|odenverrader voor Bijz. Gerechtshof RADIO Nederlandsch Studenten-verzet geëerd Minister Mansholt over de landbouw fZMek MaCaexy ZATERDAG 8 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 Zijn eigen vrouw bij de S.D. aangegeven J. Jung uit Amsterdam heeft in Juli 1944 aan den S.D. de verblijfplaats van 5 Jood- sche onderduikers medegedeeld. Hiervoor had hij zich gisterenmiddag voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam te verantwoor den. Verdachte had volgens de getuigen verklaringen, de gewoonte, geregeld bij den S.D. te Amsterdam op bezoek te komen en het gevolg van deze bezoeken was veelal, dat er Joodsche personen gearresteerd wer den. Het ergste punt van de tenlasteleg ging is wel, dat hij ook zyn eigen vrouw (een Jodin) bij den S.D. aangegeven heeft. Volgens de verklaringen van den S.D.- ógent J. Wout heeft hij dit gedaan, omdat hij toen verliefd was op een andere vrouw. Verscheidene getuigen verklaarden, dat verdachte iemand was, die altijd loog, en die, vooral na de bevrijding, trachtte zich voor te "doen als geesteszieke. Met veel woorden en herhaalde afdwalingen in niet ter zake dienende details, vertelde ver dachte op pathetische wijze, hoe hij het verraad had gepleegd. „Ik ben slechts één keer naar den S.D. geweest zoo riep hij uit, „ik heb alle 5 Jo den in één keer verraden en niet telken male een ander. De S.D.-rechercheur Schaap had mij een pak, een paar schoenen en een overjas beloofd als ik 5 Joden aan- gaf. Ik heb het gedaan, ook mijn vrouw heb ik aangegeven, maar het pak heb ik HILVERSUM II, 415 M. 10.00 Geestetijk leven; 10.15 Domstad Strijkkwartet; i 1.00 In den tuin der poë zie; 11.15 Triangel; 12.00 Albert Sandler en zijn orkest; 12 3vDe Zondagclub; 12.40 Ge mengd Mannen- en Knapenkoor; 13.15 ..The Romancers"; 13.50 De spoorwegen spreken; 14.05 Boeken halfuur; 14.30 Ka merorkest; 15.30 Filmpraatje; 15.45 „The Skymasters"; 16.30 Wat vrouwen op het hart hebben; JG.40 Sportfitsen; 17.00 G.G.- cabaret; 17.30 De avonturen van Oome Keesje; 18.15 Sport; 18.30 „Vrijzinnig Ghris- ;endom nu" cursus door prof. dr, v. Holk; 9.00 Kerkdienst, 20.15 ..Walztime", een halfuur amusementsmuziek; 20.45 Hersen gymnastiek; 21.15 Gram.-platen. 22.00 „Dom uey en Zoon", hoorspel; 10.35 „Charme der melodie". HILVERSUM I, 301 M. 10.00 Hoogmis; 11.30 Piano, viool en cel lo; 12.03 Gram.platen; 12.15 „In 't boeck- huis"; 12,30 Kareol Septet; 13.15 Vervolg 13.30 Apologie; 13.45 Gram.-platen; 14.00 Gram.-muziek; 14.45 „Kampvuren langs clen Evenaar"; 15.00 Gram.-muziek; 16.00 Verslag varide finales der wereldkampioen schappen tweltennis te Parijs; 16.30 Zie- lrenlof; 17.00 Kerkdienst uit de Gerefor meerde Kerk te 's Gravenhage; 18.30 Strijd krachten; 19 00 Het Russisch kerkkoor; 19.15 ..Kent gij uw bijbel?" 19.45 „Zwem men als onderdeel der opvoeding": 20.15 ,,De Zilvervloot"- 21,15 „De man, die Don- terdag was", luisterspel; 22.20 Avondgebed: 22.35 Bij den geboortedatum van Modest Moessorgski. MAANDAG. HILVERSUM II, 415 M. 10.20 „De Regenboog"; 11.00 „Liefde", schets; 11.10 Gram.-muziek; 12.00 Johan Jong, orgel; 13.1' „Attentia" met Eddy Walis; 14.00 Tenor en piano; 14.30 Voor de vrouw; 14.45 Omroeporkest o. 1. v. Anton Krelage; 15.30 Voor de kleuters; 15.45 Ope ra- en opei-etteprogramma; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Stafmuziekkorps van de Am- sterdamsche politie; 18.15 Vervolg; 19.00 Amsterdamsch Strijkkwartet; 1925 Lezing; 19.40 Gemengd Omroepkoor; 20.05 Dingen van den dag; 20.15 „Cavalleria Rusticana": 21.25 „Het groote succes", hoorspel; 21.50 Dolf van der Linden en zijn Metropole Orkest; 22.20 Het Amsterdamsch Strijk- kwaret; 22.45 Geestelijk leven. HILVERSUM I, 301 M. 10.00 Duetten door Karin Danakwart; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool en piano; 11.15 „Van oude en nieuwe schrijvers"; 11.35 Celesta-ensemble; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Piet Pijnenburg, piano; 15.00 Meisjeskoor: 15.30 Fluit en piano; 16.00 Bij bellezing; 16.45 Amsterdamsch Vocaal En semble; 17.15 „Hoor je het verschil?" 17.45 Lezing; 13.15 Spcrtpraatje; 18.30 Strijd krachten; 19.15 Onder de N. C. R. y.-lees- lamp; 19.45 Rubriek ten behoeve van den landbouw; 20.03 Klein vrouwenkoor; 20.50 Lijdensmeditatie"; 21.10 Omrcxe-p-orkest; 22.45 Avondoverdenking. niet gekregen. Niemand kan mij ooit be wijzen, dat ik geld of kleeding voor mijn verraad heb gekregen. Als ik gewild had, zou ik nog meer Joden hebben aangebracht, maar toen ik zag, dat Schaap mij bedrogen had met de kleedingstukken, had ik er geen zin meer in". - Schaap, die ook als getuige in deze zaak was Opgeroepen, bevestigde in hoofdzaak het den verdachte ten laste gelegde ver raad. Schaap ontkende echter, dat verdach te de 5 Joden met één aangifte heeft aan gebracht. Volgens Schaap heeft verdachte voor zijn verraad cok geld en kleeding ont vangen. Herhaalde malen onderbrak verdachte met luide stem het verhoor van de getuigen. Zenuwachtig gesticuleerend betoogde hij steeds weer, dat hij in één keer de 5 Joden verraden had. Hierbij riep hij steeds één voor één de namen van zijn slachtoffers uit, terwijl hij op zijn vingers natelde of hij er geen vergeten had. Twee Joden hebben ten gevolge van verdachte's verraad den dood in een concentratiekamp gevonden. De procureur-fiscaal mr. P. N. Janssen, gaf in zijn requisitoir te Kennen, dat er in verschillende verraadzaken gradueele verschillen zijn. „Het verraad van J.", zöo meende hij, „behoort wel tot de laagst denkbare". Mr. Janssen releveerde, hoe verdachte zich herhaalde malen op de ge meenste wyze trachtte te ontdoen van zfjn echtgenoote. Hij had eens getracht haar met rattekruit te vergiftigen en had niet ge schroomd, haar bij de S.D. aan te geven. De procureur-fiscaal wees op de leugenach tigheid van verdachte en kon weinig geloof hechten aan zijn psychische defecten. Hij stelde daarom oa het Hof voor verdachte te veroordeelen tot 20 jaar gevangenisstraf met ontzetting van alle rechten voor den tijd van het leven, tenzij het Hof zou oor. deelen, dat een psychiatrisch rapport nood zakelijk is. Uitspraak op 21 Maart. HAAGSCIiE POLITIERECHTER. B. van W. te Leiden, had zich met clan- destienen handel in vleesch bezig gehou den hij had schapen vleesch in vobrraadT De officier vorderde tegen verdachte een maand gevangenisstraf, de politierechter veroordeelde tot vier weken gevangenis straf, J. A. T. B. te Wassenaar zat in den knoei met zijn behuiziilg, zoo vertelde hij, en, omdat het niet, al te vlot ging met de vergunningen, had hij zonder die noodza kelijke papieren een verbouwing in zijn huis laten uitvoeren. Daarvoor had hij zich nu te verantwoorden, en de Officier vor derde 300 boete of 50 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde tot f 100 boete of 50 dagen hechtenis. A. J. B. te Boskoop vervoerde een hoeveelheid vleesch, waarvan de Officier bij den Haagschen politierechter wel meende te mogen aannemen, dat het van clandestiene slachting afkomstig was. Daarom vorderde hij tegen verdachte veertien dagen gevangenisstraf. De rech- ter nam aan, dat het geen zwarte handel betrof, en legde f 60,boete of 30 dagen hechtenis op. M. E. van N. te Sassenheim had ge knoeid in de distributiestamkaarten, voor welk feit de Officier tegen verdachte drie maanden gevangenisstraf eischte, omdat die kaarten te veel waarde hebben. De rechter veroordeelde tot zes weken ge vangenisstraf. N. P. te Leiden had bij den distribu- tiedienst een valsch ingevuld aanvraag formulier ingediend, hetgeen ontdekt was. Volgens verdachte had hij er niet zulke kwade bedoelingen mee gehad, doch de Officier vorderde drie maanden gevange nisstraf. Na het pleidooi van den raads man, veroordeelde de rechter tot twee maanden gevangenisstraf. Wegens het verhandelen van geiten- vleesch, afkomstig van een clandestiene slachterij, had zich te verantwoorden P. J. H. te Stompwijk, thans gedetineerd. De Officier vorderde drie maanden gevange nisstraf, doch na het pleidooi van mr. de Lauwere, veroordeelde de rechter tot twee maanden en twee weken gevangenisstraf met aftrek van preventief, zoodat ver dachte op vrije voeten werd gesteld. HAAGSCHE TRIBUNAAL. Het tribunaal heeft den tuinder A. F, Thierry uit Leidschendam een interneering opgelegd tot 6 Mei 1947, .ontzetting uit de kiesrechten, en verbeurd verklaring van 3000. Het tribunaal stelde vast dat besch. bekend stond als een fel N.S.B -lid, die dienst deed bij de landwacht, propaganda voerde enz., en veel ergernis in zijn woon plaats heeft bezorgd. Naleving distributiebepalingen De ernst van by onderzoeken inzake overtredingen van distributiemaatregelen aan het licht gekomen feiten heeft de over heid doen besluiten thans op krachtige wij ze op te treden tegen ondernemingen, welke ernstige distributie-overtredingen begaan, ^n haar voor onbepaalde tijd uit te sluiten van deelneming aan het productie- en dis tributieproces. Dit zal in de meeste geval len medebrengen, dat deze ondernemingen komen stil te liggen. Met de belangen der werknemers zal bij het nemen van deze maatregel vanzelfsprekend zooveel mogelijk rekening worden gehouden. In de afgeloopen maanden was het noodzakelijk tegen verscheidene onderne mingen proces-verbaal op te maken wegens het plegen van distributiedelicten van ern stige aard. Het betrof hier veelal het niet opgeven van groote voorraden, die aart de normale distributie werden onttrokken, het „zwart" koopen van grondstoffen en het vervaardigen van goederen zonderde daar toe vereischte vergunning. De verkoop van die grondstoffen en goederen geschiedde vrijwel steeds tegen prijzen, welke ver bo ven de wettelijk geoorloofde lagen. Voor al deze overtredingen zullen de betrokke nen zich te zijner tyd voor den bevoegden rechter hebben te verantwoorden. Sanatorium officieel geopend Onder groote belangstelling heeft de symbolische opening van het Nederlandsch Studenten Sanatorium aan de Naarder-^ straat te Laren (N.-H.) plaats gehad, waar van het „Handelsblad" een verslag geeft. Tegenwoordig waren clrs. Kohnstamm, namen de Koningin, baron Baud «ïamens Frinses Juliana, beschermvrouwe der Stich ting, captain Heber Purcy, vertegenwoor digend den Britschen ambassadeur, verte genwoordiger^ der Nederlandsche universi teiten en hooge scholen, van de Mij. tot Be vordering cler Geneeskunde, het Ned. Roo- de Kruis, het bestuur der Vereeniging van T.B.C.-artsen, van Studenten-vereenigin- gen en de Curagaosche instellingen. Na het uitspreken van een rede door den voorzitter van de Stichting, prof. dr. G. C. Heringa, heeft de minister van Onderwijs dr. J. Gielen de openingsrede uitgespro ken van dit monument voor het studenten- verzet tegen de Duitsche tirannie. De spre ker zal een treffende parallel met de stichting van de Leidsche hoogeschool even eens als belooning van het verzet en ter nagedachtenis daaraan door Oranje, welks Bij twee gelegenheden heeft de Minister van Landbouw de vorige week zijn plannen ten aanzien van het boerenbedriif uiteenx gezet: de eerste maal voor de Friesche Maatschappij van "Landbouw en de tweede maal op een congres van zijn pai-tij te Utrecht. Hij gaf nog slechts een beknopt overzicht van zijn inzichten en kondigde aan, dat in de loop van hel jaar een uit gewerkt plan gepubliceerd zal worden. Het hoofdmotief van den Minister is, dat binnen afzienbaren tijd'gerekend moet worden met een zeer groot aanbod van landbouwproduc ten op de wereldmarkt. Niet alleen nemen de Amerikaansche oogsten toe, vooral door verbetering van de landbouwmethoden en door snelle stijging van het kunstmestge- bruik, maar bovendien beginnen de Ameri kaansche landen meer en meer over te gaan tot intensiveerlng van het landbouwbedrijf, d.w.z. dat zij ook op de wex*eldmarkt zyllen komen met vleesch, zuivelproducten en eie ren. Het gevolg daarvan zal onvermijdelijk zijn, dat het voor ons land nog moeilijker w%rdt zijn landbouwoverschot in het bui tenland te plaatsen. Wanneer het nu zoo was, dat in ons eigen land alle kleinbedrijf opgeruimd kon wor den, dan ware het wellicht niet zoo moeilijk met dat buitenlandsche aanbod te concur- reeren, doch de Nederlandsche boerderijen zijn voor meer dan tweederde kleine bedrij ven wij moeten er rekening mee houden, dat dit aantal zeker niet zal afnemen.. Er moet dus met alle kracht naar gestreefd worden, dat het kleinbedrijf en onze Vee houderij zulke lage productiekosten krij gen, dat zij hun producten toch kwijt kun nen. Als gunstig verschijnsel mag hierbij in aanmerking worden genomen, dat de ste delijke bevolking nog steeds groeit. Hoe on aangenaam het voor de boeren op zichzelf is, dat zij naar verhouding een steeds klei ner deel van het volk uitmaken, men mag niet uit het oog vérliezen, dat door deze zelfde ontwikkeling onze binnenlandsche markt ï'egelmatig grooter wordt. Wanneer 40 pet. van onze bevolking in den landbouw werkt, kunnen de boeren nun producten slechts verkoopen aan de andere 60 pet., zoodat het aantal koopers slechts anderhalf maal zoo gróót is als het aantal producen ten. Daalt het pei*centage van. de landbou wende bevolking echter tot 20 pet., zooals iii ons land ongeveer het geval is dan staan er reeds tegenover iederen boer vier koo pers. Het binnenlandsche afzetgebied is daardoor dus ruim 2J^ maal zoo groot ge worden. Niettemin houden wij ook nog een groot deel van onze landbouwproductie over, doordat onze boeren hun vak zoo goed verstaan en dus uit hun bedrijf halen wat er uit te halen is. Naarmate het bedrijf ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Vawejaawfrade O o Door den tuinder Maarten Keij- o ze werd gisteren aan de Coöp. o Centr. Veiling te Ter Aar, de eer- o ste spinazie aangevoerd, Het pro- 'o duet bracht 2.50 a 3.00 per kg. op. 't Was een scherp contrast deze g g jonge teere voorjaax-sgx-oente aan- g o gevoerd terwijl de sneeuwvlokken o o den aanvoerder om de ooren dwar- 8 relden. Maar 't begin is er toch. o o o OOOOOOOOOOOODOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' zich meer herstelt van de ooi logsschade zal dit overschot toenemen. Eveneens zal de productie grooter worden, doordat men met het oog op de groote bevolkingsdichtheid van ons platteland voortdurc-nd bezig is de bedrijven intensiever te maken. Nu willen wij ons landbouwoverschot graag uitvoe ren, maar wij kunnen dat alleen, wanneer wij onze producten tegen ongeveer dezelf de prijs kunnen aanbieden als andere lan den. Daartoe is- het noodig, dat de onkosten worden verminderd en de opbrengsten ver groot. Voor den oorlog werd ons landbouw overschot tegen verlaagde prijzen aan het buitenland aangeboden, maar dat zal in de toekomst vrijwel niet meer mogelijk zijn, ten eerste, omdat de andere landen een der gelijke handelspolitiek als oneerlijke con currentie beschouwen, en ten tweede, om dat ons land zoo verarmd is, dat het een groot verlies op de export eenvoudig niet meer dragen kan. Om die reden, aldus de Minister, moeten wij ten spoedigste van de .subsidie-politiek" af. De Minister wil dat mogelijk maken door nieuwe verkaveling van de grond, door nieuwere werktuigen en door intensief land bouwonderwijs. ONZE PRIJS-REBUSSEN Een zeer groot aantal inzendingen zijn binnengekomen ter oplossing van het wieg- raadsel en de wapenpuzzle, die wij hebben geplaatst op den geboortedag van ons jong ste Prinsesje. Talrijk waren ook de goede oplossingen, terwijl er ook velen waren, die slechts een enkele fout hadden gemaakt. Aan 3 winnaars van het wiegraadsel ge ven wij elk een boek, dat zij zelf ons kun nen opgeven. Eveneens aan 3 winnaars van de wapenpuzzle. Zoo propageeren ook wij het goede boek! De winnaJrs zijn: Wiegpuzzle: J. v. Steijn, Zeestraat 97, Noordwijkerhout; P. C. Mei man, Hoofdstraat 244, Sassenheim; C. Jeus- tex, Tulpenstraat 4. Leiden. Wapenpuzzle: G. C. Mentjax, de Sitter- laan 40, Leiden; C. Hoogervorst C 66a; Ter Aar; Riet Engelsman, Emmaweg 27, Noord- wijk a/Zee. De oplossing van het wiegraadsel is: Van links naar rechts: 2 Loo; 5 kool; 6 gr.; 8 Oi-anje; 12 er; 13 die; 14 nu; 15 slee, 17 el; 19 te; 19a Soestdijk; 23 pit. Van boven naar beneden: 1 elk; 3 oog; 4 oor; 7 kruik; 8 oost; 9 ade; 10 nies; 11 je; 12 en; 16 Lek; 17 Est; 18 Lt; 20 op; 21 ei; 22 ys. De oplossing van de wapenpuzzle is: Horizontaal: 1 lang; 5 leek; 8 er; eerst; 12 e.o.; 13 die; 14 ek; 16 rente; 18 ijk; 19 nier; 21 aaks; 23 sen; 24 mes; 26 sec; 27 dr; 28 geste; 30 N.H.; 31 zin; 32 rek; 33 el; 35 leder; 37 po; 38 lek; 40 Ede; 41 hel; 42 vaar; 44 klei; 46 eat; 47 iel; 48 ;mak; 50 het; 51 Prins. Vertikaal: 1 levensdoel; 2 ar; 3 ge; 4 Prinses; 5 l.t.; 6 Ee; 7 kookschool; 10 Ede; 11 set; 15 kier; 16 r.r.; 17 ea; 18 yken; 20 en; 22 as;"24 meneer; 25 streek; 28 gil; 29 eer; 34 leve; 36 d.d.; 37 peil; 39 kaam; 41 heet; 43 atap; 45 lies; 49 kr.; 50 H.N. Heilwensch op de banderolle, luidt: Lang leve het Prinselijk Gezin. Wanneer U, bij juiste invulling, 1 hor, 34 vert, 50 hor, 51 hor, 33 hoi*, 18 hor, 3 vei*t, en 31 horizontaal in deze volgoi*de op de banderolle plaatst ontstaat er een heil wensch. naam tevens nauw verbonden is aan deze stichting. De symbolische opening had daarna plaats met de onthulling van een plaquette van prof. L. O. Wenckebach, waarop de ne venbedoeling van de Stichting is neerge schreven: het sanatorium te laten zijn een blijvend huldeblijk voor het studentenver-, zet. Nadat prof. Heringa nog dankwoorden gesproken had tot verschillende der aanwe zigen voor ondervonden hulp en steun, sprak de geneesheer-directeui*, dr. F.- N- Sickenga. Na hem de bui'gemeester van La ren, de heer Naud v. d. Ven, prof. Leenders als waarnemend rector magnificus der Am- sterdamsche Universiteit, prof. Cleveringa namens de Leidsche Universiteit, de heer Wiltens vertegenwoordigend het Studenten- verzet, en de heer Hintze, vertegehwoor- digend de algemeene Senaatsvergadering. Aan mrs. Keith, zuster van Arn. Stuart, gesneuveld in dienst van de R.A.F., die een fonds ten bate der Stichting heeft nagela ten, werd een herinneringsoorkonde over handigd. Het sanatorium blyft voorloopig beperkt tot het ruime landhuis „Dennenoord", waarin vijftien patiënten kunnen worden opgenomen. Het volledige plan is gericht op een sanatorium van 125 bedden. De eer ste steènlegging van het paviljoen „Cura sao", een schenking van het comité „Sanoc" aldaar, dat aan 60 patiënten zal plaats bie den, zal binnenkort plaats hebben. Wat lezers ons schrijven UIT DEN GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT. In Uw blad tfan 4 M^art j.l. komt een artikel voor onder het opschrift „Over een beslissing van den Gemeenteraad te Voorhout", onderteekend door den Cor respondent te Voorhout. Daar in, genoemd artikel mijn naam wordt geno'emd, meen ik eenige opmer kingen hierop niet te mogen onthouden, daar outsiders bij het lezen van genoemd artikel de meening is bijgebracht, dat hier van onrecht sprake is, omdat door den correspondent de feiten niet juist zijn weergegeven. Op de eerste plaats is de hulp-machi nist-fitter aangenomen op een proeftijd van een jaar; deze termijn was bij zijn oproep voor militaire dienst nog niet be ëindigd, zoodat in het geheel niet is be wezen, dat een vaste aanstelling het ge volg zou zijn geweest. Het besluit van de Commissie voor be drijven tot opheffing van deze functie, heeft zij moeten nemen, daar de uitkom sten van het waterleidingbedrijf niet toe laten meerdere vaste krachten aan te houden. De Commissie rekent het tot haar taak adviezen aan B. en W. te moeten uitbrengen, die leiden kunnen de bedrij ven zoo economisch mogelijk te doen functioneeren. Ten tweede heeft de Commissie in twij fel getrokken de wettigheid van het aan stellen van naar haar inziens overbodige functionarissen tijdens het Raadlooze-tijd perk, welk standpunt door de Raad ten volle wordt gedeeld. De Commissie, het pijnlijke voor gedu peerde aanvoelende, meende den getrof fen ambtenaar te moeten adviseeren, een uitspraak van het ambtenarengerecht uit te lokken. De vraag rest nog, is de Raad ingesteld alleen voor de belangen van de ambte naren ofmoet zij ook rekening houden met de belastingbetalende gemeentenaren? Het antwoord aan den correspondent over latende: P. v. d. NOULAND. SPOORWEG AFSLUITING HAAGWEG LEIDEN. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het bericht, dat gis teravond in „De Leidsche Courant" voor kwam onder het hoofd: ,,Auto ramt spoor wegafsluiting Haagweg'-, zou het misschien goed kunnen zijn, eens te wijzen op de on verantwoordelijke afsluiting bij duisternis, aangezien daar den geen enkel rood licht brandt: Wanneer ik in den wagen zou rij den zonder licht, zou ik prompt door een agent aangehouden en bekeurd worden, ook al zou ik vertellen, dat moffen de ver lichting gestolen hebben. En het is niet de eerste keer, dat een ongeluk (altijd in de duisternis) plaats vindt. Als de bestuurder j dan maar 41 k-m. i.p.v. 40 heeft gereden, heeft hij de schuld en wordt daar niets veranderd. Met de meeste hoogachting, Een trouwe lezer. W. T. WAAR BLEEF door J. S FLETSCHER. 67) „Mijn speciale object is op het oogenblik te zien, wat ik kan doen voor zyn zuster" merkte Blake op. „Dat is daar het meei+- trieste huis dat ik ooit bezocht! je hui vert er. En op een somberen dag als deze is het genoeg er te zijn om een vlaag van melancholie te krijgen." Atherton keek naar de loodgrijze wol ken en dan naqi* de kwaadaardige zee, waarvan de golven door een smal wassen- den zuidiwesten wind tegen het landhoofd rolden. „We zullen stoi*m krijgen", zei hij. „Vo rig jaar om dezen tijd hadden we er een en ik herinner me, dat die hier in de buurt veel schade veroorzaakte. Een sterke wind zou de helft van het dak van Maivery Hold wegblazen zou ik denken." „Dan ga ik er eens naar toe om te kij ken of ik niet een beetje kan helpen om het op z'p plaats te houden", antwoordde Blake. „Ik denk zoo, dat re daar wel wat hulp kunpen gebruiken. Ik ga nu maar en als je me noodig hebt of iets hoort,, dan weet je waar je' me kunt vinden." Aan het eind van den inham stapte hy uit de auto en sloeg den weg in naar Mal- very Hold, terwyl hy, vechtend tegen een storm die den vloed alreeds tot woede op zweepte, zijn weg door 'het moerasgebidft nam. En terwijl hij worstelend voortging waren zyn gedachten vol van het oude huis waarheen hy op weg was en van de somberte die er over was gevallen. Daar stond 't voor hem, een grijze mas sa tegen een nog grijzer lucht. Het oude bouwsel ging reeds over in een materieele ruïne die ten slotte nog niet half zoo groot zou zyn als het immaterieel verval dat zich reeds openbaar-de; binnen de muren van dit huis lag 4e oude man, die er de laatste bewaker van was geweest, dood en zijn meester zat bevend in zijn stoel, hul peloos als een kind, terwijl zijn huis rond hem in puin vieL Het scheen Blake toe, dat het geheel in de lijn der omstandighe den en gebeurtenissen zou zijn, wanneer Maivery Hold zou worden weggevaagd door den storm die .steeds wilder raasde over zee en land toen de ochtend van dien woesten herfstdag in den middag over ging. Reeds hoorde hij, vóór hij de poor ten bereikte, de wind door de verlaten ka mers fluiten ei\ toen hij de laan in ging, waar afgescheurde boomtakken werden neergesmakt, zag hy de kraaien in de hoo ge iepen op en neer worden geslingerd bo ven het dak en hoorde hy hun heesche kre ten rampspoed en verlatenheid voorspel len. Rachel, die snel van het dorp was terug gekeerd, toen ze haar verklaringen had af gelegd, ontmoette hem in de hall en nam hem mee in een kamer van het huis, die dienst deed als zitkamer. „-Er is maar weinig meer te vertellen", zei Blake. „Dit zitting wei*d verdaagd. Een van de gezworenen, Stubbs, was niet tevre den gesteld. Hij denkt, dat de jongen mis schien door smokkelaars vermoord is. Het is een heel verhaal, misschien zul je het beter be#rijpen dan ik", vervolgde hij, ter wijl hy voortging met haar mede te dee len, wat er verhandeld was tusschen den kruidenier, den kustwachter en Atherton. „Ik veronderstel, <tat daar wel iets uit zal groeien", besloot hij. „De dingen schijnen zich op de Clents te conoentreeren niet?" „Dat heb ik altijd» gezegd'', antwoordde Rachel. „Het geheim van dien avond ligt daar! Kwam u me- dat vertellen?" „Neen", antwoordde hij. „Dat niet. Ik geloof niet, dat dat nu juist van zoo groot belang is op dit moment. Ik kwam omdat ik meende, dat ik me misschien nuttig zou kunnen maken voor u. Is er niet een boel te doen? Die oude baas moet begraven worden, hè? Het is niet goed voor u, op al die dingen te moeten letten. Laat mij hel pen. Ik blijf in de buurt, doe wat ik kan en bivakkeer weer in den ouden toren laat mij u deze dingen uit handen nemen." „Dank u", antwooidde ze eenvoudig. „Graag. Dokter Strahan heeft al iets voor me geregeld. De oude Jacob had een paar familieleden in het dorp. Ze zullen zijn lichaam komen weghalen en hij zal van hen uit begraven worden. Maar als u wilt blijven, zal ik erg dankbaar zijn, want ik heb niemand anders en ik geloof dat va der stervende is." Zij sprak zoo xnxstig, dat Blake den uit roep, die hem op de lippen lag, inhield. Hij wendde den blik af van het venster, door hetwelk hij naar de opkomende zee had gestaard en zag, dat Rachel kalm en be daard was, doch bleek en afgemat van het langdurig waken. En met een plotselinge spontaniteit stapte hij op haar toe en nam haar handen in de zijne. „Ikik..», blijf bij u, ik zal me hier aan dit.vasthechten als een klit!" zei hij onhandig. „Ik kan me maar slecht uitdrukken, maar ik ben hier. Zég mij al leen wat ik doen moet en ik zal het doen!" Zij beantwoordde den greep van zijn handen en glimlachte zwakjes, terwyl ze naar hem opkeek. „Ik begrijp antwoordde ze. „Er is op dit moment niets te doen, maar ik heb er behoefte aan te voelen, dat er iemand by de hand is, iemand op wien ik kan ver trouwen. Ik zal alles aandurven, nu ik weet dat u in de nabijheid is. Allereerst moet u nu iets te eten en te drinken heb ben. Ik weet, dat u nog heelemaal niets moet hebben gehad sedertwanneer?" Het drong toen tot Blake door, dat hy sedert dien ochtend nog niets genuttigd had dan het glas, dat Stubbs hem had op gedrongen. Hij liet Rachel iets te eten voor hem bestellen en daarop ging ze naar haar vader, terwijl Blake wat at en dronk en dieper over enkele zaken nadacht dan hij ooit in zijn leven had gedaan. Eén ding was hem duidelyk - voor het oogenblik lag z'n plicht hier in dit troostelooze, oude huis En toen hij zijn honger had gestild, ging hij zitten wachten.... nauwelijks zelf wetend waarop. Buiten nam de storm bij het vorderen van den dag elk uur in sterkte en hevig heid toe. Er kwamen enkele mannen uit het dorp die 't lichaam van den ouden El- phick wegdroegen; al spoedig waren hun zwarte kleeren niet meer te onderscheiden van de duisternis, waarin ze verdwenen. Er begonnen boomen om te vallen in de laan en de omrfhgende beplanting. Het dak van een deel der bijgebouwen werd afge rukt en neergesmakt op het binneplein; de wind, die het huis binnenviel door de vele kapotte ruiten en vensters, floot en huilde met steeds groeiende kracht. Het water van den inham rees hoog boven het moerasgebied en wierp groote velden van wit schuim over de randen er van; de gracht vulde zich en overstroomde erf en huis. Toen hij tegen het einde van den mid dag zijn weg naar buiten fox-ceerde, be vond Blake, dat de helft van de boomen der beplanting omver lagen, de wachttoren was ontmanteld en werd langzaam maar zeker met den grondi gelijk gemaakt en toen hij met groote moeite zijn weg terug naar het huis had*kunnen afleggen, viel een van de hooge schoorsteenen met een plof door het dak er onder. De dood scheen door de doix- kere luchten te steigeren en op de woe dende zee, die aan kwam stroomen over zand en moeras. En elk uur scheen haar woede tegen mensch en aarde te winnen in kracht en woede. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6