaal TY—2Y. LSG III bezet thans de 2e plaats. Ha zerswoude staat op één na onderaan. V.T.L. ONGESLAGEN KAMPIOEN Gisterenavond speelde V.T.L. in Boskoop zijn laatsten comp.wedstrijd tegen Boiftoop II en wist op overtuigende wijze met 91 te winnen. V.T.L. behaalde 12 punten in 6 wedstrijden met W/2 bordpunten voor en 15/2 tegen. V.T.L. moet nu prom.wedstrij den voor de overgangsklasse spelen. De volledige uitslag van den wedstrijd te Boskoop luidt: C. P. van Leeuwen, Boskoop IIJ. van Deventer V.T.L. Vv—Vi\ H. Trimp—J. Ver mond (res.) 01; C. van VeenP. Kuiper 01; C. KluisJ. Tervooren (res.) 01; C. Slingerland—J. Witkamp 01; D. Radder P. J. Preenen 01; A. van OyenW. Sloos 01; G. LamoreeH. J. Dingjan Vi—Yi\ P. VersluisH. Stoute 01; H. ScholtenW. F. Smit 01. Totaal 19. NAT. STUD. SCHAAKKAMPIOEN SCHAP. 3e ronde: de GraafWijnand 01; van DonkOrbaan YY\ BarendrechtDon ner 01. De Vita is vrij. 4e ronde: OrboanBarendrecht 01; Wynandv. Donk afgebroken; De Vita De Graaf 10; Donner vry. 5e ronde: v. DonkDe Vita 01; Ba rendrechtWijn and YX>i DonnerOr baan 10; De Graaf vrij. BILJARTEN MASSAKAMP LEIDEN—LISSE. Maandagavond werd in café „De Duif' te Lisse de massakamp tusschen den Lisser Biljartkring en den Leidschen Biljart Bond voortgezet. De Lissenaren wisten in alle partijen te zegevieren en behaalden in totaal een overwinning van 102 carb., waardoor Lisse nog een goede kans op een goed eindresul taat heeft. De uitslagen waren: pnt. brt. h.s.gem. A. Elfering, Luto 150 23 24 6.70 C. Klink, D.V.H. 86 23 14 3.73 C. v. d. Voort, Luto 150 46 19 3.26 H. Verstraten, T.O.G. 149 46 17 3.23 G. v. Eyck, D.K.V. 150 50 14 3.— J. v. Rijn, Spoortje 131 50 10 2.62 H. Faas, Concordia 150 42 31 3.57 J. Petit, U.V.S. 132 42 14 3.14 Lisse 600 carb.; Leiden 498 carb. A.s. Maandagavond speelt het 2de vier tal van den Lisser Biljart Kring te Leiden. VOORSCHOTEN Waarschuwing. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in den laatsten tijd zich hier enkele gezinnen z.g. „clandestien" hebben gevestigd. Naar ons werd medege deeld, zal tegen de overtreders van het ves tigingsverbod zonder de vereischte toestem ming, proces-verbaal worden opgemaakt, terwijl men niet zal terugschrikken voor een gerechtelijke ontruiming van de wonin gen. ZOETERMEER Lente. Bij den landbouwer Chr. Wijs man aan de Zegw.weg alhier zijn van 1 schaap 4 lammeren geboren 3 witte en 1 zwar*- LAATSTE BERICHTEN Spaak, de Belgische minister van bui- tenlandsche zaken, heeft heden het nieuwe kabinet gevormd. Het kabinet, waarin Spaak eerste minister en minister van bui- tenlandsche zaken is, bestaat uit 8 socia listen, 9 Katholieken en 2 partijloozc vak ministers. Uit een onderzoek, dat de K.N.A.C. heeft ingesteld naar de gevolgen van de vorst periode voor de verkeerswegen, is geble ken, dat deze buitengewoon ernstig zijn. Tengevolge van den opdooi is het wegdek van verschillende wegen zoo slecht gewor den, dat ze groote moeilijkheden en zelfs gevaren voor het verkeer opleveren. Rijks waterstaat heeft zich dan ook genoodzaakt gezien sommige wegen geheel voor het ver keer af te sluiten en o.a. door middel van waarschuwingsborden, welke bij avond en nacht verlicht zijn, het verkeer te waar schuwen voor de groote gevaren, welke het berijden van deze wegen medebrengt. Ook de politie maakt zich door middel van waarschuwingsposten zeer verdienstelijk voor de veiligheid van het wegverkeer. Men zal dan ook goed doen rekening te houden met snelheidsbeperkingen en de mogelijkheid van afsluiting van bepaalde geheel stukgevroren weggedeelten. de huidige werkzaamheden van het hoofd bestuur. Hoewel de loonen reeds veel ver beterd zijn, blijven zij toch nog steeds on voldoende. Daarom wordt er overleg ge pleegd met de werkgevers over een loons- verhooging van 10 percent. Met ingang van 1 Januari 1948 hoopt men een fusie tot stand te brengen met den R.K. Naaisters- en Kleermakersbond „Gerardus Majella". De besprekingen aangaande een pensioen regeling zijn voorloopig onderbroken in af wachting van de regeling van Minister Drees. Spreker besloot zijn toespraak met te wijzen op het belang der Credo Pugno- clubs. In .de toekomstige publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie krijgt de arbeider mede zeggingschap. Het is daarom noodig, dat hij zich ontwikkelt in die richting, zoodat hij straks ook inzicht heeft in de economi sche aangelegenheden van het bedrijfsle ven. Na deze toespraak werden de aanwe zigen in de gelegenheid gesteld vragen te stellen over de hier aangeroerde onderwer pen. Er ontspon zich een levendige gedach- tenwisseling. Ten slotte nam de vergadering nog een voorstel aan om naast 'de contribu tie wekelijks vijf cent te betalen voor de jaarfeestviering. Tegen half elf sloot dc voorzitter de bijeenkomst. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Geslaagd propaedeutisch examen God geleerdheid: de heer B. van der Lelie te Leiden; candidaatsexamen Godgeleerdheid: de heer J. van Winterswijk te Haarlem; candidaatsexamen Wis - en Natuurkunde (F.): de heer J. N. Waisvisz te Oud-Ade; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Wiskunde): de heer A. W. Dek te Arnhem; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Dierkunde): de heer J. J. A. van Iersel tc Leiden. Gouden doctoraat. Zondag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. J. Smit Az., oud-dirccteur der N.V. Mij. „De Schelde", wonende te 's-Gra- venhage, aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot doctor in de Rechtsweten schap. Diamanten doctoraat. Woensdag a.s. zal het zestig jaar geleden zijn dat dr. A. F. Holleman, oud-hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam, wonende te Bloemendaal aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doc tor in de Wis- en Natuurkunde. DENKT AAN DE VUILNISEMMERS! De Commissaris van Politie te Leiden vestigt de aandacht van het publiek erop, dat het krachtens de verordening op de straatpolitie, niet geoorloofd is de vuilnis emmers gedurende langen tijd op den open baren weg te laten staan, zoowel vóór de komst van de vuilnisauto als na het ledi gen der vuilnisemmers. Het komt den laat sten tijd herhaaldelijk voor, dat vuilnis emmers reeds den avond te voren op straat worden gezet of na het ledigen daar van nog gedurende den dac en dc-n daarop volgenden mach; op den openbaren weg blijven staan, netgeen voor het verkeer, vooral bij duisternis, gevaar oplevert. Aan het politiepersoneel is opgedragen, zoo noodig door het opmaken van proces-ver baal, om aan bovengenoemd euvel een ein de te maken. AFHALEN BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten K 705, als mede textielkaarten VA 705, vindt als volgt voortgang (bonkaart 703 voor inleverings in wisselingsbon meenemen). Morgen letter R vanaf Ren tot en met einde R. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Anthonius Christiaan z. v. A. J, van der Born en A. F. Driessen; Frederika, d. v. G. van Iterson en S. Minke; Joseph Theodorus Maria, z. v, D. J. L. le Rutte en J. M. Paardekooper; Piesther, d. v. A. van der Blom en H. Bcij; Adriana, r}. v. J. van den Plandel en J. C. Hupse; Martinus Hendrikus zV v. C. Willems en E. de Vreede; Wilhelmina Johanna Ge rarda, d. v. H. W. van Marwijk en B. J. Verhagen; Diverc Maria, d v. J. A. van Leeuwen en M. de Jong; Willempje, d. v. W. Plug en J. Duyndam; Theodorus Jo hannes, z. v. G. J. Hoeks en M. C. Zuider duin; Adrianus, z. v. J. W. van Polanen en J. La Lau; Catharina, d. v. L. Azier en N. Stikkelorum; Jan Cornelis Martinus, z. V. J. van der Meer en H. P. Hersche. Overleden; E de Koning man 59 j.; J. Rietbergen wedni. 79 jaar; J. A. van der Hoeven man 83 jaar; J. E. B. van Harte- veld wed. van A. Sirach 81 jaar.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3