Politieke voorlichting voor K.V.P.-leden RADIO v.d. Pol ongeslagen Europ. kampioen OP KORTE GOLF Euwe tijdelijk wereldkampioen schaken? Qick MaCa&uf Maandag 17 maart 1947 de leidsche courant pagina 2 BIJEENKOMST VAN DE KAMER-CENTRALE LEIDEN /"\NDANKS de onaangename temperatuur in den kouden Foyer van de Stadsge- zaal te Leiden, is Zaterdag de bijeenkomst van de Kamer-Centrale Leiden der Katholieke Volksparftij geslaagd geslaagd door leerzame bespreking van actueele politieke kwesties, geslaagd zoowel door de rede van den spreker als door degenen, die den spreker vragen hebben gesteld, waardoor deze nader op verschillende raken kon ingaan. Voorzitter Deerenberg opende de bijeenkomst met een vurig propagandistisch woord, opwekkend tot steun aan het Goseling-Verschuur-fonds (opgericht op initiatief van een der afgev. van Leiden op den Partijraad, den heer v. Breukelen), en tot spoedige contributie-afdracht ook over 1916 vElke katholieke kiezer in de K. V. P.! Dat is ons devies. Er is één afdeeling, waar 100 der ka tholieke kiezers lid is van de K. V. P.; er zijn ook anderen met 88 en 95 Prach tige voorbeelden! Loopt de K.V.P. aan den leiband der P. v. d. A. De voorzitter deelde mede, dat de partij voorzitter, de heer Andriessen, ongesteld is en in zijn plaats de partij-secretaris, dr. Aiberink, zal spreken. Hij verwelkomde de Kamerleden Hooij, v. d. Weijden, Stein metz en het oud-Kamerlid Loerakker. DE POLITIEK DER K. V. P. Dr. Alberink, zijn rede aanvangend, wil de ingaan op de veel-gohoorde critiek, dat de K. V. P. aan den leiband loopt van de P. v. d. A. Hoe komt men aan deze bewe ring? Er zijn drie oorzaken voor. Eerstens; ae houding van de P. v. d. A., die telkens weer opnieuw beweert, dat er een socia listische politiek wordt gevoerd. Zij doet dat, om haar aanzien te versterken en de kiezers te winnen, die blijkens den uitslag der verkiezingen geen vertrouwen hebben gehad in de P. v. d. A. Zoo beweren spre kers en bladen van de P. v. d. A. zelfs, dat de motie Romme inzake Linggadjati een socialistische overwinning was, terwijl niets minder waar is. Vervolgens: vele ka tholieken kennen niet het program van de K. V. P. Zij weten niet wat wij zélf blijkens ons program willen inzake Indië en welke vooruitstrevende sociale politiek wij wen- schen. En op de derde plaats: er is velen nog een zeker minderwaardigheidsgevoe1, waardoor zij meenen, dat anderen het be ter kunnen en beter doen dan wij zelf. En wat zeggen ons de feiten? In Dec. 1945 is door het K. V. P. het initiatief genomen, om vóór de verkiezin gen in samenwerking met andere partijen (behalve de C. P. N.) een urgentie-pro gram op te stellen voor do nieuwe regee ring. Dat is toen echter niet gelukt. Na de verkiezingen is het contact weer opgeno men. De K. V. P. en de P. v. d. A. bleken beiden te willer. een vooruitstrevende so ciale politiek: de A. R. en Chr. Hist, ble ven conservatiever. Er is- toen een regee- rings-program opgesteld. En wie heeft de leiding daarbij gehad? Spr. wijst op het feit, dat vele passages zoowel in de afge legde regeerings-verklaring als daarna in dc Troonrede corresponaeeren met belang rijke punten in ens program. Vervolgens wil spr. releveeren het prac- tisch beleid van de tweede Kamerfractie eer K. V. P. Op drie kwesties vestigt hij de aandacht. De kinderbijslag-wet heeft de K. V. P. becritiseerd, daarbij een pleidooi houdend voor groote gezinnen. Zij is daar bij haar eigen weg gegaan; dat zij daarbij geen meerderheid heeft gevonden, kan haar niet worden verweten. In de tweede plaats wijst spr. op de zelfstandige, prin- cipieele houding der K. V. P. in de Tweede Kamer inzake de sociale regeling voor de voor Dinsdag. HILVERSUM I, 301 M. 9.50 Lichtbaken. 10.20 Gram.platen. 10.40 Voordracht. 10.50 Sympnonie „Pastorale" van Beethoven. 11.30 „Als de ziele luistert". 12.03 Viool en piano. 12.50 Metropole Or kest o.l.v. Dolf van der Linden. 13.15 Or kest, vervolg. 13.50 „Plet kleine wereldtoo- neel". 14.00 Symphonisch verzoekprogram ma. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 De zonne bloem. 16.30 Voor de jeugd. 16.45 Werken van Rimski Korsakof. 17.00 Amsterdamsch strijkkwartet. 17.45 Het rijk over zee. 18.20 Sportpraatje. 19.45 Causerie. 20.15 Gram. platen. 20.30 Vkfrde vastenmeditatie. 21.30 Kamerorkest o.l.v. Hugo de Groot. 22.20 Avondgebed. 22.35 Kamerorkest, vervolg. HILVERSUM II, 415 M. 9.55 Morgenwijding. 10.30 Korte gesprek ken van vrouw tot vrouw. 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Kerkorgelconcert door Pier re Palla. 11.30 Lezing. 11.45 Orkest. 12.30 ..Ons platte land". 12.40 Argentijnsch or kest. 13.15 „The Romancers". 14.00 Met naald en schaar. 14.20 Aeolean sextet. 15.00 De wondere wereld. 15.15 Radio matinée. 16.40 De schoolbel. 17.00 „Dat kun jij ook". 17.30 „The Skymaster". 18.30 Renova sep tet. 19.05 Orkest. 19.30 Zang en piano. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 „Contact". 22.15 Buitenlandsch overzicht. 22.30 Viool en piano. ongehuwde moeders. En in de derde plaats op Linggadjati hét wezenlijke punt in dc critiek op de K. V. P. Op dit laatste punt gaat spr. wat bree der in. Uit de 17 punten van Linggadjati werd veel tegenstrijdigs gedistireerd. door dat zij onduidelijk waren. De P. v. d. A. wilde deze 17 punten aanvaarden, zooals ze daar lagen. De K. V. P. wenschte dat niet: zij wilde een verduidelijking van de 17 punten, welke ook inderdaad is gege ven in de toelichting van de C. G. en in de Regeeringsverklaring. De motie-Romme, mede mderteekend door den leider der P. v. d. A. v. d. Goes van Naters, berustte op bet inzicht en het verlangen der K. V. P. DE FINANCIEN DER K. V. P. Na dit vluchtig, doch duidelijk en in aangenamen vorm voorgedragen overzicht over actueele politieke kwesties, hield dr. Alberink een krachtig pleidooi voor Ver sterking der financiën van de K. V P. Er moet zijn een partij-bureau met een docu- mentatie-dienst. Er is geld noodig voor ver kiezingsacties, voor den opbouw van een jongeren-organisatie, voor een centrum voor staatkundige vorming. Een sterke K. V. P. is een belang voor het geheele volk. Menschen aldus besloot spr. die de K. V. P. niet financieel steunen, omdat zij reeds zooveel andere dingen steunen, zul len na vijf en twintig jaar, indien ook an deren hun steun onthouden, zooa^ zij. die andere dingen ook niet meer behoeven te steunen, omdat er dan alleen nog maar is een Comm. Partij! DE DISCUSSIE. Na een korte pauze kwamen er niet min der dan twaalf vragenstellers aan het woord; en bijna ieder dezer had meerdere vragen te stellen. Er waren veel vragen bij van critische alle van gezond criti- sche strekking. Wij zouden onvolledig worden, als wij er naar zouden streven, volledig te zijn. Spreker heeft, bij gebrek aan tijd en ook. aan brandstoffen ('t was er, zooals gezegd, erg koud!) niet alle vragen kunnen be antwoorden. Hij was het eens met een afgevaardigde uit Voorschoten, die er op wees, dat het nieuwe ontwerp program van de P. v. d. A. om verschiller.de redenen tot voorzich tigheid maant. Deze en andere vragenstel lers gaven spr. aanleiding, om duidelijk te zeggen, wat de opvatting is van de K; V. P. inzake socialisatie: socialisatie alléén, als het algemeen belang het noodig of wenschelijk maakt;dnzake de mijnen wordt dit door een Staatscommissie onderzocht. Dat in de vertegenwoordiging der K. V. P. in de Tweede Kamer meer specialisten moeten komen, beaamde spr. Er wordt aan nieuwe reglementen gewerkt. A.an een debater, die van oordeel was, dat de K. V. P. niets doet ter bestrijding van het Communisme, antwoordde spr., dat de politieke bestrijding van het com munisme moet bestaan in een streven naar de vorming van een christelijke sociale maatschappij. Op eenige door den debater gewraakte practijken als verkiezing van communistische wethouders enz. ging hij r.iet in. Bij een vraag van een afgev. van War mond, om ook in de dorpen eerste-klas- sprekers het woord te laten voeren, zonder bezwaar voor de kas inzake reiskosten enz., merkte spr. op, dat dit door de regeling van verhoogde contributies ook mogelijk zal worden. Over Linggadjati merkten meerdere vra- gcn-stellers een en ander op. Waarom niet uitgevoerd de motie I Romme inzake de vrijlating van gijzelaars? Hierop heeft la ter het Kamerlid Steinmetz geantwoord, dat de regeering die motie wil uitvoeren; dat de vrijlating ook plaats heeft al is het niet in het tempo, dat wij wenschen. En: waarom niet? Cp deze vraag hebben wij het antwoord niet gehoord. Maar 's avonds lazen we het! Antara meldt, dat de oor zaak, waarom de regeering met haar actie ingevolge de motie-Romme, zulk een matig succes heeft, ligt in.... gebrek aan auto banden! Wij moeten ons er van bewust zijn: de toestand in Indië is zéér critiek. Dat de regeering voor het vo1^ de kaarten open legge! Het heeft ons zeer getroffen, dat noch de spreker noch het Kamerlid Steinmetz Zaterdag antwoordde op een vraag (van den heer v. Dijk uit Leiden), of zoowel Regeering als K. V. P. zouden blijven vasthouden aan den eisch, dat Linggadjati zou worden onderteekend mét de toelichting van de C. G. en mét de Regeeringsverklaring. Het Kamerlid v. d. Weijden deelde nog mede, op een gestelde vraag, dat de Regee ring de „classificatie" voor ambtenaren en onderwijzers zooveel mogelijk wil inper ken. Het Kamerlid Steinmetz releveerde de voorgeschiedenis van Linggadjati en wees er met nadruk op; dat Regeering en K. V. P stonden voor een bepaalde situatie, waaraan niets te veranderen viel. In zijn dankwoord aan sprekers en ver gadering richtte de voorzitter ook in het bijzonder tot het Kamerlid v. d. Weijden, op wiens initiatief is voorgesteld en aan genomen een motie-Serrarens, waardoor particuliere autobus-ondernemers voor! 00- pig hun concessie hebben behouden. Ten slotte wekte de voorzitter op. om de ver gadering van de Kamer-Centrale te Gouda a.s. Zaterdag in grooten getale te bezoe ken. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Kwadendamme den weleerw. heer B. J. M. Schneiders, tot pas toor te De Lynden (Haarlemmermeer) den weleerw. heer J. W. Schoots, die kapelaan was te Wassenaar (H. Willibrordus), tot kapelaan te Amsterdam (O. L. V. v. Lour- des) den weleerw. heer A. M. Abeln, tot kapelaan te Dordrecht (H. Bonifacius) den weleerw. heer G. Jongkind, tot kapelaan te Poeldijk den weleerw. heer A. W. H. v. d. Heuvel, die kapelaan was te Maasland. ONTSLAG AAN MAJOOR BREUNESE. Bij beschikking van den minister van Oorlog, is met ingang van 16 Maart 1947, aan den majoor J. N. Breunese, op non activiteit van het wapen der infanterie, ongevraagd eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, zulks met toepassing van het bepaalde in het K.B. van 10 October IR. R. A. VERWEY. De Kroon heeft thans beslist op het be roep van ir. R. A. Verwey, in bezettingstijd waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken en direc teur-generaal van het Rijksarbeidsbureau, te Amsterdam, tegen het besluit van den minister van Sociale Zaken van 29 Juli 1946, waarbij ir. Verwey met ingang van 1 Augustus 1946, in afwijking van het advies der betreffende zuiveringscommissie, doch in overeenstemming met het advies van het centraal orgaan van het overheidsperso neel, ontslag uit zijn functies is verleend, met de bepaling, dat al zijn rechten op pen sioen e.d. waren vervallen. In het thans verschenen Kon. Besluit zijn alleen de rechten van ir. Verwey krachtens de Pensioenwet 1922 hersteld. Zijn pen sioen is bepaald op 70 pet. van het bedrag, waarop zonder deze beperkende bepaling aanspraak zou bestaan. Strafvermindering bij goed gedrag Twaalf jaar Rijkswerkinrichting, luidde het vonnis van het Amsterdamsche Bijzon der Gerechtshof tegen de gebroeders Rö- lekamp uit Amsterdam, thans 21 en 23 jaar oud, die in 1943 dienst hadden genomen bij den Landstorm Nederland. De president, prof. mr. J. A. v. Hamel, deelde den verdachten mede, dat zij aan vervroeging van hun invrijheidstelling kunnen meewerken, wanneer zij zich tij dens hun straftijd goed gedragen. Het Hof is van oordeel, dat ook jeugdige politieke delinquenten streng moeten worden ge straft, doch dat zij hun misstap niet steeds hebben kunnen overzien en dat hun 'n kans moet worden gegeven zich te rehabilitee- ren. Daarom werden zij ook niet ontzet uit de kiesrechten en het. recht om ambten te bekleeden. Van der Pol, die reeds Zaterdagavond laat Europeesch kampioen was geworden, won Zondag ook zijn laatste partij en wel tegen den.Franschman Chassereau, zoodat hij ongeslagen den Europeeschen titel heeft veroverd. De Belg Vingerhoedt overtrof zich zelf in zijn partij tegen de Leeuw Hij maakte de 400 in 8 beurten vol en noteerde baarbij een serie van 273, de hoogste van het tour- nooi. De Leeuw, die drie achtereenvolgen de partijen had gewonnen, bleef op 148 staan. De uitslagen van de zevende en laatste ronde luiden r 400 310 400 19 19 106 66 Fauconnier 400 20 Romij 216 20 Van der Pol 400 16 Chassereau 288 16 Het eindklassement luidt: 50.— 18.50 20.— 10.80 25.— 17.88 gew. brt. alg. gem.h.s. van der Pol (Ned.) 7 149 18.79 164 Fauconnier (B.) 5 105 24.30 233 Vingerhoedt (B.) 5 97 23.32 273 Chassereau (Fr.) 4 138 17.41 134 de Leeuw (Ned.) 3 130 16.58 196 Albert (Fr.) 2 143 15.98 158 Reicher (Oosf.) 1 115 15.22 122 Romij (Zwits.) 1 139 12.60 101 STIKKELMAN KAMPIOEN DRIE BANDEN 1ste KLASSE. Gistermiddag werden de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland drie banden eerste klasse te Rotterdam beëin- nooonooonooooooooooooooonoooonooonooooo •óooooooooooooooooooooooootxjoooooooooouu BINNENLAND. De 19-jarige Jan Geerlings te Outïe- sluis, gemeente Zijpe (N.-H.) is, terwijl hij met zijn rijwiel den onbewaakten overweg aldaar wilde oversteken, door een passee- renden personentrein gegrepen en onmid dellijk gedood. Een bunker in de duinen bij Wester- veld is door tot dusver onbekende oorzaak gisteren in de lucht gevlogen. De glasscha de in de omgeving is zeer groot. Tien jaar gevangenisstraf is geëischt tegen den vroegeren burgemeester van Schagen en Naarden, den 54-jarigen T. H. B. Tot burgemeester van Cothen-Wijk bij Duurstede is benoemd de heer C. B. Kentie. Een slachtverbod voor geiten is inge voerd, alsmede een vervoersverbod van gei ten- en bokkenvleesch. Fabrikanten van gort en havermout moeten in verband met een wijziging in de regeling van den afzet dezer producten ge durende korten tijd de aflevering van gort en havermout aan grossiers en detaillisten stopzetten. BUITENLAND. De .regeering van de Pendsjaab deelt mede, dat 1.036 personen zijn gedood en I.110 ernstig gewond tijdens de jongste on geregeldheden in deze provincie. Vliegtuigen van de Chineesche regee ring hebben de communistische hoofdstad Jenan 8 uur lang gebombardeerd. Te Jeruzalem hebben weer eenige explosies plaats gehad. Ook te Tiberias is een luide explosie gehoord, welke men in verband brengt met een aanslag op de olie pijpleiding. Het Fransche persbureau A.F.P. meldt, dat het conflict bij de Fransche pers is geëindigd. De arbeiders zullen het werk hervatten op voorwaarden, die vóór de-sta king golden. Naar A. N. P. Sport ver neemt heemt het bestuur, van den Kon. Ned. Schaak bond besloten, aan het be stuur van de Fide (Inter nationale Schaakfederatie) voor te stellen om op het eerstvolgende congres van dit lichaam, dat begin Au gustus in Nederland zal worden gehouden dr. M. Euwe te benoemen tot we reldkampioen ad interim. Het bestuur van den K. N. S. B. "grondt dit voorstel op de volgende overwegin gen: 1. Dr. Euwe is vóór den thans overleden wereld kampioen dr. Aljechin hou der van den titel geweest. 2. Dr. Euwe heeft in verschillende tournooien het bewijs geleverd nog niet aan kracht te hebben ingeboet. 3. Dr. Euwe heeft, nadat de regeling van den wed strijd om het wereldkam pioenschap aan de zes can- didaten onderling was over gelaten, zich alle denkbare moeite gegeven om dezen wedstrijd tot stand te bren gen. Hierbij zij nog aangetee- kend, dat dr. Euwe voor 1947 en 1948 elke uitdaging zal aanvaarden op nader te bepalen voorwaarden, die in dit geval voor hem en den uitdager dezelfde zul len zijn. Overigens geldt het reglement van de Fide. Daarna zal dan de eerst volgende match om den ti tel overeenkomstig het in Winterthur vastgestelde schema in 1940 plaats vin den. digd. Er werd ook dezen middag bijzonder goed gespeeld, zoodat het tournooi-gemid- delde van 0.600 werd bereikt, hetgeen nog nimmer is voorgekomen. Kampioen werd Stikkelman man een alg. gem. van 0.697. Van de acht deelnemers zijn er vier naar de hoofdklasse gepromoveerd, n.l. Stikkel man, Baay, Wevers en Broekhuizen, omdat zij een algemeen moyenne hadden dat hoo- ger dan 0.600 lag. Waar komt het Badmintonspel van daan? Dat is de eerste vraag, welke zich ongetwijfeld bij velen opdrong, toeif men vernam, dat de Leiderdorpsche Tennis Badmintonclub „De Munnik" het initia tief nam tot een demonstratie van dit voor Leiden toch niet geheel nieuwe spel. Twintig jaar geleden reeds werden in de voormalige „Kweekschool voor Zeevaart" reeds demonstraties gegeven van badmin ton. Waarom men nimmer verder geko men is, weten we niet, doch ze zijn ge houden. Geen enkele encyclopaedic geeft ant woord op de vraag wat badminton is, doch op de Zaterdagmiddag gehouden de monstratie hebben wij ons laten vertellen, dat het een spel is van Engelschen oor sprong. Hoe zou het ook anders? Enge land immers is de bakermat van tal van spelen en naar men ons mededeelde moet dit nieuwe spel al minstens tachtig jaar oud zijn Het werd gespeeld te Badmin ton, vermoedelijk door een v^n de Duke's of Gloucester. Omstreeks 25 jaar geleden werd het spel naar Holland ingevoerd en werd de eerste club hier te lande opge richt. Het was de heer Den Hoed uit Schiedam, die het invoerde en Den Haag heeft in de club „Smash" een vereeni- ging, die het spel reeds geruimen tijd beoefent. De bekendste beoefenaarsters van het spel waren hier te lande de helaas te vroeg overleden mevr. Dros Canters, bekend tennisspeelster en hockey speelster uit Leiden, bdnevens mej. Jan sen uit Schiedam. Het spel heeft overigens weinig opgang hier tengevolge van het feit, dat de be oefenaren des winters liever hockey spe len. In Engeland en Denemarken is dat anders. In laatstgenoemd land heeft men speciale zalen voor badminton, want niet elke zaal' is voor het spel geschikt, om dat de „shuttels" nogal eens flink de hoogte kunnen nemen. De shuttels zijn de „ballen", d.w.z. kurken doppen met zeemleer overdekt en voorzien van een .ronde Tij ganzeveeren. Zij worden met rackets weggeslagen, gelijk bij tennis de tennisballen, maar de rackets zijn veel lichter van constructie. Overigens lijkt het spel veel op tennis, maar de punten telling is andeFS. Er hangt bij dit spel veel af van de tactiek, men moet snel kunnen reageeren en het voetenwerk vraagt veel studie. Het spel wordt overi gens het best géspeeld bij kunstlicht om een zoo gelijkmatig mogelijke lichtver- deeling te hebben. De demonstratie, welke Zaterdagmiddag in de Chr. Kweekschool aan de Paulus Buysstraat werd gehouden, trok maar matige belangstelling, maar degenen, die er. waren, waren vol belangstelling in het snelle spel en hebben eenige uren aan gename verpoozing gehad. TURNEN Na het groote succes, dat het vredes feest, waaraan duizenden turners en turnsters deelnamen, verleden jaar in Arnhem heeft geoogst, hebben de afge vaardigden der turnkringen op den twee den dag der jaarvergadering van het K.N.G.V. te Amsterdam besloten het vol gende massale bondsfeest in dezelfde stad te houden. Dat zal gedurende de Pinkster dagen van 1948 zijn, waarbij de demon stratie ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van den bond het „jubelfeest" zal heeten. In door het bondsbestuur nog nader te bepalen plaatsen zullen later in het jaar in verband met het regeerings- jubileum van hare majesteit de Koningin verschillende regionale feesten worden georganiseerd. Sport in het kort In den veldloop van DEM bij Bever wijk werd de Docos-^man L. v. d. Steen tweede achter W. Groen van DSV uit War- menhuizen. Voor het Ned. kampioenschap biljar ten hoofdklasse driebanden zijn niet min der dan tien inschrijvingen binnengeko men. WAAR BLEEF door J. S FLETSCHER. 74) „Je weerhoudt me,'dit huis te verlaten op je eigen risico, Judah Clent", zei hij. „Ik ga en wanneer je probeert me te weer houden, zul je 't berouwen. En wat jouw betreft, vrouw, om jouw bedreigingen geef ik geen zier. Je vergeet, dat ik genoeg van jullie stelletje weet, om jullie voor jarenlang naar de gevangenis te sturen. Jullie zijn in mijn macht, en...." „En jij in de onze, beste jongen!" onder brak Barbara met een kwaadaardigen lach. „Je moogt van jezelf denken, dat je erg slim bent en misschien ben je dat ook wel, maar ik heb mijn hersens nog wel bij el kaar. In jouw ihacht, wel. wel! Jij bent m onze macht, meester Boyce Malvery. We hoeven maar een enkel woord te zeg gen en je staat voor den rechter, beschul digd van moord. Wij schoten je neef niet neer en wij gooiden zijn lichaam niet in den inham. Wij niet. Dat was jouw werk!" Boyce spande zijn dunne lippen over zijn tanden in een stillen lach. Hij tastte naar iets onder zijn jas, maar hij bleef staan waar hij stond toen Judah naar de deur was gegaan, aan het eind van de kamer, het verst van moeder en dochter. „Als het daar op aan zou komen, vrouw", zei hij smalend, „dan weet ik, wiens woord eer zou worden geloofd', het jouwe of het mijne. Onderneem je iets tegen mij, dan zal ik je van moord beschuldigen en je zult er voor hangen ook. Jullie mij beschuldi gen. Welja! Wie zou een woord van een van jullie gelooven? Jullie kunt geen woord tegen mij bewijzen. En dat weten jullie!" Gilian legde een hknd op den arm van haar moeder. „Hij heeft gelijk, moeder", zei ze. „En dat weet hij. Wij kunnen niets. Wij hebben niets dan wat hij zelf zei, want we hebben geen getuigen, niets. Laat hem gaan." De oude vrouw keek van haar dochter naar Boyce met vurige oogen die plotse ling donker werden van gloeiende haat. Toen keek ze naar Judah en Judah keek naar zijn moeder. „Wij zijn niet gewoon menschen te laten gaan zonder uit ze te hebben gekregen wat we wilden!" zei ze veelbeteekenend. „Als we niet anders kunnen, zullen we 't uit hem moeten halen. Judah!" Judah Clent, die zijn gevangene in het oog hield, bracht een hand achter zijn rug en greep een zware hondenzweep, die aan den wand bij de deur hing. Met gebogen hoofd en vooruitgestoken schouders begon hij Boyce te naderen en zijn witte tanden glansden in zijn zwarte baard en zijn tong likte zijn lippen de twee toeschouwers buiten kregen een visioen van een of an der beest, dat op het punt stond zich op zijn prooi te storten. „Geef hem er van langs, Judah!", zei de vrouw. „Haal 't uit hem. Laat eens zien hoe dik zijn huid is." „Wees voorzichtig!" zei Boyce rustig. Hij bewoog zich eenigszins naar een kant van de tafel in de richting van de deur en hield den man in het oog. En Judah, die nog steeds z'n lippen likte, kroop voor waarts. „Sla hem, Judah!" siste de oude vrouw. „Geef hem er van langs!" Een plotselinge scherpe gil van Gillian, vermengd met de even scherpe knal van een revolver, afgeschoten door Boyce van onder zijn jasEn Judah Clent kreun de, waggelde zwaar en viel met een bons over de tafel. Op hetzelfde oogenblik smeet Boyce de lamp tegen den vloer en in de duisternis en de verwarring glipte hij hei melijk uit de hut in den nog steeds woe denden stonm. BLACK POINT KLOOF. In de duisternis die plotseling in hun schuilplaats over hen gekomen was, toen de lamp in de hut werd gedoofd, voelden Atherton en de kustwacht-commandant zich' door Rennie vastgegrepen, die haastig van de mannen buiten was teruggekeerd. „Deze kant uit mijnheer!" riep hij uit. „Ik ken den weg naar binnen." Terwijl ze hun ellebogen en schenen stootten tegen allerlei uitsteeksels en hin dernissen, voelde Atherton zichzelf om hoeken gesleurd en door een nauwen gang totdat een van zijn metgezellen een deur opensmeet en ze met z'n drieën de huis kamer binnenstormden, die slechts werd verlicht door het vuur. Maar Gillian Clent was al druk bezig 'met een andere lamp en na een paar secon den zagen ze ift het schijnsel daarvan de moeder knielen aan de zijde van Judan, die van de tafel op den vloer was gevallen en nu op zijn rug lag uitgestrekt. Een blik op hem was Atherton voldoende om te be seffen, dat de groote man dood was. Onge twijfeld had Boyce Malvery slechts be doeld. hem buiten gevecht te stellen om er zijn ontsnapping door mogelijk te ma ken. maar Judah was recht in het hart ge troffen en waarschijnlijk op slag gedood. De hand, welke zijn moeder vasthield, ont snapte aan haar greep en viel slap en zwaar naast het lichaam van den dooden man. Barbara Clent kwam met een zware zucht langzaam overeind. Ze n ïra de klei ne lamp, die Gillian had aangestoken op en hield haar neer bij het gezicht van Judah; toen ze haar weer omhoog bracht, richtte zij haar blik op de drie mannen, die om haar heen stonden en keek ze onderzoe kend in hun gezichten Atherton,voelde zichzelf huiveren toen hij de felle, vurige bbk van de oude vrouw ontmoette. De re gendroppels van het verschrikkelijke weer buiten schitterden als diamanten in haar zwarte, ongekamde haar; haar kleeren wa ter. doorweekt en in disorde; haar donker gezicht was gegroefd door hartstocht en v.oede; haar oogen diep liggend tuss"hc-n haar gefronste wenkbrauwen en hoog3 juk- K-enderen gloeiden als kolen. Hij deinsde eenigszins terug als vreesde hij dat zij een uitval zou doen naar hem en zijn metge zellen. Ook zij iiokken zich wat terug voor deze verschrikkelijke oude vrouw die naar hen gluurde zooals een tijgerin, die men van haar jong had beroofd, da' zou doen naar haar kwelgeesten. Maar plotseling zette Barbara Clent met een hand de lamp neer de andere lichtte zij langzaam op in de richting van de deur. „Uw werk is daar buiten!" zei ze met een vreemde rust die opmerkelijk in te genstelling was met haar wilden blik. „Ga er op af! Vindt hem en laat dit aan ons, vrouwen over. Mijn zoon is dood. Er blijft voor ons, vrouwen, niets anders over dan hem in zijn doodskleed te wikkelen. Maar u...." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2