Indisch debat in „Opvoeding tot verantwoordelijkheid' Afscheid directeur Acad. Ziekenhuis Kantoorbediende (m.) aank. Bakkersknecht Loonstaten Verzamelloonstaten ZATERDAG 1 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 DE MINISTER AAN HET WOORD. De minister geeft te kennen, dat de Kroon en het Hoofd der Unie onschendbaar zullen zijn. Men zal moeten hebben in .Indonesië een vertegenwoordiger der Kroon. De minister sluit zich aan bij de hulde aan de krijgsmacht in Indonesië gebracht. Het politiek accoord wenscht men niet door geweld te verwezenlijken en de regee ring is niet bereid, om den legercomman dant te doen schijnen een directeur van een schiettent. Opmerkend, dat de rol van Engeland in het debat is betrokken, verklaart hij, dat deze rol Engeland was opgedragen door de geallieerden, toen wij zelf nog niet in staat waren de rechtsorde in Indonesië te herstel len. De regeering is de Britsche regeering erkentelijk vo^r den geboden steun. Spr. betoogt, dat de republiek formeel van Japansch maaksel is. maar in deze organi satie heeft zich een belangrijk deel van het Indonesisch nationalisme belichaamd. Spr. geeft te kennen, dat voor de leiden de functies de .tooge ambtenaren inderdaad moeten voldoen aan de doelstelling der re- geeringspolitiek. De ambtenaren zullen in ieder geval moeten zijn vöor de beginselen der 7 Dec.-rede. Na de pauze zijn rede voortzettend merkt de minister op, dat de heer Stikker gewe zen heeft op het dreigen van een algeheele economische ineenstorting en op de nood zakelijkheid van verbetering der levensom standigheden. Alleen door samenwerking op basis van het accoord zal naar 's minis ters inzicht, daaraan tegemoet gekomen kunnen worden en zal men een dreigende ineenstorting kunnen voorkomen De grondslagen der 7 Dec.-rede moeten tot een Unie leiden en niet tot een een heidsstaat. De hechtheid van de samenwer king die in de Unie moet tot stand komen, is nog opengelaten. Dat zal nader uitge werkt moetgn worden. De minister merkt op, dat evacuatie re gelmatig voortgang vindt, maar het is een ingewikkeld vraagstuk met het oog op transport en huisvesting. Het verlangen van den heer Pollema naar een parlementaire commissie besprekende zegt spr., dat zoo vaak een commissie naar Indonesië kan gaan als het parlement ver kiest. Voor het vertrek der leden van de C.-G. is de voorwaarde gesteld, dat hun echt- genooten mede zouden kunnen gaan. Die voorwaarde heeft de regeering aanvaard. Tenslotte betoogt de minister nog, dat het gaat om het oplossen van een vertrou wenscrisis, welke ook in Suriname en de Nederl. Antillen bestaat en die in de ge- heele wereld valt te aanschouwen De rol der kleine mogendheden is naar het woord van prof. Huizinga niet uitge speeld, maar begint pas. Te ruim half drie schorst de voorzitter de vergadering tot Dinsdagmiddag één uur. STADSNIEUWS PASTOOR S. SMITZ O.F.M. Den 8sten Maart is het 12J4 jaar geleden dat de zeereerw. pater S. Smitz O.F.M. be noemd werd tot pastoor van de „Harte- brug '-parochie. Het jubileum zal niet dien dag, maar Zondag na Paschen door de pa rochie worden gevierd. STILLE OMGANG. Het bestuur van de afd. Leiden en Om streken deelt mede, dat voor vervoer van haar deelnemers naar den „Stillen Om gang" te Amsterdam in den ifacht van 15 op 16 Maart a.s. door de Ned. Spoorwe gen wederom 3 extra-treinen zijn toege zegd. Den leden en belangstellenden wordt bekend gemaakt, dat op Woensdagavond 5 Maart a,s. te half 8 uur een leden-jaar vergadering wordt gehouden waarop te vens de reisregeling besproken wordt en de zeereerw. Rector L. P. M. Vester, te Leiden, een rede zal houden onder den ti tel: „Handhaving van ons erfdeel". De vergadering wordt gehouden in de zaal van ,.St. Franciscus Liefdewerk", Nieuwe Rijn 52. POST-SPAARBANKBOEKJES Thans kunnen -morden ingezonden de •rijkspostspaarbankboekjes van inleggers wier familienaam begint met een klinker dus met A, E, I: O, U of Y. In de eerste helft van Maart zijn ook de :n.eg.gers B tot en met Boonstra aan de •beurt; in de 2e helft de rest van letter B. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskun de: de heeren C. Harteveld te 's Graven- hage, W. B. Camoenié te 's Gravenhage; Artsexamen 2e gedeelte in de Geneeskun de; de heer A. J. J. van Leeuwen te Rot terdam; candidaatsexamen Rechtsgeleerd heid: de heer P. J. I. Engels te Amster- aam en mej. C. Posthuma te 's Graven hage. Hersengymnastiek VRAGEN. 1? Weet u nog wanneer ons land in oorlog is gekomen met Ja pan? 2. Wat zijn de vóórnamen van: a. Mozart b- Qriopin c. Ravel d. Tsjachowsky? 3. Weet u nog wie de Engelsche en Fransche repeering verte genwoordigden op de conferen tie te Berchtesgaden? 4. Op welke berg bleef de ark van Noë rusten, -oen na den zondvloed het water ging zak ken? 5. Wie stelde den bundel „Het kind in de poëzie" samen? 6. Uit welk fort ontsnapte Hugo de Groot in zijn boekenkist? 7. Welke soorten eer 'neidssigaret- "ten hebben vfre gehad? 8. Wie wonnen den eersten prijs in de Melbourne-race en met welk vliegtuig? 9. Hoe heet de burgemeester van Amsterdam? 10. Wanneer kwam Amerika in den oorlog? (Antwoorden op pagina 4).' ZILVEREN JUBILEA. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heeren F. Labordus en L. Lacourt, als kleermakers-thuiswerkers in betrekking kwamen bij de fa. Peek en Cloppenburg, hier ter stede. De jubilarissen werden hedenmorgen te 10 uur met familie in de zaak aan de Bree- straat ontvangen door het voltallige perso neel, waarbij de bedrijfsleider, de heer W. van Zuiden, beide met hartelijke woorden toesprak. Hij wees op hun trouw en ijver voor het werk, dat hun werd opgedragen en waarbij spr. hen allen tot voorbeeld kon stellen. Hij wees er voorts op, dat het kleermakersvak een der mooiste vakken is, niet alleen van beteekenis voor P. en C.t maar van groot belang voor de klanten. Het zal nochtans wel geruimen tijd duren alvorens alle menschen hun zin zullen krij gen. Veel is er in de afgeloopen 25 jaar ver anderd, maar het stemde tot voldoening te mogen zeggen, dat ook de thuiswerkers thans tot het vaste personeel gerekend mo gen worden. Een pensioenregeling voor alle werkne mers is met ingang van 1 Jan. .j.l. tot stand gekomen en dat moet voor allen een grpote gerustelling zijn. Namens de directie overhandigde spr. bei den jubilarissen een enveloppe met inhoud, waarna hij den wensch uitte, dat deze dag nog lang in hun herinnering moge blijven. Spr. deelde tenslotte nog medé, dat in Juni nog een jubileum zal worden herdgcht. Ge zamenlijk zullen deze jubilea in een feest avond worden herdacht. Namens het personeel sprak hierna de heer Th. Messink, coupeur, die wees op de groote veranderingen in de afgeloopen ja ren in 't vak tot stand gekomen. De tijd, dat een kleermaker maar een „kleermaker" was, is voorbij. Er is veel meer waardeering voor hun werk gekomen. Namens het ge- heele personeel, met den heer v. Zuiden aan het hoofd, bood spr. ieder der jubila rissen een electrische hanglamp aan als mede een bloeiende azalia, waarbij de heer v. Zuiden nog bouquetten bloemen over handigde. Beide jubilarissen spraken daarop een kort dankwoord, Waarna een kopje koffie werd gebruikt. AFHALEN BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten K 705, als mede textiel-kgarten VA 705 vindt vol gende week als volgt voortgang (bonkaart 703 voor inleveringsinwisselings-bon mee nemen). Maandag, 3 Maart, letter G vanaf Gi tot einde G. FILMS VAN DEZE WEEK. De films van deze week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Luxor: „Laura", boven 18 jaar. Casino: „De blauwe sluier", boven 14 j. Trianon: „Rebecca", boven 18 jaar. Rex: „De blanke slavin", boven 18 .j Lido .„Mrs. Miniver", volwassenen. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken ie Leiden, wordt van Zaterdag 1 Maart 13 uur tot Zaterdag 8. Maart 8 uur waarge nomen door: de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085 en de Doeza-Apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 20213. Te Oegst-geest door de Oegstgeestêr Apo- theek, Wilhelmmapark 8, tel. 26274. Lichte vorst houdt nog aan De depressie, die gisteren nog in volle ontwikkeling was en het grootste gedeelte van ons land eenjdik pak sneeuw bezorg de, trok maar heel langzaam verder. Over Denemarken woedden zware sneeuwstormen en ook in ons land veroor zaakte de krachtige wind plaatselijk weer sneeuwopwaaiïngen. De koude Poollucht komt nu over de Noordzee heen met een temperatuur van 45 graden onder nul bij Noord-Weste winden ons land binnenstroomen. Men kan nu duidelijk de funeste uitwerking van den langen winter constateeren. In een nor maal voorjaar zou namelijk bij een derge- lijken toestand de temperatuur enkele gra den boven nul geweest zijn, maar na dezen abnormalen winter is het Noordzeewater tot onder nul afgekoeld, zoodat de lucht bij haar weg over het water niet tot boven nul kan worden aangewarmd. Bovendien is de lucht over Noord wegen, Zweden en Denemarken recht streeks uit de Pool wordt aangevoerd zeer koud,, zoodat bij het stroomen over de ifoordzee zware sneeuwbuien ontstaan. De ze drijven dan bij de Noord-Westelijke winden landinwaarts en nemen geleidelijk in intensiteit af. In dezen toestand komt maar heel lang zaam verandering, daar de depressie over Denemarken bijna niet meer beweegt. Bo vendien handhaaft de Poolhoogedruk zich met een luchtdrukwaarde van bijna 1050 m. bar (787 mm) over Oost-Groenland. Van de zijde van den Oceaan is binnen enkele dagen geen nieuwe aanval op de vorst te verwachten, een afsplitsing van de hoofd kern die nu ten Westen van de Azoren ligt, drong door over Portugal en trekt in idiep- te afnemend naar de Middellandsche Zee. Wij kunnen dan ook verwachten, dat de toestand met over het algemeen lichte vorst aanhoudt. De wind zal daarbij waaien voornamelijk uit richtingen tusschen West en Noord. Wel kan bij een opklaring als de wind wat afneemt de temperatuur de$ nachts weer flink dalen. De eerste dagen hoeft niet op dooi te worden gerekend, al leen op enkele plaatsen in de zon gelegen kan de tempartuur tijdelijk boven nul ko- Tramverkeer in het Westen des lands in moeilijkheden De Noord-Zuid-Hollandsche Trammaat schappij heeft gioote moeilijkheden in verband met den sneeuwval. Ondanks de pogingen de rails schoon te houden, moes ten heden verschillende diensten worden stopgezet. Den geheelen nacht zijn pekel- wagens en sneeuwruimers over de verschil lende trajecten gereden om het verkeer mogelijk te maken. De sneeuwstormen, die hedenochtenu in West-Nederland woe den, maken echter het tramverkeer en ook het wegverkeer vrijwel onmoge'ijk. Op het traject HaarlemLeiden zijn bij Sassen- heim 4 wagens ingesneeuwd. Men is bezig ze vrij te maken. Het verkeer LeidenNoordwijk is on mogelijk door de dikke pakkên sneeuw, die de rails bedekken. Het verkeer LeidenKatwijk a. d. Rijn wordt met moeite onderhouden. Het verkeer LeidenKatwijk aan Zee is onmogelijk. Groote vertragingen zijn onvermijdelijk in de verbinding LeidenDen Haag, Alle buslijnen, in Zuid-Holland zijn ge staakt. De dienst HaarlemNoordwijk eveneens. DE KERN VAN DE OPVOEDING: Inleiding inspecteur v. d. Graaf. De belangstelling, die de Leidsche onder wijzers gisterochtend in het Trianontheater aan den dag legden, voor het onderwerp van deze morgen: „Opvoeding tot verant woordelijkheid", was zeker niet minder dan bij de vorige dagen. Spreker, de heer v. d. Graaf, inspecteur L.O. te Hilversum, achtte de doelbepaling het sterkste motief van de opvoeding. Op voeding tot verantwoordelijkheid is een van de belangrijkste facetten, ja zelfs, de kern van de opvoeding te noemen. Wanneer wij het woord verantwoordelijkheid etymolo gisch ontleden, beteekent het „antwoord geven", een woord terug geven, een op dracht volbrengen en het afleggen van re kenschap tegenover den opdrachtgever. Dit verschijnsel staat in* nauw verband met het ik-gevoel, dat zich distancieert van de wereld en zich verantwoordelijk weet. Deze verantwoordelijkheid kan al leen slaan op een bewuste en vrije daad. Spreker behandelde in verband hiermede de droom, het waandenkbeeld en de sug gestie. De normen, waarnaar men het begrip schuld bepaalt, vertoonen bij alle wisselin gen eenzelfde kern, die wijst op een eeuwi ge wet. Het gezag heeft de taak te zeggen, welke die eeuwige normen zijn en deze te handhaven. Kan de mensch nu aan deze normen vol doen? Is onze structuur zoo, dat wij ver antwoordelijkheid kunnen dragen? Of schoon hierover filosofisch groote strijd wordt gevoerd, wordt deze practisch door allen aanvaard en stellen wij elkaar auto matisch verantwoordelijk. De mensch im mers is niet de convergentie van aanleg en milieu alleen. Dit is de mensch, betoogde de heer v. d. Graaf met kracht, de vormer van zichzelf en zijn omgeving, de heerscher, die ingrijpt in het historisch gebeuren. Voor de practijk zag spr. de opvoeding tót verantwoordelijkheid het best gereali seerd in het doen dragen daarvan. Intellec- tueele kennis hiervan noch de kennis van het hart is voldoende, men moet het al doende leeren. De kinderen moeten daarom mogen en ook durven. Wij moeten hen een zekere mate van vrijheid geven, zelfs met de mogelijkheid van te falen. Tenslotte wees spr. op de macht van het voorbeeld, die zoo groot is, dat zelfs de veters van on ze schoenen en onze das belangrijk zijn. Dit te beseffen zal den opvoeder doen stre ven naar vervolmaking van zichzelf, opdat hij zoo is, dat er van hem iets ten goede uit gaat naar het kind, dat aan zijn zorgen is toevertrouwd. Daar het einde van de gedwongen vacant- tie nog niet in zicht is en deze causeriën buitengewoon geslaagd mogen Reeten, kon digde de wethouder van onderwijs ook voor de volgende week eenige lezingen aan. Een en ander zal nog nader worden bekend ge maakt. OEGSTGEEST Oranjevereeniging. De activiteit van de Oranje-vereeniging beperkt zich niet al leen tot de jongere generatie van öegst- geest, maar bereikt ook de oudere ingeze tenen, getuige de herdenkingsavond, die zij Donderdagavond in ,.St. Willibrord" haar leden aanbood. Daar werd ter gelegenheid van de geboorte van prinses Marijke het Oranjespel „De ijdele kindernaam" opge voerd. In het begin van dit spel wordt in enkele scènes weergegeven de indruk, die de blijde mare op ons volk gemaakt heeft, terwijl we daarna in eenige historische scènes teruggevoerd worden naar den tijd van de geboorte van den jongen graaf Wil lem van Nassau in 1533, naar het tijdperk van Jan de Witt, toen het streng verboden was den verjaardag van het jonge Oranje prinsje. den lateren Willem III, te vieren, en tenslotte naar het tijdperk der Fransche overheersching, toen Scheveningsche vrou wen gedwongen waren, een bevelbrief te aanvaarden om te kunnen leven, maar aan die overheersching tenslotte ook een einde kwam. Het geheel werd omlijst door zang en declamatie, werd opgevoerd door leden van „Kunst en Genoegen" en van de Oran jevereeniging 9 De voorzitter der O. V. heette in zijn openingswoord de aanwezigen, die tot in de uiterste hoeken dq zaal vulden, van harte welkom, concludeerde uit deze belangstel ling een groote mate van genegenheid voor ons Vorstenhuis, sprak de hoop uit, dat dit altijd zoo moge blijven en besloot met een driewerf hoera o^"Oranje, waarna de aan wezigen spontaan het Wilhelmus inzetten. Ook de toespraak van burgemeester Bau- mann getuigde van groote aanhankelijkheid aan het Koninklijk Huis. Spr, releveerde de spontane vreugde, die ons heele land doorgolfde bij de geboorte van onze jongste Oranjetelg, en voerde ons terug naar de be zettingstijd, toen de geboorte van prinses Margriet moest geschieden op vreemde bo dem, terwijl het vaderlanden zoo kommer volle omstandigheden le*rde, en hoe wij toen geleefd hebben op de bemoedigende woorden van H. M. de Koningin, die ons trots alle ellende toch steeds uitzicht ga ven op een betere toekomst. Wij zijn onze Landsvrouwe zeer veel verschuldigd, en het zij Haar en later Haar dochter gegeven, met Gods hulp ons land naar een betere toe komst te geleiden. Spr. dankte ten slotte het bestuur van de O.V. voor het vele werk dat vérricht is om deze Nationale Feestdag te herdenken. Waardeerende woorden namens den Minister van O. K. en W. Zooals deze week gemeld, is bij beschik king van den minister van O., K. en W. op zijn verzoek met ingang van heden, in ver band met het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd, eervol ontslag ver leend aan dr. H. H. Maas, als directeur van het Academisch Ziekenhuis alhier onder dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking door hem bewezen diensten. AFSCHEID DOOR HET PERSONEEL. Te ruim 2 uur kwam Dr. Maas, vergezeld van zijn echtgenoote, officieel voor het laatst terug in zijn directeurskamer, waar verschillende hoofden van dienst van het Academisch Ziekenhuis aanwezig waren, om afscheid van hun directeur te nemen. Bij haar binnenkomen waren aan Mevrouw Maas bloemen aangeboden. Namens het personeel en dc commissie van voorberei ding werd het woord gevoerd door de ad junct-directrice Zr. M. J. H. Roldanus, die er in haar toespraak op wees. dat voor velen deze dag veel te gauw is gekomen. Het is de laatste keer, dal de vertegen woordigers van de verschillende diensten m het ziekenhuis bij hun directeur verschij nen, ditmaal evenwel niet om rapport uit te brengen. Spr. is er van overtuigd, dat velen hun directeur noode zullen missen en zij dankte hem voor alles, wat hij als directeur voor het ziekenhuis en voor het personeel heeft gedaan. Als blijk van aandenken en waardeering tevens bood spr. den heer Maas een door c[en kunstenaar Wynand Geraerdts in crayon vervaardigd portret van den schei denden functionaris, gezeten achter zijn bureau. Spr. eindigde met den wensch uit +e spreken, dat, wanneer de heer Maas aan het Ziekenhuis terugdenkt, daarbij de goede dingen uit zijn ambtstijd op den voorgrond zullen komen. De heer Maas zeide dat het vanzelf sprekend is, dat hij geen mensch zou zijn, indien het hem niet een ogenblik te machtig werd bij dit afscheid. Inderdaad is deze dag voor spr. als voor het perso neel een" heel bijzondere dag. Wanneer hij terugblikt op een tijd van ruim 21 jaar in •het Leidsch Ziekenhuis en van ruim' 35 jaar aan diverse Universiteiten, dan is het hem toch pijnlijk in de kracht van zijn leven deze carrière te moeten afbreken. Afscheid nemen van zeer ve'en onder het personeel, die veel meer zijn geweest dan ambtenaren en cndergcschikteen, viel spr. zeer»moeilijk. In '.engte van dagen evenwel zal hij blijven denken aan diegenen, die hem met zooveel trouw hebben terzijde gestaan in zijn dikwij's ondankbaar en moeilijk ambt. Toch heeft hij vele geluk kige dagen beleefd en geestelijk voelt hij zich nog zoo goed a's 30 jaar geleden. Drie belangrijke factoren zijn hem daarvoor tot hulp geweest: 1. zijn zucht naar onaf hankelijkheid. Een Minister heeft destijds van hem gezegd, dat hij vrijbuiter zou zijn en als zoodanig heeft spr. zich steeds gevoeld. 2. Dat hij alles zoo gaarne in orde wilde hebben. 3. Dat hij zuiver mensche-, lijk ook gezocht heeft naar steun. Dat zou men van zulk een „zuren meneer" niet verwacht hebben. Deze drie eigenschappen vormen een cocktail en als zoodanig geheel moest men hem z;en in zijn vriendelijkheid en vertrouwelijkheid. Thans staat hij voor zijn eervol onts1ag, hem door den Minis ter verleend, doch geen Minister kan hem eervol ontslag geven uit de verhoudingen, die gegroeid zijn tusschen hem en het per soneel. Zoo zeker als hij 1 Maart 1947 geen di recteur meer is, zoo zeker zal hij met in gang van dien datum een vriend zijn voor allen, die hem hebben gesteund. DE OFFICIEELE RECEPTIE. Nog was het afscheid van het personeel niet ten einde hoe kon zulks ook anders bij zuik een uitgebreid personeel, dat elkaar moet aflossen bovendien of reeds kwamen de officiëele personen ter receptie, om afscheid tb nemen van den heer Maas, die in de betreffende leringen een zeer ge ziene figuur was. Zoo zagen we o.m. den heer G. Pippel, raadsadviseur bij het Dep. van O., K. en W„ jhr. mr. C. J A de Ranitz, chef van de afd. Hooger Onderwijs van genoemd departement, die den Minister van O., K. en W. vertegenwoordigde, mr. K. Wiersma, secretaris van net college van curatoren der Leidsche Universiteit, benevens den heer A. van Hoogstraaten administrateur van dit college, ir. G. Blackstone, voorzit ter van den Raad van Toezicht en Advies van het Academisch Ziekenhuis, dr. Ziel- stra directeur geneesheer van het Acad. Ziekenhuis te Groningen, die de Ver. tot P.evordering van het Ziekenhuiswezen ver tegenwoordigde, dr. C. P. J. Stotijn, direc teur van de gestichten Endegeest, Rhijn- geest en Voorgccst, dr. Zijerveld directeur van den Gem. Geneesk Dienst te Leiden, een deputatie van het bestuur van het Diaconessenhuis met de directrice Zr. Elema en de oud-directrice Zr. Louise v. d. Brink, den heer R. Verbeek uit Sant poort namens de Centr. Ver. „Het Zieken huiswezen" en den heer J. A. Valk admi nistrateur van Fndegecst, namens de Ver. van Administratie en Economie in Zieken- inrichtingen, den heer W. M. de Ruiter, namens den Rijksgebouwendienst, den heer R. J. Meyer, commissaris van politie, prof. J. Mulder, hoogleeraar in de interne ge neeskunde en tal van leden van den me- dischen staf van het ziekenhuis, verple gend en ander personeel, oud-hoofdver pleegsters, enz, enz. Burgemeester v. Kin schot had bericht van verhindering gezon den. Namens den Minister van O., K. en W., die verhinderd was aanwezig te zijn, sprak jhr. de Ranitz een hartelijk woord van afscheid tot den heer Maas een der be langrijkste administratieve' ambtenaren sedert twintig jaar. Het beheer en het-directoraat van zulk een ziekenhuis stelt zeer vele cischen: een enorme werfkracht, een toewijding en or ganisatievermogen, een goed humeur, tact en vóór alles doortastende autoriteit. Zulk een directeurschap is een uiterst kwets bare functie; men moet kunnen coördinec- ren en afwegen. Men heeft in zijn rayon medisch onderwijs, waarover men niets ie zeggen heeft en welks belangen men toch ook niet aan zijn aandacht mag laten ont gaan. Spr. stelde met voldoening vast, dat dr. Maas hier in die afgeloopen twintig jaar volkomen op zijn plaats is geweest. Hij toonde hart voor zijn werk, ontplooide groote activiteit en organisatievermogen. De eerlijkheid gebiedt spr. ook te getui gen van de groote moeiM.jkhedcn, welke er rond zijn directoraat zijn geweest. Zoo groote veelzijdigheid van belangen brengt zulks ook mee, doch de groote moeilijkhe den zulen den directeur wel eens slapc- looze nachten en verdriet hebben bszorgd. Niettemin mocht spr. de groote verdien sten van dr. Maas noemen bij het bedrijf- voeren over zulk een groot comp'ex van gebouwen en belangen, over zulk een groot personeel en van nauw overleg met Departement en Commissie van Toezicht. Groote verdiensten kende spr. hem ook toe in de opleiding der verp'eegsters en in het economisch beleid van dit enorme be drijf. Na een dankwoord ook aan Mevr. Maas, wenscht spr. den scheidenden direc teur nog vele goede jaren van gezondheid en werkkracht toe. Dr. Maas verzocht jhr. de Ranitz den minister dank te zeggen voor zijn belang stelling. Dat het jhr. de Ranitz mocht zijn, d-e hem hier toesprak, verheugde spr. ten zeerste, omdat een jarenlang contact hen beiden bond. Spr. memoreerde hierna dat jhr. de Ranitz hem in den winter van 1929'30, toen het ook bijzonder koud was, aan centrale verwarming hielp in zijn huis 'n materieele verwarming dus. maar dat hij thans voor een geestelijke verwarming zorgde door de hartelijke wij ze, waarop hij hem hier had toegesproken. Wanneer in de toekomst de relaties met ihr. de Ranitz niet zullen worden verbro ken, zal dit voor spreker een groote vol doening zijn. Dr. Zielstra uit Groningen wees op het bijzonder cachet van het Leidsch Acade- rr isch Ziekenhuis en deze spr. legde den vinger op een tri t was van den na-oorlog- schen tijd: het uitoefenen van critiok, en dat veelal door menschen, die niet terzake kundig zijn. In dit verband wees spreker erop, dat het directeur-zijn van een groot ziekenhuis zeker geen sinecure is en dat zij leven in een glazen huisjewelke woorden dr. Maas in zijn antwoord volko men onderstreepte. Ir. B'ackstone uitte namens de Commis sie van Toezicht en Advies zijn groote waar- deering voor het werk van dr. Maas, spe ciaal ook in de moeilijke oorlogsjaren pu in zware winters als deze, waarop dr Maas er zijn voldoening over oittc, do! de Commissie van Toezicht indertijd werd in gesteld, want hei is nog heel wat anders voor het Hooger Onderwijs en een zieken huis met tal van patiënten te zorgen dan voor een personeel van 600 menschen. zon der wie een dergelijke inrichting toch al le*, minst kan leven. Tenslotte spraken nog de heeren R. Ver beek en J. A. Valk, alsmede de heer J. L. Questroo, die met den heer H. Brouwer de afd. Leiden van de Ned. Ver. E. H. B. O. vertegenwoordigde, Meer dan twee en een half uur duurde dit afscheid en meer dan duizend personen namen afscheid van den scheidenden di recteur, waarbij zij tijdens de redevoerin gen in lange rijen stonden te wachten welk wachten aaarpa werd beloond door de aanbieding van een geurig kopjp thee met een gebakje, dat den „Backer" alle eer (aandeed en dat ongetwijfeld iedereen „Beckte". DEKEN J. VAN DE WIEL t. Na een korte ongesteldheid is gistermor gen in Mariastichting te Haarlem over leden de hoogeerwaarde heer J. C. W. van de Wiel, deken en pastoor van Haarlem. Deken vande Wiel is geboren te Am sterdam op 2 Juni 1890. Na zijn priesterwij ding op 9 Augustus 1914 was hij eenigen tijd kapelaan te Leidschendam. vervolgens tot 1933 leeraar op het seminarie Hageveld. Drie jaar was hij pastoor van de Gerardus Majella-parochie te Amsterdam, waarna hij deken van Hoorn werd. 2 December 1942 werd hij als deken naar Haarlem geroepen. 15 November 1945 volgde zijn benoeming tot eerekanunnik van het kathedraal ka pittel. gevraagd bij OOSTHOEK ZOON N.V. te ALPHEN AAN DEN RIJN. Bij gebleken geschiktheid goede vooruitzichten. 4473 Brieven met opgave van leeftijd, op'eiding, referenties enz. te richten aan bovengenoemd kantoor. IJS EN WEDER DIENENDE De Nationale Koppelwedstrijd op de KOPPOEL te RIJPWETERING van 28 Februari Is wegens sneeuwval UITGESTELD tot Dinsdag 4 Maart a.s. 's namiddags 2 uur om belangrijke prijzen en 4 medailles De beste rijders hebben weder hun toezegging gedaan aan dezen wedstrijd deel te nemen. Melden tot 1 30 uur in „DE VERGULDE VOS". Inleggeld f 1.p. persoon. Tel. opgave K 1712 218. 4477 HET BESTUUR. Wegens het te duur verkoopen van riblappen, werd JOHANNES LOS, De Kcmpenaerstraat 1 te Oegst- geest, op 6 Februari 1947 door den Tuchtrechter voor de Prijzen te 's-Gravenhage veroordeeld tot betaling eener._ geldboete ad 150.met bepaling, dat dit vonnis zal worden openbaar gemaakt in de dagb'adpers. 4475 GEVRAAGD Aanmelden Coöp. „Een dracht", Korevaarslraat 13 Leiden. 4478 GEVRAAGD EEN Flinke Werkster Zich aanmelden Lei&schc- weg 193, Voorschoten. 4469 5 ct. per stuk (NIEUW MODEL) 12 ct. per stuk Verkrijgbaar: N.V.De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32—34

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3