RADIO Een „schoen er jacht" voor Marijke Het Katholiek Kapperspersoneel actief OP KORTE GOLF f KINDER VERHAAL MAANDAG 24 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 WEDSTRIJDEN AAN 's-MOLENAARS. Zaterdagmiddag vonden op het ijs aan 's-Molenaars af val wedstrijden plaats 'voor heeren. Er is van goede sport genooten, waarbij het dikwijls niet aan spanning ont brak. Van de zijde van het publiek bestond ook belangstelling, wat wel vooral to uiting kwam in het uitloven van premies. Het per soneel der firma Kloot-Meijburg gaf hierin wel een heel goed voorbeeld door het be schikbaar stellen van 12.75 aan premies. Naar schatting woonden ongeveer dui zend toeschouwers den wedstrijd bij. De uitslag luidt als volgt: le J. Gelderblom Nieuwerbrug 40 en 10.50 premies; 2e G. v Rijn 25, en 14 premies; F Schou ten 10 en 5 premies; 4e A. Post f 5 en 7.25 premies. M. Bakker en B. Jansen wis ten ook elk een premie van 2.50 in de wacht te slepen. Des avonds vond een groote stoelendans op het ijs plaats waaraan door ruim vijftig personen werd deelgenomen. Het ging er vanzelfsprekend allergezelligst aan toe. Prijswinnaars waren C. Vermaas, 2e G. Vonk; 3e H, Speksnijder, 4e T. Dekker, 5e M. v. Veen en 6e J. Tabernee. WEDSTRIJDEN VAN DE „DOORLOOPER" De IJsvereeniging „De Doorlooper" heeft Zaterdagmiddag op den Rijn een wedstrijd gehouden over 60 ronden van 250 M. Een talrijk publiek woonde den wedstrijd bij, waarvan de uitslag tenslotte als volgt werd: 1. A. Blakenburg 10, 2e G. Kapteijn 7.50, 3e C. Blakenburg 5, 4e L. Blakenburg 2.50. De premies werden gewonnen door A. Blakenburg 3; Kapteijn en C. Blaken burg 1 premie. Hardrijderijen met arresleden te Hoofd dorp. Zondagmiddag zijn te Hoofddorp hardrijderijen voor arresleden, bespannen met boerenpaarden en harddravers gehou den. Winnaars van de wisselbekers wer den: Boerenpaarden: 1. P. Biemond (Abbe- nes); 2. A. van Wijk (Hoofddorp); 3 S. de Haan f Badhoevedorp). Harddravers: 1. J. de Vlieger (Haarlem mermeer); 2. G. A. de Koning (Voorscho ten) 3. G. van Voort ('s-Graveland). IJSHOCKEY TSJECHO-SLOWAKIJE WINT HET TOURNOOI TE PRAAG. Het tournooi om het Europeesch en het wereldkampioenschap ijshockey te Praag door Tsjecho-Slowakije gewonnen. Na hun Zondag op de Tsjechen behaalde zege waren de Zweden de favorieten voor de beide titels, maar Oostenrijk deed hun kansen aanzienlijk dalen door hen met 21 te slaan, aldus zorgend voor de groot ste verrassing van het tournooi. De Tsje chische p-oeg moest nog tegen Amerika spe.en en wist zich door een gemakkelijk behaalde 61 overwinning van de eerste plaats op- het eindklassement te verzeke ren. De eindstand is: Tsjecho Slowakije 12, Zweden 11, Oosten rijk 10, Zwitserland 9, Amerika 8, Polen 4, Roemenië 2 en België 0 punten. SKISPORT. Slalom-wedstrijd te Overveen. In de duinen achter Kraantje Lek te Overveen werd gistermiddag een Slalom-wedstrijd met 8 passages gehouden, waarvoor eenige duizenden toeschouwers bijeengestroomd waren, die konden genieten van goede sport en het prachtige winterweer. De versch ge vallen sneeuw, die de oude laag dekte, ont dooide eenigszins door de zon, maar toen het wat meer ging vriezen, werd aldus een ideale baan verkregen. Na afloop van de wedstrijden reikte burgemeester den Tex van Bloemendaal de prijzen uit. De uitsla gen luiden: Heeren: 1. C. Bruynzeel (Zaan dam) 56 sec.; 2. G. Bakker (Den Haag) 59.4 sec.; 3. B. Huysman (Den Haag) 60.5 sec.; Dames: 1. Mej. H. Bekkers (Heemstede) 1 min. 21.2 sec. 2. Mej. A. Laarman (Am sterdam) 1.22.5. GYMNASTIEK. Doccs. Nu de feestelijkheden en de •wedstrijden voorbij zijn, worden morgen de lessen weer op de gewone uren .gege ven, Alle Junioren van de vier afdeelin- gen en vooral de Senioren zijn dus pre sent! De Senioren-afdeeling bestaat voor ruim de helft uit nieuwe leden. Het bestuur HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed en liturgische kalender. 7.45 „Ochtendgloren". 8.00 Nieuws. 8.15 Opgewekte melodieën bij de ochtenaar- beid. 9.05 Gevarieerd morgenconcert. 9.45 Herhaling van het Lichtbaken door Heriri de Greeve. 10-15 Pianorecital door Myra Hess. 10.40 „Het duyfken in de steenrotse", van pater Poirters- 10.15 Kamermuziek van Bse.hoven. 11.30 „Als de ziele luister", door pater TIensen. 11.40 The Kentucky min strels. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Angelus. 12.03 Sweetness Rhythm, o.l.v. Johan Jong. 13.00 Nieuws. 13.15 Lunchconcert. 14.00 LJslanasche folklore. 14.30 Carnaval Suite. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Harm&iiemuziek. 16.00" „De Zonne bloem". 16.30 Na schooltijd. 16.45 Zang en piano. 17.15 Piacocomposities van Beetho ven en Liszt 17.45 Het Rijk Overzee. 18.00 Gram.muziek. 18.20 Spor .praatje. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.20 „Aan de blauwe wateren van Hawaiï". 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Gram muziek 20. 30 Eerste Vastenmedidatie in de kerk -van den H. Adrianus te Naaldwijk, door pater Borromaeus de Greeve. 21.30 Om roep kamerorkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka tholiek nieuws. 22.20 Avondgebed en litur gische kalender. 22.35 Pianorecital, door John. Hunt. 23.00 „Fantasia". 23.30 ((Sere nade". HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Ochtendklanken. 8.00 Nieuws. 8.45 Sym- phonie no. 5 in Es gr. t., Jean Sibelius 9-50 „Arbeidsvitaminen", een vroolyk pro gramma voor huis en fabriek. 10.30 Voor de vrouw. 10.50 Voor de kleuters. 11.30 Zang en piano. 12.00 Pierre Palla, orgel. 12.40 Disco-Promenade-concert. 13.00 Nieuws. 13-15 Virtuoso-sextet. 14.00 Voor de vrquw. 14.20 Kwartet van Beethoven. 15.30 Radiomatinée. 16.20 Gram.muziek. 16.40 De schoolbel. 17.30 Het AVRO-Mu- sette-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich, piano. 18-30 Het radio dansorkest „The Sky- masters". 19.00 en nu naar bed! 19.15 Gram.muz. 20.00 Nieuws. 20.15 Bonte Dins- oagavondtrein. 22.30 Sweelinck-kwartet. 23.00 Nieuws. IN DE PiEPZAK Ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis zou in een kleine Over- ijselsche plaats de fanfare een num mertje blazen. De bas echter kon het met zijn instrument niet klaarspe len. Waar het aan lag kon zelfs de kapelmeester niet ontdekken. De man blies; zijn wangen rood en het zweet parelde op zijn voorhoofd. Ten einde raad zette hij zijn „pomp" op de groid. Geheel uit zichzelf gaf het instrument eenige benauwde.... piepjes. Heel de fan fare zag ademloos toe De verhitte bassist pakte zijn instrument en schroefde een dop los. Uiterst ner veus kwam een muisje uit de ope ning. doet zijn uiterste best om te verkrijgen, dat deze nieuwe leden zoo spoedig moge lijk behoorlijke turnefs worden, zoodat Leiden binnenkort een turnvereeniging bezit waar ze trots op kan zijn. DitN zal evenwel onder de bekwame en vooral zeer prettige leiding van onzen trainer den heer A. C. Goddijn, niet lang duren. Er somen morgen tevens weer verschillende nieuwe Senioren en Junioren. Voor deze Senioren merken we nog even op, dat de training wordt gegeven in de gymzaal van de school aan de Os- en Paardenlaan (Hee rensingel), aanvang 21.00 uur. WIELRENNEN. GRAND PRIX DE BRUXELLES. Op de Brusselsche winterbaan werden gisterenmiddag wielerwedstrijden gehou den waaraan de Nederlanders Van Vliet en Derksen in het sprintnummer om den Grooten'ï'rijs van Brussel en Gieseler in de internationale omnium-race voor amateurs dee'namen. Van Vliet werd tweede en Derksen vierde in den sprint-wedstrijd, die door Gosse'in gewonnen werd. Giese- h r eindigde samen met Taylor op de derde plaats van het eindklassement der omnium race achter Pauwels en van Kerkhove. BILJARTEN VOORWEDSTRIJDEN NED. KAMP 71/2. In het gebouw Odeon te Den Haag be gonnen Zaterdagmiddag de voorwedstrij - den voor het Nederlandsch kampioenschap 71/2, waaraan wordt deelgenomen door J. D Eichelsheim, Rotterdam; P. Kruithoff, Barendrecht; A J. J. Lubach, Den Haag; H. Metz Den Haag; C. de Ruyter, Waal wijk; L. G. J. Teegelaar, Leiden, en B. Wevers, Enschede. Teegelaar was deze wedstrijdserie be gonnen met een partij tegen de Ruijtej:, welke in remise eindigde. Beiden noteer den een gem. van 12.50. In de volgende partij liet Teegelaar het leelijk liggen te gen Lubach. Hij kwam slechts tot 153 pnt. met een gem. van 4.63. Zijn derde partij werd een zege op Metz, gem. 10.71, de vierde een zege op Eichelsheim, gem. 12.f d^ vijfde idem op Wevers, gem. 10.34, Lu bach won drie van de vier partijen, verloor van de Ruijter, terwijl deze verschillende partijen verloor. SCHAKEN. L.S.G. I wint met 5Hvan Disc. Disc. I. (Haag). Zaterdag is in het Gebouw Rapenburg 8 de wedstrijd LSG IDD I ge speeld voor de competitie der Hoofdklasse v. d. Kon. Ned. Schaakbond, Men verwacht te een nederlaag voor de Leidenaars want DD I is één der sterkste ploegen en meer malen kampioen van Nederland geweest. Gelukkig hadden de 2 spelers, die reeds Za terdagmiddag gespeeld hadden, beiden ge wonnen en derhalve voor een nuttigen voor sprong van 20 gezorgd. Toch zag het er, na een paar uur spelen, niet zoo gunstig uit voor LSG, maar aan het einde van den wed strijd werd toch een kleine zege behaald, daarom ook zoo belangrijk, omdat het de gradatiegevaar waarschijnlijk nu voor goed bezworen is. Het overzicht volgt hieronder: C. B. v. d. Berg (LSG)—J. Heufke Kante laar (DD) 10; L. J. TummersMr. A. W. Hamming 01; Prof. Dr. W. v d. Woude M, Wij nans YiYz\ A. J. RotteveelDr. L. J. J. M. Fick 1—0; Prof. dr. j; Droste—Mr. G. W. Belinfante 0—1; A. A. Idema—G. H. Goedhart 01; W. G. DemmendaalMr. A. H. Róoze 10; Mr. ir. J WestraMr. C. J. Leembruggen 10; Mr. A. G de Blécourt K. J. Nieukerke 0—1; W. H. v d. Nat—J. H. Richl 1—0. Totaal 5^—414 Aan het eerste bord werd de volgende partij gespeeld: Niemzo-Indische verdediging; wit: C. B. v. d. Berg (L.)zwart: J Heufke Kantelaar (H.): 1. d4 Pf6; 2. c4 e6; 3. Pc3 Rb4; 4. Pf3 b6; 5. R g5 h6; 6. Rh4 Rc3:f; 7. bc 3: Rb7; 8. e3 d6; 9. Rd3 Pbd7; 10. Oc2 g5; 11 Rg3 De7; 12. Tbl 0-0-0; 13. e4 e5: 14 d5 Ph5; 15. h4 f5; 16. ef5: e4; 17. Re4. Pc5; 18. Rd6: cd6; 19. Pd2 Tde8; 20. f3 Pg3; 21. Kf2 gh4; 22. Thel Dg5; 23. Pfl Thg8; 24. Pg3: Dg3:f, 25. Kfl h3; 26. gh3: Dh3: t; wit geeft op. Persoonlijk kampioenschap 1947 L.S.B. Op Woensdag 19 Maart a.s. zal de eerste ronde van dezen jaarlijksch^n wedstrijd ge speeld worden en vervolgens eiken Woens dagavond. Twee avonden zijn bestemd voor het uitspelen van de afgebroken partijen. Alle wedstrijden worden te Leiden gespeeld, des avonds van 19.30—23.30 u., het tempo bedraagt 40 zetten in 2 uur. In de kam- pioensgroep worden Lij keuze 8 spelers toegelaten, bovendien zijn er dan nog 2 ge lijkwaardige groepen, ook elk van 8 spelers. Het volgende jaar spelen in de kampioens- groep de 4 hoogstuitkomenden en de nrs. 1 en 2 der beide andere groepen. NOORDWIJK BIEDT EEN GESCHENK AAN PRINSESJE Zaterdagmiddag vertrokken twee auto's, een bestelwagen van de Stoomwasscherij „Thijswijk" en een personenauto van dc Fa. Beuk, beiden we'willend beschikbaar gesteld, naar Soestdijk, om daar het ge schenk te brengen, dat namens de burgerij door het gemeentebestuur, en de beide Oranjevereenigingen werd aangeboden aan prinses Maria Christina. Dit geschenk, een schoener jacht, was op een bloemen- pJateau gezet, dat bestond uit roode. witte cn blauwe hyacinthen, alles aangevuld met grijs mos. Gelukkig waren de wegen berijdbaar, zoodat op den afgesproken tijd, nl. 4.15 uur bij den secretaris van H K. H. Prinses Juliana kon worden geme'u. dat de depu tatie bestaande uit den voorzitter der G. V. te Nocrdwijk aan Zee, dr. H. J. de Graaf, den secretaris der O. V te Noord wijk-Binnen en twee medebestuursleden, de heeren P. Bedijn, vervaardiger van het De winter laat ons niet los Meer dan een volle maand heeft de wind uit den Oosthoek gewaaid. Onder invloed van de krachtige barometerstijgingen ovèr Frankrijk en Duitschland is de wind in ons land zwak en veranderlijk geworden. In Midden-Engeland daalde vannacht bij hel deren hemel en windstilte de temperatuur op sommige plaatsen tot 13 graden Celsius onder nul. In ons land waren de nachtelijke minimumptemperaturen sterk beïnvloed door de bewolking. Op het vliegveld Eelde bijv., waar het steeds helder is geweest, vroor het vanmorgen vroeg 18 graden. Op het vliegveld Valkenburg bij Leiden was de laagste temperatuur 10 gr. 'Celsius De plaatselijk in ons land voorkomende sneeuwbuien hangen samen met de groote koude in de hoogere niveaux De resultaten van de radiosonde-waarnemingen in Enge land geven op groote hoogte extreem lage temperaturen. Aangezien de wind in onze omgeving zwak en veranderlijk is gewor den, vindt de aanvoer van lucht uit andere streken niet meer plaats. Onder dergelijke omstandigheden kan een zwakke wind uit Westelijke richting aan de kust nog wel eenigen invloed hebben op het tempera- tuursverloop in verband met relatief hoo gere temperatuur van de Noordzee, doch men dient te bedenken, dat ook het zeewa ter tot onder het vriespunt is afgekoeld. Het gaat er dus aanvankelijk óxn wat over weegt de verwarming door de zon bij bre kende bewolking overdag, of de afkoeling boven de sneeuw by helderen hemel in den nacht. Aangezien vooral in het binnenland de nachtelijke uitstraling boven het sneeuw dek zeer aanzienlijk is, ziet het er dus naar uit, dat de winter nog zal voortduren. jacht, C. Soeteman, die het bloemenpla- teau had vervaardigd; M. van Wijk en Thijssen, die het geschenk vervoerden, was gearriveerd. Vandaar ging het naar het pa^is, waar de dame du palais, mevrouw Van Bruggen, het geze'schap ontving en het cadeau na mens Prinses Juliana in ontvangst nam. Mevrouw Van Bruggen, dankte namens H K. H. voor dit geschenk, dat zij een van de mooiste cadeaux noemde dat tot nu toe was aangeboden. Zij gaf de verzeke ring. dat dit op hoogen pvijs werd gesteld en direct aan Prinses Juliana zou worden getoond. De namen der vervaardigers van schip en bloemen werden genoteerd en daarna warden beschuiten met muisjes ge presenteerd. De terugtocht werd hierna aanvaard. VROUWEN ALS RECHTER EN NOTARIS. In de Mem. van A. aan de Eerste Kamer betreffende de justitiebegrocting bespreekt minister Van Maarseveen ook het vraagstuk van het benoemen van vrouwen in de rech terlijke macht en tot het notarisambt. Wat de eerste betreft, hoewel hij tegen over zulke benoemingen allerminst princi pieel afwijzend staat, heeft hij vooralsnog bezwaren tegen het algemeen toelaten van ongehuwde vrouwen tot de met rechtspraak belaste ambten met het oog op de daaraan verbonden grondwettelijke onafzetbaarheid bij opvolgend huwelijk. Hêt komt den mi nister; niet juist voor een oenoeming van een vrouwelijk rechterlijk ambtenaar af hankelijk te stellen van een bereidverkla ring om bij het aangaan van een huwelijk voor haar functie te bedanken. Zoo al niet met den tekst dan zou zulks toch met den geest der Grondwet in strijd zijn en een be denkelijk precedent vormen. Overigens herinnert de minister aan de benoeming onlangs van een vrouw tot sub stituut-griffier bij een rechtbank, terwijl de benoeming van nog enkele trouwen in niet met rechtspraak belaste functies bij de rech terlijke macht kan worden tegemoet gezien. Wat aangaat het notarisambt wijst de mi nister op de benoeming dezer dagen van een ongehuwde vrouwelijke notaris. Omtrent de vraag of ook eventueel een gehuwde vrouw tot notaris moet worden benoemd en de ongehuwde vrouw bij huwe lijk haar functie als notaris moet kunnen behouden, zal advies worden ingewonnen van een commissie, welker samenstelling in voorbereiding is. T.a.v. de notarieele opleiding heeft de minister overleg gepleegd met zijn ambt genoot van Onderwijs. Als gevolg daarvan meent hij, dat een oplossing van dit vraag stuk binnen den gezichtseinder ia gekomen. f\E z.g. WESTELIJKE CONTACTCOMMISSIE van de N R. K. Bond van Kappcrs- personeel „St. Cosmas". bestaande uit de afgevaardigden van de plaatselijke af- deelingen uit een groot gedeelte van Noord- en Zuid-HoMand, kwam Zondagmorgen bijeen in „De Harmonie" te Leiden. De voorzitter en hoofdbestuurder, de heer E. M. Langezaal, opende deze bijeenkomst met een rede over „Het nut, voortgekomen uit vrijwillige samenwerking" waaruit we het volgende aanstippen. Het werk der K.A.B. belicht Spr. wees er na zijn welkomstwoord op, dat velen waren gekomen, winterweer en afstanden ten spijt, om het een-jarig be staan der Contactcommissie te herdenken. In een tyd, dat het kapperspersoneel steeds meer zichzelf opwerkt om de plaats in te nemen in het maatschappelijk leven en de verdiende belangstelling vraagt van ae overheid, is het ook op een dag als deze wel eens noodig zich af le vragen wat er nu eigenlijk is voortgekomen uit het nut van vrijwillige samenwerking. 'De heer Langezaal memoreerde dan hoe het nu een jaar geleden is, dat hij pogin gen in het werk stelde om te komen tot meer samengaan in het algemeen. Als er wat. meer onderling contact noodig was, can was het wel onder het kappersperso neel. De Westelijke Contactcommissie kwam als iets nieuws, maar komt steeds meer in het brandpunt der belangstelling te staan. Die belangste'ling is verdiend door het nut, dat werd afgeworpen in den vorm van harte'ijke samenwerking. Reeds onmiddellijk na de eerste bespre kingen bleek de behoefte om te komen tot uitwisseling van gedachten en de be spreking van hei te voeren beleid. En het binnen korten tijd behaalde succes deed anderen tot dezelfde daden overgaan. Hoe veel meer zijn de Westelijke afdeelingen daardoor naar voren gekomen, hoeveel rr-eer is het prestige van het kappersper soneel in het maatschappelijk leven ver hoogd en verbeterd! Spr. zegt»daarom, dat het de hoogste tijd is. dat de katholieke kappersbedienden bouwen aan een macht'ge vakorganisatie, die in staat moet zijn het sociale en bedrijfs leven tot in de kern toe radicaal te ver nieuwen. En kan men als een vrijwillig doch sa menwerkend geheel niet meer bereiken dan als eenling? Men leerde van elkander,, Richtprijzen akkerbouw producten De richtprijzen voor de akkerbouwpro ducten van oogst 1947 zijn thans vastge steld als, volgt: (ter vergelijking zijn de richtprijzen we^ke gelden voor oogst 1946 tusschen haakjes vermeld): Prijzen oogst 1947: tarwe 20.per 100 ke. 20.50); rogge f 20.— per 100 kg. (f 20.25); gerst f 19.— per 100 kg. 1.950); haver 17.50 pc-r 100 kg. 18.groene erwten 26.— (f 23.—); Schokker erwten J 3135 per 100 kg.; capucijners f 42.50 per 100 kg grauwe erwten f 50.per 100 kg.; bruine boon en 45.per 100 kg.; witte boonen f 50.per 100 kg.; veldboo- nen 21.per 1C0 kg.; duiveboonen 21.00 25.00 per 100 kg.; koolzaad 50.per 100 kg. 45.—); blauwmaanzaad 70.00 85.00 per 100 g. 85.karwijzaad 50 00—75.00 per 100 kg. (f 70—); lijn zaad 50.— per 100 kg. 30.—): geel mosterdzaad 35.0055.00 per 100 kg. 50.bruin mosterdzaad 80.00 per 100 kg 70.kanariezaad 25.i0 40.per 100 kg.; fabrieksaardaope'en 4.75 per 100 kg. 4.75); suikerbieten 34.per 1000 kg. 38 50); cichorei 40, per 1000 kg. 48.50). ooonnnnnnnnooooonnoooooooooooooonoooooo o r nononooonoooo» »nonnnooorioonoooooooooOOOO« BINNENLAND. In de kazerne te Schoonhoven heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar de ziekenbarak aldaar overgebracht, waar hij denzelfden nacht is overleden. Alle in het kazernegebouw gelegerde militairen zijn nu geconsigneerd. Op den rijksweg door het Gooi heeft een aanrijding plaats gehad, welke aan den 60-jarigen boekhouder van het blindenin stituut te Bussum, den heer W. F. Schoe- meyer, het 'leven heeft gekost. De man stak den weg over en liep tegen een uit de rich ting Amersfoort komende trailer op. Het slachtoffer werd ernstig gewond naar het DiaconessenhuiS te Naarden vervoerd en is inmiddels aan, de bekomen verwondingen overleden. De daders van den roofoverval te Ka- pelle zijn door de Rotterdamsche politie gearresteerd. Daar het in hun 'bedoeling schijnt te hebben gelegen de beide beroof den te vermoorden, zullen zij zich vermoe delijk ook wegens poging tot moord heb ben te verantwoorden. Het verhaal dat er een felle slag tusschen smokkelbenden heeft plaats gehad, blijkt door de slachtoffers verzonnen te zijn. BUITENLAND. De Engelsche pater Roddy is op weg van Triëst naar Padua door bandieten overvallen. De pater, die zich in een auto bevond, werd door drie schoten zwaar ge wond. Bij een botsing tusschen een goede rentrein een een personentrein bij het station van Datteln (Westfalen) zijn vier personen om het leven gekomen. De dienst DoverOstende is tenge volge van drijfijs tot nader order stop gezet Te New York zijn 17 personen fiet slachtoffer geworden van een sneeuw storm, welke daar gedurende 24 uur heeft gewoed. b.v. over de uitvoering van de loon- en arbeidsovereenkomst, over de vormen van samenwerking met andere kappersorgani saties, over werving-acties voor nieuwe le den en de pract'sche toepassing daar van. over het erganiseeren van vergade ringen en technische avonden in allerlei vorm, enz. Den laatsten tijd is een begin gemaakt met de uitwisseling van geschoolde vak- menschcn die technisch zeer leerzame uren in de bevriende afdeelingen komen ver zorgen. Spr memoreerde in dit verband het groote nut en het succes der techni sche dagen in Leiden en Den Haag, waar na hij wees hoe de a'gemeene samenwer king veèl vruchten afwerpt. Met groote kracht zal deze samenwer king worden voortgezet, gedachtig het de vies; „in elke stad en elk dorp „St. Cos mas!" Spr. wekte tenslotte allen op eendrach tig voort te gaan op den ineeslagen weg om te komen tot een krachtige vakorga nisatie. Toespraak Bondsvoorzitter. Na deze met enthousiasme uitgespro ken rede volgde behandeling van eenige huishoudelijke agendapunten en besurak de bondsvoorzitter, de heer H. M. Fran ken de richt'ijrien van de organisatie in 1947. „Speciaal vestigde spr. de aandacht op het vakonderwijs, waarvan het afnemen van de examens voorheen in handen was van de vrije organisaties. Thans behoort dit aan de leid.ng van de vakgroep, wat een erfenis is uit den bezettingstijd en bij de organisat'e niet vo'doet. Daarom wordt er gestreefd naar medezeggingschan in deze, waarvoor aandrang is uitgleoefend bij de regeering. Verdèr scoorde snr. aan tot propaganda. Van de ongeveer 10.000 kappersbedienden in Nederland zijn er s'echts 2300 georga niseerd. waarvan er 1200 lid zijn van „St. Cosmas". Met aller medewerking is dit aantal nog belangrijk op te voeren, waar voor spr. aller medewerking inriep. Toespraak J. A. M. v. Oijen. Na de door de muziek opge'uisterde pau ze werd het woord gevoerd door den heer J. A. M. van Oijen. voorzitter van de Leic^- sche afdeeling van de Kath. Arb. Beweging over .de taak van deze organisatie, naar aanleiding van de op een vorive vergade ring gevoerde discussie over dit onder werp, Spr. begon met mede te deelen, dat' er voorheen meerma'en verschil van mee ning'is geweest over de vraag of dc vak- organ'satie al1 een vo'doendc was. Om een goed begrip hierover te krijgen gaf hij een historisch overzicht van de beweging. Op 24 Februari is het 59 jaar geleden, dat wijlen Willem Pastoors in Amsterdam, de eerste steen legde van den R. K. Volksbond gedrongen door den weinigen invloed, die de arbeiders en kleine ze'fstand'gen in het openbare leven hadden. Achtereenvolgens besprak spr. de tot standkoming van de Vakbonden en het verdere verloop van da z.g. Standsorganisatic. Eers' bestonden er het buresau voor de R. K. Vakorganisatie en vijf Diocesane Volks- en Werklieden bonden samen in één federatie. Deze twee ledige top'eiding was aanleiding lot on- een'gheid en niet nopdzakele splitsing. Eindelijk kwam er één landelijke centrale in het R K. Werkliedenverbond wat in 1945 nog meer vo'maakt is geworden in het „Verbond van dc Ned. Kath. Arb. Be weging". Thans is het zoo, dat alle katho liek georganiseerde arbeiders rechtstreeks zijn aangesloten bij dit verbond, die hen indee't bij de landelijke vakbonden en de Diocesane en p1.. afdeelingen van de K.A.B. De vastgestelde taak van dc vakorg. is het behartigen van de belangen, die de arbei ders in hetzelfde vak werkzaam, met elkaar gemeen hebben Er zijn echter ook nog veie belangen, die al'e arbeiders als deel uit makende van hun stand gezamenlijk heb ben. Voor deze laatste zorgen de Dioce sane bonden en plaatselijke K. A B.-afdee lingen. Achtereenvolgens behande'de spr. wat er door deze gedaan kan worden voor de arbeiders, op godsdienstig, zedelijk en algemeen stoffelijk gebied. Spr. eindigde met een sterke aansporing om niet alleen actieve vakvcreenjgsmenschen te zijn maar ook daadwerkelijk mee te leven met het werk van de K. A. B in het welbegrepen belang van de geestelijke en stoffelijke verheffing van den arbeidersstand. Na een vruchtbare gedachtenwisseling cn het uitspreken van den wensch, dat, waar dit belangrijke onderwerp" ten voile de aandacht verdient van de vele na de bevrijding in de vakbonden gekozen nieu we bestuurders, het daarom aanbeveling •'erdient spreker ook uit te noodieen op de plaatselijke afdeelyingen. werd deze uitstekend «geslaagde vergadering door oen voorzitter met een dankwoord' aan allen die op eenigerlei wijze hadden me degewerkt, gestoten. AFHALEN BONKAARTEN EN SCHOENENBONNEN. Dinsdag, 25 Febr. afhalen bonkaarten K 705 en textie.kaarten VA 705 voor de letter D t/m Do. De uitreiking van schoenenbonnen aan personen, wier T.D.-nummer eindigt op een der cijfers 3, 9 of 6 en die nog in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich de bon 614 bevindt, vindt plaats: Dinsdag 25 Februari: letter E. F, G, H, I, J. R.K. GYMNASTIEKVER. „SPORTIEF". Het is al weer zes dagen geleden, dat wij naar Den Haag zijn gereden. En ondanks de felle kou waren we al spoedig in touw. Jammer, van de oudste ploeg kwamen er dien dag niét genoeg. Zoodat de lijsten met mooie achten toch nog geen prijs deden verwachten. De meisjesgroep ging roem behalen, en kwam met den eersten prijs aan dc finale. Prachtig gedaan, van harte proficiat, Wat schitterend sportief gedaan is dat. Keurig werk is weer verricht. Maar nu onze aandacht op Amsterdam gericht. Steeds stevig en trouw weer op de gym Het is voor „Sportief" en dat is niet min. Met „Sportief" in ons hart. Met „Sportief" in onze daden. En steeds roepen we fier en vief: Lang, lang leve ons „Sportief". Het Bestuur.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3