3)e fieicbelve Sou/ta/rtt Tachtig pet. der leiders gearresteerd |odenverraadster krijgt de doodstraf Groot perspectief voor Ned. industrie DINSDAG 25 FEBR. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 1031)03 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Kedactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, ƒ1.10 p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11022 Hoofdredacteur: TH. W1LMER Directeur: C. M. v HAMERSVELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Gezinshulp toestand, als zij zonder hulp zijn. Dit feit zal niemasid ontkennen. En dat de „-hristelijke liefde en ook het natuurlijk menschelijk gevoel gebiedt, die zoo noodige hulp aan bedoelde gezinnen te ve-schaffen, zal ook niemand tegenspreken. Maar er worden daden gevraagd. En die daden worden in een nog -maar veel te beperkt aantal gesteld. Alle waardeerLig voor de katholieke ac tie voor gezinshulp; alle waardeering voor het initiatief, de organisatie en de resulta ten. Doch er zijn veel te weinig meisjes, die zich voor gezinshulp beschikbaar stellen. Waarom op een fabriek of op een kantoor en niet in een gezin? Omdat het gemakkelijker is? Omdat er meer verdiend wordt? Maar er zijn toch vele meisjes, wier ge zondheid hen niet noodzaakt, om juist de gemakkelijkste taak te kiezen. En er zijn toch vele meisjes, die niet door de omstan digheden gedwongen zijn, om juist de best betaalde baan uit te zoeken. Is het dan misschien om een levensposi tie te verwerven, indien zij ongetrouwd blijven. Maar zij zullen toch niet de bedoeling hebben om hun leven lang op een fabriek te werken of te typen op een kantoor, voor welk werk alléén zij geschikt zijn. En daarenboven zitten vele meisjes thuis, terwijl zij daar zeker niet heel den dag dag noodig zijn, die ook niet bereid zijn, in een gezin, waar het zoo hard noodig is, hun hulp te schenken. Aan deze laatsten vooral maar ook aan anderen zouden wij willen vragen, een daad te steil .n; een daad, waardoor zij toonen, christinne te zijn; een daad, welke achting en eerbied trekt; een daad van practische christe!üi»e liefde. Als zij kennen een gezin, waar'de moeder öf omdat haar gezin zoo groot is óf omdat zij zwak of z!ek is vaak zoo angstwekkend-dringend hulp noodig heeft, laten zij dan daar de zorgen gaan verlichten, met haar vrouwelijke en christelijke goedheid die zorgen overstralen en dat gezin gelukkig maken. Wij bedoe len vanzelfsprekend niet de gezinnen, waar een hulp in de huishouding een luxe is en waar „mevrouw" zich te voornaam vindt om ook eens de dweil te hanteeren en de" mannen en de jongens te mannelijk om ook eens de handen uit de mouwen te ste ken! Zóó wordt de christelijke liefde niet slechts gepreekt maar getoond; zóó wordt de christelijke godsdienst niet slechts beleden maar beleefd! Die meisjes mogen daarvoor een redelijke belooning wenschen natuurlijk Hun op offerende daad blijft gewaardeerd! Als nu eens katholieken meisjes, die een ander leven zouden kunnen kiezen, meis jes uit min of meer gegoeden stand, een voorbeeld gaven - dat zou zijn een bele ving van Christus' Woord: aan uwe liefde zal men erkennen, dat gij Mijne navolgers zijt. En naar de beleving van de Christe lijke liefde snakt de wereld. Alléén de be leving van de christelijke liefde zal het christendom doen zegevieren over de dui- velsche machten, die de menschheid bedrei gen. DE GROOTE RAZZIA IN DUITSCHLAND Officieel wordt meedegedeeld, dat de klopjacht op leiders van de geheime'nazi-orga nisatie in de Britsche en Amerikaansche zones van Duitschland „buitengewoon ge slaagd" is. Meer dan 80 percent van de lei ders is gearresteerd. Dc grootste razzia's werden gehouden in de Britsche zóne, waar zich blijkbaar het hoofdkwartier van de organisatie bevond. In de Amerikaansche zóne zijn dertig personal gearresteerd. Het totale aantal arrestanten wordt nog geheim gehouden, doch loopt in de honderden. Een Britsch woordvoerder deelde mee, dat de organisatie „zeer krachtig" was en nog dit jaar de geallieerden eischen, in den vorm van een ultimatum, gesteld zou hebben. Wat zij wil ën „eischen" Deze „eischen" komen neer op een her stel van Duitschlands militaire macht, vrij lating van alle Duitsche krijgsgevangenen, vorming van een centrale, op totalitaire leest geschoeide, Duitsche regeering, onmid dellijke beëindiging van de ontmanteling van oorlogsindustrieën, het stopzetten van de steenkooluitvoer, herroeping van de so cialisatie der groote bedrijven en terug gave van Silezië en Oost-Pruisen. Onder de gearresteerden bevinden zich Hans Eidmann, gewezen functionaris bij de bacteriologische af deeling van h?t opperbe vel van de Wehrmacht en dr. Rudolf Wil- kciming, een S.S.-officier en vooraanstaand lid van de Duitsche inlichtingendienst. Hij was de oprichter van de „Kölner Kreis", een organisatie van vóór den oorlog, die zich toelegde op penetraties in Nederland en België en het aanknoopen van betrekkin- gei. met de Belgische Rexisten van Léon Degrelle. Voorts zijn gearresteerd brigade-com mandant der S.S., Schimmelphing, één van Hitler's jeugdleiders in Polen; kolonel Kling, voormalig commandant van de S S. in het gebied van Kassei en Hesse en later De conferentie van Moskou in zicht De voorhoede van de Britsche delegatie voor de ministersconferentie te Moskou is reeds per vliegtuig vertrokken. Bevin zelf zal op 3 Maart per specialen trein naar Moskou vertrekken voor de ope ning op 10 Maart. Het oorspronkelijke plan van Bevin per schip te reizen liet hij varen vanwege he' gevaarlijke drijfijs in de Noordzee. De treinreis zal gaan via Calais, Brussel, Ber lijn. Marshall wordt 7 Maart in Moskou ver wacht; Bidault 8 Maart. Naar te Berlijn Wordt vernomen is hel viermogendhedenrapport over Duitschland, dat door de vier ministers van Buitenland- sche Zaken te Moskou bestudeert zal wor den, door dé coördinatiecommissie van der Geallieerde bestuursraad te Berlijn vol tooid. Het rapport bevat qen aantal aanbevehn- gen voor de toekomst van Duitschland maar voor het overgroote deel is het rap port een overzicht van hetgeen, ieder dei- vier mogendheden meent bereikt te hebben bij het nakomen van de overeenkomst van Potsdam. Haar vriendin krijgt 8 jaar Nadat zij tegen haar vriendin A. van Dijk met wie zij jaren heeft samenge leefd, de doodstraf had hooren eischen, moest gistermiddag de 39-jarige Johanna Maria de Regt uit Den Haag voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ver schijnen om zich te verantwoorden voor het aandeel, dat zij heeft gehad in de uit levering van een groot aantal Joodsche Nederlanders aan den S.D., hetgeen voor de meesten hunner den dood tengevolge heeft gehad. In het bijzonder was haar ten laste gelegd, dat- zij in haar woning aan de Jekerstraat te Amsterdam, waar zij met haar vriendin samenleefde, onder dak verschafte aan Joodsche personen, hoewel zij geweten heeft, welke gevolgen dit voor de onderduikers zou hebben. Het adres was namelijk aan de S.D.-instantie, die zich met de deportatie van de Neder- landsche Joden bezig hield, de z.g. Zen- tralstelle, bekend en desondanks had ver dachte geen aanleiding gevonden, haar gasten van het gevaar in kennis te stellen. Uit het verhoor bleek, dat verdachte zelf niet over middelen beschikte, zoodat de kosten van de huishouding bestreden werden met de gelden, die A. van Dijk voor haar verraderswerk incasseerde. Ook verder was verd. blijkbaar het willig werktuig van haar vriendin geweest en had zij voortdurend volgens haar aanwij- De beruchte S D.-spionne Ans van Dijk, die meer dan 600 Joden heeft verraden in de beklaagdenbank, tijdens de behandeling van haar rechtzaak. zingen en instructies gehandeld. Dit kwam ook naar voren uit de verklaringen van de 17-jarige dochter en den 19-jarigen zoon van verdachte, die op een desbetref fende vraag antwoordden, dat hun moe der geheel onder dwang van A. van D. handelde. Deze psychische dwang zou zelfs nog na het vertrek van de Zentral- stelle.haar kracht bewaard hebben, want toen hebben de vriendinnen zich naar Den Haag begeven om, zich daar samen te vestigen. Voordat de procureur-fiscaal requisitoir nam, verzocht de president dé kinderen van verdachte de zaal te verlaten om niet bij het aanhooren van de straf tegen woordig te zijn. Mr. M. H. Gelinck wilde de ongezonde verhouding, die tusschen verdachte en haar vriendin bestond, wel in aanmerking nemen en ook een zekere gebondenheid, die daaruit kan voort vloeien, maar hij wenschte daarmede toch niet de gansche verantwoording voor het aandeel van verdachte in het Jodenver- raad weggenomen te zien. Hij eischte daarom een gevangenisstraf van acht jaar met ontvetting uit alle rechten voor het leven, alsmede verbeurdverklaring van een aantal bijouterieën, die verdachte van haar vriendin had ontvangen. TWEEëRLEI PROTEST TEGEN VON PAPEN'S VONNIS. Zoowel verdediger als aanklager in het proces tegen Franz van Papen zal volgens den Duitschen nieuwsdienst, protest aan- teekenen tegen de veroordeeling van von Papen tot 8 iaar dwangarbeid. Von Papen zal zijn beroep binnen 14 dagen indiener bij het nog op te richten Hof van Cassa tie inzake zuiveringsuitsoraken Dr Lo- ritse. minister voor de zuivering in de Beiersche regeering, zal bij dezelfde in stantie onmiddelijk protest aanteekenen, daar hij de straf te licht acht. BISSCHOP VAN ALESSIO GEARRESTEERD. De bisschop van Alessio, voorloopig hoofd der apostolische missie in Albanië, mgr. Francisco Gjini, is, volgens te Vati caanstad binnengekomen berichten, gear resteerd. Er zijn in Vaticaanstad geen re denen bekend, welke tot de arrestatie ge leid zouden hebben. Dezelfde berichten zegden, dat het Fran ciscaner klooster van Skoetari verwoest zou zijn en alle monniken gedood of .ge vangen genomen. SPOORWEGONGELUK IN BIRMA. De posttrein van Mandalay naar Ran goon is nabij Yamethin in Centraal B:rma ontspoord. Men vreest, dgt hierbij tien per sonen om het leven zijn gekomen. Het on geluk zou aan sabotage te wijten zijn. bevelhebber van het tweede pantserregi ment der S.S. en generaal-majoor der S.S. Ellersich, één der voornaamste leider» die door de Amerikanen te Fulda werd gear resteerd, terwijl zijn vrouw door de Britten in Hamburg ^erd gepalet. Een Britsch woordvoerder verklaarde, dat de ondergrondsche nazi-activiteit de volle aandacht van den inlichtingendienst vergt, maar hij was van oordeel, dat de Britten in staat zouden zijn revolutionnaire organisaties tijdig te ontdekken en onscha delijk te maken. Onder de arrestanten be vinden zich vele oorlogsmisdadigers. De Britsche chef van den militairen in lichtingendienst heeft verklaard, dat er geen verband bestaat tusschen het opsporen van Martin Bormann, den vermisten plaats vervanger van Hitier, en de razzia's, die thans worden gehouden. Hij is persoon lijk van meening, dat Bormann niet meer in leven is. DE PLAATSVERVANGERS VOOR DUITSCHLAND. De plaatsveryangers der ministers van buitenlandsche zaken, speciaal belast met de voorbereiding van her verdrag met Duitschland hebben na-een scherp en on vruchtbaar debat van vijf en half uui m hun op één na laatste bijeenkomst geen overeenstemming kunnen bere'ker. ten arv.- zien van de vraag, wat zij al dan niet aan de ministers van buitenlan~sc.\e zaken zullen rapporteeren betreffen ie hun falen om het eens te worden over de me*horen om de kleinere landen *>ij he' opstellen van het vredesverdrag te raadplegen. Ten slotte werd de zaak terugverwezen naai de ontwerpcommissie. Het rapport van de standpunten der geallieerde regeeringen werd zonder commentaar aangenomen. Economisch verkeer tusschen Duitschland en Nederland Tijdens het gisteren te 's-Gravenhage gehouden congres van de algemeene ka tholieke werkgevers vereeniging heeft dr. H. M. Hirschfeld een lezing gehouden over: „Het economisch probleem Duitsch land" Thans aldus de .heer Hirschfeld is door dezen oorlog met één slag een einde gekomen aan het economisch ver keer tusschen Duitschland en Nederland. Met nadruk wees spreker er op, dat er, Nieuwe hcogleeraren Leidsche Universiteit Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de Rijksuniversiteit hier ter stede dr. I; M. van der Vlerk, thans buiten gewoon hoogleeraar aan deze universiteit. Verder is bepaald, dat met ingang van den datum, waarop dr. I. M. van der Vlerk het ambt van gewoon hoogleeraar aan de rijksuniversiteit zal aanvaarden, dr. B. G. Escher, «gewoon hoogleeraar aan -deze uni versiteit, zich in stede van met het onder wijs in de geologie en mineralogie, met in begrip van de palaeontologie en kristallo grafie zal belasten met het onderwijs in de algemeene geologie, de kristallografie en de mineralogie. Prof. dr. I. M. v. d. Vlerk Isaak Martinus van der Vlerk werd op 31 Januari 1892 te Utrecht geboren. Na zijn lagere schooljaren bezocht hij de H.B.S. te Utrecht en werd na zijn staats examen ingeschreven als student in de geo logie aan de Groningsche universiteit. Daarna bezocht hij ook de universiteit te Bazel en promocterde in 1922 aan de Leid sche universiteit, #op een proefschrift over Nummulinidae en Aloeolinidae. Zijn pro motor was prof. dr. K, Martin. Achtereenvolgens was hij leeraar aan de H.B.S. te Sèhiedam, geoloog in bijzon deren dienst van den mijnbouw in Ned. In- dië, conservator aan het Ryks Geologisch Mineralogisch museum alhier, alsmede pri vaat docent voor palaeontologie en strati- grafische geologie aan de Leidsche univer siteit. Ih 1931 werd hem de persoonlijke ti tel van lectof verleend. Bij K.B. van 22 Februari 1938 werd dr. v der Vlerk benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de geologie en de palaeontologie. Prof. van der Vlerk interresseerde zich in 't bijzonder voor'het opsporen van zoog dieren uit voor-hisiorische tijdperken in Nederland. Zoo hadder, de werkzaamheden bij het graven van het RijnTwente-ka naal, die der Maaskanalisatie en daarna de Herdenking van de Februari-staking. Deze authentieke foto werd gemaakt door een moedig Amsterdammer op 22 Februair 1941. Zij toont ons, hoe op dien datum Jood sche Nederlanders als vee door de genate „Groene" werden bijeengedreven en mishan deld. Men ziet hier een aantal van deze ongelukkigen op den grond liggen be waakt door hun beulen met het geweer in den aanslag. Dit Duitsche barbarisme ont ketende een vurige verontwaardiging, welke zich uitte in de historisch geworder Fe bruari-staking. Van de 389 Joodsche jongens, die bij de razzia's op 22 en 23 Fe bruari werden gearresteerd en naar Mauthausen werden overgebracht, zijn er voor zoover bekend, slechts twee levend teiuggekeerd. al krijgen wij straks de grootst mogelijke medewerking van de zijde der geallieer den, dan toch geen sprake meer zal zijn van een herstel van het handelsverkeer in zijn ouden omvang. Voor de Nederlandsche economie ziet de heer Hirschfmd in de toekomst be langrijke perspectieven, wanneer, over eenkomstig het memorandum van de Ne derlandsche regeering van November 1946, de steenkolenbasis van* ons land wordt vergroot. Indien de gevraagde mijn concessies aan ons land worden ge geven, dan kunnen een aantal kolen mijnen binnen de Nederlandsche econo mische sfeer worden gebracht. De ge vraagde mijnen produceeren 10 millioen ton steenkolen per jaar. Wel is de pro ductie in deze mijnen thans tot 25 van het vóór-oorlogsche niveau gedaald, maar de opbrengst zal zeker stijgen, wanneer Nederland de exploitatie zelf ter hand neemt, De verwezenlijking van de gestelde Ne derlandsche verlangens acht dr. Hirsch feld het uitgangspunt van een verdere toekomstige ontplooiing van onze indu strie. Wij kunnen niet wachten op het herstel van Duitschland. Ook willen wij niet langer afhankelijk zijn van bepaalde Duitsche industrieën Aangaande de ge vraagde mijnen merkte spreker nog op, dat één mijn voor 100 Nederlandsch eigendom is, terwijl in andere mijnen Nederlandsch kaoitaal is geïnvesteerd. Na de verschillende punten van het memorandum der Nederlandsche regee ring van Januari j.l. te hebben bespro ken, belichtte de heer Hirschfeld nog en kele toekomstproblemen. Spreker achtte het voor West-Europa in hooge mate on- gewenscht, dat Duitschland straks een groote concurrent wordt voor. bepaalde verbruikgoederen zooals textiel, schoeisel, keramiek e.d. Wel bepleitte de heer Hirschfeld het herstel van een zekeren welstand in Duitschland, aangezien dit onmisbaar voor geheel Europa is. Een op lossing van het politieke vraagstuk in Duitschland ziet de heer Hirschfeld uit sluitend in een langdurige geallieerde be zetting Er moet een geheel nieuwe gene ratie in Duitschland opgroeien. Een gene ratie, welke eens en voorgoed met agres sieve ged°chten heeft gebroken. Het einddoel van het herstel der econo mische verhoudingen tusschen Nederland en Duitsch'and ziet de heer Hirschfeld slechts in een zeer verre toekomst aan wezig. Soreker eindigde ziin beschouwing met op de noodzakelijkheid te wiizen, dat wij ons in Nederland voor de toekomst duidelijk rekenschap moeten geven, om trent hetgeen Duitschland ons niet meer zal kunnen geven. tunnelbouw te Rotterdam zijn volle be langstelling. Deze wetenschappelijke on derzoekingen verrichtte prof. v. d. Vlerk in samenwerking met mr. F. Florschütz, pa- laeonbotanicus. Tal van publicaties zijn reeds van zijn hand verschenen. Prof. dr. H. D. Kloosterman Bij Kon. besluit is benoemd tol gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit hier ter stede dr. H. D. Kloosterman, thafts lec tor aan de universiteit. Tegelijkertijd, dat de medische faculteit voorstelde prof. v. d. Kulk te benoemen tot- opvolger van prof v. d. Woude richtte zij het verzoek tot de regeering om het lecto raat van dr. Kloosterman in een hoogle raarsambt om te zetten aan welk verzoek thans* door deze benoeming is voldaan Henk Douwe Kloosterman werd 9 April 1900 te Rottevalle geboren. Op 17 Sept 1918, onder het rectoraat van prof. dr P C. T. v d. Hoeven werd hij ingeschreven als stu dent in de faculteit der wis- en .natuurkun de aan de Leidsche universiteit Onder lei ding van de hoogleeraren Kluyver, v. d. Woude, Ehrenfest en Droste bekwaamde hij* zich in de natuurwetenschappen en na zijn doctoraal examen bezocht hfij o m Ko. penhagen en Oxford. Bij zijn promotie op 10 Juli 1924, waarbij hij pen proefschrift uitgaf: „Over het splitsen van geheele posi tieve getallen in een som van kwadraten", dankte hij genoemde hoogleeraien. maar vond tevens gelegenheid zijn dank te be tuigen aan prof. dr. Bohr te Kopenhagen en prof. Hardy uit Oxford, onder wier lei ding hij aldaar studeerde en welke tjjd, naar hij zeide, voor hem een aansporing is geweest tot onafhankelijk onderzoek en de oorzaak werd tot de aantrekking naar de studie van de ontleedkundige theorie van de getallen. Op 20 October 1930 werd dr. Klooster man benoemd tot lector aan de Leidsche universiteit, welk ambt hij op 26 Nov. aan vaardde met een openbare les over: „Ge schiedenis der ideaal-theorie". Van zijn hand verschenen verschillende publicaties in binnen- en buitenlandsche tijdschriften. BEHEERDER VERWAARLOOSDE BOERDERIJ. Tijdens de behandeling van de zaak tegen den overleden landbouwer Izaak Koster te Arnemuiden door het Middel- burgseh tribunaal heeft de president mr. PLoeff het een schande genoemd, dat een wanbeheer wordt gevoerd over het vermogen van menschen, die zelf in een kamp zitten en er niets tegen kunnen uit richten. De boerderij van Koster leverde steeds goede winsten op. Na de bevrijding op 22 November 1944 werd door het beheersinstituut te Goes een beheeider aangesteld, waarna op 1 Mei 1945 het bedrijf reeds een schuld had van 13 000 gulden. Een oogst ter waarde van 11.000 gulden werd verkocht voor 1600 gulden. Een voorraad radijs zaad van 400 gulden voor 7 gulden. VEESMOKKEL AAN NFD^RLANDSCH- BELGISCHE GRENS. In de gemeente Chaam (N.-B.) nabij de Belgische grens heeft de politie in samen werking met den C.C.D., kommiezen en marechaussee een uitgebreide veesmokkel naar België ontdekt. Reeds zijn 12 per sonen in arrest gesteld o.w. een expedi teur uit Chaam met zijn drie zoons. Gis teren konden 17 paarden achterhaald worden bij de grens. Het onderzoek duurt n%g voort. Geschenk van de marine Een deputatie van de Koninklijke Ma rine heeft ten paleize „Soestdijk" aan Z.K.H. Prins Bernhard het geboortege schenk voor H.K.H. Prinses Maria Chris tina overhandigd. Het geschenk is een door personeel van den marine-voorlich tingsdienst samengesteld en geïllustreerd babyboek. Minder margarine, meer boter De grondstoffen-aanvoer in het binnen land voor de margarine-industrie is op het oogenblik door de weersomstandigheden moeilijk, aangezien dit vervoer in hoofd zaak per binnenschip geschiedt. Daarom ligt het in de bedoeling in het totale vet- rantsoen voor de periode van 2 tot 15 Maart 125 gram margarine te vervangen door eenzelfde hoeveelheid boter. Het rantsoen van 500 gram bestaat dan voor de helft uit boter en voor de helft uit margarine voor de houders van een A-, B-, of C- kaart. De kinderen met een D- of E-kaart behouden het gebruikelijke rantsoen van 125 gram margarine en 250 gram boter. WEERSVERWACHTING 5 OVERDAG OM HET VRIESPUNT. o In den nacht en vroegen ochtend op g verschillende plaatsen nevel of mist en 8 strenge vorst. Overdag hier en daar g 8 overdrijvende wolkenbanken, overi- g 8 gens nog vrij zonnig weer met tot om g het vriespunt oploopende temperatuur. O g Vrijwel overdag droog. Weinig wind. 5

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1