Het probleem „politieke delinquenten" Sigaretten zonder bon Andrei Gromyko blijft koppig Gouden jubileum katholieke politieke organisatie SHck Malavuf DONDERDAG 6 MAART 1947 DE LEIÖSCHE COURANT PAGINA 2 BEGROOTING VAN JUSTITIE IN DE EERSTE KAMER Het optreden van mr. Zaayer Bij de behandeling van de begrooting van justitie in de Eerste Kamer verklaart de •heer Zegering Hadders (P. v. d. V.) ver heugd te zijn over de benoeming van een vrouw tot notaris en van eene tot substi tuut-griffier. Hij hoopt, dat de minister op dezen weg zal voortgaan. Ten aanzien van de arrestatie van poli tieke delinquenten is spr. van oordeel, dat deze alleen geoorloofd dient te zijn, als een dergelijke arrestatie ook in de normale strafrechtpleging mogelijk is. Het optreden van mr. Zaayer acht spr. fout maar begrijpelijk. Het lijkt hem ge- wenscht, dat het volk beter wordt voorge licht over den normalen gang van zaken. De heer Kolff (C.H.) bespreekt de kwes- lie der politieke delinquenten. O.a. wijst hij on de afwijkende straffen, welke ver- schi- 1 colleges opleggen. Daardoor is een 'de rechtsongelijkheid ontstaan. Spr ^aarne vernemen,, hoe de minister deze kwestie wil oplossen. Kort na de be vrijding werden hooger straffen opgelegd, cfan thans gegeven zouden worden. Hij wijst op de uitlatingen van een procureur fiscaal inzake toepassing van het gratie- recht. Deze felle critiek op zijn hoogsten chef was ongepast. Spr. laakt het optreden van den procureur-fiscaal. Er zijn zeker grieven tegen de wijze waarop het gratie- recht wordt gehanteerd, zoo betoogt de heer Kolff. Thans zal een snellere afdoe ning gewaarborgd zijn, doch te betreuren ij, dat de minister daartoe niet eerder is gekomen. Het bezwaar van bedoelden pro cureur-fiscaal was, dat te vaak wordt af geweken van de doodstraf, een bezwaar dat spr. deelt. Als de minister het in het staatsbelang opgewenscht acht, dat veel doodvonnissen worden voltrokken, dan had hij een ande ren weg moeten inslaan. Het gratierecht schijnt thans te worden gedenatureerd. Als vrijwel ieder lid der rechterlijke macht had spr. aanvankelijk bezwaar tegen leeken-rechtspraak. maar na zijn ervaring met de pacht rechtspraak en tribunalen heeeft deze opvatting wijziging ondergaan. De heer Kolff wenscht den minister Sa- lorno's wijsheid toe bij de moeilijkheden, Prof. Romme over zijn reis naar Indië Gisteravond heeft de heer Paul de Waard verslaggever van de K. R-^O-. een vraag gesprek gehouden met prof. mr. C. P. M. Romme. Op een vraag van den heer de Waard, of de troepen het doel van hun komst naar Indonesië voldoende kennen, antwoordde prof. Romme, dat wij op hun geest trotsch mogen zijn, doch daarmede alleen niet Iriaar komen. Zij hebben recht op meer daadwerkelijke belangstelling vanuit Ne derland. Het gebrek daaraan is een vrij algemeen geuite klacht en niet'ten on rechte. Wij kunnen niet genoeg doen: met woord en daad moeten wij achter hen staan. „Is uw meening ten aanzien van Ling- gadjati nog veranderd?" aldus de heer de Waard. ..Het is mijn stellige indruk", zoo ant woordde prof. Romme. „dat de Kamer goed gedaan heeft, zich met Linggadjati te ver- cenigen". Ook buiten republikeinschen kring voelt men zich opgelucht door de beslissing van de Kamer. Men ziet in Ling gadjati het'tastbare bewijs van de bereid heid tot samenwerking op basis van gelijk- gerechtieih^id." Den cconomischen toestand schetste prof. Romme als .uitgesproken slecht". Wil er geen algemeene hon'gersnood komen, dan dient men een snel einde te maken aan de huidige situatie. Het kind mag echter niet met het badwater worden uitgeworpen: vast moet staan, dat aan Linggadjati zal worden vastgehouden bij de bestrijding van dc economische moeilijkheden. Er be staat altijd een groot verband tusschen eco nomie en politie!.'. E'ke maatregel tot ver hindering van een economische ineenstor ting wordt in hooge mate bedreigd, wan neer deze niet wordt vergezeld door den wil aan Linggadjati uitvoering te geven. Prof. Romme zag de toekomst voor In donesië somber iu. indien niet vele Neder landers hun krachten aan dit rijk wijden. Er bestaat een dringende behoefte aan hen en er ligt voor hen een aantrekkelijke toe komst. Prof. Romme legde er den nadruk op. dat de Nederlanders een ruim aandeel aan werkkrachten moeten leveren op eco nomisch, cultureel en vooral op medisch- hvgienisch terrein. Vooral wat dit laatste betreft bestaat de plicht het land te. „be mannen". welke verbonden zijn aan het vraagstuk van de benoembaarheid der vrouw in rech terlijke functies. De heer Kolfschoten (K. V. P. be spreekt de kwestie der politieke delinquen ten. Op het gebied der bijzondere rechts pleging is een acuut sociaal probleem ont staan. Spr. meent, dat de minister voldoet aan de eischen, welke gesteld kunnen wor den. om tot een oplossing ervan te geraken. Spr. sluit zich aan bij de waardeering van zijn voorganger jegens de leeken-recht- spraak. De heer Kolfschoten heeft bezwaar tegen het doen overgaan van de berechting van- jolitieke gevangenen naar de gewone rechterlijke macht, welke toch al overbe last is. De minister heeft in November van het vorig jaar aan de Tweede Kamer ver klaard, dat een versnelling niet te ver wachten zou zijn. Het gratiebeleid van den minister ten aanzien van de doodstraf aanroerend, vol staat spr. met een beroep op de meest men- schelijke ontvankelijkheid van den minis ter voor hen, die in veler oog geen genade meer zouden kunnen vinden. Tegen half zes verdaagt de voorzitter de vergadering tot Donderdagochtend elf uur. H. M. DE KONINGIN BLIJFT VOOR- LOOPIG IN SOESTDIJK. H. M. de Koningin is voornemens, zoo lang de koude aanhoudt, op Soestdijk te vertoeven, omdat haar verblijf aldaar ge makkelijker verwarmd kan worden dan het Huis te Bosch. PAASCH PLECHTIGHEDEN OP DE HEILIGE LANDSTICHTING. Onder leiding van den pater Carmeliet Eonaventura t'er Ellen zullen van 2 April tot en met 5 April op de Heilige Landstich ting voorbereidingsdagen gehouden worden voor het Paaschfeest. Het motief der con ferenties is „Gods liefde overwint". Alle plechtigheren van de Goede Week en van Paschen zullen op liturgische wijze gevierd worden. De conferenties worden gegeven in het pelgrimshuis „Casa Nova", waar deelne mers van buiten Nijmegen eventueel kun nen verblijven. Ontvangen nieuwo zending 4581 IMPORT-SIGARETTEN welke verkocht wordeij zonder bon ten bate van Volksherstel. Op de Tabaksbonnen deze week enorme sorteering SIGARETTEN (veel Virginia), alle soorten SHAG en KWALITEITS-SIGAREN. M. WOLTERS, Douzastraat 32, Tel. 25971 De Sovjet-gedelegeerde in den Veilig heidsraad, Andrei Gromyko, heeft tijdens de Woensdag gehouden vergadering de Vereenigde Staten ervan beschuldigd de belangen van de V. N. aan hun eigen „enge politieke belangen" ondergeschikt te maken. Gromyko verklaarde, dat de Sovjet-Unie controle op de atoom-energie onmogelijk acht, zoolang al!e landen nog geen over eenkomst hebben geteekend, waarbij atoom wapens worden verboden. Gromyko verwierp het plan-Baruch en noemde als ernstig bezwaar tegen het plan, dat het voorziet in organen met groote con- troleerende bevoegdheid, wat „inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van andere landen" zou beteekenen. „Het Ame- rikaansche plan komt hierop neer, dat het •voorgestelde internationale controleerende orgaan een geweldige internationalë trust wordt" a'dus Gromyko. Gromyko bracht het Sovjet-standpunt naar voren, volgens hetwelk het controle orgaan; 1. beperkte toegang voor inspectie zal hébben; 2. geen recht om atoom-energiefabrieken te sluiten; 3. geen bevoegdheid om te intervenieeren in de normale mijnbouw en fabricage en geen recht om licenties voor atoom-ener giefabrieken uit te geven. De raad verdaagde het debat over de atoom-energie tot Maandag a.s. Verschillende afgevaardigden zijn van meening, dat dc „koppige" Russische hou ding aan den vooravond van de conferen tie van Moskou, een soort tegen-troef zou kunnen zijn. In het algemeen denkt men. dat ondanks deze houding, de commissie voor de atoom energie verder kan gaan met het ontwer pen van een desbetreffende overeenkomst en den opbouw van een apparaat voor het toezicht op de atoom-energie. Velen achten het mogelijk, dat de Sovjet-Unie tijdens Pastoor P. M. Simons Gistermorgen is te Kwadendamme in Zeeland plotseling overleden de zeereerw. heer P. M. Simons, pastoor der St. Bonifa- cius-parochie, aldaar. Pastoor Simons werd 23 Nov. 1892 te Leiden geboren. Hij bezocht de seminaries Hageveld en Warmond en werd) 15 Augus tus 1916 priester gewijd. Achtereenvolgens- was hij kapelaan te Heiloo. Leidschendam, Bovenkarspel en Den Haag (H. Joseph) en werd 26 Sept. 1936 benoemd tot pastoor te Ilpendam. In het eerste oorlogsjaar, op 16 Sept. 1940, werd pastoor Simons te Kwadendamme benoemd. Gistermorgen is pastoor Simons na het opstaan waarschijnlijk plotseling onv/el ge worden. De inwonenden althans hoorden plotseling een bons en toen men ging kij ken, vond men den pastoor stervend. Ijlings werd hem het H. Oliesel toege diend. De plechtige uitvaartdienst zal Zaterdag morgen te Kwadendamme plaats hebben. deze werkzaamheden haar standpunt, even als zij dat in liet verleden gedaan heeft, zal wijzigen. NIEUWE UITBARSTING ^AN ETNA. Nadat Maandagavond de lavastroom langs de helling van de Etna tot stilstand was gekomen, heeft zich thans weer een nieuwe uitbarsting voorgedaan, aldus ra dio-Rome. Randazo, een stad van 16.000 inwoners, die aan den voet van den vulcaan ligt, wordt door de lava bedreigd. NIEUWE AANSLAGEN TE JERUZALEM. Woensdagavond hebben 5 leden van de „Irgoen Zwai Leoemi" opnieuw een aansjag gepleegd in de nabijheid van „Goldsmith British officers club" te Jeruzalem. Tegelijkertijd ondernam deze organisa tie een tweede aanslag in de buurt "éan het gebouw van het Joodsche bureau. CHAMPETTER DE RIBES OVERLEDEN. Champetier de Ribes, die twee maanden geleden gekozen werd tot voorzitter van den Franschen Raadvan de Republiek doch ter oorzake van zijn ziekte nimmer ef fectief deze functie heeft kunnen uitoefe nen, is hedenmorgen te vier uur in zijn huis te Parijs overleden. Champetier de' Ribes was lid van de M.R.P. Dit overlijden kan eventueel aanleiding zijil tot een politiek probleem. Champetier de Ribes werd tot voorzitter van den Raad van de Republiek gekozen dank zij het overwicht van zijn hoogen leeftijd, terwijl Georges Marra- ne, communist, eenzelfde aantal stemmen had behaald. Men kan zich afvragen, of een door de M.R.P. te Stellen nieuwe can- didaat ook de stemmen op zich zal kunnen vereenigen, die meer uit persoonlijke cym- pathie op Champetier de Ribes werden uit gebracht. Ingeval de communist Marrane tot opvolger van Champetier de Ribes ge kozen wordt, zal hij zijn portefeuille van openbare gezondheid en bevolking ter be schikking moeten stellen. Dooi slechts tijdelijk? Het depressie-systeem, dat ten Westen van de Golf van Biscaye was gelegen, trok onder invloed van krachtige lucht drukstijging over den Oceaan langzaam in de richting van onze omgeving. Het centrum lag vanmorgen juist voor de Ne- derlandsche kust. Onder invloed van deze storing viel er over het land vrij veel neerslag, in het Midden en Zuiden van het land in den vorm van regen, in het Noorden voornamelijk in den vorm van sneeuw. De overgangslijn tusschen de war mere en koudere lucht is nu ongeveer tot aan de Noordelijke provincies doorgedron gen. De déarmede gepaard gaande tempe ratuurstijging zal vermoedelijk slechts van tijdelijken aard zijn. In Engeland is de koude lucht voornamelijk achter de depressie opnieuw naar het Zuiden door gedrongen. De dooi, die in Zuid-Engeland was ingetreden, is alweer overgegaan in lichte vorst. Het laat zich aanzien, dat achter de doortrekkende storing de koude lucht later ook over ons land zal worden afgevoerd. Vacantiefonds voor den landbouw Medegedeeld kan worden, dat van Za terdag 8 tot en met Zaterdag 15 Maart a.s. wederom voor losse landarbeiders de ge legenheid zal besvJan om vakantie-bonnen in te leveren. Ten ho'ogste mag voor een waarde van ƒ20.aan bonnen worden aangeboden, terwijl voor dje arbeiders, die om eeniger- lei reden met Kerstmis niet tot inleve ring van bonnen konden overgaan, dit be drag mag worden verhoogd tot ten hoog ste 40.De bonnen moeten zijn geplakt in de hiervoor bestemde boekjes. Losse bonnen worden niet aangenomen. De inlevering dient te geschieden bij een plaatselijken penningmeester van één der drie navolgende bonden, t.w.: den Ned. Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, den Ned. Chr. Landarbeidersbond en den^Ned. R.K. Landarbeidersbond ,St. Deusdedit". In de week voor Paschen, d.i, van 31 Maart tot en met 5 April zal dezelfde pen ningmeester, bij wien men de bonnen heeft ingeleverd, voor verzilvering zorg dragen. OVERTREDINGEN IN DE TREINEN. Vele treinreizigers zijn het nieuwe jaar minder goed begonnen. Het aantal bij de Spoorwegen behandelde overtredingen steeg van 124 over de maand December tot 154 over de eerste maand van dit jaar. Vooral het aantal overtreders van 't rook verbod nam aanzienlijk toe en steeg van 78 tot 109. Het aantal reizigers, dat aan de noodrem trok, zonder dat daar reden toe was, nam verder af. Het bedroeg in Decem ber 14, in Januari 9. Gelukkig nam ook het aantal reizigers, dat van in beweging zijnde treinen sprong, verder af. Niettemin werden voor dit ge vaarlijke spelletje in de maand Januari nog 12 personen bekeurd. In December van het vorige jaar bedroeg dit nog 18. Prof. ir. Chr. K. Visser. Prof. ir. Chr. K. Visser, oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, herdenkt heden te de Kaag zijn 70sten verjaardag. Basis-overeenkomst „Heb je je sommen gemaakt'" interpelleerde ik mijn zoon, die met fel-roode wangen in de sneeuw zat te wroeten. Je staat, als vader zijn de, tegenwoordig voor zware zor gen. nu de scholen gesloten zijn en het aan de vaders overgelaten is om hun spruiten zelf de noodige kennis bij te brengen. Ik had moeizaam eenige sommen gecomponeerd en wij waren over eengekomen, dat mijn nakomeling zijn tijd zou doorbrengen, gedeelte lijk met rekenen en gedeeltelijk ihet sneeuw-wroeten. ,,Nee, Fa". antwoordde meer ge noemde nakomeling opgewekt. Waarom niet? Ik had het je toch gezegd" „Ja, ja, maar het was maar een basis-overeenkomst". Die kinderen van tegenwoordig lezen veel te veel in de krant. „Basis-overeenkomst of niet. je zoudt sommen maken". „Ja, ja, maar ik heb niet beloofd, dat ik deze sommen zou maken. Ze waren zoo zot". „Zulke smoesjes „Neen, pa, ik houd mij aan de ..njffekte" overeenkomst". „Aan de wat....?" „Aan de overeenkomst zonder de interpretatie, papa!" „Jou dekse^he aap!" „Denk cm het bestand, vader". „Ik heb je sommen opgegeven en die heb je te maken en daarmee uit". ,.Neén, pa, u houdt u aan een phamtorom-overeenkomst; de wer- kelij ke overeenkomst „Nou heb ik er genoeg van". „Ho, vader, u wilt er een motie aan toevoegen, maar die staat niet in de notulen". Ik voegde er inderdaad een „motie" aan toe. Ik vischte hem uit de sneeuw en gaf hem een pak voor z'n broek. Hij heeft de sommen gemaakt. Door het bestuur van de Kamer-Centra le Leiden wordt aan de 50'afdeelingen, be- hoorende tot den kring Leiden, een mede-r deeling gedaan van een plan betreffende de vorming van een In de maand Mei van dit jaar zal het 50 jaar geleden zijn, dat door het streven van Dr. Schaepman eeneigen katholieke politieke organisatie werd opgericht. De Katholieke Volkspartij zal in die maand een groot congres organiseeren, tijdens welk congres aan het bestuur der partij zal worden aangeboden o.a. door de kring- penningmeesters: het Goseling-Verschuur saneering der partijfinantiën en vooral ter. saneering der partijfiantiën en vooral ter vervanging van de door den bezetter ge stolen bezittingen van het Dr. Schaepman- fonds. Een dergelijk fonds is noodzakelijk voor een groote politieke partij. Het partijbe stuur vertrouwt er op, dat niet alleen de functionarissen der kringen en afdeelin- gen, maar in het bijzonder vele leden met groote animo aan deze actie zullen deel nemen en het als een eer en een plicht zullen rekenen deze inzameling schitterend te doen slagen. Hierbij wordt o.m. medegedeeld, dat de actie aanvangt op 17 Maart a.s. en beëin digt moet zijn op 25 April a.s. Deze actie .beperkt zich niet tot. de le den der partij, maar strekt zich uit over alle katholieke gezinnen. De inzamelaars zullen beschikken over bonboekjes, voor het te ontvangen bedrag wörden bonnen van dezelfde waarde aan den schenker verstrekt, welke als kwitantie dienen. De afdeelingsbesturen moet zoo spoedig mogelijk aan het secretariaat te Zoeter- woude, Hooge Rijndijk 249, opgaven inzen den van het benoodigde aantal bonboek jes. Het aantal typhuspatiënten in het zie kenhuis te Goes is de laatste dagen nog iets toegenomen. Het betreft hier echter geen nieuwe infectiebron, doch gevallen, die reeds eerder door andere patiënten ge- infecteerd 'waren. De ziekte is thans niet meer van ernstigen aard. Deze actie zal worden ondersteund door een perscampagne en een radiocampagne via ae K.R.O. welke half Maart zal aan vangen en een aantal weken zal worden voortgezet Hiervan zal het gevolg zijn, dat iedere katholiek bij herhaling aan on ze actie herinnerd zal worden. De inza melaars komen dus voor een zaak, die eenieder dan bekend is. De mededeeling besluit met het drin gend verzoek, om de zoo noodzakelijke medewerking te willen verleenen, mede uit waardeering voor het vele goede werk van onze grote voormannen. RADIO VOOR VRIJDAG. HILVERSUM I (301 M.): 10.25 Kamermuziek van Maurice Ravel. 11.00 Radioziekenbezoek. 11.35 „Als de ziele luistert" door pater Bartels, O.P. 11.45 Familieberichten uit Overzeesche Gebiedsdeelen. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. 12.30 Lunchconcert door het Staf muziekcorps van de Amsterdamsche Poli tie. 13.00 Nieuws. 13.15 Vervolg van het Lunchcbncert. 13.50 „Van man tot man" door majoor L. A. M. Goossens. 14.00 Twee wereldberoemde zigeunerorkesten. 15.10 Symphonisch verzoekprogramma. 16.30 Na schooltijd. 16.45 Gram.muziek. 17.20 Daniël Ruyneman, piano. 18.00 Di- nermuziek. 18.30 Pogr. voor de Nederland- sche Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Pontificaal Lof in de Kathedrale Kerk te Utrecht. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 21.00 „De man van Karioth", hoorspel. 22 00 Nieuws. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondgebed en liturgische kalender. 22.35 Ensemble „Fantasia". HILVERSUM II (415 M.): 11.30 Viool en piano. 12.00 Tino Rossi en de Hilo Hawaiians. 12.35 Dansorkest „The Skymasters". 13.00 Nieuws. 13.15 Pierre Palla, orgel, Gerard v. Krevelen, piano. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Kookkunst. 14.20 Russisch concert. 15.20 Vroolijke gram. muziek. 17.00 Orgelspel door Johan Jong. 18.00 Nieuws. 18.20 Dansorkest „The Ramblers". 20.00 Nieuws. 20.05 Viool en piano. 21.00 Men vraagt., en wij draaien. 21.45 Stradiva-Sextet. WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 65) „Waarop zijn uw verdenkingen ge- grónd?" vroeg Atherton. „Op goede en veel redenen, naai- mijn meening", 'antwoordde Btubbs. Vergelijk u eens dié Clents met de rest van het vis- schersvolk van Marshwyke. De lui van Marshwyke zijn geen armoedige bende zoo als je er zooveel aan de kust vindt; ze kunnen maar nauwelijk hun kostjes opha- le„ wij, h^andelsmenschen, weten dat. Maar die Clents, wel, die hebben meer geld dan ze kunnen uitgeven! Wie heeft Gillian niet op de markt van Brychester gezien, uitgedost als een groote dame? Ze eten en drinken het allerbeste. Kan ik niet het beste weten, wat ze koopen op mijn ge bied en zie ik niet wat ze daarginder bij Filson halen op het gebied van vleesch. Geuren Gillian en Judah niet allebei met gouden horloges en gouden kettingen? Ju dah! ha! Dat zou me d'r eentje voor u zijn ik wilde dat ik wat meer van dat heerschap wist!" „Ongetwijfeld verdient Judah geld door op zee te gaan", merkte Atherton op. Stubbs demonstreerde het toppunt van ongeloovige spot- ,,Door op zee te gaan!" riep hij uit. „Ja, ja! En wie bewijst, dat de jongeheer Ju dah ooit op zee komt? Hij verdwijnt nu en dan van huis, zeker, en dan komt hij weer terug en vertelt dat hij naar de Groote Oost en Buenos Aires en Nieuw-Orleans en de hemel weet waarnog meer is ge weest, terwijl hij waarschijnlijk nooit ver der dan honderd kilometer van het land- hoofd van Shilhampton is geweest! Haha!" „Waar denkt u dan, dat hij heen gaat?" vroeg Atherton. Stubbs keek naar de deur, toen naar het venster; dan trok hij zijn stoel dichter bij de tafel, aan welke zijn bezoekers zaten. „Ik zal u eens iets vertellen", zei hij zachtjes alsof hij een diep geheim ging ont hullen. ,,'t Blijft heelemaal onder ons. Nie mand buiten mp vrouw en mij weten er van. Maar ziet u, heeren, elk jaar nemen mijn vrouw en ik zoo'n beetje vacantie. Brighton of Eastbourne of Bournemouth of een van die plaatsen waar het levendig en sjiek is. En verleden jarar besloten we eens naar het vasteland over te steken,, want geen van ons tweeën was nog nooit in het buitenland geweest en we dachten dat het hoog tijd was, dat we er 'ns kennis mee maakten. En toen staken we over naar Boe- lonje een heel aardig plaatsje, speciaal wanneer je eens gaat kijken hoe 't er toe gaat in die speelgelegenheid. Kent u Boe- lonje misschien, commissaris?" „Ik ken Boulogne, ja", antwoordde Atherton. „Mooi zoo", zei' Stubbs. „Nou dan mis schien herinnert u zich de straat die loopt van de haven naar het midden van de stad Rue 't een of 't ander m'n tong staat niet erg naar vreemde talen! en daar is een aantal café's en restaurants. In een daarvan zaten m'n vrouw en ik graag zoo'n heelen avond. Je kon daar je druppie likeur drinken en je sigaartje rpoken als een Lord en er net zoolang blijven als je "wilde om eens naar de menschen te kijken; 't was daar even goed als in een theater. Nou, we waren daaraan weer eens op 'n avond en zaten er met alle vier onze oog^n wijd open in een net rustig hoekje, toen opeens m'n vrouw me bij m'n arm grijpt en tegen me zegt: „John" zegt ze „daar, Ju dah Clent!" En ik kijk op en waarachtig daar heb je Judah Clent, levensgroot. Maar de jongeheer Juidah zag er daar in Bou logne heel anders uit dan hier als hij thuis is of bij Nick Brisboe in Anchor's Weighed. Neen, mijnheer, daar in Boulogne was Ju dah op en top meneer de Graaf! Hij stak daar in 'n piekfijn donkerblauw serge pak, die Judah, met glanzend linnengoed en glimménde schoenen en gouden dasspeld en zoo meer en hij smeet met geld alsof hij het buiten voor het oprapen had. Hij heeft mijn vrouw en mij nooit gezien, omdat hij ons daar natuurlijk niet verwachtte en wij er wel voor oppasten dat hij niet kon mer ken, dat we hem zagen". „In gezelschap van wie was hij daar?" vroeg Atherton. „Een paar wat we zouden kunnen noe men hdbgst respectabele heeren als bijvoor beeld raadsleden of zelfs wethouders of burgemeesters", antwoordde Stubbs. „Zwarte pakken en fijne hoeden en wat daar zoo bij hoort. En Judah was klaar blijkelijk dik-aan met ze en hij hing de groote piet uit met wijn, sigaren en zoo. Hij had niet veel weg van een zeeman, die jongeheer Judah zooals-ie daar zat in dat café in Boulogne, dat wil ik u vertellen! 't Zeemannetje wél! H;" riep Stubbs spot tend „Heeft een van u misschien wel eens speciaal gelet op Judah Clent's handen?" De gasten schudden hun hoofd in stil zwijgende eensgezindheid. „Dat zijn geen handen van een man, die omgaat met teertouw en oliemotoren", zei Stubbs. „Heelemaal niet! Ze zien er even verweerd uit als de mijne. Maar laat ik 'm'n verhaaltje verder vertellen. Den volgenden dag was het eind van onze vacantie en kwamen m'n vrouw en ik thuis van ons uit stapje. En een dag of twee later komt Gil lian Clent in m'n winkel om een en ander te koopen. „Ik heb den laatsten tijd uw broer niet meer gezien", zeg ik, zoo onnoo- zel mogelijk. „Ik denk, weer naar zee?" „Judah is deze keer naar Archangel", zegt ze. „Zoo, zoo!" zeg ik „Lekker koel bij dit warme weer." Ha! Naar mijn mee ning kwam Judah niet dichter bij Archan gel of Arch-weet-ik-waar dan we hier van Boulogne of Havre liggen!" Stubbs sloeg op tafel om zijn bewering kracht bij te zetten en nam een slok van z'n whiskey-soda. „Ik zal u eens wat zeggen, commissaris", ging hij voort. „Ik durf er heel wat onder verwedden, dat dat huis van die Clents niks anders is als een ontvangst-station van gesmokkelde goederen. Geen zware stuk ken die moeilijk ongemerkt overgebracht kunnen worden maar een zeker licht goed je. Die kustwachters hebben geen verbeel dingskracht en ze kijken niet verder dan hun neus lang is. Maar ik trek m'n eigen conclusies en, omdat ik zelf in den haqdel ben, hoor ik soms wel eens wat van wat je zou kunnen noemen de handel in aanver wante goederen. Misschien weet u wel, dat er een bepaald soort chemicaliën is, dat den smokkelaars een flink voordeeltje op levert, wanneer ze 't hier in 't land kun nen krijgen. Kijk maar eens naar de in voerrechten en accijnzen die op sommige dingen worden gezet, wanneer ze op re gelmatige wijze wordqn ingevoera. Daar heb je collodion. Eén Pond, veertien shil lings en elf pence per gallon! Daar heb je zwavelzure ether. Eén pond zest:en-zes per gallon. En daar heb je dingen als likeu ren, eenentwintig-vij per gallon en par fums: vierentwintig-één per fl-schje. En daar heb je altijd nog de sigaren die reuze profijt opleveren: zeven shillings per Pond die je kunt uitsparen! Je zou een 1 zeJdzaam-kostbare hoeveelheid van die din ger in een lichte boot uit een sch^p bui ten den dam doen en ze den inham binnen brengen, zonder dat iemand er iets van merkt. Een inval, commissaris, esp inval in die woning van de Clents! Dat is wat hier noodig is „En ik mag een staart krij ger", concludeerde Stubbs. „als ik riet ge- 'ocf dat het verdwijnen van den jongen Lick Malvery en de dood van dien jongen matroos niet op de een of andere mar.ier te maiten hebben met wat ik u zooeven heb verteld- Er zijn altijd raderen die in an- deie raderen grijpen, commissaris." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2