Prof. Romme in Nederland gearriveerd „Begin van oorlog'' in Palestina De ondergrondsche Nazi in Duitschland Groote Joods te Rotterdam afgebranjl MAANDAG 3 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, ƒ1.10 p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11027 Hoofdredacteur: TH. WTLMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. By contract belangrijke korting. Prof. Romme terug PROF. ROMME is terug ui* Indië. En wat hij tot nu toe heeft medegedeeld komt hierop neer: Hij is bevestigd in zijn overtuiging, dat Linggadjati een goede „handreiking",^een juiste werkbasis is. En, vervolgens, is hij versterkt in zijn meening. dat duurzame samenwerking van Nederland met de Indische bevolking een onvoorwaardelijk element is voor de ont wikkeling der Indische volken. Wij zijn, vanzelfsprekend, héél belang stellend naar meerdere verklaringen van prof. Romme naar aanleiding van zijn reis. Maar het meest belangstellend zijn wij om van Rompie-zelf te vernemen, wat het resultaat is van de mot.-e-Romme I, die op 20 Dec. 1946 met algemeene stemmen in de Tweede Kamer werd aangenomen en die luidde: ,.De Kamer van oordeel dat de vrij heid en veiligheid der slachtoffers van de gebeurtenissen in Indonesië en der geïnterneerden thans in ieder geval behooren te worden verzekerd, gaat over tot de orde van den dag". En de Kamer is toen overgegaan tot de orde van den dag. Maar waf is er voor de Nederlanders in de kampen gebeurd? Wat is er gedaan om die smaad en schande voor ons volk weg te nemen? Wat zal prof. Romme ons hierover weten mede te deelen? Aanpakken DE levensloop van den nieuwen minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, den heer L. Neher, wettigt de verwachting, dat het is een man, die van aanpakken weet! En zóó een heeft het Nedei-landsche volk noodig voor -den wederopbouw en de volkshuisvesting: een minister die aan pakt, initiatief neemt, doorzet en bereikt. En dan zouden wij het heelemaal niet erg vinden, als wij in de kranten zijn naam zouden missen onder de autoriteiten, die een of andere plechtigheid met hun te genwoordigheid opluisteren! De volkshuisvesting is een alle werk kracht en alle toewijding eischend belang van het Nedierlandsxdie volk: zijn geeste lijke kracht, zijn moreele waarde hangt er ten nauwste mee samen. De deviézen-poli- tiek moet allereerst zijn gericht op dit doel: behoorlijke huisvesting voor het Neder- landsche volk! Den nieuwen minister wenschen wij Gods zegen in zijn hoogst moeilijke taak. Schoolhoofd en kamerlid HET is „De Volkskrant", die tusschen de functie van Schoolhoofd en Kamerlid een vergelijking heeft getrokken en een ze ker verband gelegd. In haar nummer van Zaterdag schrijft de „Volkskrant", dat zéér binnenkort te ver wachten is het Koninklijk Besluit, waarbij de nieuwe onderwijzers-salarissen worden vastgesteld. En het blad vervolgt dan: De nieuwe regeling bevat niet al leen een salarisverhooging op grond van de stijging van de kosten van het levensonderhoud, maar maakt tevens een einde aan de jarenlange achterstel ling, welke het onderwijzend personeel bij de vaststelling der salarissen heeft gekend. Volgens de nieuwe regeling zal Ihet voortaan financieel voordeeliger worden schoolhoofd te zijn, in welke Nederlandsche gemeente ook, dan lid van de Tweede Kamer (de schadeloos stelling van een Kamerlid bedraagt ƒ5000.per jaar). Nu willen wij er niet over disputeeren of de schadeloosstelling Voor een Kamerlid voldoende is. Mlen kan het bedrag te laag vinden, Maar wij nemen stelling tegen de suggestie van de „Volkskrant", als zou tus schen de functie van Schoolhoofd en die van Kamerlid dit verband bestaan, dat uit elk van beide voor den betrokkene een vol ledig financieel bestaan moet worden ver kregen. Dat is niet waar. Men noemt opzettelijk het inkomen, dat een Kamerlid, als zoodanig, ontvangt, „schadeloosstelling", terwijl het inkomen van een Schoolhoofd salaris heet. En feitelijk is ook in den regel die „scha deloosstelling" voor Kamerleden slechts een deel van hun inkomen. Niet alleen is dat feitelijk zoo, doch, als men ons vraagt, of dde feitelijke toestand ook een gewenschte toestand is, beantwoor den wij die vraag zeer beslist bevestigend. Hoewel wij het niet afkeuren, als een of ander Kamerlid niets anders doet dan Ka merlid-zijn, is het naar onze overtuiging ge- wenscht, dat dit niet een algemeene re gel is Trouwens, de meeste Kamerleden zouden er geen bevrediging in vinden, als zij in de maatschappij niet ook een andere functie zouden bekleeden, niet ook ander werk zou den doen, hoeveel tijd dan ook de uitoefe ning van het Kamerlidmaatschap direct en indirect eischt. De vergelijking van de,Volkskrant" tus schen Schoolhoofd en Kamerlid is niet gelukkig. Amerikaansch superfort neergestort Naar Radio New York meldt, is een Ame- rikaansche B-29. (Superfort) in de Bristol Bay (Alaska) neergestort, nadat het in de lucht in brand was geraakt. De bemanning, 15 koppen, kon zich door middel van para chutes in veiligheid stellen. Het is het derde Amerikaansche vliegtuig van het Alaska- commando, dat binnen een week veronge lukt is. Nader wordt gemeld, dat de bemanning Zaterdag door vier piloten gevonden werd in de ijsvlakten van Alaska. Linggadjati Het Indië-vliegtuig van de K.L.M. dat reeds Vrijdag in Amsterdam verwacht werd, is als gevolg van de slechte weersomstan digheden eerst Zaterdagmiddag omstreeks vier uur op Schiphol geland. Aan boord be vond zich o.m> prof. mr. C. P. M. Romme, vodrzitter van de Katholieke Tweede Ka merfractie, die een oriëntatiereis naar In donesië heeft gemaakt. In de douaneloods stond prof. Romme de Prof. Romme verlaat het vliegtuig na zijn aankomst op Schiphol. Minister L. Neher Zooals gemeld, is de heer L. Neher di recteur-generaal van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie benoemd tot minister van wederopbouw en volkshuis vesting. Hij is de opvolger van den heer Ringers, die, omdat hij zich niet met de politiek der Regeering inzake Indië kon vereenigen, eenigen tijd geleden is afgetreden. De heer Ringers was minister van ODenbare werken en wederopbouw. De naam van-het ministe rie is veranderd, zooals ook het ministerie van verkeer is omgedoopt in ministerie van verkeer en waterstaat. De zorg van de za- kdh van den waterstaat van het hoofd van het departement van openbare werken en wederopbouw wordt overgedragen aan het hoofd van het departement van verkeer en waterstaat. Dë zorg voor de zaken van het staatbedrijf der posterijen, telegrafie en te lefonie van het hoofd van het departement van verkeer en waterstaat wordt tijdelijk -gen aan het hoofd van het depar tement van openbar0 werken en wederop bouw. Van de onderste trap af opgeklommen. De heer Neher is 57 jaar oud. Na de Mulo-opleiding te hebben gevolgd, was hij ongeveer twee en een half jaar bij de koopvaardij dienst, in diensv bij den Kon. West-Indischen Maildienst. Bij den Amster- damschen gemeentelijken telefoondienst be gon hij als lijnwerker, in een tijd, waarin de eerste denkbeelden opkwamen tot automa tiseering van het Amsterdamsehe telefoon net. De jonge Neher wierp zich aanstonds op de studie van dit systeem en werd daar op als mipnteur-mecanieien gedetacheerd bij Siemens én Halske te Berlijn. In 1913 werd de heer Neher benoemd tot opzichter bij den Hgagschen telefoondienst, waar toen ook de automatiseering aan de orde kwam. Van opzichter werd hij hoofdopzichter en in 1919 ingenieur tweede klasse, en al spoe dig ingenieur eerste klasse, een zeldzaam heid voor iemand, die r.iet de vorming van een Technische Hoogeschool achter den rug heeft. Deze benoeming was dan ook een on* derscheiding voor zijn bijzondere technische kwaliteiten. 7 October 1935 wérd de heer Neher benoemd tot directeur van den Gem. Telefoondienst te 's Gravenhage. Toen 1 Augustus 1945 de benoeming van ir. Damme tot waarnemend directeur-gene raal der P.T.T. werd ingetrokken, trad de heer L. Neher op als directeur-generaal der P.T.T. De heer Neher is lid van de Partij van den Arbeid. Het Nederlandsche Legermuseum, welks collecties in 1944 tegelijk met het kasteel Doorwerth grootendeels werden verwoest, wordt thans in het voormalig „Pesthuis" te Leiden opnieuw ingericht. .Vele zalen zijn al gereed. Op de foto ziende huza renuniformen uit de vorige eeuw. aanwezige journalisten even te woord. Op de vraag, waarom hij niet in de republiek zelve was geweest, antwoordde de heer Romme, dat de republikeinen hem daartoe niet hadden uitgenoodigd. T.a.v. niet-republikeinsche Indonesiërs kon Prof Romme mededeelen, dat deze evenals de republikeinen achter Linggadjati staan. Zij zien in Linggadjati een symbool van cLe Nederlandsche bereidheid tot samen werking op de basis van gelijkheid, die ook zij als ideaal zien. Prof. Romme's oordeel over Linggadjati is, dat de overeenkomst, zo#als zij daar is ontworpen, een duurzaam samengaan tus schen de twee gebiedsdeelen zal kunnen waarborgen en een onvoorwaardelijk ele ment zal kunnen zijn ten behoeve van het algemeen welzijn der Indonesische volken. Over Soekarno's positie wist de heer Romnle te zeggen, dat de meeningen in de kringen der civiele macht vaak aanmerke lijk afwijken van die van de militaire macht, maar ten aanzien van SoeKarno loo- pen ze parallel. Prof. Romme werd op Schiphol verwel komd door de Tweede Kamerleden Th. Koerse en pater dr. Siegfr. Stokman O.F.M. en voorts door dr. L. Albering, terwijl na- meens den minister-president diens secre taris, de heer H. Hermans, aanwezig was. PINKE NAAR NEDERLAND. De vice-admiraal A. J. Pinke, zijn adju dant kapitein ter zee C. W. Sot en de kapt. luit. ter zee B. J. G Schokking zijn gisteren per skymaster voor een kort be zoek naar Nederland vertrokken. Zij wer den uitgeleide gedaan door den luit. gou verneur-generaal en de heeren Schermer- horn, De Boer, Salm en Warners. De Paus 71 jaar Ter gelegenheid van den achtsten ver jaardag der Pauskeuze van Z. H. Paus Pius XII, die samenvalt met zijn 71sten verjaar dag, waren de gebouwen van Vaticaanstad gisteren ir. vlaggentooi, terwijl de leden van de pauselijke militaire corpsen in groot tenue liepen. Uit alle deelen der wereld Kwamen telegrafische en schriftelijke fe licitaties binnen. Volgens gewoonte zullen de staatshoofden en de leden der regeerin gen hun gelukwenschen eerst op 12 Maart, den datum van de Pauskror.ing, doen toe komen. Ook ten Vaticane, waar op dezen datum het feit herdacht zal worden, was gisteren geen enkele officieele plechtigheid. Skiwedstrijden achter paarden. Op het vliegveld Ypeniburg zijn skiwedstrijden achter paarden gehouden. Eenige deelnemers in actie. TTATERDAG hebben leden van de Joodsche verzetsbeweging „Irgoen Zwai Leoemi" een Britsche officiersclub in he. hart van Jerusalem opgeblazen en brand gesticht o.a. in de oliehaven van Haifa. De Hooge Commissaris voor Palestina heeft daarop den staat van beleg afgekondigd o.a. voor eenige wijken van Jerusalem en voor de steden Tel Aviv en Haifa. Bij den aanslag te Jerusalem werden 10 Britten gedood en 15 gewond. „Dit is het begin van den oorlog in Palestina" zegt feen illegaal Joodsch pamflet. Aanslag in het hart van Jeruzalem Toen de Britsche club, op korten afstand van het hoofdkwartier der strijdkrachten, de lucht inging, dreunde heel Jeruzalem van den slag. Tot 40 meter hoogte steeg een wplk van rook en stof. Sinds dé explosie in het hotel ..King Da vid" in Juli van verleden jaar, is deze aan slag de stoutmoedigste in Palestina. In de betrokken wijk van Jeruzalem zijn razzia's uitgevoerd; ook elders geschiedde dit met wisselend succes. De Joodsche on dergrondsche organisaties lijken van haar kant het masker te hebben afgeworpen; de als gematigd geldende Haganah verklaarde zich plotseling verantwoordelijk voor de DE INTERNATIONALE COMMISSIE voor het bestudeeren van Europeesche vraag stukken heeft een nieuw rapport gepubliceerd over de ondergrondsche beweging in Duitschland. Volgens dit rapport ontsnappen nog steeds vele Duitschers met vervalschte paspoorten via Zweden en Italië naar Zuid-Afrika. Ondanks de herhaal de tegenspraken is een groo-; deel van het-economische potentieel der nazi's in het buitenland nog steeds niet aan de geallieerden uitgeleverd. Argentinië heeft definitief geweigerd Duitsche activa aan de geallieerden te overhandigen. Duitsche tegoe den in Zwitserland zijn in de handen der Duitschers gebleven, die kans hebben ge zien naar Zwitserland te ontsnappen, zelfs indien deze activa tijdelijk geblokkeerd zijn". ren en deze in poedervorm in ondergrond sche treinen en andere vervoermiddelen verspreiden". Borel geloofde echter, dat veel van deze beweringen bluf van den kant van de nazi's is. „Zij zijn nog niet ge reed. Maar de omvang van de ondergrond sche beweging in Duitschland is ontzag lijk". Bedreigt de wereld met epidemieën De secretaris-generaal van de commissie, dr. Robert Borel, verklaarde, dat de inlich tingen, waarover de commissie beschikt, af- Komstig zijn van commissies van staatslie den, technici en specialisten over geheel Europa, en hij zeide in een interview, dat, zooals voor den vorigen oorlog een vijfde colonne in vele landen werkzaam is ge weest, thans voorbereidingen worden ge troffen voor een eventueelen oorlog tegen de volksgezondheid.Het verspreiden van epidemieën als diphtherie én typhus, het vernielen van het gewas en veestapel, door het verspreiden van mond- en klauwzeer, is z£er wel mogelijk. „Wij nebben een man geen Duitscher die zich in de onder grondsche nazibeweging bevmdt en die ons op de hoogte heeft gebracht van de voorbe reidingen voor het vervaardigen van dit geruischlooze geheime wapen. Volgens de zen man is het mogelijk dat personen met parapluies en actetasschen bacillen meevoe- Piatina-schat van Hitier f gevonden "A In de kluis van de Agermanbank te Hamburg is een hoeveelheid pla tina gevonden, dat aan Hitier heeft toebehoord. De schat vertegenwoor digt een groote waaide en zou door een rijken Zuid-Afrikaan aan Hitier zijn geschonken. De geallieerden hebben er zich thans over „ont fermd". DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Namens den minister van justitie wordt bekend gemaakt, dat de doodvonnissen te gen J. Boogaard en H. A. Ridderhof, wier gratieverzoeken door H. M. de Koningin werden afgewezen, Zaterdagmorgen zijn Voltrokken. Verhooging export bloem bollen naar Engeland In kringen van vaklieden neemt men aan, dat het exportcontingent bloembollen voor Engeland dit jaar aanzienlijk zal worden verhoogd. Hoewel er nog geen officieele cijfers te vermelden zijn, wordt aangenomen, dat de uitbreiding ongeveer vier millioéR kilogram omvat. Dit beteekent een vermeerdering met ruim 50 procent. organisatie der illegale immigratie. Intus- schen gaan de daden van terreur en tegen actie voort. Omtrent de branden in de oliehaven van Haifa wordt nader gemeld, dat zes gewa pende mannen de wachtpost bij het par keerterrein overvielen en een aantal auto's in de lucht deden vliegen. Op den Carmelweg te Haifa reed een jeep op een mijn, waarbij twee Britsche solda ten om het leven kwamen en twee andere gewond werden. Joodsche verzetslieden deden voorts een aanval op een politiepost te Rehoboth Aviv, alsmede op een militair kamp te Nathanya. Ook werden mijnen aangetroffen op wegen in Noord-Palestina. STAAT VAN BELEG. Te Jeruzalem L officieel bekend gemaakt, dat van Zondagmorgen 8 uur (9 uur Ned. tijd) af de „wettelijke" staat van beleg zal gelden voor de Mea Sjearim-wijk, een dichtbevolkte Joodsche arbeiderswijk te Jeruzalem. Brigade-generaal Davies, Britsch com- mant van de Mea Sjerim-wijk van Jeruza lem, heeft medegedeeld, dat de 10.000 in deze wijk Wonende Joden Maandag „drie uur mogen winkelen." „Militaire gerechts hoven zullen in de wijk worden opgericht. Alle winkels zullen gesloten blijven met uitzondering van levensmiddelenbedrijven en apotheken. De gemeenschap zal door middel van voedselkonvooien van levens middelen worden voorzien", aldus generaal Davies. De burgemeester van Tel Aviv, Israel Rockach, heeft verklaard, dat het uitgaans verbod, dat gisteravond voor Tel Aviv, Ra- matgan en Petah Tiquvah werd uitgevaar digd, heden te 5 uur 's-morgehs (pi. tijd) zal worden opgeheven. Een schade van enkele imillioénen Loods 3 van de stuwadoorsmaatschappij .Quick Despatch" aan de Merwehaven te Rotterdam brandde gisterochtend tot op den grond toe af. De loods bevatte pas gelóste en zelfs voor een deel nog niet ingeklaar de goederen, bestemd voor doorvoer naar het buitenland o.a. naar Tsjecho-Slowakije en ook twee compleete scheepsmotoren voor de K.P.M. die wel als verloren zullen moeten worden beschouwd. Verder bevon den zich onder de stukgoederen balen pa pier, pakken tabak, in hout verpakte arti kelen en rubberbanden, terwijl aan de oo&tzü de tegen de loods opgestapelde zak ken palm pitten, eveneens een prooi der vlammen werden. De brand werd ongeveer 5 uur gister ochtend door een agent van politie ontdekt en is vermoedelijk door kortsluiting ont staan. Op dat oogenblik sloegen de vlammen al uit het dak en kort daarop was de ge- heele loods een laaiende vuurzee. De brandweer was spoedig met drie auto spuiten, drie bluschbooten en een gereed schapswagen ter plaatse Om 12 uur gister middag was men er nog nauwelijks in ge slaagd den brand te bedwingen. Aan de Vreeselijke toestand in Trinidad Kaaimannen zwemmen in de stralen De Boliviaansche stad Trinidad is thans geheel door het water van de rivier Ma more ingesloten en 3.000 bewoners zijn gevlucht. De kaaimannen zwemmen in de straten. Men heeft sinds drie dagen geen voedsel meer en er blijven nog maar steeds hevige regens vallen. Naar schatting om vat de overstrooming 15.000 vierkante kilometer en zijn 12.000 personen geïso leerd- Intusschen wordt van alle kanten getracht hulp te bieden. noordzijde bevond zich toen nog een flinke vuurhaard, terwijl het op verschillende plaatsen steeds weer opvlamde. Tevens be gonnen tegen de aan de havenzijde der loods opgestapelde balen katoen en been deren te smeulen, terwijl met met moeite vaten olie, die zich aan de noordzijde bevon den wist weg te rollen, voordat zij door den brand bereikt werden. Enkele uren later had men het vuur bedwongen. Aanvankelijk vreesde men voor het hoog- spanningshüisje, dat de capaciteit voor de kranen levert, doch dit bleef onaangetast. Daardoor was het mogelijk, de balen katoen met behulp van een kraan uit elkaar te trekken; een karwei waaraan men reeds met handkracht begonnen was. Zonder kraanhulp zou het uiteentrekken dagen hebben geduurd, daar elke baal op smeu- ling onderzocht moet worden. Een bluschboot. die oorspronkelijk giste ren als ijsbreker op de Nieuwe Maas dienst zou doen, bleef in de Merwehaven liggen om bij eventueel weer oplaaienden brand hulp te bieden. De totale schade wordt op enkele millioe- nen geschat. De politie stelt een nader on derzoek in naar de oorzaak. Een. Het priesterschap. „Te steunen niet op den priester (want geen mensch is in slaat, de volle zwaarte van een anders ziel te torsen) maar op het priesterschap, dat is vertrou wen stellen in Christus". Mgr. B. H. Benson. WEERSVERWACHTING KOUDE NACHT EN MIST. In den nacht en vroegen ochtend g matige tot strenge vorst met op- g nieuw vorming van uitgebreide g mistvelden die op de meeste plaat- g sen morgen overdag weer oplossen. 5 waarbij de temperatuur oploopt tot om het vriespunt met dooi in de 2 zon. Weinig wind. OOOOOOOOOUOOOUOUUÜUUUOOUOU';.. -jJUOOU

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1