%CekLolveSou^otit Amerika protesteert bij Ned. regeering Begrooting voor Indië thans aanvaard Amerikanen kunnen te Berlijn niet dalen OFFIC. BONNENLIJST DONDERDAG 6 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 1031)03 Telefobn: Admin., Adv. 20826. Kedactie: 20015. Din. drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week. ƒ1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11030 Hoofdredacteur: TH. WILMEft Directeur: a M. V HAMERS VELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per tn.m. Bij contract belangrijke korting. AAN DEN AMBASSADEUR der Vereenigde Staten in Den Haag is door de Ame- ^rikaansche regeering opdracht gegeven een mondeling protest te doen hooren te gen de maatregelen der Nederlandsch-Indi schfe regeering d.d. 29 Januari, waarbij be paald werd, dat zekere producten, die de Indonesiërs willen uitvoeren, het land niet zonder verder onderzoek kunnen verlaten, aangezien die producten wellicht het eigen dom zijn van niet-Indonesische burgers. In verband met deze beslissing is, zooals bekend, het Amerikaansche schip „Martin Behrman" onder Nederlandsche militaire bewaking yan Cheribon naar Tandjong Priok gebracht. De woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van buitenland sche zaken, die bovenstaande mededeeling deed, voegde er aan toe, dat in het protest zal worden gewezen op de omstandigheid, dat de maatregelen der Nederlandsch-Indische regeering „niet alleen de handel op Nederlandsche Oost-Indië verlammen maar tevens de wereld berooven van artikelên, vooral levensmidelen, waaraan in de geheele wereld gebrel bestaat". Geen land ter wereld, zoo zeide de heer Ryan, oefent op het oogenblik op een an der land een zoo strenge blokkade uit als Nederland op de Indonesische republiek. De heer Ryan eindigde met te zeggen, dat deze aangelegenheid onder de compe tentie van den Veiligheidsraad viel en dat zij aan het Amerikaansche Congres moest worden voorgelegd. In een onderhoud, dat Ryan gisteren had met mr. J. E. van Hoogstraten, directeur van het departement van Economische Za ken te Batavia, heeft mr. v. Hqogstraten hem duidelijk gemaakt, dat de goederen, die werden geladen, „gestolen" goederen waren en dat de scheepvaartmaatschappij door het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington was gewaarschuwd, dat zij geheel voor eigen risico handelde. Mr. van Hoogstraten voegde hier nog aan toe, dat de souvereiniteit van de Neder landsch-Indische regeering over het Ne derlandsche gebied en de territoriale wa teren van dit gebied internationaal erkend is, hetgeen nog onlangs door de regeering van de Vereenigde Staten is bevestigd. Het in beslagnemen van de lading van het schip is slechts geschied overeenkomstig de wet en teneinde het particulier eigendom te be schermen. Tegen roof van plantage-producten. Door verschillende cultuurondernemin gen worden in allerlei havenplaatsen ci viele acties ondernomen tot het leggen van beslag op per schip uit Singapore en Ma- lakka aangevoerde goederen, welke uit Ne- derlandsch-Indië afkomstig zyn. Reeds is beslag gelegd op verscheidene partijen goe deren, die kennelijk van Nederlandsche cultuurondernemingen afkomstig zijn. De roof van plantageproducten heeft een zeer grooten omvang aangenomen en de eenige manier om deze producten te ach terhalen is nauwkeurig na te gaan, welke goederen thans uit het Verre Oosten wor den aangevoerd. Het beslag betreft tot dus ver in hoofdzaak vezels en rubber, doch men mag aannemen, dat de actie zal wor den uitgebreid, daar de ondernemingen niet kunnen toelaten, dat haar bezit door der den wordt verkocht. Voor het Nederlandsch Indische gouvernement beteekent de roof een ernstig deviezenverlies. James Ryan is boos De heer James Ryan, directeur %an de Amerikaansche scheepvaartmaatschappij „Isbrandtsen", tot welke maatschappij de „Martin Behrman" behoort, heeft heden ochtend aan de pers verklaard, dat „het in beslagnemen van de lading van genoemd schip door de Nederlanders flagrante schen ding van het volkenrecht beteekent". De heer Ryan legde er den nadruk op, dat de lading van het schip eigendom was van de Amerikaansche regeering en dat het hier een van de transacties betreft, welke geregeld met de repuiblikeinsche regee ring plaats vinden. Hij voegde er aan toe, dat de Amerikaansche regeering niet de bedoeling had wapens naar Indonesië te zenden, doch slechts handel wenschte te drijvèn. Mr. L. J. A. TRIP plotseling overleden In den ouderdom van 70 jaar is gisteren te 's-Gravenhage overleden mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Nederlandsche Bank N.V. Met het verscheiden van mr. L. J. A. Trip is de Nederlandsche gemeenschap een man ontval1 en, waarvan het moeilijk valt, een volledig beeld te geven van de ver diensten die hij zich in de moeilijkste en belangrijkste tijdperken in Nederlands po litiek en economisch leven heeft verwor ven. Geboren op 20 November 1876 te Utrecht, studeerde hij aan de universiteit aldaar rechtswetenschappen, waarin hij in 1901 promoveerde. Hij koos de ambtelijke loop baan en kwam aan het departement van financiën, waar hij onderscheidene rangen doorliep, om in 1916 benoemd te wordep tot thesaurier-generaal, als opvolger van prof. mr. W van Gijn, die toen als minis ter optrad. Dit werd voor hem niet' het eindpunt, doch het beginpunt van een hoogst belangrijke carrière, want in 1923 volgde zijn benoeming tot president van de Javasche bank, welke functie hij gedu rende zes jaren bekleedde. In 1929 verliet hij Batavia en maakte vervolgens een reis door Britsch-Indië, in verband met zijn be- roeming tot deskundige bij het Britsch- Ihdische Central Banking Inquiry Comitée. In 1931 trad mr. Trip op als voorzitter van den Ned. Ind. Ondernemersraad, maar de ze functie vervulde hy slechts korten tijd, want reeds in October van dat jaar werd hij geroepen om onder zeer moeilijke om standigheden mr. Vissering als president van de Nederlandsche Bank op te volgen. Dat was een allesbehalve gemakkelijke la:'.:. Engeland had zoo juist den gouden standaard verlaten. Er heerschte onzeker heid over hetgeen Nederland zou doen en het gevolg was, dat de gulden onder druk kwam te staan. Er was bovendien inflatie vrees de crisis drukte zwaar op de over heidsfinanciën, niet het minst op die van de gemeenten, en het aantal moeilijkheden dat uit den. weg geruimd moest worden, was schier nie„ te overzien. Spoedig zou blijken, dat mei in mr. Trip den man ge vonden had, die op energieke wijze aan groote moeilijkheden het hoofd zou weten te bieden. Een met minder belangrijke functie door hem bekleed, was die van president van de Bank voor Internationale Betalingen, waartoe hij begin 1935 geroepen werd. Als president van de Ned. Bank kon hij zich evenwel niet in Bazel vestigen. Reeds in 1936 legde hij die internationale functie neer. omdat het beheer van onze circulatie bank, na het verlaten van den gouden stan daard. al zijn aandacht en werkkracht verg de. Toch bleef hi; lid van den raad van beheer van het Koloniaal Instituut en lid van den Economischen Raad. Tijdens zijn presidentschap is mr._Trip voor groote problemen gesteld, en som mige van zijn maatregelen stonden aan felle critiek bloot. Dit nam niet weg, dat vriend en vijand hem konden hoogachten om de onkreukbaarheid van zijn karakter en zijn enorme werkkracht. De thans ontslapene is p'otseling gestor ven. Hij bevond zich Dinsdag nog gezond en wel in Amsterdam. Tot besluit der viering van het 100-jarig bestaan der Skzdenten Sociëteit Phoenix te Delft werd een ballon opgelaten, waarmede het sociëteitsbestur een luchtreisje on dernam. Motie van vertrouwen voor Sjahrir Tijdens de bijeenkomst van het KNIP van gisteren hebben alle partijen, met uit zondering van de Masjoemi en de PNI, een motie ingediend, waarbij vertrouwen wordt uitgesproken in de politiek van de huidige regeering, in het bijzonder met be trekking tot de onderhandelingen met de Nederlanders. K.V.P. en Indische kwestie Zaterdag 29 Maart a.s. zal te Utrecht in het Jaarbeursrestaurant een vergadering van den Partijraad plaats vinden, welke om half elf begint, en waarin de voorzitter der Katholieke Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, de besprekingen zal inlei den over de Indische_ kwestie. De reeds op 28 en 29 Maart vastgestelde Partij raadvergadering is uitgesteld tot 9 en 10 Mei. Ondanks bezwaren in de Eersie Kamer De minister van Overzeesche Gebieds- deelen, de heer Jonkman, beantwoordde gisteren, nadat nog de heer Steefkens (P. v. d. A.) het woord had geboerd, de spre kers over de mdonesië in tweeden termijn. De minister merkt op, dat de regeering er zich van bewust is, <3at zij ook verant woordelijk is voor de Indonesische volke ren. Wanneer men hem voor houdt de ver antwoordelijkheid jegens het Nederland sche volk en dat min of meer dreigend doet, dan klinkt naar zijn meening als Indisch politicus daarin door de oude koloniale mentaliteit. Wat ir. Soekarno betreft merkt de minis ter op, dat, wat deze tijdens de Japansche occupatie ook zou hebben misdaan, vast staat, dat hij door de Indische nationalis tische beweging wordt beschouwd als een voovechter. Stel, dat de onverdraagzaamheid thans haar intrede zou hebben gedaan, zegt de heer Jonkman, de kwestie der ambtenaren besprekend, dat hij vroeger ook wel eens klanken van onverdraagzaamheid heeft ge hoord. Uit zijn persoonlijke ervaring van 1919 kan hij daarvan meespreken. Hij be toogt, dat er, na wat de oppositie dienaan gaande heeft opgemerkt, reden voor is dat de regeering zich over de ambtenarenkwes- tie nader zal beraden. Wij zullen ons moe ten afvragen aan welke eischen van ge schiktheid de ambtenaar moet voldoen om in deze tijden zijn functie behoorlijk te ver vullen. De notulen waren en zijn niet voor pu blicatie bestemd, aldus de minister. De re geering is verantwoordelijk voor wat de C.-G. doet, maar verantwoordelijk woord voor woord wat er in de notule staat acht zij zich niet; dat kan m enmoeilijk van haar verlangen. De bindende notulen zijn verwerkt in het rapport der C.-G. De re geering bindt zich tot niets meer en anders, dan zooals het in de regeeringsverklaring is vervat. De regeering is niet bereid de correspondentie tusschen den minister en de C.-G. over te leggen. Wel is zij bereid aan het seniorenconvent der Eerste Kamer en aan de Indische Commissie uit de Twee de Kamer alle inlichtingen, welke zij wen* schen, te verstrekken. De minister verklaart, dat de toestand in Madoera de regeering met zorg vervult. Dit probleem is zeer moeilijk. Bij e.en be zetting van Madoera zou de regeering in strijd komen met het bestand. Bovendien zou zij Madoera niet kunnen voorzien van rijst en textiel. Alleen samenwerking met de regeering der republiek kan hier een oplossing brengen. Tegen de motie-Stikker zou.geen bezwaar zy'n, waren er niet de overwegingen, die er in vervat zijn. Deze en de argumentatie er nader aangegeven maken het moeilijk de motie aantrekkelijk te doen zijn. O.m. wordt tekort gedaan aan de tweezijdigheid, welke in deze bestaat. Naast de verantwoordelijk heid der regeering is er nog .een verant woordelijkheid. De regeering is bereid de Kamers eerst vertrouwelijk en daarna publiceerbaar in te lichten over alles wat de C.-G. inzake de onderhandelingen doet. Door de verdere procedure voor het over- doch verdere concessies behoeft men niet te vreezen. Het is niet de bedoeling aan de basis-overeenkomst te tornen. Het staatkundig beginselprogram van Linggadjati is overeenkomstig dat van Ma- lino en dat is overeenkomstig de 7 Decem- ber-rede van H. M. de Koningin. De krijgsmacht in Indonesië zou in staat zijn, de kwestie der interneeringen op te lossen. Dat dit niet gescheid, is een bewijs voor den wensch naar oplossing door vreed zaam overleg. (Ook wij zijn voorstanders van vreedzaam overleg. Maar de vrijheid van de slachtoffers van het Japansch re giem mag niet langer worden geofferd. Dat is een eisch weerlegd in een motie-Romme, door heel de Tweede Kamer aanvaard!) Wanneer de troepen in Indonesië den in druk zouden hebben, dab zij Soekarno. op den troon moeten helpen en bevestigen, dan is het noodig, dat de troepenworden voorgelicht over de merites van de regee- ringspolitiek. Ten aanzien van de positie van de Kroon heeft de regeering nooit anders gezegd dan wat zij steeds heeft bedoeld, betoogt spr. Verder merkt de minister op, dat vóór de rijksconferentie behoefte zal bestaan aan een rondetofelconferentie. Daar zullen evengoed de vertegenwoordigers van West Indië komen als van Indonesië en van daar zoowel vertegenwoordigers der republiek ZWARE REIS NAAR MOSKOU LIET EEKSTE der drie vliegtuigen van de American Oversea Airways dat leden van de Amerikaansche delegatie voor de conferentie te Moskou naar de Russi sche hoofdstad brengt, is gisteravond laat op Schiphol geland, nadat het twee ver- geefsche pogingen had gedaan om bij Berlijn te landen. Het toestel was des mid dags in Ierland opgestegen van het vliegveld Shannon met bestemming Berliin Daar was het zicht echter zoo slecht, dat het terug vloog naar Schiphol Er bevolk den zich 27 reizigers aan boord, waaronder 4 correspondenten. De 23 anderen wa ren voornamelijk adviseurs van den nieuwen Amerikaansehen minister van bui tenlandsche zaken, generaal George Marshall. Marshall zelf is gisteren uit Wash ington in zijn eigen vliegtuig naar Europa vertrokken. Vandaag om 12.20 uur hoost het gezelschap de reis naar Berlijn voort te zetten en van daar uit in het zelfde vliegtuig den volgenden dag naar Moskou. Niet al te optimistisch Bij zijn vertrek uit Washington sprak Marshall de hoop uit, dat men er in zou slagen een vredesverdrag voor Oostenrijk op te stellen. Hij voegde er echter aan toe, dat hij dit als „hoogst twijfelachtig" be schouwde. De delegatie-leden van het gisteravond te Schiphol gelande vliegtuig zeiden hoop vol gestemd te zijn ten aanzien van de ko mende conferentie, maar voegden daar aan toe, dat men hun verwachtingen noch als pessimistisch noch als optimistisch mocht bestempelen. Een diplomatiek kluitje in het riet! Een Katholiek heeft in Moskou niets te maken. Nadat de Russische regeering, die slechts correspondenten op de conferentie toelaat van ^e vier deelnemende groote mogend heden, aanvankelijk aan Engeland, Frank rijk en de Vereenigde Staten ieder 20 visa voor correspondenten en radioverslagge vers had verstrekt, heeft zij daarin voor Amerika op het laatste oogenblik een wij ziging gebracht. 73 Amerikaansche bla den, persagentschappen en radio-onderne mingen hadden n.l. verzocht een verte genwoordiger naar de conferentie te mo gen zenden. Uit eigen beweging werden deze reporters al naar den invloed en om vang van hun blad genummerd op een lijst geplaatst, terwijl ter zelfder tijd de Amerikaansche regeering den Russen ver zocht het quotum te vergrooten, nu de vraag naar een visum zoo groot was ge bleken. Tenslotte stemde de Sovjetregee- ring er in toe aan nog 16 Amerikanen toe gang tot Rusland en de conferentie te ver- leenen, zoodat thans de eerste 36 op de lijst vermelde Amerikaansche verslagge vers de conferentie kunnen bijwonen. Als nummer 35 stond daarop het communis tische blad de „Daily Worker" en als num mer 37 (het eerste blad van de lijst, dat geen vertegenwoordiger mag sturen) een katholiek- blad. Frankrijk pleit voor de kleine naties. Leden van de Fransche delegatie, die naar de conferentie van Moskou gaat, hebben Woensdag vóór het vertrek van hun trein te Parijs medegedeeld, dat de eerste aangelegenheid, die de conferentie Maandag waarschijnlijk zal behandelen het Fransche procedure-plan voor het op stellen van de vrede voor Duitschland is. Bidault wil iedere natie klein of groot die oorlog heeft gevoerd tegen Duitsch land, een stem in het kapittel geven J?ij het opstellen van het vredesverdrag. Volgens het plan zou de raad van mi nisters van Buitenlandsche Zaken vier permanente commissies instellen ten ein de de fundamenteele gedeelten te kunnen opstellen waarin ieder verdrag is ver deeld, t.w. de politieke, territoriale, eco- als vertegenwoordigers van andere groe pen. Te Malang is gezegd, dat de onderteeke- ning van de basisovereenkomst slechts een faze zou zijn. Die gedachte heeft voor de regeering niets onaanvaardbaars. Ook voor de regeering is de onderteekening niet» meer dan een etappe. Het is een eerste stap op den weg naar het nieuwe staats bestel De heer Stikker (P.v.d.V.) zet nader uit een wat zijn motie bedoelt. De regeering acht de motie overbodig. Als ze wordt ver worpen zou het kunnen worden uitgelegd alsof er geen nood bestond en alsof er geen verantwoordelijkheid bestaat en dat er geen maatregelen zouden moeten worden geno men. Daarom trekt spr. zijn motie in. Nadat nog enkele leden hebben ver klaard, dat hun stemmen voor de'begroo ting niet beteekent een goedkeuring van het regeeringsbeleid wordt de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. Vele leden komen minister Jonkman en de minister-president dr. Beel de hand drukken. Vervolgens wordt een aanvang gemaakt met de begrooting van Justitie. nomische en militaire. De kleinere landen zouden een stem in het kapittel hcbbeir via een algemeene commissie van voor lichting, samengesteld uit alle buurlanden van Duitschland en alle staten, die tegen laatstgenoemd land hebben gevochten. Le den van de Groote Vier zouden afwisse lend het voorzitterschap van deze com missie, die de bevoegdheid zou krijgen zich direct in verbinding te stellen met de Groote Vier, bekleeden. Amerika protesteert tegen Russi sche inmenging. De Vereenigde Staten hebben bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen „Sovjet- Russische interventie terzake van de vrije lijk gekozen niet-communistische regeering van Hongarije". De nota is door George Marshall, den Amerikaansehen minister van buitenlandsche zaken, voor zijn ver trek naar Moskou overhandigd Het Amerikaansche protest zou uitge bracht zijn naar aanleiding van de arres tatie. vorige week, van het Hongaarsche parlementslid Bela Kovacs. Tijdens haar oponthoud te Woroester in Z uid>-Afrika, het centrum van een omvang rijk fruitteelt gebied, onderhield de Engel sche koninklijke familie zich met een aan tal kinderen, die tijdens den oorlog teza men uit Engeland naar Zuid-Afrika waren ver trokken. VOOR HET TIJDVAK VAN 9 tm. 22 MAART 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 703 (Strook No. 2). 637 algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram cho colade of suikerwerk 50 gram cacao 250 gram citroenen (vóórinle vering) BONKAARTEN KD, KE, 703. (Strook No. 2). 644 645 alg. 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk 50 gram cacao 250 gram citroenen (vóórinlevering) BONKAARTEN MA, MD 703.^ (Strook No. 2). 634 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk QA, QB, QC 638 algemeen 639 algemeen 646 algemeen 647 algemeen TABAKSKAARTENr ENZ. 703. 63—1 Tabak 63—2, 63—3 Tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen 2 rantsoenen tabaks artikelen 631 versnaper. 200 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooi sel, enz. of 400 gram jam, stroop enz. 633 versnaper. 100 gr. chocolade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooi sel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Op de bonnen der tabakskaart zijn ge durende deze 14 dagen in totaal 5 rant soenen tabaksartikelen beschikbaar. De volgende bonaanwijzing voor suiker, versnaperingen en tabak zal op Donder dag 20 Maart plaats vinden. De bonnen voor citroenen moeten uiter lijk op Woensdag 12 Maar*, bij een detail list in groente en/of fruit ingeleverd wor den. ZOOALS VOORHEEN GOEDE SIGAREN Fa. A. SOMERWIL Azn. HOOGEWOERD 24 Sedert 1840 het Bpecialitoitsadres en Zachtmoedigheid. „Broeders, wanneer iemand onverhoopt een misstap heeft begaan, dan moet gij die geestelijk zijt. hem terecht helpen in den geest van zachtmoedigheid; slaat een blik op uzelf, want ook gij kunt bekoord worden". Gal. 6:1. WEERSVERWACHTING 8 KOUDE LUCHT OPNIEUW NAAR S HET ZUIDEN. 8 Matige, in het Noorden van het o land tijdelijk nog krachtige wind, 5 aanvankelijk tusschen Noordwest en 9 Noordoost. Aanvankelijk zwaar be- 2 g wolkt met op vele plaatsen nevel of 5 mist en eenige regen of sneeuw, g 2 later opklarend. 8 In Noord-Holland, Friesland en o Groningen meest lichte vorst, in de o overige provincies opnieuw daling o van temperatuur, tot om het vries- 9 punt overdag en tot enkele graden g onder het vriespunt in den nacht. o OOOOUOUÜUUUUUUOUUuUUUUUUUUUUUUL ./ÜOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1