STADSNIEUWS LF'DSCK TRIBUNAAL Prof. Romme naar Nederland terug OMGEVING ONS KINDER VERHAAL 1 OP KORTE GOLF I DINSDAG 25 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 De NIWIN vraagt Uit naam van onze jongens in lndië Met een enkel woord is dezer dagen reeds melding gemaakt van het voornemen van het landelijk Niwin-comité (Nationale In spanning Welzijnsverzorging in lndië) om in de komende maanden over het geheele land een actie te voeren, welke beoogt de gelden bijeen te brengen, benoodigd voor de aanschaffing van 30 gemotoriseerde can- tinewagens, welke straks lafenis zullen brengen aan de dorstige kelen van onze militairen, die momenteel dienst doen in de overzeesche gebiedsdeelen. Als onderdeel van deze actie heeft thans ook het plaatselijk comité zijn plannen in groote lijnèn vastgesteld. Het ligt in de be doeling, dat de Sleutelstad de gelden op brengt voor den aankoop van minstens één cantinewagen, waarvan de kosten op ruim 10.000 worden geraamd), die t.z.t., voor zien van het Leidsche stadswapen, in ln dië zal getuigen van het medeleven der burgerij met het wel en wee van hen, die ver van huis en haard hun vaderlandschen plicht vervullen. Wie daar ginds familieleden of vrienden onder de wapenen heeft en wie -onzer heeft dat niet? weet uit hun dankbare brieven met welk een enthousiasme de Ni- win-Kerstpakketten in lndië zijn ontvan gen. Niet in de eerste plaats ter wille van den materieelen inhoud, hoe belangrijk en welkom overigens ook, doch voornamelijk wegens het daaruit sprekende gevoel van onderlinge verbondenheid en saamhoorig- heid. Het ligt in het voornemen van de plaat selijke organisatoren om van 9 tot en met 12 April in „Den Burcht" een fancy-fair in te richten, voor welker welslagen niet al leen een druk bezoek onontbeerlijk is, maar vóór alles de medewerking van fabrikan ten, winkeliers en particulieren in den vorm van de beschikbaarstelling van artikelen voor den verkoop. Voorts zal, behoudens goedkeuring door de autoriteiten, een groo te verlotine worden georganiseerd. Het comité hoopt en vertrouwt, dat het beroep, dat binnenkort op de ingezetenen zal worden gedaan, weerklank zal vinden, opdat de beoogde doelstelling „Leiden zorgt voor een eigen Niwin-wagen" zoo mo gelijk met 100 pet. worden overtroffen! AFSCHEID DR. H. H. MAAS. In verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zal dr. H. H. Maas per 1 Maart a.s. zijn werkzaamheden als directeur van het Academisch Zieken huis beëindigen. Op Vrijdag a.s. des nam. van 2.30 tot 4 uur zal er in de werkkamer van den direc teur gelegenheid zijn om afscheid te nemen. „ARSENICUM EN OUDE KANT". Een origineele „thriller'' is dit Ameri- kaansch spel, met een zeer verrassende vondst als hoofdthema. De titel is al een verrassing en men vraagt zich af, wat arse nicum i.u eigenlijk te maken heeft met oude kant. Dat is nu juist de clou van het heele geval. Maar wij mogen het niet verder uit leggen, want het programma schrijft: Wie van den inhoud van *een thriller ook maar het geringste vertelt, heeft geen besef van de waarde van den thrilleï En deze be schuldiging durven wij niet op one laden. De auteur, de Amerikaan Joseph Kessel- ring, (niet de maarschalk), heeft,echter geen climax kunnen vinden en zoodoende gaat het spel ten slotte als een nachtkaars uit. Maar drie bedrijven lang heeft het op amusante wijze het hoofdthema uitgespon nen en dank zij mede het goede spel van het „Residentie Tooneel" is deze thriller een der beste onder zijn broeders. BABY-PAKETTEN. De U.V.V. heeft gisteren aan 25 moeders van babies die op 17. 18 en 19 Februari j.l. hier ter stede geboren zijn, een baby-paket uitgereikt. De paketten waren in drie ver schillende uitvoeringen, al naar de gemid delde behoefte van het gezin. Geen won der, dat de paketten welkom waren. In zijn zitting van heden deed het Leidsch Tribunaal uitspraak in de volgende zaken: G. P. de Bruyn, molenbaas te Alphen aan den Rijn: ontzetting uit de beide, kiesrech ten en het recht tot het bekleeden van amb ten en het dienen bij de gewapende macht. N. Laman, slager te Leiden: interneering voor den tijd reeds in interneering doorge bracht, ontzetting uit de beide kiesrechten en verbeurdverklaring van het vermogen van verdachte tot een bedrag van 750. A. Bregman, landbouwer te Leiden: in terneering voor den tijd van 2 jaar en 3 maanden tot 6 Aug. 1947 en ontzetting uit de beide kiesrechten. H. A. Pijnacker, radiotechr.iker te Hille- gom, interneering voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden tot 7 Nov. 1947, antzetting uit de beide kiesrechten en van het recht om openbare ambten te bekleeden, alsmede tot verbeurdverklaring vap zijn vermogen tot een bedrag van f 200. HAAG^CHE TRIBUNAAL. De tuinder A. F. Th te Leidschendam had in den bezettingstijd een verkeerde schaats gereden, hij schaarde zich bij de vijanden van ons volk en liep mee in de ge hate landwacht. Toch waren er bij het Haagsche tribunaal diverse getuigenverkla ringen a décharge, die vonden dat de be schuldigde nog niet zoo kwaad was geweest, zooals ook de secretaris der veiling Leid schendam, T. Borst uit Veur, berichtte. De raadsman verzocht te volstaan met doorge brachte interneering. Uitspraak over 14 da gen. BIJZONDER GERECHTSHOF. De 21-jarige boekbinder M. J. de W. uit Leiden was in dients getreden van de land wacht, doch had op nog feller wijze den vijand geholpen en o.m. gevochten aan het Albertkanaal, hoewel hü volgens zijn ver klaringen eigenlijk daar niet veel zou heb ben gedaan. De proc.-generaal bij het Bijz. Gerechtshof, mr, Braun, dacht er anders over en vorderde wegens het. optreden van verdachte, tien jaar gevangenisstraf. De raadsman, mr. P. C. M. v. d. Ven, pleitte clementie. Negende lustrum „Werkmans Wilskracht" Invitatie-concert Ter gelegenheid van het 9e Lustrum heeft Werkmans Wilskracht gisteravond een concert voor genoodigden gegeven, dat er zijn mocht. Op het podium stonden prach tige bloemkorven (geschonken op dezen oag) geëtaleerd Vaandels, Turksche bellen, feestverlichting, alles werkte mede om de stemming te verhoogen. De voorzitter heet te wethouder van Schaick welkom, de afge vaardigden van V.V.S.L. en het Studenten corps. Verwarmd was de zaal niet, maar oe temperatuur viel nogal mede. De blazers van W.W. zetten zich moedig aan de lesse naars, de instrumenten wa verwarmend met de handen en kapelmeester Dik nam enthousiast de leiding, zoodat de brillante „Marche Hongroise" uit Berlioz' Damnec- tion met spanning werd uitgevoerd, niet bang voor de syncopen. Waar men terecht voor kon vreezen was, dat het koper leelij- ke nukken zou krijgen bij lage temperatuur, ook dit viel best mede. De hoorn heeft 't dan als~ gevoelig instrument 't moeilijkste. Hulde aan W.W. voor wat het presteerde en aan den kapelmeester, die op zoo'n ge zellige maar tüchtige manier over zijn or kest regeert. Na de „Ouverture Oberoii", de elegante „Scènes pittoresqueS" van Masse net en terwijl gewacht werd op het man nenkoor ,.de Vereenigde Zangers" uit Rot terdam, die met het Leidsche mannenkoor „Kunst na Arbeid" het feestconcert zouden opluisteren hoorden we twee pittige met vakkennis geschreven maischen van de hand van kapelmeester Dik. De Za-Dé- marsch is door Dik aan den beschermheer W. A. Schranöt, directeur var. de Zaalberg*s dekenfabriek opgedragen. Jammer, dat ge noemde heer ziek was, anders zou hem het kunstzinnig uitgevoerde klavieruittreksel overhandigd zijn geworden. Nu hoorde men de marsch die fonkelde dat de vonken er af spatten. Hulde aan den bespeler van de piecolo, die zott effectvol in het Trio uit blonk. Een represie was noodzakelijk we gens het applaus. Ook de D.O.K.-marsch kreeg terecht enthousiaste waardeering Pnder de hand waren de mannenkoren ter plaatse en na aanbieding van geluk- wensch en bloemen en dankwoord door de voorzitters wederzijds nam de dirigent van den Bos stevig de leiding om Roerke's Psalm 137 uit te voeren. Het groote werk met zijn velerlei moeilijkheden heeft vol doening geoogst en werd knap gezongen. Het groote koo» ontwikkelde een mooie ge voelige toon. Het „Vexilla Regis" van Neu mann slaagde uitstekend en met niet min der belangstelling werd 't Russische gezang van Archangelski beluisterd 't Programma moest bekort worden wegens het uur van vertrek van de Rotterdamsche zangers, zoo dat werd overgegaan tot het zingen van „Hollands Glorie" van Richard Holl, waarbij de heer van den Bos ook het t^aasorkest onder zijn leiding nam. Ferm en gezond is er gezonden, kranig is er gespeeld, en na zoo weinig ensemble-studie mocht men te vreden zijn over het resuhaat. Ten slotte dirigeerde kapelmeester Dik nog .Slavonic Rhapsodië" van Friedemann waarbij een begaafd clarinetópeler uitmuntend zijn solo voordroeg en de marsch van Alford leverde een waar succes op. W.W. glorieeerde, en de opgetogen toehoorders hebben de jubilee- rende Vereeniging warm gehuldigd. J. KORTMANN. LOONSVERHOOGING GEMEENTE- PERSONEEL. In de Raadszitting van a.s. Maandag zul len B. en W. voorstellen aan het gemeente- personeel een loonsverhooging toe te ken nen van 10 pet. op de loonbasis van 1940. ER ZIJN OOK „GOEDE" MILITAIREN! De Leidsche garagehouder C. verkocht een Harley Davidson voor 1500, wat ongeveer f 300 te duur was. De Prijzen controle ontdekte de trans actie en nam den motor in beslag. Tijdens het onderzoek verklaarde C., dat hij den motor vorig jaar voor een onbekenden militair moest repareeren. De militair zou den motor wel eens komen halen; mocht hij echter binnen een half jaar niet terug komen, dan kon C. den motor wel ver- kóopen.... Hij kon dan het verschuldig de voor reparatie en stal'ing aftrekken van de verkoopsom. De rest van het geld moest hij bewaren tot de militair dit zou komen halen Wie zou deze militair zijn, die zooveel vertrouwen in zijn medemenschen stelt? VEELBELOVENDE KNAPEN! Door de politie zijn aangehouden als ver dacht van poging tot afpersing en zwarten handel de 18-jarige J. Th. T., de 20-jarige N. B. en de 19-jarige D, de J., allen ver pleegden van Huize „De Schakel" te Kat wijk. AFHALEN BONKAARTEN EN SCHOENENBONNEN. ^Woensdag, 26 Febr. afhalen bonkaarten K 705 en textielkaarten VA 705 voor de letter vanaf Dr tot einde D De uitreiking van schoenenbonnen aan personen, wier T.D.-nummer eind'gt op een der cijfers 3, 9 of 6 en die nog in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich de bon 614 bevindt, vindt plaats: Woensdag, 26 Febr.: letters K, L, M. K.A.J. „St. Petrus". A.s. Woensdag avond komen wij natuurlijk, trots de kou de en sneeuw, naar het Don Boscohuis, Ra penburg 52. Het wordt een gevarieerde avond, waarin de Aalmoezenier de cause rie over het communisme zal voortzetten. Aanvang 8 uur. Terzake rijwieldiefstal is door de po litie aangehouden de 54-jarige koopman J W. uit Be ver wij kl. Geborei^ Cornelia Erherentia, dr. van P. Halvemaan en E. C. .Geerlings; Maria Wil- helmina, dr. van A. vom. Hofe en J. de Rid der; Nicolaas. zn. van M. J. Noordervliet en H. M. C. Massaar; Elisabeth Johanna, dr. van J. F. Mechelse en H. P. Bontje; Emile Rüdolf zn. van H. K. Roessingh en x Kerk hoven; Gerritje dr. van B. W. Weik en B. Britsemmer; Adriaan, zn. van G. J. Goe- koop en C. L. Baarslag; Antoinette Maria Johanna, dr.-van A. A. M. Martijn en C. J. Devilee; Douwe, zn. van B. Feensfia en L. van Leeuwen; Hendrina dr. van W. Herbert en T. van der Bent; Maria Petronella, dr. van C. J. van der Voort en P. Brouwer; Elisabeth Margaretha. dr. van C. C. Coloa en D. G: van Venetiën; Helena, dr van W. F. den Hoed en P. A. Meijer; Arnoldus, zn. van A. J. Niessen en M. Limburg. Gehuwd: C. D. A. Devilee jm. en J. C. M. van den Bergh jd. Overleden: J. Duk, huisvr. van P. J Ver- straaten 72 j.; K. S. Kok, vr. 85 j.; L. de Graaf, wed. van N. Kruit 87 j.; G. Lamboo wednr. 82 j. K.V.P. EN P.K. R L Prof. rar. C. P. M. Romme, die in zijn kwaliteit van voorzitter van de K.V.P. een bezoek aan Indonesië heeft gebracht, is he denochtend per Skymaster uit Batavia naar Nederland vertrokken. Het hoofdbestuur van de Indische Katho lieke Volkspartij heeft thans o.a. medege deeld: Het bezoek van prof Romme heeft aanleiding gegeven tot herhaalde gedach- tenwisseling over de politieke organisatie op katholieke grondslag in- Nederlandsch- Indië en het contact van de L K.V.P. met de Nederlandsche zuste-partij. iJeze gedachten- wisseling droeg bij tot het streven tot uit bouw van een politieke orgxrisatie, waarin volgens den opzet van de I.K V.P geenerlei onderscheid bestaat naar ras of kleur. Ling gadjati is aanvaard als practische werkba sis voor een» nieuwe staatkundige construe tie, waarin alle deelen van het tegenwoor dige koninkrijk duurzaam willen samen gaan op den grondslag van gelijkgerechtig IN DE KOU Kolen, kolen, de halve wereld schreeuwt om kolen. Die halve we reld is de bovenste helft, want de onderste helft zit lekker ifl de zo merzon. Gelukkig hebben we gele zen, dat de „Willem Barentz" aan terugkeeren moet gaan denken, om dat het aan de Zuidpool- te koud gaat worden. Als het daar kouder wordt, wordt »het bij ons warmer. Het zal tijd worden, want we zitten leelijk in de kou. Wij hebben nog nooit zooveel respect gehad voor al les wat met het mijnbedrijf en met den steenkoolhandel annex is. Wij hebben altijd op goeden voet ge staan met onzen kolenleverancier, maar nu is hij onze meest intieme vriend geworden, en wij zijn van plan hem te vertroetelen alle dagen zijns levens. Hij is onze suikeroom 'en wij hopen altijd nog, dat hij ons eenmaal een mudje* anthraciet zal laten brengen. En die Limburgsche „hompels" in de mijnen, welke steunpilaren zijn zij voor de maat schappij! Zonder kolen geen ener gie; zonder energie geen wederop bouw; zonder wederopbouw geen welvaart; zonder welvaart geen ko len. Neen, dat is een vicieuse cirkel; daar klopt iets niet. Nu ja, kloppen of niet; het is in elk geval een troost te weten, da' de „hompels" klop pen in de mijner, en ons hart klopt van blijde hoop, dat de kolenman eenmaal zal kloppen aan onze deur en dat onze winterteenen dan zullen ophouden met kloppen. Intusschen wachten we op onze „zomersche dagen" in Februari en op de lente, die in Maart komen moet. Dat staat op de kalender en dat moet kloppen. v J heid, overeenkomstig de koninklijke rede van 7 December 1942 ln alle besprekingen kwam wederzijds het levendige verlangen tot uiting naar een spoedige ondei teekening van het accoord van Linggadjati, hetgeen zal leiden tot een vruchtbaar contact en een steeds inniger samenwerking met de Indo nesische Katholieke Partij (F K R.I.) ALPHEN AAN DEN RIJN GEMEENTERAAD. Onder voorzitterschap van den burge meester Mr. F. A. M. Schokking kwam de raad dezer gemeente gisterenmiddag te 2 uur in openbare zitting bij een, teneinde o.m. de diverse begrootingen te behandelen over 1947. Mede dank zij de uitstekende leiding van den voorzitter kon de agenda juist in den voorgestelden tijd van vier uur worden afgewerkt. Het belangrijkste, wat wel in deze ver gadering naar voren kwam, was het feit, dat de begrooting op den Gewonen Dienst een te kort aanwijst van 135.001-,en op den Kapitaaldienst een te kort van 139.79,23. Alsmede, dat de Water- en Lichtbedrijven in 1945 met een te kort te kampen hebben gehad van 198.352.23. Belangrijk doch eveneens in het ne gatieve was ook de mededeéling van den voorzitter, dat in een gesprek, dat hij met ir. Tromp, de directeur van de Vereenigde Vliegtuigfabrieken, heeft gehad, deze zijn woorden, welke hij tegen een reporter van het A.N.P. gesproken had over mogelijke stichting en aanleg van vliegvelden en fa brieken voor de fabricatie van vliegtuigen te Alphen aan den Rijn, introk. Men moet hiervoor grond kunnen koopen voor 0.25 per M2 en daar deze in geheel Zuid-Hol land niet te vinden is, komt vanzelfspre kend ook onze gemeente voor deze belang rijke fabrieken niet aanmerking. Bij de mededeelingen hadden verschillen de raadsleden iets te vertellen over de door Gedep. Staten onthouden goedkeuring aan het Raadsbesluit van 8 October 1946 tot wijziging van de verordening op den Keu ringsdienst voor vee en vleesch. Over de afwijzende houding van Gedep. Staten in deze aangelegenheid waren de afgevaardig den het niet eens. De heer v. d. Berg (C.H.) achtte een beroep op de Kroon niet ge- wenscht, doch deed een voorstel, waarin B. en W. verzocht werden alsnog aan den Raad een nieuwe v^jziging op de verorde ning voor te stellen, waardoor de huisslach tingen ten huize van de eigenaren mogen geschieden. Er zal dan echter overleg over deze kwestie gepleegd moeten worden met de andere „emeenten van den Keurings kring. Dit voorstel werd, op de stemmen van B. en W. na die echter medewerking toe zegden met alg. st. aangenomen. De gevraagde medewerking door de R.K. School te Aarlanderveen voor de beschik baarstelling van een localiteit in de school van het Chr. Nat. onderwijs, werd toege staan. Zooals te verwachten was, bracht de ont houden goedkeuring door Ged. Staten op de besluiten tot vaststelling van een bouw- verbod en bijzondere rooilijnvoorschriften in Emmalaan en Hoofdstraat, ten behoeve van de toekomstige bouw van een tweede brug over den Rijn, vele tongen in bewe ging De heer Groeneveld (A.R.) zeide, dat hij er indertijd al op gewezen had, dat door deze besluiten inbreuk gemaakt werd op de rechten van de bewoners. Ongetwijfeld zouden Ged. Staten mede hierdoor tot het besluit gekomen zijn, hun goedkeuring aan deze raadsbesluiten te onthouden. „Ec\en- dien", zoo riep spr. uit, „wenschen Ged. Staten daar wel een brug?" De heer Ruyssenaars (R.K.) zegt, dat men dat deze aangelegenheid zoowel door den Raad als door B. en W. met de meeste accu ratesse behandeld is en hij is er dan ook sterk voor om tegen de afwijzing van Ged. Staten bij de Kroon in beroep te gaan. De volgende sprekers waren het met hem eens, daar een afwijzing voor de Gemeente enorme kosten mee zou brengen, in verband met het opnieuw vaststellen van een plaats voor de brug. Het voorstel van B. en W. om bij de Kroon in beroep te gaan, werd dan ook met alg. st. aangenomen. De Raad machtigde het College om twee rekeningen-courant, elk ter grootte van f 750.000.te openen bij de Bank van Nederlandsche Gemeenten. De electriciteitsvoorziening aan den Kort- steekterweg had plotseling aller aandacht. Het was roerend om te hooren, hoe bezorgd de verschillende sprekers en fracties voor de bewoners van dit'gemeented iel waren. Zelfs de heer Geerlof (C.H.), die als lid van de Commissie van Bijstand voor de Water en Lichtbedrijven tegen aansluiting was geweest, was pal voor de aansluiting. Al leen de heer v. d. "Meent (P.v.d.V.) vond, dat men het hier nog best met gas en pe troleum kon doen. De heer Ruyssenaars (R.K.- zegt, dat men het jaarlijksche tekort van 1070.— best uit het Fonds voor Improductieve Uitga ven kan putten. Hij stelde den Raad voor om het afwijzende voorstel van B. en W. niet te steunen en aan het verzoek van de bewoners van den Kortsteekterweg te vol doen, waarop de heer Dekker (C.H.- een amendement Indiende om in den korst mo gelijken tijd --en onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om tot aansluiting op het net over te gaan. In zijn antwoord* aan de verschillende sprekers wees de burgemeester erop,, dat in het jaar 1945 bij de Water- en Lichtbe drijven een tekort is ontstaan van rond 200.000.Dit bedrag ligt B. on W. zeer zwaar. Toch werd het voorstel Ruijssenaars, zooals dit geamendeerd was door den heer Dekker, met 154 stemmen aangenomen. Tegen: P.v.d.V. en de 3 wethouders. Op voorstel van raadgevenden ingenieur in electriciteitszaken der gemeente ir. K. H. Haga, werd besloten tot aankoop en aanleg van een hoogspanningskabel, 'die komt te loopen van het voedingsstation bij de firma van Oo.dt naar het centrum der gemeente. Hiertoe werd B. en V. een cre- diet van f 60.000.verleend. Ook het voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van begrafeni-srer i- ten wérd zonder hoofdelijke stemming aan genomen... Alvorens over te gaan tot het vaststel len van de bëgrootingen over 1947 verzocht dc voorz. de sprekers kort te zyn. De mees ten voldeden niet aan dit verzoek en hiel den ellenlange betoogen. De heer Slootjes (onafh.) opende de rij der sprekers en bracht enkele sociale pro blemen naar voren, waarvan het woning- vraagstuk wel het belangrijkste was. Vol gens hem is er wel een begin van verbete ring, maai* we zijn er nog lang niet. On- •tianks meerdere wenschen en - verlangens, zegde deze spr. echter alle steun in het ko men de jaar aan B. en W. toe. De heer v. d. Meent (P.v.d. V.) uitte zijn spijt over het fèit, dat deze begrooting niet sluitend te krijgen was. Hij herinnert nog 000000000000000000000000000000000000000 o S? ooooooooooooor >000000000000000000ooooooc BINNENLAND. Te Maastricht is plotseling in den ouderdom van goed 64 jaar overleden de bekende dirigent van het Maastrichtsch Stedelijk Orkest, Henri Hermans. Henri Hermans heeft Maastricht en Limburg op muzikaal-cultureel terrein een faam van nationale en zelfs internationale beteeke- nis bezorgd. Ongeveer zestig kilometer ten Westen van Tokio is hedenmorgen een trein ont spoord. 176 personen werden gedood en 250 gewond. Het Bijz. Gerechtshof te Arnhem ver oordeelde den 34-jarigen stucadoor C. W. Wenke uit Zutphen, wegens toetreding tot den Landstorm Nederland, medewerking aan den bouw van een kazerne te Wezeu, bewaking Van munitie- en kolenschepen te Zwolle, deelneming aan de gevechten hij Arnhem, en spionnage in Zwolscnc kerken, overeenkomstig den eisch tot levenslange gevangenisstraf met het recht op cassatie. In de fabriek der N.V. Mommer te Til burg is de arbeider J. H. van de Sanden met beide beenen in een machine geraakt efi aan de gevolgen overleden. Eenige weken geleden werden twee kinderen en een oom bij een familie te Juttecoven bij Sittard het slachtoffer van kolendamp-vergiftiging. De kinderen her stelden sopedig, maar dc oom, de 76-jarige E. R. N. Schrijen, die in het ziekenhuis te Sittard moest worden opgenomen, was er ernstiger aan toe. Thans is de man aan de gevolgen overleden. De heer U. D. Prenger, thans commies bij den post-, lelegraaf- en telefoondienst, is aangewezen als directeur van het post en telegraafkantoorf te Aalsmeer met in gang van 1 April. BUITENLAND. De Portugccsche stad Santarem is door overstroomingen van de Taag ge deeltelijk onder water komen te staan. Een Amerikaan te Boston heeft aan het Optisch Genootschap van Amerika meegedeeld, dat hij een camera heeft ge construeerd, welke in den tijd van één minuut een foto kant en klaar kan af leveren. eens aan de voorgenomen bouw van een gemeenteschool, een badhuis en een tweede brug. Hij verzoekt controle op de prijzen van de leveranciers, daar het hem bekend is, dat dezen het - als het gemeente-leve ranties betreft niet zoo nauw nemen. De heer Rogaar (P.v. d. A.) wijst even eens op eenige zeer urgente problemen, zooals-badhuis, openbare school, sportpark, brug enz. De noodlijdendheid der gemeen te mag geen uitwerking hebben op de uit voering van deze plannen. Met de zuinig heids-politiek uit het verleden moet radi caal gebroken worden. Dc funeste gevolgen hiervan zijn toch wel gebleken. Laten wij toch spoedig meer industrie-terreinen be schikbaar stellen, al te veel is reeds onzen neus voorbij gegaan. Deze spr. wijst nog eens op de slechte arbeidssfeer bij d> over heidsbedrijven; deze staan verre ten achter bij het particuliere bedrijf. Aanbeveling zou verdienen het instellen van contact- of dienstcommissies. De burgemeester heeft ten slotte nog de prettige mededeeling, dat hij een beschei den begin gemaakt heeft met de verbete ring van den vuilnis-oohaaldienst. Hij heeft n.l. 2 gebruikte roltrnmmel-vuilniswagens gekocht van de gemeente Den Haj*g. Het zijn echter volwaardige automobielen. Bij de post: terugbetaling belastingen vraagt de heer Rogaar (Arb.) of de gemeen te, als het comité voor de Alphensche wie lerronde in het komende jaar wederom een verzoek doet om een prijs beschikbaar te stellen, hieraan gevolg wil geven. (Vorig jaar bracht deze wielerronde de gemeente de lieve duit van circa f 1500. op Red.). Zonder hoofdelijke stemming wordt de begrooting tenslotte aangenomen. Ned. Volksherstel Alphen houdt op tc bestaan. Naar de dir. van de plaatselijke afdeeling van Ned. Volksherstel, de heer E. de Gcode, ons mededeelt, houHf deze af deeling per 1 Maart e.k. op te bestaan. In vele gemeenten wordt dit instituut overge schakeld op andere, cuitureele werkzaam heden. Overwegende, dat in onze gemeente alle terreinen welke eventueel nog een goe. de voedingsbodem voor Volksherstel zou den kunnen bieden door reeds van ouds bestaande vereenigingen en organisaties volkomen worden beheerseht, achtte het plaatselijk bestuur in het algemeen belang gewenscht zijn werkzaamheden geheel te staken. In een slotvergadering, welke op Donderdagavond a.e. in hotel .Centraal" aan de Hoofdstraat alhier wordt gehouden, zal rekening en verantwoording worden af gelegd en het jaarverslag over 1946 wor den verstrekt. Deze vergadering zullen te vens afgevaardigden van de adoptiege meenten Hedel, Rossum en Hoezadriel bij wonen. Geboren: Gerarda Helena, d. v. M. Pauw en C. Zijlstra; Leendert, z. v. J. de Water en E. Ram; Dirk, v. F. Kraan en PL. Möhle; Jellina Wilhelmina, d v. R. v. •*L Louw en W. J. Wierda; Antje Johanna d. v. J. C. Timmers en K. de Vogel; Teunis, 7. v J. Oudshooin en G. Boer; Jacoba, d. v Hermanus Verkerk en J. Mecrve'd; Sa rina, d. v. W. Naderend en C. J. den Brave; Meija, d. v. G. v. d. Dool en H. J. Schaap; Alida Agatha, d. v. C. Vcrruijt en G. Laros; Catharina Alida Maria, d v. A. v. d. Berg en J. G. v. d. Ploeg; Jacob, z. v, P. J. Ver- keij en E. Stapper; Trijntje Maria Chris tina. d. v. K. de Jeu en A. van Klaveren; Petronella Maria d. v. B. C. Rombouts en C. G, Simmerman; Franciscus Ignatius, z. v. J. W. de Jong en Th. Koops. Huwelijksaangiften; M. de Hoog 28 j. en J. C. de Fij'cr 29 j.; A. van Zanten 24 j. en M. Verduijn. Huwelijken: A H. Markwat 24 j. en Th. •J. M. Wijfje 20 T. C. Rodenbure 29 j. en H. Alb'as 23 j tA. Dobbelaar 28 en M. P. Noorlander 24 j.; G. Groene jk 20 j. on van Leeuwen 19 j.; J. Bolantier 30 j. en C. J. Overes 25 j. Overleden: L. van Dn1' 67 j. echtgen. v. W. H. Broer; G. Klar 45 j. echtgen. van S.G Rijsdam: E. 55 j. echtgen. van Albert de Groot; van Mourik, 77 j. wed. van G. L. van den Berg.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3