Levenslang geëischt voor Landwachter Hoogleeraarsbenoemingen te Leiden Katholieke zakenman moet ook katholiek leven Collectanten of Collectrices DONDERDAG 6 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Schoot illegale y^erker neer* Voor het bijzonder gerechtshof te 's-Gra- venhage stond terecht F. Rosier, zonder be- roep, wonende te Oegstgeest. Hem werd ten laste gelegd, dat hij als lid was toege treden tot de Landwacht Nederland en jn die functie van Juli 1944 tot Mei 1945 te Delft en Rotterdam de leiding heeft gehad bij en deelgenomen- aan verschillende overvallen en huiszoekingen naar onder duikers, illegale werkers, illegale geschrif ten en radio's. Voorts werd hem ten laste gelegd, dat hij een aantal illegalen aan den SD heeft overgegeven, waardoor deze later door de Duitschers gefusilleerd zijn. Aan het begin van de zitting deelde de procureur-fiscaal, mr. de Gruyter, mede, dat hij van den verdachte een schrijven ontvangen had, waarin deze mededeelde, dat hij al zijn verklaringen, in het voor onderzoek afgelegd, herriep, omdat zij hem ANDERHALF JAAR TEGEN, DIR. BEDRIJFSSCHAP GEëlSCHT. Voor de Haagsche rechtbank stond giste ren terecht ir. J. v. S., directeur van het bedrijfschap margarine, vetten en olieën. Hem werd ten laste gelegd, dat hij tijdens den hongerwinter malversaties met vet-, olie- en margarine-toetoij zingen had ge pleegd, deels ten eigen bate. De officier \an Justitie eischte 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen hem. OPEN SCHOENEN WEER OP DEN BON. Schoenen met ,,open" teen en/of „open" hiel en/of volledig „open gelengstuk", die tot nu toe vrij waren, mogen met ingang van 6 Maart slechts worden verkocht te gen inneming van een schoenenbon. MAXIMUMPRIJS VOOR AARDAPPELEN BIJ LEVERING AAN DETAILLIST. In de Nederlandsche Staatscourant van Y/oensdag 5 Maart is een aanvullende be schikking- van den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening gepubli ceerd inzake de prijsregeling van consump tie-aardappelen. Hierin is bepaald dat de verkoopprijs van den groothandel aan den detaillist niet meer dan 9.per 100 kg. voor zandaardappelen en 10.per 100 kg. voor kleiaaröappe'en mag bedragen. Door deze regeling, aldus wordt van be voegde zijde medegedeeld, worden de moei lijkheden voor den kleinhandel, die onder de huidige omstandigheden voortsproten uit het ontbreken van een vastgestelde handelsmarge voor den kleinhandel, weg genomen. HERBOUW BOERENBEDRIJVEN. Door oorlogsschade en inundaties wer den in ons land geheel verwoest 6491 boe- renbehuizingen met bijbehoorende bedrijfs gebouwen en daarenboven nog 14,738 schu ren en/of stallen. Slechts in enlce'e geval len. zoo wordt van bevoegde zijde medege deeld, kon met het oog op de materialen- positie de definitieve herbouw van boer derijen met bijgebouwen ter hand worden genomen. Wel werden vele noodboerde- rijen en stallen gebouwd, namelijk tot on met 31 December resp. 4479 en 5Ï>19 sluks. Hiermede kan de bouw van boeren- noodwoningen als geëindigd worden be schouwd. Van nu af zullen slechts defini tieve boerenbehuizingen worden gebouwd. TUINDERS VECHTEN TEGEN DEN VORST. Onze tuinders in de glasdistricten' heb ben de laatste weken een bijna wanhopige strijd gevoerd tegen de aanhoudende vorst. Hun kassen waren beplant met bloemkool en andere vroege voorjaarsgroenten, af gaande op de toezegging van de regeering, dat er dit seizoen gestookt zou kunnen worden. Tengevolge van de onverwachte kou heeft de overheid deze belofte slechts gedeeltelijk kunnen nakomen, waardoor de tuinders zien midden in den winter be vonden met kostbare beplantingen in hun warenhuizen en geen brandstof. Om een totaal verlies te voorkomen, hebben hon derden tuinders hun ovens op primitieve wijze laten veranderen voor het stoken van olie en zij dachten daarmee uit de moei'ijkheden te zijn. want de olietoewij zingen zijn in vergelijking met die van steenkool zeer ruim. De ervaringen met het oliestoken vielen echter niet mee, door dat dit overhaast moest worden geïnstal leerd. In de olie bevindt zich nl. altijd eenig vecht, dat zich onderin de tank verzamelt. Bij felle vorst moet men dan ook steeds rekening houden met de mogelijkheid, dat enkele druppel water in de toevoerleiding van de olie naar de brander geraken en daar bevriezen. Als dit geschiedt, is de olietoevoer meteen verstopt en gaat de brander uit. Verscheidene tuinders, die aanvankelijk op het goed functioneren van de oliestookinrichting vertrouwd had den, vonden daardoor 's morgens hun plan ten grootendeels bevroren. Sindsdien heb ben de "tuinders geen rust meer Ze slapen :n de kas met de v/ekker naast zich. zoodat ze iedere paar uur uit hun slaap kunnen worden gehaald teneinde te controleeren of de olie nog toestroomt. Bovendien is het oMestoken ongeveer de helft kostbaar der dan de verwarming met steenkool en als de vroege groenten al deze moeiten en kosten zouden moeten vergoeden, zouden ze vrijwel ongekend hooge prijzen moeten opbrengen. Doch zoover denkt de tuinder maar niet; zijn eerste en eenige zorg is thans zijn planten niet te verliezen. HET ZIET ER SLECHT UIT VOOR DEN GRAANOOGST. D. A. Fitzgerald, de secretaris-generaal van den Internationalen Noodvoedselraad, die onlangs een onderzoek heeft ingesteld naar de voedselpositie in de landen van West-Europa, deelde gisteren mede dat de aigemeene vooruitzichten voor de graan- productie in dit gebied worden overscha duwd door de ernorme schade, die de stren ge winter heeft berokkend aan den tarwe oogst van Frankrijk, België en Nederland. De situatie wordt nog ernstiger gemaakt door de omstandigheid, dat het graanareaal kleiner is dan een jaar geleden, terwijl er tevens een algemeen gebrek is aan stikstof- houdende kunstmest, hetgeen een lageren opbrengt per acre in geheel Europa tenge volge zal hebben. afgeperst waren. En waarin hij verzocht de zitting om deze reden uit te stellen en een nieuw vooronderzoek te gelasten. Toen de president hem vroeg, of hij bij dit verzoek bleef, zeide verdachte dit in 'te trekken. Verschillende getuigen a charge uit Delft en omgeving legden verklaringen af, waaruit bleek, dat verdachte verschillende overvallen geleid had, waarbij telkenmale arrestaties werden gemaakt. Volgens de getuigen zou R. meermalen klappen uitgedeeld hebben, terwijl hij zich ook aan andere mishandelingen schuldig maakte/ Voorts werd de rechercheur gehoord, te genover wien verdachte in eerste instantie zijn verklaringen had afgelegd. Deze ver klaringen waren, volgens'den politieman, stenografisch opgenomen en aan R. voor gelezen, waarmee deze zich accoord ver klaarde. De procureur-fiscaal achtte de ten laste gelegde feiten uit het bewijsmateriaal en uit de getuigenverklaringen wettig en over tuigend bewezen. Verdachte was niet be voegd volgens de Nederlandsche Wetge ving om opsporingen en huiszoekingen te verrichten. Naar het oordeel van den pro cureur-fiscaal heeft R. een zware schuld op zich geladen. Hij stond als zee" fel he kend door zijn optreden verloren drie illegale werkers het leven, waarvan hij er een zelf neerschoot terwijl hij zich ook tegenover vrouwen zeer onheusch gedroeg. Spr. eischte levenslange gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten. Uit spraak 19 Maart. SPORT 4K MILLIOEN TOESCHOUWERS IN WEMBLEY IN 1946. Op de aandeelhoudersvergadering van Wembley Stadium Ltd. te Londen werd medegedeeld, dat er gedurende het afge- loopen jaar 4.400 000 toeschouwers bij wed strijden in Wembley Stadium en Wembley Pool geweest waren. In dat jaar werd 655.000 Pond aan belasting betaald, waar van 223.000 aan vermakelijkheidsbelasting. Voorts werd bekend gemaakt, dat alle ge bouwen, het stadion inbegrepen, gratis aan het organiseerend' comité der Olympische Spelen zijn aangeboden vóór het houden der spelen in 1948. ZWEMMEN. DE WERELDRECORDS OP DE 400 M. SCHOOLSLAG DAMES. Naar wij van de zijde van het secreta riaat van de FINA vernemen worden de wereldrecords op de 400 m. schoolslag da mes, gemaakt door de Duitsche zwemster Anni Kapell gedurende den oorlogstijd, niet erkend, aangezien de daarvoor be stemde formulieren niet in het bezit van de FINA zijn gekomen. Het laatste wereldrecord van Ani Kapell stond op 6 min. 8.3 sec. In verband hier mede is de tijd van de Nederlandsche zwemster Jo Waalberg op dezen afstand, 6 min. 13.7 sec., gemaakt op 12 November 1940 te Amsterdam, weer als wereldre cord op de lijst gekomen. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo OP KORTE GOLF 1 V O OOOOOOOOOOOOOoOOOOOOOOObOOOOOOOOOOOOOOOi BUITENLAND. Woensdag is tc Neurenberg een pro ces begonnen tegen 15 Duitsche advocaten, die er van beschuldigd worden onder het mom van toepassing van de wet op groote schaal menschen den dood te hebben ingejaagd. Gandhi is op zijn wandeltocht te Pat- na aangekomen. Hij zal nu een tocht door Bihar marken.. De echtgenoote van wijlen Hermann Goering zal binnenkort voor een zuiverings gerechtshof te Auerbach (Beieren) terecht staan. De toestand van de kolenvoorziening :n België is hachelijk, doordat de weers omstandigheden de aankomst van kolen- zendingen hebben verhinderd. Te Sevilla zijn 6000 personen dakloos geworden door cfe overstrooming van de Guadalquivir. Op 11 Maart begint te Warschau het proces tegen Rudolf Hoess, den vroegeren commandant van Auschwitz. Hij wordt er van beschuldigd, vier millioen menschen vermoord te hebben. Te Amritsar (Pendsjaab) zijn Hin does en Sikhs met Mohammedanen slaags geraakt. Een uitgaansverbod Is afgekon digd. Zwitserland is voornemens aan de Britsche regeering voor te stellen weder- keerig de visa af te schaffen. MOTORSPORT MOTORWEDSTRIJDEN OP HET VENNEMEER. A.s. Zaterdag zullen onder auspiciën van de K.N.M.V. op het Vennemeer, gelegen aan de Kaag, nationale motorwedstrijden worden gehouden op het met sneeuw be dekte ijs. Hieraan zullen o.a. deelnemen Piet Knijnenburg, Aartsen, Hartman, Gebr. v. Rijswijk, H. Zuur, v. Rijssel, H. Steeman en J. Roest. Er zullen zoowel ra ces voor solo- als zijspanmachines worden gehouden. TAFELTENNIS L.T-T.V. „De Sleutels". Door het niet rijden der Haagsche trams zijn de compe titie-wedstrijden van Zaterdag 1 Maart j.l. tot nader aankondiging uitgesteld. Voor Zaterdag 8 Maart staan de volgende wed strijden opgesteld: Afd. heeren 2e kl.HBS 1—Sleutels 1; H.B.S 3Sleutels 3. Afd. heeren 3e kl. Ce- busta 2Sleutels 4; Batswingers 7Sleu tels 6. Afd. heeren nieuwelingen: DSS 3 Sleutels 7. Afd. dames: Sleutels 1Batswin gers 2; Sleutels 2G-G.B. 1. De wedstrijd Sleutels 1Batswingers 2 (dames), welke de vorige keer met 64 door de Batswingers werd gewonnen be looft thans een zeer spannende match te worden. Deze wedstrijd is daarom zoo be langrijk omdat volgens de huidige stand Batswingers op de eerste plaats staat op de voet gevolgd door de Sleutels op de tweede plaats. Op Zondag 9 Maart heeft in het speel lokaal van de Sleutels aan het Vrouwen kerkhof het onderling tweede kjasse-kam- pioenschap plaats. Zondag 16 Maart zal de eerste ronde van het derde-klasse-kam pioenschap plaats vinden. Mr. A. N. Molenaar buitengewoon hoogleeraar rechtsgeleerdheid Bij koninklijk besluit is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniver siteit alhier mr. A. N. Molenaar, sedert 1938 bijzonder hoogleeraar vanwege dc Stichting „Labor" aan deze universiteit. Anthonie Nicolaas Molenaar werd op 20 April 1888 geboren te Waddinxveen. Hij bezocht de H.B.S te Leiden en studeerde daarna rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij promoveerde op 3 Nov. 1916 met een dissertatie over het „Rechts- karakter der Begrootingswet". Na gedurende eenige jaren als commies- redacteur ter Gemeentesecretarie te Utrecht werkzaam te zijn geweest, aan vaardde hij de functie van Secretaris van het Verbond van Nederlandsche Fabrikan- ten-Vereenigingcn. Bij de fusie van deze vereeniging mee eenige andere industrieele top-organisaties werd hij met Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden benoemd tot Alge meen Secretaris van het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers. In 1927 werd hij toegelaten als privaat docent in het arbeidsrecht aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Deze functie aanvaard de hij op 17 Ocmber 1927 met een rede ge titeld: „Bronnen van Arbeidsrecht". Sedert 1934 was hij ook toegevoegd lid van den Raad van Beheer van het Inter nationaal Arbeidsbureau te Genève. Hij maakt voorts deel uit van een aantal be- stuurs- en adviescolleges en publiceerde verschillende grootere en kleinere artike len op sociaal, economisch en staatkundig terrein 'in dag- week- en maandbladen. Zijn benoeming tot bijzonder hoogleeraar namens de Stichting „Labor" voor de stu- cne van de sociale wetgeving in Nederland, gevestigd te Amsterdam welke stichting bij Koninklijk Besluit van 7 December 1937 bevoegd was verklaard tot het vestigen an een bij Zonderen leerstoel in de sociale wet geving in Nederland volgde op 30 De cember 1937. Op 11 Febr. 1938 aanvaardde hij dit ambt met een inaugurc-ele rede over: „De nale ving van arbeids conventies". DOODVONNIS BARTELSMAN VOLTROKKEN. Bartelsman, van wien, zooals gemeld, het gratieverzoek is afgewezen, heeft in 1943 te Amsterdam tezamen en in vereeni ging met anderen ten tijde van de Jood- sche razzia's tegen geldelijke vergoeding „van ƒ5.voor iederen Jood" Joodsche personen opgehaald en ter beschikking vhn Duitsche instanties gesteld. Verdachte heeft geheel vrijwillig naar eigen opgaven ongeveer 40 Joodsche landgenooten aan de Duitschers overgeleverd. Namens den Minister van Justitie wordt bekend gemaakt, dat/het doodvonnis te gen H. P. M- Bartelsman, wiens gratiever zoek door H.M. de Koningin werd afgewe zen, hedenmorgen is voltrokken, ^^OOR EEN AANDACHTIG, hoewel niet bijster groot gehoor, heeft gisteravond de zeereerw. pater R. v. Kempen C.ss.R., de vroegere leider van het retraitehuis te Noordwijkerhout en alzoo bij vele middenstanders geen onbekende voor de Katholieke Middenstanders hier ter stede gesproken over het onderwerp „Öe zaken man en het gebed". In zijn inleidend woord wees de voorz., de heer F C. de Hosson erop, dat er heel wat moeite gedaan was om pater v. Kem pen hier te halen. Spr. hoopte daarom, dat men naar evenredigheid van de gedane moeiten zou mogen genieten van hetgeen pater v. Kempen zou vertellen. De geachte inleider zeide, dat het gering aantal toehoorders voor hem geen bezwaar is om zijn gedachten uit te dragen. De vraag is maar, of we de conclusie ervan, het doel z'ullen bereiken en voor een eersten worp op dit terrein is geen groot audito rium noodig. Spr. betoogt dan, dat een zakenman moet leven voor zijn zaak, hij moet er geheel in opgaan, anders kan hij beter gaan spitten. Hij moet plannen maken, nieuwe zaden strooien. Wanneer iémand ten volle zaken man is en daarin geheel ongaat, dan is zulks niet in strijd met het Katholieke ge loof of de beleving ervan. Het is natuur lijk mogelijk, dat iemand -alleen leeft van het materieele, hij kan daarin zoo opgaan, dat hij geen wijderen horizont meer heeft. Dat mag voor den Katholieken zakenman zeker niet het geval zijn. Als de middenstan der ten volle zijn taak als zakenman ver vult, kan hij zijn taak als Katholiek even goed nakomen. Maar er is een gevaar, dat de zakenman teveel vermaterialiseert. Aan het zakendoen zal het niet liggen, dat de middenstander materialistisch gaat wor den. Als men zich maar verre houdt van de systemen, die sinds jaren leidde tot het liberalisme, daarna gevolgd door socialis me en communisme. We denken op het oogenblik al veel com- munistischer dan we eigenlijk meenen. Ver geleken bij 3040 jaar geleden zijn we al eenigszins geïnfecteerd met de bacillen daarvan. Door het nazisme zijn we niet geïnfec teerd, maar er is toch wel iets van blij ven hangen. Wat de staatsalmacht nu de creteert in sommig opzicht, zou men 30 jaar geleden in ons vrij Nederland niet geaccep teerd hebben. Spr. wees dan op de velerlei gevaren, die de Katholieken bedreigen. Er is b.v. al vijf tig jaar lang gepredikt: lees; geen neutrale couranten, toch zijn er nog steeds Katho lieken die het doen. Degenen, die neutrale couranten lezen, worden langzamerhand doortrokken van het gif, de ijver voor de goede zaak, voor den godsdienst vermin dert, want een mensch wordt als zijn cou rant. In dit verband 'wees de ihleider vervol gens op het losser worden van het huwe lijksleven en gaf als leerzaam voorbeeld mee, dat een godsdienstige vader en moe der voor een kind meer waard zijn dan twintig priesters. Spr. behandelde daarna den grooten strijd van het communisme, niet in de eer ste plaats voor het grondbezit, niet om de socialisatie ,doch tegen het gezin Daarom moet het huwelijk en de huwelijksmoraal weg, daarom moet de band tusschen ouders en kinderen verdwijnen. De zakenman moet zich niet tevreden stellen met zijn vrouw alles te geven wat zij begeert, hij moet voor haar en zijn gezin leven. Htt huwelijk en het gezinsleven, het godsdienstig mnerlijk leven moet ondergeschikt worden gemaakt aan het vermaterialisperde zakenleven, ge- infecteerd door het materialisme'van dezen tijd. Sprekend over de afweermiddelen daar tegen, kwam spr. tot de practische conclu sie, dat allen van tijd tot tijd een practische aansporing noodig hebben om den strijd mee te strijden, een bepaalde dosis apostel- vuur ingegoten te krijgen En daarvoor wees hij op, het retraitewerk, dat een onder deel moet worden van de behartiging der belangen van den middenstand. Daarom wekte spr. den Middenstand van Leiden op te zorgen, dat ieder jaar voor de Leidsche leden een retraite wordt gehouden, evenals voor de echtgenoo^en en de grootere zoons en dochters. Voor de eerstvolgende retraite op 26 April zijn nog enkele plaatsen vrij. maar voor het volgend jaar hoopte spr., dat de Leidsche afdeeling voor een volle retraite zou zorg dragen. Na een korte gedachtenwisseling kreeg pater v. Kempen een hartelijk dankwoord van den voorz. en een instemmend applaus van de vergadering te incasseeren. Het werk van „Verbum Dei" vraagt hulp Hierna werd nog het woord gevoerd door mej. Schilte, vrouwe van Bethanië, die sprak over het werk van „Verbum Dei", het werk voor de bekeering der niet-4 katholieke medeburgers. Dit werk, ge sticht door prof. v. Ginneken, die zoo veel in contact kwam met niet-katholieken, wil de menschen bereiken, die zonder gods dienst zijn, soms veelal anti-godsdienstig zijn. Rondom ons leven velen als heide nen en velen van hen zoeken naar de waarheid en weten niet waarheen of tot wie ze zicht moeten wenden voor bevredi ging hunner zielsverlangens. Enwij hebben dikwijls ook geen begrip van hun honger naar God. Mej. Schilte weidde hier verder over uit en wees er daarbij op, dat ons geheele le ven voor den niet-katholiek een prediking moet zijn, opdat zij in hun moeilijkheden en angst een uitweg en oplossing vinden. Na een en ander te hebben verteld over het werk der Vrouwen van Bethanië, deel de méj. Schilte mede, dat „Verbum Dei" hier ter stede weer een nieuwe woning r -t betrekken en gaat verhuizen van de Nieuwsteeg naar de Plantage. Daarvoor is hulp noodig en spr. vertrouwde, dat de katholieke middenstand daarbij de behulp zame hand zal bieden. Hierna ontspon zich een korte gedach tenwisseling, waarbij verschillende leden zich bereid verklaarden „Verbum Dei" zooveel mogelijk te helpen. JUBILEUM J. H. SMIT. Hedenmorgen is het zilveren jubileum herdacht van den heer J. H. Smit, tec: - nisch ambtenaax aan den Hortus Botanices alhier. Vanmorgen om 11 uur werd de heer Smit, vergezeld van zijn echtgenoote en zijn zoontje in het z g. Zaadhuis van den Hor tus ontvangen en toegesproken door den directeur, prof. dr. Th. v .d. Honert. Spr. schetste den jubilaris als een degelijk vak man, die bovendien zeer gezien is bij zijn collega's en blijk heeft gegeven van ruime belangstelling in den tuinbouw. Voordat hij aan den' Hortus verbonden werd, had hij reeds veel ervaring op dit gebied en was hij in het bezit van het „practijk, diploma bloemisterij". Namens het geheele perso neel bood de directeur hem een envelopje met inhoud aan. Vervolgens sprak de hortulanus. de heer H. Veendorp, die wees op de belangrijke taak, welke den jubilaris was toegewezen, vooral de zaadwinning- en het contact met het buitenland. Hij is niet alleen een vak man, maar ook een liefhebber en heeft veel tijd en ambitie over voor de tuinbouwkun dige vereenigingen hier le stede. Als ge volg van zijn liefhebberij heeft hij een nieuwe dahlia weten te kweeken, de Johan Mater. Als blijk van vriendschap bopd spr. hem een boekwerk aan. Ook de heer A. J. Lagendijk bood den ju bilaris als collega en als voorzitter van de afd. Leiden van de Ver. v. Oud-leerlingen van Tuinbouwcursussen een boek aan. De heer Smit dankte voor de hulde en de geschenken. Dr. i. E. Dinger hoogleeraar in de genees kunde Bij kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskun de aan de Rijksuniversiteit hier ter stede J. E. Dinger, thans hoog'.eeraar te Batavia. Johannes Ernst Dinger werd te Nieuwer Amstel geboren in 1892. In September 1910 werd hij als student in de medicijnen in geschreven aan de Amsterdamsche Uni versiteit, waar hij in 1916 en 1917 zijn arts examens deed en op 14 Nov. 1918 promo veerde op proefschrift, getiteld: „Bijdrage tpt de kennis der Schoolmyopie en der emmetropisatie". Hij ging daarna als offi cier van gezondheid 3e klasse naar Ned. Indië waar hij later werd benoemd tot hoogleeraar. LAATSTE BERICHTEN De inbeslag genomen „Martin Behrmann" Naar aanleiding van stappen, die een lid van de Amerikaansche ambassade op 5 de zer op het Departement van Buitenland- sche Zaken in verband met de „Martin Behrmann" heeft ondernomen, en de door de Nederlandsch-Indische regeering afge kondigde nieuwe in- en uitvoerregeling, vernemen wij van bevoegde zijde het vol-i gende: De „Martin Behrmann" is door de Koninklijke Marine gelast de reede van Cheribon te verlaten, aangezien het voortgezette verblijf aldaar in strijd werd geacht met de openbare orde en 's lands belang. Daarop is de .Martin Behrmann" op 2 Maart j.l. op eigen kracht te Tand jong Priok aangekomen. Geen enkele vorm van geweld is daarbij gebruikt. In^en op 2 Maart j.l. door de Ne derlandsch-Indische regeering afgeleg de verklaring wordt duidelijk aange toond, dat de nieuwe in- en uitvoer regeling het bevorderen van den wetti gen export beoogt, daarbij ten volle re kening wordt gehouden met de behoef ten van buitenlandsche afnemers van Indische export-producten, zooals in de eerste plaats Amerika. Aangenomen mag worden, dat het Departement van Buitenlandsche Za ken de Amerikaansche regeering uit voerig zal inlichten, zoodra nadere be richten over de onderhavige aangele genheid uit Batavia zullen zijn ontvan gen. DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD. Hedenochtend om 11 uur 20 arriveerde II, M. de Koningin in het paleis te Amster dam. x Even bleef H. M. op het bordes staan en nam, minzéam groetend, de ovatie van de verraste hoofdstedelingen in ontvangst. Aan de grens van dc gemeente werd H. M. begroet door den burgemeester van Amsterdam, den heer Am. J. d'Ailly en den hoofdcommissaris van politie, kol. H. A. J. G. Kaasjager, die zich in hun auto bij den koninklijken stoet aansloten om de Koningin naar het paleis te begeleiden. De scheidende Amerikaansche ambassa deur, dr. Stanley K. Hornbeck is heden middag om 1 uur in afscheidsaudiëntie ten paleize ontvangen. Hij heeft het noenmaal cij H. M. gebruikt. Om vier in den namid dag zou de Koningin den nieuwen Chinec- schen ambassadeur Henry K. Chang Chian in audiëntie ontvangen. Gevonden voorwerpen in dc maand Fe bruari 1947. Zilveren armband, bankbil jetten, zilverbonnen, dames-handtasch, distr.bescheiden, handschoenen, wanten, leesboek, schoenen, huissleutels, reken boekje, portemonnaies, dames-vosbont, bril len.' knotten katoen, studenten-almanak, étuis, boodschappentasch, gouden broche, dameshorloges, zilveren speld, vulpenhou ders, zwarte lap, schaatsen, rijwiel-hand- kap, tasch met kleeding, gele lens, kin derkousen, lucifersdoosje inh. geld, porte feuilles. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politic, Zonneveldstraat 10, op Woensdag- en Zater dagmiddag van 24 uur. Gistermiddag te 12.15 uur brak brand uit in een pakhuis aan het Levendaal, in gebruik bij A. C. P. Bij het openen van de deur werd een motorfiets omgestooten, wel ke tegen een brandende kachel viel. De uitloopende benzine vatte vlam. Met een straal op de motorspuit werd het vuur gc- bluscht. De schade bedraagt f 5000, welke niet door verzekering gedekt^ wordt. BURG. STAND. Geboren: Jannetje, dochter van H. Lan- gezaal en A. M. L. Partner; Rolf Arthur, zoon van W. H. den Dopper en N. J. van der Linden; Dirk zoon van B. du Mortier en J. Wetselaar; Nicske Jannette, doch ter van W. J. Laman en S. H. Niemeyer; Grietje d. van S. Blouw en J. Janszen; Frans Pieter z. van G. J. van Houten en J. M. Zaalberg. Overleden: S. den Heeten huisvr. van J. C. van Vreedendaal 78 j. Gehuwd: D. Blansjaar jm. en J. C. Lin- schooten jd.; I. Bleiji jm. en J. C. Fakel jd.; C. J. H. Bovenlander jm. en H- H. Goddijn ja.; J. Brouwer jm. en J. M. Goddijn jd.; J. Sival jm. tn A. M. Reizevoort jd.; P. W. van der Klaauw jm- en A. Delfos jd.; J. L. Philippo jm. en E. Meijers jd.; J. Remijnse jm. en J. A. van Pijlen jd.; J. Valk jnfl. en A. M. van Velzen jd. Het comité „Vacantie Mijnwerkers 1947" roept op voor de GROOTE STRAATCOLLECTE op a.s. ZATERDAG 8 MAART. (Min. leeftijd 16 jaar). Opgaven zoo spoedig mogelijk met vermelding voor des morgens of des middags aan W. J. H. SIMONIS, Haart.sir. 138. Tel. 20699

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3