Katholieke sport weer in eigen verband Engelschen voetbalden in sneeuwstorm Bora v. d. Hoorn wint te Langeraar %)ick JHataeiy,? MAANDAG 24 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT WE HEBBEN NA DEN OORLOG allerwege een zucht naar vernieuwing, een zucht naar verjonging waargenomen, omdat het oude öf als zoodanig niet meer deugde öf niet meer paste in het kader van den nieuwen tijd. De jongeren vooral waren het die dan den weg, de nieuwe koers wezen.... Niet alzoo ging het in den Katho lieken Voetbalbond! Daar zijn het de oude, beproefde krachten, die opnieuw hun schouders gingen zetten onder het plotseling in 1940 afgebroken werk. Om de beteekenis van God in het leven En zoo zagen we hen Zaterdagmiddag weer: Putter, Kruyver, v. Veen, v. Wijk, alle oude figuren op het schaakbord der Katholieke voetballers in Haarlem's dio cees: oude beproefde leiders, die pioniers werk hebben verricht vijfentwintig jaar geleden, die hun sporen hebben verdiend in de principieel katholieke voetbalorgani satie, die moedig hun meening hebben uit gedragen in de wereld der neutraliteit en daarbij zelfs moeilijkheden in eigen kamp hadden te overwinnen. Ook van hen kan gezegpl wórden: wel gebogen, niet gebroken! Na den storm, door een mets ontzienden overweldiger ontketend, richtten zij zich weer op en we zagen hen Zaterdagmiddag weer achter de groene tafe. in „Huize de Liefde" te Amsterdam met in hun midden de diocesaan sportdirecteiA1, rector v. d. Lugt. Henri Putter, de oude voorzitter, had weer de leiding der vergadering. Kort en bondig was zijn woord, komend uit het hart, welgemeend, soms hard en onverbid delijk, maar tenslotte slechts door iedereen te aanvaarden. Het verheugde spr. zoovelen aanwezig te zien, hetgeen bewijst, dat de Kath. organi satie weer groeiende is. Spr herdacht dan allereerst de jongens, die zich in den loop der jaren in eigen Katholieke organisatie gevormd hadden en die zich in de moeilijke jaren als mannen gedragen hebben, het vaderland getrouw. Op verzoek 'van den voorz. ging rector v. d. Lugt dan voor in gebed voor de ziele- rust van al dezen, die hun leven gaven voor het vaderland. In korte trekken memoreerde de heer Putter dan de geschiedenis van '40, en hoe de overweldiger de Kath. organisatie naar het neutrale kamp drong. Groote waarden zijn daardoor verloren gegaan, veel is ge lukkig ook behouden kunnen blijven. Spr. zeide vervolgens respect en eerbied in menig opzicht te hebben voor de neutrale organisatie, doch meer dan ooit blijkt, dat de katholieke voetballers toch een eigen organisatie noodig hebben, waar hun gees telijke belangen worden behartigd, thans wellicht nog meer dan in 1919. DIRECTEUR v. d. LUGT OVER DE EIGEN ORGANISATIE. Hierna sprak de diocesaan adviseur over het nut en de noodzakelijkheid van een eigen Katholieken Sportbond. Waren we in den oorlog één, dan is dit te verklaren, om dat we één warén in het verzet en de zucht naar de bevrijding. In het nornjale leven moeten we rekening houden met de waar de van den mensch en de beteekenis van God in bet leven. Ondanks alle goede verstandhouding met de sportbroeders in het neutrale kamp zijn er verschillen en zullen er verschillen blij ven. Als zoodanig noemt spr. de houding van den sporter op het veld en in de kleedka mers; verder wijst hij op net belangrijke junior en vraagstuk. De K.N.V.B. is neutraal. Voor de Katho lieke sportgedachte hebben we meer noo dig: de katholieke opvoeding en de katho lieke sport eischen een bijzondere beharti ging. In de wereld is er over het algemeen te weinig besef voor wat katholieke sport bedoelt te zijn. Zij is een zielzorgbelang van de eerste orde. In dit verband wees spr. ook op de ver houding tusschen katholieke sport en katho lieke pers en hij wees op verschillende te kortkomingen in dit opzicht. In korte trekken legde spr. dan den vin ger op verschillende gevaren, als bedrijfs- vereenigingen, gemengd zwemmen, over dadige overheidsbemoeiing, waarbij de Ka tholieke belangen te veel worden wegge cijferd. Daarom een eigen principieele orga nisatie voor de katholieke voetballers. Een gelukkig feit noemt spr. ten deze ook de „Katholieke Actie", waarvan inwendige vorming en doordrtnging van de katholieke sportgedachte naar binnen en naar buiten uitgaat. Kort en bondig: een Ned. Katholieke Sportbond is noodig in eigen organisatie en eigen doel, met al'deelingen voor voet bal, gymnastiek, athletiek, nockey, zwem men, kortom voor elke tak van sport, wijl de behartiging van ideëele en katholieke belangen niet kan geschieden in één cen trale organisatie, welke alle sporters omvat. Spr. behandelde dan nog den organisato- rischen opbouw van den K.S.B.^en voegde eraan toe, dat ieder voelt, dat het niet al leen gaat om de techniek, maar ook om de innerlijke grootheid. Het heële sportverle den van onze kath. organisaties is niet ver geefs geweest, indien daarop voortgebouwd wordt. Spr. besloot met den wensch, dat het allen een eer zou mogen zijn daaraan te mogen medewerken. BESTUURSVERKIEZING. Na de met hartelijk applaus besloten re de van rector v. d. Lugt, stelde de heer Putter de bestuursverkiezing aan de orde. Alle districten zullen, binnen een maand een vertegenwoordiger moeten aanwijzen om zitting te nemen in het diocesaan bestuur. De voorz. en de secretaris zullen echter door deze vergadering moeten worden ge kozen. Op een voorstel uit de vergadering wer den de heeren Putter en Kruyver bij accla matie als zoodanig aangewezen en dus her benoemd. Beter bewijs hoe deze functiona rissen in vroeger tijden hun taak vervuld hebben kon voorzeker niet gegeven wor den! De voorzitter zeide ten zeerste dankbaar te zijn voor het bewijs van vertrouwen, den heer Kruyver en hem gegeven, doch voor zichzelf weet hij, dat hij niet meer zou kun nen geven, wat hij vroeger heeft gegeven en wat hij ook nu zou willen geven. Sinds 1916 neeft hij naar best vermogen geijverd voor een eigen principieele organisatie. Dat is meer dan dertig jaren, een menschenle- ven en spr. voelde het klimmen der jaren, terwijl vele andere dingen op maatschap pelijk gebied hem nog binden en vasthou den. We leven thans in een periode van op bouw: er moet frisch bloed, in de beweging komen. Een veelbelovend secretaris had spr. ge vonden in den heer v. Oorschot (Graaf Willem Den Haag) en deze verklaarde zich bereid deze functie op zich te nemen. Spr. gelooft, dat deze nieuwe functiona ris in de nabijheid tevens van directeur v. d. Lugt de geschikte man is voor de zen post en daarnaast wilde spr. den heer Kruyver tot voorzitter benoemen Kort en zakelijk klonken deze woorden: zij verrasten de vergadering, zij waren ech ter zoo overtuigend men kent den heer Putter wél goed dat de vergadering er niets tegen in kon brengen en zonder eenig woord het voorstel aannam Zich dan tot den heer Kruvver wendend, zeide de heer Putter niet dramatisch te wil len worden. Doch, bij het eerste lustrum van den D.H.V.B. had spr. in ditzelfde ge bouw als persoonlijk geschenk den voorzit tershamer, dien hij nu hanteerde, ontvan gen. Reeds 25 jaar had deze hamer in „De Liefde" rondgezworven. Spr. schonk hem thans zijn opvolger, wetend dat hij hem niemand anders beter zou kunnen geven, omdat de heer Kruyver als contactman tus schen K.N.V.B. en Kath sport als geen an der de belar gen der organisatie zou kun nen behartigen. Spr. wenschte hem voorts toe, -uiat hij een secretaris naast zich zou krijgen, zooals spr. zelf er een naast zich gehad heeft, waarna, hij eindigde met de wooiden: ik blijf in Amsterdam, mijn pen, mijn geest, mijn contact met den bond blijft. De heer Kruyver probeerde hierna nog de leiding dezer vergadering in handen van den heer Putter te doen blijven, doch deze zette den nieuwen voorzitter resoluut op zijn zetel en Putter was voorzitter-af. De heer Kruyver schetste den scheiden den functionaris dan als een voetbalpoliti cus van den eersten rang, die twintig jaar lang voorzitter van den D.H.V.B. was, die in alles origineel was en wien een hartelijk dankwoord paste voor het door hem ver richte apostolaat. Spr. hoopte, dat de vereenigingen hem als blijk van waardeering haar medewerking voor den bond zouden geven. PUTTER EEREVOORZITTER. Op een voorstel uit de vergadering werd de heer Putter hierna bij acclamatie tot eere-voorzitter van den bond benoemd, het geen ook nu weer een kort en bondig dank woord van den heer Putter uitlokte. De heer Kruyver zette hierna het werk program van den bond uiteen. De groote lijn daarvan is deze: na de bevrijding is- de fu sie met den K.N.V.B. bevestigd. Deze orga nisatie behoudt dus de technische leiding. De voorz. wees vervolgens op de taak van nationaal- en diocesane besturen, ter wijl de zorg voor de propaganda voorname, lijk bij de districten zal berusten. Naar aanleiding hiervan en van tal van problemen, uit de vergadering voortgeko men, werd dan uitvoerig van gedachten ge wisseld. De voorz. sprak daarbij den wensch uit, dat de prettige wedijver tus schen de districten weei zou terugkeeren. Dan kunnen de 60.000 katholieke voetbal lers weer bevrediging van hun verlangens vinden. „Laten we een voorbeeld zijn van de opvoedkunde in de sport, dan kan er een heilzame uitwisseling met de techniek plaats vinden", aldus de voorz. De hierna gevoerde discussies roerden vervolgens tal van onderwerpen aan, als de juniorencompetities, de steun der geeste lijkheid, zooals de Verkenners en andere jeugdbewegingen deze hebben het scheids- rechtersvraagstuk, de scnoolwedstrijden, de kleedkamers, enz. Zoo werd het een vruchtbare middag, waarin de grondslag gelegd werd voor nieu we, hechte samenwerking tor bereiking van het gestelde doel. Aan de Katholieke vereenigingen thans de daad om haar belangen tot verwezenlij king te brengén. Zaterdag is meer dan de helft van de 44 terreinen, waarop Leaguewedstrijden gehouden moesten worden, afgekeurd, waarvan in de eerste divisie slechts twee, maar in de tweede zes. Een der sche ;dsrechter volgde een nieuwe methode voor de keuring: hij ging namelijk zelf met enkele reservespelers wat balletjes trappen op het veld en toen hij bemerkte dat de sneeuw geen bezwaar vormde keur de hij het veld goed. uit, het eenige vervoermiddel, dat zich nog een weg kon banen door de sneeuwmassa. In den wedstrijd MiddlesbroughDerby County moest laatstgenoemde ploeg tegen een verblindenden sneeuwstorm in spelen en viel er zooveel sneeuw, dat de spelers den bal als het ware eerst uit moesten graven, voordat zij hem spelen konden. Eerste divisie: Bolton WandersEverton 02; Charlton AthleticAston Villa 11; Leeds UnitedWolverhampton Wanderers 01; LiverpoolHuddersfield town 1—0; Manchester UnitedBlackpool 3—0: Midd lesbroughDerby County 10; Preston North EndBrentford 52: Sheffield Uni tedB'ackbrun' Rovers 01; Stoke City Arsenal 31. Tweede divisie: Birmingham City-Ches terfield 00; BurnlySheffield Wednes day 2—0; SouthamptonLuton Town 13; Swansea TownManchester City 12. Boeren met tractors naar den wedstrijd Op sommige plaatsen was zooveel sneeuw gevallen, dat het te laat was om deze tij dig te ruimen. Boeren lieten hun auto's in de garage en gingen er met de tractor op Het ligt in de bedoeling van de Kon. Ned. Motorbootciub om dezen zomer, mits hiervoor toestemming van den burgemees ter van Amsterdam wordt verkregen, op net trèject Amsiel tusschen Berlagebrug en de brug voor de Ceintuurbaan, snel heidswedstrijden voor racebooten te hou den. Eenige weken hiervoor zullen de booten, die den oorlog over'eefd hebben en waarvan geen nauwkeurige gegevens omtrent snelheid enz. bekend zijn, op dit Iraject snelheidsproeven moeten afleggen, opdat bij eventueelt te houden wedstrijden riet al te groote krachtsverschillen aan den dag zullen treden. Tevens heeft het bestuur van de K. N. M. C. het plan opge vat om dit jaar de traditioneele wedstrij den om den „Zuiderzee-wisselbeker" weer te houden. Door deze wedstrijden te orga- nseeren op een tijdstip, dat ongeveer ge lijk valt met de wedstrijden om den „Pa vilion d'Or", die dit jaar te Luik gehouden worden en waaraan Engelschen, Franschen en Belgen deelnemen, hoopt men deze bui tenlanders ook bij de wedstrijden om den „Zuiderzee-wisselbeker" te zien aantreden. EEN WITTE RAAF Op het A. F. C.-terrein te Am sterdam is Zaterdagmiddag een vriendschappelijke voetbalwed strijd gespeeld tusschen A. F. C. en D. W. Sdie door laatstgenoemde met 20 werd gewonnen. Het be sneeuwde terrein was, mits men het wat voorzichtig aan deed, be hoorlijk te bespelen en de spelers hebben geen last van de koude gehad. Spannende koppelwedstrijd Voor de tweed i maal in dezen winter zijn er Zaterdagmiddag op de Langeraar- sche Poel belangrijke schaatswedstrijden gehouden, waaraan ditmaal is deelgenomen door vele van de beste Nederlandsche schaatsenrijders op den lange afstand. De betrekkelijke kleine, zij het dan wel uitgestrekte, gemeente Ter Aai-, welke reeds door heel het land bekend is om de tuinbouwproducten, voornamelijk boonen, heeft dezen winter op geheel ander gebied in de sportwereld in het middelpunt der belangstelling gestaan. Het begon met de ronde van Loosdrecht, waarbij de Ter Aar- sche rijders'de gebr. v. d. Meulen, en v. d. Hoorn zich bijzonder wisten te onderschei den. Daarna was het de elfstedentocht en nog diverse andere groote wedstrijden, waarbij het steeds een of meer dezer kra nige rijders waren, die de overwinning be haalde of een de vooraanstaande plaatsen wist te bezetten. Ook in de kranige Bora v. d. Hoorn heeft Ter Aar een vertegen- dwoordigster, waar menige groote plaats trotsch op kan zijn. Nu komen daar nog bij deze lange af standwedstrijden. Betrof het de vorige keer een 25 K.m. wedstrijd. Zaterdagmiddag was het een wedstrijd voor dames over 10 K.m. en een voor heeren over 50 k.m. Voor beide wedstrijden waren de beste van de beste rijders, die Nederland op dit gebied kent, uitgenoodigd naar Ter Aar te komen en velen hebben aan deze uitnoodi- ging gehoor gegeven, zoodat wij ditmaal een stel rijders bijeen zagen, zooals niet vaak zal voorkomen, uitgezonderd dan wel licht de elfstedentocht Bij de dames zagen wij Bora v. d. Hoorn, Sjoerdje Faber uit Warga, Fopke Kooistra uit Wardena, Strij- bis uit Alkmaar, Kortbeek uit Amersfoort Rolf en vele andere. Bij de heeren aller eerst de gebrs. Vermeulen, die samen een koppel vormden, J. v. d. Hoorn en Nauta die derde werden in den elfstedentocht, Verhoeven en Kortenoever, Winya vierde in de elfstedentocht en v. d. Berg. G. v. d. Oever uit Lisse en Lou Geveke ook al een bekende elfstedentochtrijder, de jeugdige Sanders uit Nieuwkoop en van Leeuwen uit Nieuwveen. Kortom een corps rijders, dat het puikje genoemd kan worden wat wij momenteel-bezitten. Dat deze wedstrijden in de gemeente als een uiterst belangrijk evenement be schouwd worden moge blijken uit het feit dat vrijwel geen enkele Ter Aarder thuis te treffen was. Alles en ieder die maar eenigszins kon, was bij den wedstrijd. De burgemeester de heer Hoogeboom, zelf een hartstochtelijk liefhebber van de schaats sport gaf hierin het voorbeeld, door on danks de felle kou, de beide wedstrijden met het grootste enthousiasme en belang stelling te volgen. De organisatie van beide wedstrijden was ditmaal beter, men vergeve de opmer- kirlg dan de vorige keer. Voorz. Tenzen en de heer Hydré. geassisteerd door den heer Joh. van Zwieten, voorz. van de Z.H. IJ., hadden er dit keer go^d den wind er onder en alles verliep dan ook op rolletjes. Dank zij de vrijwillige hulp van een 70-tal leden van de Ter Aarsche IJsclub, die den geheelen morgen noodig hebben gehad om de ruim 600 meter lange baan sneeuwvrij te maken, verkeerde deze baan in prima con ditie Toen om even over twee uur het start schot voor den eersten wedstrijd werd ge lost waren er ruim 3000 toeschouwers rond de baan aanwezig. Reeds direct zetten de meisjes er een snel tempo in, aangevoerd door de Ter Aarsche ster Bora v. d. Hoorn, die het er blijkbaar op gezet had dezen eersten wedstrijd voor het „zwakke" ge slacht in eigen gemeente te winnen. Met hetzelfde tempo draaiden zij de ronden, angstvallig elkander bewakend en in het oog houdend. Het prima rijden van mej. Strijbis viel hierbij op, na acht ronden rij den lag het veld eenigszins uit elkander en vormde zich een kopgroep, waarbij de meergenoemde rijdsters. Helaas was Wil Voorthuizen in een der eerste ronden ge vallen, waardoor zij ver ten achter was ge raakt. Wel deed zij nog een poging den achterstand in te halen, maar juist toen zij bijna aansluiting kreeg begon men in de kopgroep te jagen en het tempo te versnel len, waardoor Tiaar kans verkeken was. Zoo bleef het tot de laatste ronde; dicht bij el kander ging men de laatste ronde in, toen mej. Strijbis er plotseling tusschen uit trok, en enkele meters voorsprong wist *e nemen. Zij wist dezen voorsprong zelfs nog te ver- grooten, maar in de voorlaatste'bocht deed zij 'een misslag, waardoor zij de leiding moest afstaan aan mej. v. d. Hoorn. On weerstaanbaar nam zij den kop gevolgd door Sjoertje Fabei en mej. Strijbis. Op het laatste rechte eind liep zij zelfs nog enkele meters uit, zoodat zij onder daverend ge juicht als eerste door de finish ging. Uitslag: 1. Bora v. d. Hoorn, Ter Aar, 2 min. 50 sec.; 2. Sjoerdje Faber, War- rega; 3. Mej. Strijbis, Alkmaar; 4. Toos Kortbeek, Amersfoort; 5. mej. Rol, Alk maar; 6. mevr. Woest-Helder, Groningen; 7. Annie v. d. Hoorn, Ter Aar. Direct na dezen wedstrijd stelden de hee ren zich op voor den start van den 50 k.m.- koppelwedstrijd (75 ronden). Na het start schot gingen de eerste ronden in een hoog tempo. Het werd een aanhoudend jagen van de prominente koppels zooals v. d. Hoorn-Nauta; de gebrs. Vermeulen; Wi- nya-v .d. Berg, Verhoeven-Kortenoever ten einde zoo spoedig mogelijk een kopgroep te kunnen vormen. Inderdaad vurmde zich na 25 ronden een dergelijke groep bestaan de uit de volgende koppels: de gebr. Ver meulen; v. d. Hoorn-Nauta; Verhoeven- Kortenoever; Winya- v. d. Berg; Sanders- Timmermans en v. d. Oever-Geveke. Even zag het er naar uit, dat in de 34ste ronde een uitlooppoging van v .d. Hoorn-Nauta en Verhoeven-Kortenoever met succes beloond zou worden. Hein Vermeulen het gevaar ziende, zette een geweldige spurt ir en het duurde niet lang of de zes rijders lagen weer bijeen. Het ging toen tot de waar schijnlijkheden behooren, dat ook deze wed strijd, in de eindsprint beslist zou worden, waarbij dan, zooals burgemeester Hoogen- boom ook al veronderstelde, de Brabander Verhoeven wel de beste kans zou hebben. Bewondering was er algemeen voor het keurige rijden van den jeugdigen Nauta; diens naam .ig vrijwel op ieders lippen, hoe populair de Ter Aarsche rijders Vermeu len en v .d. Hoorn ook zijn, het was Nauta voor en Nauta na. Bij de sprintpremies toonde vooral Ver hoeven welk een geweldige snelheid hij op een korten afstand wist te ontwikkelen; de meeste premies werden dan ook door dit koppel gewonnen. Zoo was men onder groo te spanning tot de laatste ronde genaderd; zooals het bij wielrennen gaat zoo probeer de men ook hier elkander den kop op te dringen. Langzaam, zeer langzaam rijdend ging men de laatste ronde in. Dan komt er ineens vaart in de groep en s ds sneller gaat het de bochten door. Nauta, vooraan, Hein Vermeulen vooraan, ineens schiet dan Verhoeven vooruit als een pijl>uit een boog, langs de andere rijders heeh, neemt enkele meters voorsprong, Nauta is nu naar de vijfde plaats verhuisd. Vermeulen doet er nog een schepje op en ziet kans op het laótste rechte eind op enkele centimeters na den achterstand op Verhoeven in te loo- pen, zoodat de Brabander als het ware met „banddikte" dezen wedstrijd heeft te we ten te winnen. De uitslag was: 1. Verhoeven-Kortenoever 50 k.m. in 1 uur 43 min. 28 sec.; 2 Gebrs. Vermeulen; 3. J. W. v. Hoorn-Nauta; 4. G. Sanders-Timmerman; 5. WyniaJ. v. d. Berg; Sj. .van 't Oever-Lou Geveke. Ter Aar nog steeds winnaar Het waren vier bewoners uit Ter Aar, die bij den 25 K.m. wedstrijd te Aals meer, georganiseerd door de IJsclub „Voor uitgang zij ons Doel" uit Kudels'aart (Aalsmeer), met de prijzen gingen" strijken. Na een spannende eindspurt tusschen vijf, in een groep rijdende deelnemers, slaagde W. Vermeulen uit Ter Aar er in den natio- nalen hardrijwedstrijd in den tijd van 52 min. 28.2 sec. te winnen. Zijn broer, H. Ver meulen, wérd tweede. De snelste ronde op de 1000-meter lange baan werd afselegd in 1 min. 58 sec., mej. ter Hoorn uit Ter Aar won den strijd bij de dames in den tijd van 57 min. 26.2 sec. De bekénde Friesche hard- rijdster Sjoerdje Faber en Wookje Kooistra eindigden gezamenlijk op de tweede en der de plaats met twee ronden achterstand. De uitslagen luiden: Heeren: 1. W. Vermeulen (Ter Aar) 52 min. 28.2 sec.; 2. H. Vermeu len (Ter Aar) 52 min. 28.3 sec.; 3. A. Panne- koek Hzn (Aalsmeer) 52 min. 28.5 sec.; 4. J. van der Hoorn (Ter Aar) 52 min. 29 sec. 5. H. de Boer (Aalsmeer) 52 min. 31 sec. Dames: 1. Mej. ter Hoorn (Ter Aar) 57 min. 26.2 sec. 2 en 3 Sjoedje Faber en Wook je Kooistra 62 min. 8.3 sec. KAMPIOENSCHAP ALPHEN KORTE BAAN. Dinsdagmiddag zullen de wedstrijden om het kampioenschap van Alphen op de schaats körte baan verreden worden. Af stand der baan 160 M. Ongetwijfeld zal het ook dan weer niet aan belangstelling ont breken RONDE VAN HET BRASEMERMEER. Sjoerdje Faber en Wobkje Kooistra, de bekende elfstedenrijdsters, hebben toege zegd a.s. V/oensdagmiddag naar Oude Wetering te komen. De Friesche rijdsters hebben er veel zin in om Bora v. d. Hoorn uit Ter Aar nu eindelijk eens te verslaan. Verder nemen o.a. ook deel Willy Voort- huizen en Mej. Strijbis, eveneens gevaar lijke concurrenten. Bij de heeren staat reeds vast, dat Verhoeven en Timmermans zullen starten, terwijl ook uitnoodigingen zijn gericht aan de gebr. Vermeulen en de gebr. v. d. Hoeven uit Ter Aar, aan Sanders, Korten hoeven en v. <1. Oever. WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 56) „Hemel!" riep hij uit, terwijl hij zich nu geheel oprichtte. „Het is Dick niet!" De twee anderen bogen zich, opgewon den en nieuwsgierig naar hem toe. „Niet?" zei Atherton. „Niet?" „Nee, zeker niet!" antwoordde Blake. „Dit is een man met een glad gezicht, een jongen, zoo te voelen. En er zit een gat in, zijn slaap, waar je je duim in kunt steken!" Toen ademden ze alle drie diep, terwijl ze elkaar aankeken als mannen, die plot seling tegenover een zWaar probleem staan en allen rondom hen om een oplossing vragen. Als dit lichaam niet van Dick Mal- very was, van wien was het dan wel en hoe kwam het hier? Strahan sprong naast Blake in de mod der en greep een van de schoppen, die Atherton had helpen dragen van het bijge bouw naar de gracht. „Wat we nu moeten doen is, het er uit Ip halen"-, zei hij. „Zeg, Atherton, zou jij niet liever naar juffrouw Mal very gaan en haar zeggen, dat we een lichaam vonden, maar dat het niet van haar broer is? Ik weet, dat ze vreese- lijk in angst zit. Die oude man heeft haar ontzettend zenuwachtig gemaakt met zijn voortdurend gewauwel." „Laat ons precies vaststellen wie of wat er hier is", antwoorde Atherton. „Ik zal wel opletten, dat ze niet hier komt. Kan je het gezicht niet schoonmaken, Blake?" Maar Blake was al vlug bezig, modder en zand weg te werken van het lichaam, dat op armsdiepte onder hén lag en met hulp van Strahan lichtte hij het tenslotte op den oever aan de voeten van Atherton. Stil en met ernstige gezichten bogen ze zich over de figuur van 'n jongen van naar schatting 19 a 20 jaar, een korte, forschgebouwde jongen, gekleed in een matroosaohtig cos- tuum van blauwe serge En Strahan wees op een wonde, die over de rechterslaap door het blonde haar liep, een rijtwonde, klaar blijkelijk toegebracht met een of ander bot voorwerp „Alsjeblieft!" zei hij zachtjes, „Dat heb je gevoeld, Blake, deze arme jongen is neer geveld door een zwaren slag met een ijze ren staaf of zoo iets. Die wond toont aan, dat hij op slag gedood is. Werk van den ouden Elphick, natuurlijk! Maar hoe kwam l}ij hier? Als hij maar iets meer had ge zegd...."- Een scherpe uitroep van Blake' deed de twee anderen opkijken. Toen zagen ze, wat zijn waakzaam oog al had waargenomen. Rachel Malvery, die niet in staat was ge weest haar angst langer te bedwingen, was door het muurpoortje gekomen. En toen ze de drie mannen, gebogen over de leven- looze figuur aan den rand van de gracht zag, deed ze een stap voorwaarts, alsof ze zich bij hen wilde voegen. Maar Blake, die er geen acht op sloeg of hij tot zijn mid del in het troebele water stond, -sprong on stuimig in de gracht en waadde naar haar toe. ,,'t Is all right, all right!" ze hij, terwijl hij den tegenoverliggenden kant bereikte. „Het is Dick niet". „Heeft uietsgevonden?" hijgde ze, tefwijl ze langs hem heen staarde. „Een lichaam?" „Een doode man, ja", antwoordde Blake. „Hij ziet er uit als een matroos. Gaat u nu'weg alstublieft, gaat u weer naar bin nen. Laat het aan ons over. Het is Dick niet, dat weet u nu vast". Ze wendde me: klaarblijkelijke moeite haar oogen af van het groepje aan de over zijde van de gracht en keerde langzaam naar het huis terug. ,,Om het even", mompelde zij met een lange zucht van afgrijzen. „Om het even het moet toch met Dick verband houden. Laat u mij niet in onzekerheid wanneer u nog meer vindt. Konit u het mij vertel len". „Onmiddellijk", zei Blake geruststel lend. Hij wachtte tot zij in de richting van het huis was verdwenen en waadde toen terug naar de anderen. Zij zegt precies wat ik denk", merkte hij op, toen hij den oever op klom. „Al is 't Dick dan ook niet, het staat voor mij vast, dat die jongen iets met hem te maken had. Laten we het lichaam naar een van die schuurtjes overbrengen en zien, wat er zich in de kleeren bevindt." Ze droegen het lichaam tusschen zich in over het bruggetje naar het dichtstbijzijn de schuurtje en legden het op een oude kist. Daar onderzochten ze het nauwkeuriger. Ondanks het zich vastzetten van modder en zand konden ze onmiddellijk vaststellen, dat de kleeren goed en nieuw waren, toen hun drager werd neergeslagen; zij waren van dik, stevig serger, dat zeelieden aan wal plegen te dragen. Uit dit alles viel op te maken, dat het een jonge matroos op verlof was. En deze indruk werd nog ver sterkt, toen Blake, die de strak toegeknoop- te matrozenkiel los maakte, een gouden horloge met ketting te voorschijn haalde en, <Te broek- en vestzakken onderzoekend, er wat gouden en zilveren muntstukken uit opdiepte. „Als de oude Jacob dezen armen jongen voor een landlooper hield, had hij het toch Ieelijk mis", mompelde Blake. Ik vraag me af, waarom hij er toe kwam hem neer te slaan, tenzij hij hem bij het huis onder ver dachte omstandigheden aantrof. Hij moet in de buurt van het huis zijn geweest, hij moet daar iets te doen hebben gehad en de oude man trof hem in het duister aan. Hier heb ik een portefeuille uit zijn bin nenzak, laat eens zien of daar iets in zit, dat ons op weg helpt". Hij trok uit het doorweekte jasje een dikke, ietwat versleten leeren portefeuille, dichtgebonden met een stukje touw en hij overhandigde haar aan Atherton, die haar begon los te maken. „Als daar papieren in zitten", merkte Atherton op, „dan moeten ze nog tamelijk droog zijn gebleven. Kijk, het goed van die jas is niet zoo doorweekt als we wel dach ten. Hier zijn papieren en zo zijn slechts vochtig. Prentbriefkaarten van Shilhamp- ton en van het landhoofd van Shilhamp- ton. Dat is iets. Het wijst er op waar die jongen van afkomstig is of waar hij is ge weest. Een brief, geadresseerd aan Daniël Trethewen, poste restante, Shilhampton. We kunnen nu wel aannemen, dat dit Da niël Trethewen is, klaarblijkelijk een jon gen uit Cornwallis. Enhemelhier is een met potloot geschreven briefje, nog leesbaar, geadresseerd aan juffrouw Mal very! Dit kwam die jongen hier brengen. Kijk!" Hij toonde een rechthoekige enveloppe van het soort, dat men aan postkantoren kan koopen en waar de postzegel al opge drukt is. Met inktpotlood waren er, blijk baar in groote haast, de woorden „Mej. Rachel ^Malvery, Malvery Hold" op gekrab beld. Nauwelijks had Blake het handschrift gezien, of Tiij uitte een kreet. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2