Wijziging van het Tribunaalbesluit Eerste doodstraf voor NederL vrouw Geen vrije Zondag, maar een behoorlijke melkprijs MAANDAG 10 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Een regeling, die het mogelijk maakt, een tegemoetkoming te verleenen aan hen, die ten onrechte gedetineerd geweest blijken te zijn onder verdenking zich tijdens de be zetting te hebben misdragen, wordt door den minister voorbereid, zoo wordt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het ontwerp: „Nadere voorzie ningen bijzondere rechtspleging" medege deeld. Wat de verbeurdverklaring betreft, de minister acht algeheele verbeurdverklaring van een vermogen in beginsel onjuist.-Hij stélt voor het Tribunaalbesluit te wijzigen in dier voege, dat slechts het drievierde gedeelte van het vermogen vatbaar voor verbeurdverklaring zal zijn. Dc minister is bereid in sprekende geval- Een Dakota van een Zuid-Amerikaan- sche V Luchtvaart-maatschappij, die van Villa Vicencia was vertrokken met een bemanning van drie koppen en vijf pas sagiers aan boord, heeft in de Cordille ras, "tengevolge van slechte weersomstan digheden, een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig is, volgens nader bericht, gevonden! Geen der passagiers had letsel bekomen. Een Fransch militair vliegtuig is Zon dagmiddag tijdens een oefenvlucht te Kouribga nabij Casablanca neergestort. De beide piloten kwamen om het leven. Tengevolge van het slechte zicht is een viermotorig toestel van de R.A.F. Zondag op het eiland Ischia in de Golf van Napels tegen een berg gevlogen. Tien van de 15 inzittenden kwamen om het leven. HET GEBEURDE BIJ KRANDJI. Omtrent het gebeurde bij Krandji, waar ruim twintig journalisten van verschillen den landaard door Nederlandsche militai ren onheus behandeld zijn, meldt de leger- voorlichtingsdienst. dat een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. Een vergelijking van het onderzoekers rapport met de verklaring der journalisten toont aan, dat het ernstige incident is ont staan door een onbeteekenende aanleiding en een geprikkelde stemming beiderzijds. De legervoorlichtingsdienst spreekt enkele beweringen in de verklaring, die door de journalisten is opgesteld, tegen en zegt o.m. dat de houding van sommige journalisten dreigend is geweest: een der journalisten heeft achter den rug van den plaatsver- vangeifden garnizoenscommandant met op gestoken arm en gebalde vuist den com munisten-groet gemaakt. De legerleiding betreurt het voorgevallene ernstig en vindt daarin aanleiding de schuldigen streng te corrigeeren. RADIO DINSDAG. HILVERSUM I 301 M.): 9.45 Nieuws; 9.50 Morgenwijding; 10.15 Kamei'muziek van Joseph HaySn; 10.40 „Psalmen van Quevedo" vertaald door Ge rard Diels; 10.50 Composities van Joh. Seb. Bach; 11.30 „Als de ziele luistert" door pa ter Van Gestel; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Angelus; 12.03 Louise Dentz, sopraan; André Jurres, piano; 12.30 Lunch concert door het Metropole-orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunch concert; 14.00 „Rigoletto" van Giuseppe Verdi; 15.00 „Onder ons", voor de .vrouw; 15.30 Lichte vioolsoli; 16.00 Ziekenbezoek; 16.30 Na schooltijd; 16.45 „Aerdenhout's Vrouwenkoor"; 17.15 Amusümentsorkest; 17.45 Rijk Overzee; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 ..De Brug" punt van samenkomst 'oor jongeren; 19.30 Jfelson Eddy zingt; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 O Lamm Gottes, unschuldig, Bach; 20.30 Derde Vas tenmeditatie door pater Bor. de Greeve; 21.30 Radio Philharmonisch orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Katholiek Nieuws; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. HILVERSUM II (415 M.): 9.45 Nieuws; 10..00 Een vroolijk program ma voor huis en fabriek; 10.30 Korte ge sprekken van vrouw tot vrouw; 10.32 Het Scala-orkest van Milaan; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Klavier-recital Rie Baten burg; 11.35 Grammuziek; 12.30 Ons platte land; 12.40 Pierre Palla. orgel; 13.00 Nieuws 13.15 Reno va-septet; 14.00 Meet naald en schaar; 14.20 Alt-viool en piano; 15.15 Ra- dio-matinée; 16.30 Marschmuziek; 16.40 „De schoolbel"; 17.00 Nederlandsche pianisten spelen en spreken voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Metro String-Quartet; 19.00. en nu naar bed! 19.30 Fluit en cembalo; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein; 21.30 „Contact", gram.rpuziek; 22.30 Pianomuziek. len, waarin kort na de bevrijding een ge heel andere strafmaat is aangelegd dan thans het'geval geweest zou zijn, door be vordering van het verleenen van gratie de rechtsgelijkheid te bevorderen. De minister stelt er prijs op, nadrukke lijk te verklaren, dat het niet in het voor nemen der regeering ligt gewezen politieke delinquenten in vertrouwensfuncties op ar beidscontract in overheidsdienst aan te ne men. In het gewijzigde ontwerp is de mogelijk heid tot oplegging van geldboete tot een on- beperkt bedrag vervallen. In plaats daar van is het maximum der op te leggen boete gesteld op honderdduizend gulden, welk bedrag, indien de rechter beslist, dat de schuldige zich met misbruik van de bijzon dere omstandigheden heeft verrijkt, kan worden verhoogd tot het drievoud van het door den réchter geschatte bedrag der ver rijking. Nederlandsch schip redt 17 menschen De Nederlandsche motorboot „Nelly" heeft 17 passagiers gered van een Rijnpont, die Vrijdag tusschen Dusseldorp en Udes- heim is omgeslagen. Bij dit ongeluk zijn waarschijnlijk 9 menschen om het leven gekomen. De pont had 26 personen aan boord. De oorzaak van het ongeluk was het bre ken van een stalen kabel, waardoor de pont lossloeg en op het snelstroomende water van den Rijn werd meegevoerd. OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN ZEEMACHT. De marine-voorlichtingsdienst meldt, dat de opkomst van dienstplichtigen voor de zeemacht in het* marine opkomst-centrum te Voorschoten op 18 Maart a.s. in verband met moeilijkheden ten gevolge van de vorstperiode is uitgesteld tot 29 April a.s. Zij, die voor den eerstgenoemden datum een oproeping hebben thuis gekregen, zul len een nieuwen oproep ontvangen. Naar de „Volkskrant verneemt, is bin nenkort de benoeming te verwachten van den heer M. Reinalda, burgemeester van Haarlem, tot Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. In deze functie is een vacature ontstaan toen jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, na zelf ontslag te hebben aangevraagd, op 1 November 1946 zijn ambt neerlegde. De heer Reinalda werd 1888 te Haarlem geboren. Hij trad op 15-jarigen leeftijd in dienst bij de uitgeverij „Tjeenk Willink", waarvan hij in 1937 directeur werd. Van 1917 al was hij lid van den Haarlemschen gemeenteraad en later wethouder voor de S.D.A.Ï In 1937 volgde zijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer voor dezelfde partij Na de bevrijding werd de heer Reinalda benoemd tot waarnemend burgemeester van Haarlem. Zijn definitieve benoeming volg de spoedig. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Deken van het Deke naat Haarlem en tot Pastoor te Haarlem (H. Joseph), den Zeereerw. heer J. J. A. Kuilman; tot Pastoor te Amsterdam (H. Maria Magd.), den Weleerw. heer H. C. A. M. Kouwcnhoven; tot Pastoor te Wierin- gen, den Weleerw. heer N. Bijl, die Kape laan was te Langeraar. Vervolgens' tot Pastoor te Hoogmade, den weleerw. heer A. J. van Schaik; tot Pastoor te Moordrecht, den Weleerw. heer L. W. A. M. Roelvink, die Kapelaan was te Amster dam (O. L. Vr. v. Lourdes). Tenslotte tot Kapelaan te Halfweg, den Weleerw. heer S. J. J. Benistant, die Ka pelaan was te Ursem. KLETS-BEL Verleden week heeft nr n Ame rika den lOOsten jaardag ..dacht van de geboorte van Alexander Graham Bell. Weet u, wie Bell was? Ik ben bang, dat deze naam in de rubriek „Hersengymnastiek" voor velen een moeilijkheid zou opleve ren, o "at het nu eenmaal het lot is van tvinders, dat hun naam des te sneller vergeten wordt naarmate hun uitvinding meer gemeengoed van de menschheid is geworden. Bell was de uitvinder van de klets-bel, ofwel de telefoon, en zijn uitvinding werd 70 jaar geleden niet eens met enthousiasme ontvan gen. Wij, die iederen dag ontelbare malen gemarteld worden door dit folter-instrument, begrijpen dat vol komen. Maar de tegenwoordige Amerika nen zijn er blijkbaar trotsch op, dat één van hen, dat bellende, ratelen de, sputterende, knarsende, kner- 1 pende, rochelende, onverstaanbare ding heeft uitgevonden. Op 10 Maart 1876 bracht Bell „de eerste verstaanbare gesproken zin langs een electrischen draad over", zoo lezen we in een herdenkingsar tikel- Toen was er dus maar één toestel, één draad en één verstaan bare zin. Thans zijn er ontelbare toestellen, met ontelbare draden en ontelbare onverstaanbare zinnen. Dat is vooruitgang. Wij roepen „hallo", wy brullen „hallo", wij kweelen „hallo", wij verslikken ons in woede-uitbarstin gen, wij ,,'n Oogenblik. Daar gaat de tele foon. Jhr. Mr. H. A. M. VAN ASCH VAN WIJCK OVERLEDEN. Gistéravond is in zijn woning te Doorn plotseling overleden het anti-revolution- naire Eerste Kamerlid jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck. Hij is 16 October 1879 geboren. Hij was o.m. Wethouder van Doorn. Zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer dateert van 25 Januari 1933. Voor het eerst in de geschiedenis heeft een Nederlandsche rechtbank een vrouw ter dood veroordeeld. Het is de 42-jarige Joodsche vrouw Ans van Dijk uit Amster dam, over wie hedenmorgen door het Bij zonder Hof te Amsterdam conform den eisch het doodvonnis is uitgesproken. Het recht van cassatie werd haar niet verleend. Ans van Dijk heeft tijdens de terecht zitting, 14 dagen geleden, beweerd 68 Jo den te hebben verraden. Een der gedeti neerde getuigen van den S.D. was echter van meening, dat het er verscheidene hon derden waren geweest. De veroordeelde deed zich gedurende de bezetting als ille gaal werkster voor en wist het vertrouwen van tallooze Joodsche medeburgers te win nen onder het voorwendsel, dat zij hen van levensmiddelenkaarten en persoonsbewij zen kon voorzien. Herhaalde malen bracht zij Joden in haar eigen woning onder en liet hen aldaar aresteeren. Voorts verza melde zij gegevens over personen, die aan Joden hulp verschaften, liet zich herhaalde malen bij arrestanten insluiten en pleegde daarbij steeds nauwkeurig overleg met den S.D.-rechercheur Schaap. Zij is de eerste Nederlandsche vrouw, die tot de doodstraf is veroordeeld. Weliswaar is reeds eerder de doodstraf tegen vrouwe lijke verdachten geëischt, maar nog nimmer was het doodvonnis tot heden conform den eisch uitgesproken. Vriendin tot 4 jaar veroordeeld. Een vriendin van de vanmorgen door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeelde Ans van Dijk. nl. de 40- jarige (Johanna M. de Regt) uit 's-Graven- hage, die eveneens in de Jekerstraat te Am sterdam woonde en Ans van Dijk geen stroobreed in den weg had gelegd bij het herbergen van Joden in de woning, hoe wel zij wist welke gevolgen dit voor de on derduikers had, werd tot 4 jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld en ontzetting uit alle openbare rechten voor het leven. Haar werd ambtshalve het rech$ op cassa tie verleend. EX-MEDISCH STUDENT VEROOR DEELD TOT DE DOODSTRAF. De Groninger kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde hedenmorgen den 24-jarigen medisch stu dent Jan Ale Visser tot de doodstraf. Veroordeelde heeft als S.D.-er in de pro vincie Groningen een weergalooze terreur uitgeoefend Het Hof heeft Visser schuldig bevonden aan alle acht ten laste gelegde feiten, n.l. driemaal moord, eenmaal me deplichtigheid hieraan, eenmaal doodslag en tweemaal medeplichtigheid daaraan, alsmede hulpverleening aan den vijand. Het recht van cassatie werd verleend. BIJZONDER GERECHTSHOF TE 'S-GRAVENHAGE. Wegens dienstneming bij de Landwacht Nederland in 1943 had de procureur-fis caal tegen den Leidschen boekbinder M; de Wekker 10 jaar met aftrek, alsmede ontzetting uit de kiesrechten voor het leven geëischt. De uitspraak luidde thans 5 jaar met aftrek. Hij werd voor het leven uit de beide kiesrechten ontzet. WAT DE VEE-BOEREN VERLANGEN In de Zaterdag te Haarlem gehouden ver gadering van de vakgroep Veehouders van den L.T.B. heeft het lid der Tweede Ka mer. de heer M. P. v. d. Weyden, een rede gehouden, waarin deze de ontwikkeling van de gebonden economie schetste. Wij ontleènen aan deze rede het volgende: Ook de boeren, aldus spr., zijn tenslotte niet ongevoelig voor sociale hervormingen, en zoo heeft de actie van de landarbeiders ter verbetering van arbeidsvoorwaarden en loonen begrip bij de boeren gevonden, misschien meer dan dit het geval was bij de werkgevers in de industrie in overèen- komstige gevallen. Men heeft den landbouw geleerd en de gedachte aangekweekt, dat verbetering van levensvoorwaarden van boer en arbeider hand in hand zal moeten gaan. Van de zijde der arbeiders zal men moeten inzien, dat er nu eenmaal werkzaamheden in het veehoudersbedrijf zijn, welke de boer met de beste wil niet alleen kan doen, op Zon dag, Zaterdagmiddag en andere tijden. Momenteel is het reeds zoo, dat een veehouder, die midden in de zomer ziek wordt, eigenlijk direct meer gebrek heeft aan een vervangenden melker dan aan den dokter. Dood gaat hij niet zoo gauw, maar de koeien moeten ge molken worden, tweemaal daags, ook 's Zondags. Wij hebben als boeren groote waar deering voor de prestaties welke mijn arbeiders en spoorwcgmenschen heb ben geleverd om de kolenvoorziening in ons Vaderland te verzorgen. Wij stemmen volmondig in met de hulde, aan deze groepen gebracht voor Wijziging aan de leger uniformen Blijkens een bericht in „Het Lichtspoor", zullen hieuwe uniform-voorschriften voor het Nederlandsche leger worden uitge vaardigd. Het „leeuwtje" op de baret wordt ver vangen door een korpsonderscheidings- teeken. Zoo krijgen de militairen van het regiment jagers een hoorntje, die van het regiment grenadiers een springende gra naat, etc. Verder worden de rangonderscheidings- teekens voor onderofficieren en korporaals (de z.g. strepen) veranderd. Evenals vroe ger worden deze chevrons weer uitge voerd in goud of zilver voor onder-offi cieren, in geel of wit voor korporaals, ter wijl de punt weer naar boven zal wijzen. Ten slotte zullen op de schouders van de overhemden gekleurde patjes welke het korps aanduiden, worden aangebracht. Waar wordt de dooi afgeremd De wijzigingen in de algemeene lucht- drukverdeelingen zijn in de afgeloopen 2 dagen niet onbelangrijk geweest. Het gebied van hoogen luchtdruk over Groenland is aanzienlijk in omvang afge nomen, al heeft dit luchtdruksysteem zijn invloed nog niet geheel verloren. Van groote beteekenis voor het weers- verloop in ons land, is de sterk toegeno- nomen depressieactiviteit op den Atlanti- schen Oceaan, die zich op hoogere breedten afspeelt dan tot nu toe het geval is geweest en voorts de opbouw van een hoogedruk- gebied over Spanje en Midden-Duitschland, dat echter in Oostelijke richting trekt. On der invloed van de géschetste luchtdruk- verdeeling ontwikkelde zich een krachti- gen Zuid-Westelijke luchtstroom over de Golf van Biskaye, die met groote snelheid, warme lucht van de omgeving van Madeira naar Zuid-West-Engeland en West Frank rijk heeft gevoerd en die de temperatuur aldaar heeft doen stijgen. Deze warme luchtstrooming dringt langzaam verder naar onze omgeving door en zij zou vooral ook in het Zuiden van het land de tempera turen aanzienlijk doen stijgen. x Daar echter boven Zuid-Scandinavië de barometers weer tijdelijk oploopen. wordt de warme lucht bij haar Noord-Oostwaart- sche beweging vrij sterk afgeremd en het is waarschijnlijk, dat zij in de omgeving van onze Noordelijke provinciën tot stil stand zal komen. Voor het Zuiden van ons land zouden we kunnen spreken van het einde van het weer met wintersch karakter, daar verwacht kan worden, dat bij den aanval van den dooi de rest van het sneeuwdek bijna geheel zal verdwijnen, met ajs gevolg, dat de nachte lijke temperaturen bij eventueele opklarin gen niet meer zoo laag kunnen worden. Voor het Noorden van ons land moet nog afgewacht worden, in welke richting het Weersverloop zich zal ont ikkelen. den dienst aan het Vaderland door hun Zondagsrust hiervoor op te offe ren. Wij hopen echter, dat het- niet on bescheiden genoemd zal worden, als wij er op wijzen, dat onze veehouders in den zomer en bok in den winter eiken Zaterdagmiddag en eiken Zon dag hun arbeid moeten voortzetten. De boeren vragen hiervoor .geen hulde betoon, maar wat zij wel vragen is, dat men hun arbeid zal beloonen op overeen komstige wijze als, dit met anderen ge schiedt, dat zij n.l. prijzen voor hun pro ducten zullen ontvangen, zoodat hieruit een redelijke belooning volgen kan. Het rechtvaardig loon heeft burgerrecht verkregen in onze spreek- en, denkwijze. De rechtvaardige prijs schijnbaar nog niet! De kostprijsberekeningen van het L.E.I., waarin vertegenwoordigers Zitting hebben van de Overheid zoowel als van den land bouw, moeten voor wetenschappelijk ver antwoorde prijzen aanvaard worden. De Westelijke melkprijs. Wat de melkprijs betreft hebben wij hier in het westen des lands te maken met een benauwend probleem. De productiekosten in het westen zijn door historische en an dere oorzaken hooger dan in Friesland bij voorbeeld. Wij kennen die oorzaken, maar erger is, dat die niet met een druk op de knop zijn weg te nemen. Een dezer oorza ken is, dat b.v. het arbeidsprobleem in de omgeving der groote steden nog nijpender is dan in andere streken van het land. De Overheid is echter niet bereid hiermede rekening te houden, omdat men een prijs over het geheele *and wenseht te hebben. Dat een gedifferentieerd prijzenstelsel tot moeilijkheden aanleiding geeft, kunnen we grif toegeven. Indien echter dit één prijzen stelsel over het geheel als maatstaf wordt aangenomen, dan nernen de veehouders in het westen des lands het standpunt in, dat dan ook voor het geheele land in dat bedrijf dezelfde rechten en verplichtin gen dienen te gelden. Met name vragen de veehouders in het westen dan, dat voor het geheele land dezelfde verplichtingen zul len worden ingevoerd terzake van T.B.C.- bestrijding, stalinspectie. reinheid van de melk etc., vrijheid van levering voor de consumptie of industrie Waar echter de overheid gedurende jaren de melkproductie in het westen des lands 'in de richting van de groote hoeveelheid door haar politiek heeft aangemoedigd en nu plotseling een ander standpunt voor dit gewest inneemf, is een overgangstoeslag voor deze streken alleszins te motiveeren. De Noordelijke aanvullings-melk. Een ander ding waarop de veehouders in het westen des lands' onder alle omstandig heden meenen recht te hebben is dat de kosten van de aanvullingsmelk uit Fries land aan de veehouders in het Westen des lands worden uitbetaald. Immers, momenteel betaalt de Overheid voor de aangevoerde melk 3 5 c. per 1. als aanvoerkosten en tweemaal pasteuriseeren. Deze 3.5 c. zouden, indien de veehouders uit Frie&land ook de verplichting hadden om voor de groote steden in het westen te zorgen, deze veehouders in Friesland zelf moeten betalen. In élk geval heeft de over heid deze kosten voor melk uit het westen des lands niet en, als de veehouders uit het westen evenals die uit Friesland het recht hadden aan de industrie te leveren, zou dat quantum aan te vullen melk nog veel groo- ter zijn. Anders is het eigenlijk zoo, dat den veehouders in het westen de voordeelen van de natuurlijke voorsprong worden ont houden door regeeringsbemoeiing waar daartegenover de duurdere kosten van be drijfsvoering niet in aanmerking komen. JAARCONTRACT EN OVERBRUGGINGS- UITKEERING. Het ministerie van sociale zaken vestigt de aandacht op het navolgende: Het blijkt hier en daar voor te komen, dat landarbeiders en tuindersknechts, die in de mogelijkheid verkeeren een jaarcon tract aan te gaan, dit niet doen, omdat zij wellicht als los arbeider gedurende he^ sei zoen meer zouden kunnen verdienen. Bij werkloosheid wenden zij zich dan tot de overheid om overbruggings-uitkeering. Aangezien de werkloosheid in die gevallen niet onvrijwillig is te noemen immers zij hebben een dienstverband voor een vol jaar vrijwillig laten schieten, om enkeie maan den iets meer te verdienen kunnen deze werkloozen niet voor overbruggingsuitkee- ring in aanmerking komen. Landarbeiders en tuindersknechts zullen er derhalve goed aan doen aangeboden jaarcontracten te aanvaarden, ten einde zichzelf en hun ge zinnen later niet in financieele moeilijkhe den te brengen. WAAR BLEEF Qick MaCa&cif? J. S FLETSCHER. 68) Dien nacht vond geen levend wezen langs de kusten en landinwaarts in de dorpen of in de oude straten van Brychester waar de geornamenteerde gevelpunten van de kathedraal met de schoorsteenen van de huizen en de rieten daken van de oude ge bouwtjes op straten en wegen vielen eenigen slaap. Blake verwachtte elke mi nuut. dat Malvery Hold als een kaarten huis in elkaar zou vallen. De vrouwen be vonden zich bij Rachel in de kamer van haar vader een kamer op den beganen grond die nog wel de veiligste vap het heele huis was; Blkke liep van den eene vleugel'naar den anderen waar het •ge kraak van dakwerk zich paarde aan het afscheuren van balken; het scheen hem toe, 4it handen van reuzen boven hem aan het werk waren het oude huis vol gens een weloverwogen plan in puin te leggen. Te middernacht had de storm zich ontwikkeld tót een tornado; de wind kreeg de kracht van een orkaan; de zee stroom de den' inham binnen tot aan de huisjes aan den overkant; er was overal 't spek takel en het geraas dat slechts kan worden veroorzaakt door een buitengewone ont reddering van de natuur. En terwijl deze infarno op haar hevigst was, en Blake in de duisternis buiten keek door een van de vensters in de hal voelde hij zijn arm aan raken en keerde hij zich tot Rachel. „Kom!" zei ze. ..Ik geloof, dat.... het einde gekomen is." Blake volgde haar snel naar de kamer van den ouden baronet. Daar zag hij in het licht van een flikkerende lamp Sir Brian, nog ondersteund door zijn stoel een hol- oogig, witharig, wrak, wiens bijna vlëesch- loos gezicht er uitzag als een stuk oud ivoor tegen de donkere kussens achter zijn hoofd. De twee vrouwen stonden aan zijn zijde; de oudste er van maakte plaats voor Rachel. „Hij heeft zich niet bewogen sedert u weg ging, juffrouw Rachel, fluisterde zij. „Denkt u. Plotseling opende Sir Brian de oogen. Ook lichtte hij het hoofd op en keek met vasten blik voor zich uit. En even plotse ling sprak hij, duidelijk en beslist: „Mijn zoon!" zei hij. „Mijn zoon Ri chard...." Toen zakte en viel het hoofd van den ouden man en Blake wist, dat het nooit meer zou worden opgeheven. VREEMD NIEUWS. Atherton reed, vol tegenstrijdige gedach ten en gissingen, zijn wagen terug naar Brychester door het huilen van den steeds groeienden storm en hij ging regelrecht naar zijn bureau. De beambte, dien hij als zijn rechterhand beschouwde, kwam hem op den stoep tegemoet. Er is hier vanmorgen al drie maal een man geweest oni u te bezoeken", zei hij. „Het is Jeffery die man die eertijds tuin man was bij mr. Boyce Malvery en verle den voorjaar uit zijn dienst ging. Hij wilde u graag strikt persoonlijk spreken." „Waar is hij", vroeg Atherton. „Hij loopt hier al sedert tien uur van morgen rond", antwoordde de beambte. „De laatste keer, dat hij hier was, zei hij dat hij ergens wat ging eten en daarna te rug zou komen. Hij liet los, dat hij u iets te vertellen had, dat u onmiddellijk moest we ten. Zal ik eens naar hem uitkijken, mijn heer? Ik denk, dat hij in een van die café- tjes hier dicht in de buurt is." „Goed en breng hem dan zoo gauw mo gelijk hierheen", zei Atherton. „Breng hem maar regelrecht naar mijn' kamer." De beambte, die de gewoonten van de Brychesters wel zoowat kende, ging zon der aarzelen naar een zekere herberg in een zijstraat achter de Moot Hall en ter wijl hij van de eene laaggezolderde gelag kamer door de andere dook, vond hij ten slotte zijn mannetje, dat een gaat aan het eten was door 'n flinke berg broodjes met kaas en zure uitjes, die hij naar beneden spoelde met een flinke pul bier. Het was een klein, verschrompeld, schi'ander uit ziend kereltje, en zijn vlug knipoogje naar den boodschapper beduidde, dat hij wist waarvoor deze was gekomen. „Nu is hij er", zei de beambte. „Ik heb hem al ingelicht. Kom maar mee!" „Niet voordat ik met ni'n boterham klaar ben", antwoordde Jeffery. „Ik heb nu al drie uren gewacht en die tien minuten kun nen er nog wel bij. Ga zitten neem een slok". „Vooruit dan maar, 'n, druppie Iersch", antwoordde de beambte. Hij liet zich naast het mannetje in een stoel vallen en gaf hem een familiaar knipoogje. „Zit je achter die belooning aan?" vroeg hij. „Ik zal zwij gen als 't graf, natuurlijk." „Is er al iemand voor geweest?" wilde Jeffery weten. „Niemand van belang", zei de beamb te. „Natuurlijk was er wel Greggy Abinett, maar dat wist je al; hy heef* z'n honderd Pond gehad. „En de duizend? Dat zal toch wel voor elkaar zijn, denk ik zoo?" vroeg Jeffery. „Dat geld is toch wel safe? Ik bedoel: 't komt toch van de groote hoop?" „O, dat is voor mekaar!" zei ie beamb-N te. „Ze zeggen, dat de jonge Blake mil-1 lionnair is, of in ieder geval ten naaste bij." „Laten we "t hopen", antwoordde Jeffe ry. „Duizend Pond raap je niet eiken dag op". Op zijn gemak speelde hij zijn brood jes naar binnen, veegde het lemmet van het knipmes of, waarm.e hij ze had ver orberd-, leegde zijn bierpul en stond op. Kom, Jaten we nu eens naar Atherton gaan", zei hy Atherton begx-eep op het eerste gezicht, da* de oude tuinman van Boyce Malvery hem iets belangrijks te \eitellen had en hij beduidde den beambte hem alleen ie la ten „Wel, Jeffery?" zei hij. „Je bent dus weer terug? Ik dacht, dat je Brychester had ver laten?" „Dat heb ik gedaan, mijnheer, zes maan den geleden, toen ik mij mr. Boyce weg ging, mijnheer," antwoordde Jeffery. „Nu ben ik bij kolonel Chaloner. in Shiïhamp- ton, mijnheer, even buiten de stad ..Dat weet ik," zei Atherton. „Wel en wat wilde je me vertellen? Iets persoonlijks?" Jeffery schoof zijn stoel dichter bij het bureau van den eommissaris en haalde uit zijn binnenzak een flink verkreukeld en be duimeld exemplaar van het biljet, met het- welk een belooning van duizend Pond was uitgeloofd.^ (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2