Meeningen omtrent de „machtiging" RADIO De uitzendingen van troepen naar Indië j OP KORTE GOLF WOENSDAG 19 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 .LINGGADJATI" Naar aanleiding van het bericht over de onderteekening van het accoord van Ling gadjati, heeft het A. N. P. verschillende op dit gebied op den voorgrond tredende per soonlij kheden naar hun meening gevraagd. Oud-minister Weiter verklaarde, eerst een nadere mededeeling van de Regeering te willen 'afwachten. Prof. rar. P. S. Gerbrandy: Mocht blijken - hetgeen mij bij eerste indruk het ge val scheen te zijn dat elk van beide partijen vasthoudt aan eigen interpretatie, dan zou ik dit moeilijk een „overeen komst" kunnen noemen. Generaal Winkelman: „Een dergelijk accoord kan mijn inziens heelemaal geen waarde hebben. De beide partijen zijn het op het oogebiik der onderteekening niet eens en zullen dit ook niet worden, want aan Indonesische zijde houdt men vast aan de redactie vah het accoord, zooals een r.ormaal mensen dat leest en onze regeering kan haar naderen uitleg van die redactie "niet loslaten, vermits dit een nieuwe con cessie zou zijn en minister Jonkman in de E-erste Kamer aan het lid dier Kamer, ba ron van Voorst tot Voorst, heeft toegezegd geen verdere concessie te zullen doen." De voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de Partij van den Arbeid, Jhr. mr. v. d. Gees van Naters, verklaarde, dat er z. i. ook thans geen bezwaar bestaat to gen onderteekening van Linggadjati, óók zonder dat de Indonesiërs d<* Nederlarid- sche interpretatie aanvaarden/ Dr. P. A. Kerstens, lid voor de K. V. P. van de Eerste Kamer, verklaarde tegen over het A. N. Pdat hij „bijzonder blij" zou zijn, indien de overeenkomst van Ling gadjati op zeer korten termijn zou wor den onderteekend. Daarmee, aldus de heer Kerstens, zouden de belemmeringen voor de onderlinge uitwisseling en de sociaal- economische reconstructie van Indonesië weggenomen worden. Met nadruk' wees hij bovendien op de beteekenis, welke een dergelijke stap op internationaal gebied zal hebben „De regeering glijdt steeds verder af van wat in de Kamer is gezegd" aldus de heer H. W. Tilanus. voorzitter van de Tweede Kamerfractie der Christ. Hist. Unie. De leider van de Anti-Revolutionnaire Kamerfractie ,J. Schouten, verklaarde heel kort te kunnen zijn. „Ik reken er op", al dus de heer Schouten, „dat de regeering op den kortst mogelijken termijn de Staten- Generaal volledig inlicht. Eerst na de me- c'edeelingen van regeeringszijde zal het mij mogelijk zijn een definitief oordeel te vormen." WAT MEN ER IN INDIë VAN ZEGT. In een hoofdartikel schrijft „Het Dag blad" over het bericht van de machtiging tot onderteekenin! het volgende: „Zulk een oplossing kan, al brengt zij misschien een tijdelijke verlichting in de hangende situatie, zeker niet bevredigend worden genoemd. Het komt immers in feite hierop neer, dat beide partijen hun stand punt handhaven. De voldoening bepaalt zich slechts tot het besef, dat wij in elk ge val tijdelijk uit een al te benauwende im passe zijn geraakt en althans nieuwe po- DONDERDAG. HILVERSUM I (301 M.): 9.45 Nieuws. 9.50 Ochtendoverweging. 10.45 Orgelmuziek. 11.00 „De Zonnebloem", radioziekenbezoek. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 An gelus. 12.03 Fritz Kreisler speelt. 12.30 Lunchconcert door het Vaudeville-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Lunchconcert door het Vaudeville-orkest. 14.00 Espressivo. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 „Sanssouci". 15.45 Het B B.C. Wireless Chorus met orkest. 16.45 Omroeporkest. 17.30 Lichte Discoklanken. 18.00 Jan van Weelden, orgel. 18.30 Progr. voor de Neder- landsche Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Engelsche les voor beginners. 20.00 Nieuws. 20.08 Zangavond. 21.30 Met band en plaat voor u paraat. 22.00 Nieuws. 22.30 Het Ka merorkest. HILVERSUM II (415 M.): 9.45 Nieuws. 9.50 „Arbeidsvitaminen", een vroolijk pro gramma voor huis en fabriek 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Zweedsche liederen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram.muziek. 11.30 Zino Marcella, piano. 12.00 Virtuoso Sextet. 12.30 In 't spionnetje. 12.35 Gerard van Kre velen, piano met, rhythmische begeleding. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Cesare Trio. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.30 Spaansche muziek der 20ste eeuw. 17.30 André de Raaf en Jac. Schutte, orgel en piano. 17.50 Rijk Overzee. 18 00 Nieuws. 18.15 „The Skymasters" o.l.v. P. Scheffer. 19.00 ....en nu naar bed! 19.30 Radio Volksmuziek school. 20.00 Nieuws. 20.10 Radio Philhar- monisch orkest. 21.45 „Op de drempel van de Lente". 23.00 Nieuws. gingen kunnen ondernemen om te zien, waartoe de wederzijdsche wil kan leiden. Wij verwachten geen essentieele wijziging in den toestand. De bestaande vertrouwens crisis zal op een andere manier moeten wor den overwonnen. Het staat natuurlijk wel vast, da$ de regeering in Den Haag geen machtiging zal hebben gegeven zonder overleg te hebben gepleegd met de partij leiders, die waarschijnlijk ook geen ander middel zagen om uit de uiterst hachelijke positie te geraken dan Linggadjati dan maar in godsnaam te onderteekenen met behoud van de wederzijdsche standpunten". De „Nieuwsgier" van heden meent o.m.: „Men weet nog niet zeker, welken invloed Modjokerto zal hebben op de stemming te Djogja. Het is echter moeilijk te veronderstellen, dat een zekere kribbigheid de republiek er toe zal leiden, dat zij achteraf haar eigen voorstel weer in zou slikken." (Hier is de brief van Sjahrir van 15 Maart bedoeld Aneta). De „Nieuwsgier" meent, dat er op het oogenblik wel aanleiding bestaat voor een „bescheiden exclamatie van voldoening." Voorloopig katholiek comité van actie en de motie-Romme. Het voorloopig katholiek comité van ac tie heeft het volgende telegram gezonden aan professor C. P. M. Romme, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. „Kennis genomen hebbende van de be slissing der regeering om, in afwijking van de door haar aanvaarde motie, welke uwen naam draagt, los te laten het daarin tot tweemaal toe vermeld .uiteraard princi pieel beginsel, volgens hetwelk de Neder- landsche regeering gemdfchtigd wordt om mee de regeering van de repoebliek Indo nesia een wederzijdsche overeenkomst aan te gaan, 'imet inachtneming van de in die motie gestelde voorwaarden, spreekt het voorloopig katholiek comité van actie, hoe wel handhavende zijn u bekende bezwa ren tegen die motie, het vertrouwen uit, dat de fractie onder uwe leiding althans ten minste onverkort zal vasthouden aan de meergenoemde motie". w.g. Namens het voorloopig katholiek co mité van actie door Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter. NIEUWE WERKKLEEDING VOOR SPOORMANNEN. Het is, aldus de „Volkskrant", mogelijk geworden in Amerika voor ongeveer 120.000 dollar werkkleeding aan te koopen voor het Nederlandsche spoorwegpersoneel. Voor dit doel heeft n.l. de Ladies Gar ments Workers Union, een bond in het da- meskleedingbedrijf een rentelooze leening van 100.000 dollar verstrekt, terwijl een der Amerikaansche spoorwegvakbonden nog een rentelooze leening van 20.000 dollar voor dit doel heeft toegezegd. Het grootste deel van dit bedrag zal worden bestemd voor aankoop van overalls. Voor 18.000 dollar overalls ligt al gereed voor verzen ding. De leening moet niet worden gezien als een handelstransactie, maar als een bewijs van bewondering voor den rol, welke de spoorwegarbeiders tijdens de bezetting hebben vervuld. Benoemingen Aartsbisdom. De Aartsbisschop van Utrecht heeft be noemd tot pastoor te Reutum en Haarle J. G. A. van Benthem, tot pasmoor te Assen C. J. Vredendaal; tot kapelaan te Leeuwar den (H.H. Bon. en Gez.) P. P. G. Pierik, tot kapelaan te Enschede (J. Joannes Ev.) W. J. Jongerius, tot kapelaan te Arnhem (H. Eusebius) A. J. M. van Rijn, to{ kapelaan te Wageningen E. J. Ph. van Renswoude en op voordracht van den hoogeerwaarden provinciaal der paters Augustijnen tot ka pelaan te Aalten pater H. Wartenbergh (O.E.S.A.) Waar zijn de krijgs- gevangenen gebleven? Dr. Kurt Schuhmacher, voorzitter van de Duitsche sociaal-democrati sche party, heeft te Berlijn ver klaard, dat men in Duitschland zeer geschrokken is door de officieele Russische mededeeling, dat slechts tusschen 8 en 900.000 Duitsche krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie verblijven. Schuhmacher herinner de aan de zegevierende Russische berichten van het voorjaar van 1945, waarin werd gezegd, dat ver scheidene millioenen Duitschers krijgsgevangenen waren gemaakt. Spreker vroeg zich af, waar deze millioenen dan gebleven waren. DE TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer is gisteren eerst z. h. s. aangenomen het wetsontwerp pacht- voorziening. Bij de behandeling van het wetsontwerp „Uitzending Troepen", een wetsontwerp, gebaseerd op het onlangs gewijzigde arti kel 192 van de Grondwet, waren de minis ters van Oorlog en Marine tegenwoordig. De communisten waren in felle opposi tie; niet minder dan drie sprekers uit deze fractie gevoelden zich gedrongen om, ieder op zijn wijze, te verklaren dat de uitzen ding van militairen naar Indië beteekent een koloniale oorlog. De heeren zijn uit hun aard vreeselijk bang voor alles wat ook maar riekt, wat ook maar den schijn heeft van onderdrukking. Terecht zeide de heer Tilanus (Chr. H.), dat onze troepen in Indië een taak hebben in het belang der geheele bevolking. Zij moesten ingrijpen bij Modjokerto. Wat zich daar al weken, ja maanden heeft afgespeeld, waardoor de watervoorziening in gevaar kwam, de sawah's verdroogden en de be volking tot hongersnood werd gebracht, moest uit den weg worden geruimd. Als er misdaden worden begaan moeten onze Ne derlandsche troepen daar een einde aan maken. De heer v. Vliet (K.V.P.) stelde vast, dat de eerste oorlogsvrijwilligers eind 1947 wor den terugverwacht. De in 1946 uitgezonden eenheden zullen in 1948 worden afgelost, terwijl het voornemen bestaat, de 7 Decem- ber-divisie in het najaar van 1948 te doen terugkeeren. Wordt er voor gezorgd, dat deze manschappen in Nederland een be hoorlijke betrekking vinden? Zullen zij burgerklceding krijgen? Deze en andere sprekers zou minister Fievez vandaag beantwoorden. WAAROM GEEN JAM ZONDER BON? De heer Maenen (K.V.P.) vroeg den mi nister van Econ. Zaken of hij ge'zn apar te bon voor jam en stroop beschikbaar kan stellen, dan wel de distributie van die ar tikelen geheel kan afschaffen, daar fabrie ken en handel over zeer groote onverkoop bare voorraden beschikken. De fabrikan ten vreezen voorts, dat het handhaven van den gecombineerden bon voor jam en sui ker binnenkort de jamproductie geheel zal lamleggen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is gisteren begonnen met de behandeling Van de begrooting van Verkeer. Waardeering werd uitgesproken o.a. door den heer Janssen de Limpens (K.V.P.) voor het snelle herstel van het spoorweg verkeer en de activiteit van het spoorweg personeel. Er werden echter ook opmerkingen ge maakt en vragen gesteld, die vandaag door den minister zullen worden beant woord. De lichting 1944 In Mei a.s. 10.000 man onder de wapenen Het ligt, naar de ,,Msbd." verneemt, in het voornemen van den Minister van Oor log. in Mei a.s. tegelijk met de lichting 1947 ook 10.000 mannen van de lichting 1944 onder de wapenen te roepen. De dienstbepalingen voor deze 10.000 zijn gelijkluidend aan die voor andere reeds opgeroepen dienstplichtigen; zij zul len o.a. ook eventueel voor uitzending naar Indië in aanmerking komen. Inderdaad zal een groot deel der 10.000 gevormd worden door technisch personeel doch tegengesproken wordt, dat uitsluitend technisch personeel zal worden opgeroe- 1 pen. De goedgekeurde dienstplichtigen van de lichting 1944 die niet behooren tot de 10.000 welke in Mei worden opgeroepen, zullen worden beschouwd als bijzondere dienst plichtigen en als zoodanig voorloopig in re serve worden gehouden. VOORMALIG FRONTGEBIED NOG STEEDS GEVAARLIJK. Nabij de Duitsche grens te Arcen vonden de 18-jarige S. T. en de 11-jarige V. L. uit genoemde gemeente een phosphorbom. On danks de herhaalde waarschuwingen poog den zij het oorlogstuig uit elkaar te schroe ven, rrfet het noodlottige gevolg, dat de bom ontplofte en beide zoo zware brandwonden aan hoofd en handen opliepen, dat ze in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te I Venlo vervoerd moesten worden. Verhooging export van bloembollen naar Engeland Voor het seizoen 1947 hebben de Brit- sche autoriteiten het invoercontingent van Nederlandsche blo ".bollen vastgesteld óp 11 millioen kg. Voor 1946 was het contin gent vastgesteld op 7 millioen kg., zoodat bovengenoemde beslissing een belangrijke verbetering van onze exportmogelijkheden van bloembollen naar Engeland beteekent. Sloot aanvankelijk de invoertermijn voor het contingent 1946 op 31 Maart a.s., thans is de sluitingsdatum vastgesteld op 30 April. UITVOER VAN WOLLEN STOFFEN. Op vragen uit de Tweede Kamer in ver band met het door de confectiefabrikanten zonder bijzondere formaliteiten betrekken van wollen stof voor export heeft de mi nister van economische zaken het volgen de geantwoord: De confectiefabrikanten, die aan den ex port deelnemen, kunne., inderdaad zonder bijzondere formaliteiten stoffen betrekken. Door wollenstoffenfabrieken mag voor stoffen, bestemd voor export, 20 pet. meer worden berekend, Hetzelfde geldt voor fa brikanten van kunstzijden stoffen. In het verleden is gebleken, dat inder daad de export van confectie werd be moeilijkt door het ontbreken van stoffen van geschikte kwaliteit. Er is daarom een regeling getroffen, die er op neerkomt, dat stoffenfabrikanten voor ex*portdoeleinden uitsluitend kwalitatief geschikte stoffen leveren. Den confectiefabrikanten is voorge schreven, dat zij, goederen, vervaardigd uit voor exportdoeleinden gekochte stof fen, in ieder geval moeten exporteeren, ook al zou dit verliesgevend zijn. Het is den minister niet gebleken, dat fabrikanten deze goederen in den zwarten handel trachten te „loozen". Er is thans in de confectie-industrie een uitgebreide con trole gaande, waarbij ook aan deze aange legenheid aandacht wordt besteed. Congres Katholieke Film Actie Van Zaterdag tot en met gisteren werd in het kamp Drakenburgh tusschen Hil versum en Baarn een studiecongres ge houden, dat georganiseerd werd door de Katholieke Film Actie. Een negentigtal geïnteresseerden woonde deze studieda gen bij. Het ligt in de bedoeling- der K.F.A. cursussen over de film uit te schrijven voor de leerlingen der middel bare scholen en voor de schoolvrije jeugd. Voor de a.s. docenten van deze cursussen waren deze vier filmstudiedagen in het bijzonder bedoeld. Het congres stond onder leiding van den heer L. M. Weterings, directeur van het centraal bureau der katholieke film actie. Twaalf inleidingen, waarop debat volgde, werden in den loop van deze dagen ge houden. Zoo sprak prof. dr. L. Buys o.a. over „Film en moreel", majoor S. R. van 't Hof over „De physiologische grondsla gen van de film" en „De film in verge lijking met andere kunsten", drs. Peters sprak over „Film en psychologie" en de heer P. van der Ham over filmtechnische problemen. Vanzelfsprekend werden vele duizenden meters film gedraaid, w.o. ver schillende museumfilms als vroegere pro ducten der Fransche en Russische film industrie, die aesthetiek, cultuur en ont wikkelingsgang van de film betroffen. Onderwijzers ongerust over uitblijvende salarisregeling In de dezer dagen gehouden vergadering van het Verbondsb^stuur van het K.O.V. deelde de voorzitter, de heer Willem Wilt- schut, mede, dat reeds hier en daar onrust tot uiting komt over de salarisverbetering der onderwijzers. Hoewel er volgens hem geen enkele reden is om te twijfelen aan de volledige inlossing van de door de Com- missie-Wesselings voorgestelde verbete ring, betreurt hij ten zeerste het tartend lange uitblijven van de beslissing. Hij hoopt voor de rust in het onderwijzers- corps, dat de gunstige beslissing nu t?n zal bekend worden. Zuinig met gas en electriciteit Kolenvoorziening van de gas- en electri- citeitsbedrijven blijft nog steeds zorgelijk. Het is dan ook noodzakelijk gebleken de korting van 20 pet. op het gebruik van gas en electriciteit voor huishoudelijke doel einden in ieder geval nog gedurende Maart te handhaven. Van officieele zijde wordt het publiek nogmaals met klem verzocht de uiterste zuinigheid te betrachten. Demonstratie met straalvliegtuig Tusschen 14 en 18 April. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal tus schen 14 en 18 April hier te lande een de monstratievlucht worden gehouden met een Gloster Meteorvliegtuig, dat gebouwd is aoor de Gloster-fabrieken in Engeland en is voorzien van Rolls Royce straalmotoren. Het toestel zal worden bestuurd door squa dron leader Bill Waterton, den houder van het wereldsnelheidsrecord voor 1946; hij is thans invlieger van de Gloster-fabrieken. De demonstratie zal, ónder leiding van Eric Greenwood, den houder van het wereld- snelheidsrecord! 1945, worden toegelicht in lezingen en met vertooning van films. RADIO BEGINT WEER OM 8 UUR. Donderdag a.s. zullen de radio-uitzendin gen der Nederlandsche Radio-Unie weer om 8 uur 's morgens beginnen. De limiet van 23.15 uur wordt voorloopig gehandhaafd. noooooonooooooooooooooooooooooooooooooo h5ooooöooooooooooooooooooo<>oooooououuoÓ6 BINNENLAND. De firma Bruynzeel te Zaandam gaat op Borneo een houtbedrijf vestigen. L. M. A. Kuitenbrouwer (pseudoniem Albert Kuyle) te Bilthoven is voorloopig ontzet van het recht om in eenige journa listieke of leidende niet-journalistieke functie bij een dagblad-onderneming werk zaam te zijn. Het aantal mannelijke arbeidskrach ten in den landbouw is van 1939 tot 1946 met 80.000 a 85.000 afgenomen. Bij de controle op een aanlal personen bij het scheepgaan aan boord van het s.s. „Tabinta" van bemanningen, dis op de in Amerika gekochte schepen zullen gaan va ren werd in totaal ƒ18.461 aan deviezen in beslag genomen. —i De krijgsraad te Schoonhoven heeft nog 7 soldaten, die niet van hun insche pingsverlof waren teruggekeerd, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 3 tot I jaar. Een wetsontwerp is ingediend om den huidigen tabaksaccijns met een jaar te ver lengen. BUITENLAND. Door den zwaren ijsgang werden Dins dag de drie bruggen over de Weser wegge sleurd. Het jacht var. veldmaarschalk Rommel „Weisser Vogel" wordt omgebouwd voor het vangen van zeekreeften. R.K. Sportcentrale District Leiden in oprichting Nol Duindam voorzitter De afgevaardigden van de R.K. Sport verenigingen te Leiden kwamen gister avond in Hotel „Central" bijeen ter behan deling van de concept-statuten van de in oprichting zijnde R.K. Sportcentrale voor het District Leiden. De bijeenkomst werd geopend door rec tor L. Vester, die herinnerde aan de vele besprekingen, welke aan deze vergadring zijn voorafgegaan en welke waren gewijd aan de voorbespreking der concept-statuten, welke daarna door. den Dioc. Sportadviseur rector v, d. Lugt zijn goedgekeurd. Op een vraag van rector Vester of er nog bezwaren waren tegen de statuten, ontspon zich over enkele punten nog eenige dis cussie, o.m. over den naam .van Districts- Sportcentrale, over de houding t.o.v. de niet-katholieke vereenigingen en de ver houding van de Centrale tot de sportver- eenigingen. Rector Vester heeft daarbij zijn standpunt duidelijk toegelicht, waarna de concept-statuten werden aanvaard. Thans zal in overleg worden getfeden met de sportverenigingen buitep Leiden. Rector Vester deelde vervolgens nog me de, dat het in de bedoeling ligt, te komen tot een districtsbureau voor de katholieke sportvereenigingen, e.v. in samenwerking met de katholieke jeugdvereenigingen. De vergadering koos vervolgens op voor stel van rector Vester, den heer Nol Duin dam tot voorzitter, die zijn taak onder dankzegging voor het in hem gestelde ver trouwen aanvaardde. Zoo spoedig mogelyk zal worden over gegaan tot uitbreiding van het bestuur met een vertegenwoordiger(ster) uit elke tak van sport. Rector Vester zal practisch ad viseur der Centrale blijven. Hierna werden nog verschillende actueele vraagstukken onder de loupe genomen en te omstreeks half twaalf kwam er een eind aan de vruchtbare gedachtenwisseling, waaruit we de conclusie mochten trekken, dat hier iets goeds wordt opgebouwd, waar van de Katholieke sportbeweging in het algemeen nog vele voordeelen zal kunnen plukken. WAAR BLEEF Cj)ick Matuvuf? door J. S FLETSCHER. 76) „Wat is dat?" bracht hij uit. „Ik zag een man over den rotswand vallen in den wind. Wie is het?" Atherton drong zichzelf naar voren tus schen de kustwachters en de politieman nen. „Wiet bent u?" hijgde hij. „Spreek toch, man! U bent De man wendde zijn gezicht om, zoodat hét maanlicht er helder op scheen. De poli tieman, die van Marshwyke afkomstig was, uitte 'n kreet. „Groote genade!" riep hij uit. „Het is mijnheer Richard!" Richard Malvery maakte een gebaar van ongeduld waarbij hij naar de rots wees. „Ik zagWie is de man, die daar over den rand viel?" vroeg hij. „Ik zag een oogenblik het licht op zijn gezicht en ik dachtik dacht.... mijn hemel Ik dacht, dat het Boyce was! U bent Ather ton, niet?.... Ik herinner me ude commissaris van politie. Wie was dat?" „Dat was Boyce", antwoordde -Atherton. „De wind greep hem." ,,En het is hier 150 meter boven de rot sen beneden", mompelde een der mannen. Richard Malvery nam een diepen adem teug. Hij keek naar de verwonderde ge zichten om zich heen en toen naar den rand van de rotsen. „Daar was het", zei hij, „precies, daar, waar hij viel dat hij mij dien avond neer schoot toen ik in Februari naar huis ging. Ik viel over den rand toen ik opzij sprong. Mijn val werd gebroken en ik ben hier ge zond en wel, zooals u ziet. Maar hoe is het met hem?" Een van de kustwachters ging op han den en knieën en met de handigheid van een zeeman werkte hij zich naar der. rots wand, waar hij naar beneden keek. Hij wachtte tot de maan weer een$ hoog en rrJcer boven de wolken stond. Toen keek hij lang en strak naar iets dat op den rotsrichel beneden lag en hij keerde te rug naar de anderen, terwijl hij het hoofd schudde. DE DAG BREEKT AAM IEen uur later, tijdens een vertrouwelijk onderhoud dat hij met Dick Malvery kon. hebben in de huiskamer van Redman's boerderij waar ze tot het aanbreken van den dag onderdak vonien, k-'eeg Atherton ten slotte gelegenheid een verklaring te bccren van de verschillende geheimzinnig heden die hem hadden bezig gehouden. Redman en zyn vrouw, dia uit bed wa ren gekomen, stonden er op hen voor den verderen nacht gastvrijheid te verleenen en nu hadden ze hen beiden verlaten in het gezelschap van heete koffie en een laaiend vuur, terwijl ze zich bij de man nen van Atherton voegden. En Athertcn had al aan Dick Malvery vertelu. war er gedurende dien nacht in de hut van de Glents was gebeurd en zyn toehoorder had ahes aanhoord met het voorxomen van eer. man die niet verrast is over hetgeen hem werd medegedeeld. Eerder knikte hij be vestigend bij elk der punten alsof hij die in hun volle beteekenis begreep. „Ik denk, dat u zult zien wat dit alles be'eekent wanneer u hoort, wat ik er over to vertellen heb", zei hij. „Ik zal u nu een en ander mededeelen, terwijl we wachten op ons vertrek naar Malvery Hold. Ik ver wacht, dat ik het daar ppnieuw zal moeten vertellen, maar daarom hoeft u er niet op te wachten. Ten slotte is het niet zoo in gewikkeld. Zooals u weet, kwam ik in Fe bruari naar Engeland terug. Ik vroeg Ste phen Pyke me in Londen te treffen. Hij vertelde me alles over die chèjae. En door die chèque kwam alles aan het rollen." „Die chèque, Atherton, was mij gege ven door Hanson, den kapitein van een klein Fransch schip, dat tusschen enkele noordelijke Fransche havens en Shilhamp- ton vaart. Meestal ontmoet'e ik Hanson óf in Shilhampton óf in de hut van de Clents, waar ik dikwijls heen placht te gaan. Ik wedde zoo'n beetje voor Hanso a en net vcoroat ik naar Canada vertroc was Han son me zoowat 100 Pond schuldig. Han son gaf me de chèque bij de Clents in te genwoordigheid van Gillian ra haar rr.oe- d-r en zei me da' Boyce hem er dienzelf- ccn dag mee had betaald voor een ol an dere vordering. Ik zag er Bovc.V handt ec- koi ir.g op, dacht dat alles in orde was en bevecht den ouden Cuffe om haar verzil verd te krijgen, i'ien avond vertrok ik r.aar Canada zonder iemand er ie's van te ver tellen." ,,Nu komen we tot dien Fr.ruari-avond, toc-n ik terugkwam. Ik was nogai erg opge wonden over die chèque, omcidt ik gehoof de dat ze door die valscne aa.idteekrhing cie inderdaad valsch bleek volko men waardeloos was en ik me a ide, dat het een of andere smerige streek van Boyce was geweest om mij te schade Mijn ge- da-.h'en waren daar vol van toen ik in Bry- rr ester aankwam. Ik mocht meer ij den met c'en ouden Abinett tot het emd van het dorp Marshwyke en ik ging bij Briscoe i tn.nen om eens te kijken of iemand me heiende. Dat gebeurde niet en terwijl ik daar zat, maakte ik mijn plan op. Ik had al een be zoek aan de Pykes een onafscheidelijk stel, die twee! voorbereid, maar ik wilde meer doen. Ik wilde Hanson vinden. Dus was het eerste wat ik deed, den inham over te steken om mijn portefeuille te ver bergen in mijn oude kamer. Ik rekende er op, zooals u ziet, bij het zoeken naar Han son in Shilhampton in vreemd gezelschap te raken. Toen ging ik naar de Pykes. Maar eerst gaf ik een jongen matroos die met verlof was en dien ik tegen het lijf liep, een sovereign om een briefje naar mijn zuster te brengen met de boodschap, dat ik terug zou komen, nog iets over die portefeuille en dat ik een paar dagen weg zou blijven. Toen ging ik naar het huis van Stephen Pyke. En toen ik Pyke'a huis ver liet, wilde ik naar Shilhampton gaan. Maar plotseling viel het me in, dat de Clents, moeder en dochter, Hanson me die chèque hadden zien geven en dat zij wisten waar Hanson was en dat ik er welkom zou zijn nu ik er met eigen verdiend geld op zak naar huis kwam. Dus ging ik op weg naar de hut. En aan de Black Point Kloof ont moette ik Boyce. En natuurlijk ging ik op 'm af," (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2