Tegen de vermogensheffing in-eens Koppelwedstrijd om het kampioenschap Zuid-Holland van RADIO Wat 'n belangstelling S)icft Ataiaexy DINSDAG 25 FEBR. 19», Dp LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 CONGRES ALGEMEENE KATHOLIEKE WERKGEVERS VEREENIGING. Gisteren had te 's-Gravenhage een con gres van de algemeene katholieke werk gevers vereeniging plaats. Vele autori teiten alsmede leden der K.V.P.-fracties van de Eerste en Tweede Kamer woon den de bijeenkomst bij, welke was gewijd aan het ontwerp vermogensheffing-ineens. Door den voorzitter van de Vereeniging, mr. dr. L. F. H. Regout, werd in een in leiding gewag gemaakt van de groote moeilijkheden, waaronder ons land thans gebukt gaat. Voor herstel en wederop bouw van onze nationale economie zijn twee belangrijke factoren noodig: arbeid en technische uitrusting, welke ten nauw ste met bedoeld wetsontwerp samen hangen. Spreker was van meening, dat velen niet de sociaal-gevaarlijke aspecten van het ontwerp vermogensheffing-ineens voor oogen houden. De gevolgen van dit ontwerp mag men niet onderschatten, daar het ondememings-initiatief na aan vaarding van het ontwerp in gfedrang komt. Vervolgens werd door den algemeen secretaris der vereeniging Drs. A. H. M. Albregts, het ontwerp vermogensheffing- ineens ingeleid. Bij aanvaarding van het ontwerp zal een groote krapheid aan geldmiddelen ontstaan. Volgens spreker beteekent ver mogensheffing niet alleert uitputting der reserves, maar tevens aantasting van de liquiditeit van het bedrijf. In het ver leden zijn er vele ondernemers geweest, die steeds angstvallig er voor zorgden, geen bankcrediet te moeten aanvaarden. In de toekomst zal dit anders worden. Tal van ondernemers zullen genoodzaakt zijn, bij banken en financieele instellingen credieten aan te vragen. Andere onder nemers daarentegen krimpen liever hun bedrijf in, dan bankcredieten op te nemen mede als gevolg van de overweging, dat bankcredieten niet toereikend zullen zijn, om de, door de vermogensheffing-ineens, gerezen moeilijkheden te boven te komen. Spreker was van meening, dat de ge volgen en de moeilijkheden verbonden aan dit ontwerp, grooter zijn dan thans WAAR ZIJN DE TROEjPENSCHEPEN? Bloemfontein 22/2 te Curagao. Johan v. Oldenbarnavelt pass. 21/2 Aden. Kota Baroe passeerde 22/2 Malta (8 u. vjn.). Kota Inten 22/2 te Southampton (7.30 u. v.m.). Oranje 23/2 van Southampton ver trokken. R.K. SMEDENPATROONSBOND ST. ELIGIUS. Het hoofdbestuur zet haar landelijke actie met grooten ijver voort. Na de grootst geslaagde Smedendag in Noord- Holland komt nu Zuid-Holland aan de beurt. Op Donderdag 10 April a.s. zal in Den Haag een Smedendag gehouden wor den voor alle R.K. Smedenpatroons uit geheel Zuid-Holland. Begonnen zal wor den met een H. Mis, in een nader bekend te maken parochiekerk, waarna de deel nemers zich voor een gezamenlijk ontbijt zullen begeven naar het vergaderlokaal. Om elf uur aanvang van de vergadering in Hotel „Hof v. Holland". Als sprekers zullen optreden den heer G. Alders, voor zitter der R.KT5.B Onderwerp: Onze taak in de a.s. Bedrijfsschappen. Rector J. Broers, Geestelijk Adviseur der diverse Stands Organisaties, onderwerp: Waarom de principieele Vak- en Stands Organisa tie. Drs. W. J. Vlek, secretaris van de R.K. Middenstandsbond, onderwerp: De taak der standsorganisaties. Onderbreking der vergadering voor de gezamenlijke lunch. Half drie voortzet ting. Voor de middagbijeenkomst wordt overleg gepleegd voor het behandelen en vertoohen van vakkundige onderwerpen, zoo mogelijk met lichtbeelden. Wij vertrouwen, dat reeds nu alle Sme denpatroons in geheel Zuid-Holland met hun dames en vooral de a.s. Patroons dezen dag zullen reserveeren voor deze cultureele bijeenkomst, waarvoor zij zich nu reeds kunnen opgeven aan den Secre taris der afdeeling Den Haag: den heer A. H. J. Kruijssen, Marktweg 307, Den Haag. De juiste agenda zal alsnog nader worden bekend gemaakt. door de overheid wordt geschat en be rekend. Aan de hand van verschillende voor beelden uit de practijk gaf de «heer Al bregts een beeld van de gevolgen der heffing voor tal van ondernemingen. Spreker kwam tot de conclusie, dat het beter ware. de vermogensheffing achter wege te laten. De vermogensaanwas-be- lasting zal reeds een zeer ingrijpenden invloed op het bedrijfsleven uitoefenen. .Naarmate het bedrijfsleven zich in de naaste toekomst weer kan ontplooien, zal de welvaart in ons land toenemen. Hier door wordt de mogelijkheid geschapen tot verlaging van den staatsschuld. Na de in leiding van Drs. Albergts werd door ver schillende aanwezigen op dit onderwerp nader ingegaan. GROOTE RECEPTIE BIJ DEN COMMIS SARIS DER KONINGIN IN NOORD BRABANT. Onder enorme belangstelling er wa ren geestelijke, burgerlijke en militaire genoodigden uit alle deelen der provincie hsbben de commissaris der koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. De Quay en zijn echtgenoote, Zondagavond in het gou vernementsgebouw van Brabant's hoofd stad receptie gehouden ter gelegenheid van de geboorte van prinses Maria Christina. Prof. dr. L. Michels, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, heeft in een rede geschetst, hoe uit onze literatuur de eeuwen door de liefde voor oranje gebleken is. De commissaris der koningin sprak een dankwoord. De groote vreugde en spon tane feestviering in Brabant naar aanlei ding van de geboorte der prinses vond, naar sprekeris meening, mede haar reden hierin, dat men in Brabant het groote ge zin en den kinderzegen weet te waar- deeren. Nadat het Wilhelmus gezongen was ble ven de gasten gedurende langen tijd in gezellig samenzijn bijeen. STUDIEDAGEN VOOR BOLLEN- x KWEEKERS. Het hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft aan alle beoefe naren van de bloembollenteelt een uitnoo- diging gericht tot deelneming aan de bloem bollen-studiedagen, die in Lisse of Alkmaar zullen worden gehouden. Op deze studiedagen vinden bijeenkom sten plaats van vakgenooten, waarin des kundige sprekers korte voordrachten zullen houden over onderwerpen waarmee in de practijk bloembollenkweekers in aanraking komen. Op verschillende plaatsen in Neder land werden reeds dergelijke voorlichtings dagen gehouden voor andere takken van land- en tuinbouw. Deze wijze van voor lichting heeft de bijzondere aandacht van de directie van den tuinbouw. De bijeenkomsten worden namens het hoofdbestuur geleid door den heer J. W. A. Lefeber. Eén is vandaag gehouden in Lisse in café De Nachtegaal en op £7 Februari zal er één gehouden worden in café 't Gul den "Wies", te Alkmaar. De voordrachten op de bijeenkomsten worden gehouden door ir. A. F. Vlag, lee- raar aan de Rijkstuinbouwschool in Lisse; dr. ir. W. B. van den Muyzenberg, directeur van het instituut voor Tuinbouwtechniek; dr. J. J. Beyer, plantkundige aan het labo ratorium voor Bloemtollenonderzoek in Lisse; drs. H. J. Brusé, accountant in Haar lem en mej. dr. N. P. de Bruyn Ouboter, plantkundige aan het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse. SPORT VOETBAL LOTING INT. JEUGDVOETBAL TO URNOOI. Hier volgt de loting van het internatio naal voetbaltournooi, dat 17, 18 en 19 April te Londen gehouden wordt en waar aan België, Iersche Vrijstaat, Engeland, Frankrijk, Nederland. Noord-Ierland, Ita lië, en Wales deelnemen: 17 April: A: FrankrijkItalië; B: NederlandIersche Vrijstaat; C: EngelandWales; D: Noord letlandBelgië. 18 April: E: winnaar a winnaar b; F: winnaar cwinnaar d; G: verliezer averliezer b; H: verliezer c verliezer d. 19 April: I: winnaar ewin naar f; J: verliezer everliezer f; K: win naar gwinnaar h. De wedstrijd .Nederland"Iersche Vrij staat wordt 17 April gespeeld op het ter rein van de amateurclub Dulwich Hamlet om 6 u. nam. Wint de Nederlandsche ploeg, dan wordt op 18 April gespeeld op het veld van de amateurclub Barnet, verliest zij dan speelt onze ploeg op 18 April op het ter rein van de profclub Chrystal Palace. De wedstrijden op 19 April worden alle op het veld van de Arsenal gespeeld. Elke wedstrijd duurt tweemaal veertig minuten met een rust van 5 minuten. Bij gelijk spel wordt tweemaal tien minuten verlengd. BOD OP STANLEY MATTHEWS. Arsenal heeft een bod gedaan op den in ternationalen rechtsbuiten van Stoke City, Stanley Matthews en is bereid de som, die de club indertijd voor Bryn Jones betaal de (14.000 pond) daarvoor af te dragen. Indien Matthews niet-wordt afgestaan, zou Arsenal diens plaatsvervanger Mountford willen koopen, maar ook dien speler zal men een.bedrag van vijf cijfers moeten be talen. Lubach en Teegelaar spelen mee om het kampioenschap 71/2 Gijermiddag werden de voorwedstryden voor het Nederlandsch kampioenschap ka der 71/2 voortgezet en gisteravond beëin digd met de volgende resultaten: De Ruyter 300 25 66 12 Metz 204 25 29 8.16 Eischelsheim 300 34 55 8.82 Lubach 240 34 30 7.59 Wevers 300 26 66 11.53 Eischelsheism 176 26 31 6.76 Kruithof 300 30 51 10 Teegelaar 236 30 30 7 86 Lubach 300 22 53 13 63 Wevers 147 22 29 6.68 Metz 300 36 43 8.33 Kruithof 291 36 32 8.03 De emdstand luidt: gew p. pnt. brt. hs. gem. Lubach 4 1632 166 53 9.83 Teegelaar 3Ji 1589 175 74 9.08 Wevers 3 1610 171 66 9 41 De Ruyter 2 Ys 1670 175 66 9.41 Kruithof 3 1699 207 57 8.20 Eischelsheim 3 1462 187 82 7.82 Metz 2 128(5 157 57 8.31 Voor de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland op 7, 8 en 9 Maart a.s. in Den Haag hebben zich dus geplaatst A. J. J. Lubach uit Den Haag en L. G J. Teegelaar uit Leiden. De andere deelr.e mers zijn zooals bekend P. de Leeuw (Am sterdam), J. H. S weering (Amsterdam) P. J. v. d. Pol (Rotterdam), C. v. Vliet (Den Haag) P. Kobus (Haarlem) en Jacobs (Roozendaal). LISSER BILJARTKRING. Fraai gemiddejde van C. Faas. In zijn partij tegen B. Mastenbroek wist C. Faas een bijzonder fraai gemiddelde van 22.22 te behalen, hetwelk de mooiste pres tatie in dit tournooi is. Degger zette zijn overwinningenreeks voort door een drietal overwinningen en behoudt de mooiste kans op het kamp- pioenschap. De uitslagen waren:. pnt.brt. h.s. gem. G. C. Degger LUTO 200 32 35 6.25 J. Diedericks VTOS 130 32 19 4.38 B. Mastenbroek Conc. 144 32 20 4.50 J. Duivenvoorde Exc. 200 32 27 6.25 C. Faas LUTO 200 9 76 22.22 B. Mastenbroek Conc. 75 9 23 8.33 G. C. Degger LUTO 200 23 36 8.69 A. v. Diemen VIOS 142 23 45 6.17 A. van Diemen VIOS 200 45 23 4.45 B. Mastenbroek Conc. 137 45 10 3.05 J. Diedericks LUTO 157 32 16 4.91 G. C. Degger 200 32 62 6.25 Het laatste programma luidt: Donderdag 27 Febr.: 7 uur C. FaasJ. Diederiqks; 8 uur J. Diedericks—C. Faas. Vrijdag 28 Fe bruari: 7 uur C FaasJ. Duivenvoorde; 8 uur G. C. DeggerJ. Duivenvoorde. De wedstrijden worden gespeeld irt het Bonds- gebouw te Lisse. DAMMEN Damclub „Lisse Vooruit". Ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan van de Dam club .Lisse Vooruit" werden in café „De Duif" de eerste wedstrijden gespeeld van de uitgeschreven nederlaagwestrijden. Het eerste tiental van de Sassenheimsche Damclub wist weliswaar geen overwinning te boeken, maar een gelijk spel was toch een mooi resultaat voor de bezoekers. De uitslagen waren: „Lisse Vooruit"S. D.V.: N. J. van HalW. Krom 20; Joh. G Verhoeven-v. d. Hoorn winnaars Onder auspiciën van de Lissesche IJsclub werd Maandagmiddag een Koppelwedstrijd gehouden om het Kampioenschap van Zuid- Holland. De belangstelling voor dezen kamp was buitengewoon groot, vele duizenden toe schouwers waren getuige van een spannen- den kamp welke van 2 uur tot ruim 5 uur heeft geduurd en welke onder ideaal win terweer werd gehouden. 24 Koppels namen aan den strijd deel; van heinde en ver waren zij vertegenwoor digd o.a. uit Friesland en Braoant. Er werd geweldig hard gereden en de rij.- ders werden vele malen door het publiek aangemoedigd. Na afloop werden de prijzen in Hotel „De Witte Zwaan" door Burgemeester Lambooy uitgereikt. De prijzen werden gewonnen als volgt: lste prijs 100.het koppel J. A. Ver hoeven, Dussen, Brabant, en J. W. v. d. Hoorn, Ter Aar; 2e pr.: ƒ60.J. Nauta en J. v. d. Berg, beide uit Wartenaar; 3de prijs: f 40.H. Vermeulen en W. Vermeu len, Ter Aar. Deze prijs \tferd door de win naars beschikbaar gesteld voor het trai ningsfonds Ter Aar. 4de pr.: 20.G. San ders, Nieuwkoop, en J. v. d. Hoorn, Ter Aar; 5de pr.: 10.J. Kerklaan Pijnacker, en C. Meeuwissen te Hillegommerdijs; 6de pr.: 5.L. Hoogenboom en C. Dusseldorp, Rijnwetering; lste troostprijs f 10.J. Storm, Den Haag, en Iz. de Kooker, Nieuw Vennep; 2de troostpr. 10.—: A. de Vries, Giethoorn en 't Oever, Lissen 3de troostpr. ƒ5.J. Punt, Sloten en R. Admiraal. De •sprintprys werd gewonnen door het koppel Verhoevenv. d. Hoorn en Nautav. d. Berg, beide prijzen 10. Voorts werd door de fa. Gebrs Mijnders een prijs beschikbaar gesteld van 5 pond Snel--G. Roos 11; N. P. DekkerP. Al- bias 11; J. N. va HalY. de Jong 20; J. LangbroekJ. Dannijs 02; A. Wijn houtA. J. v. Duin 02; G. 't HortP Havenaar 02; A. BalkenendeZ de Jong 02.. G. v. d. VoetA. Langelaan 20; K. van EssenN. Dannijs 20. Totale uit slag 10—10. Het tweede tiental van de jubileerende vereeniging leed een zeer zware nederlaag tegen het reserve-tiental der Sassenhei- mers. De resultaten waren: .Lisse VooruitS.D.V.: G. Balkenende—J. ten Bosch 02; C- BaarimanJ. Roos 02; P G. BalkenendeN. Overdevest 11; H. v. DrunenS. Smit 11;; J. Duivenvoorde J. Couvé 11; H. v. d. KampH.Beke- bresse 02; A. BalkenendeC. de Jong 11; A. Balkenende Jr.C- J. Bergman 02; Th. DuivenvoordeH. Herreur 02; N.N. niet oogek.P. Couvé 02. Totale uitslag 416. TAFELTENNIS Treffers I—HB.S. I 6—4. Werd de vo rige wedstrijd tegen H.B.S. met 46 verlo ren, nu hebben de Treffers zich prachtig hersteld en wonnen, boewei op het kantje af. Sprecker, die de vorige keer onverslaan baar was moest nu een meerdere erkennen in N. Heemskerk, die in twee games wist te winnen. Om beurten werd snel aanval lend gespeeld en in de tweede game werd- met vrouwe Fortuna door Heemskerk ge wonnen. C. Heemskerk, die de eerste ga me won, kon het niet tot een overwinning brengen tegen Sprecker. C. Heemskerk trok zich terug in de verdediging, hetgeen hem noodlottig werd. Hiervan profiteerde Sprecker, die in de derde beslissende game de overwinning behaalde. Alle verdere par tijen werden door de gebr. Heemskerk, ge wonnen. P. v. d Zwet, die als invaller speelde, en van den H.B.S.-spsler Boks hoorn de eerste game won, speelde zijn derde en tweede iets te roekeloos, en zag koffie en gewonnen door he koppel Storm en de Kooker, terwijl hel koppel de Vries 't Oever een paar polsmoffen en schaats- garnit.uren won, uitgeloofd door de fa. van Hensbergen. De heer J. Cammenga dankte hierna de spelers voor hun prestaties en noemde deze middag een „groote dag" voor de Lissesche IJsclub. Voorts dankte hij de zusterver- eengiingen voor de verleende medewerking. Burgemeester Lambooy. welke het ver loop van dezen wedstrijd had gevolgd, was zeer enthousiast en had alle lof voor het bestuur van de Lissesche IJsclub, doordat zij voor de eerste maal deze interessante wedstrijd heeft georganiseerd. Onder luid hoera overhandigde hij de heer v. Tol uit Langeraar een bedrag voor het Trainings fonds aldaar. Tot slot sprak de heer v. Zwieten als hoofdbestuurder van denZuiü-Hollandschen Jsbond. Na hët bestuur van de Lissesche Ijsbond. Na het bestuur var de Lissesche groote succes van dezen sportieven kamp, welke hij een van de mooiste combinatie wedstrijden noemde, waarvan de primeur in Lisse is verreden, Lisse komt hiervoor alle eer toe. Met verschiLende driewerf hoera's op de verschillende rijders werd de prijsuitreiking besloten. zich de overwinning ontgaan. De andere H.B.S.'ers waren te sterk voor' hem. De Treffers staan door deze overwinning op de tweede plaats met een behoorlijke kans voor het kampioenschap. TreffersSleutels 73. Treffers Sleutels werd een overwinning voor de Treffers ondanks het feit, dat voor deze wedstrijd een derde-teamspeler mee moest, daar de aangewezen spelers blijkbaar geen interesse hadden. J. v. d Meer heeft zich tot het uiterste gegeven, maar kon het niet tot een overwinning, brengen. De overige partijen werden alle gewonnen. De Sleu tels waren zeer sterk, want verschillende partijen werden eerst na drie games be slist. "Woensdag HILVERSUM I (301- M,) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 3.00 Nieuws. 8.15 Thomanerkoor. 8.30 Morgenconcert. 9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Zangrecital door Willy de Molenaar van Amerongen. 10.00 Het New York Philharmonisch Sympho- nie-orkest. 11.00 Cello-recital. 11.45 Fami lieberichten uit de óverzeesche gebieds- deelen. 12.00 Orgelconcert door Piet v. d. Kerkhoff. 13.00 Nisuws. 13.15 Stafmuziek* corps van de Amsterdamsche politie. 14.00 Hobo-recital door Simon Houttuin. 14.50 Luchero-trio. 15.20 The B B.C. Scottish Orchestra. 15.50 Non-stopproTamma. 16.45 Voor jongens en meisies. 17.35 The Sym phony of Strings. 17.45 Meesterwerken voor klavier. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.30 Engel- sche les voor beginners. 20.00 Nieuws. 20.30 Relais uit de Victoria Hall te Ge- nève. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.15 Orgelspel door Johan Jong. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Zang en piano. 11.00 Populair non-stopprogramma, 12.35 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Dansorkest „The Ramblers". 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Cesare Trio. 14.50 Jesse Crawford, orgel. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Op bezoek bij zieken. 17.15 Jan Vogel en zijn accordeonorkest. 17.45 Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18.20 Lichte instrumentale soli. 20.00 Nieuws. 20.05 De barbier van Sevilla. 23.00 Nieuws. 23.15 Op vleug'len van muziek. Zondagmorgen vijf uur vormden zich reeds rijen wachtenden voor de loket ten van het voetbalveld van Liverpool om plaatskaarten te kunnen koopen voor den cupwedstrijd^ op 1 Maart tegen Birmingham City. Ten slotte waren 45.000 personen daar verzameld, terwijl er maar 25.000 plaatskaarten beschikbaar gesteld waren. Toen voor verschillende lo ketten het bordje „uitver kocht" was geplaatst, ver drongen tienduizenden man nen, vrouwen en kinderen zich voor de laatst overge bleven loketten, waardoor er een zoodanige paniek stemming werd verwekt, dat alle politie, die in Li verpool beschikbaar was per auto naar het terrein gezon den werd om erger te voor komen. De politie slaagde er in de massa in toom te hou den, alvorens zich ernstige ongevallen hadden kunnen voordoen. WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 57) .Hemel! dat is Dick's handschrift!" riep hij uit. „Ik begrijp het! Nu begrijp ik alles! Toen hij dien avond de Pykes ver liet, ging hij niet dezen kant uit, hij ging naar Shilhampton. En daar schreef hij dit briefje en hij vond dezen jongen om het weg te brengen, laat op den avond. En de oude Jacob hield den jongen voor een landlooper en.... o, het is alles zoo hel der als glas. Atherton, we moeten onmid dellijk weten wat er in staat!" „Dan moeten we 't naar juffrouw Mal- very brengen", zei Atherton. ,Het is voor haar". Zonder verder een woord te spreken leg den ze 'n stuk licht paklinnen over het doode lichaam en alle drie begaven ze zich naar het hoofdgebouw, zich in stilte af vragend wat het toch wel voor een bood schap zou zijn, die daar al die maanden lang, even stil als de boodschapper zelf, had gelegen. DE BRIEF. Het kwam Atherton, die in den loop van ziin militaire en politioneele carrière al heel wat vreemde situaties had meegemaakt, voor dat hij er zelden een vreemder had bijgewoond dan die, welke zich thans aan I hem voordeed in de troosteloze, armoedige hall van Malvery Hold. Rond een wrakke, oude eiken tafel, welsprekend getuigenis van de familie-geschiedenis, stonden ze met z'n vieren bijeen. Hijzelf zich bewus>t van zijn ambtelijke waardigheid, maar heel rrenschelijk nieuwsgierig; Blake die er in zijn halve ontkleeding als een wilde uit zag, tot zyn oogen bevlekt en besmeurd met modder en drab uit de gracht; de dok ter, weinig waardiger in verschijning; Ra chel van top tot teen trillend van opwin ding en vrees. En door een half-geopende deur zag hij een glimp van den ouden Sir Brian, wiens verlamd hoofd schokte, in aen stoel waar naast een der vrouwen stond die ook al trilde van begeerte om te weten, wat het onderzoek in het groene water buiten de brokkelige muren had op geleverde Rachels handen beefden zoo toen ze de envelop aanpakte, die Atherton haar ter hand stelde, dat het ieder duidelijk was, dat ze die niet kon openen. Met een ge baar van hulpeloosheid gaf ze haar terug. Neen, ik kan het niet", zei ze. „Opent u den brief en leest u hem voor". Atherton haalde een zakmes te voor schijn en sneed met zorg de enveloppe open. Hij vreesde, dat, wat voor schrijven er ook in zat, 't nu wel onleesbaar zou zijn. Maar toen hij een vel grof schrijfpapier er uit haalde zag hij, dat de letters van het inktpotlood, hoewel hier en daar gevlekft, toch nog heel duidelijk waren. „Dit is wat er staat", zei hij met zachte stem, terwijl de anderen dichterbij kwa men staan. Zooals u ziet staat er geen da tum en zegt hij niet waar hy dit schreef* Lieve Rachel, Je zult misschien verrast zijn, dit te ontvangen. Ik ben weer thuis gekomen en, wat meer is, ik kom als een geslaagd man thuis en ik heb genoeg geld mee gebracht om alle schulden te kunnen betalen, die ik hier in de omgeving heb gemaakt.- Ik was vanavond in ons oude huis en kwam binnen langs het torentrapje. Ik wilde iets in veiligheid brengen, voor ik naar Shilhampton ging, waar ik een zaak heb af te handelen. Daar schrijf ik dit briefje. Ik geloof, dat ik after all toch vanavond niet meer naar huis zal gaan. Sedert ik kort geleden in Liverpool aan land stapte, heeft zich iets voorgedaan, waar ik niet bij kan en ik ben van plan het tot in de finesses uit te zoeken voor ik naar huis kom. Dus ben ik vanavond weer vertrokken* en ik kan twee a drie dagen wegblijven of langer, misschien een week. Maar hoe lang of hoe kort dat ook zy. maak je niet ongerust, Wanneer je niets van mij hoort, want vroeger of later zal ik terugkomen. Je moet naar myn oude kamer gaan, wanneer je dezen brief ontvangt. Kijk in de tweede la van 't oude bureau en je zult een portefeuille vinden, die ik daar wegborg toen ik er vanavond was. Kijk er in en je zult vinden wat ik verborg. Berg hat dan veilig op, tot ik kom. Veel liefs van Je broer DICK Atherton legde den brief rustig op tafel en keek Rachel aan. En Rachel maakte 'n gebaar van wanhoop. „Nog geen nieuws!" zei ze ontmoedigd. „We wisten al, dat hij dien avond in Shil hampton was. Maar waar ging hij heen? Denkt u, dat hij naar Londen ging?" „Ik niet!" riepBlake uit. „Nsen, dat deed hij niet. Wat wij moeten weten is, wanneer hij dien brief schreef en wanneer en waar om hij hem aan dezen jongen gaf. Ik durf er alles onder verwedden, dat hy nooit Shilhampton verliet. Tusschen daar en hier moeten we hem nu zoeken." „Ik denk, dat ik hierover wel iets kan zeggen", merkte Atherton op. „Ik kwam hier vanmorgen zoo gauw naar toe, Blake om je te vertellen, dat ik gisteravond een brief kreeg van den waard van de Moon and Star herberg even buiten Shilhampton. Deze schreef, dat hij door 'n ongemak ver hinderd was, naar mij toe te komen maar dat hij mij, als ik hem wilde bezoeken, iets zou kunnen vertellen, dat misschien betrek king had op de verdwijning van mijnheer Richard Malvery. En zoo gauw als ik de nodige schikkingen heb getroffen in ver band met dien armen knaap hier, gaan jij en ik er eens heen om te hooren wat hy van plan is te vertellen. Dokter, kunt u den veldwachter van het dorp hierheen sturen? We moeten het lijk laten wegbrengen, den lijkschouwer waarschuwen en de lijkschou wing voorbereiden." Blake liet Atherton en Strahan achter om bedoelde voorbereidselen te treffen en ren de naar zijn toren om zich te verkleeden. Het duizelde hem dcor de opwindende ge beurtenissen van den nacht en den vroe gen ochtend, maar één gedachte was helder genoeg: ze naderden een oplossing van de geheimzinigheid, die Dick Malvery's ver dwijning omhulde. En dat zei hij tegen Ather'on, toen ze vertrokken naar de her berg. „Moon and Star" en hij verbaasde er zich over, dat de commissaris op dit punt niet zoo optimistisch was als hij. „Ik geloof niet dat deze brief de zaken wat verheldert, Blake", zei Atherton. „Hij bewijst alleen, dat Dick Malvery verbluft was door wat hy hoorde over dien chèque en dat hij al op een idee was gekomen. Ter wijl ik daarnet op je wachtte, heb ik er nog eens over nagedacht en het komt me voor, dat op dien avond van den 27sten Februari de zaken zich ongeveer als volgt ontwik kelden. Eerst had Dick Malvery, toen hij met Abinett mee reèd, het voornemen om recht naar Stephen Pykes huis te gaan. Na zyn bezoek aan „Anchor's Weighed" ver anderde hij van plan en liep over den in ham naar Malvery Hold, kwam er heel ge heimzinnig binnen, verborg de bankbiljet ten en begaf zich op weg naar Shilhampton. Hij was van plan dien avond naar Mal very Hold terug te keeren. Maar toen hij in Shilhampton was, of er in de buurt kwam, veranderde hij weer van plan en hij schreef den brief dien we zoo juist zagen, naar zijn zuster en hy liet hem brengen door den jongen die door de hand van den ouden Elphick om het leven kwam. Zeg, is hat tot je doorgedrongen, waarom Dick Malvery zijn plan^om terug te komen wij zigde?" „Nee.... niet bijzonder'', antwoordde Blake. „Wat is jouw theorie?" (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2