SeCódócheSomcuit De conferentie van „de Vier" te Moskou Geestdriftig bewonderaar van Nolens Hevige storm langsEngelsche kust MAANDAG 17 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Eedactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week. ƒ1.10 p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal E'ranco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOB LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11039 Hoofdredacteur: TH. W1LMER Directeur: C. M v HAMERS VELD Uitgave van N.V. .,De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.__. Bij contract belangrijke korting. De reactie van Duitschland Over het algemeen reageert men in Duitschland niet al te fel op de besprekin gen van Moskou. De Duitschers voelen te sterk, dat zij als overwonnen volk toch niets in te brengen hebben ei* wachten ge laten af, wat hun lot zal zijn. Een zekere voldoening was in de Duit- sche bladen van allerlei schakeering te lezen over het besluit van de plaatsver vangende minister om te spreken van een „Duitsch vredesverdrag' in plaats van „statuut". Dit heeft onmiddellijk de reeds lang loopende discussies over den vorm van de politieke vertegenwoordiging van het geheele Duitsche volk opnieuw doen op- Overstrooming in den achterhoek Gistermiddag om drie uur is de Zuid westelijke kade van den Berkel een 100- tal meters boven het verdeelwerk van den Berkel en Bolksbeek, even ten Noorden van het dorpje Haarlo, tusschen Borculo en Eibergen, onder den druk van het water bezweken. Haarlo stond grooten- deels onder water. Menschen en vee wer den in allerijl geëvacueerd. Duizenden kubieke meters water zochten hun weg over landerijen en wegen via Borculo naar Lochem, waar het weer in den Ber kel of het Twentschekanaal terecht kwam. De technische diensten redden, wat er te redden viel. De dijk van de Bolsbeek houdt het nog steeds. Wel blijft de toestand ernstig. Met man en macht is men bezig de kaden te beschermen. Ook de Overijsselsche brug wordt nog steeds bedreigd. Bij Haarlo zakt het water. Men is juist begonnen met een poging om de dijk te dichten. In- tusschen is ook even buiten Borculo de Berkel buiten haar oevers getreden. Het water stroomt buiten het stadje om naar de Leerinkbeek. De overlast is echter niet van groote beteekenis. De wildste geruch ten doen de ronde. Het meerendeel is echter ernstig overdreven. Nader wordt gemeld: Hedennacht zijn ijs en dammen in de Berkel plotseling losgeschoten en zeer snel afgevoerd. Midden en beneden-Berkel zijn daardoor zoo goed als ijsvrij. Hier door is het overstroomingsgevaar voor het Berkel-gebied practisch geweken. Ook van de Aarstrang, even over de grens bij Dinxperlo, is de zuidelijke dijk doorgebroken. In Bocholt werd de nood klok geluid. De watermassa stroomde echter om Dinxperlo - heen naar den Ouden IJssel, zoodat op Nederlandsch ge bied geen overlast werd ondervonden. Op het oogenblik zakt ook daar het water. OOK IN BRABANT OVER STROOMINGEN. In Noord-Oost Brabant ondervindt men thans ook zeer veel overlast van het wa ter. Doordat de Oeffeltsche raam buiten haar oevers is getreden werden een tien tal woningen in VortumMullum ont ruimd en is practisch het geheele dorp ge- isoleerd. In Vierlingsbeek staan alle bin nenwegen onder water. Autobus met pelgrims voor Stillen Omgang in brand Deelnemers aan den Stillen Omgang uit Makkum in Friesland zijn Zaterdagavond om kwart vóór twaalf gestrand voor de Af sluitdijk bij Den Oever. Hun autobus vloog daar in brand. Vier passagiers kregen ern stige brandwonden en moesten naar het ziekenhuis in Sneek worden vervoerd. Aan de lichtgewonden werd in Den Oever de eerste hulp verleend. Zij zijn om half vier 's nachts naar Makkum teruggebracht. Deken van Amsterdam heeft enkelblessure. Deken G. P. J. van der Burg van Amster dam behoorde tot de eersten, die Zaterdag nacht den Stillen Oipgang maakten. Bij zijn terugkeer omstreeks 2 uur aan den in gang van den Bagijnhof, gleed de Deken bij het overstappen van een ijshard sneeuw- hoopje uit en kwam daarbij leelijk te vallen Toen een uur later de dokter arriveerde constateerde deze, dat de Deken den rech- terenkel had gebroken. De patiënt werd onmiddellijk naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. Als alles gunstig ver loopt, zal de Deken over een dag of tien ge heel hersteld zijn. ieven, aangezien een verdrag een partner eischt en daarmee een Duitsch vertegen woordiging. In deze discussie heeft de Berlijnsche leiding van de C. D. U. duide lijk de leiding genomen en op de Vrijdag avond gehouden ontvangst van het partij bestuur waarop ook communisten en li beralen v/aren vertegenwoordigd, was dit onderwerp een punt van levendige bespre kingen. Het voornaamste onderwerp van beraad is de mogelijkheid geweest om te komen tot de vorming van een vertegen woordiging van aTe vier groote partijen .n Duitschland. Een dergelijke stap wordt iri politieke kringen te Berlijn aangezien als de eerste stap" naar de vorming van een centrale Duitsche regeering. DE KWESTIE CHINA TE MOSKOU. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, generaal Marshall, heeft oen Sovjet-minister van buitenlandsche za ken, Molotof, medegedeeld, dat hij niet be reid is aan een conferentie inzake China tfc Moskou deel te nemen, ook niet indien de conferentie van officieuzen aard zou zijn. Wel stelde hij voor om uiter.ijk tegen begin April schriftelijk over China van gedachten te wisselen. De Chineesche re geering zou afschriften van de brieven moeten hebben, aldus Marshall in zijn nota aan Molotof De inundaties bij Soerabaja Nederlandsche troepen zijn 18 k.m. op gerukt bij een aanval op de stad Modjo- kerto, ruim 60 k.m. ten Zuiden van Soe rabaja. Dit bericht is volgens Reuter afkomstig van welingelichte kringen te Batavia. Soe- tan Sjahrir, de Indonesische premier, is er van op de hoogte gesteld, dat de reden voor deze actie is het mislukken van de poging van het republikeinsche leger om de Nederlandsche stellingen te Modjoker- to voor onderloopen te vrijwaren door het omleggen van de rivier de Porong. Eeni- gen tijd zijn onderhandelingen gevoerd over de inundaties. Een Nederlandsche militaire woordvoer der bevestigde heden, dat militaire opera ties aan den gang waren, maar kon niet mededeelen of Modjowerto was bezet. Volgens berichten van Zaterdag j.l. had den de Nederlandsche en Indonesische staf chefs overeenstemming bereikt over de re geling van hangende militaire problemen. Officieel wordt van Nederlandsche zijde bekend gemaakt, dat Nederlandsche troe pen te Soerabaja de geinundeerde gebie den in de republikeinsche zóne hebben bezet. Vernomen wordt nog, dat deze militaire maatregel genomen is om de troepen in staat te stellen de dijken te herstellen. Einde staat van beleg in Palestina Naar uit welingelichte bron te Jeruza lem wordt vernomen, zou de staat van be leg, die twee weken geleden voor enkele deelen van Palestina werd afgekondigd en 250.000 Joden betrof, vandaag worden op geheven. FRANKRIJK BREEKT COMMERCIEELE ONDERHANDELINGEN MET BULGARIJE. De Fransche regeering heeft besloten, de commercieele onderhandelingen met Bulgarije af te breken. Bovendien heeft zij twee Bulgaarsche journa^ten te Parijs verzocht het land te verlaten. Deze Fransche stap is gedaan mpevolge de incidenten, welke in het begin van deze maand te Sofia plaats hadden. Leden van de Fransche legatie aldaar zouden namelijk een ruwe behandeling hebben ondervon den van Bulgaarsche landweersoldaten. 7en correspondente van het Fransche pers bureau A. F. P. te Sofia werd in dien tijd uit het land gezet Genoemde commercieele onderhandelingen werden te Parijs ge voerd. Het Dakota-ongeluk in Frankrijk Van de 23 inzittenden van de Fransche Dakota, die Vrijdag in de Alpen bij Gre noble is neergestort, zijn thans 10 lijken geborgen. Hierbij is het stoffelijk overschot van den heer Salomonson uit Dordrecht, aldus meldt Reuter. De jaarlijksche Stille Omgang in de hoofdstad. De deelnemers in een der oude straatjes. Rechts de poort van het Bagijnehof. verstandhouding was dubbelzijdsch prettig geweest, zooals wij in den trein bij het uit- hooren van eenige Bornsche medereizigers vernamen!) De burgemeester verhaalde, hoe hij had weten te bereiken, dat in Bor- nerbroek, waar meer dan dertig boerderijen verwoest waren, noodwoningen zoo spoe dig klaar waren, dat met November het vee op stal kon; verklaarde bovendien een war me belangstellling te hebben voor land- en tuinbouw. Voor de samenwerking van de verschillende standen had hij werkraden opgericht en nog al wat te doen gehad met den na-oorlogsche conflicten in de textiel industrie, en de sociale verzorging van de arbeiders. Er is in Borne nu een sociale werkster aangesteld. De overstroomingen in den Gelderschen Achterhoek. Een boerderij, welke ge heel door het water is ingesloten. Gewapend met een schop begeeft de boer zich naar die plaats van de dijkbreuk, om assistentie te verleenen. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN VOORHOUT DORNE BETEEKENT BRON; de inlichtingen over den nieuwen burgemeester van L* Voorhout zijn wij gaan putten „uit de meest betrouwbare bron", de bron te Borne, den burgemeester-z_lf. Het was een merkwaardig interview.. Vooreerst om de plaats. Een spreekkamer in de pastorie, waar 260 paus-portretten in één lijst ons aanstaar den, In deze pastorie was de burgemeester gehuisvest, omdat er ook in Borne woning nood heerscht. Maar vooral was dit interview merkwaardig, omdat het volslagen op zijn kop stond. De koele bron van ambtelijke inlichtingen sprong aan het einde van het gesprek op tot een fontein van geestdrift, toen de burgemeester los kwam over Nolens. „Men kent hem werkelijk niet'' zegt drs. de Graaff Burgemeester drs. C. J. N. de Graaff is een slanke rijzige diplomaten-figuui, grijs, achterovergekamd haar, een grijs snorretje (a la Hitier). Zachte blauwe oogen in een echte studie-kop. Uiterst kalm en be- heerscht. Beleefd-vriendelijk bij de opening, innemend-vriendelijk bij de sluiting van het onderhoudend. Sprekend in volmaakte zins bouw, maar zonder eertig effect. De nieuwe magistraat is gesproten uit een Haagsche familie en ging op z'n 15e jaar naar de militaire opleiding te Kampen, welke hij. na alle examens afgelegd te heb ben. in 1919 onbeëedigd verliet. „Ik bemerkte geen militairen aanleg te hebben" lichtte de burgemeester toe „ofschoon uit mijn familie veel officieren zijn voortgekomen". De heer De Graaf was daarna werkzaam bij den Raad van Arbeid te Middelburg, waar hij van 19191927 sous-chef van de afdeeling Ongevallenwet en V.O.V. Daar na ging hij naar Den Haag, waar hij con troleerend ambtenaar bij den R. v. A. werd, zoowel in binnen- als buitenland. Hij be haalde de diploma's Staatsinrichting M. O. en economie en statistiek M. O. „Op dien grond" verhaalde de burge meester „werd mij wachtgeld gegeven om universitaire studies te maken. Na een colloquium doctum bij de professoren F. en C. W. de Vries te Rotterdam (want de diploma's te Kampen worden officieel slechts erkend na beëediging) studeerde ik aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, maakte het candidaatsexamen in 1936 en zette de doctorale studie door tot 1938. Aan gezien de philosophische opleiding mij meer aantrok en ik meer gevoelde voor de poli tieke en sociale dan tot de handels-weten- schappen, liet ik mij inschrijven in Leuven, waar ik eind 1940 het doctoraal examen in die vakken aflegde". Tijdens zijn studie te Rotterdam was de heer De Graaff intusschen getrouwd gedomicilieerd in Vlissingen, de woon plaats van zijn schoonouders, waar hij van 19371940 lid van den gemeenteraad was en pl.v. lid der Tweede Kamer, voorzitter van de kiesvereeniginr en van de Rijks kieskring Middelburg van de R.K. Staats partij, voorzitter van de Kath. Actie „Voor God", voorzitter van de propaganda-club „St. Thomas van Aquine" en lid van de St. Vincentius-vereeniging. Intusschen vond hij nog gelegenheid van '36 tot '38 te „volon- tairen" op de secretarie van 's Heerenhoek. In Zeeland maakte hij de oorlog mede waarbij een gedeelte van zijn inboedel ver dween. De familie zag zich genoodzaakt te evacueeren naar renkum, waar zij tijdens de bezetting geleefd heeft. In Renkum als ambteloos burger heeft hy een handels-avondschool opgericht om me de daardoor en nog op allerlei manieren de jongelui bij elkaar en uit Duitschlsnd te houden. Hij was er ook voorzitter van de voetbal- vereeninging. „De club" verklaarde de burgemees ter opgewekt lachend „werd onder mijn leiding ieder jaar kampioen en promoveer de uit den Gelderschen voetbalbond naar de 3e klasse van de K.N. ,'.B.!" Tijdens de inval bij Arnhem heeft de heer De Graaff den geheelen slag meegemaakt, waarna hij en zijn familie en de hond in étappes te voet'naar Zeist moesten trek ken. Vandaar .velden zij door het Roode Kruis naar Den Haag gebracht en gingen de hongerwinter in. „De hond" onderbrak de burgemeester zijn relaas „heeft in de rampzalige dagen bij Arnhem de schrik te pakken gekregen. Sindsdien, wanneer hij rumoer hoort, heft hij een eigenaardig geluid aan („dat is de hond van den burgemeester! zeggen de Borners) en kruipt weg." Na de bevrijding werd de heer De Graaff teruggeroepen naar Renkum, om het lei derschap van de sociale voorzieningen, het N.V.H. en de Hark in Oosterbeek op zich te nemen. Op 20 Augustus 1945 werd hij aangewezen tot waarnemend burgemeester, van Borne van welke functie hij 16 De cember 1946 in overleg met de regeering eervol werd ontheven. „Hoe is u die proefneming van het bur gemeestersambt bevallen?" vroegen wij. „Ik heb hier heel prettig gewerkt".. (Die NOLENS. „En uw proefschrift?" informeerden wij naar een bekende weg. „Zal zijn over: „de staatsman dr. Nolens als mensch". Ik hoop het nog dit jaar in Leuven te kunnen verdedigen". De burgemeester, die de gebeurtenissen in zijn leven in bijna ambtelijke stijl had medegedeeld zonder er veel waarde aan te hechten. („Maar u bent van zoo vei geko men!" verontschuldigde hij zichzelven), raakte geheel op dreef, stak een cigaret op, sloeg zijn beenen over elkaar: „Een jaar of vijftien geleden kwam ik in aanraking .net prof. Aalberse, die de be schikking nad over het Nolentia-archief. Toen is het plan ontstaan. Daartoe ben ik ook naar Leuven gegaan, waar ik bij Rater Van Gestel O.P. een cursus doorliep in phi losophic. Want Nolens is een buitengewoon groot wijsgeer geweest, een Thomist, die de Thomistische beginselen ontzettend sterk in dad§n heeft verwerkt. Aalberse verklaar de: Nolens als staatsman rust op het begrip Nolens als mensch. Dit gegeven wordt in het proefschrift uitgewerkt". „Had u al eenige belangstelling voor No lens?" „Ik kende hem totaal niet" biechtte de burgemeester op „Maar door deze stu die heb ik buitengewoon groot respect ge kregen voor de in-godsdienstige vervolma king van zijn leven en zijn overgave aan de Wil Gods". De burgemeester tuurde peinzend de wie- rook-wolkjes van zijn cigaret na. „Men kent hem werkelijk niet, zooals hij geweest is. Zijn eigen deugden heeft hij zoo hoog mogelijk trachten te vervolmaken en zijn staatsmans-wijsheid daaraan even redig doen zijn. Hij is een figuur van blijvende waarde voor iederen staatsman zeker voor iederen Katholieken staatsman beschikkend over kwaliteiten, die in de zen tijd zoo hard noodig zouden zijn. In het volle prachtische leven staande, streefde hij de christelijke deugden na, die tot het eeuwig leven leiden". De burgemeester ried ons nu aan heen te gaan, wilden we de trein niet missen. Bij het afscheid sprak hij nog over Nolens, over Nolens, die zulk een ontzaglijke in vloed op zijn leven had gehad en nog heeft. Het werk-programma van den burgemees ter is (in brokstukken opgevangen en krab belend aangeteekend) „sociale rechtvaar digheid zonder aanziens des persoons zooals Nolens." En terwijl wij, geholpen door den burgemeester orfzc jas aantrok ken: „Geen studie-kamer-mensch, evenmin als Nolens, die een geweldig inzicht had in het werkelijke leven, een zeer realistisch- finalistisch mensch, die bij zijn practische daden de doelstelling zuiver bewaarde". Het was dood-jammer, dat de N.S. zoo karig met treinen naar Borrje zijn. Het ge sprek moest nolens volens ontijdig worden afgebroken. Een vluchtige over haaste doch charmante kennismaking met mevrouw De Graaff (wier tweede naam niet Palestina is, doch Valentina!), een hartelijke handdruk van den burgemees ter. en wég draafden we. In den loop van het onderhoud had de burgemeester nog verteld, dat in Renkum het huis door voltreffers werd geraakt en daarna geplunderd. Terug gekomen vonden ze het kaal en leeg, op een paar keuken stoelen na, maar, de studies voor het No- lens-proefschrift lagen er nog, over de grond gesmeten en overal verspreid. De burgemeester deelde ook nog mede, dat, na de promotie, hij een vervolg op zijn No- lensstudie hoopte te maken, getiteld „No lens als staatsman". MAART ROERT ZIJN STAART |7EN VLIEGENDE STORM, met een snelheid van 100 km. per uur, beukte gister avond de Zuidkust van Engeland. Volgens de eerste berichten werd groote scha de aangericht. Pannen werden van de daken geslingerd, schuttingen woeien tegen den grond en in de overstroomde gebieden werd het water met groote kracht over de tot dusver gespaard gebleven terreinen voo rtgedreven. Even voor twaalf uur bereikte de storm, aie nog nieté in zijn geweld had ingeboet, de Nederlandsche kust. De^ Nederlandsche tinbaggermolen „Kal- moa" is ten gevolge van de orkaanachtige storm in de haven van Falmouth op drift geraakt en op de kust geloopen. Door de overstrooming van de Theems en de hevige storm is een watertoren in Londen, die een millioen verbruikers be- De burgerstrijd in Paraguay Volgens het radiostation der opstandelin gen te Concepcion hebben duizenden ar beiders zich aangesloten bij dat deel van het leger, dat in opstand is gekomen tegen president Morinigo van Paraguay. Het geheele Noorden van Paraguay zou in han den van de opstandelingen zijn. Alle ver bindingen tusschen Asuncion en de rivier- navens zijn verbroken. Volgens het Para- guyaansche blad La Voz de la Vidoria", is .,de beweging voor nationaal herstel niet het werk van een bepaalde politieke party, coch van allen, die het welzijn van het vaderland op hot oog hebben". De opstan delingen willen een voorloopige regee ring vormen, waarbij geen enkele politieke partij een overheerschende positie mag in nemen. Voorts wij men de vrijheid van po litieke organisat'e en de vrije vakbeweging herstellen. STEUN TEGEN SOVJET-AGRESSIE. Gezaghebbende kringen van het Ameri kaansche Congres voorspellen, dat nog min stens vijf andere landen om steun zullen verzoeken in het kader van het program ter voorkoming van de verspreiding van het communisme, dat door president Tru- rnsn Woensdag in zyn boodschap aar het Congres werd bekend gemaakt. Volgens deze kringen zouden Perzië, Syrië, de Liba non Hongarye en Palestina waarschijn lijk om credienien of geldleeningen ver zoeken. De maximale kosten van boven genoemd program zouden, naar geschat wordt, ruim 1 milliard dollar kunnen be dragen. diende, ernstig beschadigd. De regeering heeft bevel gegeven, noodwatervoorraden naar Londen te brengen. Te Londen viel een schoorsteen naar be neden en doodde een bejaard echtpaar, ter wijl de dochter des huizes werd gewond. Te Birmingham stortten door den storm twee huizen in, waardoor drie van de vijf bewoners ernstig werden gewond. Te Mai denhead zijn nog 2.000 personen door het hqoge water in hun slaapkamer opgeslo ten. De reddingsbootjes kunnen door de sterke strooming nog niet naderen. In Schotland zyn duizenden schapen in de sneeuw omgekomen. De door den Veiligheidsraad benoemde commissie van onderzoek inzake de Brit- sche aanklacht tegen Albanië in verband met het leggen van mijnen in het kanaal van Korfoe is na 10 bijeenkomsten niet tot een slotsom kunnen komen. £en koAAeftje.... Geloof aan Gods Voorzienigheid. „Wie eerlyk aan een Goddelijke Voor zienigheid gelooft, moet tegenover Haar een alleszins eerbiedig standpunt innemen. Hij moet Gods Wijsheid niet gaan meten met aanmatiging, alsof ons klein menschen- verstand in staat was, de bedoelingen van God te achterhalen." WEERSVERWACHTING 0 MINDER WIND 8 Geleidelijk weer toenemende bewol- o king met later plaatselijk regen. Af- 5 x nemende, doch later weer toenemen- 5 o de wind, overwegend tusschen Zuid g o en Oost. In den nacht iets kouder, g 8 morgen overdag ongeveer zelfde tem- o 8 peratuur als vandaag. 8 OOOOOOOOOUOOOOOOOUUD'j:)(J, )iJtlU;>U(JUUCOOOo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1