BILIARTKAMPIOENSCHAP 7I|2 Rehen m R##«land Noordwijk aan de zee Sprookje ZATERDAG 8 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 IN PELZEN en bontmantels gestoken en diep gedoken in hun kragen zijn gede legeerden van de „Groote Vier" naar Mos kou onderweg. Of eigenlijk zijn het er maar, „Drie", want de vierde delegatie is er al. Bevin is over Duinkerken gegaan en verder per extra-trein, Marshall en zijn ge zelschap vliegt via Berlijn, Bidault reist over Praag. Drie Wijzen uit het Westen op weg naar het Morgenland. Waardoor worden zij geleid en wat hopen zij in Mos kou te vinden? Zij hopen ongetwijfeld in Moskou het morgenrood te aanschouwen van een nieuwen vrede. Maar zij zullen er Stalin vinden en een hoop sneeuw. En de wereld wendt haar oogen naar de stad aan de Newa, waar Napoleon zijn noodlot ontmoette en Hitier tandenknar send moest omkeeren. Wat mag zij ver wachten van deze conferentie, die Maan dag a.s. daar een aanvang neemt? ..Verwacht niet teveel, zeide Bevin bij zijn vertrek, verwacht in elk geval niet de opstelling van een vredestractaat. -Hoog stens kan men hopen, dat een nieuwe pha se in de ontwikkeling" wordt bereikt." Zoo Ongeveer sprak Bevin en hij was de minst optimistische van zijn collega's, wier ver klaringen trouwens alle in een diplomatie ke mist gehuld zijn. Aanvankelijk had men de verwachting gekoesterd, v dat de Groote Vier te Mos kou weinig anders te doen zouden héb ben, dan hun sanctie te hechten aan het voqrbereidende werk der „kleine vier" te Londen. Deze hebben echter alleen wat bereikt t.o.v. het vredesverdrag met Oos tenrijk, maar inzake Duitschland hebben zij alles blauw-blauw gelaten; ze konden 't niet eens worden. De agenda van de Moskousche conferen tie vermeldt dan ook niet de opstelling van een vredesverdrag met Duitschland, maar slpchts algemeene politieke problemen. Zij bevat de volgende punten: 1. De' politieke en economische proble men van Duitschland. 2. De toekomstige status van Duitsch land. 3. Plannen voor de uiteindelijke uitvoe ring dervredesverdragen. 4. Amerikaansche voorstellen voor een viermogendhedenverdrag. 5. Het Ruhr gebied en zijn steenkool. 6. Het onafhankelijkheidsverdrag voer Oostenrijk. Hieraan zal mogelijk nog worden toege voegd het probleem van de toekomstige controle op de Dardanelles Wat de inleidende besprekingen betreft is het belangrijkste vraagstuk: welke iol de kleinere mogendheden moeten spelen bij het opstellen van het vredesverdrag met Duitschland. Speciaal Frankrijk heeft zich opgewor pen als d/e kampioen voor de kleine mo gendheden te Moskou, minder uit liefde vcor de kleintjes dan wel omdat het van de kleine mogendheden steun verwacht vóór zijn eigen wenschen. Wij zullen niet teveel vooruitloopen op de Moskousche besprekingen, want op de eerste plaats is de Russische politiek onbe rekenbaar en uiterst opportunistisch, en op de tweede plaats is het'niet uitgeslo ten, dat er te Moskou heel wat meer wordt afgesproken dan ooit gepubliceerd zal wor den. DE VIN heeft zooals gezegd zijn weg 0 genomen via Duinkerken. Hij heeft daar in een eenvoudige en sober gemeu bileerde kamer het Britsch-Fransche bond genootschapspact onderteekend. In de on middellijke nabijheid van het strand .waar op in 1940 de Britsche legers zich inscheep ten en het verslagen Frankrijk verlieten. Toen ontstond er een verwijdering tus- schen de bondgenooten, welke zoo groot werd. dat het zelfs weinig gescheeld heeft, of Frankrijk had onder invloed van de Duitsche bezetting aan Engeland den oor log verklaard. De nevels zijn evenwel opgetrokken en op dezelfde plaats waar eens onder den druk van de harde oorlogsnoodzaak de ver binding werd verbroken is thans het bondgenootschap en de vriendschap her steld en plechtig bezegeld. Het pact is op de eerste pleats gericht op beveiliging tegen een eventueele her nieuwde Duitsche agressie, een strekking, welke het mogelijk maakt, dat ook andere landen zich erbij aansluiten, zooals bijv. Nederland en België, welke landen Bevin naar zijn zeggen er gaarne bij wenscht te betrekken. Engeland en Frankrijk komen nu als twee kersverschce bondgenooten in Mos kou aan en men vraagt zich natuurlijk af, wat de uitwerking van dit pact op de con ferentie zal zijn. Zal dit pact van Duinker ken er toe bijdragen om de sfeer in Mos kou milder te maken? Frankrijk is immers reeds door* een verdrag met Rusland ver bonden en het is mogelijk, dat nu ook een nauwere aansluiting tusschen Engeland en Rusland gemakkelijker tot stand zal komen. Het is evenwel niet uitgesloten, dat Moskou door dit pact versterkt wordt in zijn vrees voor een Westersch bloc en de Moskousche temperatuur ook in de conferentie-zalen tot onder nul zal dalen Wij tasten in dit opzicht nog in het duis ter. Voor on* land is het van groot be lang, de uitwerking van dit pact af te wachten, want daarvan zal waarschijnlijk onze beslissing afhangen, of wij ons er al dan niet bij zullen aansluiten. Engeland zweeft de gedachte voor oogen van een „Westersche alliantie", welke als verbindingsschakel of stootblok kan die nen tusschen de twee groote kolossen, Amerika en de Sovjet-Unie. Maar ons is het niet onverschillig of dit blok dienst zal doen als schakel dan wel als stootblok, m.a.w. of het een instrument zal zijn van tóenadering of van strijd. Daarom is de conferentie van Moskou voor ons niet alleen van belang als een mijlpaal op den weg naar een Europee- schen vrede, naar een oplossing van het tce- kömstprobleem van Duitschland (waarbij ons land ten nauwste betrokken Is), maar ook als een graadmeter voor de bereidwil ligheid tot samenwerking in wereld-ver band. Waarbij wij niet slechts geir.teres'eer- de toeschouwers willen zyn, maar voortaan liefst soo actief mogelijk mede-spelers. T\E EERSTE DAG VAN HET TOURNOOI om het kampioenschap van Nederland heeft reeds een scheiding gemaakt tusschen de meerdere en. de mindere goden, waarbij de behaalde resultaten over het algemeen ook volkomejiharmonieerden met de wijze, waarop ze werden verkregen. Inde bovenste helft vindën wij v. d. Pol, v. Vliet, de Leeuw en Sweering en alhoewel profeteeren altijd hachelijk is, gelooven we toch wel, dat de aanstaande kampioen gezocht moet worden onder déze vier, en, om het vrijblijvend, nader te preciseeren, onder de eerste drie, die potentieel den sterk een indruk maken. Deze vier spelers hebben elk twee partijen gewonnen. den elkaar een verwoeden strijd, die aan vankelijk zoo zeer gqlyk opging, dat het scoringsbord na tien beurten voor ieder 79 aanwees. Na 24 beurten had Kobus 267 pun ten tegen Sweering 285, maar toen maak te Sweering er met een zwierige serie van 35 een eind aan. Fraaie prestatievanDeLeeuw In de onderste helft, ieder met twee ne derlagen, bevinden zich Kobus, Lubach, Teegelaar en Jacobs. Gistermiddag werd het tournooi voort gezet met de partijen van VlietLubach en v. d. PolTeegelaar. Nelis van Vliet had vier beurten noodig om eenigszins op gang te komen, maar toen ging hij met grof ge schut werken, figuurlijk gesproken dan, want zijn spel was even fijn en gevoelig als ooit. Van Vliet 300 21 78 14.28 Lubach 280 21 48 13.33 Aan de tweede tafel hield Tegelaar van den Pol aanvankelijk vrij goed bij en na zeven beurten was de stand 9156. Maar toen ging het klasseverschil spreken en werd de partij een college, waarin prof. van der Pol in zijn bekenden efficiënten stijl, haarscherp en toch gedurfd spelend, demonstreerde wat met drie ballen en een keu mogelijk is als men, er mee weet om te gaan.Verder spelend met een gemiddel de van boven de 50 noteerde hij achtereen volgens 8998139, aldus de 300 vol makend in elf beurten. Teegelaar was er niet meer aan te pas gekomen en bleef achter op 76. Van de Pol 300i 11 98 27.27 Tegelaar 76 11 33 6.90 Op het tweede gedeelte van het middag program stonden de partijen KobusSwee ring en de LeeuwJacobs De massieve Kobus met zijn forsche coupe de queue en de kleine Sweering, die met driftige pasjes om het biljart pleegt heen te beenen, lever- P1ET DE LEEUW vestigt nieuw Nederl. record •Piet de Leeuw heeft in zijn partij tegen Kobus het Nederlandsch re cord voor de hoogste serie, dat op naam stond van van Vliet met 165 sinds Maart 1941, verbeterd door een serie van 196 te scoren. SCHAKEN Competitie Kon. NedL Schaakbond. In de groep West-Zuid, waarin meespelen L.S.G. I, Disc. Disc. I (Haag), H. Chr. Schv. I en Spangen I, Centrum I, Kralingen I en de N. Rott. Schv. I, allen te Rotterdam is de stand momenteel de volgende: gesp.gew.gel-verl. v.t. p. 29/420 14 8 Spangen I Kralingen I N. Rott. Schv. I Disc. Disc. I Centrum I L.S.G. I II. Chr. Schv. I 5 2 12 4 2 1 1 4 2—2 -24 -26 2054191^ 24 —16 23 —27 l3 —31 21 —19 2 2 1 Zoowel L.S G. als het Centrum verloren de 3 eerste wedstrijden en waren.dus op de onderste plaatsen beland. L.S.G. won daarna van het Centrum, doch dit zegevier de weer over de H. Chr. Schv. Vervolgens won L.S.G. van D.D. I, doch het Centrum deedi het nog beter en versloeg de kam- pioenscandidaat Spangen, zelfs met flink verschil. De H. Chr. Schv. staat nu op de onderste plaats. Leidsche Schaakbond. Thans laten wij de stands volgen van de 4 overige groepen der competitie: 3de Klasse A. Bodegraven n 5 4 1 31 19 8 Alphen H 5 4 1 30)4—19)4 8 Vriendschaar II 5 3 2 28H2114 6 V.T.L. II 5 2 3 23 —27 4 Zoeterwoude H 5 2 3 20 30 4 Leiderdorp II 5 1 1 3 23)426 H 3 Ons Genoegen 14 1 3 14 26 1 Op de le en 2e plaats staan Bodegraven en Alphen met slechts 1 bordpunt verschil. Bodegraven moet nog spelen tegen Vrien denschaar en heeft het dus iets moeilijker dan Alphen, dat nog uitkomen moet tegen No. laatst: Ons Genoegen. 3de klasse B. Katwijk II staat No. 1. doch het moet nog spelen tegen No. 2 Noordwijk II. Deze wed strijd zal wel beslissen over het kam pioenschap. P.T-T. en S. Prof.wijk hebben er tot dus ver nog weinig van terecht gebracht. Hieronder volgt het overzicht. Katwijk II Noordwijk II Caïssa II Zw. pion II N.Z.Holl. II F.T.T. I S. Profw. I 427 —13 3 1 - 26 —14 3 11 31)4—18)4 18)4—31)4 12)4—27 y3 8 —22 5 1—4 44 33 4e klasse A. 5 5371i12)4 10 5 5 35)4—14)4 10 5 536 —14 10 6 3 3 27 —33 6 4 1—3 14 —26 2 4—13 15)4—24)4 1 17)4—32)4 1 Boskoop III L.S.G. IV Phil. IV 5 5 Alph. IV 6 3 Leithen II 4 1 Politie I 4 Leiderdorp IH 5 't Leidse Ancker I 55 13 —37 0 In deze groep is een merkwaardige stand de 3 eersten allen 5 gew. p. en dus elk 10 p., doch ze moeten nog tegen elkaar uit komen en hiervan valt moeilijk iets te voorspellen. Het Leidse Ancker is pp de on derste plaats gebleven. 4e klasse E. Katwijk in Noordwijk Hl S. Profw. n Oegstgeest n Schaakgen. n Lisse n OnsGenoegen II Zw. pion in 5 3 2 5 2 2 1 4 2 11 4 2 11 32 —18 2814—21)4 2814—2114 2514—1414 20 —20 1814—2114 1314—2614 1314—3614 4 2 4 1 5 Deze en de voorgaande groep zijn eenigs- zins achter geraakt. Katwijk III heeft de beste kansen op het kampioenschap en de Zw. pion in zal wel op de onderste plaats eindigen. Sweering 30(h 25 43 12. Kobus 267 25 52 10,68 Aan de tweede tafel had de Leeuw aan vankelijk de grootste moeite om Jacobs bij te blijven. Hy kampte even vastberaden en geconcentreerd als altijd maar de vorm wilde niet komen en bovendien zat het hem niet mee. In 9 beurten had hij 93 punten; daarna noteerde hij achtereenvolgens 5 230004. Jacobs - won deze partij met 10 car. voorsprong. Jacobs 300: 28 49 10,71 de Leeuw 290 28 57 10,35 Gisteravond werden de wedstrijden voortgezet met de partijen Lubachv. d. Pol en de LeeuwKóbus/ Piet de Leeuw, die op den eersten dag van dit tournooi door Lubach in ernstige moeilijkheden was gebracht, en die nauwelijks een uur tevo ren met een voor hem potsierlijk gemiddel de van Jacobs had verloren, nadat hij een paar uur lang vergeefsch.. naar zijn vorm had, gezocht, bewees, in/zijn paitij tegen Kobus andermaal de man van de onbegrens de mogelijkheden in onze biljartwereld te zijn door het Nederlandschp serie-record van van Vliet, op 165 staande sinds Maart 1941, met niet minder dan 31 punten te ver pulveren. Hij begon met drie punten in zijn eerste beurt, en ieder dacht: De Leeuw is zijn inzinking nog niet te boven. Maar dit ijleek niet anders dan een klein aan loopje te zijn geweest, een soort van vin geroefening om de spieren los te krijgen. In de tweede beurt trok Piet van leer. Hij schreed met zijn ietwat tragen stap op ouderwetsche manier om dé tafel, een siga ret tusschen de lippen, uitermate rustig en uiterlijk onverstoorbaar, maar voor honderd procent geconcentreerd, en ondertusschen stroomden de caramboles uit zyn keu. Het werden er vijftig, honderd, honderdvijftig, en ze werden bijeengeaaid, en forsch bij- eengestooten, en met kittige poezestootjes bijeengetikt en bijéén „gefluisterd" zooals de vakterm luidt, en nog was Piet niet te vreden. Het werden er tenslotte 196, nadat zoo ongeveer alle mogelijke moeilijkheden in groot en klein spel, in piqueeren en mas- seeren en wat niet al, op Piet's eigen rus tige, zekere en in 't geheel niet buitenge woon spectaculaire wijze meesterlijk over wonnen waren. Het was spel zonder ophef, vastberaden, degelijk echt Hollandsch spel zooals dat kenmerkend is voor Piet de Leeuw als hij -zijn dag heeft. De reus strand de tenslotte op een niet zeeT lastigen een- bandsstoot, omdat de spanning en de ver moeidheid tenslotte ook op zijn vermogens invloed gingen uitoefenen. De 0, de 8 en de 6 in zijn volgende drie beurten getuigden eveneens van een reactie na deze grandio ze krachtsontplooiing. Zoo kwam het om dezelfde reden in deze partij niet tot een tweede record verbetering, dat van het hoog ste particuliere gemiddelde, pas Donder dag met 37,50 door van Vliet gevestigd, maar wel slaagde Piet erin het te evena ren, De Leeuw 300 8 196 37,50 Kobus 50 8 18 6,25 Het gebeuren aa de tweede tafel over schaduwde geheel den strijd tusschen van de Pol en Lubach. De Rotterdammer was thans aanvankelijk even ver uit vorm als de Leeuw in zijn middagpartij. Hij had na twaalf beurten pas 62 punten tegen Lubach 110. In de dertiende beurt kwam de omme keer en met rappe series van 6524-^-18 3472 bracht van de Pol zijn totaal op 275 tegen 152 voor Lubach, Voor de resteerende 25 punten had v. d. Pol nog twee beurten noodig. Van de Pol 300 19 72 15,78 Lubach 177 19 42 9,31 Aan het einde van den avond versloeg Teegelaar den matador v. Vliet. Teegelaar 300 23 37 13.04 v. Vliét 285 23 59 12-39 Het klassement op het oogenbük is: 1. v. d. Pol 4 gew. part. 2. Sweering 4 gew. part., 3. de Leeuw 3 gew. part., 4. v. Vliet 3 g?w. part, 5. en 6 Jacobs en Teegelaar 1 gew. part., 7. en 8. Lubach en Kobus 0 KATHOLIEKE SPORTBOND, AFD. LEIDEN. A.s. Dinsdagavond 11 Maart zal de afd. Leiden van dezen bond een zeer belang rijke vergadering houden in „In den Ver gulden Turk" te Leiden 's avonds te 7.30 uur. Hiervoor zijn uitgenoodigd: alle R.K. Voetbalvereenigingen in de afd. Leiden, alsmede een gedeelte van de afd. Gouda en wel :Nieuwveen, Noorden, Bodegraven en Woerden. Een korte agenda, welke alle vereenigingen is toegezonden zal worden afgewerkt, waarna als sprekers zullen op treden Rector Vester, Geestelijk Adv., en de heer F. v. Veen uit Amsterdam, Hoofd bestuurslid van den N. K. Sportbond. Wij rekenen op de volle medewt-rking van alle R.K. Voetbalvereenigingen om met hun volledige bestuur op tijd aanwezig te wil len zijn. MOTORRENNEN. Wedstrijden Vennemeer afgelast. De aangekondigde national- motorwedstrijden op het Vennemeer welke heden gehouden zouden worden, konden tengevolge van d§ weersomstandigheden geen doorgang vin den. WIELRENNEN. Swift-Combinatie. De laatste wedstrijd op Home-trainers bracht den volgenden uitslag: 1 Jan Schuller tijd 5 K.m. 2 min. 49 sec.; 2. R. Riethoven 2.56 3/3; 3. Joop Riet hoven 3 min. 8 1/5; 4. T. Holst 3.13 4/5. Dit was de laatste competitiewedstrijd van deze 5-weeksche. Jan Schuller is winnaar geworden over het geheel. Hij heeft in de laatste weken P. Riethoven van de leiding afgedrongen. Goede derde werd Joop Riet hoven, terwijl Holst met zijn 4de plaats iedereen verraste. De tijd van J. Schuller bedroeg over alle afstanden (dit was 18 K.m.) 10 min 27 3/5, R. Riethoven 10.41 3/5, Joop Riethoven 11.5 4/5, Holst 11.25 3/5, 5. W. Rijsbergen en 6. R. Segaar, 7 J.Riet hoven Sz., 8. J. Riethoven Az., 9. J.. Laven, 10. W. Hólst, 11 Zoons, 12. Vermeulen.'A.s. Zondag wordt er gefietst over 1 K.m. re cord. Aanvang 9 uur. Onze Leidsche renner Jan Schuller gaat een koppel vormen met den bekenden Rot terdammer F. Buisse. Zy sloten reeds con tracten voor diverse banen af en gezien hun staat van dienst kunnen wij nog veel goeds verwachten van deze ploeg. ER WAS reeds lang besloten, dat we on ze wieken eens wijder uit zouden slaan. Altijd maar trips te maken naar de Alpen, de Apennijnen en de Andes begon ons danig de keel uit- te hangen, terwijl ook de kosten op de duur eenig bezwaar opleverden. Engeline had toen het idee geopperd voor de krant op reis te gaan Engeline heeft soms heel goede ideeën en wij kregen opdracht de omstreken van Leiden te gaan beschrijven, voor zoover deze reeds in kaart gebracht, en te ver kennen, voor zoover dit nog niet mocht zijn geschied. Zoo hobbelden wij gedrieën Enge line, Eduard en Egbert in de tram naar Noordwijk-aan-Zee op de middag van de 7e Maart van de gedenkwaardige winter 1947 de koudste en de langste winter ooit in de annalen van het herrezen Ko ninkrijk geregistreerd. Het materiaal, dat de N.Z.H. op deze lijn naar Neerlands chicste badplaats laat rijden, stamt uit de dagen, toen St. Jeroen aldaar pastoreerde. De motorwagen, waar in wij waren geklauterd,- hoste en botste, schudde en zwaaide omhoog en omlaag, kop óp, kop néér als een schoener in de branding. „Dit begint me ook al de keel uit te hangen", zeide Engeline,-en mét dat ze dit zeide, vluchtten we gedrieën naar de ver schansing op het middendek om in eenige welgeslaagde oprispingèïTons van een por tie gemarineerde haringen (het was Vrij dag) te ontdoen. Het kwam prachtig -nit, dat we juist Journalisten over den toestand in de republiek In een gemeenschappelijke verklaring, onderteekend door een zévental Nederland- sche journalisten van verschillende politie ke richting, die de bijeenkomst van het K. N-I.P.-te Malang hebben bijgewoond, wordt geconstateerd, dat de nationale revolut-e niet uitsluitend een zaak van een dunne bovenlaag is, maar dat het verlangen naar vrijheid, belichaamd in -dé republiek, alge meen is in breede lagèh der bevolking. Voornamelijk onder de jóngeren is een tref fend zelfbewustzijn géconstateerd, zich uitend in groote activiteit en dorst naar kennis. Over het algemeen gaat deze vrij heidszin niet gepaard jfiet haat tegen de blanken of vijandschapT'jegens de Neder landers. Waar de^ journalisten kwamen, werd geen honger geleden, wel was er te kort aan textiel. door Rijnsourg schokten. In Rijnsburg heeft men de welriekende gewoonte de kool met rotte visch grom geheeten te bemesten. Onze milde bijdrage werd door de tuinbouwende bevolking dan ook met beide handen aanvaard. „Komt dit meer voor?" informeerde Eduard bij de kapitein van den schoener, ten onrechte conducteur genoemd. „We komen dweilen tekort, meneer" =- verzekerde ons deze functionaris „voor al 's Zaterdagsavonds met de laatste dienst". „Dat mag je wel notuleeren, Egbert" zei Engelientje tot dengene," die tot secre taris van het gezelschap was aangesteld. Het landschap, dat we doorstevenden, deed veel aan de steppen van Siberië den ken. Het was bedolven onder een glazuur van sneeuw. De takken der schaarsche boomen en struiken waren omsponnen met Boheemsch glas, dat in de zon schitterde als zilveren filigraan. De tram baande zich een weg tusschen meter-hooge sneeuw- muren. „Ginds zijn ze ook zeker aan 't sneeuw ruimen geweest" merkte Engeline op, toen wij de buitenwijken van Rijnsburg achter ons hadden gelaten. „Dat zijn de duinen" zeiden we te leurgesteld. Engeline kan soms zoo mal uit de hoek komen. Toen we Noordwijk-Binnen naderden, knepen we onze oogen stijf toe. Noord- Binnen stond voor een andere dag op 't programma en moest een verrassing blij ven. We keken niet eer op, dan toen de tram in een nieuwe berg-engte tusschen tw villa's de keten der duinen binnen drong. Er is, evenals te Linggadjati, een eerste en een tweede Noordwijk. Het hangt er heelemaal van af, hoe je de gemeente be kijkt, uit de hoogte of uit de diepte. Elk van de tweeling-dorpen beschouwt zich als het eenige, echte Noordwijk, met het andere in een los rijks-verband vereenigd onder de hamer van den burgemeest'r. De opvattingen, die in beide gewesten over de taak van de Kroon en het Huis van Oranje worden gekoesterd, schijnen ook al uiteen te loopen. „Zee" heeft een eigen Oranje-vereeniging gesticht, omdat het zich bij de libertijnsche opvattingen van „Binnen" ter zake van draaimolens niet wenschte neer te leggen. Van deze 'politieke woelingen hadden we ons te voren bij den conducteur op de hoogte gesteld, zoodat we vreedzame toeristen als we toch waren gezworen hadden ons door geenerlei propaganda te laten beïnvloeden en onmiddellijk na aan komst rechtstreeks naar zee te wandelen. Hetgeen we ook getrouw deden. Men zal zich misschien afvragen, of het gekozen tijdstip wel het, meest aangewe zene was om naar een badplaats te gaan. Er was eens een arme loodgieter, die in een klein huisje aan de rand van het bosch woonde en den ge- heelen dag ijverig be/ig was met loodgieten, waarbij hij opgewekt een vroolijk wysje zong. Op een goeden dag de dooi was juist ingevallen ging de telefoon en een welluidende stem vroeg, of de loodgieter even naar het paleis wilde komen, want het lekte er zoo. Het was de koning zelf. „Hoera, zei de loodgieter, de koning is mijn klant; de klant is ko ning", en hij spoedde zich op weg. De koning had gehoord, dat de arme loodgieter een bekwaam vak man was, die altijd alle lekken, in de waterleiding kon vinden en ze zoo goed repareerde, dat de buizen nooit meer lekten. Zelfs wist hij de looden büizen zóó te leggen, dat ze niet doorbogen, zoodat het water niet in de „zakken" bleef staan als men de leiding liet leegloopen. Een voorzorgsmaatregel, welke eigen lijk bij zijn werk overbodig was, want hij bracht zijn buizen niet in buitenmuren' aan noch buiten de huizen, zoodat ze nooit bevroren. Ja, deze loodgieter was inderdaad een bekwaam vakman. De koning deed zelf open en zei: Prettig, dat je zoo gauw gekomen bent. Heb je al je gereedschap bij je?" „Zeker, sire", zei ons loodgieter- tje mét een eerbiedigen maar toch opgewekten klank in zijn stem en hij veegde netjes zijn voeten op de mat. „Ga maar eens kijken, zei de ko-4 ning, ik geloof, dat er ergens een lek moet zitten. En toch heb ik gis teravond secuur de leiding afgeslo ten". En de loodgieter keek in de gan gen en in de zalen, op de zolders en in de kelders van het paleis. O, wat zag dat prachtige paleis er uit! Overal droop het water, de pla fonds waren pap, tapijten zwommen rond als eendjes, de gebeeldhouw de stoelen trokken bibberend hun pooten om beurten uit het koude water en de leeuwenkoppen aan de leuningen niesden. Alleen het prinsesje had er schik in om in de plassen rond te loopen en zij klapte verrukt in haar^ han den bij het zien van het leuke^lood- gietertje. Deze toog aan het werk en in een ommezien was alles weer in orde. De koning klopte *hem op de schouder en gaf hem zijn dochter tot vrouw. Er was een schitterende bruiloft, met uitgelezen spijzen, zonder bon nen en zonder inlevering, en het jonge paar kreeg van het evacuatie bureau direct een aardig leeg staand huisje. „Dank zy .den.loodgieter, hadden _zj nooit, meer last. van bevroren lei dingen, zoodat zij lang en gelukkig leefden. In de ijstijd en die beleefden we weer volop waren badplaatsey ook weinig in trek, indien we aan de overlevering ge loof kunnen hechten. Reeds het noemen van de naam badplaats deed ons aanvan kelijk huiveren. Doch de overweging, dat nu strand en duinen in een kuisch kleed van smettelooze sneeuw waren wegge moffeld wij gevrijwaard zouden blijven van zelfs alle onvrijwillige overtredingen van het 6e en 9e gebod cn Van alle dwa lingen en zedenbederf, hielp ons over deze hufterigheid henen. Engeline had zich bo vendien ter eere van deze kille zee-reis als een eskimo-vrouw in een omvangrijke pelsmantel met dito muts gestoken, waar onder twee Russische beenen uitstaken. Zij en wij hadden dus niets te vree zen. De zee Noordwijks voornaamste be zienswaardigheid, en in Baedeker met als zoodanig „hervorgehoben" zag er tusschen al dat hemelsei-blauw van de lucht en het stralende wit van duin en strand goor uit. Ze was onstuimig bezig de laatste res ten van de ijs-dijk af te breken, die haar boezem beknelde en blijkbaar haar wre vel gaancre maakte. „Ze krygt hem vanmiddag niet klein" verklaarde vol bewondering een oude zee rob, met wien wij, op een vermetel-uit- stekende ijsklip staande, de wilde schuim- woeling van de golven aandachtig gade sloegen. „Maar met het nacht-tij zal het wel lukken". „Pas op, de melk kookt over" kreet Engeline, maar haar waarschuwing kwam te laat. .De wit-schuimende baren, die tel kens als een hongerige ijsbeer langs de klip schoven en dan weer onderdoken, hieven een klauw van spritsend water op, die ons van onder tot boven zegende. Het was gevaarlijk langer te toeven op de klip, die ais een uitgeholde zieke kies naar buiten stak en bij iedere mond-spoe ling verder afknaagde. „Een walgelijk schouwspel" vond Engeline, die de tramreis nog niet geheel te boven was gekomen en op het zien van al die brekende en brakende golven het wéér te pakken dreigde te krijgen. Maar Eduard genoot. Het deed hem aan een reuze bier-fuif uit zijn studenten-tijd denken. Galmend bootste hij Bellamy na: „Dan werpen de verschrikte golven Haar lillend schuim omhoog!" Toen we het „spel van golven" tot af- mattings toe gespeeld hadden, trokken we ons terug met een gezamenlijke buiging naar de eindelooze deining .van de ge klotste zee, het dichterlijke -symbool van de eeuwigheid en het nederig zinnebeeld van de ziel van Willem Kloos. Onwillekeurig waren we in een plechti ger stemming geraakt. Als je lang naar de zee tuurt, komt zoo iets van-zelf. „Kleine menschjes in Gods almacht" peinsde Egbert hard-op. Een kerk-gang leek ons in deze omstan digheden het meest passend. Daar „Zee" nog steeds verstoken is van een katholieke bij-kerk (de vervulling van des dekens wensch is door den oorlog helaas uitge steld) togen wij met vroom gemoed naar de tempel van de Hervormde gemeente.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2