Cckl6clvi(Sou^ant De strenge winter Engelsch-Fransch bondgenootschap wordt te Duinkerken onderteekend Kolen, Rijwielbanden en Schoenen Twentenaren dansen op paleis Soestdijk Beperking radio-zendtijd Gratieverzoeken Veesmokkel aan de Belgische grens ZATERDAG 1 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 2UU15. Dir.. drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week. 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4 00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11026 Hoofdredacteur: TH W11.MEK Directeur: C. M v HAMERSVELD Uitgave van N.V. f,De Leidsche Courant? Advertenties 15 cent per m.m. Bij contrac* belangrijke korting. V Volksonderwijs IN den gemeenteraad van Leiden is on langs een voorstel aangenomen van B. en W., om twee lagere scholen voor eind onderwijs z.g. volksscholen om te zet ten in opleidingsscholen. Dit voorstel werd noodig geacht, omdat er een groote vraag is van de ouders om hun kinderen naar laatst-bedoelde scho len te zenden. De inspecteur van het lager onderwijs verklaarde in zijn advies de strooming on der de ouders, om hun kinderen te laten opleiden voor U-L.O., H.B.S. of gymna sium, toe te juichen. Wij zijn het met dezen onder wijs-autoriteit niet eens. Hij stelt zich nog te veel, naar onze overtuiging, op het liberaal-intellectualistisch standpunt, ter wijl wij hoopten, dat men algemeen dit standpunt zou hebben verlaten, als ver ouderd en absoluut ondeugdzaam gebleke,n. Van de zijde der Kath. Volkspartij-frac tie is toen in den Leidschen Raad uiteen gezet, dat voor kinderen, die toch nooit verder gaan studeeren (en dat is onge veer 3'4!) de ouders een göede 7de en 8ste leerjaar moeten prefereeren boven een op leidingsschool. B. en W. van Leiden zelf namen, wat deze kwestie betreft, in hun advies nog geen standpunt in; beperkten zich tot het constateeren vart den drang der ouders naar de opleidingsscholen. Donderdagavond hebben wij in de rede van den cultureelen leider van de Ned. Ka tholieke Arbeidersbeweging, den heer Th. van Steen, te Leiden gehouden, een over tuigd en overtuigend pleidooi gehoord voor de z.g. „volksschool" met verplicht V.G.L. O. (7de en 8ste leerjaar). En vooral op de groote waarde van dat V.G.L.O. werd klem mende nadruk gelegd! In een brochure van de Ned. Kath. Ar beidersbeweging. getiteld „De school voor het volkskind", lezen we: Daarom is de oplossing die de ar beidersbeweging voorstelt: Een zes- klassige volksschool met een zeer ver eenvoudigd leerplan, vrijer lesrooster, ruimere lichamel"ke vorming en be tere karaktervorming. Daarnhast moet men kunnen komen tot een testen der leerlingen door een ervaren nsvcholoog, waarna dan een klein gedeelte wordt toegelaten tot de 'brugklassen, die tot middelbaar On derwijs opleiden. De rest komt op de school voor voortgezet Gewoon Lager Onderwijs, ■die een inleiding 'vormt tot ambachts school en industrieleven. Wij zijn het hiermede eens, behalve dat wij aan leerlingen, wier ouders dat wen- schen en die daarvoor geschikt zijn, ook vroeger dan na het zesde jaar de gele genheid zouden willen geven, om te wor den overgeplaatst Onze conclusie zoowel voor openbare als voor bijzondere scholen is: dat voor de „volksscholen" de beste on derwijzers niet te goed zijn; dat speciaal op het V.G.L.O. (7de en 8ste leerjaar) de beste paedagogen onder de onderwijzers moeten worden benoemd; dat de Regeering het 8ste leerjaar niet facultatief mag stellen, maar moet ver plichten en het onderwijs op de V.G.L.O. zoo moet laten inrichten, dat het aan de eischen kan voldoen. Van goed „volksonderwijs", en speciaal van goed katholiek volksonderwijs hangt voor een zeer groot deel af de toekomst van ons volk. Op boven-bedoelde vergadering te Lei den werd de wenschelijkheid geuit, dat in schoolbesturen ook arbeiders zitting zullen heben. Inderdaad er zijn véle redenen, die het gewenscht maken, dat in schoolbesturen ook arbeiders worden benoemd. Het K.N.M.I. deelt mede: Wanneer men uitgaat van de gemiddelde overdagtempe- ratuur van de drie wintermaanden (Decem ber, Januari en Februari), neemt deze win ter met -1,8 graden celcius op de ranglijst van koude winters in deze eeuw de eerste plaats in. (Dit geldt voor de Bilt, evenals alle volgende gegevens). De winter 1939- '40 komt met -1.6 graden op de tweede en die van 1941-'42 met 1,3 graden op de der de plaats. De normale waarde is -f-2.6 gra den. Dit blijkt wel duidelijk, wanneer wij het absolute minimum met dat van den zeer kouden winter 1941-'42 vergelijken n.l. 15.3 graden (21 December 1946) en 24-8 graden (27 Januari 1942 Gerang schikt naar het absolute minimum heeft deze winter nog acht winters boven zich (waaronder 1941-'42, 1939-'40 en 1928-'29). Daarentegen is deze winter wel zeer lang durig. Bijzonder groot is het aantal ijsda gen geheel etmaal vorst), nl.l 46 (nor maal 9, hetwelk dat in alle winters van deze eeuw overtreft. Het record (40 ijsda gen) stond'op naam van den winter 1939- '40. De veel besproken klassieke winter van 1890-'91 telde er 36. Wij beleefden van 4 tot en met 24 Februari (21 dagen) een onafgebroken reeks van ijsdagen, hetgeen in deze eeuw niet eerder was voorgekomen. Zeer opvallend was verder het groote aan tal opeenvolgende dagen (meer dan een maand, te weten van 21 Januari tot 22 Fe bruari), waarop de wind uit Oostelijke tot Noord-Oostelijke richting waaide. SNEEUWVAL REMT DE TREINEN. De zware sneeuwval is oorzaak van vrij ernstige vertraging bij de spoorwegen. Hoe wel allerwege de sneeuwploegen uitrukten om de wissels vrij te maken, groeiden de sneeuwmassa's tot zulk een omvang, dat op meerdere baanvakken vrij ernstige stag natie is ontstaan. Bij Oosthuizen liep een reizigerstrein vast in de sneeuw; eerst na ruim anderhalf uur kon hij met assistentie van inmiddels aangekomen locomotieven weer op gang worden gebracht. r\E BRITSCHE minister van buitenlandsche zaken heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat tusschen de regeeringe'n van Frankrijk en Groot-Brittannië een bondgenootschapsverdrag is gesloten, dat door den Britschen en den Franschen mi nisters van buitenlandsche zaken op 4 Maart a.s. te Duinkerken zal worden on derteekend. Ook Bidault heeft een zelfde mededeeling gedaan in de Fransche natio nale vergadering. Veiligheid tegen agressie De voornaamste bepalingen van het ver drag, dat voor 50 jaar zal gelden, luiden vol gens het Fransche persbufeau A.F.P. als volgt: 1. Frankrijk en Groot-Brittannië nemen de verplichting op zich, gemeenschappelijk maatregelen vast te stellen, die noodzake lijk zouden kunnen blijken, indien Duitsch- land een politiek van agressie zou gaan voeren of een initiatief zou nemen, dat de veiligheid van een der beide contracteeren- den in gevaar kan brengen. 2. Indien Frankrijk of Groot-Brittannië opnieuw in strijd met Duitschland gewik. keld zoudën raken, zal de andere partij on middellijk volledige militaire hulp verlee- nen, hetzij de vijandelijkheden veroorzaakt worden door een aanval van een Duitsch leger, hetzij gemeenschappelijk tot actie besloten wordt, hetzij men maatregelen ten uitvoer brengt die door den Veiligheids raad der V.N. worden voorgeschreven. 3. Frankrijk en Groot-Br:ttanrië zullen met1 elkaar beraadslagen over het nemen van alle noodige maatregelen in het geval Duitschland niet voldoen zou aan de ver plichtingen, die het zijn of zullen worden opgelegd. 4. Frankrijk en Groot-Brittannië zullen met elkaar overleg plegen over alle econo mische kwesties waar zij belang bij hebben. Buiten deze voornaamste clausules zijn er nog een aantal bepalingen, volgens wel ke een door Frankrijk en Groot-Brittannië overeenkomstig het verdrag ondernomen actie steeds in overeenstemming zal wor den gehouden met de uit hei Handvest der V.N. voortvloeiende verplichtingen. Zal Nederland meedoen Bidault heeft aan zijn verklaring in de Nat. Vergadering nog toegevoegd: „Wij zullen nog verder gaan Elk der clau sules van het Fransch-Britsche verdrag zal aan onze groote bondgenooten worden aan geboden". De minister gaf vervolgens te kennen, dat voorbereidende besprekingen gaande waren met België en Neder land, alsmede met Tsjecho-Slowakije en Polen. Het verzet in Palestina Gedurende de laatste vijftien dagen wer den de incidenten tusschen de gematigde 'en extremistische Joodsche elementen te Tel Aviv steeds veelvuldiger en er scheen een waarlijke burgeroorlog op handen te zijn. Thans, na de rede van Bevin, zijn de partijen, die het meest vastbesloten wa ren de geweldpleging te bestrijden, ver lamd. De leiders zien zich genoodzaakt te erkennen, dat de activistische groep een overwegenden invloed verkrijgt, en een vereeniging van alle elementen van het Joodsche verzet komt den leiders van de extremistische groepen Irgoen Zwai Leoemi en Stern thans niet meer onmogelijk voor. Deze laatste groepen zouden zich overi gens den laatsten tijd van elke belangrijke actie onthouden hebben om aan te toonen, dat een gematigd optreden niet in staat is de Britsche politiek te wijzigen, en om te bewerken, dat de Joden minder vijandig te genover hun actie zullen staan. De geheele bevolking gevoelt diepen wrok, nu zij haar hoop op een verhooging der immigratie- quota moet laten varen, en men moet voor heftige reacties vreezen, indien voortge gaan wordt met de deportatie der illegale immigranten. Intusschen is er een eind ge- 1 komen aan het slechte weer in het Mid- dellandsche Zeegebied en zijn er naar ver luidt verscheidene schepen met' illegale im migranten naar Palestina op weg. SCHIP GEZONKEN BIJ EL FERROL. Vrijdag is bij El Ferrol een schip met vijftig personen aan boord door aanvaring met een torpedojager gezonken. Zes lijken werden teruggevonden. Het aantal slacht offers is nog niet bekend. Het schip, dat op de lijn El FerrolMugardos voer, zonk snel. Beide plaatsen liggen in de Spaansche provincie La Coruna- BELGISCHE MINISTER LIJDT NEDERLAAG. De Belgische Kamer heeft tot drie keer toe buitengewone credieten, aangevraagd door den communistischen minister van volksgezondheid, dr. Marteaux, voor den ^aanleg van sportterreinen, geweigerd. En kele liberalen hadden hun stem bij die van de oppositie gevoegd. De minister verliet hierna bij wijze van protest de zaal. Te genover journalisten verzekerde de minis ter, dat de zorg voor de jeugd hem zeer na aan het hart ligt en dat. nbts hem er van zal weerhouden zijn pogingen haar goede sportterreinen te verschaffen, voort te zet ten. Naar de eerste minister verklaarde, ver wacht hij niet, dat de heer Marteaux zal af treden. Na ide aanbieding van de „krentenweggen" aan het Prinselijk Gezin dronk Z.K.H. Prins Bernhard met de leden der groep „Hengeler Spoiler en Daanser" op het wel zijn van Prinses Marijke. Naar aanleiding van enkele circuleerende berichten, volgens welke verwacht mag worden dat de voorziening van kolen, rij wielbanden en schoenen spoedig normaal zal zijn, heeft een redacteur van iiet A.N.P. de meening van den minister van Economi sche 'Zaken gevraagd. De minister deelde het volgende mede: Rijwielbanden. Op grond van de huidige productie en be staande importtransacties mag worden ver wacht, dat binnen enkele weken de achter- j Het nieuwe uniform, dat bij de Nederland- sche politie zal worden ingevoerd. Een veertigtal Twentenaren in oud boe- rencostuum zijn gistermiddag te gast ge weest op het paleis Soestdijk. Gezeten op Twentsche wagens werd omstreeks drie uur naar het paleis gereden. De wagens met het gezelschap, waarbij zich ook de burgemeester van Hengelo, mr. J. A. E. van der Dussen, bevond, hielden voor het hek stil. De klepperman steeg daarop uit en liep naar den hoofdingang, waar hij aanklopte en aanzegging deed, dat er gasten waren, die een geschenk wilden overhandigen. Allereerst traden de vrou wen in hun mooie kleederdrachten over den drempel van het prinselijk paleis, ge volgd door de mannen, van wie een zestal een groote plank droeg, waarop het ge schenk geladen was: een krentenweggen van meer dan VA meter lang en ruim hon derd pond zwaar, versierd-met suikerwerk in bloemmotieven. In de filmzaal werden -daarna een aan tal oude Twentsche boerendansen uitge voerd, die zoodanig in den smaak van de drie prinsesjes vielen, dat zij vol enthou siasme meededen, daarbij geleid door leden van het gezelschap. Na afloop van de de monstratie werden ververschingen rond gediend en sneed Z. K. H. Prins Bernhard de groote koek aan. Omstreeks vier uur verlieten de Twente naren het paleis om naar hun woonsteden terug te keeren. Zij waren echter niet de eenige gasten, die hun gelukwenschen op dezen middag kwamen aanbieden. Terwijl de dansers op vertrekken stonden, kwamen twee meisjes en een' jongetje in Volendammer costuum feliciteeren namens de in o jrichting ver- keerende werkgemeenschap van invalide oud-illegalen en cok zij hadden niet ver geten geschenken mede te brengen. Voor elk der drie prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet was er een pop, eveneens in Vo- lendamsch costuum, maar geen gewone doode stukken speelgoed. Deze poppen gaan automatisch loopen, als men ze bij de hand vat. Margriet lag juist in haar bedje uit te rusten van de vermoeienissen van de dans partij, maar haar beide zusjes amuseerden zich kostelijk niet hun nieuwste aanwinst.. stand in het honoreeren van de aanvragen van tut dusver geldende voerrangsgroepen (artsen, wijkverpleegsters, arbeiders, werk zaam bij den wederopbouw, enz.) grooten- deels zal zijn ingeloopen. Een verruiming in de voorziening van rijwielbanden kwam reeds tot uitdrukking in de onlangs plaats gehad hebbende verlaging van de afstands normen. Opheffing van deze distributie zal 4chter voorshands wel niet mogelijk zijn. Schoenen. Hoewel de huidige productie het wellicht mogelijk zou maken de distributie op te hef fen, is het in het bijzonder in verband met d'e zeer moeilijke deviezenpositie nog zeer de vraag of deze productie op het huidige peil kan worden gehandhaafd. In verband hiermede kan opheffing van de distributie thans nog niet worden over wogen. Kolen. Wat betreft de kolenvoorziening verwees de minister naar de medederding, welke hij dezer dagen verstrekte. In deze mededee ling vestigde hij er de aandacht op, dat, aangezien de vooroorlogsche productie van 12 millioen ton op zijn vroegst tegen het einde van dit jaar kan worden bereikt, er nog geen sprake van kan zijn, dat in het winterseizoen 1947/48 de ko'en van de bon zullen gaan. Van wordt de zijde van den Radio-Omroep medegedeeld, dat beperking van zendtijd (wegens kolenschaarschte) zal in gaan op a.s. Maandag. Nader overleg tus schen den Omroep en P.T.T. heeft ertoe ge leid, dat zal worden uitgezonden van 's ochtends kwart voor tien tot des avonds kwart over elf uur. De radio-programs zijn niet tijdig in ons bezit gekomen. DE VOORMALIGE KRIJGS GEVANGENEN IN BELGIë. Het Belgische kabinet bespreekt thans den status van de voormalige krijgsgevan genen, een aangelegenheid, die van groot belang wordt geacht. Een demonstratie van oud-strijders uit den vorigen oorlog, die Zondag zou worden gehouden, is verboden. Samenscholingen iii de Belgische hoofdstad en de buitenwijken van meer dan vier per sonen zijn op dien dag verboden. Al het verkeer, dat Zondag Brussel binnenkomt, zal worden gecontroleerd. VOORAANSTAANDE GEESTELIJKEN IN ALBANIë GEARRESTEERD. In het Vaticaan is thans bericht ontvan gen, dat de regent der Apostolische Dele gatie te Titana, mgr. Franciscus Gjini, ge arresteerd werd. Bovendien wordt melding gemaakt van de ter dood veroordeeling van den provinciaal van de Franciscanen en twee paters dier orde terwijl eenige gees telijken te Scutari gevargen genomen wer den. De minister van Justitie teelt mede, dat door H. M. de Koningin afwijzend is be schikt op de gratieverzoeken van J. Boo gaard en M. A. Ridderhof beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam. Tevens wordt medegedeeld, dat H. M. de Koningin gratie heeft verleend aan C. Harmse, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage, Ten aanzien van Harmse is de doodstraf veranderd in levenslangen ge vangenisstraf. Naar thans bekend is geworden, hebben, aldus de „Tijd" de Procureurs-Fiscaal bij de Bijzondere Gerechtshoven te Amster dam, Arnhem, Den Bosch en Leeuwarden, eenige dagen nadat de minister van Justi tie zijn ontstemming had te kennen gege ven over het pleidooi van mr. Zaayer in de zaak-Piek, een gezamenlijk schrijven ge richt aan den minister, waarin zij zich on voorwaardelijk hebben geschaard achter mr. Zaayer. Voor anderhalf millioen gulden over de grens gesmokkeld Het veesmokkelgilde heeft door de arres taties, die de laatste dagen verrient zijn in de „Chaamsche zaak" een zwaren klap ge kregen. De resultaten van het speuren der politie en ambtenaren zijn uitgebreid. Het laat zich aanzien, dat er spoedig nog meer arrestaties zullen volgen. Het ongeluk voor de heeren veesmokke laars zat in feite in een klein hoekje. In gesmokkeld en in ons land voor goed geld aan den man werden gebracht. Zooals gezegd bracht Hilvarenbeek het spoor naar Chaam, Goirle, Diessen en an dere plaatsjes. Tot nu toe zijn er in deze plaatsjes niet minder dan 40 personen ge arresteerd. Een van de jesnapten kocht o.a. paarden op de markt voor de Belgen, die daarbij wel aanwezig waren, doch zich vanwege hun minder gunstigen naam wat achteraf hiel den. DE ZIEKTEGEVALLEN TE GOES. m lcire aiciii t In totaal zijn thans 25 personen lijdende dién zmi dat*dé\aék''aanTét'rönénJ ging i aan 5e,.n,°« "ie' geïdentificeerde, maar ver- j- ij-i.t.:1 moedelijk typheuze ziekte, die uitbrak in het ziekenhuis te Goes. Het aantal opna men is thans gestaakt en het gedeelte, waarin de zieken verpleegd worden, is voor het publiek gesloten. De toestand der pa tiënten schijnt te verbeteren. ontdekking van een klein koffie- smokkel-zaakje in Den Bosch. Dit leidde tot huiszoeking bij den Bosschenaar van P. Men vond daar een kasboek, waarin diver se inkomsten, verkregen uit de smokkel handel, netjes waren geboekt. In dit kas boek waren o.m. bedragen genoteerd voor het smokkelen van koeien over de grens. Ook de namen van degenen, die een handje geholpen hadden, waren opgeschreven. De bezitters dier namen vielen spoedig door den mand en, waar de „slachtoffers" er niet tegen op zagen meer namen te noemen, kreeg men telkens nieuwe draden in han den. Men ontdekte tenslotte, dat er twee smokkelbenden bestonden die aanvankelijk los van elkaar werkten, doch die later sa men hun zaakjes opknapten. De leider van de eene bende was de bo vengenoemde van F., terwijl de leiding van de andere groep in handen lag van een ze keren G„ die lont rook en naar België uit week. Het geheele zaakje schijnt in Aug. 1946 opgezet te zijn, toen van P. uit de ge vangenis werd ontslagen, nadat hij 14 maanden gezeten had wegens paarden- smokkel. Zoover men tot op het oogenblik heeft kunnen nagaan moet er sinds Aug. bjj Hilvarenbeek voor niet minder dan an derhalf millioen gulden aan paarden en runderen over d grens zijn gesmokkeld. Het vee werd in België contant met francs betaald. Hiervoor werden weer allerhande artikelen gekocht, die over de grens werden £en f Het kwaad vergeven. Christus leert ons bidden in het Onze Vader: „Vergeef ons enze schuld, zooals ook wij aan anderen hun schuld vergeven". David roept uit in de 7de psalm: „Heer, als ik kwaad heb vergolden hem, die het mij aandeed dat ik dan door mijn vijanden worde neergestort en ontredderd". WEERSVERWACHTING o IETS MINDER WIND. Geleidelijk wat afnemende, maar tij- g g delijk nog krachtige wind tusschen o g West en Noord. Wisselende bewolking o 5 met enke'e sneeuwbuien, vccral in o de kuststrook. Des nachts lichte tot g g matige vorst, overdng lichte vorst tot o temperatuur om het vriespunt. o OUOOOUUÜUUUOOOOUUUUUUUUUUUUOUcHJOOOOUOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1